Geen hotel in Nairobi voor dominee Dick Lof 1 Kanttekeningen bij kansel- en volkstaal Bisschop klaagt: mensen lezen alleen de kop Vandaag UIT VAN LEZERS Verkeerde naam VOORBIJGANGER DINSDAG 17 FEBRUARI 1976 KERK-BINNENLAND TROUW-KWARTI door Bert Aalbers Nairobi mag dan volgens insiders 'de assemblee van de achterban' zijn geweest, het blijft een toplaag die daar bezig was. Hoe zit het met de basis hier, de plaatselijke gemeente? Ds. Dick Lof (32 jaar) is sinds vorig jaar oktober gereformeerd predikant in het Over ijsselse Blokzijl. Op eigen gelegenheid ging hij naar Nairobi om de assemblee bij te wonen en kennis te maken met het leven in een derde-wereld-land. Wat bezielt een Nederlandse dorpsdominee om vier weken naar Afrika te gaan? Dick Lof had al geruime tijd bet plan om na afronding van *n studie (april 75) en voor z'n intrede in het najaar, naar de assemblee van de wereldraad te gaan. Die zou oor spronkelijk in Djakarta worden ge houden gedurende de zomermaan den. dus dat kon niet mooier. Om dat het uiteindelijk Nairobi werd en daarmee eind november, begin de cember. leek het plan te stranden. Zijn kerkeraad was echter zo vol begrip en waardering voor het idee van rijn nieuwe predikant, dat hij vier weken verlof kreeg. 'Blokzijl deed trouwens nog meer, daarover straks). Ds. Lof: 'De wou graag als begin een horizon hebben voor m'n werk in de gemeente. Je bent dan wel predikant van een kleine dorpsge meente. de kerk van de Heer is meer dan Blokzijl. Die kerk is zo wijd als de wereld. Eén van m'n do centen in Kampen heeft eens gezegd dat nationaal-gebonden kerken le vensgevaarlijk zijn. Ze identificeren rich met de nationale zaak. Dat is heilloos gebleken, kijk maar naar Zuld-Afrlka. De Gereformeerde kerken hebben dat begrepen. Het Programma ter bestrijding van het racisme hebben wij niet bedacht, dat wordt op onze tafel gelegd door de wereldkerk en we hebben ons te verantwoorden tegenover die we reldkerk.' De gemeente van Blokzijl is. behal ve via vier preken van ds. Lof. ook op een andere manier met Mairobl geconfronteerd: voor drie mensen uit arme kerken in derde-wereld landen heeft men de reis naar de as semblee betaald. Ds. Lof heeft hen in Nairobi ontmoet, en hij hoopt dat er een correspondentie met hen op gang komt. 't Is belangrijk om con tacten te krijgen in andere wereld delen, ook tegenover de mensen daar moeten we ons verantwoorden van de hoop die in ons is.' Plastic slurf Hoe heeft u daar geleefd? Ds. Lof: Ik had me voorgenomen om te proberen bij particulieren on derdak te krijgen. Als je niet alleen voor de wereldraad komt, maar ook iets wilt weten van de leefwijze van de mensen die in dat land wonen, moet je niet in een hotel gaan zit ten. Die hotels zijn typisch westers. De hele manier waarop blanken in de derde wereld rondgaan, doet me denken aan de manier waarop we het vliegtuig binnenstapten, door zo'n plastic slurf, clean en comfor tabel Na vier dagen in een hotel kreeg ik contact met een Afrikaanse ste ward van de conferentie, een blan ke predikant van een onafhankelij ke kerk in Kenia; een kerk die de banden met de zendingskerken uit het westen verbroken heeft. Hij had een kamer in een buitenwijk van Nairobi, waar we hebben gebivak keerd samen met een zwarte domi nee van rijn kerk. Ik heb daar op Afrikaanse maat geleefd, voor 70 cent een maaltijd in een ongeloof lijk smerig en vettig restaurant Het is in die buitenwijken een sa menklontering van mensen van het platteland die daar hun heil zoeken. Een schril contrast met de plastic slurf-wereld van de assemblee. Wat die wereldraad daar doet, gaat vol ledig langs de mensen in die wijk heen. Je vindt er veel prostitutie, al coholisme en misdaad. Om daar