Plan voor onderbrengen Jetses' werk in stichting dichtbij Nieuwe rentetarieven bij de ABN. Commentaar Illustrator lijkt ruim 20 jaar na dood erkenning te krijgen Onderzoek (1) taderzoek (2) Jrivé- opberaad n Rhodesië Algemene Bank Nederland Rustverstoorder Sneeuwberichten weerrapporten meedrinken met de minister verschil cipier :T3NDERDAG 12 FEBRUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 je volkswijsheid zegt dat een broe- leode kip niet gestoord mag worden, daarom is het misschien verstandig loiang de commissie-Donner-HoItrop- •eschar bezig is) niet al te veel meer zeggen over de kwestie van de eukng van de Amerikaanse Lock- eedfabrick aan die hoge Nederlandse loctionaris, wiens beeld inmiddels el ieder Nederlander duidelijk voor Ogen staat. Als die commissie snel liffifrerkt (en dat is om allerlei redenen ien urig te hopen) dan zal het zwijgen 'eJ «arschijnlijk nog wel meevallen ook. de Ir mag echter over het werk van die vrij wnmissie geen misverstand zijn. Het lag geen embargo leggen op het aken over het beleid, dat moet orden gevolgd nadat de commissie rapport heeft gepubliceerd, fandaar ook dat dinsdag, bij het |ebat in de Tweede Kamer over deze iak, de Kamerleden en de regering een paar voorzichtige stappen in e richting van de toekomst hebben tdaanv fcl is wel begrijpelijk. Het gaat wa- ipel niet om kleinigheden. Terecht Men enkele Kamerleden duidelijk welke verantwoordelijkheden tor wie, aan wie en onder welke lorwaarden werden gedelegeerd, ij die gelegenheid ook heeft premier cn Uyl er op gezinspeeld dat een tntuele strafrechtelijke vervolging in de prins niet uitgesloten moet orden geacht. Dat wijst er op dat )k het kabinet al aan het vooruitden- m is over de vraag: hoe moeten we srder als het rapport van die corn er is? een volstrekt legitieme zaak, larop geen embargo rust. In dat ibat van dinsdag ligt ook de aanlei- og tot het publiceren (op pagina 9 ia deze krant) van een beschouwing n onze juridische medewerker. Deze at daarbij met juridische argumen- i lijnrecht in tegen de gedachten die dat debat door premier Den Uyl ar voren zijn gebracht en die blijk- ar in de kringen van het kabinet ren. 5 regering heeft zich in deze zaak nnelijk laten adviseren door deskun- gen op het terrein van het staats- cht, die zo moeten wij aannemen een eventueel optreden straks ver ijzen naar de deskundige op het sbied van het strafrecht nze juridische medewerker echter, teo deskundige op het gebied van het grafrecht, verwijst de afhandeling \m ét zaak naar de deskundigen op bd gebied van het staatsrecht. De conclusie van Jörg dwingt tot een ieel ander uitgangspunt ten aanzien de eventuele conclusies van de nderzoekcommissie, dan de regering ijkbaar inneemt. laar zelfs als zouden de politiek nntwoordelijken: ministers en parle- eotsleden, de conclusies van Jörg iet delen; dan nog zou er overeen- emming dienen te bestaan over het sginsel, dat een dergelijke vervolging o zij al mogelijk is) in het landsbe- og n.et gewenst is. Daarom moet op ond van het wetboek van strafpro- srecht ('van vervolging kan worden gezien op gronden aan het algemeen lang ontleend') een dergelijke proce- le ook niet op gang worden ge acht. Maar in dat geval kan en mag regering de beslissing evenmin triaten aan de officier van justitie, als Den Uyl in het Kamerdebat ggereerde. apen wij met dit betoog ver vooruit het onderzoek van de commissie? at