Wis en waarachtig! EG-landen zoudei MPLA-regering willen erkennen aei 75; 39; Reorganisatieplan voor het 'buiten-universitaire' wetenschappelijk onderzoek 16; Schorsing Emile Meijer stuitende maatregel Sectoren vallen niet helemaal sa men met terrein van departementen Geschorste directeur gemeentewerken tot boete veroordeeld Haags museum krijgt primeur van Far West Kees Verweij in Haarlem - De eerste T-jurk. Voor het Een pril chemisier-jurkje. De favoriete jeans-jurk Het nieuw e tuniekpakje voorjaar. Niet ingezette Slank model met dun strik- 100% katoenen denim. Bloes met vlotte polokraag, polokraag. Schuin en recht ceintuurtje in zacht gekleurde Het lijfje is iets bloesend. De rok is geheel gevoerd verwerkte streepjes in fijne, ruit of in 'n speels nopjes- Aparte zakken en en doorgeknoopL frisse kleurtjes.Geheel dessin. 100% Polyester. knopen. (3844) In de allernieuwste streep, gevoerd. jT m Geheel gevoerd, Polyester, j (42-50) hV (43-53) dM. XII. (42-50) Exotischfeestjurk/e. 100% Poiyester. Schitterend bloem-dessin op zwart fond. Ongelooflijk: (38-46) Cicl li tbcA \fwide£i^e\! DINSDAG 17 FEBRUARI 1976 Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG Voor het door de overheid betaalde onderzoek dat zich buiten de universiteiten en hoge scholen afspeelt, is een reorganisatieplan verschenen. Een 'bedrijfstak' met een jaaromzet van bijna een miljard gulden moet in een geleidelijk proces dat misschien wel tien jaar gaat duren, doorzichtig en bespreekbaar worden. Maar de betrokken mensen en instel lingen zullen dat wel zelf moeten doen. De discussienota Sectorraden biedt alleen een vry gedetailleerd uitgangspunt waarover nog te pra ten valt en wijst de algemene rich ting waar het heen zou moeten. De nota is de uitwerking door een kleine studiegroep van een organisatiesche ma dat in de nota Wetenschapsbeleid (eind 1974) nog niet erg uit de verf kwam. Het op toepassing gerichte onderzoek zou per 'maatschappelijk aandachts gebied' gecoördineerd worden door een sectorraad. Daarin zouden de wetenschapsmensen, de gebruikers van de onderzoeksresultaten en ver tegenwoordigers van de overheid overleg plegen. Dat zou uitmonden in adviezen aan de betrokken minister, die dan 'in overeenstemming met' de minister van wetenschapsbeleid het onderzoekprogramma van zijn mini sterie zou vaststellen. Er zouden tien vijftien van die sectorraden komen, en aangenomen werd toen dat die 'maatschappelijke aandachtsgebieden' wel ongeveer zouden samenvallen met de werkter reinen van de verschillende mini steries. Maar het bleef allemaal nog wat voorlopig. Verrassingen De concrete indeling die nu door de studiegroep wordt voorgesteld, biedt op dit punt aardige verrassingen. Men heeft het aangedurfd om de departe mentale indeling weloverwogen los te laten, zonder de Haagse wereld daar mee meteen helemaal door elkaar te willen harken. Er zou bijvoorbeeld een sectorraad voor onderzoek op het gebied van de maatschappelijke zorg moeten komen, waar maar liefst on derdelen van vier ministeries gelijke lijk bij zyn betrokken (CRM, Sociale Zaken, Volksgezondheid en Justitie). Het werkgebied zou, met uitzondering van de gezondheidszorg, alle voor zieningen betreffen waarin de ele menten zorg en hulpverlening cen traal staan, van gemeentelijke sociale diensten via bureaus voor levens moeilijkheden en kinderbescherming tot strafrechtstoepassing en reclasse ring. Op een ander terrein hebben de rap porteurs wel aan een dergelijke her verkaveling gedacht, maar het niet aangedurfd. Een brede sectorraad voor 'ruimtelijk beheer' of 