m Studenten pedagogische academies willen zich landelijk organiseren kV Mpl v» Vf! !p Radio- en televisieprogramma's: Even puzzelen Kinderboek dat boven de middelmaat uitsteekt DCLiy VAN ARNHEM Vanuit hervormde academie in Amsterdam Vanavond Kroon vernietigt besluit Utrechtse Universiteitsraad dus zet de kaas uit het vuistje maar klaar! Henk Terlingen weg bij Veronica CNV: in veevoer geen melkpoeder DINSDAG 17 FEBRUARI 1976 BINNENLAND-RADIO EN TV Carnaval Je mag als noorderling nog zo je best doen om gevoelsmatig te reageren, de camavalanelging echt begrijpen lukt niet. Zeer niet In relatie met de vastenavond en een soon Innerlijke zuivering. Programma's als het Hondje carnaval' van de TROS maken het nog moeilijker, wanneer u niet door hebt dat zoiets weinig met echte zuidelijke leuk en alles met de platen business te maken heeft. Corrie van Gorp verscheen maandag wel met soezafoon op het scherm, maar niet met de uitmonstering van het Heilsleger. De bewering dat zij het heeft over onze lieve heer is onjuist; zij vraagt in haar liedje of de lieve heren In het verkeer een beetje voorzichtig willen zijn. Geen glasfemie dus. Jan van Hillo liet op de van hem beende manier de tijd even stilstaan bij de eerste Nederlandse profvoetballers. Voor de betrokkenen en de supporters best aardig, maar ik vermoed dat een deel van de achterban van de NCRV zich zal hebben afgevraagd of het onderwerp niet een beetje buiten de 'lijnen' lag. Nee. Ik weet eerlijk niet of de Engelse serie met John Alderton en zijn vrouw Pauline Collins, voor de NCRV een successerie wordt. Voorlopig denk lk alleen maar dat de Nederlandse versie van de eerste aflevering heel wat platter had kunnen uitvallen. Een beeldspraak kan een boelend en kleurrijk expressiemidel zijn, mits men daarvan de zin kan snappen. Aan hetgeen in het NOS- programmao nder die naam zondagavond werd geboden, was echter geen touw vast te knopen. De toelichting had ons beloofd dat wij Informatie zouden krijgen over Loudi Nijhoff en 'het andere toneel'. In een gothische kerk kregen we een juffrouw te zien die om onbegrijpelijke redenen zich verstrikte in op brandslangen lijkende slierten. En een witte gestalte probeerde zich met een opgespannen laken al seen Icarus ten hemel te verheffen, maar bleef over de zerken drentelen. Het hoorde bij de repetities voor een premiere van het Bewegingstheater BEWTH. waaraan voor de kijkers niets te beleven viel dat met 'het andere toneel' van doen zou kunnen hebben. Mevrouw Nijhoff hoeft de samenstellers van Beeldspraak niet dankbaar te zijn voor de chaotische manier van portretteren. Er ontstond een soms karikaturaal beeld van een zeer vitale doch lastige dame die het vervelend vindt dat iedereen weet hoe oud zij is (75). Ze heeft grote belangstelling voor nieuwe theatervormen, koester; tal van bedenkingen tegen het traditionele toneel en het publiek, maar over het hoe en waarom heben we vrijwel niets te horen gekregen. Alleen tussen enkele beeldlijnen door viel iets waar te nemen. Loudi Nijhoff wilde niet meer praten over de door haar in 1971 geweigerde Theo d'Or Haar ontglipte echter de opmerking dat die onderscheiding te laat was gekomen Wanneer het fllmportret dan geen nadere opheldering geeft, ga je het één met het andere combineren.Tros- Aktua presenteerde een reportage over buitengaatse activiteiten van Nederlandse