Nieuwe borden voor A- en E- wegen Kleurrijke Safari autobiografie Uit de weekbladen Reliant zuiniger De Dochter van de Weduwe Commissie Heksenjacht Fiat met Mercedes-diesel Kolen Aantjes Sigaar Ondernemertje Opinies Amerika In gesprek met Jan Teriouw DONDERDAG 19 FEBRUARI 1976 BINNENLAND - AUTO TROUW-KWARTEfÊ door Sicco de Jong Alle autosnelwegen in Nederland krijgen een A-nummer. Deze nationale nummering staat ge heel los van de Europese E-num mering, die met de A-nummers in de wegberm wordt aangege ven. Op de wegwijzers boven de wegen zullen echter alleen de A-nummers voorkomen, terwijl ook elke afrit een eigen naam krijgt, die op een ANWB-bord te zien zal zijn. De nieuwe situatie kan voorlopig nog wel tot enige verwarring lelden. De weg E 8 op de Veluwe moet bij voorbeeld A 1 genoemd moeten wor den. hoewel het begrip E 8 ingebur gerd is. Bovendien zal die E 8 west waarts na het klaverblad Hoevela ken A 28, A 22, A 12 en A 4 heten, terwijl de A 1 verder tot Amster dam E 35 heet. Maar wel wordt de nummering zoveel mogelijk in overeenstemming gebracht met de aanduidingen van de rijkswegen: rijksweg 28 tussen Amersfoort en Utrecht, rijksweg 22 oostelijk van Utrecht en rijksweg 12 van Utrecht naar Den Haag. De A 12 verbindt Den Haag en Utrecht met de grens post bij Beek (Zevenaar). Het zal nog een hele toer worden om van namen als "Haagweg' en •Rondweg' af te komen en de A- nummers in het automobilistische spraakgebruik te doen postvatten. Maar de ANWB is nu met de ver anderingen aan de bewegwijzering en nieuwe borden in de bermen be gonnen, terwijl de ANWB-wegen- De nieuwe bermborden: rijksweg 13 tussen Den Haag en Rotterdam is voortaan dè A 13 en een deel van de E 10. kaarten zowel de A- als de E-num- mers zullen weergeven. Bovendien krijgen de rijkswegen, die nog geen autosnelweg zijn, een N-nummer. De N-nummers komen in geel met zwarte letters op borden en op kaar ten te staan. A-nummers in rood met witte letters en E-nummers in groen met witte letters. Het is ech ter niet meer mogelijk om een E- weg op te grote borden te volgen: wegwijzers met teksten als "Breda via E 37' zullen verdwijnen, zo kon digde Rijkswaterstaat al in okto ber aan. Kaarten De ANWB heeft zich met de uitga ve van nieuwe wegenkaarten tijdig op de verandering gericht: de bond wist tevoren, dat in de eerste maan den van dit jaar de veranderingen moesten worden doorgevoerd. Mi- chelin heeft echter met zijn nieuw ste kaart van Nederland de spe ciale kaart 410 geen rekening met de A-wegen kunnen houden en ook juist detailkaarten uitgegeven, waarop deze nummers nog ontbre ken Of Michelin, nummer twee in de Nederlandse kaartverkoop, E- en A-nummers door elkaar zal gebrui ken is nog niet beslist. Dat is bij deze Franse uitgever geen gewoon te. In Frankrijk zijn de gewoonten echter anders: de A-nummers gel den er voor snelwegen van zo'n paar honderd kilometer, die bovendien vaak een eigen naam dragen, zoals de 'Autoroute du Soleil'. De Franse A 1 tot en met A 5 beginnen in Pa rijs en hogere nummers zijn in prin cipe voor wegen elders bedoeld. Maar in Amsterdam beginnen wel de A 1 tot en met A 5 voor Neder land, doch niet de A 6, A 7 en A 9, wel weer de A 8 en die sluit aan op de west-zuid-rondweg A 10. Een voordeel is echter dat elke weg maar één A-nummer heeft, terwijl overlappen. Het zal wel wennen, op de E-nummers elkaar nogal vaak de lange duur. Vrij Nederland: Vrij Nederland bericht op de voor pagina dat 'Den Uyl wel erg sterk in zijn schoenen moet staan', omdat, als mocht blijken dat de prins niets