Voor stedelijk gebied Den Haag-Leiden bouw van 38.000 woningen KORT Burgemeesters afwachtend: rapport nog niet ontvangen Meer parkeerplaatsen voor invaliden gewenst Aristocratische zang in de Zingende Zolder T-M-Eife Voorburg krijgt nieuw Huize Rustoord Gruijters noemt vier bouwplaatsen: Zoetermeer, Nootdorp/ Pynacker, Wateringen en Voorhout Grond voor autosnelweg langs Pijnacker blijft gereserveerd Advies werkgroep Ver. Ned. Gemeenten: PARKEERPLAATS INVALIDEN NABEZORGING VAN DEKRANT Bewonersgroepen in Haagse wijken tegen huurverhogingen Goedkeuring voor luifelplan winkels Statenkwartier Klein: geen geld voor huisvesting Delftse studenten 'Wat verwacht u eigenlijk voor commentaar?' Drie terreinen voor nieuwbouw museum v.h. onderwijs genoemd DONDERDAG 12 FEBRUARI 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET H Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De regering is van plan het gebied langs de Hofpleinspoorlijn niet langer als een deel van het z.g. groene hart van Holland te beschouwen. Dit betekent dat in de jaren tachtig in Noot dorp, Pijnacker en Berkel woningen zullen worden gebouwd om de bevolking uit de Haagse agglo meratie op te vangen. Volgens de gisteren verschenen Verstedelljkinganota van minister Gruijters (zie ook elders in deze krant) moeten In het stedelijk ge bied Den Haag-Leiden in de jaren tussen 1980 en 1990 voor ongeveer 38.000 woningen nieuwe bouwplaat sen worden gevonden. Ongeveer 30.000 huizen zijn noodzakelijk door de bevolkingsgroei en de gezinsver dunning. terwijl ongeveer 8.000 wo ningen verloren zullen gaan door activiteiten op het terrein van de stadsvernieuwing. In de bestaande plannen is ruimte voor de bouw van 17.000 woningen. Voor de resterende 21.000 woningen worden de volgende bouwplaatsen Zoetermeer: 3.000 tot 6.000 wo ningen extra. De keus of deze in west. oost of zuid moeten komen, dient op korte termijn te worden gemaakt. Nootdorp-Pijnacker: 6.000 tot 10.000 woningen lm de onmiddellij ke omgeving van de Hofplelnspoor- 11 Jn (Den Haag GentraaJ-Rotterdam CS). De groei mag. gezien de In passing in de bestaande gemeen schap. niet te snel gaan. Br zijn mogelijkheden voor verdere uitbrei ding na 1990. De geluidsoverlast van de vliegvelden Zestienhoven en Ypenburg vraagt bijzondere aan dacht. Ook Berkel heeft in de on middellijke nabijheid van de Hof pleinspoorlijn mogelijkheden tot uitbreiding. Ingreep Wateringen: Uitbreiding met 3.000-6.000 woningen, welke moeten worden aangesloten op het open baar vervoersnet van Den Haag. Voorhout: uitbreiding tot 3.000 woningen. Mogelijkheden voor een DEN HAAG Voor het deel van de autosnelweg van Rijksweg 12 (Den Haag-l'trecht) langs Pijnacker. Berkel en Bergschenhoek naar Rijksweg 20. de autosnelweg tussen Rotterdam en Gouda blijft nog steeds grond in reserve gehouden. Dit zei minister Gruijters in een toelichting op zijn nota over de verstedelijking. Rijksweg 14 wordt volgens de bestaande plannen als stadautoweg met ongelijkvloerse kruisingen aangelegd tot aan Rijks weg 4(verkeersplein Leidschendam). Aanvankelijk zou de weg worden door getrokken naar Rijksweg 12 bij Zoetermeer. Dit deel is voorlopig van de baan. omdat minister Westerterp (verkeer en waterstaat) eerst het effect van de in aanleg zijnde Zoetermeerlijn (Sprlnterlijn) wil afwachten. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Er moeten meer parkeerplaatsen komen voor au to's. waar invaliden gebruik *an maken. Dit Is de kern van een advies, dat een werkgroep van de Vereniging van Nederlandse Genteenden (VNG) zal uitbren gen aan de minister van verkeer en waterstaat. Van de zijde van de gemeente Den Haag werd dit gisteren ge zegd in antwoord op vragen van het ODA-raadslid B. Bol. De heer Bol vroeg wethouder Wallis de Vries (openbare werken, verkeer en vervoer) of het mogelijk zou zijn een invalide dame uit de Daguerrestraat een gereserveerde plaats te geven voor de auto. waarvan zij vaak gebruik maakt. Die mogelijkheid bestaat echter niet. Alleen Invaliden, die zelf hun motorvoertuig besturen, ko men in aanmerking voor het verkrijgen van sen speciaal par keervak. zo bepaalt de wegen- verkeerswetgevlng In het geval, waarop het raads lid doelde, wordt de auto be stuurd door de echtgenoot van de invalide. Er zijn in Den Haag honderden, vaak schrijnende gevallen, waar in het onmogelijk is parkeer ruimte beschikbaar te stollen. De VNG-werkgroep verwacht, dat er door het ministerie positief wordt gereageerd op het vezoek meer wettelijke mogelijkheden te bieden ten behoeve van inva liden. Momenteel komt het uits luitend aan op de wat de heer Bol noemde de solidariteit van hen. die in denaaste omge ving van Invaliden wonen, in wonend en moeten de bereidheid opbrengen parkeerruimte nabij de woning van een Invalide vrij te laten, zonder dat de wet dat gebiedt. Op de foto: Parkeerverbod, be halve voor het motorvoertuig van de Invalide, voor wie de parkeerplaats bestemd is. ALLEEN VOOR BEZITTERS VAN EEN PARKEERONTHEFFING - - i MAANDAG Tim ZATERDAG VAN 8.00-18.00 uur ECHTER NIET LANGER DAN 2 uur Uw krant overhoopt niet ontvangen? Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mogeli|k. maar in ieder geval dezelfde dag nog. bij u na bezorgd. In DEN HAAG. VOOR BURG en RIJSWIJK kunt u bellen nummer 469445. In DELFT nummer 132519 b.g.g. 070 469445. In LEIDEN nummer 070-469445. Buiten deze plaatsen kunt u zich in verbinding stellen met de agent. DEN HAAG ..Loonstop, dus huurstop." aegt een groot aantal bewonersgroepen uit Haagse wijken als Transvaal, de Schilderswijk. Morgenstond. Moerwtjk en Duin dorp. Zij kwamen deze week bijeen in Centrum .De Loods" aan de Herman Cos terstraat om het ..on aanvaardbaar" voor de aangekon digde huurverhogingen per 1 april van dit Jaar uit te spreken. De Haagse bewonersgroepen hebben een brief aan staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting) gestuurd waarin zij erop wijzen dat door de huurverhoging tijdens deze loon stop de lasten van de Inflatie afge wenteld worden op de huurders. De huurders schrijven verder dat huur prijzen in overeenstemming dienen te zijn met het woongenot, maar dat Juist dat woongenot in veel Haagse wijken ontbreekt. verdere ontwikkeling na 1990 wor den overwogen. Het opgeven van het gebied rond de Hof pleLnspoor lijn (ten oosten van rijksweg 13 Rotterdam-Den Haag) terwllle van de overloop uit de Haagse agglomeratie, is mede gebeurd vanwege het feit dat dit gebied feitelijk al geen deel meer uitmaakt van het groene hart. De bouw van Zoetermeer. aldus de no ta. was op zichzelf reeds een in greep in de open ruimte. Het ge bied tussen Zoetermeer, Delft en Rotterdam heeft door allerlei in grepen een nogal rommelig aanzien gekregen. Wat de plannen voor Nootdorp- Pljnacker betreft merkt de nota op dat moet worden voorkomen dat glastuinbouwbedrijven moeten war den verplaatst. Wel wordt de aan leg van rijksweg 14. de omstreden Verlengde Landscheidingsweg meer en meer