speurders naar bodemschatten. De ondervraagde deskundigen spraken elkaar af en toe tegen, onder andert over de mate waarin medewerking wordt ondervonden van de regering. Duidelijk werd wel dat er teveel booreilanden zijn gebouwd, dat ze al jaren geen nieuwe vindingen vertonen, dat er meer moet worden samengewerkt in grotere eenheden en dat Nederlandse technici op dit terrein ervoor moeten zorgen dat ze niet bij de ontwikkelingen ten achter blijven. TON HYDRA KARELTJE KNETTER TROUW/KWAB. 1 Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Studenten van pedagogische academies gaan zich organiseren in een nieuwe lande lijke vereniging. Het wordt tijd, vinden zij, dat de studenten een stem krijg in allerlei belangrijke her vormingen die de pedagogische academie te wachten staan. (ADVERTENTIE) 43 Wladimir Kotsof zette zich aan tafel en begon grijnzend een aantal stukjes springstof en staaf jes dynamiet aan een oude wekker te bevestigen. Hij monteerde er een batterij en enig eenvoudig draad werk aan en sloot op het geheel nog een slaghoedje en een vuurkoort aan. Dat alles schroefde hij voorzichtig vast aan dat speciale, kleine wijzer tje, waarmee men de wekker op een bepaalde tijd kan laten aflopen. 'Grappig werkgrinnikte hij. 'Als ik mijn wekker om acht uur laat aflopen, ploft de boel om 8 uur. En als ik hem om tien uur laat af lopen, ploft de boel om tien uur. Het is dus een simpele zaak van hoe stel ik mijn kleine wijzertje in. En nu met dit mooie dingetje naar de ge vangenis, Wladimir Intussen was een zekere Kid Sucker ook be zig een gevaarlijk stuk vuurwerk in gereedheid te brengen. Maar dat was in een andere kamer, in een an der deel van de stad. Blijkbaar had hij de kunst uit het zelfde geheime agenten-leerboek opgedaan, want ook hij gebruikte een wekker, een batterijtje, dynamiet, een vuur koort en een slaghoedjeEn nog later diezelfde avond.ti regen in stromen begon ne^ len en zich geen stervelini straat waagde toen Wladimir: 'Het uur van haj gekomen Het gro< Barroesja zal laten voelen, hand overal invloed heeft., de kleine schurk kleedde j waterdichte oliejas en zett behorende zuidwester op. tig stak hij zijn vuurwe^ binnenzak en behoedzaami op pad, onopvallend vooil van portiek tot portiek PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN Het is niet voor de eerste keer dat de studenten van de pedagogische aca demies een poging wagen zich hech ter te organiseren. Na de bezetting van de pedagogische academie in Be verwijk (in 1970) werd op veel aca demies aktie gevoerd. 'Lopas' Er kwamen academieraden en stu dentenraden. Voor de rijksinstellin gen verscheen een reglement waarin meer democratische bestuursvormen werden vastgelegd. Op een gegeven moment waren er zelfs twee lande lijke studentenorganisaties: de Usoop en de Uspa. Maar na een kortstondig leven werden ook deze bijgezet in het museum van democratische oudhe den. De studentenbeweging aan de academies was als een pudding in Vac een verslaggever DEN HAAG De Kroon heeft het besluit van de Universiteitsraad in Utrecht om tussentijds bestuursle den van sub- of interfaculteiten te kunnen afzetten vernietigd Het be treffende besluit van de Universi teitsraad is volgens de Kroon in strijd met de wet. Daarin staat, dat de voorzitter en leden van het be stuur van een faculteit worden ge kozen voor een termijn van ten minste drie