is dan in elk geval niet de doeling. Het Kamerdebat van dins- dwingt ons tot het maken van Be aantekeningen, omdat die middag Kamer op het werk van de com- iuie vooruit is gelopen. Daarbij zijn ogen gesuggereerd die naar het voorkomst niet in het landsbe- ng zijn. ;t 1, UJSBURY (Reuter. UPI) Pre- i- Her Ian Smith van Rhodesië en de h ider van de zwarte nationalisten Khua Nkomo hadden gisteren tor het eerst een ontmoeting on er vier ogen. Volgens Nkomo is er esproken over de zeer ernstige üblemen die Rhodesië te wachten aan. bespreking vond plaats in het wier van de onderhandelingen '«r een nieuwe grondwet in Rho- Kië, hie meer zeggenschap aan zwarte gedeelte van de bevol- zou moeten geven. In 1965 rp Ian Smith als leider van >0.000 blanken eenzijdig de onaf- tokelijkheid uit en kende toen de iaa zes miljoen tellende zwarte l eerderheid geen enkele politieke acht toe. besprekingen over een nieuwe twdsei zijn al sinds 16 december het vorige jaar aan de gang. - ewooplijk worden de leiders ver- t Wd door adviseurs, maax volgens ■°mo liet de emst van de te Bpreen problemen dit deze keer toe. Verondersteld wordt dat er gesproken over de toegenomen ft nTen van nationalistische guer- w?s aan de Rhodesische grens, rc acties zouden de onderhande- "««en ernstig in gevaar brengen. door Fred Lammers HAREN Het ziet ernaar uit dat Cornelis Jetses, de man die beroemd geworden boeken als Ot en Sien, Afke's tiental en Pim en Mien van illustraties heeft voorzien en met zijn wandplaten een paar generaties schoolkinderen wist te boeien, ruim twintig jaar na zijn dood eindelijk de erkenning zal krij- gene die hem toekomt. Dat zal dan voor en belangrijk deel zijn te danken aan de Groningse journalist Jan A. Niemeijer (42). Hij legt de laatste hand aan een fors boek over het leven van Jet ses, dat dit voorjaar zal verschij nen. Als voorproefje zendt de E.O. vanavond een eveneens door hem verzorgde documen taire uit over deze illustrator, die op 9 juni 1955 op bijna 82- jarige leeftijd overleed Bij dit alles zal het, als het aan Jan Niemeijer ligt, niet blijven. 'Ik zou graag zien dat de originelen van de honderden tekeningen die Jetses in zfjn lange leven heeft gemaakt in een stichting werden ondergebracht. Of dat alles moet gaan resulteren in een Jetses-museum weet ik nog niet. Materiaal is er voldoende. Het kan zelfs niet allemaal tegelijk wor den geëxposeerd. Ik heb de menin gen voor dit plan eens gepolst en positieve reacties gekregen. Me vrouw Dien Kalsbeek-Jetses, de 75- jarige dochter, het enige kind van de illustrator, wil niets liever. In haar bezit te Amerongen zijn een groot aantal tekeningen en voorstu dies, door haar vader gemaakt. Het zal voor haar een zorg minder zijn als ze weet dat de artistieke nala tenschap van haar vader op één plaats wordt ondergebracht. Daar horen dan ook de originele tekenin gen thuis voor de boekillustraties en de wandplaten, die nu weinig zorg vuldig temidden van ander archief materiaal in mappen bij uitgever Wolters-Noordhoff in Groningen zijn opgeslagen', zegt Niemeijer. Er is ook het nodige materiaal ver dwenen. In maart 1945 gingen eert groot aantal aquarellen en tekenin gen verloren bij het bombardement op het gebouw van Provinciale Wa terstaat in Den Haag. Jetses had ze daar uit veiligheidsoverwegingen ondergebracht. Verdwenen zijn ook de tientallen tekeningen die hij in opdracht van uitgeverij Kok maakte voor een boek met bijbelse vertel lingen van Anne de Vries, werkstuk- CORNELIS JETSES ken die Jetses als zijn meest ge slaagde beschouwde. Maar voor die spoorloos verdwenen werkstukken geldt dat ze op een goede dag nog boven water kunnen komen. 