je leven lang te wonen, dat lijkt me iets ontzettends; hoewel ik in de Amsterdamse Pijp geboren en ge togen ben In de assemblee had men natuurlijk wel kennis van deze zaken, het ging tenslotte ook over de problemen van déze mensen. Maar toch, al is een Arfkiaanse assemblee, het speelt zich allemaal af in die plastic cor ridor. Waar zo'n assemblee ook ge houden wordt, de omstandigheden geen licht, veel lawaai dan kun je geen rapporten produceren.' Kerk in Kenia Kunt u iets vertellen over het ker kelijk leven in Kenia? Hebt u bij voorbeeld een kerkdienst bijge woond? Ik heb gepreekt in de kerk van die zwarte Afrikaanse dominee bij wie ik logeerde. De tekst die aan de or de was, was toevallig Efeze 5:21: 'Weest elkander onderdanig in de vreze van Christus'. Dat woord keert zich dan op een ontzettende manier tegen je. Daar sta je dan in die kerk van arme zwarte mensen als verte genwoordiger van rijke blanken die de onderdanigheid nooit hebben ge oefend Zo'n tekst verliest dan el ke vanzelfsprekendheid. Ik heb me wel verbaasd over het precies andersom.' Indiaans gebied Terug naar de assemblee. Wat heeft gedurende die drie en halve week de meeste indruk op u gemaakt? 'De was geweldig onder de indruk déze mensen. Maar toch, al is het een Afrikaanse assemblee, het speelt van die jonge Indiaanse vrouw uit de Verenigde Staten, die aan het eind van de vergadering het 'Onze Vader* bad in gebarentaal. Een In diaanse, een overlevende van de blanke moordlust, stond daar op het podium in een zee van licht, terwijl de 175 afgevaardigden van de V.S. die daar wel mee in hun maag moesten zitten toekeken en zij bad 'vergeef ons onze schulden, gelijk ook wij vergeven Daar mee heeft ze een duidelijke kloof van haat en vergetelheid overbrugd. Dat vind ik een ongelooflijke daad. Ze moet toch gehaat hebben tot en metdat gebed was een daad van opperste verkondiging.' Hebt u iets gemerkt van botsingen, conflicten tussen de mensen uit de verschillende delen van de wereld kerk? "Nee, daar heb ik me over verbaasd, althans in de openbare rittingen was het opvallend rustig. Je zou toch verwachten dat vertegenwoordigers van de 'Zwarte Theologie' of de 'theologie van de bevrijding' zich wat meer presenteerden. Het zijn immers de woordvoerders van de zwarte woede en van de Latijns- Amerikaanse vertwijfeling. Ook de christenen uit de Arabische landen die zich allemaal identifice ren met de Arabische en de Pales tijnse zaak, hebben gezwegen. Later bleken er afspraken gemaakt te zijn tussen vertegenwoordigers uit de Arabische wereld en de secretaris generaal van de Wereldraad. Wat mij wel benauwt is het feit dat de Nederlandse kerken in hun hecht gefundeerde liefde voor Israël tame lijk alleen staan. Het besef dat Jo den en heidenen samen het lichaam van Christus vormen, is een inricht dat zeer dun gezaaid is in de We reldraad. Anderzijds heeft het feit, dat de Wereldraad onmiddellijk te gen de VN-resolutie over het zio nisme geprotesteerd heeft, weinig aandacht gekregen.' Heeft u alleen de plenaire vergade ringen bijgewoond? Militarisme 'Er was voor bezoekers een speciaal programma, wanneer de afgevaar digden in secties en sub-secties uit een gingen. Ik heb daar maar een enkele keer aan deelgenomen. De ben zo brutaal geweest om naar de hearing van sectie 1 (geloof en ge tuigenis) te gaan en naar de sub hearing voor de sub-sectie kerk en maatschappij. In die sub-sectie is geweldig goed gediskussieerd en daar is ook het idee van 'een pro gramma ter bestrijding van het mi litarisme' naar voren gebracht. Ec was erg onder de indruk van het ge weldige betoog van bisschop Yoder over inhoud en betekenis van de weg, die Jezus heeft voorgeleefd. Dat leven heeft inhoud en betekenis voor de weg die wij moeten gaan. 