Geen kruis op je borst, maar op je schouders Vandaag Ongewone taal in kerkorde van buitenverbanders Spuikerkdiensten onder kerkelijk dak Angolese methodisten kiezen voor de MPLA Corrie ten Boom GEVAARLIJKE PAPIEREN Journalist zit vast in Dacca FAMIL'E^ERICHTEN ca: VOORBIJGANGER! Zes miljoen gulden voor leden gered Bisschoppen stellen vastenbrief vast DONDERDAG 12 FEBRUARI 1976 KERK-BINNENLAND TROUW/KWARTET )NC Dialoog met de moslims is spoedeisend door Antonie Wessels In de nacht van de vijftiende op de zestiende januari 1976 werd pater Michel All&rd in Beiroet door een granaat getroffen en gedood. Eén van de meer dan tienduizend slacht offers van de burgeroorlog die nu al tien maanden lang in Beiroet en Li banon woedt. Ik denk dat in Nederland behalve enkele specialisten niemand de naam van deze Fransman kent. Hij ls een groot kenner geweest van de mos limse theologie en filosofie. Hij was hoofd van het instituut voor ooster se letteren aan de St. Joseph-unlver- sitelt in Beiroet. Hij was jesuïet. De zinspreuk van de stichter van de jesuïeten-orde. Ignatius van Loyola, was ad majorem Dei gloriam: tot meerdere glorie van God. Het was ook de lijfspreuk van Calvljn. Michel Allard had zowel persoonlijk als wetenschappelijk een grote zorg om het wederzijds verstaan van moslims en christenen in hun beider verstaan van God. Het ls daarom des te tragischer dat Juist ook hij (hoewel wie kan of mag oordelen over de waarde of meerwaarde van enig mensenleven) stierf, zo zinloos, tijdens deze bloedige oorlog die steeds maar weer wordt aangeduid als een strijd tussen moslims en christenen. Zijn verscheiden is aanleiding om ais eerbetoon aan zijn nagedach tenis iets te zeggen over het m i. spoedeisend karakter van de dialoog met de moslims. In de laatste tien- talen jaren hebben vele christenen, sowel theologen als nlet-theologen. zich bezig gehouden met het gesprek met de joden. Daarvoor bestond en bestaat een grote noodzaak. Maar niet minder groot wordt de urgentie om ook de moslims in onze horizon te betrekken. Vooroordelen Nu is het opvallend hoezeer bij vele Nederlanders vooroordelen gaan meespelen zodra de islam of moslims ter sprake komen. Ze zouden fatalis tisch en fanatiek zijn. De profeet Mohammed wordt gezien als iemand die met geweld zijn godsdienst stichtte en met de Koran in de ene hand en met het zwaard in de an dere die godsdienst uitgebreid zou hebben. Het is begrijpelijk waarom deze (voor-)oordelen ontstaan zijn. Pa lestina. het heilige land met onder meer de stad Jeruzalem werd in de zevende eeuw Arabisch en moslims terrein. Gebieden waar eens aposte len. martelaren en kerkvaders had den gepredikt werden islamitisch, al bleven er dan steeds kleiner worden de christelijke kerken bestaan. La ter. tot in de zeventiende eeuw toe. stonden de Turken voor de poorten van Wenen. Maarten Luther zong: 'De vijand rukt vast aan met op gestoken vaan. Hij draagt zijn rus ting nog. Van gruwel en bedrog.' en hij dacht aan de Turken. De bedreiging die de moslims voor de Europeaan gevormd hebben spe len tot op vandaag bewust of onbe wust een rol bij de oordeelsvorming over de islam. Dat uit zich bijvoor beeld in de wijze waarop velen het conflict in het Midden Oosten be kijken. Een vooraanstaand Neder lands theoloog zei: 'Het gaat in de strijd in het Midden Oosten om een strijd tussen de God van Israël en Alah'. en een ander: 'Dat er geen vrede komt in het Midden Oosten ligt aan Allah.' Het is opvallend dat een pro-joodse en pro-Israëlische houding bij velen in Nederland een anti-islamitische spits krijgt. Tegen deze wijze van denken die van een dergelijk conflict een gods dienstoorlog maakt, waar dan zoals eens in de Middeleeuwen het kruis wordt geheven tegenover de heilige oorlog van de islam, kan niet genoeg bezwaar gemaakt worden. Het beroerde van een dergelijke zienswijze is dat er altijd wel stem men te beluisteren vallen die deze mening lijken te staven, zoals een geluidswagen in Beiroet die een paar weken geleden tot heilige oorlog op riep of zoals bepaalde christelijke stemmen in Libanon die een kruis tocht menen te (moeten) voeren tegen de moslims. Misbruik Maar dat er daarbij van beide zijden een levensgevaarlijke vorm van mis bruik van de godsdienst kan plaats vinden of plaatsvindt, heft om zo te zeggen het authentieke gebruik van de godsdienst