PLA wint politiek en militair iowjet-marine telt nu mee Amerikaanse bases in 'urkije blijven dicht President Libanon blijft maroniet Aardbeving in Guatemala trof vooral de armen Jaïre vecht erkenning door Organisatie Afrikaanse Eenheid aan irkse minister niet naar Washington Italiaans blad: curie-kardinaal was CIA-spion Va aftocht bij Cuba is achterstand ingehaald EG-parlement komt terug op Spanje Tijdelijk: Moccona 200 gram in vierkante Oudhollandse stopfles... naarkeuze in BRUIN of GROEN glas Roodmerk 7.58 CoffeTn RDAG 12 FEBRUARI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 PEANDA (Reuter, UPI, AP) De volksbeweging voor de be ng van Angola boekt overwinningen op het politieke en op |t militaire front. jnde eergisteren de voorzitter 1 de Organisatie van Afrikaanse iheid (OAE) de volksregering, ging de OAE zelf tot er over. Angola is daarmee jt 47ste lid van de organisatie. communique heeft het •etariaat een boodschap aan president Agostinho met de mededeling dat, over- mstig het handvest van de de volksrepubliek Angola met ►udige meerderheid van de lid- is toegelaten als volledig lid de organisatie. |deus een bijzondere topconfe- itie van de OAE over Angola op tnuari jL hadden zowel MPLA de rivaliserende Unita-FNLA t lidmaatschap aangevraagd. De kreeg toen de steun, van 22 ta-ten, niet voldoende voor een roudige meerderheid. Sindsdien jen echter nog meer Afrikaanse de MPLA-republiek diploma- t erkend. De regering van FNLA en Unita heeft wel medestanders onder de OAE-leden, maar is door geen enkel land diplomatiek er kend. 'De aanvraag voor het lidmaat schap, gedateerd 8 Januari 1976 heeft gecirculeerd onder de lidsta ten en overeenkomstig het hand vest heeft een eenvoudige meerder heid van de staten hun goedkeu ring er aan gehecht. Daarom is Angola vertegenwoordigd door uw regering, nu een volledig lid van de OAE', aldus de boodschap van de OAE aan Neto. Volgens het secretariaat zal de OAE op 23 februari een minister raad houden. Dan zal blijken of de tegenstanders van de MPLA, onder aanvoering van Zaire, zich neerleg gen bij het besluit Onwettig De Zairese minister van buiten landse zaken Nguza meent dat de op ia erg OAE onwettig heeft gehandeld door de MPLA-regering te erkennen. Hij herhaalde het Zairese standpunt dat voor een dergelijke erkenning een tweederde meerderheid nodig is. Volgens Nguza is voor een gewo ne toelating als lid van de OAE een enkelvoudige meerderheid voldoen de, maar moet als er twee aanvra gen zijn (in dit geval behalve van de MPLA ook van FNLA (UNITA) 'n tweederde meerderheid voorstem men. Als een diplomatiek succes voor de MPLA wordt ook beschouwd dat Portugal de onafhankelijkheidsver klaring voor Angola heeft opge schort. Krachtens deze verklaring is de onafhankelijkheid aan geen en kele van de bewegingen in Angola overgedragen. Waarnemers zien de opschorting als een aanwijzing dat Portugal de macht alsnog will over dragen aan de MPLA. De minister van buitenlandse zaken van UNI TA, Jorge Samgumba, zei in Loesa- ka dat hem geen verschil maakt op de MPLA wordt erkend door de OAE. 'Erkenning lost het probleem van de oorlog niet op. Het volk zal doorstrijden, met of zonder erken ning." Vluchtelingen AUGUSTINHO NETO heeft zich bereid verklaard vluchtelingen op te nemen. Huurling dood De strijd wordt thans ln het voor deel van de MPLA beslist. Na de inname van de belangrijke haven steden Benguela en Llbito verover den de MPLA-troepen gisteren Lu Bango Sa da Bandeiral. Zij zijn afgebogen naar het oosten, op weg naar Silva Porto, een van de laatste Inmiddels ls bekend gemaakt dat Kolonel Callan, de Grieks-Britse huurlingen leider die veertien Britse mannen heeft laten executeren omdat ze dienst weigerden dood ls Uit Angola teruggekeerde huurlin gen hadden al gezegd dat Callan niet meer in leven was. Callan wiens ware naam Cos tas Georgiou is, diende bij het Britse leger in Noord-Ierland. Hij heeft in de ge vangenis gezeten voor een gewa pende overval en vervolgens oneer vol uit de militaire dienst ontsla gen. Na de executie