'milieu beheer" leek hem niet haalbaar. In de eerste plaats leek het wetenschappe lijk onderzoek op dit terrein nog niet rijp voor planning en coördinatie in één raad. De zwaartepunten liggen nog teveel in afzonderlijke instituten die wat vakrichting en instelling be treft erg verschillend zijn (landbouw- instituten, TNO-instituten, water staatslaboratoria, departemenale diensten enzovoort). Ten tweede was ook in de organisatie van de cen trale overheid een brede sector ruim telijk beheer en milieubeheer 'eerst met enige moeite als zodanig herken baar'. Het kabinet is ook niet van plan om de taakverdeling tussen de betrokken ministers te veranderen, en dat moest de studiegroep natuur lijk als gegeven aanvaarden. Als in een sectorraad te vertegen woordigen gebruikers van onderzoek, worden in een aantal gevallen ook vakbonden en consumentenorganisa ties genoemd. De rapporteurs hopen verder dat in de sectorraden ook ac tiegroepen en comité's betrekkelijk gemakkelijk gehoor zullen vinden. Adviezen openbaar Een nieuwtje ten opzichte van de no ta Wetenschapsbeleid is de nadrukke lijke vaststelling dat de adviezen van een sectorraad aan de minister(s) openbaar zullen zyn. Daarvoor geeft de discussienota twee argumenten. De sectorraad legt op die manier ver antwoording naar buiten af van zijn werkzaamheden. En het advies wint door publicatie aan politiek gewicht: de minister kan er minder makkelijk omheen. In commentaren op de nota Wetenschapsbeleid was de vrees uit gesproken, dat de voorgestelde orga nisatie te vrijblijvend zou werken. De gedetailleerde indeling die in de discussienota wordt voorgesteld, be tekent niet dat het ministerie nu ook wil dat het precies zo wordt geregeld. De regering heeft nadrukkelijk nog geen standpunt bepaald, minister Trip noemt de nota 'een belangrijke bijdrage aan de verdere gedachten- vorming'. De studiegroep zelf formu leert het zo: Wij zyn heel erg con creet geworden, om de betrokkenen uit te nodigen om net zo concreet te worden wanneer zij vinden dat het anders moet. Dat zou wel eens een heel doeltreffende aanpak kunnen blijken. Bij alle vrijblijvendheid heeft deze nota toch ook wel iets van een knuppel in het hoenderhok. Vrijblijvend Op één punt is het stuk misschien wel erg vrijblijvend. De uitgangsfilosofie is dat er bij de reorganisatie zo min mogelijk overhoop moet worden ge haald, en dat lijkt erg gezond. Het zal onderweg toch nog moeilijk genoeg worden. Maar wanneer zij uitleggen hoe een sectorraad nu het werk van verschillende instellingen zou gaan coördineren, komen de rapporteurs tot een heel grappige formulering. De verantwoordelijkheden van de be herende en besturende instanties blij ven 'onaangetast', maar dat 'mag uiteraard niet tot vrijblijvendheid leiden'. Wil men ergens komen, dan zal de tweede helft van die formule toch iets zwaarder moeten wegen dan de eerste. Maar verder is het een heldere en praktisch doordachte nota. Uit de slotparagraaf nog deze geruststelling: Het in werking brengen van het sec torradenstelsel zal geen centraal ge leid proces kunnen zijn. 