Werkgroep: Uitbreiding Hoogovens toelaatbaar Ixport aardappelen an banden gelegd 'Z-Afrika met geweld uit Angola verjagen' L rro UiJ, letNieuwe Haagse Courant enmetNieuwe Leidsc Courant Griep de aanval Welkomstvoordeel. Australië bezuinigt - pag. 7 Uw kleine advertentie m Produktie van acht tot elf miljard ton ruw staal in einde te maken aan prijsstijgingen )roog en koud Op bezoek bij premier Wilson Wijk aan Zee als badplaats sterk aangetast Bijzonder onderwijs schrijft minister over zijn vrijheid IN DEZE KRANT WantTrouw komt overal. En dat blijft zo. hoort bij u. Trouw O4e JAARGANG No. 9755 DINSDAG 17 FEBRUARI 1976 vandaag voor 11 uur opgegeven, wordt morgen geplaatst en kan diezelfde dag al resultaat hebben. rGAVE TROUW/KWARTET B V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 lONNEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED- CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO X 11000 LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0,50 DEN HAAG Het aantal grieppa- tiënten is vrij fors gestegen: van tien per tienduizend inwoners in de vijfde week van dit jaar tot zeven tien per tienduizend in de zesde week. Volgens een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid moet worden afgewacht of deze ten dens zich zal voortzetten in een griepgolf. Na meldingen over een omvangrijke griepgolf in Engeland, Frankrijk en België wordt wel rekening gehouden met een massale griepaanval in de komende twee weken. De ziektever schijnselen zijn thans echter niet ernstig en beperken zich doorgaans tot die van een flinke verkoudheid. Vergeleken bij vorig jaar liggen de cijfers erg laag. Toen was de griep golf van de vijfde op de zesde week net op z'n retour en daalde het aantal gevallen van 83 tot 44 per tienduizend. Mensen, voor wie het krijgen van griep een ernstig risico betekent wordt geadviseerd zich alsnog te la-" ten vaccineren als zij dit nog niet hebben laten doen. N HAAG Met ingang van vandaag is voor de uitvoer van dappelen naar EG-landen een uitvoervergunning vereist, zo ft het Produktschap voor Aardappelen gisteren besloten. (ens de voorzitter van het pro- tschap, de heer Van Beukering, Ie bedoeling van de maatregel al te voorkomen dat de export i Engeland te groot wordt rdoor de aardappelprijzen nog Ier zullen stijgen. Engeland im- teerde in het verleden nauwe- aardappelen uit Nederland, in instelling tot West-Duitaland. land zal als vanouds van Ne- landse aardappelen worden rzien. Ook de normale uitvoer r Italië en Denemarken wordt de rest van dit seizoen ge- rborgd. Naar Engeland wordt de roer nog maar een paar weken komen, dan zal zij op politieke maatregelen aandringen. De heer Mol vertelde dat de door hem vertegenwoordigde groep, de kleinhandel, met veel te kleine winstmarges op aardappelen genoe gen moet nemen2 tot 5 oent per kilo. Voorzitter Van Beukering be vestigde dat de kleinhandelsmarges veel kleiner zijn dan vorig jaar. De heer Van der Akker hierop: bij de huisvrouw is, door de loonmaatre gel, de marge minstens zo nauw geworden als bij de kleinhandel. Niet gelukkig temming ministers van landbouw en van nomische zaken hebben hun in- mming met de regeling betuigd, te heeft er zelfs op aange- n de tweede heeft de tgesproken dat de maatregel isverlaging zal leiden, maar :ft dr. Van Beukering minis- tbbers niet kunnen garande- gering, zo bleek uit medede- van de produktschapsvoor- heeft geen maximumprijs m invoeren, omdat men daar- de aardappels 'het land zou agen'. produktschap beschouwt Enge- I als 'een gevaarlijke klant', lat het een structureel tekort ft van honderdduizenden ton- t' i aardappelen, die het overal ;rt te kopen. Engeland heeft, lnvoerbelemmerende