nog niet op. Aanhan gers van beide religies hanteren deze soms op.demonische wijze wan neer zij de conflicten die in werke lijkheid sociaal en politiek van aard zijn (in Libanon: tussen arm en rijk en tussen Palestijnen en Libanezen). voor te stellen als een godsdienst- krijg. Wel is waar dat het niet aan- Burgeroorlog in Libanon pakken van die politieke en maat schappelijke problemen een toene mende verharding der standpunten in de hand werkt waardoor ook de godsdienstige verschillen zich uit kristalliseren. In de krant stond een foto van een rij moslims langs de muur in een krottenwijk van Beiroet met een falangist (christen) met een geweer in zijn hand en een kruis op zijn borst. Een andere foto toonde later een moslim die elders een groep christenen in Damour onder schot hield. Groot belang Juist vanwege een dergelijke pola risatie is het van zo groot belang dat alles in het werk wordt gesteld om de vervreemding tussen beide partijen te doorbreken en de demon van het misbruik van de godsdienst als een dekmantel voor wat in wer kelijkheid sociaal onrecht is uit te drijven. Het elkaar beter leren ver staan. eikaars godsdienst en ook de wil alleen al om dat te doen. kan leiden tot een dieper gaande ontmoe ting van de ander. Hoe belangrijk is het niet geweest dat protestanten en katholieken elkaar hebben leren verstaan, niet meer als in vijandelijke kampen levende, elkaar op leven en dood bestrijdende groepen, maar in de eerste plaats als mede-christenen. Hoe belangrijk zou het niet zijn als moslims en chris tenen elkaar gingen zien niet als volkomen vreemden of natuurlijke vijanden, maar als mensen die bei den geloven in God en samen wor stelen in het verstaan van God en wat het betekent te geloven in het persoonlijke en het maatschappelijke leven van vandaag. Hiermee is niet gesuggereerd dat er geen belangrijke verschillen zouden bestaan tussen christelijke en moslimse geloof en dat er geen onderscheid zou bestaan in het verstaan van God. Maar wel ontken ik dat er een principiële on verzoenlijke vijandschap bestaat die het gesprek zinloos zou maken. Natuurlijk heeft het weinig zin allen of samen met moslims Here Here te zeggen. Dat zou gepaard kunnen gaan met een geraffineerde weige ring om te zien naar de weduwe en wees. Zowel Jezus als Mohammed hebben de huichelarij van zulk een dienst van God aan de kaak gesteld. De naaste Liever dan ons te verdiepen in de kwestie of dialoog getuigenis in de Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In de 'diensten met belangstellenden' in de Amster damse Spuikerk zal het voortaan ook mogelijk zijn, belijdenis des geloofs af te leggen en gedoopt te worden. Hiervoor is de Stichting diensten als zodanig fungeren. Voor de mees met belangstellenden (DMB) tot een samenwerkingsverband gekomen met de hervormde Westerkerkge meente (ds. H. A. Visser) in de hoofdstad. Eerder was er reeds een akkoord met de christelijke gere formeerde kerken gesloten en DMB streeft naar dergelijke samenwer king met nog meer kerken. Dertien Jaar worden deze diensten met belangstellenden nu al gehouden, waaraan vooral de namen van ds. R. J. van Pagée en organist Piet van Eigmond verbonden zijn. Ze trekken wekelijks mensen tot ver buiten Amsterdam. De stichting DMB be staat uit leden van verschillende ker ken. die zich verenigd weten in de wens, de blijde boodschap van Gods Woord te doen verkondigen, in het bijzonder voor hen. die niet of nau welijks contact met een kerk heb ben. Omdat de stichting niet meer dan een wegwijzer naar de kerken wil zhn. was er tot nu toe geen ge legenheid, in een Spuikerkdienst be lijdenis af te leggen of het sacra ment van de doop te ontvangen. Nu de regeling met de Westerkerk gemeente tot stand gekomen is. be gint ds Van Pagée in maart een belijdeniskatechlsatie. Na afloop daarvan, in oktober, kunnen de ka- techisanten dan in de Spuikerk be lijdenis doen en eventueel gedoopt worden. In de dienst, waarin dit zal gebeuren, zullen de predikant en de kerkeraad van de kerk. waarbij de katechisanten zich willen aansluiten, ten zal dit de Westerkerk zijn. Vermoedelijk zal dan in een dienst, waarin ds. Van Pagée en ds. Visser voorgaan, ook het avondmaal ge vierd worden, maar na die ene keer is het waarschijnlijker, dat wie van de 8puikerk wil. voortaan bij het avondmaal te gast is in de Wester kerk. AMSTERDAM De Nederlandse journalist Peter Custers blijkt al se dert 8 december gevangen te zitten in Dacca. Hij werd beschuldigd van niet nader genoemde staatsgevaar lijke activiteiten, zo blijkt uit mede delingen in 'De Groene' van deze week. Custers had een correspon dentschap voor 'De Groene Amster dammer'. Voorts werkte hij mee aan de Volkskrant en incidenteel aan 'Le Monde' en aan bladen in de Ver enigde Staten. Hongkong en India. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat men op de hoogte is van de ar restatie van Custers en dat men het nodige poogt te doen. door L. M. P. Scholten KAMPEN Nederlands jongste kerk die nog altijd geen naam heeft, maar meestal wordt aan geduid als de 'gereformeerde kerken (vrijgemaakt; buiten verband)' heeft afgelopen zaterdag weer een stap gezet op de lange en moeizame weg naar de vormgeving van haar kerkelijke organi satie. LUANDA De verenigd methodistische kerk van Angola heeft op haar zestiende synode in Malange zich gesteld achter de volksrepubliek Angola van de MPLA. De kerk veroordeelt de Zuidafrikaanse inval in Angola en de activiteiten van huurlingen en van het buurland Zaire. De kerk doet een beroep op de or ganisatie voor Afrikaanse eenheid, de volksrepubliek Angola te erken nen. Dit meldt de Jomal de Angola van 4 februari. De kerk kiest voor de MPLA. omdat deze bevrijdingsbeweging zich inzet voor de sociale vooruitgang van de allerarmste lagen van de bevolking. De MPLA is er ondanks de oorlog nog steeds in geslaagd, aan de eerste levensbehoeften van de bevolking te gemoet te komen. kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch tot 1630 uur opgegeven worden op nummer 020-913456; en van 1630-2000 uur op nummer 020-220383. Dit laatste num mer geldt ook voor ZONDAG AVOND en dan van 18.00-20.00 uur. Onze adressen: AMSTERDAM: Direktie commerciële afdelingen - administratie: Wibautsfraat 131, tel 020 913456, Postbus 859. Red a kt Ie: Nieuwe Z!|ds Voorburg wal 280, Amsterdam. Tel 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM DORDRECHT: Westblaak 9. Rotterdam. Tel 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG LEIDEN: Parkstraat 22. Den Haag Tel 070 4*9445 Postbus 101. ZWOLLE GRONINGEN- Melkmarkt 56. Zwolle. Tel 05200- 1703G. Postbus 3. De methodisten vinden het belangrijk dat de MPLA tracht de hele bevol king van het land te verenigen, de stammentegenstellingen te overwin nen, een einde te maken aan het ra cisme en neigingen tot afscheiding. De Jomal de Angola zegt dat de me thodisten achter het streven van de volksrepubliek saaan, de de invasie machten uit Zaire en Zuid-Afrika het land uit te zetten. De verenigde methodistische kerk is een van de grootste protestantse protestntse groepen in Angola. In het land is ongeveer wintig percent van de bevolking protestants. De ove rige bevolking is vrijwel geheel room katholiek. De verenigde me- thodistenkerk is actief in het land sinds het einde van de negentiende eeuw, toen de protestanten voor het eerst recht kregen zending te drijven. In het noorden van Angola, langs de grens met Zaire, het voormalige ge bied van de bevrijdingsbeweging FNLA, is de baptistenkerk het sterk ste. De methodisten zitten meer in he MPLA-gebied en in het zuiden, langs de grens van Namibië wonen veel presbyterianen, daar was tot dusver de UNITA oppermachmachtig. Tot voor kort kon men dus zeggen dat elke kerk zjjn eigen bevrijdings beweging had. Mede hierdoor heb ben de kerken in Angola nauwelijks een verzoenende rol kunnen spelen. Achter de, schermen heeft de con ferentie van kerken van geheel Afri ka hard gewerkt, doch in deze be weging overheerst reeds lange tijd de gedachte dat een snelle overwin ning van de MPLA voor Angola te verkiezen is boven een langdurige burgeroorlog. De wereldraad van kerken tracht intussen humanitaire hulp te blijven verlenen via de le den-kerken in Angola. (ADVERTENTIE) Rectificatie Heeft u TROUW van vrijdag j.l. gelezen? en ook op pag. 3 rechts bovenaan het artikel „Verkla ring van niet-jood-zijn in Brabantse gemeenten"? Helaas is deze schandelijke handelwijze maar al te waar! Maar wat u nog niet weet is dat het Israël Comité Nederland alle gemeenten in ons land verzoekt geen niet-joodverklaringen te willen verstrekken. En wat u ook nog niet weet is dat reeds honderden gemeenten positief op dit verzoek gereageerd hebben. Alien