Nederlandse ploegleiding faalt Een seizoen lang in topvorm Indanks slechte organisatie toch eigen schuld bij incident met Kleine 0 Tenmann stopt nnsbruck zo iel mogelijk r ge ten' Jan Egil Storhoit verovert eerste plaats op 1500 meter Zn u Goud voor Dorothy Hamill Kathy Kreiner verslaat Mittermaier Weer veel afgelastingen 'AFL -~"ERDAG 14 FEBRUARI 1976 SPORT TROUW/KWARTET 19 onze speciale verslaggever <*SBRUCK Het protest deed uiteindelijk wat lachwekkend y l Bram Leeuwenhoek, chef de mission van de Nederlandse af- J idij fj\ iss< /d II rdiging in Innsbruck bij de twaalfde Olympische Spelen over- igde de Russische hoofdscheidsrechter van het schaatgebeu- Kapitanov, zijn op papier gestelde bezwaren tegen de gebeur- ;en, zoals zich die ruim een uur daarvoor op de schaatspiste Innsbruck hadden afgespeeld. Kapitanov keurde de inhoud het schrijven geen blik waardig, vouwde het slechts op, stak in de binnenzak van zijn jack en zei half verstaanbaar in een igelmoesje van wat duits en engels 'vanavond om zeven uur'. itanov vertrok daarna gelijk, m Leeuwenhoek en de rond •or verzamelde Nederlandse af- i a diging in nog steeds opperste ,k ntwaardiging achterlatend. 'Dit toch niet wat hier is gebeurd, protest zal wel niets uithalen, is immers gebeurd, maar al- dat je toestanden als deze in oekomst voorkomt.' )S Nederlandse ploegleiding was boos op de in haar ogen (tisch verlopen 1500-meter, die het verwachte goud voor Hans Helden had opgeleverd. Boos al op het feit dat Piet Kleine Indelij k in de twaalfde rit bleek noeten starten, terwijl a an van- Jk de veertiende stond opgege- en men zelf op de dertiende inde. Terwijl de speaker op de n de twaalfde rit aankondigde, Zwitser Franz Krienblihl klaar d en de starter zich gereed kte deze laatste twee rijders de tweede schoonmaak- en fclbeurt van de baan weg te eten, ontstond de paniek in het ije-kamp. Kleine was er niet. Zat zich rustig in de kleedkamer op zijn te concentreren, had zich juist ten de poorten van het stadion m gelopen en wachtte totdat de lilmachines de baan op zouden en. 'Dat was voor Piet Kleine sein om zich gereed te maken, buiten te komen en zijn aatsen aan te trekken. Hij kon nog in alle rust een rondje de baan maken voordat hij naar de start moest gegeven'. Leen Pfrommer de coach veel vertellen. ,K «itanov dreigde met maatrege- Hij wilde de afwezige Piet Ine volgens de regelemten dis- lificeren en Franz Krienbühl en zijn rit laten rijden. 'Ik heb via een tolk nog een minuut irie vier aan de praat kunnen .en', vertelde Bram Leeuwen- over hetgeen zich in die mi- in toen afspeelde. Minuten, die Tederlandse ploegleiding en of- in aantal oververtegenwoor- en groter dan het aantal deel- in staat stelde Kleine jppas naar de baan te dirige- üem zijn schaatsen te laten ikken en toch nog juist 'op de start te krijgen tegen Krienbühl, de buiten zijn benadeelde Zwitser, was er gebeurd? Waarom was Kleine niet op tijd aan de t. Het antwoord kan kort zijn: ploegleiding faalde. Chef d'equi- Jan Busscher, helemaal uit dhoven naar Innsbruck meege- «en om er Pfrommers linker- d te spelen in een keurig oran- Jepak, had de inderdaad wel wat verwarrende ontwikkelingenvan die ochtend onvoldoende gevolgd. Had zich evenmin als coach Pfrommer. maar die heeft op de baan ook nog wel iets anders te doen niet op de hoogte gesteld van de definitief gewijzigde start- lijst. 