'Geboeid' Drie jaar geleden raakte Jan Nie meijer geboeid door de persoon van Jetses. 'Ik kwam toen tot de ont dekking dat het een eeuw geleden was dat hij in Groningen werd gebo ren. Dat hij evenals ik Groninger was sprak mij aan. Ik ben op onder zoek uitgegaan en heb toen een ar tikel geschreven in het jaarboek van Groningen. Maar Jetses bleef mij bezighouden. Het verbaasde mij dat, terwijl iedereen zich zijn werk her innert, men niets van de man zelf weet. In de Winkler Prins encyclo pedie tref je zijn naam niet aan, wel die van illustrators als Tjeerd Bottema en Rie Cramer. Jetses is toen hij zestig jaar werd geëerd met het ridderschap in de or de van Oranje-Nassau. Het is ech ter opvallend hoe weinig er over hem is gepubliceerd. Als er over hem werd geschreven gebeurde dat op een manier die zijn werk niet volledig recht deed. Simon Carmig- gelt noemde hem 'een gewetensvol ambachtsman' en Max Dendermon- de typeerde Jetses als 'een teken vaardig kindervriend'. Jan Niemeijer zegt daarover: 'Hij was inderdaad een man die op een geweldige ma nier kinderen kon tekenen. Maar hij was veel meer dan een ambachts man. Jetses was een kunstenaar. Hij was een zachtmoedige, fijnzinnige man, die dat toonde door ons diep- JAN A. NIEMIJER doorvoelde, diepmenselijke tekenin gen te schenken. Jetses was geen vechter. Hij had iets kinderlijks en was juist daardoor kwetsbaar. Naarmate ik me in zijn leven ver diepte, heeft het me steeds meer ge troffen hoe bescheiden hij was. Ik heb nooit erg hoge verwachtingen gehad van al dat werk' zei hij als 78-jarlge. Ik durf rustig te stellen dat het succes van boeken als Ot en Sien voor een groot deel moet worden toegeschreven aan de illu straties. Maar Jetses dacht er an ders over. Kort voor zijn dood merk te hij nog op: 'Ik beschouw het als een grote zegen in mijn leven, dat ik al krabbelende en tekende iets heb mogen bijdagen om bet grote succes van hun invloed (daarbij doel de hij op de auteurs Jan Ligtbart en H. Scheepstra) te stimuleren'. Dankzij gesprekken met diverse mensen die Jetses persoonlijk heb ben meegemaakt heb ik me een beeld kunnen vormen van deze man. Ik ben me een beetje met hem gaan vereenzelvigen, omdat ik hem zo de moeite waard vind. In zijn manier van denken kan ik me goed verplaat sen. Maar die overgrote bescheiden heid van Jetses kan ik niet begrij pen. Daarover zou ik graag eens met hem hebben willen praten. En dan te bedenken dat zoiets moge lijk was geweest, want Jetses is geen man uit een grijs verleden. Hoe kwam het dat hij zo weinig ge loof had in zichzelf?' Die bescheidenheid bleek ook uit de dankbaarheid die Jetses voelde ten opzichte van zijn uitgever, toen Wol- ters hem nadat hij in 1950 met zijn verontschuldigingen had laten we ten (Jat hij door een attaque was ge troffen en dat verder werken voor hem daardoor onmogelijk was, een jaargeld van drieduizend gulden toe kende. Jetses was er diep van onder de indruk. Toen het geld op een keer een beetje langer uitbleef dan nor maal, maakte hij zich zorgen dat die uitkering een te zware finan ciële belasting voor zijn uitgever werd. Rijk is Jetses van zijn werk nooit