gewenst geacht. De aanleg van deze weg is onlangs door het aannemen van een motie in de Tweede Kamer voor een Jaar uitge steld. Minister Gruyters zei gisteren op een persconferentie over de nota dat wat betreft de bebouwing langs de Hofpleinspoorlijn er verder weinig andere mogelijkhe den zijn. Verdere groei van Wate ringen boven 3.000-6.000 woningen wordt afgewezen, omdat dit een aanzienlijke aantasting van het kassengebied zou betekenen en het verlies van waardevolle economi sche activiteiten. Ook de koeten zouden te hoog worden. Voorts ble ken volgens de bewindsman een versterkte uitbreiding van Zoeter meer en bebouwing in de omgeving van Zoeterwoude en Leiderdorp ten oosten van de rijksweg minder ge schikt, omdat dit een wezenlijke verkleining van het open midden gebied tot gevolg zou hebben. De ontwikkeling van Alphen aan den Rijn wordt beperkt tot die van centrale kern in het open midden gebied. Hier doet zich bovendien het probleem voor van de grote reisafstand naar Den Haag. Naast zijn eigen betekenis heeft Alphen een functie bij het vervullen van de behoefte aan voorzieningen en woningen van de streek zelf. vooral om aantasting van het open mid dengebied te voorkomen. Bufferzones In het stedelijk gebied dat bestaat uit Lelden, Den Haag, Delft en Rotterdam zouden volgens de Ver- stedelijkingsnota twee groene buf ferzones in stand moeten worden gehouden. Het eerste gebied, dat open moet worden ge houden. is Midden-Delf land. In dit gebied wordt overigens gewerkt aan de aanleg van een autosnelweg. Rijksweg 19. die van de Benelux- tunnel vla Delft naar Rijswijk loopt en moet aansluiten op Rijksweg 4 naar Amsterdam. De tweede buffer zone ligt in het gebied tussen Den Haag en Leiden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Stichting Sta tenkwartier heeft definitief toe stemming van het Haagse college van b. en w. gekregen om te begin nen met de uitvoering van het zogenaamde „luifelplan" voor de Aert van der Goesstraat en een deel van de Fred er ik Hendrik laan. Het aanbrengen van de luifels bo ven de trottoirs gaat gepaard met een herprofilering van de straatge deelten. De kosten die de Stichting moet maken in verband met de aanleg van de luifels en de nieuwe bestrating worden gedekt door een rijkssubsidie. DEN HAAG Staatssecretaris Klein (onderwijs en wetenschap pen) is nog zeer ontevreden over de handel en wandel van de Stich ting Studentenhuisvesting Delft. Dr. Klein wil de subsidiekraan ten behoeve van de stichting pas hero penen wanneer er In het beleid een verandering ten goede komt. Hij heeft enige tijd geleden de betaling opgeschort. Volgens de CPN-Ka- merleden Van het Schip en De Leeuw is het geld noodzakelijk om te voorkomen, dat de studenten huisvesting. met name gebouw De Krakeelpolder aan de Van Beieren - laan. zal verkrotten. Een groot aantal studenten betaalt al geruime tijd de huur (verhogin gen) niet meer. Tegen een van hen heeft de stichting een gerechtelijke procedure aangespannen. Klein eist. dat de stichting zorg draagt voor een zo goed mogelijke Inning van de huren. Volgens de CPN- Kamerleden op wier vragen de staatssecretaris een en ander ge antwoord heeft, bedragen de ach terstallige betalingen meer dan 1 miljoen gulden. Het gebied langs de Hofpleinspoorlijn ter hoogte van Nootdorp in de richting Pijnacker gefotografeerd. De polders worden niet m als deel van het groene hart van Holland beschouwd, maar als toe komstig bouwgebied voor duizenden woningen ten behoeve van Haagse agglomeratie. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG 'We hebben de nota niet ontvangen. Wat verwacht u dan voor commentaar?' Aldus burgemeester Hempenius van Pijnacker. Hij wilde gisteren niets zeggen over de in de Verstedelijkingsnota van minister Gruijters aangegeven mo gelijkheid in Nootdorp-Pijnacker 6.000-10.000 woningen te bouwen. „Ik weet helemaal niets van de inhoud. U kunt er wel op rekenen dat we een persconferentl e zullen houden om onze officiële reactie kenbaar te makan," aldus de burge meester. Mr. Winkel, zijn Nootdorpse collega sprak ln dezelfde bewoordingen. ,.Ik ken alleen het Hofplein li Jnrapport, dat door een commissie uit de ge meenteraad wordt bestudeerd. U weet dat het geen geheim is dat de gemeenteraad tegen de groei is van onze gemeente. Ik vind de nota van de minister op een bepaald punt ln tegenspraak met het PPD-rapport. Geen opvang: i Aan de ene kant wil de provincie een recreatiegebied 's-Gravenwou- de. aan de andere kant is het nu de regering die weer zegt dat een deel aan woningbouw moet worden op geofferd." Mr. Winkel zegt hierover flink ver baasd te zijn. Volgens hem heeft Nootdorp bij de toetreding tot het Gewest Den Haag duidelijk uitge sproken dat de gemeente niet als opvang kan fungeren voor de Haagse agglomeratie. Bij afwezigheid van burgemeester Wegstapel van Zoetermeer gaf een woordvoerder de volgende reactie: „We vinden het niet gewenst nu een reactie te geven. Bij een zo belangrijke zaak moeten we eerst over de officiële stukken beschik ken. (Bekend is dat Zoetermeer uitgroei in westelijke richting af wijst. Als het tot de bouw van een extra wijk (max. 6.000 woningen) zou komen zal dit uitbreiding ten zuiden van de spoorlijn en Rijks weg 12 betekenen of uitbreiding in oostelijke richting). Loco-burgemeester Huigsioot van Voorhout zei te verwachten dat de raad tegen de uitbreiding zal zijn. „Men voelt hier niets voor verste- door Adr. Hager DEN HAAG Op 'De Zingende Zolder' werd gisteravond weer eens werkelijk gezongen. Het 275e concert werd verzorgd door de alt-mezzo Elisabeth Cooymans, die destijds na haar debuut on middellijk grote bekendheid verkreeg als lied- en oratorium- zangeres. Ieder optreden van mevrouw Cooymans droeg het karakter van vocale noblesse en Imponerende aristocratie, eigenschappen die bij droegen tot de faam van haar mu zikale persoonlijkheid. In .De Zingende Zolder", als van ouds uitstekend bezet, bracht zij liederen van Mahler, Debussy. Tsjaikowsky. Voormolen en Ton de Leeuw Zij verkeerde daarbij in de gelukkige omstandigheid, dat zij werd begeleid door Rudolf Jansen, ook in dit gevad een voortreffelijke steun. Een zangrecital openen met Mah ler-liederen mag gewaagd genoemd worden, doch deze zangeres wist onmiddellijk de Juiste sfeer te tref fen. Overduidelijk bewij6 van haar eigenschappen! In kort bestek een veelzijdig geheel, met de .Proses Lyriques" (muziek én tekst van De bussy) een Frans aandeel vol te derheid. De vocaliteit van Elisabeth Cooymans heeft nog niets aan schoonheid ingeboet, haar knappe techniek is daarbij een hechte ba sis. Daarvan getuigden oo dc ro mantische liederen van Tsjai kowsky. in tederheid nog overtrof fen door het Madrigal dat Alexan der Voormolen in 1969 aan haar opdroeg. Een muzikale Europese ge meenschap vatte Ton de Leeuw sa men in zijn acht Europese liederen, een geestesrijke rondreis. Dit reci tal had één negatieve kant, de vaststelling van het feit