'Omdat Jezus geweldloos was,' zei hij, 'moeten wij dat ook rijn. Mis- Ds. Dick Lof schien is geweld wel effectief, maar daar gaat het niet om.' Dat wil in tussen niet zeggen dat het een pro gramma is uit de pacifistische hoek. Onder militarisme moet worden verstaan het feit dat legers in de macht van de regering van hun land een onevenredig aandeel hebben. En als je dan bedenkt dat 5/6 deel van de wereld daaronder valt en dat die landen worden bewapend door het andere 1/6 deelZelf ben ik dood ongelukkig met de hele bewape ning van vandaag. Ik heb aan de wieg gestaan van dit nieuwe pro- gramma van de Wereldraad, maar oe het nu verder moetHoe zal men er aan kunnen ontkomen om werkelijk te strijden tegen bepaalde junta's? En tegen allerlei economi sche belangen?' Terug in Blokzijl Wat nu, na Nairobi, terug in Blok zijl? 'In elk geval werken met de wereld kerk als horizon. De assemblee van de Wereldraad heeft zich bezigge houden met geloofsvragen en met een groot aantal technische proble men in onze wereld. Wat Paulus noemt 'overheden en machten open lijk tentoonstellen'. Daar kun je in een dorpskerk toch niet elke zondag mee bezig rijn? Ik weet niet hoe ik een heleboel dingen zou moeten ver talen in een structurele manier van gemeente-zijn. Ik begin ook nog maar pas Ik hoop dat de correspondentie met de drie mensen voor wie Blokzijl de reiskosten heeft betaald en met de twee predikanten van de onafhan kelijke kerk in Kenia, door te ver talen is naar de gemeente toe. Dat is misschien wat passief, maar het zou al heel wat zijn als ze zich ver diepen in de brieven van mensen uit de derde wereld en die derde wereld een bepaald gezicht krijgt. Het is een immense wereld, waar je wel wat van weet, maar het is de bo venkant van een heel grote koek. Als je nu eens een plak daarvan af kunt snijden door te corresponderen, dan staat zo'n man met zijn verhaal voor een bepaald probleem van zijn hele land, dan komt het wat dich ter bij. En verder moeten we naar nieuwe wegen zoeken. Genève is daar al ja ren mee bezig, de plaatselijke ker ken moeten dat ook willen, zelfs als dat lijden betekent. Dat moeten we gaan doen de komende zeven jaar: we moeten tot een manier van lijden komen die vruchtbaar is in deze we reld waarin zoveel hardheid en zelf handhaving regeert Bert Aalbers is verbonden aan het blad "Weerwoord' van CJV (chr. jongeren verbond) en LCGJ (lande lijk centrum geref. jeugdwerk). Multinationals Bijna 30 jaar ben ik abonnee van uw krant en bijna even lang in dienst van multinationals, en op bei de ben ik even trots. Daarom heeft het artikeltje van Ferry Mingelen onder de tendentieuze kop "Multi nationals schuwen vaak weinig mid delen' van 10 februari mij in feite geërgerd. Een dergelijk artikel kan wellicht zijn waarde hebben, wan neer door onderzoekingen bewezen wordt dat een multinational (die dan met name genoemd moet wor den). zich inderdaad aan laakbare handelingen schuldig heeft gemaakt. Tot dat moment zou ieder er goed aan doen zich dagelijks te realiseren welke bijdragen de multinationalen leveren tot de nationale economie. Krimpen aan de Lek G. Koedijk Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeid. Monument (2) Racismefonds Helaas Is de bijdrage uit gerefor meerde kring aan het fonds van de wereldraad tot bestrijding van het racisme geen algemeen geaccepteer de zaak. Naar mijn overtuiging is dit erg te betreuren omdat via dit fonds vanuit kerkelijke kring daad werkelijk een stukje hoop wordt ge- FAMILIEBERICHTEN kunnen van maandag tot en mat vrijdag telefonisch tot 16.