Zij staan in voor Miele Film over arme landen als vierde wereldmacht dichtbij Miele immentaar Roeland Kerbosch: 'Begrip kweken voor ontwikkelingsvraagstuk' rdappelprijzen (1) u rdappelprijzen (2) rdappelprijzen (3) -■ i uX Aardappelprijzen (4) Vorstnachten agressie blijft altijd bij je oudste wrekers uitverkocht tÈjrda IDAG 14 FEBRUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 (ADVERTENTIE) KEMA EUR Een Miele is tot en met gekeurd Streng gekeurd Door neutrale instanties Op doelmatigheid, betrouwbaarheid en veiligheid. Neem bijvoorbeeld de Miele wasautomaat en trommeldroger De enige die in Nederland onderscheiden zijn met de keurmerken van èn Kema èn Wolmerk èn de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. er is geen betere >ge aardappelprijs van dit ogen- lelt niet alleen menig huisvrouw grote zot-gen. Ook de regering, ar streven de stijging van lonen ijzen zoveel mogelijk te drukken hij ie gierende en alleen maar onheil ende inflatie een beetje te beteu- heeft het er moeilijk mee. '0 ippelen ook al eten wij er elk toi ninder van vomen nog steeds 1 0 belangrijk onderdeel van het jks voedselpakket, dat hoge aard wijzen van invloed moeten zijn indexcijfer van het levenson- m ud. En aangezien het merendeel vaJ|e CAO-lonen inmiddels wel op pf andere manier gekoppeld is "pat indexcijfer, laat zich gemak raden wat vroeg of laat met het ideel van de lonen zal gebeuren: .utomatische stijging, die in de ,l^e bedrijfstakken niet of nauwe- 1$ gedekt kan woren door een liviteitsstijging. Heel wat van edrijven worden daardoor vroeg it bedreigd met sluiting en het van de werkloosheid zal op stijgen. 'n eenvoudig en wat schematisch verhaaltje om even de econo- samenhang van al die factoren tonen. Het is dus niet zo dat hogere werkloosheid verklaard worden uit de hogere prijzen irdappelen en andere levensbe- Het is maar één facet, dat in pote economische spel wel dege- Ineespeclt en aangezien al die factoren eveneens somber zijn, het totaalbeeld vrij somber, it dus dat op dit ogenblik de •eging en consumentenorganisa- de bel trekken en de regering latregelen vragen. Het zal wel tWzijn dat de hoge aardappelprij- jdelijk zo hoog zijn en dat er tnige tijd een misschien zelfs cherpe prijsdaling zal inzet- "naar het blijft de vraag of die ~"Tia deze geweldige piek ooit weer i^t oude peil zal komen. c ^»p het punt van de aardappelprij- 1»_ loeten we vrezen dat het nooit zo zal zijn als vroeger, om de ^chting van premier Den Uyl tij- n(j le oliecrisis te herhalen. Aardap- ge' (en ook fruit en groenten) ble- n t laatste vijf jaar verhoudingsge- :o1 ips achter bü de stijging van gg h levensbehoeften; de uitschieter iai I zou wel eens heel lang zijn in- 1 kunnen laten gelden. gei :nsht worden er maatregelen ge- 3Cj i. Alleen: wat kan de regering 112 rkelijk aan doen? De prijsstijgin- ijn voornamelijk ontstaan door ie* rste elders (vooral in Duitsland igeland) waardoor de Nederland- bi dappelen een nog gezochter pro- il 1 werden dan zij al waren. n Nederland nu, ter bescherming je binnenlandse markt, de export men en de Duitsers en Engelsen r< igen problemen laten oplossen? aa is de vraag of dat technisch p mogelijk en op langere termijn verstandige politiek is. land is een heel belangrijk aard- exporterend land, maar de ote meerderheid van onze afne- woont binnen de Europese Ge- :hap en voor die landen mogen iet zo zonder meer onze grenzen 1 ook wel wat afnemers van frlandse aardappelen buiten de maar dat is een betrekkelijk klein ije