dat men Elisabeth Cooymans nog zo weinig hoort. Gelukkig dat organisator Pe ter Hansen daaraan met dit con cert iets gedaan heeft. Ter voorkoming van misverstand: de recensie van het concert door leden van het Residentie Orkest, geplaatst in de krant van gisteren, en deze recensie zijn van dezelfde scribent). delijking. Er is nu in de nota van de minister een kleiner aantal wo ningen jan in de rapporten van de provincie genoemd. Uitbreiding met 3.000 woningen zal voor Voorhout betekenen dat het dorpskarakter volledig verloren gaat. Ten slotte burgemeester Lange- meijer van Wateringen. „We zijn er op tegen dat het beetje open gebied dat we nog hebben wordt volge bouwd. De geprqjekteerde 3.000- 6.000 woningen' zijn geprojekteerd in een gebied waar praktisch geen kasuen staan. Be vrees dat te wei nig grond over zal blijven voor de tuinbouw en dat er dan .Doosduin- se toestanden" ontstaan (de ver paupering van het daar destijds ge vestigde kassengebied, dat moest worden opgeofferd aan woning bouw). In de tuinbouw is het alleen plezierig werken als er een aaneen gesloten gebied is," aldus de burge meester van Wateringen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In het kader van de nieuwbouwplannen van het Mu seum voor het Onderwijs, waar het college van b. en w. zich momen teel mee bezighoudt, zijn drie ter reinen genoemd waar het museum eventueel kan gaan bouwen. Het nieuwe Onderwijsmuseum komt ln ieder geval in de buurt van het Gemeentemuseum te staan: op het open terrein tussen het museum en het Congresgebouw of op het braakliggende stuk grond tussen de Stadhouderslaan. de Cornelis de Witt.laan en de Kennedylaan. B. en w. gaan nog stedebouwkundig ad vies vragen voor ze één van de twee terreinen verkiezen. Uitgangs punt voor de nieuwbouw is dat er een museum komt te staan dat over een bruto-vloeroppervlak be schikt van 12.000 vierkante meter. Bovendien moet er rekening gehou den worden met de mogelijkheid dat het Gemeentemuseum, het Congresgebouw en het nieuwe On derwijsmuseum gezamenlijk van bepaalde ruimten gebruik gaan ma ken. De gemeente zal een afzonder lijk programma van eisen opstellen voor de nieuwe opslagruimten van het Gemeentemuseum waarvan de bouw wellicht gecombineerd kan worden met de nieuwbouw van het Onderwijsmuseum. x,\.' S X VY -Siij£a}J yMgj VOORBURG Op 18 februari wordt de eerste paal geslagen voor het nieuwe Huize Rustoord aan de Herenstraat in Voorburg, dat het bestaande tehuis zal gaan vervan gen. De nieuwbouw, die aan de Vliet komt te liggen is ontworpen door de orchitekt J. Kooij te Capel- le aan den IJssel en krijgt 84 een persoons- en 10 tweepersoons-ap partementen. (Zie tekening). Het complex, waarvoor een rijksbijdra ge is toegekend, bestaat uit drie vleugels in twee en drie bouwlagen. De bouw wordt in opdracht van de Diakonie Hervormde Gemeente Voorburg uitgevoerd door de Neder landse Aanneming Maatschappij Nedam BV. De architekt heeft in de toegepaste middengangen van het nieuwe ..Rustoord" een soort pleintjes ge projekteerd waaraan telkens vier toegangsdeuren tot appartementen zijn gelegen. Op de bovenste ver dieping is boven dezt pleintjes een daglichtkap aangebracht. Onder de schuine pannedaken bevinden zich de bergingen voor de bewoners. De kapel en de recreatieruimte worden door een zelfstandige vorm tot uit- dukklng gebracht. Om al met de eerste bouwfase ">te kunnen begin nen is reeds een dee' van het oude de ongeveer vijftig bewoners naar dit