verdween hij. Hoe hij aan zijn einde is gekomen, is niet onthuld. ROME (UPI, Reuter) Een Itali aanse curie-kardinaal heeft in de jaren zestig afluisterapparatuur aangebracht in de pauselijke ver trekken en samengewerkt met de Amerikaanse inlichtingendienst CI- A. Dit zegt het Italiaanse linkse weekblad "Espresso in haar afleve ring van gisteren. Een woordvoerder van het Vaticaan heeft 1'Espresso in een reactie be schuldigd van 'vuige laster' en be zoedeling van de nagedachtenis van overleden personen 'die alge meen bekend en géacht waren om hun loyaliteit en langdurige en smetteloze staat van dienst.' nj «CARA (AP, Reuter) De vooruitzichten op een spoedig ak- belangrijke steden in handen van lord tussen Turkije en de Verenigde Staten over de heropening de UNITA. Uit SUva Porto zouden n 26 Amerikaanse militaire bases in Turkije zijn somber nu het zoek van de Turkse minister van buitenlandse zaken Ihsan e iglayangil aan Washington is uitgesteld. :tn officiële reden voor het uitstel door Robert Funseth, woordvoer van buitenlandse zaken, de e van de echtgenote van mi- t Kissinger gegeven, maar dat ^zeker niet de hele waarheid. Vol- js zegslieden zijn de Turken ver- Tfeen dat de commissie buitenland de senaat verleden maand op- v de levering van wapens aan Ije heeft verboden. Regerings- —-tionarissen hebben verklaard het struikelblok de Turkse els is de Amerikaanse regering waar- rgt dat het Congres nieuwe mili- B re hulp aan Turkije zal goedkeu- alsmede uitbreiding van deze ^lp. Washington zegt dit niet te mnen doen. Verleden jaar heeft Congres een wapenembargo te- Turkije opgelegd, omdat dit Amerikaanse wapens zou heb- gebruiikt bij de invasie van Ankara sloot daarop de :aanse bases, heeft intussen besloten ook re landen dan de Verenigde Staten uit te zien naar wapens. Premier Suleyman Demirel zal bin nen enkele weken een bezoek bren gen aan de Sowjet-Unie. waar hij een vriendschapsverdrag zal teke nen. Onlangs bracht de Russische eerste minister Al ex ei Kosygin een bezoek aan Turkije, een opmerke lijke ontwikkeling in de verhouding tussen de Sowjet-Unie en Turkije, die generaties lang slecht is ge weest. CYPRUS De besprekingen op hoog niveau tussen de Turkse en Griekse ge meenschappen van Cyprus over de toekomst van het eiland, worden 17 februari in Wenen hervat. Dit is door de Verenig-de Naties in New York bekend gemaakt. De bespre kingen vinden plakts onder auspi ciën van secretaris-generaal Kurt Waldheam van de VN. Volgens in gelichte kringen zijn de langdurige moeilijkheden over de agenda op gelost. duizenden vluchtelingen uit angst voor de oorlogshandelingen op weg zijn naar het zuiden van het land. In het grensgebied met Namibië be vinden zich al naar schatting 4000 tot 5000 vluchtelingen. Zij wonen in vier provisorische kampen en staan onder bescherming van Zuid- afrikaanse militairen. Zuid-Afrika BEIROET (Reuter, AP) De ongeschreven regel dat de president van Libanon altijd een maroniet is blijft van kracht. (ADVERTENTIE) Maar dit zal niet in het met mede werking van Syrië tot stand geko men vredesverdrag worden opgeno men. zo liet eerste minister Rash id Karam gisteren weten. Maroniti sche leiders hadden hierom ge vraag. Aan de andere kant eisten moslem- leiders dat verandering zou komen in d e regering waarbij de posten van president, eerste minister en voorzitter van h et parlement aan de verschillende groepen in het land worden toebedeeld. Daarbij is de president een marionet, de eer ste minister een soeni-moslem en de parlementsvoorzitter een sji'iti- moslem. De sji'iten zijn vrijzinni ger dan de soenieten. De maronie ten zijn een christelijke volksgroep van Syrische oorsprong. Een zegdman van ae grootste ma- or J. den Boef b o nu en dan verschijnen alarmerende berichten over de toegenomen Dü racht van de strijdkrachen van de Sowjet-Unie. Waren het totdusver de et de modernste wapens uitgeruste Sowjet-divisies in oostelijk Europa, ie tot ongerustheid aanleiding gaven ,de laatste tijd wordt vooral aan- •nl acht geschonken aan de vloot van de Sowjet-Unie, die reeds op alle eb ereldzeeën een factor van betekenis is geworden. Maar is er reden m alarm e slaan? 