geworden. Hij vond het iets bijzon ders toen hij op het laatst van zijn leven een echte vulpen kon kopen, een luxe die hij zich nooit had durven veroorloven. Hij bleef ook tot op ho ge leeftijd werken. Het grootste deel van zijn tijd besteedde hij in de avond van zijn leven aan het moder niseren van vroegere illustraties. Zijn uitgever wilde met de tijd mee gaan! Jetses was daar niet zo geluk kig mee. De oorspronkelijke 'Zijn dochter heeft me verteld dat hij graag in zijn laatste levensjaren zijn handen vrij gehad zou willen hebben om met name bijbelse teke ningen te maken. Die hadden, gelo vig man als hij was, zijn grote voor keur. Maar hij durfde Wolters niet te schrijven dat hij dat 'steeds maar herkauwen', zoals hij het noemde, weinig inspirerend vond. De critici dachten er ook zo over. Zij schreven: Jetses is niet meer wat hij vroeger was. Ze hadden gelijk. Zijn oorspron kelijke illustraties waren de beste, vandaar dat die nu ook in de her drukken worden gebruikt. Eigenlijk is de tijd, die hij aan dat modernise ren heeft besteed, verknoeide tijd geweest,' concludeert Jan Niemeijer. Hij laat erop volgen van mening te zijn dat er "wel enigszins mis bruik is gemaakt van Jetses', al moet het voor een groot deel aan het karakter van de illustrator wor den toegeschreven dat het zover is gekomen. De nostalgische belangstelling van deze tijd heeft ook de interesse voor het werk van Jetses een stimulans gegeven. De tekeningen van Jetss zijn de blikvangers in de boeken, die bij duiznden tegelijk worden her drukt. Jetses zelf zou verbaasd zijn ge weest over die drukte rond zijn per soon. Hij kon nooit vergeten dat hij was geboren in de Eikelboomgang, een doodlopende steeg in de Nieuw- stad, een armoedige wijk van Gro ningen. Jan Niemeijer is daar vaak gaan kijken. 'Het huisje waarin Jet ses ter wereld kwam is er niet meer, maar de sfeer van toen kun je in dat steegje, waar twee men sen elkaar amper kunnen passeren, nog proeven. Als je dat alles ziet krijg je er respect voor die iemand, die in zulke armoedige omstandig heden is geboren, later tekeningen heeft gemaakt, die zo'n warmte en menselijkheid uitstralen'. (ADVERTENTIE) In verband met de verlaging van de rente op de geld- en kapitaalmarkt heeft de ABN moeten besluiten haar rente tarieven te verlagen. Per 16 februari 1976 geldt voor de volgende spaarvormen: 8'/4% (was 83/i%) 8% (was8'/2%) 73/4% (was 8%%) 7!4% (was 8%) 63/40/o (was 7%) 6% (was 6$%) Spaardeposito 7 jaar vast Spaardeposito 6 jaar vast Spaardeposito 5 jaar vast Spaardeposito 4 jaar vast Spaardeposito 3 jaar vast Spaardeposito 2 jaar vast Per 1 maart 1976 geldt voor de onderstaande spaarvormen; 6% (was 6%%) Spaar-Extra-Boekje/Spaar-Extra-Rekening 6% (was 6%%) Spaardeposito met 24 maanden opzegging 5% (was 5%%) Spaardeposito met 12 maanden opzegging 4'/2% (was 4%%) Spaardeposito met 6 maanden opzegging 4'/4% (was 4%%) Spaardeposito met 3 maanden opzegging 4% (was 4%%) Spaarrekening/Spaarboekje 1/% (was7l/2%) Jeugdspaarboekje Zilvervloot Van onze weerkundige medewerker De gisteren door ons gesignaleerde -trogstoring heeft zich terdege doen gelden, zij het niet veral even fors. In een west-oost verlopende stroom over het uiterste noorden van Nederlande sneeuwde het de hele woensdagmiddag vrijwel onaf- bebroken. Rond vier uur werd bij Delfzijl twee tot tweeëneenhalve centimeter sneeuw gemeten. Deze gebieden lagen