Jaar. onderscheidenlijk van teminste een jaar. elkaar gezakt. Inmiddels is er een nieuwe genera tie studenten. Met name op de Her vormde Pedagogische Academie in Amsterdam (waar de academieraad nog altijd behoorlijk werkt) is de wens uitgesproken om een nieuwe vereniging op te richten. Ditmaal met de welluidende naam 'Lopas': landelijke organisatie van pedagogi sche academie studenten. Reeds be staande regionale organisaties (bij voorbeeld in Nijmegen en omgeving en in Utrecht) hebben zich achter dat plan geschaard. Op 18 februari wordt op de katholieke academie in de Tooropstraat in Amsterdam de oprichtingsvergadering gehouden. Olaf McDaniël, tweedejaars studen ten van de hervormde academie in Amsterdam, vindt aktie hard nodig. Er bestaan plannen om de pedagogi sche academie en de opleiding voor kleuterleidster samen te voegen. Op het rapport dat hierover in het Lo- chems overleg is opgesteld mag een reactie van studenten niet uitblijven. De nieuwe organisatie zou hierover zo spoedig mogelijk een congres moe ten organiseren. Goede zaak Olaf M-Daniël vindt zelf de eenwor ding van kleuter- en basisschool een goede zaak. Dus ligt ook fusie van de desbetreffende opleidingen voor de hand. Maar er moet wel gepraat wor den over de manier waarop dat ge beurt. Welke vooropleiding is ver eist (havo?), worden er eisen gesteld aan het vakkenpakket, behoudt de academie een havo-afdeling, moeten er specialisaties komen voor jonge (4-8 jaar) en oudere kinderen (9-12), moet de opleiding drie of vier jaar duren, hoe moet het leerplan eruit zien, enz. Uit een enquête op de ruim negentig pedagogische academies blijkt dat het met de democratisering droevig gesteld is. De helft van de academies heeft niet eens gereageerd. Olaf is bang da sommige directies de brief niet eens hebben doorgegeven aan de studenten. De reacties van sommige academies zijn teleurstellend. De studenten van de rijksacademie in Middelburg meld de bijvoorbeeld, dat er bij hen geen academieraad bestaat, geen studen tenraad en geen studentenvereniging, dat er geen conact is met andere aca demies, en dat het zelfs niet mogelijk is een contacadres op te geven. Olof McDaniël schat dat op vier van de tien academies een enigszins demo cratisch bestuur bestaat. Elders is het een wassen neus of bestaat helemaal niets. 'En dat terwijl van de, toekom stige onderwijzer verwacht wordt dat hij later zelf democratisch met col lega's, ouders en bestuur zal overleg gen over bijvoorbeeld het school werkplan. Dan zou je verwachten dat hy ook in zijn studententijd mede verantwoordelijk leert zyn voor het reilen en zeilen van de academie'. Een punt dat Olaf ook hoog zit is de opmerking in het rapport van de on derwijsinspectie over het lage ken nis-niveau van de studenten op de pedagogische academies. 'Het is ook een moeilijke opgave', zegt hij, 'om in de eerste twee jaar voldoende kennis bij te brengen voor al die vak ken die een onderwijzer later zelf moet geven. Twee jaar twee uur per week biologie of geschiedenis is te komt om en de inhoud van het vak en de didactiek van het vak recht te doen. Als je dan zo'n vak op de havo niet in je examenpakket gehad hebt en het in je derde jaar niet als keu zevak neemt, weet je er inderdaad weinig van. Ik denk dat de opleiding best met een jaar verlengd kan wor den. Ook andere beroepsopleidingen (de nieuwe lerarenopleiding bijvoor beeld) duren vier jaar'. Een belangrijk punt van aktie zal ook zijn de vertegenwoordiging in de H.B.O.