'De kunst zal meer zijn om een vrij groot aantal afzonderlijke ontwikkelingsactivitei ten een voldoende mate van onder linge samenhang te doen vertonen'. Bij het beoefenen van die kunst kan men de minister en zijn medewer kers sterkte wensen. AMSTERDAM De veertig jarige directeur van gemeentewerken van de Zuidhollandse gemeente Rhoon, de veertigjarige J. op 't H„ is door het Amsterdamse gerechtshof ver oordeeld tot tweeduizend gulden boe te plus drie maanden voorwaarde lijk. De zaak was naar het hof ver wezen door de Hoge Raad. De ver dachte is al enkele jaren geleden om deze kwestie uit zijn functie ge schorst. DEN HAAG Ter gelegenheid van de herdenking van de Amerikaanse onafhankelijkheidsverklaring in 1776 (het 200-jarig bestaan van de Ver enigde Staten, is daar momenteel een zeer grote tentoonstelling te zien, die onder de titel 'Far West' ook naar ons land komt. Het Haags Gemeente museum krijgt de primeur voor Eu ropa. De tentoonstelling begint op 13 maart en zal tot 17 mei te zien zijn. Far West geeft een beeld van ont moeting en botsing tussen Ameri kaanse immigranten die naar het Westen trokken en bestaande Indi aanse culturen. Een boeiend stuk wereldgeschiedenis. HAARLEM Het Frans Hals museum in Haarlem eert de 'Grand Old Man' van de Haarlemse (én Ne derlandse) schilders ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag met een grote overzichtstentoonstelling in de Hallen op de Grote Markt. Die verjaardag is weliswaar vorig jaar al gevierd, maar toen was wat men bij elkaar had naar het oordeel van de organisatoren nog niet re presentatief en overzichtelijk genoeg. Daarom wordt deze oorspronkelijk als een verjaarscadeau geplande ex positie pas op 13 maart geopend. Een plezierige bijkomstigheid is dat de VARA op 11 maart in een t.v.- uitzending en gedurende de maanden maart en april in een vijftal radio uitzendingen op woensdagavonden Originele 'Campus-bloes (zie ook jeansjurk) Polyester-katoen in verschillende, zeer nieuwe ruiten. - (38-46) TROUW/KWARTET Weer internationaal vocalistenconcours DEN BOSCH Van zaterdag 28 augustus tot en met woensdag 8 sep tember wordt in Den Bosch voor de 23ste maal het Internationale Voca listenconcours gehouden. Dit con cours wordt georganiseerd door de Stichting 's-Hertogenbosch Muziek- stad. Ook dit jaar zullen vocalisten aan treden in oratorium, opera of kunst lied, waarin zij dan bovendien drie stijlperioden naar voren moeten brengen. De zangers moeten de werken in de originele taal zingen. Kandidaten zij die een volledige conservatoriumopleiding achter de rug hebben of door hun leraren voor dit concours goed geacht worden kunnen zich aanmelden bjj het se cretariaat van het Internationale Vo calistenconcours, Raadhuis, Den Bosch. AMSTERDAM Naar verwachting zullen de landen van de pese Gemeenschap uiterlijk volgende week de volksregerï de MPLA in Angola erkennen. ■ing| Maandag en dinsdag komen de mi nisters van buitenlandse zaken van de EG-landen in Luxemburg bijeen. Erkenning zal daar aan de orde komen. Het pad wordt gebaand door de directeuren-generaal van de negen ministeries die op het ogenblik bijeen zijn, eveneens in Luxemburg. Ook in het overleg van eerste minister Den Uyl en minis ter Van der Stoel (buitenlandse za ken) met hun Britse ambtgenoten wordt over erkenning gesproken. Gisteren ging het verhaal dat Frankrijk uit de boot zou vallen en Ex-slotvoogd Muiderslot Ton Koot: AMSTERDAM 'De schorsing van museumdirecteur Emile Meijer van het Van Goghmuseum, red.) is in de museumwereld als een bliksemstraal bij heldere hemel ingeslagen. Dat is in deze meer be zonnen wereld geen gebruikelijke methode. Het brengt met één slag zekerheden aan het wankelen'. Dat is de reactie van de vroegere al gemeen secretaris van het Rijksmuseum en ex-slotvoogd van het Muiderslot, Ton Koot. 