dat een exportverbod naar pG-landen (zoals de regering bij- ïeld al heeft afgekondigd voor naar Zweden) weinig soulaas Rieden. Frankrijk en België dan ook EG-landcn met (zij het een veel gere) aardappelexport? Deze hebben hun grenzen ter bescher- van de binnenlandse markt dan maar wel afgesloten ook voor de artncrs. Daarmee is de aantrek- ,aD|cheid van de Nederlandse voor- nog eens extra verhoogd, wat een opwaartse druk op de prij- leeft doen ontstaan, lederland dan weer de braafste ui de klas, die zich netjes aan :ter van de EG-verdragen houdt? is bekend: zo zien wij ons zelf 8, terwijl anderen ons dan vooral een paar gewiekste zakenlieden len. die op den duur toch weer zichzelf toerekenen, daar ook van zij: in dit geval en beiden visies wel eens aardig ben samenvallen. Nederland houdt inderdaad aan de verdragstekst Ié consument ondervindt daar nu enlandse schade van door hoge en. Maar dat betekent tegelijk dat naam als betrouwoare leveran- op wie men altijd kan rekenen dat is een pluspunt voor onze >rteurs en export is een leven- Idzaak voor ons land) behouden t- Dat betekent dan ook dat op Cr termijn gezien onze afzet ten behouden blijven. door Willem Schrama AMSTERDAM 'Wat ik met deze fil mwil, is bij een zo groot mogelijk publiek begrip kweken voor het ontwikkelingsvraagstuk. De mensen tot het inzicht laten komen dat we niet alleen met onze familie op de wereld zijn. Het enige wat ik vraag is dat we ons een beetje bezig houden met de mensen in de arme landen. Een beetje humaniteit. Als ik dat bereik, ben ik tevreden'. Aldus de Amsterdamse cineast Roeland Kerbosch, maker van de film 'Vandaag of Morgen', die op donderdag 1 februari in acht ne- derlandse steden in première gaat. Samen met hoofdrolspeler Ton van Duinhoven schreef Kerbosch het sce nario voor deze speelfilm over de derde wereld. De film werd gemaakt in opdracht van het departement van minister Pronk (de afdeling ontwik kelingssamenwerking van het mini sterie van buitenlandse zaken). Kerbosch: 'We hebben lang gedacht over de vraag hoe je het ontwikke lingsprobleem duidelijk kan maken aan een zo groot mogelijk publiek. We hadden bijvoorbeeld een docu mentaire kunnen maken over de tex tielindustrie in de wereld, daar kun je een hoop aan ophangen, maar een groot gedeelte van het publiek zou zich op die manier niet met het pro bleem kunnen identificeren. Een me taalarbeider heeft daar geen affiniteit mee. Bovendien is het absorptiever mogen van de toeschouwer aan een maximum gebonden, vooral als het om zaken als ontwikkelingssamen werking gaat". Wat heeft Kerbosch dan wel gedaan? Hij heeft een ontwikkeling gecon strueerd, die vandaag af morgen wer kelijkheid kan zijn. In Kerbosch' fic tieve verhaal is het wereldbeeld een tikje veranderd. De derde wereld heeft zich naast de VS, Rusland Roeland Kerbosch (staand, midden) regisseert de volksvergadering in 'Vandaag of Morgen'. en China als vierde machtsblok opgeworpen, met een rijkdom aan grondstoffen als ijzersterk wapen, waarmee vooral het daarvan sterk afhankelijke Europa met zijn neus op de feiten wordt gedrukt. In 'Vandaag of Morgen' staat de Ne derlandse economie op de rand van de afgrond. Binnenlandse politiek heeft plaats gemaakt voor een rege ring met vakministers. De parlemen taire democratie heeft opgehouden te bestaan, en in plaats, daarvan heeft een efficiënter systeem zijn intrede gedaan: de computer wijst 'een dwarsdoorsnede" van de bevolking aan, die het regeringsvoorstel kan aannemen of verwerpen. Iets