te verwijten valt, 'de hele rechtse meute over de regering zal heenvallen met de PvdA als hoofddoel'. Maar, laat VN er geruststellend op volgen: 'Den Uyl heeft dat alles wel ingecalcu leerd, en wij hebben redenen om aan te nemen, dat hij toen hij het besluit nam de commissie in te stellen, van uit de VS over de nodige gegevens beschikte, die voor Se prins niet pret tig waren. Tessel Pollman ging kijken in Het Witte Huis in Soest, vroeger een contractpension, nu een opvangcen trum voor rijksgenoten. Een Hindoe staan vat het als volgt samen: 'Jullie hebben op 25 november gezucht van opluchting, toen er niet meer kwa men uit Suriname. Jullie beleid is het beleid van de opluchting'. In VN verder informatie over de Rockefellers, Adam Malik, schrijfster Susan Brpgger uit Denemarken en schaatstrainer Anton Huiskes, die nog weinig van zijn inzicht en vak manschap heeft verloren. Accent: Accent zegt niet mee te doen aan 'de heksenjacht, die twee weken geleden tegen prins Bernhard werd ontketend en die nog in alle hevigheid voort- woedt'. In plaats daarvan gaat het blad tekeer tegen 'extreem-links Ne derland, dat likkebaardend van de pret op de loer zou liggen, klaar om prins Bernhard eens en voor altijd beentje te lichten'. Maar gelukkig, aldus nog steeds dit blad: 'Soestdjjk was de hetze voor en de anti-cam pagne heeft geen schijn van kans, want koningin en prins zouden er zelf bij de minister-president met klem op hebben aangedrongen, dat een commissie van wijze mannen zou worden ingesteld'. Het blad wil er verder niets meer over zeggen en beperkt zich tot de hedendaagse actualiteit, die bestaat uit 'pro en contra carnaval', 'Rita Reys houdt van mannenauto's', her ders ontvluchten kuddegeest' en 'Haarmode laat oren zien'. En verder wil Corrie van Gorp wel eens wat anders. Ja, wie niet, zou je er na het lezen van dit blad aan toevoegen. De Nieuwe Linie: De Renault 4. het oudste, goedkoopste en In Nederland meest verkochte model van de gorotste Franse auto- fabriek. heeft een nieuwe variant gekregen: de Safari. Het is een letterlijk en figuurlijk kleurrijke automobiel De carrosserie van deze eerste vijfdeurs auto onder op basis van de fameuze Vier. scheidt zich bij de Renault 4 Safari leverbaar in tur quoise. donkerblauw of groen door veel zwart. Aan de flanken wordt de wagen beschermd door brede kunststor randen, de portiergrepen zijn eveneens van zwart kunststof en ook de bumpers, ruitewissers en bui tenspiegel hebben de kleur van de banden. In het Interieur is een vrolijk streep-dessln toegepast voor de stoelen, die bestaan uit een in buisframe opge hangen doek. Het Trame loopt door naar hoofdsteunen, die evenals de voorkant van de zittingen van grijs kunstleer zijn: om slUtage van de stof tegen te gaan. Het vlakke ontwerp \an de stoelen geeft meer ruimte In het toch al royale interieur, waarin tevens extra bergruimte te vinden is: dank zij vakken in de portie ren en het dashboard. Het stuur is het sportieve stuur wiel van de Renault 5 TS. Technisch ls de Safari gelijk Reliants driewieler Robin 850: voordelig in gebruik. Goodrich-banden voor Ford Fiesta De Nederlandse bandenfabriek Goodrich-Vredestein te Enschede zal Ford-Keulen banden gaan leve ren voor een in september te intro duceren mini-auto. Het gaat hier om de Ford Fiesta, die tot nu toe be kend stond als 'Bobcat*. De Ford Fiesta zal enigszins lijken op de VW Polo en komt in prijs on der de Ford Escort. Het zal de eni ge Ford met voorwielaandrijving zijn, de motor van ongeveer één li ter inhoud wordt dwars voorin ge