'Wij hebben die niet van de orga nisatie gekregen', zei hij als ver weer. 'Wij zijn officieel niet op de hoogte van de wijziging engesteld. Wij hebben geen fout gemaakt.' En Leen Pfrommer de coach: 'Voor de start heb ik de wedstrijdleiding ge vraagd of er nog wijzigingen wa ren. Die waren er. Kleine zou in het dertiende in plaats van het veertiende paar moeten starten. Ik ben daarna met de wedstrijd bezig. Ik heb geen nieuwe lijst meer ge had.' Maar ook zonder officiële lijst was duidelijk wat er op de baan gebeur de. Het tiende en elfde paar wer den. doordat de Brit Archie Mars hall en de Jappanner Masayuki Ka- wahara verstek lieten gaan sen gè- voegd en hetzelfde gebeurde met het twaalfde en dertiende paar, omdat de Canadees Tom Overend en de Fin Pertti Nllttylae er niet waren. Een simpel rekensommetje leert dan dat dertien min twee elf is en de veertiende rit tussen Piet Kleine en Franz-Krienbühl nummer twaalf krijgt. De Nederlandse begeleidingsequipe maakte die berekening niet. Was slechts boos omdat die zo verdraaid slechte organisatie hen, de toch zo belangrijke mensen, niet had ge waarschuwd. 'Waar kan ik proteste ren' riep Bram Leeuwenhoek tegen Hennie Roos, de ook in Innsbruck aanwezige Nederlandse vice-voor- zibter van de ISU, de internationale Schaats Unie, Vroeg zich niet af waarom Franz Krienbühl Wel op tijd aan de start stond, vroeg zich evenmin af, waarom in de ritten voor Piet Kleine ook geen moeilijk heden waren geweest Pierre Bijs- terveld, Helmonder en in Innsbruck waarschijnlijk voor het laatst coach van de Belgische schaatsers: 'Ik snap het niet. Wij wisten dat Gil bert van Eesbeeck in plaats van in het dertiende paar in het elfde zou starten, als wij dat weten moet Pfrommer of de Nederlandse ploeg toch ook weten dat Kleine in het twaalfde paar start. Hij stond toch UITSLAGEN Bobsleëen Vlerpersoons: Stand r» twee sarles: 1. DDR I (Nehmcr. Babok. Germeshau6en. Lehmanm) 1.49.07.. 2. W. West Duitsland I (Zlmmerer. Utzschnelder. B: tuner. Schumann) 1.49 69. 3. Zwitserland II (SchArer. B&chll. Marti. Benz) 1.49.77, 4 West Duitsland II 1-49.80, 5. DDR II 1.30.23. Schaatsen HEREN: 1500 METER: 1 Jan EgU Stor- holt (Noor) 1.59.38. 2. Joerl Kondakov (Rusl) 1.59.97. 3. Hans van Helden (Ned) 2.00.87, 4. Sergei RJabev (Rusl) 2.02.15. 5. Carroll (VS) 2.02 26. 6. Plet Kleine (Nedl 2.02.28. 7. Eric Helden (VS) 2.02.40 8. Colin Coatee (Aus) 2 03.34. 9. Klaus Wunderllch (DDR) 2.03.41. 10. Olavl Kóppa (Flnl) 2.03 69 11. Kaj Stenshjem- MEDAILLE8TAND Goud Zilver Bron* Rusland 12 6 8 DDR 6 4 5 West Duitsland 2 5 1 Ftnland 2 4 1 Ver. Staten 2 3 4 Noorwegen 2 2 1 Zwitserland 1 2 Oostenrijk 1 2 1 Canada 111 Groot Brlttannlë 1 Nederland 12 Italië 1 1 Frankrijk Zweden 1 Liechtenstein 1 Skiën LEEN PFROMMER probeert zyn gelijk te halen bij ISU-official Henny Roos. na Van Eesbeeck op de lijst. Dat is toch niet veranderd.' BENADEELD Piet Kleine was in ieder geval een benadeeld rijder. Kwam onder de slechter geworden omstandigheden in het begin van de wedstrijd toen eerst Van Helden en daarna Storhoit