'oonlijk bereiken ons berichten er de bewapeningswedloop in alle ■J len van de wereld, als de defen- e-begrotingen in de afzonderlijke aten aan de orde zijn. Dit laatste vooral het geval in landen met n parlementaire democratie, waar volksvertegenwoordiging het laat- woord heeft. de Sowjet-Unie liggen de zaken teraard anders. Daar vallen de be- ssingen niet in het parlement, aar in de kleine kring van het remlin, waar de invloed van de I lilitairen niet gering is. Met name de val van Niklta Chroestjew in 1 is de militaire leiding van de rjet-Unie er op uit geweest, de iterstand in te halen, die hun nd op allerlei gebied had ten op- elite van de Verenigde Staten (als oornaamste partner in de NAVO), leer dan voroheen ook werd het uitenlandse beleid van Moskou be- ordeeld naar de veiligheidsaspecten 71 feinig betekenis IÖ ooral de Sowjet-marine heeft hier- w an geprofiteerd. Vóór de revolutie ,K an 1917 had de Russische vloot 'einig te betekenen. In het begin 1 an deze eeuw vonden de oorlogs- IIB wdems van de tsaar een roemloos s inde in de oorlog tegen Japan, 'filfs de Oostzeevloot werd toen op- eofferd en deze grote vergissing aidde tot muiterij onder de matro- en in de vesting Kroonstad bij Pe ersburg. Een jaar eerder was al ebellie uitgebroken op de Potem- in. waarvan de bemanning de com- landant overboord had gegooid en e rode vlag had gehesen. Uit die agen stamt de revolutionaire tradi- 'e van de marine. »a de revolutie van 1917 veranderde r maar weinig. Aanvankelijk werd °or de marine weinig geld uitge ven. Na het verdwijnen van Leon totzky in 1925 werd besloten tot ba bouw van duikboten in plaats van dure slagschepen. Enkele jaren t(>or het uitbreken van de tweede wereldoorlog kwam Josef Stalin tot be ontdekking dat een grote duik- totvloot op zichzelf niet voldoende *as om buiten het eigen machts bereik met succes te opereren. Te laat werd begonnen met de bouw van slagschepen en kruisers, die vol gens het partijblad Prawda de Sow jet-Unie tot de grootste zeemacht van de wereld moesten maken. Na dat de Duitsers waren verslagen, ge beurde er echter weinig dat dit doel naderbij zou kunnen brengen. Zelfs het feit dat de Verenigde Staten hun enorme vloot meer en meer als on derdeel van hun machtspolitiek gin gen gebruiken, veranderde daar niets aan. Chroestsjew beschouwde vliegdekschepen als 'drijvende kerk hoven' en kruisers als 'waardeloze schroothopen'. Alleen in raketten zag hij de oplossing voor alle mili taire problemen. Pas toen hij in 1962 raketten naar Cuba liet overbrengen, omdat de Sowjet-Unie een grote achterstand op de Verenigde Staten had op het gebied van de intercontinentale ra ketten, kwam hij tot de schokkende ontdekking, dat hij de Amerikaanse vloot niet kon beletten om Cuba te blokkeren, zonder een oorlog met kernwapens te riskeren. De 'aftocht' was smadelijk, maar zij luidde een periode in waarin de marine van de Sowjet-Unie zou uitgroeien tot de mogelijk al sterkste zeemacht ter wereld. Zij kan zich thans overal ter wereld doen gelden om de belangen van de Sowjet-Unie te behartigen. Oceaan 75 Hoe machtig de Sowjetvloot is. bleek tijdens de vorig jaar gehouden ma noeuvres. die de naam Oceaan 75 kregen. Meer dan 200 oorlogssche pen namen er (tegelijkertijd ln de drie oceanen) aan deel. De vijf vloot- eenheden, bestaande uit de hoofd macht in de Noordzee, de Oostzee vloot. de Zwartezeevloot (met een heden in de Middellandse Zee), de oorlogsbodems in de Indische Oceaan en de Pacificvloot, werden centraal geleld. De marineleiding bleek in staat te zijn gelijktijdig in verschil lende oceanen machtsposities in te nemen en zwaartepunten te verleg gen. In NAVO-kringen was men diep on der de indruk van het feit. dat de Sowjet-marine in staat bleek om alle voor het bondgenootschap be langrijke zeewegen in korte tijd te De Russische marine in actie op de 'vlootdag' van vorig jaar blokkeren. Dat geldt niet alleen voor de