plaatst en de carrosserie krijgt een 'derde deur'. De totale lengte wordt ongeveer 3,50 meter. Ford zal de Fiesta eerst gaan bou wen in het Duitse Saarlouis en la ter ook in Engeland en in Spanje, waar voor het einde van dit jaar bij Valencia een volledig nieuwe fabriek moet gereedkomen. Voor de Duitse produktie zal Goodrich één op elke vijf nieuwe banden leveren of ge middeld één band per auto waar bij het gaat om de radiaalband met staalgordel Goodrich GT 200. De Spaanse fabriek Seat te Barcelona heeft het Fiat-model 132 in produk tie genomen met een dieselmotor. Deze dieselmotor Is dezelfde als die van de Mercedes-Benz 200 D en wordt door Mercedes aan Seat geleverd. Seat bouwde al eerder Merredes-diesels In oudere Fiat-typen. De tweeliter Seat 132 Diesel, die alleen bestemd is voor de Spaanse markt, levert 55 DIN-pk vermogen en komt op een verbruik van 1 op 12** Inmiddels heeft Seat in Spanje ook de 1200 Sport met 67 DIN pk-motor uitgebracht. Dit is deeerste geheel in Spanje ontworpen auto van de laatste tijd. auto. DNL wijst nog eens op de tries te records die in ons land gevestigd worden. In Nederland worden er meer kinderen in het verkeer gedood dan in enig ander Europees land (een percentage van 34,6 procent van het totaal aantal slachtoffers, met als 'goede' tweede Denemarken met 24 procent). Rudi Dutschke, de vroegere leider van de Duitse linksradicale studen ten, vergelijkt in een interview de houding van het Nederlandse minis terie van justitie, die hem als 'per sona non grata' toestond in Tilburg een praatje te houden, met de achter volging van socialisten en communis ten in Duitsland op grond van het 'Berufsverbot'. De Groene: ARP-fractieleider mr. Willem Aan tjes spreekt in De Nieuwe Linie zijn voorkeur uit voor politieke samen werking met de socialisten. Christen zijn betekent volgens hem: 'Onvrede hebben met de samenleving en uit zien naar een toekomst zonder on recht'. Aantjes stelt zich met hart en ziel achter bedrijfsdemocratisering. 'Werknemers die zich vaak hun leven lang voor een bedrijf inzetten, zou den zelfs meer te zeggen moeten heb ben dan mensen die er alleen hun geld insteken'. Over de CDA merkt hij op: 'Ik hoop niet dat een CDA in ons land ooit de baas wordt. Ik be twijfel of we dan de verleiding kun nen weerstaan om op macht uit te zijn, zoals de CDU in Duitsland'. De stinkende kindermoordenaar heet Amper is de laatste mijn in Limburg gesloten of steenkool is weer hele maal in als energiebron. De Groene bespreekt de bezwaren die daaraan vastkleven. Verrweg de grootste re serves (ruim de helft van het wereld- totaal) bevinden zich in de Sowjet- Unie en China. Van de overige re serves is zestig procent in de Ver enigde Staten. Dit houdt in dat het huidige prijsvoordeel niet erg lang zal blijven bestaan', aldus de Groene. Ook de Groene had een gesprek met Rudi Dutschke. Over de Rote Armee Fraktion (Baader-Meinhofgroep) zegt hij: "We zijn getuige van een tome loze onderdrukking van de RAF. Toch kan ons dat niet beletten te zeggen: de RAF biedt geen perspec tief, heeft dat nimmer geboden en zal dat ook niet bieden'. De Amerikaanse militaire strategie heeft na het fiasco in Vietnam een aantal ingrijpende veranderingen on dergaan. De Amerikaanse defensie specialist Michel Klare gaat in op de nieuwe houding die de Verenigde Staten zich aanmeet. 