en Kondakov hun met ere metaal beloonde tijden realiseerden was de temperatuur 0 graden en stond er een wind van 6 meter per seconden: toen Kleine reed was de temperatuur tot 3 graden opgelopen en de windsnelheid tot 10 meter per seconde desondanks tot een knappe 2.02.28, goed voor een zesde plaats. Pfrommer: 'Kleine was geen kanshebber meer voor het goud of zilver. Misschien dat hij met een minder gehaaste opkomst nog voor Van Helden het brons had kunnen pakken. Hij had nu niet eens de tijd om rustig zijn schaatsen aan te kunnen trekken en dat is toch echt wel nodig.' Het kon niet. Vooral door de te kortschietende begeleiding, die' zo graag naar anderen wijst, die kri tiek hoe terecht ook, als een directe aanslag op het eigen bestaan er vaart en de afgelopen dagen enkele zeer fraaie staaltjes ten toon spreidde Bijvoorbeeld de met goud voor Stensen bekroonde 5000 meter een paar dagen ervoor. En zo was er meer. Desondanks: kritiek op de organisatie van het schaatsgebeu- ren in Innsbruck is in z'n algemeen wel op zijn plaats. Los van het gebeuren rond Piet Kleine is de organisatie erin geslaagd het schaatsen op de internationaal nog niet eens zo onbegrijpelijke (maar voor de betrokkenen die Olympi sche topsport denken te bedrijven wel frustrerende) plaats te zetten: de laatste. KAPITANOV Terwijl het skiën, het schanssprin gen, het bob- en rodelgebeuren met de ijshockey en kunstrij-toernooien met alle mogelijke zorg worden omgeven, rommelt de organisatie op de ijsbaan onder leiding van de Russische scheidsrechter Kapitanov, maar wat aan. Het uitzetten van de maar wat aan. Het uitzetten van de vriesmachines; donderdag vormde daarbij wel het negatieve hoogte punt. Öe tweede groep op de 1000 meter ging er op het boter-ijs vol ledig door de mist in. Leen Pfrommer: 'De ijsmeester dacht dat 0 graden de ideale tem peratuur van het ijs was, hij wilde het olie-ijs van Inzeil en Davos imiteren. Je kunt het zo'n man eigenlijk niet eens kwalijk nemen. Wel Kapitanov die moet beter we ten. Ook wat nu vanmorgen voor de start van de 1500 meter gebeur de. Eerst tien minuten uitstel, dan een kwartier en tenslotte vijfen twintig minuten omdat de computer opnieuw geprogrammeerd moest worden doordat er rijders tussenuit waren gevallen. De organisatie van een clubwedstrijd in Heerenveen is beter dan de organisatie hier bij de Olympische Spelen.' En Bram Leeuwenhoek: 'Die scheidsrechter Kapitanov is gewoon onmogelijk. Met hem praten kun je niet. Hij zegt alleen maar njet, voor de rest niets- Hij spreekt ook alleen maar Russisch. Ik overweeg een klacht bij het IOC in te die nen. Overleg met hem is niet mo gelijk. Maar we zijn hier in het westen, daar houden we er andere regels op na. Het is belachelijk dat die man het hier voor het zeggen heeft.' Het is inderdaad belachelijk. Even belachelijk trouwens als het ten onrechte het eigen falen goedpra tende Nederlandse protest. Als zo danig is het dam ook terzijde ge legd. IJshockey Groep A: Rusland-Flnland 7-2 (3-0, 1-0, 3-2). Stand: Rusland 4 4 0 0 8 36- 8 Tsjechoslowakije 4 3 006 14-6 Ver. Staten 4 2 0 2 4 14-17 Finland 4 1 0 3 2 12-17 West-Duitsland 4 1 0 3 2 17-23 Polen 4 0 0 3 0 8-30 In verband met de doplngaffalre ls de wed strijd Tsjechoslowaklje-Polen niet ln de stand verwerkt. Groep B: Japan-Bulgarlje 7-5 (4-3, 2-1. 