Uit de weekbladen Radio- en televisieprogramma's Even puzzelen DCLLy VAN ARNHEM I Fabeltjeskrant Onverkwikkelijk Mistbanken Kwetsbaar Integriteit Zwavelinjecties Onhoudbaar Lockheedaffaire 'Broodgeld' voor bejaarden wordt opnieuw bekeken Heerlens ziekenhuis weerlegt kritiek op 'verslaafden' DONDERDAG 12 FEBRUARI 1976 BINNENLAND-RADIO EN TV Geen vergoelijking Wie de Kenraerk-uitzending van gisteravond heeft gevolgd, hoeft geen vergoelijking te bedenken voor de rol die het Portugese katholicisme heeft gespeeld In Mozambique. Vijf groeien tegen alles wat zich daar eeuwen collaboratie met onderdruk- Mozamblqne te hebben gewerkt, zei christelijk noemt. Na dertien Jaar in kers deden immers wantrouwen in de studio pater Cuppen over de beschuldigingen van president Zamora Machel: 'Het doet pijn. maar het is een trieste waarheid.' In het tv-spel 'Lloyd George kende mijn vader hebben Engelse spelers laten zien. ho ezelfs een niemen dalletje allure kan krijgen. Wat Celia Johnson en Roland Culver met hun tekst deden, was zoiets als het slijpen van een diamant. Kolerieke aanzetten kregen daardoor toch een ondertoon van warme menselijkheid mee. In Roland Culver hebben de faas van 'The Pallisers' de hertog van Omnium herkend en Celia Johnson was eerder grandioos op het scherm als het oude dametje dat haar leven nieuwe fleur wist te geven. De VARA heeft een goede daad gesteld, door dinsdagavond een openhartige documentaire te vertonen, waarin werd opgekort voor u'.tgeranceerde mensen in Kerkrade. En. voor het beetje welzijn dat zij met moeite hebben opgebouwd en nu dreigen te verliezen als gevolg van de grondpolitiek. René Coeho's film Meneer Schlösaer en de stadsvernieuwing Ls een van de vele bewijzen van bet gemak waarmee ondanks alle sociale geleuter tegenwoordig met mensen wordt geschoven. Ongeveer zeventig gezinnen, overwegend van oud-mijnwerkers met onderstand, hangt al twee jaar de sloop van hun buurt boven het hoofd Velen van hen wonen reeds tientallen Jaren met plezier in hun gerieflijke woningen. Na een opknapbeurt zouden ze nog heel lang meekunnen, die hulzen. Maar ut heren die heet voor het zeggen n-oben. willen in dat stadsdeel twee maal zoveel nieuwbouw optrekken. Die hulzen worden uiteraard kleiner en veel duurder dan de bestaande woningen. De inspraak van de in onzekerheid levende bewoners is tot dusverre een wassen neus geweest. Die ene bijeenkomst met bestuurders leek een beetje op de Instructie van Paul van Vliets sergeant-majoor Kees: Vragen? Geen vragen! Bestuurders, die wie weet hoeveel ontspanningsmogelijkheden bezitten om aan de harde werkelijkheid af en toe te ontsnappen, schijnen niet te beseffen dat ze door leeftijd en mijnwerkersziekte aan huls gebonden zijn en ze In feite alles willen ontnemen. Een nieuwbouw- biedt geen plek voor een serre om bloemen en planten te kunnen kweken, een volière met zangvogeltjes te houden of het platje voor de duivensport, zoals ze nu bezitten. Belangwekkend ln Hier en Nu was het gesprek met de Amerikaan Dean Burk. die op grond van een langdurig onderzoek in tien grote stedena wider en tien steden met gefluorideerd drinkwater tot schokkende conclusies is gekomen. Door het toedienen van fluoriden aan het drinkwater mag dan iets worden bereikt tegen tandbederf, maar er staat een aanzienlijk hoger aantal sterfgevallen als gevolg van kanker tegenover. 