kennelijk onder een zogenaamde buienstraat. Elders ln Nederland vielen enkele buien van hagel of sneeuw, maar die waren wat meer afgescheiden door opkal- ringen. Rond het middaguur werd alleen onweer gepeild boven Nor- mandië, gisteravond ook- vlak ten noordwesten van Lyon, meer lan dinwaarts dus. Van de odeaan nadert alweer snel een nieuwe oceaandepressie (in de kem luchtdruk onder 990 millibar), die opgejaagd door een west-noord westelijke straalstromlng van 200 km-uur in de hogere niveaus op noordwest-Ierland aantrok. Het weerschip Lima meldde een lucht drukdaling van 5 mb. in drie uur tijd bij een harde west-zuidwesten wind en vijf meter hoge golven. Deze ontwikkeling betekent voor ons later op d edag alweer nieuwe weerslag voor ons land in de vorm van regen, mogelijk enige tijd voorafgegaan door sneeuw. Vrijdag en vermoedelijk ook zaterdag zal het bij veelal zuidwestelijke wind opnieuw wat zachter zijn. In steeds bredere kring krijgt be kendheid 'Weerspiegel', de maande lijkse. zeer lezenswaardige publika- tie van de Nederlandse weerama teurs, vrucht van veel eigen waar nemingen en analyses van weersi- tuaties. Maar.zij zijn niet de eersten. Reeds in 1950 verscheen namelijk voor het eerst een gesten cild 'Mededelingenblad' van de Werkgroep 'Weer- en Sterrekunde' van de Vereniging voor Wis-, Na tuur- en Sterrekunde 'De Leldse Flesch'. in het leven geroepen door de Leidse student Pieter J. Feteris. later werkzaam op het KNMI. nu meteroroloog in Lexington (Massa chusetts. VS). Al ln 1948 had een groep van twin tig gelnteresserde vrijwilligers een gedetailleerd onweersonderzoek op gezet in een twintig kilometer lan ge. tien kilometer bede strrok langs de kust tussen Den Haag en Lel den. Een samenvatting over de re sultaten van vijf jaar onderzoek werd afgedrukt in de aflevering van mei 1955. Een verdere greep uit de onderwerpen: 'De zeewind' (fe bruari '52), 'Cumulonimbi als radio zenders' (hanuari '54). 'Zomerhagel' (april *54). 'warme bul in Eindho ven' (april '57), en 'Fotograferen van bliksems (december '59) en 'Het zelf maken van een bliksem- teller' (april '61), Het laatste Mede delingenblad in mijn bezit is van de vijftiende Jaargang, nr. 1 (april 1964). In midden-Europa vallen buien, in de bergen boven duizend meter met sneeuw. De temperatuur in de da len is maximaal +3 graden Celsius, op 1.000 m hoogte 3. De situatie blijft er gunstig voor de inter- sport met in Klein Walsertal 1 m poedersneeuw, Feldberg 109 cm poedersneeuw (sterk verwaaid), Andermatt 82. St. Moritz 38, St. Anton 45. Gargellen 160 en Kitzbühl 130 cm sneeuw. In Wenen is gisteren de hele dag matige sneeuw gevallen tot een totaal van 10 mm bij 2 tot 5 gr. C. HOOGWATER vrydag 13 februari ninpcn 1 10 - 13 34: IJmulden 1.47 14.09; Den Helder 5 18 - 17.51, Harllngcn 7.52 - 20 16; Delfzyl 9 56 - 22 24. Weerrapporten van gisteravond 19 nur: weer, maximum temperaturen en neerslag van 7-19 uur. Amsterdam onbew. S 0.6 De Bilt onbew. S 4 Deelen licht bew. 5 6 Eelde sneeuwbui 3 7 Eindhoven licht bew. 5 3 Den Helder licht bew. 4 5 Luchth. R'dam onbew. 5 2 Twente licht bew. 3 5 Vllssingen onbew. 4 4 Zuid-Limburg sneeuwbui S 3 Aberdeen licht bew. 6 0 Athene zw, bew 13 0 Barcelona onbew. 17 0 Berlijn zw. bew. 5 0 Bordeaux licht bew. 10 6 Brussel half bew. 3 Frankfort zw. bew. 0 5 Genève re gen bul 7 0.1 Helsinki zw. bew. —5 0 Innsbruck regen 4 2 Kopenhagen geh. bew. 2 0 Lissabon licht bew. 13 03 Locarno licht bew. 10 0 Londen onbew. 