'De overheid', zo schrijft hij, 'heeft jarenlang met de mond beleden, dat de musea meer naar de mensen toe moesten, dat drempels moesten wor den weggenomen'. Hij herinnert wat dat betreft aan de organisatie van Musement in Utrecht, waar minstens een kwart miljoen werd ingestoken en waar maar 60.000 mensen kwamen kijken. Diezelfde overheid, vindt Koot, scheept een zeer verdienstelijk direc teur af met een crediet van 60.000 waarmee hij een jaar lang moest ma- noevreren om zijn publiek over de drempel te krijgen. En als het hem dan lukt er kwamen 650.000 be zoeker maar deze post over- aandacht zal besteden aan persoon en werk van Verwey. In de Vishal zijn Verwey's aquarel len te zien en in de Vishal een keuze uit zijn olieverfschilderijen, waar onder recente monumentale atelier stukken en verder tekeningen met als hoogtepunt een tiental portret studies uit de beroemde reeks '30 x 1 portret' van Anthony Kok. schrijdt, aldus Koot, dan is Den Haag in last. "Waarom', vraagt hij zich af, 'heeft men eigenlijk een inventief museum man tot directeur benoemd, een man, die men al sinds 1952 uit zijn activi teiten in rijksdienst kende? Men had blijkbaar een boekhouder moeten be noemen, die was misschien niet over de streep gegaan, maar dan was er ook niets gebeurd daar op het Mu seumplein. Ik wil hier kredietover schrijding niet goed praten, maar wel nadrukkelijk met de vinger naar CRM wijzen'. Hij stelt dat een man van de kwali teiten van Meijer goede steun be hoeft en dan tot grote prestaties in staat is en vraagt zich af wat CRM daaraan deed. 'Elk kwartaal dient de directie van een Rijksinstelling zijn staten in, die precies aantonen, hoe groot de toegestane kredietjosten zijn en hoe ver de uitgaven zijn opgelo pen. Had men aan de hand daarvan', zo besluit de heer Koot zijn schrij ven, 'niet tactvoller en beter kunnen ingrijpen, vóórdat men deze opzien barende en voor belanghebbenden stuitende maatregel nam?' al eerder tot erkenning wil f gaan. Op diie manier zou het zl Afrika kunnen presenteren alsT desapostel'. Over deze Franse) ding bestaat in verscMllendej landen nogal wat wrevel. 1 wordt van 'huichelachtigheid 'opportunisme' beschuldigd het eerst zeer duidelijk achtl FNLA en UNITA in Angola |j Nu de overwinning van de I aanstaande is gaat Frankrijkf seling om en bepleit erkennini, de volksregering. Volgens het Britse dagblad Guardian zou ook Groot-Britt# snelle erkenning van de volka ring overwegen. Londen zou ij geval onmiddellijk een ami* deur in Loeanda willen benoef Geen uitsluitsel Een woordvoerder van het mi rie van buitenlandse zaken iDj Haag kon gisteren geen uits geven over de Nederlandse hoi Ook al niet vanwege de afwezi van de minister, alsmede va directeur-generaal politieke a Minister Van der Stoel hee eerder laten doorschemeren daj derland de volksregering zal e nen als de MPLA haar tegen, ders (FNLA en UNITA) heeft e slagen. Vorige week zei de bew man dat het ernaar uitziet d MPLA de overwinning zal be, maar 'ik blijf het een afschu ke zaak vinden dat deze strij Angola is beslecht door buiten se inmenging.' Op de NAVO-\ j dering vorige maand in Bi stelde Van der Stoel de Cub: Russische en Zuidafrikaanse t menging aan de kaak. Nie[ Amerikaanse omdat deze werd kend. Behalve door de overwinningei de MPLA kan de komende e' ning van de volksregering zijn sneld door het feit dat de aan van de MPLA voor Angola's maatschap van de Organisatie' Afrikaanse Eenheid is ingew Op de toelating volgde een s van erkenningen van Afrik landen, die eerst geen stam hadden ingenomen of FNLA-UL steunden. Ook de berichten^, Zuid-Afrika erkenning van, MPLA-regering overweegt dergelijke stap kunnen mits de MPLA-regering bereid 'J. in aanbouw zijnde krachtinsf, ties in het zuiden van Angd beschermen. p

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 12