-Raad, die door de minister is ingesteld. In deze raad voor het hoger beroepsonderwijs hebben de studen ten nu niet meer dan zeven procent van de zetels. De H.B.O.-studenten eisen dat zy sa men met de docenten tenminste de helft van de zetels zullen krijgen, zowel in de overkoepelende raad als in de secties. HILVERSUM Het dienstverband van Henk Terlingen bij Veronica is beëindigd, zo heeft de Veronica omroep organisatie (VOO) gistera vond meegedeeld. Terlingen maakte op maandagavond een programma op Hilversum 1 ondet de titel '3600 seconden Veronica op 1'. De sa menwerking is gestrand op de aan pak, die Terlingen in zijn program ma had. alus de VO. Henk Terlin gen kon zich volgens de VOO ln de praktijk moeilijk verenigen met de neutrale opstelling van deze orga nisatie. De keuze en de benadering van de actuele onderwerpen was voor de VOO een struikelblok, waardoor Veronica zich genood zaakt zag de samenwerking te ver breken. Veronica zegt de gang van zaken te betreuren omdat de nieuwe omroe porganisatie zich graag van de ra dio-ervaring van Terlingen had verzekerd. De pesentatie van het maandagavondprogramma is voor lopig overgenomen door Lex Har ding, aldus de VOO. UTRECHT De verbondsraad van het CNV heeft met verontrusting kennis genomen van het voornemen van de Europese Commissie te Brus sel om de veevoederindustrie te ver plichten melkpoeder te verwerken in alle veevoeders. Deze maatregel zou moeten dienen om een einde te ma ken aan het enorme overschot aan melkpoeder dat op het ogenblik in de EG-landen bestaat. jr FERDINAND f n 7 /trof foh W 1 l Ü8 w[ c Radio vandaag i r 3 4 S r y 2 j i S 6 7 8 4 i Denkverhaaltjes voor vijf- tot zevenjarigen Horizontaal 1. soort gebakje - eenjarig kalf 2. opgeld - afgelegen - lidwoord 3. stapel - bij - boom 4. profeet - onheil aanbrengende go din - scheik. element 5. hulpmiddel op schepen - vlug 6. vaarwel - latwerk - société <afk.) 7. rondhout - rivier in Rusland - wa ter in N. Br. - sus loco (afk.) 8. Europeaan - boom meisjesnaam 9. bekwaam - boom - meisjesnaam 9. bekwaam - oogvocht Verticaal'; 1. halfgod zangstuk 2. koning van Basan reeds - Holl. gravin - afnemend getij 3. vordering plaatsje onder Vries - vreemde munt 4. reinigingsmiddel - woonboot - oude lengtemaat 5. schortje - vlaktemaat - droog oven 6. bontsoort - viskorf 7. drie - plaats in de N.OP. - van elk evenveel 8. lusthof - wandversiering - voor zetsel 9. vlaskam - opwelling Oplossing van vorige puzzel 1. danig, 2. morel. 3. manen. 4. eta ge. 5. regie, 6. toren. 7. titel, 8. koets. 9. notie. 10. Elger. 11. leest, 12. lorre, 13. polls. DONOE ROTTE NIERS Het gebeurt niet elke dag dat er een kinderboek werkelijk 'uit springt'. Al doen schrijver en uitgever veelal hun best van een boek iets bijzonders te maken. Ditmaal kunnen we echter een kinderboek aankondigen dat bo ven de middelmaat uitsteekt. Het gaat om "Denkverhaaltjes*. oor spronkelijk in het Amerikaans ge schreven door Carl Berelter en Vale rie Anderson. Carole Vos vertaalde het in het Nederlands en voegde er nog enkele verhaaltjes aan toe. De Illustraties, die bijna de helft van het boek beslaan, zijn van Mick Kamper-Valkenburg. Elk van de veertig verhalen ls op gebouwd uit een aantal eenvoudige zinnen die een