'Pluorldering'. zegt Burk. 'is openbare moord op grote schaal. Het is het dwingen van burgers om zichzelf te doden'. We schijnen het gelaten voor kennisgeving aan te nemen. Want van protesten op grote schaal heb ik nog niets gehoord. TON HYDRA KARELTJE KNETTER Haagse Post: In de Haagse Post stort H J. A. Hofland zich op de rel rond prins Bernhard: 'Het wordt een slepende ziekte, die slinkse bemoeiingen van vrome handelaren, die wat hen be treft de wet tot een fabeltjeskrant maken, het militaire werk tot hun particuliere hobby, en het parlement tot een toneelgezelschap. Wat de prins ook heeft gedaan of niet ge daan. hij heeft in ieder geval de beste kans geschapen om daar een behoorlijk verweer tegen te leveren.' Frans Nypels en Kees Tamboer over het ondernemingsraad-compromis: 'Overhaast lapwerk, dat het kabi net is opgedrongen door de vakbe weging en de linkervleugel van de S regressieve partijen die zelf niet ij machte zijn het medebeslis singsrecht vorm te geven, heeft er nu ,toe geleid dat echte bedrijfsde- mocratie voor jaren is geblokkeerd Onder de kop 'Je gaat toch niet met je onderdrukker naar bed?' publi ceert Jantiene van Asch haar be- vindigen van een zevendaags ver blijf in het Amsterdamse Vrouwen huis. 'zenuwcentrum van radicaal- feminisme'. Brugsma vindt dat het tijd is voor nieuwe verkiezingen, voor een nieuw contract tussen Den Uyl en de kie zers. waarin hij het parool 'bloed, zweet en tranen' uitgeeft en aan geeft hoe die onaangename vloei stoffen het eerlijkst en effectiefst verdeeld moeten worden'. Elsêviers Magazine. Een portret van prins Bernhard siert voor de tweede maal in korte tijd het omslag van Elseviers Ma gazine. Enkele maanden geleden pu bliceerde het blad een artikel dat als kop 'Van de prins geen kwaad' mee kreeg. Nu staan de zaken anders. Vijf medewerkers doken in de af faire en vermöeden dat het kabinet na de eerste aantijgingen in de cember de bui al heeft zien aan komen. Hoofdredacteur Hoogendljk vindt het een 'hoogst onverkwikkelijke zaak. waarbij wij moeten hopen dat de waarheid aan het licht komt. Als dat niet het geval ls zal deze affai re als een donkere wolk boven het vorstenhuis blijven hangen en wordt onze constitutionele democratie er door bezwaard. De vrouw van Cae sar moet boven elke verdenking staan. In dit geval: de man van on ze koningin'. Van het nieuwe wetsontwerp inza ke de ondernemingsraden moet EM niets hebben. Andermaal publiceert het blad een 'verzwegen enquête' waaruit ook nu weer zou blijken dat een directeur in de OR thuishoort. Ter adstructie een interview met een tapijtenfabrikant: T>e klok wordt teruggedraaid'. Onno Reitsraa over overvloed, schaarste en dolle prijzen: 'Ober. mag er nog een aardappeltje bij de biefstuk?' Vrij Nederland: Igor Cortjelissen tracht ln Vrij Ne derland de praktijken van de Zwit serse advocaat Hubert Weisbrod 'sleutelfiguur in de Lockheed-af faire i te ontmaskeren, maar komt niet verder dan de constatering dat deze 'slechts een facade lijkt te zijn voor de activiteiten van anderen'. Volgens Comelissen zal de Neder landse commissie van wijze mannen 'met name in Zwitserland nog op menige mistbank stuiten'. Hij ADVERTENTIE il ^^Y ~*P^ Bak w V~»> zelfverse Bro« >djesmet COÖP MANS Broo djes-mix noemt het overigens 'een unicum dat de regering voor de eerste maal de prins niet meer op zijn woord gelooft'. Rudie