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456; en van 16.30-20.00 uur op nummer 020-220383. Dit laatste num mer geldt ook voor ZONDAG AVOND en dan van 18.00-20.00 uur. Onze adressen: AMSTERDAM: Dlrektie - commerciële afdelingen - administratie: Wibautstraat 131, tel. 020-913456, Postbus 859. Rédakila: Nieuwe Zljds Voorburg wal 280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9. Rotterdam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22. Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. ZWOLLE/GRONINGEN: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. wekt onder kleurlingen, die ver drukt worden. Nu gaf dominee Mak, praeses van de gereformeerde synode, op 8 fe bruari voor de radio te kennen, dat de geringe steun vanuit gerefor meerde kring valt af te leiden uit de verhouding tussen de bijdragen aan dit fonds en die aan de zending. Als deze maatstaf geldt zou ik alle medestanders ln overweging willen geven om een deel van hun zendlngs- bijdrage af te zonderen voor dit fonds. Bovendien dan het verzoek om voor dit doel niet langer de wereldraad rechtstreeks of aan 'Oecumenische hulp' te gireren maar uitsluitend aan het gereformeerd dlakonaal bu reau te Leusden, giro 2211, met ver melding "Fonds Bestrijding Racis me'. Uit een flinke injectie kan dan blijken, dat er in het gereformeerde achterland wél steun is. Krimpen H. J. Kat Cuba Minister Pronk mag ons geld blij ven sturen naar Cuba. Een meerder heid in het parlement was tegen een voorstel van de WD om daar mee te stoppen. Is het geen waanzin, een land dat openlijk verklaart, overal LBrSTBn (2) in de wereld, met mensen en mate- 1 rtaal, communistische broeders te zullen helpen, nog te steunen met miljoenen guldens? Wat zullen de communisten lachen om die kinder lijke regeerders hier. Vorden Henk Graaskamp Volkomen eens ben Ik het met de heer Van de Water. Bij het natio naal monument mag geen beeld van Koningin Wllhelmina, de Moeder des Vaderlands, ontbreken. 's-Gravenhage F. Boon-Eygemaan Niet-Jood (3) Ten onrechte wordt 11 februari in het artikel 'Drie gemeenten in op spraak vanwege ariërverklaringen' beweerd, dat in Friesland geen reak- ties op de brief van het Israël-co- mité gehoord zijn. Juist in Friesland hebben alle aangeschreven gemeen ten positief gereageerd op het ver zoek van het Israël-comité geen niet jood zijn verklaringen te willen af geven! De negatieve reaktie van het Nieuw-Israëlietisch Weekblad op de aktie van het Israël-comité lijkt ons struisvogelpolitiek: het gaat na tuurlijk niet om onverantwoorde lijk herinneren aan oud zeer, maar om een nieuwe vorm van discrimi natie jegens het Joodse volk. Het gaat om de feitelijkheid dat on danks de door het N.I.W. genoemde uitspraken van de minister van bin nenlandse zaken en verzekeringen van andere instanties in feite ruim dertig Jaar na de nazi-pogrom weer niet-jood-zijn verklaringen in Ne derland worden verstrekt. Hiertegen verzet zich het Israëlco- mité Nederland en dat is volkomen terzake en legitiem. Zwijndrecht Namens het hoofd bestuur van het Israël-comité Nederland, Drs. W. v. Veelen Kernenergie Nu pas kunnen geïndustrialiseerde landen door technische, wetenschap pelijke en economische ontwikke lingen kernenergie opwekken. In welvarende landen kan ze met min der risico worden toegepast dan el ders. Alleen welvarende landen kun nen met moeite de research en het technisch niveau handhaven om de processen de baas te wordenen te blijven. Echter, niet alleen de techniek moet tot hoog niveau zijn ontwikkeld om tot verantwoord ge bruik te komen. Door menselijke groei van een samenleving moet een beheersing van de technische en wetenschappelijke ontwikkeling aanwezig zijn. Niemand rijdt veilig in een auto die bij niet kan besturen. Bij onverantwoord gebruik van de energie degenereren we