7 0 Luxemburg Malaga licht bew. —1 1 motregen 16 0.2 Majorca licht bew. 16 0.2 Muncben licht bew. 5 0.2 Nice half bew. 13 0 Oslo sneeuw —1 1 Parijs licht bew. 7 0.3 Rome zw bew. 13 0 Spilt regen 10 0.1 Stockholm sneeuw 2 1 Casa Blanca regenbui 17 0.1 Las Pairnas zw. bew. 19 0 New York zw. bew. Tel Avlv zw bew. 14 6 Tunis zw. bew. 15 0.1 onder redactie van loessmil Wie een melkmuil genoemd wordt, hoeft daar niet trots op te zijn. Volgens Van Dale is een melk muil 'een baardeloze onervaren jonge man', een 'man die flauwe praatjes verkoopt en zelfs een 'lafbek'. Melk was altijd iets kinderachtigs' en wie een jaar of vijftien geleden in gezelschap een glas melk dronk waar anderen minstens een pilsje namen, stond ook als zodanig te boek. Daar is wel iets in veranderd. 'Ik vraag: bekende actrice, drink jij elk dag melk? Afelk moet! Goed, melk moet!' Een paar maanden lang hebben we vrijwel dagelijks de 'bekende actrice', 'be kende wielrenner" of welke 'be kenden ook op radio- en t.v.-recla- me kunnen horen en zien, in altijd hetzelfde melk-moet-gesprékje met acteur Aart Staartjes. Wie, al of niet daartoe door de reclame aangespoord, in publieke gelegen heden melk drinkt, wordt daar nu niet meer op aangekeken, maar ondanks al die vrijheden en aan sporingen drinken we in Neder land steeds maar minder melk. Daarom gooit het Zuivélbureau er nu nóg bekende Nederlanders te genaan dan de altijd onbekenden 'bekenden' uit de inmiddels ver dwenen melk-moet-show: politici, medici, acteurs, kortom, bekende mensen, uit alle sectoren van de Nederlandse samenleving. De eerste melkreclameman heeft al in de kranten gestaan: minister Van der Stee van landbouw en visserij die. een glas melk heffend, den volke de vraag stelde: 'Ik drink melk. U ook?' Dat klinkt al heel anders dan wat Ariadne/Re vue der Reclame zich onlangs voorstelde. In dat blad schreef Rob Bakker over de 'reportage achtige aanpak' van de melktek- sten: simpel en recht voor zijn raap. In de trant van: Dag, ik ben Bernhard. prins van beroep en ik drink melk. iedere dag vers van de hof melkman. Heel gewoon, maar toch lekker Op het t.v.-scherm verscheen met dezelfde tekst als die van de mi nister inmiddels scheidsrechter Frans Derks. En wie er verder komen? Dat moet een verrassing blijven, wordt ons op het Zuivel- bureau verteld, hoewel de naam van politicus Berkhouwer wel al vast onthuld wordt. Met elkaar zijn het zo ongeveer vijftig beken de Nederlanders, die in kranten advertenties tot en na de zomer eens per week, en op radio en t.v. nog wat vaker te horen en te zien zullen zijn, een enkeling meer dan eens. Voor het Zuivelbureau is het trouwens voor een klein gedeelte ook nog een verrassing wie de grote bekenden zullen zijn, want ze hebben ze nog niet allemaal bij elkaar, al staan de meeste namen al vast. Heel zeker is wel dat niet één van die Nederlanders, hoe bekend ook, geld voor zijn medewerking krijgt. Wel ontvangen ze symbolisch een honorarium ('een gulden of vijf honderd') dat ze voor een zélf ge kozen goed doel moeten bestem men. Het Zuivelbureau heeft wel bewust geen doel aangewezen, maar mogelijk wordt dat via een kleine enquete door de deelnemers bepaald. De medewerkers moeten in elk geval aan één voorwaarde vooraf voldoen: ze moeten zelf echt geregeld melk drinken, zodat ze geen flauwekul staan