1-1). INNSBRUCK Jobs Ten mann, de Noorse schaats coach, die dit seizoen met zijn opmerkelijke trainingsaanpak voor een revolutie ln het in ternationale schaatsgebeuren heeft gezorgd zal zich het ko mende seizoen niet meer als centrale trainer van de Noren beschikbaar stellen. Tenmann zegt de Noren 'de weg te heb ben gewezen', maar niet meer in staat te zijn het veelomvat tende coachwerk naast zijn eigen werkzaamheden te kun nen verrichten. onze speciale verslaggever ISBRUCK "We moeten deze Herspelen gewoon zo snel moge- vergeten'. Tweevoudig bronzen laille winnaar Hans van Helden het na de 1500 meter, die hem indelijk niet meer dan de derde its opleverde. 'Ik was blij met n eigen tijd. Ik heb uiteindelijk ter van de betere rijders verlo- Ik ben minder teleurgesteld deze bronzen medaille dan met op de 5000 meter. Dat had goud ïten zijn'. van Helden is reëeL Zoekt naar excuses, die met weinig tasie ook te vinden waren ge- st. Bijvoorbeeld het feit. dat hij keer zijn schaatsen aan heeft ïten trekken, voordat hij werke- aan zijn rit kon beginnen. 'Je ït ook kunnen accepteren dat je betere rijders verliest. Ik vind fijn om in deze golf van toptij- zo goed mee te kunnen draai- Natuurlijk, het is niet leuk. wat vooraf is gebeurd. Het is ook t prettig, dat i kzelf een tijd heb eten neerzetten waarop de con- rentie zich kon richten. Zij had- i het wat dat betreft wat gemak- jker. maar moesten toch maar er de twee minuten blijven. Dat 'ben zij gedaan. Ik heb dit sel- n het geluk niet mee zitten. Nog n enkele keer heb ik op hun len weg kunnen gaan. Maar ik nog zoveel jaren, het zal wel keer gebeuren', fis van Helden ogenschijnlijk t na Storholts en Kodakovs rit 1 teleurstelling wegslikkend Innsbruck 1976 zo snel mogelijk geten. 'Al ga ik wel steeds meer die Oostenrijkers hier lachen het begin maakte ik me kwaad hun stommiteiten. Maar ze sta- en de ene fout op de andere, iderdag was het ideaal weer en i zetten ze de vriesmachine uit. moet dan door boter. Op de 1500 ter sta je eerst om 10 uur op het ga je er weer af omdat ze nog t klaar zijn. kom je er na een artier weer op en kun je er nog keer afgaan. Je trekt je schaat- I daarna maar voor de derde Pf aan en probeert dan ook maar P medailles raken ze toch wel naar de topje, naar die con- ntratie te komen. Je vraagt Je af: 1 is hier het belangrijkst? WIJ, rijders? Het lijkt er niet op. Ze dan maar weer eens een teilpauze ln en ga zo maar door, *Jt. Winnaars krijg je altijd'. Van onze speciale verslaggever INNSBRUCK Aan de vooravond van wat voor de Noren tot de grootste schaatshappening van de laatste tien jaren uitgroeide, het Europees kampioenschap van 1976 op het ijs van Bislet, droom de Jan Egil Storhoit in gedachten al ver vooruit. 'Natuurlijk', zo zei hij toen in Oslo. 'wil ik graag voor eigen publiek de Europese titel veroveren, maar het lijkt mij helemaal het einde als ik op mijn verjaardag, 13 februari, het Olympisch goud van de 1500 meter mag omhangen. Daar leef ik helemaal naar toe'. Vrijdag 13 februari. Het zal voor Jan Egil Storhoit, 27 jaar nu, een inderdaad onvergetelijke dag blij ven. ook al zal hij eerst vanavond 'zijn' Olympisch goud omgehangen krijgen. Jan Egil Storhoit veroverde op de baan van Innsbruck op de 1500 meter het goud en het was een zege waaraan niemand enige afbreuk kan doen. 