'Niet langer de dreiging van het communisme maar de angst voor de werkloosheid en verdere economische recessie en puur chauvinisme spelen de boventoon. Amerika heeft een nieuwe strategie om in te grijpen: Kort en overdonde rend'. De Tijd: 'Ik nam nooit meer dan één sigaar aan en daar hield het mee op. Je moet voor jezelf grenzen stellen'. Dit kreeg Hans Amesz van De Tijd te horen van Sidney van den Bergh,. die zijn hele leven met grote bedra gen aan geld heeft omgegaan. Voor namelijk als vice-voorzitter van de raad van bestuur van Unilever en als kwartiermeester-generaal, die voor honderden miljoenen guldens aankopen moest doen. Van den Bergh: 'Uit mijn Unilever-tijd weet ik wel, dat er soms gezegd werd: de zaak komt voor elkaar, die fabriek kan worden gebouwd als minister-X geld krijgt. In een concreet geval ging dat om 50.000 gulden. Wij heb ben dat echter altijd principieel ge weigerd en nooit één gulden uitge geven. En ook: Bij Unilever, waar ik toch meer dan veertig jaar heb ge werkt, is omkoping nooit voorge komen'. De Tijd heeft ook een verhaal over de 'massamoord van Maquela' ofte wel 'Hoe Britse huurlingen de dood vonden in de Angolese oorlog', Rob Vermaas doet enige speculaties over de komende lijsttrekkers en P. van der Eijk sprak met enkele geestelijke verzorgers in het leger, die het stil zwijgen over geweld willen doorbre ken. Wat we willen bereiken is dat de militairen zich onttrekken aan kritiekloos groepsdenken, maar him eigen verantwoordelijkheid aanvaar den, ook als de nood aan de man komt'. Haagse Post: 'Vroeger was iedereen trots op Hoog ovens' vertelt multinationaal onder nemer Evert van Veelen (64) aan aJn Brokken, die voor de Haagse Post met hem sprak over de 'brief van de Negen', de 'invloed van links' en de' zorgen over de winst". Met de PvdA in de regering is hij wel ge lukkig. 'Ik geloof, dat het voor ons land erg goed zou zijn als die com binatie zou bijlven bestaan'. Van Veelen, die zegt heel wat Trouws te hebben rondgebracht en deze krant nu nog leest (de solidariteit met die krant is blijven bestaan), meent, dat erov er twee jaar opstand onder wrekend Nederland uitbreekt, als er politici gaan pleiten voor een nullijn in de beloningen. 'Iedereen wil groeien in inkomen en dat kan, als je de produktiviteit verhoogt. Dat kan onder andere door je goed in te spannen en door te zorgen dat je niet zoveel afwezig bent. En tot slot: 'Het is jammer, da ter in de jaren zeventig zulke grote tegenstellingen zijno ntstaan. Dit is niet een klimaat waarin je me vreugde ondernemertje speelt'. In HP schrijven verder zowel Hof land als Brugsma over Loskheed, leg1 de Bree uit, waar de underground- strip is gebleven en zet Philip Freriks uiteen, hoe Piet Dankert in de zaak- Dessault taktiek voor feiten wilde verkopen en het slachtoffer werd van eigen slimmigheid. HP's omslagver haal gaat over producer Matthijs van Heyningen en zijn filmplannen. Elseviers Magazine: Hervormd Nederland* Hervormd Nederland public» interview met de 'aardigste j van Nederland', zoals Cees T fractieleider Jan Terlouw omschrijft. 'Een echte hei ik niet; zo laat hij weten: 'Zoj° is altijd een beetje monomai breng ik niet op. Ik kan me ri een bepaalde grens inzetten. J zaak al teho og loopt, heb ik), ging te gaan lachen. Nee, jas ben ik niet, maar ik heb J nies. Ik heb nu eenmaal de p fanatisme. Het maakt op i stomme indruk. Dat is een|j eigenschap van me. Soms i monomaan zijn'. Het blad heeft ook een met een 'anonieme alcoholist voorstelt'. Het is Jan van uit Drachten, die zegt: 'Een list wordt niet meer dr< gaat gewoon door. Dat kun] gelooflijk lang volhouden, ene roestoestand in de andt Goossensen had een gespi twee mannen van het blad taal', spreekbuis voor een die ijvert voor de be vrij i mannen. (ADVERTENTIE) 'Wat mankeert Amerika?' vraagt El seviers Magazine zich op het omslag af. D. M. van Rosmalen toog op on derzoek uit en kwam tot de con clusie, dat er twee sleutelwoorden zijn: Watergate en Vietnam. 