ons milieu, waarmee we levensafhankelijk zijn verbonden. Dat doen we nu al. Tij dens een oorlog kunnen onze centra les verwoest worden. De milieu ramp is dan niet te overzien. Als géén straling vrijkomt, door nog te ontwikkelen technieken, dan toch draait onze economie niet makke lijk meer. Welke vervangende ener gie rest ons dan nog? Sociale en economische onrust mogen ook niet bestaan. Voor welvaart zijn we on derling te afhankelijk geworden, en desondanks minder verdraagzaam dan ooit te voren. En kernenergie eist topwelvaart voor lange tijd. Mag daarop worden gespeculeerd? Een alternatief? Minder energie gebruiken, steenkool-centrales, en te vredenheid met de materiële wel vaart. Wageningen A. F. Feith Van 'gelijksoortig werk' van onder wijzer en leraar is m.i. geen sprake omdat kinderen van 12-18 véél moei lijker te hanteren zijn dan kinderen van 6-12 jaar. Verder heeft een onderwijzer een diploma kweekschool (tegenwoor dig om onnaspeurlijke redenen pe dagogische academie geheten), ter wijl de eerste graads leraar docto raal of mo-b heeft, wel een ver schil Niemand, behalve een er kend idealist, zal het in zijn hoofd halen zo'n langdurige en moeilijke studie te ondernemen en zich boven dien nog gaan inlaten met de lastige pubers als hij niet véél méér kan verdienen dan een onderwijzer of een kantoorbediende. De mens (nu ja, u niet, maar ik wel) is van nature lui. Wie op het salaris van eerstegraads leraar jaloers ls, kan voor doctoraal of mo-b gaan studeren, wie let hem. Ik vraag me overigens af of er on der een andere bevolkingsgroep vijf procent te vinden zal zijn voor een loonsverlaging Haarlem A. P. Brandes Verpleeghuizen (4) Het is uiterst moeilijk om alle din gen juist te doen. Kritiek zal er dan ook wel altijd blijven. Maar dat on ze verpleeginrichtingen ook al be kritiseerd moeten worden, vind ik jammer. Jammer, omdat ik mij persoonlijk verheug over de bereid heid van zovelen, gelukkig ook jon geren, die in die tehuizen willen werken? Weet u wat wel fijn zou wezen? Dat de verpleegden wat meer op zichzelf kunnen zijn, als ze dat wensen. Overdag en 's nachts al tijd tussen andere mensen te vertoe ven valt voor sommigen niet mee. Een andere belangrijke wens is om bij goed weer wat vaker naar bui ten gereden te worden. Eventueel door vrijwilligers. door dr. S. L. Verheus Nu naar aanleiding van een preek van dr. G. H. ter Schegget het onderwerp kanseltaal ter sprake is gebracht zou ik daar enkele aantekeningen bij willen maken. Terecht stelt dr. Ter Schegget dat de vraag naar het karakter van de kanseltaai be langrijk is en het is te begrijpen dat hij niet graag akkoord gaat met uit hun verband getrokken citaten van zijn prediking. Wan neer hij dan vermeldt dat hij wèl gezegd heeft, komen er echter ook vragen aan de orde. De vertaling Mattheüs 8 vers 20 met 'het mensenkind heeft geen plaats om zijn (vermoeide) kop neer te leggen' met de exegese 'eigenlijk staat er de mensenzoon etc.' doet in de eerste plaats vragen: waarom dan niet ge zegd wat er eigenlijk staat en ver der is het niet gebruikelijk om het menselijk 'hoofd' met 'kop' te ver talen. Zelfs paardenliefhebbers heb ben hier bezwaren. De zinsnede 'Jezus leerlingen, lang harig tuig, loopt het uit de klauw' doet mij eerst vragen of het zo na drukkelijk spreken van 'langharig tuig' niet een modieus foefje ge noemd moet worden, terwijl de exe gese over 'het uit de klauw lopen' bij mij de vraag doet opkomen of dit taaleigen voor vele hoorders naar de door dr. ter Schegget bedoelde exege se niet even moeilijk te verstaan is als het op z'n Statenbijbels spreken van 'rondas en beukelaar'. De ene geheimtaal wordt dan vervangen door een andere. 