'Ik heb vrede met mijn derde plaats', zei bijvoor beeld Hans van Helden, de versla gen Nederlandse favoriet. 'Storhoit en ook Joeri Kondakov waren de besten.' In de vierde rit, twee ritten nadat Hans van Helden met 2.00.87 een sterkt tijd had neergezet, traden Jan Egil Storhoit en Joeri Konda kov tegen elkaar aan. een rit die een absoluut sportief hoogtepunt werd. Na 300 meter lag Kondakov 0.01 seconde voor op van Helden, na 700 meter had Storhoit wel de leiding overgenomen maar keek te gen een achterstand van 0.34 se conden op het schema van Van Helden aan om na 1100 meter die achterstand in een voorsprong van 0.76 om te zetten. Na de laatste snelle slotronde van 32.27 (tegen Hans van Helden 33.00) dook Jan Egil Storhoit tenslotte met zijn tijd van 1.59.38 precies 1.49 seconden onder Hans van Helden, Joeri Kon dakov in zijn spoor naar 1.59.97 meeslepend. Storhoit: 'Ik had het natuurlijk gemakkelijker dan Hans van Helden. Ik kende zijn tijd, ik ben ook op zijn schema weggegaan. In de laatste twee ronden (31.9 en 33, red) zaten er mogelijkheden om onder zijn tijd te duiken. Dat is gelukt.' Jan Egil Storhoit. Pessimisten had den hem drie weken geleden na Oslo eigenlijk al afgeschreven. De grillige rijder die daarvoor tijdens een internationale wedstrijd in Kongsberg vier afstanden won (iets dat in het na-schenkse-schaats- tijdperk niet meer was voorgeko men) en tijdens de landen wedstrijd tussen Noorwegen en Nederland in Dokka imponeerde, was in het Noorse festival op Bislet niet verder Reportages door Peter Onvlee Jan Egil Storhoit op weg naar het goud. Achter hem de 'zilveren' Rus Joeri Kondakov. dan een wat teleurstellende derde plaats geëindigd, zonder ook maar op een afstand te zegevieren. Op de 1500 meter, de afstand die hij als zijn favorite beschouwt, boekte hij met 2.01.46 zelfs niet meer dan een vierde plaats de minste klasse ring dat weekeinde. Opmerkelijk maar niet verwonder lijk. Kay Stenshjemmet. de Europe se kampioen en winnaar van de 1500 meter toen, maar nu door de verslechterde omstandigheden in de laatste ritten niet verder komend dan de elfde plaats. We zijn, zeker onder redelijke omstandigheden, al lemaal in staat om onder de grens van twee minuten te duiken.' Jan Egil Storhoit deed het gisteren, won er het goud mee. Een ei genlijk opmerkelijk hoogtepunt in de carrière van de rijder uit Trondheim, want in 1970 leek er een einde aan zijn toen nog korte, maar stormachtige schaatsloopbaan te zijn gekomen. Het aanstormende talent, dat een aanval leek te kun nen ondernemen op de gevestigde schaatsgrootmachten als Ard Schenk Kees Verkerk en Dag For- naess, raakte tijdens zijn werk zaamheden (electricien) ernstig ge wond. Een gasexplosie in een berg- tunnel, waar Storhoit bezig was met het aanleggen van electrici- teitskabels. deed hem ruim vier maanden in het ziekenhuis belan den. Men vreesde voor het licht in zijn ogen. 'Ik heb toen lang in het ziekenhuis gelegen', zegt Storhoit. 