uit te kramen, maar helemaal achter hun tekst kunnen staan. Hier, voor de kust van de Australische stad Perth, wordt een nieuwe roeiboot uitgeprobeerd, gemaakt uit tweeduizend lege bierblikjes. Een riskant probeersel misschien, maar dat is de mannen die de proef vaart maken, wel toevertrouwd. Ze zijn allen leden van de plaatselijke reddingsbrigade en vertrouwd met het water als geen ander. De boot bleek overigens, ondanks het gebruikte materiaal, bijzonder zee waardig, wat misschien op dat moment niet gezegd kon worden van alle redders, als die tenminste alle tweeduizend blikjes eerst zelf leeggedronken hebben. "Beste kameraden, Jullie hebben geluisterd naar lichte muziek uit verschillende landen'. De kame raden die dit met zachte stem uitgesproken zinnetje elke och tend uit hun radio horen, wonen in de (noord-)Vietnamese stad Hanoi. Als ze dan wakker zijn, hebben ze al een uurlang naar een potpourri geluisterd, waarin Cu baanse rumba's, Amerikaanse rock and roll, Russische en Ita liaanse liedjes, thema's van Beet hoven en Mozart, en filmmelo dieën van Claude Lelouch door elkaar te horen zijn. Niemand vindt het ook gek als in de berm langs drukke straten in Hanoi's binnenstad een muzikant met een klarinet of saxofoon Louis Arm strong zit te imiteren. Grammo foonplaten en bandrecorders, na de bevrijding van Zuid-Vietnam daar aangekocht, zijn in dit door dertig jaar oorlog verarmde land veel minder zeldzaam dan je zou denken. De Noord-Vietnamezen hebben altijd van buitenlandse muziek gehouden. Zelfs midden in het oorlogsjaar 1972 hoorden journalisten in het hotel Hoa Binh duidelijk, hoe de arbeiders van een fabriek aan de overkant tus sen twee keer luchtalarm door aan het werk waren op de tonen van een wals van Strauss. En in diezelfde periode bracht Hanoi's symfonie-orkest de Liebestraum van Liszt en de derde symfonie van Beethoven ten gehore, die toen in China streng verboden waren. Muziek is internationaal, vinden ze in Hanoi, ln tegenstel ling tot de opvatting in Saigon in het zuiden. Daar willen ze nog altijd beslist niet aan de buiten landse muziek, omdat die alle maal 'decadent' zou zijn. Zo blij ven er verschillen tussen het noorden en het zuiden van Viet nam. Cipiers zijn er binnenkort niet meer. Niet dat iemand ooit een gevangenbewaarder als 'cipier* toegesproken zal hebben, maar wel komt het woord nog ln en kele wetsteksten voor. Minister Van Agt, die toch net bezig is met een voorstel tot wijziging van een aantal artikelen ln bet wetboek van burgerlijke rechts vordering. vindt het woord cipier 'niet meer passend in het beden- daagse spraakgebruik'. HIJ wil het dan ook helemaal schrappen, blijkt uit de memorie van toe lichting. Erg makkelijk wordt het allemaal niet, als de moder ne Ideeën van de minister in het wetboek komen te staan. De voorkeur geeft de minister aan deze Ingewikkelde omschrijving: 'Het hoofd van de inrichting, on der welke benaming tevens dient te worden begrepen de door het hoofd van de inrichting aan te wijzen en aan hem ondergeschik te ambtenaar'. Als een gedeti neerde even naar het toilet moet, de bewaarder belt en eerst moet vragen: 'Door het hoofd van de inrichting aangewezen en aan hem ondergeschikte ambtenaar, mag ik even naar het toilet?' dan gaat dat wel veel tijd kosten. UMtOlfC *2.19 'Je hebt wel een geweldige gids uitgezocht.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5