bepaalde, meestal merkwaardige of komische situatie scheppen, gevolgd door een of meer al dan niet verkeerd geformuleerde vragen. Het kind moet dus niet al leen goed luisteren naar het verhaal maar ook zelf een antwoord trach ten te formuleren. Voorbeelden Een paar voorbeelden: 'De heer Weet-niet ging op reis. Maar eerst moest hij zijn koffer inpakken. Hij peuterde en peuterde aan het slot. Maar hij kreeg het slot niet open.' Vraag: Waarom zou hij het slot niet open krijgen, denk Je? En: Wat heb Je nodig om een slot open te maken? Een ander verhaal begint zo: Tomas stond op en werd wak ker.' Vragen: Klinkt dat goed zo? Zeg het eens goed? Dan wordt ln een verhaal opgesomd wat je alle maal doet als je in het bad gaat. Daarbij wordt het uitdraaien van de kraan overgeslagen. De vraag luidt dan uiteraard: Wat had Tomas ver geten? Het blijkt dat kinderen soms aller aardigste antwoorden geven en er een andere keer geheel naast zitten. Ook vragen zij steeds opnieuw een verhaal voor te lezen. Het boek is bestemd voor kinderen die net nog op de kleuterschool gaan of in de eerste klas van de basisschool zit ten. De verhalen en de gesprekken daarover komen de taalontwikke ling van het kind, in die levensfase van grote betekenis, zeer ten goede. Wel duur Wie het boek doorgenomen heeft vraagt zich af waarom dit 'mate riaal' zo duur moest worden ver pakt. Uitgeverij Zwijsen BV te Til burg heeft er namelijk een boek- (werk) van gemaakt waarvoor ƒ23,75 moet worden neergeteld. Men kan zeggen: beter één goed boek dan drie niemendalletjes maar wij houden het hierop: een boek met een goede, leerzame Inhoud moet voor een zo breed n^elijk publiek aanschafbaar zijn. Eén kritische opmerking: drs. J. F. Teunissen, die adviezen gaf, had in zyn voorwoord toch wel andere woorden kunnen vinden voor by v.: receptieve houding, deducerend, ge depriveerde milieus, motivatie, de kleine parels der redeneerkunst die kleuters distribueren, om over 'een toestand van inertie' in de Verant woording' nog maar te zwygen. De zeven suggesties voor het gebruik van het boek maken weer wat goed. Verder kondigen we nog een boekje aan van Uitgeverij Leopold te Den Haag: De jongen die durfde, door Jan Prochazka. Het is een aardig verhaal dat ruim dertig (kleine) leespagina's beslaat en het is be stemd voor kinderen die in de der de of vierde klas van de basisschool HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.02 Dag met eem gaatje (7.30 Nws. 7.41-7.55 Radiojour naal). 8.30 Nws. 8.36 Gymn. v. d. huis vrouw. 8.45 Programmaoveral cht 8.50 Morgenwijding. 9.00 Gevarieerd. 10.00 (S) Radio Lawaaipapegaal. 10.10 Arbeidsvita minen. (1.30 Nws. 1.33-1.35 Radiojour naal). 11.30 (S) Rondom twaalf. 12.26 Med. 12.30 Nws. 12.41 Raddojojouraaal 13.00 Knipperlicht. 13.25 'n Middagje AVRO. OVERHEIDSVOORL.: 17.30 De An tillen e nde olie. AVRO: 17.30 Nwb. 17.33 Radiojournaal. 17.50 (S) Country and Western Music. P.P.: 18.19 Ultaendiing GPV. AVRO: 18.30 Nws. 18.41 Hongarije. ZEVENDE DAGSADVENTISTEN: 19.00 Een fatale vergissing. NOS: 19.15 Accoord. AVRO: 20.00 Vanavond, muziek, verstrooiing en vrolijkheid. 22.30 Nwb. 22.40 Radiojour naal. 23.00 (S) Trio Lajos Horvath. 23.20 (S) Er floot een vogel ln de wei. 23.55- 24.0 Nieuws. HILVERSUM II ■l-- 00 Nws. 7.11 Och! tiek. 7.20 Het levende woord, rie. 7.54 Overweging. 8.00 Nws. 8.11 Echo. 8 30 Aubade. 