'Ik dacht niet meer aan het schaatsen. Wel iswaar stond Ik die winter weer op het ijs, maar serieus, ach nee, dat niet. Het was trainen, hier en daar een wedstrijdje rijden, meer niet. Er waren anderen gekomen, die het ook goed deden. Sten Stensen bij voorbeeld. Het hoefde voor mij ook niet zo nodig meer'. Die Jan Egil Storhoit staat van avond desondanks op de hoogste trede van het ereplatform, wanneer de medailles voor de Olympische 1500 meter van Innsbruck 1976 worden uitgereikt. Storhoit: 'Toen na de Olympische Winterspelen van Sapporo, vier Jaar geleden, de beste rijders de sprong naar het professionalisme maakten, ben ik me weer gaan Inzetten voor een terugkeer. Pas vorig Jaar kon ik zeggen: ik zit weer bij de top. Ik werd in Heerenveen bij de Europe se kampioenschappen toen vierde. Waarom het zo lang duurde? Ik begon waarschijnlijk te laat aan de voorbereiding op het seizoen. Con ditietraining. zoals nu, was er hele maal niet bij. We kenden in Noor wegen het systeem van de centrale trainingen immers niet. Iedereen deed met zijn eigen trainer of zelfs op z'n eigen houtje maar wat. Ik kwam daardoor vooral op de lange re afstanden tekort Op de 500 en 1500 meter zat ik steeds wel goed voorin, maar zodra er meer moest worden gereden kwam ik de noodzakelijke conditie tekort.' Dit jaar ligt alles anders. Al ln mei vorig jaar startte de voorbereiding op het Olympische schaatsjaar 1976. 'Wij zijn vanaf die tijd eens ln de veertien dagen voor een lang week einde bij elkaar gekomen In Oslo. Die centrale trainingen onder lei ding van Johs Tenmann waren iets geheel nieuws voor Noorwegen. Ik moet zeggen: het is me uitstekend bevallen. Tenmann begeleidde me hiervoor ook al. ik vertrouw zonder meer op zijn inzichten, maar zo intensief als dit keer is nog nooit getraind. Er is meer met gewichten ook gewerkt voor de kracht er is meer op specifieke schaats technie ken getraind en vanaf begin oktober hebben we al op de kunstijsbaan van Valle Hovin in Oslo gereden. Voor mij betekende dat ook meer dere keren een verblijf in Oslo. Ik kon niet altijd maar op en neer blijven reizen tussen Trondheim en Oslo. De bond betaalde de reis wel. daar niet van. Maar er ging teveel tijd inzitten.' De Noorse schaatsbond betaalde zijn rijder ook het verblijf in het hotel, zorgde voor een loonder vingsbedrag van (officieel) zo'n honderd kronen (rond vijftig gul den) per dag en maakte daarmee voor de gehuwde Storhoit (een dochtertje van bijna drie jaar) de weg naar de internationale top vrij. Jan Egil Storhoit: 'Ik ben ook daarom erg blij met deze overwin ning nu op de 1500 meter. Het is allemaal niet voor niets geweest. Mijn inspanningen niet en de evenmin die van de bond. Het blijkt nu dus, dat wanneer Je de omstandigheden zo ideaal mogelijk maakt, er wel degelijk prestaties te verwachten zijn. "En ook: 'Na het Europees kampioenschap in Oslo kon je af en toe al horen: Storhoit is over zijn top heen. Hij is te vroeg in vorm geweest. Maar ik geloof wel degelijk dat je een heel seizoen op een hoog niveau kunt blijven rijden. Half december tot half maart bijvoorbeeld.' Jan Egii Storhoit is dit seizoen, zeker na zijn opmerkelijke viervou dige triomf in Kongsberg. al eens vergeleken met Ard Schenk, de su perster van 1972. Jan