anders is niet mogelijk. De film van Roeland Kerbosch regi streert zo'n 'volksvergadering', met op tafel een meer dan ingrijpend voorstel: gedwongen overplaatsing van één miljoen arbeidsgeschikte Nederlanders naar ontwikkelingslan den, in ruil voor extra grondstoffen. De noodzaak lijkt vast te staan: de levenloze industrie behoeft infuus en de werkeloosheidsbestrijding kan een dergelijke stimulans wel hebben. Ne gen mensen mogen erover beslissen, ze stoeien met emoties en logica, ma teriële argumenten en morele motie ven. In een wezenloze ruimte. Beslissingen Roeland Kerbosch Vanwaar zijn afwijking van het nor male informatiepatroon over de ont wikkelingslanden, armoede en el lende? Kerbosch: 'Omdat de clou van de ontwikkelingsproblematiek niet in de Derde Wereld ligt, maar hier. Hier worden de beslissingen genomen. De fundamentele oplossingen van het vraagstuk liggen in het kapitalisti sche systeem. We hebben altijd ge probeerd dat systeenp daar in te plan ten, maar op de een of andere ma nier is dat toch niet gelukt. Neem bij voorbeeld Kenia, dat is toch tamelijk westers georiënteerd, maar de ver schillen tussen rijk en arm zijn er zó evident, dat ze nooit opgelost zullen worden. De mensen staan daar nog voor een ontwikkeling, die wij al lang gehad hebben door de arbei- dersstrijd. Als je die landen opper vlakkig bekijkt, denk je: boem! Een ijspistë in Ivoorkust! Maar je verlaat de avenues en je ziet dat de krotten wijken er in veertig jaar niet op vooruit zijn gegaan. Maar neem nou Tanzania, daar zie je geen avenues, maar de armoede van veertig jaar geleden is er niet meer. Cuba: in vijftien jaar is het analfabetisme uit geroeid'. De film 'Vandaag of Morgen' vangt aan met de volgende waarschuwing: 'Wil je niet opstaan, blijf je maar liggen, moet je maar zien, wat ervan komt'. Roeland Kerbosch: 'De film wil ervoor waarschuwen dat we niet het slachtoffer worden van wat je nu al ziet aankomen. In 'Vandaag of Morgen' tref je een geoliede maat schappij aan, waarin menselijke emoties geen rol meer spelen en waarin een willekeurig individu niets meer te vertellen heeft. Als ons iets gevraagd wordt, is de beslissing al genomen. Via flashbacks kun je zien hoe het zo ver gekomen is (on der meer de toespraak van Den Uyl tijdens de oliecrisis WS) en dat we het niet op tijd hebben ingezien'. Solidariteit De film van Kerbosch speelt zich af aan het begin van de jaren tachtig. Verwacht hij op zo'n korte termijn inderdaad een machtsblok van arme landen? 'Jazeker, als wij doorgaan met ons zo te gedragen, zal de solidariteit in de derde wereld steeds groter worden. En dan komt er een moment dat men zich uit nood als één blok zal opstel len. Je kan dat op twee manieren bekij ken. Het is puur eigen belang dat we onze autoritaire houding inwisselen, want als het tot zo'n confrontatie komt. gaat het om grondstoffen en niet te vergeten miljoenen mensen. Wisselen we die houding niet in, dan worden we het slachtoffer. Want het enige wat we er tegenover kun nen stellen is know-how. Dat lijkt veel, maar het is niet voldoende. Ik persoonlijk vind geen van beide ge dachten juist. Daarom wil ik met mijn film wat begrip kweken en dui delijk maken hoe de verhoudingen nu liggen. Pronk heeft eens gezegd: je kunt geen ontwikkelingssamen werking bedrijven als je de bevol king, die je gekozen heeft, niet kunt duidelijk maken wat het is. Als deze film dat een beetje duidelijk maakt, ben ik dubbel en dwars tevreden'. Conclisie: wij moeten dus even leren leven met