transatlantische verbindingen, maar ook voor de Kaaproute, de Middellandse Zee en zelfs de Noord zee. Het zwaartepunt van de ma noeuvres lag duidelijk in het noor delijke gebied van de Atlantische Oceaan. Aangezien er ook een kon vooi bij betrokken was, wordt aan genomen dat beproefd werd, welke problemen zich kunnen voordoen bij het onderscheppen van door oorlogs schepen begeleide vrachtschepen, bijvoorbeeld op de route om de Kaap. van een plotseling verstoord machts evenwicht. hoewel de onderhande lingspositie van het Kremlin er ster ker door wordt. En dit laatste kan er toe leiden dat aan weerszijden de bereidheid zal afnemen om risico te nemen bij het terugdraaien van de bewapeningswedloop. rondtische beweging, de falangisten, zei gisteravond dat hij had ge vraagd de ongeschreven regel in het vredesverddrag op te nemen, maar dat de falangisten hier niet op hadden gestaan. Volgens Libanese kranten is in het akkoord ook opgenomen dat de moslems en christenen in de Liba nese volksvertegenwoordiging een gelijk aantal zetels bezetten. Tot nu toe hadden de christenen meer ze tels dan de moslems, hoewel zij in Libanon in de minderheid zijn. Ka- rarni ging niet op de kranteberich- ten in. STRAATSBURG (ANP Het Euro pese parlement in Straatsburg is in feite teruggekomen van zijn eerder uitspraak, dat de betrekkingen tus sen Spanje en de Europese Ge meenschap moeten worden bevro ren 'zolang in Spanje geen vrijheid en democratie bestaan'. Christen democraten, liberalen, gaullisten en conservatieven stemden in met het aanbod van de ministerraad van de EG de onderhandelingen over een nieuw handelsakkoord die na de doodvonnissen van september wer den opgeschort te hervatten. Volgens de vice-voorzitter van de Europese Commissie, de Britse con servatief Sir Christopher Soames, staat de bereieheid om deze onder handelingen te hervatten 'geheel los' van de ontwikkeling Ln de rich ting van democratie, die volgens alle europese politieke partijen voorwaarde moet zijn voor associa tie van Spanje met de gemeen schap of toetreding als volwaardig lid. Sir Christopher was de enige die. zij het verhuld, aangaf dat het Spaanse regime waarschijnlijk in het geheel geen belangstelling heeft voor een nieuw handelsak koord of onderhandelingen daaro ver. maar direct wil gaan spreken over toetreding als volwaardig lid: 'om te onderhandelen heb je twee partijen nodig.' Het aantal doden van de aardbeving, die vorige week woens dag in Guatemala plaats vond, zal volgens een regerings woordvoerder wel oplopen tot 25.000. De aardbeving staat in het land zelf bekend als een klassebeving, want de slachtoffers zijn vooral gevallen onder het arme deel van de bevolking. Het aantal gewonden bedraagt volgens officiële cijfers 54.000. maar dit getail zal zeker verder uitlopen. Meer dan een miljoen mensen zijn dakloos. Dat bete kent dat een vijfde deel van de Guatemalteekse bevolking in de open lucht moet bivakkeren. De Indiaanse bevolking op de afgele gen hooglanden beschikken nog wel over enig voedsel, doordat ze nog wat in de winter geoogst mais uit de resten van hun hui zen hebben kunnen redden. Maar de vooruitzichten voor het arme deel van de bevolking zijn weinig bemoedigend. Over onge veer twee weken moet de graan oogst worden binnen gehaaid, maar er zijn geen mensen voor beschikbaar. Eigenlijk zouden de verwoeste dorpen geheel met de grond gelijk gemaakt moeten worden, maar de apathische be volking weigert veelal hun do den en de resten van hun hui zen te verlaten. Dat vergroot het gevaar voor besmettelijke ziek ten. In de steden is de situatie wei nig beter. Wel beschikken de armen daar nog over dekens en stukken plastic en zit men "daar dichter bij de binnenkomende huilp. Maar ook hier is de ellende onvoorstelbaar. Er wordt regel matig gevochten tuusen plunde raars en gewapende mannen die de schamele bezittingen van de bevolking nog wat trachten te beschermen. President Laugerud heeft de po litie de opdracht gegeven plun deraars ter plaatse neer te schieten. Een van de medewer kers van de