Egil Storhoit komt voorlopig nog niet zover. Zegt: Tk wil met niemand vergele ken worden.' En ook: 'Ik een twee de Ard Schenk? Zo'n uitspraak zou Ik zelf nooit doen. Schenk was ge woon te goed.' Voorlopig echter heeft Jan Egil Storhoit de kroon van diezelfde Ard Schenk op de 1500 meter overgeno men. Heeft hij ook diens Olym pisch record van Sapporo duidelijk met meer dan drie seconden verbe terd. Jan Egil Storhoit is uitgere kend op zijn 27ste verjaardag naar voren gekomen als het talent, dat het nu ook op grote toernooien waarmaakt. 'Het kan niet mooier', zegt hij zelf. PROGRAMMA (Rusl) 2.04.45. 14. Gaetan Boucher (Can) 2.04.63. 15. Terje Anderson (Noor) 2.04.65. 16 Dan Johansson (Zwe) 2.04.73 17. Len- nart Carlsson )zwe) 2.04.76. 18. Joeng Ha Lie (Kor) 2.05.25. 19. Bruno Toniolll (It) 2.05.66. 20. Richard Tourne (Fr) 2.06.43. 21. Masahlko Yamamoto (Jap) 2.06.67. 22. Mats Wall berg (Zwe) 2.08.72. 23 Mlke Woods (VS) 2.08.77 .24. Geoffrey Sandys (Gbr) 2.09.17. 25. Florlano Martello (It) 2.09.68, 26 Ludwlg Kronfuss (Oo6t) 2 11.17, 27. Franz Krienbühl (Zwl) BIATHOLON HEREN: ESTAFETTE: 1 Rusland (A- 1 ex ander Ellzarov. Ivan Blakov. Nikolai Kruglov Alexander Tlhonov) 1 uur 57 min. 55.64 sec. 2. Finland (Hendrik FloetJ. Esko Salra, Juanl Suutarlnen. Helkkl Ikola) 2.01.45.58 3. DDR (Karl- Helnz Menz Frank Ulrich, Manfred Beer. Manfred Geyer) 2.04.08.61. 4. West Duits land 2.04.11.86 5. Noorwegen 2.06.10.28. 6. Italië. 2.06.16 55. 7. Frankrijk 2.073442. 8. zweden 20..8.469.0 9. Tsecjhljeekoslwo zweden 2.06.46.90. 9. Tsjechoslowakije 20 90.6.63. 10. Roemenië 2.095440. - DAMES RE :17 ZENSLALOM: 1 Kathy Krelner (Can) 12.9.13. 2. Rosl Mlttermai- er (Wdld) 1.29.25 .3. Danielle De be ma rd (Fr) 12.9.95 4 .Lise-Marle Morerod (Zwlt) 130..40 5. Marle Therère Nadlg (Zwlt) 1.30.44 6. Montka Köerer (Oost) 1.30.49. 7. Wllma Gatta (It) 1.30.51 8. Evl Mltter- maler (Wdld) 1.3064. 9 Dagmax Kuzma- nova (TsJ) 1.30.69 10. Jacqueline Rouvler (Fr) 1.30.79 11. Patrloia Emonet (Fr) 1.31.21. 12. Linda Cochran 1.31.33. 13. Claudia Glordanl (It) en Mlchele Jacot (Fr) 1.31.44, 16. Irene Epple (Wdld) 1.31.46. HEDEN 08.30—11.46 uur: Ski. langlauf 50 kilome ter heren. 09.0015 0 uur: Schaatsen, alalom heren. 13 00 uur: IJshockey A- groep: West-Duitsland-Verenigde Staten 16.00 uur: IJshockey A-groep Polen-Fln- land. 14.3018.45 uur: Bobslee, vlerper soons. 20.00 uur: IJshockey A-groep: Sov jet Unle-Tsjechosiowakije. ZONDAG 13.0015 15 uur Skispringen. 90 meter schans. 16 30—18 00 uut: Kunstrijden, demonstraties. 20.00-21.00 uur: Slui-" Mngscerwnonfe. LOTING Het resultaat van de loting voor de 10.000 meter schaatsen voor heren is: le rit: Herbert Schwarz (WDl)—Dan Carroll (VS). 2e rit: Mashiko Yamamoto (Jap)Mauri- zio Marchetto (Ita), 3e rit: Oerjan Sandler (Zwe)Franz Krienbühl Z(Zwi), 4e rit: Hans van Helden (Ned)Oavi Koepae (Fin), 5e rit: Hubert Gundolf (Oos)—Viktor Var- lamov (Sov, 6e rit: Colin Coates (Aus)Sten Stensen (Noo), 7e rit: Klaus Wunderlich (DDR)—Geoffrey Sandys (GBr). 8e rit: Vladimir Ivanov (Sov)Piet Kleine (Ned), 9e rit: Michael Woods (GBr)Len- naxt Carlsson (Zwe), 10e rit: Amund Sjöbrend (Noo)Charles Gilmore (VS). 