9.10 Schoolradio 9 30 Infor matie over schoolradio. 9.35 Waterstan den. 9.40 Schoolradio. 10.00 De letter M. (11.00 Nws. 11.30 Ouder worden we alle maal). 11.55 Scheepspraat. 12.00 Vijf tel len na nu. OVERHEID6VOORL.: 12.49 Uitzending voor de landbouw. KRO; 13.00 Nws. 13.11 Echo-magazine. 13.40 Een mens als jij. 14.00 Schoolradio. 15.00 ln de wachtkamer. 16.00 Nws. 18.30 Pons Dlsch ontvangt op zijn spreekuur. 17.00 (s) De hutsgeklutste kinderspelen. 17.20 Country time. 17.45 Verkenning. 17.55 Mededelingen. KRO: 18.00 Nieuws. 18.14 Echo. 16.30 (S Op Vleugels. 18.50 (S) Zin ln muziek. 19.30 Kerk ln meervoud. 20.00 Nws. 20.05 Overweging. 20.15 (S) Klassieke muziek. 21.45 Op Texel ls het lente, hoorspel. NOS: 23.00 Met het oog op morgen. 23.20 Den Haag vandaag. 23.55-24.00 Nwb. HILVERSUM Hl VARA: 7.02 Gesodemeurders. 9.03 (S) Pep-op-drie. 11.03 (S) Drie dmilt op zitten. Dat het ook voor volwasse nen de moeite waard is, zoals de uit gever aankondigt, kunnen we ons nauweiyks voorstellen. Het boekje kost 12,50 en telt 61 bladzyden. ldr 20. (S) Spitsbeeld. 16.03 (8) NOS: 18.03 De vakaturebank. 16.10 (8) NOS-maalVARA: 19.02 (S) Pop-Rekon- struktie. 20.02 (S) Nashville. 21.02 (S) Jazz en blues. 22.02 (S) (p)oponder. 23.02 (S) Wachten op middernacht. 0.02 Speciaal vandaag Father Brown neemt de laatste biecht af van een oude man die aan zwarte kunst heeft gedaan. Nedw. 1/19.45 De KRO geeft een samenvatting van een serie documentaires over een lange reeks door Afrikaanse lan den. Ned. 1/21.50 Na de Mini-Voetbalshow (21.20) vraagt Hier en Nu aandacht voor: hongerende dieren die het slachtof fer worden van het snelverkeer, prof. Muntendam over fluoride, de verfil ming van Sil de Strandjutter op Terscherlling en vermageren in Spanje. Ned. 2/22.10 Liebe met 50 is een Duitse versie van Colin Weliands bekroonde tv- spel Kisses at fifty. Duitsl. 1/21.00 Frank Guthke en Klaus Stein maakte een tv-bewerking van het door Maxim Gorki geschreven to neelstuk Vijanden. Duitsl. 2/19.30 Co v. d. Heide Wijma presenteert de Klassieke Top Tien. Hilv. 4/13.00 Frons Disch praat met de heer P. J. J. Mertens, staatssecretaris van Sociale Zaken. Hilv. 2/16.03 De KRO laat opnamen horen van Tsjaikowsky's vijfde symfonie door het Concertgebouworkest en van An American in Paris van Gershwin, uitgevoerd door het Cleveland-or- kest. Hilv. 2/20.15 HILVERSUM IV TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Capriccio. 9.00 Nws. 9.02 Aktua-klankbeeld. 9.30 (S) Het kind en wij. 10.00 (S) Opus tien tot twaalf. 12.00 (S) Intermezzo. 13.00 (S) De meest verkochte klassieke tien. 13.30 (S) Koren en korpsen. 14.00 Nws. 14.02 Aktua- speclal. 14.30 (S) Om de kunst. 15.00-17.00 (S) Belcantorium. TV vandaag NEDERLAND I TELEAC 18.45 Les Gammas - NOS 18.45 TV-imformatie voor Spanjaarden 18.55 Journaal KRO 19.05 De O-show, pop-magi 19.45 Father Brown, tv-serii 20.40 Voor een briefkaart ol de eerste rang, fiimqul NOS 23.00 Journaal NOS 21.35 Journaal KRO (li 21.50 Afrikaans Dagboek, do ik fl NEDERLAND H NOS 18.45 Paulus de Boskabouter' 18.55 Journaal 'd NCRV E 19.05 Dominic, tv-serie i 19.30 Tweekamp 'el NOS 20.00 Journaal NCRV 20.25 Sam, tv-serie 21.20 Mini-voetbalshow 22.10 Hier en nu 22.50 Koorzang NOS 23.00 Den Haag vandaag 23.15 Journaal —122 De een heeft het gevaariyke waag halzerij genoemd, de andere een soort verraad tegen de stal en de oude