'Onze zorg om de taal mag geen bur gerlijk-puriteinse zijn, want de ge spierde taal van de profeten is be paald niet die van de damesroman'. Een uitspraak waar ieder, wie het om de essentie van het evangelie gaat, wel meeeen s zal zijn. Naast de ver staanbaarheid (en die eis mag zeker gesteld worden) is het echter vooral de exactheid van de exegese en daar mee onmiddellijk verbonden de een voud van de wijze, waarop dit ge bracht wordt, die het gehalte van de prediking zal bepalen. Waar deze echte eenvoud bereikt wordt doet het er ook minder toe of men voor wijk- gemeente-zuid, een studenteneccle- sia, een protestantenbondafdelinkje, een dienst 'met belangstellenden', of waar dan ook preekt. Merkwaardig is dat mij niet zelden gevraagd wordt of ik nog 'op de oude (bedoeld: conservatieve) wijze' op de kansel wil; in het andere geval wacht veelal een gefineerd tafeltje. Ik heb dan meestal gezegd de natuurlijke Roden G. Postema MARSEILLE De mensen zijn te genwoordig slecht en ook vaak ver keerd op de hoogte. Aldus de voor zitter van de Franse bisschoppen conferentie mgr. Roger Etchegaray, in het bisdomblad van Marseille, 'kwaal van deze tijd', dat mensen wel de kop van een artikel lezen, maar niet het artikel zelf, wel zeg gen 'dat hebben we op de televisie gezien', maar helemaal niet meer weten ln welk verband. Volgens mgr. Etchegaray is het voor mensen, die dagelijks meer dan twee uur naar de televisie kijken, of die zich niet kunnen losmaken van hun transistor, ook niet te doen om I een goede keuze te maken uit alle aangeboden Informatie, laat staan deze ook goed te onthouden. De Franse aartsbisschop noemt de journalisten zelf ook oorzaak van deze kwaal. 'Er wordt vaak gezegd dat de kerk altijd moppert over de massamedia,' zo schrijft mgr. Et chegaray. 'Dan heet het dat de kerk bang is voor de openbaarheid, dat ze een ouderwets taalgebruik heeft. Als de kerk zwijgt, dan is dan ook verdacht. Uitspraken van de kerk worden vervormd, sensationeel inge kleed, en dat alles tot grote schade voor de nog Jonge vernieuwingsbe weging in de kerk'. stem te prefereren boven de verte kende weergave door het toetertje van de multinational. Wordt de mi- crofoonstem (sterkte windkracht 11) de stem van de volkstaal? Terecht stelt ter Schegget dat men zich als predikant en gemeente op elkaar moet instellen in het besef dat dit alleen falend kan gelukken. Waarom moet tenslotte de Amster damse jongen nog ten tonele gevoerd worden met verwijzing naar een hooggeleerde uitspraak dat God diens taal het beste verstaat? Haagse kringen mogen al in de illusie leven dat vanuit het Binnenhof de wereld geregeerd wordt het Amsterdamse chauvinisme gaat rijkelijk ver als men meent tot de hemel te reiken. Voorlopig betwijfel ik nog of in het Koninkrijk het meestgelezen dagblad van Amsterdam op de leestafel ligt. Dr. S. L. Verheus, doopsgezind kerk historicus, is verbonden aan de Uni versiteit van Amsterdam. Van een onzer verslaggevers BEDUM De twintigjarige Albert Visscher uit' Bedum en niet de achttienjarige P. L. Dis zoals gisteren abusievelijk werd vermeld is omgekomen bij een auto- ongeluk in Bedum. Door een com municatiefout tussen de rijkspolitie van Bedum en de rijkspolitie van Groningen is deze fout ontstaan. De heer Dis. eveneens uit Bedum, raakte gewond en maakt het naar de omstandigheden redelijk goed. Tekenen ei Mensen hebben tekenen nodig, spreken van een teken van meeleft als iemand opbelt om te informe hoe het gaat. Maar dat opbeller vaak het meeleven zelf, meer r dan een teken ervan. Mensen kij uit naar tekenen als zein moeil situaties terechtgekomen zijn. i spreken van tekenen van herstel hier of daar een onderneming beter draait of een werkloosheu cijfer ergens daalt of