van Meurs en Hans Smits plaatsen kanttekeningen bij de re laties en de banen van de prins, die volgens hen de sleutel van de affai re ia handen heeft, omdat hij de be trekke» getuigen kan ontslaan van beroeps- erf bankgeheimen. P. E. de Hen sprak met het vroege re PPR-Kamerlid Van Gorkum over het nieuwe wetsontwerp onderne mingsraden ('de ingezakte pudding van minister Boersma'): 'Ik heb het ook met een vergrootglas niet kunnen vinden, wat nou de wezenlij ke maatschappij-hervorming ln dit ontwerp is'. Martin van Amerongen vermaakte zich op respectievelijk een reünie en een congres van de JOVD ('Jij ou we zak, je ziet er prima uit!'). Accent: Accent probeert deze moeilijke da gen voor prins Bernhard wat op te vrolijken met een ode aan 'de man met de negen voornamen. Benno voor zijn vrienden'. Zijn hele natuur is ernaar aldus het blad om iedereen een kans te geven, 't voor- el ?el van de twijfel, een gulle marge van soms ongefundeerd vertrouwen. 'Niet uit naïeveteit, maar omdat hij bewust zo wenst te leven. Open voor rijn medemensen en daardoor dubbel kwetsbaar, want als echtge noot van een vorstin staan hem lang niet alle zelfde rechtsmiddelen ten dienste als de gewone burger die zich in zijn eer en goede naam voelt aangetast, zoals nu.' In Duisburg bezocht het blad de echtgenote van oorlogsmisdadiger Ferdinand Aus der Fünten. Ze blijft hopen op zijn vrijlating: 'Want in Nederland moet men wel bedenken dat niet alleen mijn man gestraft is. Het treft onze hele familie.' DS'70-er Drees meent dat het kabi net 'aan de rand van de afgrond' bivakkeert en heeft nog steeds goe de hoop een meerderheid van de Tweede Kamer voor zijn ideeën, neergelegd in het rapport 'Ombui gen of barsten'. Kraakheldere taal over hoe de Elf stedentocht in het water viel: 'Zo lang Friesland bestaat, ls de kans op een Elfstedentocht nog lang niet verkeken'. De Nieuwe Linie: Vanwege de actualiteit is Wim Klinkenbergs artikelenserie over het verleden van prins Bernhard in De Nieuwe Linie naar de voorpagina verhuisd. Aflevering drie gaat over de rol van de prins tijdens de oor logsjaren en over 'een even opmer kelijk als duister uitstapje naar Parijs'. Over de laatste Lockheed- actualiteiten vermeldt het blad ove rigens niets. Wel nog dit: 'Er kan niet worden ontkend dat Bernhards intrede ln de Nederlandse monar chie alle mantels der liefde en hypocrisie ten spijt het koning schap nu dan toch voor ieder speur baar in zijn meest wezenlijke fun dament doet schudden: zijn steeds geëtaleerde integriteit. Daarmee is de monarchale crisis een feit gewor den'. Een artikel over het Delftse psy chiatrisch ziekenhuis Sint Joris ('eerder een middeleeuws dolhuis' waarin door verpleegkundigen en ex-patiënten wordt gesignaleerd dat de voorkeur voor suf ma kende medicijnen er verontrustend groot blijkt en dat er verlofdagen 'voor straf worden ingehouden. Hervormd Nederland: De Russische dissident en wiskundi ge Leonid Pljoetsj komt naar Ne derland. In Hervormd Nederland vertelt hrfj over zijn ervaringen ln de psichoeskl 'psychiatrische in richtingen»: 'Als straf voor slecht fedrag krijgen patiënten zwavelin- ecti toegediend. Na zo'n injectie stijgt de lichaamstemperatuur tot 40 graden.' Prof. dr. Verkuyl schrijft over de breuk tussen de Zuidafrtkaanse Dop- perkerk en de gereformeerde ker ken ln Nederland: 'Het kon wel eens zijn dat deze crisis