die hoge aardappelprijzen, eventueel eens wat ander op tafel zetten (haal het kookboek maar uit de kast, mevrouw) en onze regering zal maandag bij het EG-overleg in Brus sel moeten proberen de export van andere EG-landen naar niet EG-part- ners op te schorten. Tenslotte is het natuurlijk ook altijd nog interessant om na te gaan of niet ergens op de wereld nog niet een behoorlijke partij aardappelen ligt, die snel naar Nederland kan worden ge bracht. Waarom onderhouden wij an ders bijna elke ambassade in de bui tenlandse hoofdsteden een landbouw- attaché? Het klinkt natuurlijk gek: aardappelen importeren om de export mogelijk te maken. Maar zo gek als dat op het eerste gezicht lijkt, is het niet. Wij i porteren bijvoorbeeld toch ook aardgas uit Noorwegen om onze eigen faam van betrouwbaar exporteur van aardgas hoog te houden. Misschien is het waar dat wij als Nederlanders wel eens contracten af sluiten waarin wij ons verkijken op prijzen en (tijdelijke) onmogelijkheden. Maar ook zulk soort contracten en verdragen zijn er om gehouden te worden. En. om terug te keren naar het peil van het gezinsbudget: uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de tatistiek. die alles meet en alles weegt, weten wij dat in het gemiddel de gezin het aandeel van de aardappe len in het geheel van de gezinsuitga ven niet zo veel hoger is dan de uitgaven voor tabak. Van onze weerkundige medewerker De depressie uit IJsland -Schotland is gistermorgen over ons heen ge trokken. Dat gebeurde aanvankelijk met heel weinig bombarie, want in een dpressiecentrum is de wind zwak. De wijzer van de huisbaro meter lag nagenoeg plat. Hij wees horizontaal naar de slecht-weer kant. Vrijdagmorgen om 4 uur werd bij Terschelling de laagste lucht druk gemeten:982 nb. oftewel iets meer dan 736 mm. Via Friesland. Drente en Overijssel trok het cen trum naar het Rijnland, en van daar naar zuidiwest-Duitsland. Om 7 uur gisterenavond was de laagste luchtdruk daar opgelopen tot 990 mb (742 mm). In de depressiekern rust, daarom heen onrust met krachtige en aan de kust tijdelijk harde noordoostenwinden, een dui delijk voorbeeld van weersverslech- tering bij vooruitlopende barome ter. Het omvangrijke lage drukge- bied strekt naar de Middellandst Zee. In de provincie Groningen lag gis termorgen plaatselijk anderhalf tot twee cm sneeuw. In de noordoos thoek sneeuwde het onafgebroken van donderdagavond kwart over elf tot gistermiddag circa half twee. Later op de dag sneeuwde het ook onder meer in Marken bij een luchttemperatuur van -0.3 graad C. toen de meeste andere stations in ons land plus 1 graad C aangaven. Het koude IJsselmeerwater met zijn smeltende ijsvelden zal hieraan niet vreemd zijn geweest. Bij IJsland begon inmiddels alweer een nieuwe stormdepressie (905 mb) te rommelen, die de tempera tuur daar deed oplopen van -6 gra den donderdagmiddag tot plus 7 een etmaal later. De bijbehorende fronten zetten koers in de richting van Schotland. Het is echter zeer de vraag geworden of zij dit wee- 'ANP/KNMI 13-2-76 13 nor kend en maandag wel veel zullen kunnen uitrichten. Zoals wij giste ren al vertelden steekt een stabiel Russisch hogedrukgebied van 1035 mb zijn neus in West-Europese za ken. Een uitloper, die gisterenmid dag de luchtdruk in Zuid-Finland al op 1025 mb had gebrazht. ging vontact maken met een andere uit loper van het Azoren-maximum. eveneens 1035 mb. Zodoende is er een brug van hogedruk tot stand gekomen via de Britse Eilanden, Midden-Skandinavlë en dt