maatre de afgelopen tien jaren geen aardappelen ingevoerd. dit seizoen is het daar mee nonnen. Het nam tot 1 februari 000 ton af, tegen Duitsland, an- grootste lant, 185.000 Niet iedereen is even gelukkig met het stelsel van uitvoervergunnin gen. De voorzitter van de Land- bouwmaatschappij IJsselmeer Pol ders, noemde de regeling strijdig met het EG-verdrag en met de landbouw-inkomenspoMtiek. De maatregel wordt in een soort van paniek genomen, meende hij. Ook vreesde hij voor de komende jaren een geweldige economische strop voor het bedrijfsleven. De gemiddelde consumentenprijzen voor bintjes, zo werd meegedeeld, zijn volgens CBS-cijfers gestegen van 73 cent per kilo in december tot 87 in januari. In het vorige seizoen was dat in die maanden respectievelijk 45 en 44 cent. In Den Haag waren de gemiddelde prijzen (die op de markt meegere kend) op respectievelijk 22 en 29 januari en 5 februari: 1,05, 1,08. 1,07 per kilo. In Amsterdam (zon der markt): 1.05, 1.10, 1.10. Tussen de verschillende winkels werden prijsverschillen waargeno men tot soms wel 70 cent per kilo. ADVERTENTIE uwlettend [heer Van der Akker, die namens Industriebond NW in het pro lschap zit, kondigde aan dat I organisatie in de eerstomende nauwlettend zal nagaan of latregel tot stabilisering van rijzen leidt. Verdere prijsstij- acht zijn organisatie niet r aanvaardbaar. Zal die er toch ig weer met wolkenvelden x ook opklaringen. Matige it krachtige oostelijke wind. Maximumtemperaturen rond e iet vriespunt. I0RGEN EN OVERMORGEN: d Weinig verandering in het hui- in ise weertype. Morgen zon op: 07.51 zon onder: 17.58 Imaan op: 22.16 maan onder: 08.37 De Britse premier Wilson helpt minister-president Den Uyl uit zijn jas na diens aankomst in de ambtswoning van Wilson in Downingstreet 10. Premier Den Uyl is met minister Van der Stoel in Londen voor besprekingen over de Europese veiligheid en econo mische problemen. Radio-Loeanda van de MPLA: LONDEN, JOHANNESBURG (Reuter, UPI, AP) Radio Loeanda, de stem van de Angolese volksregering van de MPLA, heeft giste ren verklaard dat de Zuidafrikaanse troepen met wapengeweld ge dwongen zullen moeten worden het zuiden van Angola te verlaten. De radio voorspelde dat Angola binnen een maand herenigd zal zijn maar dat het 'imperialisme' door zal gaan met haar pogingen het land onder controle te krijgen, gebruikmakend van stammenruzies en racisme. 'De racisten uit Preto ria zullen niet uit eigen beweging Erkenning" Angola verlaten, wij zullen ze met geweld daartoe moeten bewegen. Zuid-Afrika zegt belangen te heb ben in zuidelijk Angola en zal daarom niet zonder verzet uit An gola verdwijnen', aldus de radio boodschap Volgens Loeanda bou wen de Zuidafrikanen een sterk front op een afstand van ongeveer 50 kilometer van de grens met Na mibië, om de mede door hen gefi nancierde hydro-electrische instal laties In Zuid-Angola te bescher men. Daarbij zouden ook raketten geïnstalleerd worden Daarom 'moet het Angolese volk waakzaam zijn en zich aaneensluiten achter de MPLA en kameraad Agostinho Ne- to. Het moet zich niet laten mislei den door agitatoren die racisme en stammenruzies propageren', aldus de radio. In het geheim? dat wij alles geregeld hebben. DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN Deze berichten steken schril af bij de geruchten dat de Zuidafrikaanse regering via Mozambique en Ivoor kust al in het geheim contacten gelegd zou hebben met de MPLA om te onderhandelen over een eventuele vrede, waarbij de troepen van de MPLA de energiecentrales ongemoeid zouden laten, als de In de Keniaanse hoofdstad Nairobi meldden diplomatieke kringen gis teren dat Kenia waarschijnlijk spoedig samen met Zambia de