in de ker kelijke relaties de noodzaak van een radicale omwenteling in Zuid- Afrika duidelijker dan ooit in het licht stelt.' Oud-minister van binnenlandse za ken Oeertsema die op lezingen vaak het huidige WD-beleid aanvalt: 'Door de groei van de WD-aanhang Komen er onvermijdelijk mensen bij die de liberale ideeën minder ter harte gaan. Over het verschil met de christen-democraten zegt hij. dat zowel het liberalisme als bet socia lisme optimistische levensvisies zijn 'De christen-democraten geloven niet in de vebetervatbaarheid van de mens.' aldus Geertsema. Ben van Kaam schrijft over de Mo- lukkers op Ambon: 'Je wordt er vlug opgepakt en het etiket 'com munist' krijg Je gemakkelijk aan de broek'. De Tijd: Dr. J. van der Meulen zegt in De Tijd het zijne over 'de onhoudbare positie van de prins-gemaal, die zich met zijn relaties in luchtvaartkrin gen in een betreuenswaadige posi tie heeft gemanoeuvreerd. Het zal heel wat wijsheid vergen om hier voor een oplossing te vinden'. Het blad Interviewde Frans Andries- sen daags na het ondernemingsraad- gevecht. De KVP-leider zegt over de interpretatie van het nu overeen gekomen compromis nog wel een paar harde woorden te verwachten: 'Ik wil wel degelijk iets verande ren. maar ik wil het op een andere manier dan de socialisten. En dat maakt het moeilijk'. Jet Kunkele tekende het volgende op uit de mond van een leidster van diepgestoorde kinderen, pratend over euthanasie: 'Je weet nooit of je niet iets stuk maakt wat nog iets moois had kunnen zijn. En Je moet ervoor oppassen dat je niet aan Jezelf denkt, dat je hoopt dat het maar afgelopen is omdat je er zelf niet meer tegen kunt'. Jan Willem Luger vindt de plannen voor inpoldering van het Westfrie- se Waddengebied een testcase voor het kabinet ('pootaardappelen voor de export of kluten voor de leut?). De Groene Amsterdammer: De Groene gaat uitgebreid in op de Lockheed-affaire. 'Het felle licht op één persoon, één aspect en één pe riode dreigt de aandacht van andere belangrijke zaken af te leiden'. De overwegingen die leidden tot de aan koop van de F 16 voor de luchtmacht en de Orion voor de marine mogen volgens De Groene ook wel eens on der de loupe worden genomen. T>ie besluitvorming is naar alle waar schijnlijkheid ook flink vertroebeld door 'relaties, adviezen' en 'geschen ken'. Het uur van de waarheid is aange broken. Paul Brill en Arnout Weeda doelen hiermee op de 'kanjers van hobbels' die het kabinet nog te wachten staan. Er mag eigenlijk wel een wonder gebeuren, wil het ka binet over zo'n twee maanden noe in het zadel zitten. De belangen die bij zaken als de verdere uitwerking van de bedrijfsdemocratisering. de vemogensaanwasdeling, de bezuini gingsoperatie. de structuurnota en de grondpolitiek op het spel staan zijn wat te groot om er de Grote Verdwijntruc op toe te passen, al dus De Groene. De Nederlandse arts Tom Zijlstra. die de oorlog in Angola aan MPLA- zyde van nabij meemaakte, heeft daar een dagboek bijgehouden. Hij vertelt onder andere over een dorpje op veertig kilometer afstand van de plaats waar hij verbleef waar de 'vhand' even vergat dat ze een be vrijdingsbeweging moest voorstellen en uit wraak de hele bevolking, alle koeien, kippen en honden uitmoord de en in stukken sneed. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Meijer van CRM gaat samen met de voedingsraad het 'broodgeld' voor bijstand-ontvangende be jaarden in bejaardentehuizen nog eens onder de loep nemen. Zoals bekend is per 1 januari van dit jaar het bedrag voor bejaarden die in bejaardentehuizen voor hun eigen broodmaaltijd zorgen vastge steld op 55 gulden per maand voor alleenstaanden en 110 gulden voor echtparen. Voor bejaarden die tot dusver meer kregen 16 een aflopen de overbruggingsregeling opgesteld. Het bedrag van 55 gulden was ge baseerd op een advies van de voe dingsraad. Daartegen is sinds het bekend worden van de regeling van vele zijden protest aangetekendde stichting landelijke samenwerking bejaardentehui zenorganisaties kwam bijvoorbeeld met een bereke ning die uitkwam op zeventig gul den. In samenwerking met de voedings raad wordt nu nagegaan of er bij de berekening van 55 gulden wel licht fouten zijn gemaakt. Naar aanleiding hiervan zal staatssecre taris Meijer in met opnieuw zijn standpunt bepalen, zo heeft hij gis teren de vaste Tweede Kamercom missie voor CRM meegedeeld. Tijdens het gesprek met de com missie is ook gesproken over het afbouwen van de telefoon kosten vergoeding voor bij standout van gers. en met name voor bejaarden. CRM zal met de vereniging van Nederlandse gemeenten en het sa menwerkingsverband van de direc teuren van de gemeentelijke sociale diensten nagaan hoe de gemeenten ln deze kwestie hun eigen beleid uitvoeren Bekeken wordt ook or dat beleid ln alle gemeenten gelijk kan zijn. MAASTRICHT Een woordvoer der van het ziekenhuis in Heerlen heeft gisteren de opmerking van mr. G. Hermesdorf van de recht bank in Maastricht, dat er steeds meer verslaafden ln ziekenhuizen zouden werken, fel van de hand gewezen. Mr. Hermesdorf zei dins dag tijdens de behandeling van een zaak tegen twee verslaafde ver pleegkundigen die hadden ingebro ken ln een supermarkt dat het hem al vaak was opgevallen dat drug verslaafden ln een ziekenhuis werkten. 'Ik vind dat dit de pa tiënten beslist niet ten goede komt: de mensen die hen verplegen zijn zelf patiënt. Volgens mij is bovendien de controle op de medi cijnvoorraden niet optimaal', aldus mr. Hermesdorf. Een woordvoerder van het De We ver ziekenhuis in Heerlen ontkende dat er in het ziekenhuis klachten zijn. Over het verwijt dat de zie kenhuizen door personeelsgebrek gedwongen zijn iedereen te nemen, zegt de woordvoerder: 'Het is vol strekt niet zo dat wij door gebrek aan personeel gedwongen zijn alle selectie te laten vallen. Over de medicijnen kan ik kort zijn: op iedere afdeling is een voorraad van veel gebruikte medicijnen. Die wor den achter slot en grendel bewaard, er zijn zelfs wettelijke regelingen voor.' Horizontaal woorden invullen die be tekenen 1. medeklinker, 2. kippenloop. 3. wondvocht, 4. serie, 5. tooisel, 6. ronddraaiend onderdeel, 7. rund, 8. schortje, 9. klinker. Bij juiste oplossing leest men op de middelste verticale rij de naam van een beroep. Oplossing van vorige puzzel Horizontaal 1. start - reek 2. ark - al - aria 3. most - li - ast 4. oma - sol - Oré 5. serie - teer 6. Eem - nr - Nike 7. riant - klit 8. Ier - mee - adé 9. speer Amor Verticaal 1. samos - Eris 2. trom - Ee - lep 3. aks - arm - are 4. rats - Inn - me ,5. til - oer - ter 6. rail - tn - Kea 7. era - gel - lam 8. éis - rek - ido 9. kater - eter 39 Het feit, dat er nu een parti culiere detective gevestigd was in de Oude Oostertorenstraat zou