zelfs maar lijk blijft. We kunnen er niet gp buiten en tegelijk zien we de i kelijke tekenen over het hoofd. viel me op toen een man uit de wP streek onlangs voor de telew* vertelde hoezeer hij door dat jai lange ondergrondse bestaan wrak geworden was. Hij mo 's morgens niet meteen meer uit p bed springen en had, naar zijn f* gen, anderhalf uur nodig om op gang te kunnen komen. Allen door het vuil in de mijn. Ik vifd me wel even af hoe die maatsch pijen zo iets onmenselijks vergoefa of is dat heel gewoon misschien^ doet de directie er geen oog miij om dicht. Zo warm als het inP mijn is zo koud is het daarbop Maar waar was ik, anderhalf om weer een beetje redelijk op gj te komen. Een eerste teken voor zenden mensen kan zijn dat ze di voor bij het opstaan nog geen I minuten nodig hebben. Maar wie zo'n teken? Zondag zat ik ergen Nederland in een piepklein kei-i met nog geen zestig zitplaatsenJJ de jonge dominee deelde goud zo maar alsof het niets was. kunnen ook blind voor de tekat worden, dan helpt niets meer J tuurlijk. Dan horen en zien we meer en gaan alleen maar ziU wachten op dingen die toch nf komen. Ook een ieders eigen lat kent de dagelijkse tekenen. Slgiy die ons op weg niet ontbreken. 1 ib< NED. HERV. KERK Beroepente Nieuw-Lekkerlanf Hendriks kand. te Woudenberg^ Ooltgensplaat H. Vreekamp te C terwolde; te Pernis (toez.) D.£ Coelman te Katwijk aan zee. Benoemd: tot geestel. verz. itó Lichtenberg' te Amersfoort T. (L, poraal te Zeist die deze benoenL heeft aangenomen; tot geestel. Tq bejaarden J. Batelaan a.s. era. pLi te Voorschoten. Aangenomen: Naar Harden' (buitengew. wijkgem.) toez. H. de Jong te Meppel; naar Niej Stadskanaal A. Kastelein te Str? Rectificatie: Beroepen te verfd: (herv./geref. fed. in opr.) toez. J. F. Heine te Weert-Budel. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Raamsdonk M.^ Heule kand. te Kampen; te Soe#?1 C. Baumfalk te Diemen/War? graaf smeer/Bijlmer. mi Benoemd: als past. medew. te ütë1 stelstum D. de Best hulppred)~* Klazinaveen, die deze benoeni1* heeft aangenomen. po Aangenomen: naar Den Haag-i E. Haverkamp te Assen; naar pben a. d. Rijn drs. J. Vree te B: sterwoude, Afscheid: van Krabbendam drs C. J. godsd. tar H"!*e GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Benthuizen R. iff gaard te Leiden; te Ouddorpr, Hoogerland te Krabbendijke; Enkhuizen A. Bac te Boskoop. Bedankt: voor Meeuwen J. Mo|\) Rijssen. v heid: van Krabbendam drabI van den Horst wegens leif1 d. (nagek. ber.). in GEREF. KERKEN VRIJG. (B.V.) Bedankt: voor Steenwijk Ommen te Arnhem. Levenswerk Na respectievelijk 55 en 48 jaar zondagsschool te Heeg in Friesli te hebben geleid, bebben de dal Aagje en Idske van Netten daar een punt achter gezet. Het zond#! schoolwerk te Heeg was het laafc j restant van de vroeger daar 1 staan hebbende baptistengemee 1 Ruim honderd kinderen kwaitf 2 nog elke zondagmiddag naar zondagsschaal, de enige van HF® Op verzoek van de gezusters r®' Netten hebben nu de hervormde meente en de gereformeerde I6® ter plaatse het werk overgenon K Aan de zondagsschool is steeds SA naam Van Netten verbonden 111 weest. Twee ooms van de dal 'pl waren in 1909 de oprichters. 1 dezen er mee ophielden, zetten e zusjes uit één gezin het werk vo Drie trouwden na verloop van I Alleen de oudste en de jongste I ven ongetrouwd en gingen door i Jf dit werk. Zij zijn nu 75 en 61 ji b Idske was onderwijzeres in Achl 11 maar kwam toch elk weekend n Heeg. Beide dames waren voor 1 011 langdurige arbeid al onderschei ln met de zilveren eremedaille, verb den aan de orde van Oranje-Nas 1 d en de gouden speld van verdiei Ti van de Nederlandse Zondagsschi vereniging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2