MPLA-regering in Angola zal er kennen. Gisteren ging de Zambl- aanse minister van buitenlandse zaken, Roeplah Banda, naar Nairobi voor een onderhoud met de Keni aanse president Jomo Kenya tta. Banda had een boodschap van pre sident Kenneth Kaoenda bij zich, aldus de kringen in Nairobi. Ook Zweden zal spoedig dit' voor beeld volgen, zo hebben gisteren welingelichte kringen in Stockholm meegedeeld. De Chinese minister van buiten landse zaken, Tsjiao Koean-hoea, heeft volgens het persbureau Nleuw-Chlna afgelopen zondag de Russen ervan beschuldigd 'opzette lijk' ln Angola een burgeroorlog te hebben uitgelokt. De minister zei dit op een banket ter ere van een delegatie uit Zaire. Hij beloofde dat China de pogingen van de Afrika nen om de Russische en Cubaanse strijdkrachten uit Angola te ver drijven krachtig zal steunen. In diplomatieke kringen in Peking zei men dat de steun van China onge twijfeld militaire hulp op grote schaal zou omvatten. Van een onzer verslaggevers IJMUIDEN Uitbreiding van Hoogovens-IJmuiden van acht tot elf miljoen ton ruwe staalproduc- tie per jaar is toelaatbaar, indien het bedrijf voldoet aan een aantal voorwaarden op het gebied van het milieu. Een interdepartementale werkgroep onder leiding van mr. A. A. M. Boersma (direc teur Metaal- en Bouwindustrie van het ministerie van economische zaken) heeft deze conclusie ge trokken na een onderzoek naar de uitbreidingsmogelijkheden van Hoogovens. Volgens de commlsie-Boersma, die door het kabinet Ln 1974 met het onderzoek werd belast, is het voor Hoogovens-Es tel van groot bedrijf seconomisch belang dat de staal- produktie Ln IJmuiden kan worden uitgebreid om internationaal te kunnen concurreren. Zuidafrikaanse troepen terugge trokken zouden worden. De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren over deze mogelijke con tacten een volledig stilzwijgen be waard. De studie van de ambtelijke werk groep, die gisteren gepubliceerd werd, is gedaan nadat het IJmui- dense bedrijf in een 'denkmodel' de wens tot uitbreiding in fasen tot 1985 had geuit. Volgens dit model bedragen de investeringen 6.5 tot 7 miljard gulden op basis van het prijzenpeil van 1974 en zouden on geveer 3350 arbeidsplaatsen gecre- eerd worden. Positief Uit het rapport blijkt dat uitbrei ding van Hoogovens positief bena derd moet worden, gezien de eco nomische betekenis ervan op natio naal en regionaal gebied. Vooral het aspect van de werkgelegenheid wordt door de commissie-Boersma aangegrepen om de wens van Hoogovens te ondersteunen. In een eerste reactie zei ir. O. H. A. van Royen, lid van de raad van bestuur van Hoogovens-Estel, dan ook bij zonder verheugd te zijn over de geringe bezwaren, die de werkgroep tegen de uitbreidlngswensen heeft: 'Het rapport vormt een zeer belang rijke bouwsteen voor de beant woording door de overheid op de vragen die Hoogovens in 1974 al stelde', aldus de heer Van Royen, die er echter op wees dat de beleid- sinstanties zich nog over het rap port moesten uitspreken en dat de milieu-eisen, waaraan Hoogovens moet voldoen, nog door Gedepu teerde Staten van Noord-Holland opgesteld moeten worden. Factoren De commissie-Boersma heeft op een aantal terreinen een onderzoek gedaan naar de wenselijkheid van de uitbreiding: zo is gelet op de werkgelegenheid, de woonvoorzie ning, het milieu, de terreinultbrei- ding, de weg- en railverbindingen in de IJmond, de energie en de invloed op de leefbaarheid en de strandrecreatle in Wijk aan Zee. Volgens het denkmodel van Hoogo vens moet de recreatie vanaf de noordpier van IJmuiden tot onge veer 750 meter ten zuiden van Wijk aan Zee afgeschreven worden, om dat de uitbreiding een terreinver groting van ongeveer