voor de afloop van dit verhaal nog wel eens héél belangijke gevolgen kun nen hebben. Maar daar had de be ruchte spion Wladlmir Kotsof voor lopig nog geen weet van. Hij zat op zijn kamer, las de krant en grinnik te: "Zo zo Kille Bill en zijn slap pe makkers zitten dus in de straf gevangenis te Gravendrecht. Wel welze worden ervan beschuldigd de kleine dr. Yokito een niet ge noemd geheim te hebben willen ont stelen. Hihihimaar ik weet dat het om de sportcomputer gaat! En dat is nou precies het dingetje wat ik nodig heb voor de eer en de glo rie van de onoverwinnelijke volks republiek Barroesja! En nou zou het zo'n echte, slimme geheime-agen- ten-streek zijn, als ik gebruik ging maken van Ille Bill en zijn trawan ten! Ik zal ze op een regenachtige avond in het geheim en onopvallend uit de gevangenis bevrijden! De po litie zal al haar aandacht dan op de ze vluchtelingen richten en ik, Wla- dimir Kotsof, heb vrij spel!' Toe valligerwijze zat ook Kid Sucker op zijn kamer de krant te lezen. En ook hij bedacht, dat het héél slim e zou wezen als hij de gevangenen u bevrijdde. 'Op een regenachtige avond grinnikte hij zacht. 'De politie zal haar aandacht dan op de vluchtelingen richten en ik heb vrij spel! Want die sportcomputer moet ik hebben. Niet voor mezelf na tuurlijk, maar voor de eer en de glorie van het machtigste bolwerkfe der vrije wereld: Dollarmenië!' - En nu zal men het geloven of niet, maar er was nog een derde figuur, die op diezelfde gedachte gekomen was. En die figuur, gekleed in een i; sportieve duffelcoat, belde 's avonds - laat aan bij de strafgevangenis PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN rHATSJie.' IA/B M06TCN PINGO VINDEN, VOORDAT! WE VERKOUDEN WORDEN.) FERDINAND Radio vandaag HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 Te Deum Laudemus. 7.30 Nws. 7.41 Hier en nu. 7.55 Muziek lm uw straatje. (8.00 Programmat)verzicht)8.24 Op de mam ar. 8.30 Nws. 8.36 Gljmnae- tlek voor de huisvrouw. 8.45 Tot uw dienst. 9.45 Onder de hoogtozon. 10.30 Nws. 10.33 Een uur natuur, ld.30 Metro- ooleorkeet. 11.58 Programmaoveralcht. 12.00 DE Killma Hawaiian». IB. 16 Voor boeren en tuinders. 12.30 Nws. 12 41 Hier en nu. 12.55 Middagpauzedlenst. 18.15 Goed gestemd. 14.00 (S) Kanten oer. 15.00 Globaal. (16.30 Nws.) 17.30 Nws. 17.33 Hier en nu. NCRV: 18.00 Tijd vrij voor muelek lil vrije tijd. 18.30 Nws. 18.41 Wereldpamora- ma. 18.53 De kerk vandaag. 19.10 Leger des Heliskwartler. 19.25 De wereld zingt. Gods lof. 20.05 Schuttereweg 8, gevar Srogr. 22.25 Avondoverdenking. 22 30 ws. 22.41 Hier en nu. Aansluitend: Poli tiek weekoverzicht. 23.00 Stalnway to the atare. 23.55-24.00 Nwa. HILVERSUM rr AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 Dag met een gaatje. <8.00 Nws. 8.11- 8 25 Radiojournaal.) 8 50 Morgenwijding 9.00 Wat biedt u voor pijn. 9.35 Water standen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Radio La waal pa pagaai. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nws. 11.03 Radiojournaal1130 Rondom twaalf. 12.30 Sporbrevue. 12.45 Per saldo. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13 25 'n Middagje AVRO.OO (S> Mobiel. 17.40 Nederlands Israëlisch Kerkgenoot schap 17.55 Mededelingen. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. P.P.: 18 .20 Uitzending PPR. IKON: 18.30 Kleur. AVRO: 19.00 Promenade Orkest. grammaoveralcht. 