president formuleer de de opdracht: 'Een betraptP dief is een dode dief'. Grootgrondbezit De huidige president van Guate mala. generaal Kjell Laugerud Garcia kwam twee jaar geleden aan de macht. Hij werd be noemd door het parlement van Guatemala, omdat bij de verkie zingen van 3 maart 1974 geen van de presidentskandidaten de absolute meerderheid behaalde. President Laugerud steunt op de rijke rechtervleugel van Guate mala. Hij staat echter steeds minder in de gunst bij deze vleugel, die wordt vertegenwoor digd door de Movimento Libera- cion Nacional (MLN). De president heeft namelijk een 'cooperativismo' programma op gezet, dat overheidsgelden ter beschikking stelt om kleine boe ren in staat te stellen stukken land te kopen. De Guatemal- teese landbouw was traditioneel In handen van de grootgrondbe zitters, die koffie, bananen en tabak verbouwden. In het kader van de politieke verhoudingen in het land zijn de door de rege ring genomen maatregelen bij zonder radicaal. De MLN onder kent, volgens haar woordvoer ders, pure communistische trek ken in het regeringsbeleid. Ze werden in deze gevoelens nog versterkt toen een linkse groe pering. die zich het revolutio naire leger van de armen noemt, de verantwoordelijkheid opeiste voor de moord op een leider van de MLN. De regering van president Lau gerud steunt momenteel op de christen-democraten die een centrumgroepering te noemen is en de rechtse Partido Institucio- nal Democratic©. Belize Het arme deel van de bevolking, dat door de aardbeving nog ver der uitgeschud is, vormt een mogelijke basis voor acties van extreem ldnkse groepen, zo vre zen de machthebbers. Zoals in zoveel landen, dient de ontevredenheid van de bevolking afgewenteld te worden op der den. In het geval van Guatemala vormt Belize, dat beter bekend is als Brits Honduras, een moge lijkheid voor een afleidingsma noeuvre. Guatemala maakt aan spraak op dit gebied. Voor de aardbeving koesterde de Guate malteekse regering plannen, naar het voorbeeld van koning Has san. een groene mars naar Beli ze te houden. Deze plannen zijn door de aardbeving op de lange baan geraakt. Wel weigerde de regering in Guatemala de door Groot-Brittannië gestuurde hulp te aanvaarden. Het ging om een aanbod van de Britse consul in Guatemala-Stad. onmiddellijk na de ramp twee helicopters en ten ten uit Belize over te vliegen. Maar de Guatemalteekse regering bedankte voor de eer. De harde houding van de rege ring wordt, ingegeven door de in rechtse kringen opgekweekte vrees dat een onafhankelijk Be lize een ideale basis zou kunnen worden voor linkse guerrilla-ac ties in Guatamala. De aardbe ving leidt misschien in eerste instantie tot een apathie onder de bevolking. Een guerrilla zou de bevolking uit die apathie kunnen wakker schudden. En daarvoor zijn de machthebbers in Guatemala bijzonder bang. (ADVERTENTIE) Steunpunten De operaties werden met sterke steun uit de lucht uitgevoerd, het geen mogelijk was omdat de Sowjet- Unie gebruik kon maken van vlieg velden op Cuba, in Guinee en So malië. Ook heeft zij havenfacilitei ten in deze landen en Zuid-Jemen, Irak, India en Ethiopië en Zanzibar (een eiland voor de kust van Tanza nia), Vergeefs heeft Moskou gepro beerd. luchtbases in Lybië te krij gen. Ook de marinebasis Mers el- Kébir in Algerije heeft de Sowjet- Unie niet weten te bemachtigen, al heeft de regering in Algiers nog on langs gedreigd, de basis ter beschik king van de Sowjetvloot te zullen stellen, als Frankrijk Marokko blijft steunen in het Sahara-conflict. De Sowjetvloot op alle wereldzeeën is voor de westelijke landen een bij zonder onaangenaam verschijnsel. De ontwikkelingen in Angola zijn een voorbeeld van de manier, waar op de Sowjet-Unie zich in Afrika. Azië en Latijns-Amerika voortaan kan mengen in conflicten, die zij in haar voordeel beslecht wil zien. De enorme vloot is echter niet van de ene dag op de andere tot stand gekomen. Er is dan ook geen sprake Moccona- lekker pittige korrelkoffie van Douwe Egberts

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7