gedeelte, omstreeks eind dit jaar. zal met de verdere afbouw kunnen worden begonnen. De Diakonie hoopt dat de nieuw bouw eind 1977 geheel in gebruik genomen zal zijn. De mogelijkheid bestaat dal het complex in de toe komst wordt gecompleteerd met een aantal flats voor zelfstandig wonende bejaarden. Zonne-leergang Onder leiding van prof. A Verhoeven organiseert „Stichting Post-Doktoraal dtrwijs in het Bouwen" op maart en 1 april in de Aula de TH in Delft een leerg over „de aiu als verwarmu bron." Tijdens de tweedaagse leerg f zullen de vele aspea^n van k toepassingsmogelijkheden zonne-energie ter sprake koi Zo zullen een aantal reeds uiu voerde projekten onder de 1 worden genomen, wordt getn een antwoord te geven op vraag of in de toekomst zoi energie voor verwarming op i te schaal kan worden toege en wordt er in het algen aandacht besteed aan de zaak van alternatieve mingsbronneai. aigem de no ven Aan het eind van de leerg zai er een forumdiscussie woi gehouden over de behand stof en over de aspekten var zonne-energie die niet aan orde zijn gekomen. Belangs lenden voor de tweedaagse sus kunnen zich opgeven bij secretariaat van de PDOB, 1 lageweg 1 in Delft. Sportcursus In samenwerking met de Na landse Sport Federatie en Stichting Sport en Spel or-* seert de afdeling jeugd, sjx recreatie van de gemeente^ Haag vanaf half februari serie opleidingen voor vrij' leiding in de sport en ree Dc opleidingen bestaan uit1 aantal avondcursussen dat rende enkele maanden g wordt. Informatie over de en de tijd: afdeling JSR gemeente. Nassauplein 3, 624121, toestel 2359. Kinderboerderij Gistermiddag heeft wethoui van Lier de nieuwe kindei derij op het schooltuinen plex aan de Reigersbergenwi Den Haag geopend. De gema Den Haag heeft hiermee t zesde kinderboerderij. De DH School- en Kindertuinen gaal nieuwe boerderij, die een i kenshok. een kleine deel, open loopstal en een zieken! met kraamkamer bevat, gel) ken voor lessen aan schol uit Mariahoeve en het Bezu hout. Ook kunnen de kind« na schooltijd meehelpen bij ,e verzorging van de dieren. A j staande zaterdag en zondag 1 kinderboerderij opengesteld r alle belangstellenden. REGIO-REVALIDATIE Het college van b. en w. Zoetermeer is akkoord geg met de vestiging van een bouw voor dagaktiviteiten behoeve van de Stichting Re lidatie Zuid-Holland bij het i te bouwen buurtcentrum B tenwegh. Het gebouw, dat regionale functie krijgt, i ruimte bieden voor een revali tieprogramma dat Is afgestict op vorming, creativiteit groepsgebeuren, maar niet arbeid. ie Concordia Op dinsdagavond 17 febr n geeft de muziekvereniging cordia" uit Monster haar ft. lijkse uitvoering. Het cod begint om 20.00 uur in get« Irene in Ter Heyde. Concn voert onder leiding van G« Weijers behalve de conco nummers van het afgelopen zoen enige Amerikaanse cox „J sities van Harold L. Walters Haagse Comedie De Haagse comedie brengt komende seizoen zes n:e stukken uit. Op het reper^ komen „Butey" van Simon geregiseerd door Jukes Roya en met Guido de Moor inE titelrol, „De Bosgeest" van i{ ton Tsjechof in de regie Wim van Rooy. William Shai r peare's „As you like it" dat t Guido de Moor geregisseerd I worden. Het door Schiller schreven drama „Maria Sta waarin o.a. Anne-Wil Blac en Anne-Marie Heyligers edfl spelen en waarvan Jo Jual regie heeft en „Lorenzaccto Alfred de Musset, regie W Laroche. Wim van Rooy zal slotte ook Pavel Kohouts J5! lette" regisseren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6