20.15 (8 Solree musi cal. 21 40 (S) EKalJ. 22.10 (S) Jazzspec- trum-Uve. N06: 23 00 Nieuws van de Olymp. Sp. 23.20 Met het oog op morgen, met o m Den Haag vandaag, z3.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III TROS: 7.03 (S) Drie op Je boterham. 9.08 (S) Pep-op-drie. N06: 10 03 (S) Olympische Spelen. TROS: 11.30 (S) Drie draalt op verzoek. 12.03 (S) Drie tussen de middag. 14.08 (8 Pop-konitakt. 16.08 De Hitmeesters. NOS: 18.03 De Va ka tu re bank. 18.30 (8) NOS-Maal. TROS: 10.02 (S) Poster. 20.03 (S> Ferry Maat. 21.02 (S) Luister en uit... 22.02 (S) Als dat zou kunnen. 28 02 (S) Sesjuo. 00 2(S) De Hugo van Gel derenshow. 1.0B-7.00 (8) De Nacht wacht. HILVERSUM TV KRO: 7.00 Nws. 7.02 (S) Badlnerle. 9 00 Nws. 9.02 (S) Aan woorden voorbij. 9.10 Echo. 9.30 Ouders ln de school. 10.00 (S) Aubade. 12.00 (S) Van twaalf tot twee. 14.00 Nws. 14.02 (S) Eugen Onegln. 16.43- 17.00 (8) Klassiek pianospel. Speciaal vandaag Op de Olympische Winterspelen wordt de 1000 m hardrijden op de schaats voor heren afgewerkt Ned. 1/10.00-11.30 reportages ijshockey en samenvat tingen Ned. 1/15.55-18.45 reportage ijshockey en samenvattin gen Ned. 1/22.50-23.50 De EO brengt een programma over leven en werk van Cornelis Jet- ses, de in 1955 overleden tekenaar van o.a. de populaire Ot en Sien. Ned. 1/19.30 Achter het Nieuws vraagt aan dacht voor: de Lockheed-affaire, het Kamerde bat over de gijzelingen en de opvang van Surinamers. Ned. 2/20.25 en 22.55 Onderbroken door het korte Jour naal vertoont de EO de Amerikaan se film De schuilplaats over het le ven van de 83-jarige evangeliste Corrie ten Boom. Ned. 1/20.00 De zaak Giessen/Nienwkerk is een door de VARA gedramatiseerde reconstructie van een rechterlijke dwaling in 1925, waardoor twee mannen vijf jaar onschuldig gevan gen zaten. Ned. 2/21.35 ln de radiorubriek Met het oog op morgen wordt gesproken met de 85-jarige Jan Teunissen, een van de slachtoffers van zaak Giessen/ Nieuwkerk. Hilv. 2/23.20 Onderwerpen in Globaal zijn: Creatief onderwijs aan geestelijk gehandicapten, en veranderde eetge woonten. Hilv. 1/15.00 Georg Solti leidde de uitvoering van Tsjaikowsky's opera Eugen One- gin, die vanmiddag wordt uitgezon den. Hilv. 4/14.02 TV vandaag NEDERLAND I NOS 10.00 olijmpische Winterspelen NOS-NOT 11.30-12.00 Schooltelevisie 14.00-15.00 Schooltelevisie EO 15.00-15.25 Little house on the prairi, tv-serie TELEAC 18.15 Bedreigde landschappen, lesl NOS 18.45 Toeristische 'tips 18.55 Journaal EO 19.05 EO-Kinderkrnat 19.30 OT en Sien van Cornelis Jetses: documentaire 20.00 The hiding place, film NOS 21.35 Journaal EO 21.50 Teh hiding place, vervolg NOS 22.50 Olijmpische Winterspelen 23.50-23.55 Journaal EDERLAND II NOS 15.55 Olijmpische Winterspelen 18.45 Paulus de boskabouter 18.55 Journaal VARA 19.05 Het Intieme leven van de spreeuw, Natuurprogramma. 19.30 Dat ik dit nog mag meemaken, seniorenshow NOS 20.00 Journaal VARA 20.25 Achter het nieuws 20.40 Ieder zijn deel. comedij-serei 21.10 Koning Klant 21.35 De zaak Giessen-Nieuwkerk, tv-spel 22.55 Achter het nieuws 23.30 Gedicht 118 Te zamen lezen ze ook Afrikaanse gedichten. Ellie van Arkel leest ze nog al eens hardop voor. ze heeft al een kleine Afrikaanse inslag in haar accent. Een van hun lievelingsge dichten Is Die Lied van die Ossewa van Dr. du Tolt: Hoor hoe sing ek my lied op die osse se pas met my klanke dan