11e rit: Jan Egil Storhoit (Noo)Sergej Martsjoek (Sov). INNSBRUCK De Nederlands/ Amerikaanse Dlanne de Leeuw Is als tweede geëindigd bij het kunstrijden. De gouden medaille was voor de Amerikaanse Dorothy Hamill die na de verplichte figuren al een bijna niet meer te overbruggen voorsprong had. ZIJ bevestigde haar klasse gister avond bij de kür. Alleen een vol slagen mislukking van die kür had Dlanne de Leeuw kunnen helpen, maar Dorothy Hamill was haar ze nuwen volledig de baas. Ze reed een weinig opzienbarende maar wel fout loze kür. INNSBRUCK Het scheelde ui teindelijk slechts een fractie van een seconde of Rosi Mittermaier had een unieke prestatie geleverd. Twaalfhonderdste van een seconde kwam de Duitse winnares van de afdeling en de slalom tekort om ook de reuzeslalom met goud te bekronen. Het zilver van Mitter maier werd echter niet als een nederlaag gezien. Zeker niet door de nuchtere altijd goed gehumeurde Rosi, ook niet door de 40.000 toeschouwers, die het parcours op de Axamer Lizum omzoomden en ook niet door de officials van de We6tduitse sklbond. Directeur Helmut Weinbuch: 'Als iemand zou hebben voorspeld, dat wij twee gouden en een zilveren medaille zouden winnen, was hij waarschijnlijk voor gek verklaard'. De laatste dag van het alpine skiën bij de dame sleverde een complete verrassing op. Rosi Mittermaier was de grote favoriete. Als mogelijk winnaressen van het goud werden ook Marie-Therèse Nadlg. Lise Ma rie Morerod, Danielle Debemard en Monika Kaserer genoemd. Maar niemand had rekening gehouden met de Canadese Kathy Kreiner, die de twijfelachtige eer genoot om op het 1525 meter (hoogteverschil 485 meter) lange parcours een richttljd neer te zetten. Haar startnummer één werd het geluksgetal op vrijdag de dertiende februari. Op haar tijd van 1.29.13 beten alle favorieten zich stuk. Roel Mittermaier leek succe6 te hebben, toen zijn bij de tljdcontrole halver wege sneller was dan de Canadese, maar de laatste meters naar de eindstreep gingen voor de West- duitse niet snel genoeg: 1.29.25. Toch viel er iets te vieren ln het Westduitse kamp.De Olympische Spelen gelden dit Jaar ook als we reldkampioenschappen en Rosl Mittermaier, die dus al wereldkam pioene was op de afdaling en sla lom. greep door haar tweede plaats in de reuzeslalom ook de titel in de combinatie (afdaling reuzesla lom). Wereldkampioenschap combinatie (reep. afdaling, reuzenslalom, slalom en to taal): 1. Rosl Mittermaier (WDl) 0.00- 0.84.-0.00-0.84: 2 Danlëlle Debemard (Fra) 1361-5.76.-9,85-29.22 3. Hanny Wenzel (Lie) 17.60-18.78-962-46 00: 4. Cindy Nelson (VS) 790-20.09-38.29-66.28; 5. Ursula Konzett (Lie) 31.06-17.14-32.93- 81.13; 6. Dagmar Kuzmanova (TcJ) 4948- DEN HAAG De KNVB heeft aile wedstrijden voor de zaterdag- amteurcompetitle en de C-elftallen betaald voetkbal voor saterdag afge last. Ook alle afdelingen van de KNVB hebben de wedstrijden voor zater dag afgelast. Verder zijn voor zondag alle wed strijden voor de amateurcompetitie afgelast in de districten Noord en Zuid II. Ook de afdelingen Friesland. Drente, Groningen, Limburg, Arn hem, Gelderland. Twente, Zwolle. Nijmegen, Dordrecht. Gooda en Noord-Holland hebben hun wedstrij den voor zondag afgelast.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 19