vijftig hecta re in de richting van de zee met zich mee zou brengen. De werk groep zegt dat een nieuwe zeewe ring in de vorm van een dijk moet worden aangelegd. Hoogovens wil op het nieuwe terrein installaties en opslagterreinen voor kolen en Van onze onderwijsredaktie DEN HAAG Minister van Keme- nade heeft een brief gekregen van zeven organisaties van het bijzon der onderwijs, geschreven uit be zorgdheid voor de vrijheid van het onderwijs. Het Is voor het eerst, dat het bijzonder onderwijs als geheel over deze kwestie naar bulten treedt. De kritiek is vooral, dat de minister niet duidelijk is in zijn uitleg van het artikel in de Grondwet, waarin de vrijheid van richting en inrich ting van het onderwijs is vastge legd. Aan de uitleg van de overheid, al dus deze brief, wordt ln het alge meen wel gezag toegekend. Maar dat mag niet betekenen, dat de overtuiging van de minderheid wordt overspoeld. De brief is geschreven door de be- sturenraad Protestants-Chrlstelijk- Onderwijs; de Nederlandse Protes tants-Christelijke Schoolraad; de Nederlandse Katholieke School raad; het bestuur van de Vereni ging voor Wetenschappelijk Onder wijs op Gereformeerde Grondslag; het bestuur van de Stichting Ka tholieke Universiteit te Nijmegen; het bestuur van de Stichting katho lieke hogeschool Tilburg en het be stuur van de Stichting algemene bonden van scholen. Zie ook pag. 3. Zie verder pag. 3, kolom 7 Ir. O. H. A. van Royen: zeer be langrijke bouwsteen. erts en een walserij aanbrengen als uitbreiding of vervanging van ou dere Installaties. Protesten De ambtelijke werkgroep conclu deert dat voor een verslechtering van de huidige situatie voor Wijk aan Zee (2700' inwoners) niet ge vreesd behoeft te worden. 'Daar staat tegenover dat ook de moge lijkheden om tot een wezenlijke verbetering te komen beperkt zijn', aldus het rapport. Tegenover de felle protesten, die onder de bevol king van het stranddorp leven, stelt de commissie dat de vooruitzichten ten aanzien van de geluidsoverlast gunstig zijn en dat de stof- en stankhinder beperkt kunnen wor den. 'Voor het strand bezoek zijn de visuele gevolgen van de uitbrei ding het grootst. Vanaf het strand bij Wijk aan Zee zal men enige silhouetten van hoge bouwsels kun nen waarnemen en misschien ook nog enigszins de aanwezigheid van de kolen- of ertsopslag', aldus het rapport. Binnenland Dankert en Keja schrij ven Vondeling3 Buitenland Driekwart miljoen jo den willen uit Sowjet- Unie 7 Kerk Geen hotel in Nairobi voor dominee Dickhof 2 Kanttekeningen bij kanseltaai 2 Kunst 'Schorsing Emile Meijer stuitende maatregel' 12 Sport Killanin praat over prots op Spelen 9 Economie Straks grijpen we weer naar een belastinggids 13 Brieven van lezers Radio en tv Strips, feuilleton Puzzel Commentaar Dichtbij en verder IV eer Familieberichten Als ze het maar netjes doen, mogen de Hoogovens best de zee in met hun uitbreidingen, vindt een amb telijke commissie. Misschien krijgen wij natte voeten bij het verder volgen van de discussie. Nou ja, dat moet dan maar. Nieuwe abonnee:_ Straat: Plaats: _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: iNaam: Adres: Plaats: k ontvang graag: O 4 fraaie zwart-kunstlederen onderzetters met zilver bedrukte ouderwetse locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modem origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook D Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam 1 cRemng van nei vroegere ij ie Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij be taalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoordnum mer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. X Ik». 'Vu

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1