Oostzee verlopend. W:j blijven vooreerst aan de zu dz'jde van de as waar vooral aanvankelijk een stevige vrij koude oost- tot noordoostenwind blijft waaien. Het wordt voorname lijk 's nachts kouder met meest lichte vorst en verder een slechts geringe kans op sneeuw, maar wel wat opklaringen. In Groningen zal het overdag ook vrij koud zijn met middag tempera turen van op of iers boven ht vriespunt. In Zuid-Finland vroor het gistermiddag plaatselijk 14 tot 24 graden, maar in Zuid-Zweden ls tot voor kort nog ooi oorgeko- men. Dus toch een opening naar een nieuwe vorstperiode? onder redactie van loes smit Schelden, vechten, slaan en ruzie maken is kinderen niet vreemd, zelfs de kleutertjes onder hen niet. Mag je een kleuter daarvoor over de knie leggen? Werk je er dan niet aan mee dat het kind later een weinig vreedzaam mens wordt De Stichting Vredesopbouw. die zich toelegt op vredeswerk, heeft gemerkt dat heel wat ouders en zij niet alleen daarover inzitten. Daarom heeft de stichting een bij zonder nummer van het maand blad Vredesopbouw samenge steld, van a tot z gewijzigd aan de agressie in de wereld van de kleuter. Drie journalisten, een theoloog, een psychologe, een tekstschrijver. een bestuurslid van 'Stop de Kindermoord' en drie medewerkers aan wetenschappe lijke instituten hebben in dit the manummer korte artikelen ge schreven over onderwerpen als ge weld op de t.v., oorlogsspeelgoed, het pak voor de broek en voor leesboekjes. Dat klinkt misschien zwaarwichtig, maar dat Ls het niet. De schrijvers vinden dat je over agressie, ruzie en geweld bij kleu ters niet zo erg hoeft in te zitten, en die geruststelling tvillen ze graag op hun lezers overbrengen. 'Agressie', zo vat de redactie van Vredesopbouw die gedachtengang samen, 'kun je als kleuter of otider het best maar realistisch tegemoet treden, in de wetenschap dat dit verschijnsel in welke vorm dan ook bij je zal blijven, ook al word je honderd'. Neem gewoon een ordinaire ruzie. 'Waar mensen bijeen zijn, is af en toe ook ruzie', lees je onder 'Ru zie in gezinsverpakking. 'Over hoop liggen met je omgeving hoeft heus niet altijd een betvijs te zxjn dat je je niet kunt aanpassen. Soms is niet aanpassen te verkie zen boven wel aanpassen. Het wil ook niet zeggen dat een kind dan niet meer in staat is zich vreed zaam aan zijn omgeving aan te passen. Ruzie maken is net zo ge woon als eten en drinken en net zo nodig'. Nog wat opmerkingen uit dt num mer; 'Oorlogje spelen is spannend voor kinderen. Iets anders is het oorlogsspeelgoed. Met dat soort speelgoed trek je het oorlogje spe len ver buiten proporties'. Over kinderen die elkaar slaan: 'Het kind dat geslagen is huilt, maar het laat zich snel troosten: je neemt het op schoot en knuffelt het. Eigenlijk is slaan niet zo erg'. Een werkende moeder in 'Moeder mag haar agressie uiten': 'Die vier uur per dag dat ik de kinderen zie, vind ik erg leuk. Maar wanneer het wel eens voorkomt dat ik ze Elke maand duikt er wel weer een bericht op dat de oudste mens ter wereld zijn of haar (hoewel het vrijwel altijd een hij is) hon- derdzoveelste verjaardag viert. Soms worden er foto's gestuurd van nog altijd tamelijk appetij telijk uitziende oude heren met oaarden en kozakkenmutsen. want ze wonen steevast ergens n de Sowjet-Unie. Te bewijzen valt zoiets natuurlek nooit, voor al niet nu er wéér zo n berichtje is binnengekomen, ditmaal over het overlijden van de ouste man ter wereld, die voor de verande ring in Brazilië geleefd heeft. Doroteu de