skel. dan weer diep in die bas. Op die straat so gelijk, word my klank nog gesmoor, maar daar ver op die grootpad, da4r word ek gehoor: en ek sing, met geweldige klem myg eluld o'er die wije, luisterende graslaagtes uit. Als Ellie de twee laatste regels ge voelvol uithaalt, schudt Sjos met het hoofd en «eet koeltjes, dat de dichters het nooit al te precies zeg gen. hij heeft nog nooit zo ho en zingen op de weg, of het moesten dan brullende kaffers zij" dichters zeggen nou een e 1 dat nirt hei- l kle»y werkelijkheid en rtt i- i dichten hem ook nooit i:n warm. Dan lachen ze alle drie e.i i door Henriette L.T. de Beaufort li e. LmpoM* ruRteronij. F.», gaan weer verder met een Engels dictee of een Engelse vertaling. Ook daarin blinkt Sjos niet uit: 'de grammar is mijn zwakke kant en zal dat ook wel blijven.' bekent hij telkens aan Ellie. Ze verzekert hem dan monter, dat zij later de moeilij ke en gewichtige brieven voor hem schreven zal. wat Sjos weer doet zeggen, dat een goed Afrikaander -1 'H het Engels met fouten mag ?n. '•yv-n er in die weken _>nd van Beukenloo. Jaap en Thea zijn van deze drie de jonggetrouwden. Het is een knap stel, ze lopen zelden gearmd, meest elk aan een kant van de weg. De mensen buiten mogen ze graag, want ze groeten beminlijk en hebben voor elkeen een afzonderlijk en persoon lijk gesprek. Het tweede paar is Clemens en zijn Eva, Freiin von und zu Mohna. Het is het meest ver liefde paar. dat Beukenloo's bospa den in lange tijden gehad heeft. Ze zitten veel op bankjes, schuilen weg in boskoepels en tuinpriëlen, eigen lijk leven ze in een voortdurende, dan een zachte, dan weer opgewon den drang om eikaars lichamelijke aanraking te voelen. Zelfs wanneer ze ieder op een fiets zitten, geven ze mekaar de hand. en zien ze kans om bij elke bocht van de weg mekaars hand te blijven vasthouden. Eva schijnt geen eigen mening te bezit ten. als Dolly haar'een opinie vraagt antwoordt ze onveranderlijk, dat Clemens dit of dat er van zegt. Ze kan Clemens zo volhardend aankij ken. met zulk een smekende en ha kende blik. dat hij er van weg smelt. Met de armen om eikaars middel staan ze dan op, nog wel te midden van gezelschap, en verdwij nen naar een canapé ergens in een stille kamer om ongestoord te trek kebekken. Willem Hendrik heeft het nodig gevonden Clemens te manen, dat in de kerkbank geen handtam- migheden dienen voor te komen, noch veziken op de trap van Beukenloo. Het derde paar is Sjos en Ellie. Als ze met hun stevige pas door de la nen van Beukenloo lopen, maken ze de indruk, of het al gezeten echte lieden zijn, die hun koperen brui loftsfeest naderen. Allebei zijn ze groot en stevig op de voeten geplant in solide pas lopen ze naast elkaar, altijd op een doel af. wandelen of dwalen schijnen ze niet te kennen. Op de Engelse avond heeft Dolly het tweetal eens overmoedig ge polst. of in het Afrikaans het werk woord kussen niet voorkomt? Sjos heeft haar met doodernstige ogen aangekeken om de strekking van de vraag te vatten. Ellie was hem voor en antwoordde prompt: 'Gesteld eens. dat het niet bestaat, dan zal ik het er zeker introduce ren. maak Je daar niet ongerust over.' Het is in deze vroege zomerweken, dat Dolly een dagboek begint. Ze doet het in briefvorm, 'dagtx brieven voor mijn moeder', schrijft ze neer. Wordt vervolg®

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4