'Water gate was het bewijs dat in het Witte Huis duisere machten werkten die zich boven de wet stelden. Vietnam is voor de Amerikanen de eerste oor log jn de geschiedenis die zij verlo ren. Beide zaken hebben zo'n zware schok teweeg gebracht, dat talloze Amerikanen critisch zijn gaan den ken over de kwaliteit van hun sa menleving*. Cees Labour interviewde voorzitter Alfred Sarasin van de bankiersver eniging in Zwitseland over het bank geheim. Serasin: 'Een Zwitserse ban kier mag zijn boeken opendoen als hij daartoe opdracht krijgt van zijn cliënt. Dan is hij niet strafbaar. Daarom zeg ik: de sleutel ligt bij prins Bernhard zelf. Het is een illu sie te menen dat de onderzoekcom missie hier iets te weten komt zon der zijn medewerking'. In EM ook een reportage over de Warmoestraat, de cimineelste buurt van Nederland, waar een 'gevecht tegen de misdaad op één vierkante kilometer' plaats grijpt Deze week in Hervormd Nel land o.a.: Het geheugen van een I Lockheed advocaat. t Ik zocht wanhopig anda alcoholisten. Derde Wereld slikt het Marxisme niet Emancipatiebeweging ijl voor bevrijding van de 1 mannen. M.P.L.A. dankt zege ookt Zuid-Afrika. Samen thuis - samen ul veranderingen in de kei Ik abonni mij op/vj NAAM: J ADRES: j PLAATS: TEL. NR.: ab.prijs ƒ28,50 per half ja Zonder postzegel aan: Antw. nummer 1776, Den I Bellen mag ook: 070-51^ Ook in de losse verkoop. De Renault 4 Safari: levendiger uiterlijk en innerlijk. aan de gewone Renault 4. die thans in veertien landen gebouwd wordt en waarvan er sinds 1961 al viereneen- halfmiljoen gebouwd zijn. In Renault's produktie neemt het model 4 de derde plaats in nan de 12 en de 5. welke laatste in Frankrijk de meest verkochte Renault is. Met de Safari wil het Franse merk vooral de jeugd aanspreken. De 4 Safari kost 8.900 incl. BTW. Meer motorvermogen en toch zuini ger rijden is het voornaamste re sultaat van enkele verbeteringen aan de driewieler Reliant Robin. Een nieuwe versie hiervan wordt on der de naam Robin 850 volgende week geïntroduceerd tijdens de Tweewieler-RAI in Amsterdam. Dat de driewielige auto op de dins dag te openen expositie voor twee- wielers kan verschijnen, vindt zijn 'oorzaak in het feit, dat de Reliants met het 'motor'bewljs A gereden mogen worden. Dit hangt samen met het lage gewicht van de kleine wa gen. die een polyester carrosserie heeft. Dank zij het gewicht van 395 kilo bedraagt de motorrijtuigenbe lasting slechts 183 gulden per jaar. In de kosten speelt echter de zuinig heid de voornaamste rol. Was het verbruik voorheen al rond 1 op 20, thans wordt volgens de Importeur Reliant Import Nederland B.V. te Veenendaal 1 op 21,4 bij 80 kilome ter per uur haalbaar en 1 op 24,8 bij 60 kilometer per uur. En dit on danks dat het vermogen van de 850 cc-motor toegenomen is van 32 tot 40 DIN-pk. Het gunstige benzine verbruik is voornamelijk een gevolg van de lage rolweerstand met één wiel minder dan een vierwieler en het lage gewicht. De Reliant Robin 850 kost incl. ach terruit verwarming 10.375 gulden. De wagen heeft nu tevens een van de belading afhankelijk veersys- teem, dat meer comfort biedt en een nieuwe grille. Lekker even aanpakken. Voor je plezier. Met een half/zware Van Nelle tussendoor. ui' Samengesteld uit pittige tabakken. 1,85

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10