Souza, die 167 jaar jou zijn geworden en in Altamira in de Braziliaanse staat Para is averleden, was de alleroudste ter wereld volgens het 'Jornal do Brasil'. Er bestaan geen papie ren, aan de hand waarvan onom stotelijk bewezen kan worden wanneer en waar De Souza ge- Doren is, maar vorig jaar zfjn de 3raziliaanse nieuwsmedia na veel speurwerk wel samen tot de con clusie gekomen, dat de man op 4 april 1808 in de staat Goias ge boren moet zijn. Doroteu de Sou za heeft bepaald niet veel rijk dommen vergaard tijdens zijn lange leven. De laatste tijd was hij blind, doof en verlamd en werd door een vreemde, een va der van negen kinderen in Alta mira verzorgd. De oude, invalide man bezat zelfs zo weinig, dat de gemeente Altamira de begra feniskosten nog heeft moeten betalen. opeens de hele dag om me heen heb, merk ik dat ik soms echt het geduld niet kan opbrengen om net zo met ze om te gaan als anders'. En tot slot uit 'Ook kinderen wil len griezelen': 'Volgens Bomans wil het kind voor alles griezelen. Dat zie ik zelf elke keer bij mijn kinderen bevestigd, wanneer ik een boek moet kiezen voor het laatste verhaaltje van de dag. Zio verlangen steevast iets in de trant van Pippi Langkous. Kinderen wensen agressie, geweld, kommer en verdriet in hun wereld terug te vinden. Evenwel in een mate die overzienbaar is en van een soort dat zij kunnen doorzien'. 'Agressie in de kleuterwereld' kost j 2,50 en is te krijgen b\j de Stich ting Vredesopbouw, Parkstraat 9, Utrecht. Wie het per giro (552120) wil bestellen, moet er 90 cent extra bij doen voor verzending. 'Een pak voor de broek dat lucht af en toe op. Een illustratie op een bij het themanummer van Vredesopbouw' ingeschoven 'ont- dekplaat' voor kleuters, over wie dit speciale nummer helemaal gaat.' Diana Rigg wordt opnieuw Em ma Peel. Samen met John Steed (in het dagelijks leven Patrick McNee) gaat ze binnenkort, meldt de NCRV-gids. nieuwe opnamen maken voor de eertijds veelbekeken serie The Avengers alias De Wrekers. Het oorspron kelijke Wrekers-duo (Emma was een poosje vervangen door ene Tara Kingi zal dan onge twijfeld weer even apiusante als adembenemende avonturen bele ven, zich daarbij links en rechts een weg banend door dode mis dadigers. Er zal nog wel een poosje overheen gaan voordat we het dappere tweetal op het Nederlandse t.v.-scherm kunnen zien. want de opnamen moeten zelfs in Engeland nog beginnen. Maar ze zitten in het vat. waar Emma en John zeker niet zullen verzuren. Zeventig kilo aardappelen voor vijfentwintig gulden, dat is een koopje in deze dure dagen. En dus trokken van heinde en ver de aardappeleters met een lege auto naar een adres in het Gro ningse Onstwedde teneinde de zaak daar vol te laden met de per advertentie aangeboden goed kope aardappelen. Maar op die dag was er op dat adres een trou werij. Het was het huis van de vader van de bruidegom, die wel veel bruiloftsgasten, maar geen aardappelen in huis had. Volgens het Nieuwsblad van het Noorden konden nogal wat aardappelgan- gers de grap vermoedelijk uitgehaald door vrienden van het bruidspaar niet waarderen en de feestenden kregen dan ook be hoorlijk wat onheuse opmerkin gen naar hun hoofd, om het maar zachtjes uit te drukken. Om aan alle ellende een eind te maken, heeft de vader van de bruidegom In wanhoop toen maar een brief je op de deur geplakt met een leugentje om bestwil: 'aadap- pels uitverkocht' aardappelen die er nooit geweest waren. Muziek bü het werk

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5