koetsier, maar deze laatste opmerking houdt geen steek, want Roeleman en Su hebben bun toch al bejaarde koetsier gepensioneerd en de palfrenier Manus een cursus als chauffeur laten geven. De auto is een hoogwielige monsterwagen van Benz, er is plaats in voor zes men sen. Manus waardeert de Benzwa- gen. Zyn vader, fietsenhandelaar in Beukenloo, is sinds kort ook agent van de Benzautomobielen, Roeleman heeft deze wagen by de vader van Manus besteld, misschien dat deze transactie de waardering van de Benz wat in de hand werkt. 'De freule most ook leren chauffe ren,' merkt Manus op, terwyi hy vehement de poetslap nog een keer door net water van de emmer haalt. 'Ja Manus, ik heb er ook wel lust in, rr.aar myn vader wil nog niet aan een auto. Misschien dat ik het nog eens by jonker Clemens kan le ren.' Kom nou. freule, dat is u toch geen ernst, de freule moet een eigen wa gentje nemen en dan niet zulk een door Henriette L.T. de Beaufort II. P. l*npoMi UuHvrnnlJ. N.V, omnibusuitgave als deze wagen; dat zwikje van jonker Clemens is ook niks gedaan, helemaal niks.' Manus heeft de poetslap met zijn roodnatte handen uitgewrongen 'en hy begint weer de voorruit te wrij ven, al schynt ze spiegelklaar. 'Ik mis nog altyd de paarden voor zo een auto, ik biyf het kaal vin den, jy niet Manus?' "Het is alles maar een wen, als u drie toertjes in een mooi wagentje gedaan hebt, nou dan bent u de paarden glad vergeten. Ik zal myn vader eens zeggen, dat hy u eens de laatste catalogus van Benz moet sturen, u kunt me geloven of niet, maar hallie hebben wagentjes die u nergens vindt, op de hele wereld niet.' 'Ja doe dat.' Dolly hoort de klok van het tuinhuis de schafttyd van twaalf uur inluiden. Ze gaat naar Gelria terug tegeiyk met Roele man, die van de tuinkant komt. Hy loopt vegend en licht, jeugdig als een jonge man. Te zamen lopen ze de o,.en deur van de serre in; het ruikt er naar bloeiende planten, zwarte grond en vochtig mos. 'Enne? Waar kan ik je mee dienen, nichtje? Ik heb vanochtend gezien, dat je een vraag op het hart hebt, is het niet zo?' 'Oom, by u kan ik altyd met de deur in huis vallen, dat is zo plezie rig.' Ze gaat op een rieten bank naast hem zitten, uit een vrouweUjk instinct, dat het voor elke man toch iets anders is om een vrouw dicht- by te voelen dan wel op een afstand te zien. 'Ik heb wat buitenhanden, maar om je niet te laten wachten, heb ik ze nog niet gewassen, hinderen ze je niet?' Roeleman bekykt zyn lange, benige, maar nu bestofte handen. "Wel nee. oom, helemaal ri61 nu moet u luisterenUJ ik de volgende week met en M..ry naar Engeland heb er ontzettende lust in w ken misschien nog naar lei w en gaan daar paard rij dei e nu zal ik niet by het huv n, Sjos Meuleman en Ellie kunnen zyn 'Jammer voor je, ik gelo< 'o ze heel wat trouwe vrieni er deze weken hebt gegevei ei dan zo van hier uit tenn merkt heb.' 'Oom, wilt u my nu een pil al en op hun huweiyk getuig m heb het al aan papa gevra ik kan hem er naast niet gen. Het is misschien ook ïyk voor hem, omdat hy b ai of bazen van de plaats zo - doetmaar u staat buit jj zoudt het kunnen en u ke Antje, Sjos en ook de Van F™ Roeleman kykt zyn nichtji wj zy aan, hy wil de bewe nagaan, die haar dit doeu. Met de rechterhand wrijfT wat over de kin, als wil 1 denkbeeldige sikkebaard Word «er ko

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4