die dexe nieuwe vorm ven ariér-verklaringen ernstige discriminatie van orue joodse landgenoten verafschuwen, roepen wij op: Geef u thans op ais lid van het actieve Israël Comité Nederland (contributie minimum 10,- per jaar) of bewijs uw sympathie met deze acties door storting van •en gift op postgiro 3190896 ten name ven penningmeester Israel Comité Nederland te Zwl|ndrecht. Opgave nieuwe leden san bureau ICN, postbus 1072 Leidschendam. Op een "landelijke vergadering' in Kampen werd een artikel aanvaard van het concept-akkoord van ker kelijk samenleven, die een belang rijke principe-uitspraak btekent. Voor buitenstaanders is de gang van zaken bij de buitenverbanders weinig doorzichtig. In 1967 en vol gende Jaren voltrok zich de breuk in vrijgemaakte kring. Ongeveer een kwart van de vrijgemaakten raakte 'buiten het verband'. Vol gens de laatste gegevens zijn er thans 29.000 buitenverbanders, te gen 91.000 vrijgemaakten, die bin nen het kerkverband gebleven zijn. Sindsdien is het wat stil geworden rond de buitenverbanders. Er zijn landelijk en op veel plaatsen uit stekende contacten met de christe lijke gereformeerde kerken. Er is geen eigen predikantsopleiding, maar de aanstaande predikanten wordt aangeraden in Apeldoorn bij de christelijke gereformeerden te studeren. Buitenverbanders zijn te vinden in allerlei gereformeerde gezindte-activiteiten, doen veel voor de zending, maar hun grote handicap i6, dat het nog steeds niet tot een behoorlijke organisatie van het kerkverband gekomen is. Daardoor hebben zij naar buiten geen duidelijk gezicht. Volgens het nieuwste 'Informatieboekje van Ne derlandse gereformeerde kerken' (uitgave Buyten en Rehipperheijn te Amsterdam: 8.90) bestaat al leen in Noord-Holland nog een particuliere synode, met drie clas ses. Elders zijn er nog enkele clas ses, maar andere gemeenten zijn weer ingedeeld in 'regio's', die elk weer op eigen wijze functioneren. Eens in het jaar wordt er een landelijke vergadering gehouden, ook wel 'convent' genaamd. Som mige kerken laten zich daar getrapt (via een afvaardiging van hun re gio) vertegenwoordigen. Anderen wijzen hun eigen afgevaardigden rechtstreeks aan. De bevoegdheden van deze landelijke vergaderingen zijn onduidelijk, de resultaten van de besluitvorming vaag. Het zo getekende beeld ls te som ber. Want intussen blijkt het kerk verband ideeël wel degelijk te functioneren. Maar het gevaar van uiteengroeien van de plaatselijke kerken is niet denkbeeldig. Visies Ruw gezegd staan er twee visies over de vormgeving van het kerk verband tegenover elkaar. Er zijn er. die eeggen: wij zijn tegen onze zin buiten het vrijgemaakte kerkverband geraakt. Maar dat is voor ons geen reden, om nu maar af te stappen van de beproefde gereformeerde organisatievorm, be lichaamd in de Doxdtse kerkorde. Die kerkorde mag best drastisch herzien worden, maar de principiële opzet moet bLlj ven- Dwars tegenover staat de visie van anderen. Zij menen, dat de synoda le organisatie van het kerkverband een van de belangrijkste redenen is geweest, waardoor de kerkelijke conflictsituatie van 1942-44 en 1966 en volgende Jaren tot zulke verwoestende kerkscheuringen kon den uitgroeien. ZIJ zijn allerelsch geworden voor wat maar zou kunnen «wcufn naar synodale ho.- -/ucht en lergen alle nadruk op de zelfstandigheid van de plaat selijke kerken. Zij vinden het ei genlijk best, zoals het de laatste jaren is gegaan. Het kerkverband moet ideeël en vooral niet juridisch zijn. Regel landelijk zo weinig mo gelijk en dwing nooit iets. Afvaardiging Deze tegenstelling spitst zich toe op wat men noemt de 'getrapte verkie zingen'. Voor de laatste groep die in de minderheid is is een landelijke vergadering (een syno de) alleen aanvaardbaar, wanneer alle kerkeraden uit het hele land daar stuk voor stuk hun vertegen woordigers hebben en mee kunnen praten. De tegenstanders menen, dat een dergelijke vergadering in de prak tijk niet in staat zal zijn, de lande lijke gemeenschappelijke zaken ef fectief te behartigen. Een commissie functionering kerk verband onder leiding van ds. J. C. Janse uit Zaandam is met een in gewikkeld tussenvoorstel gekomen. Deze commissie wil de 96 kerken in tien regio's opdelen. Volgens haar voorstel bestaat een landelijke ver gadering in principe uit vier afge vaardigden per regio. Tenminste twaalf kerken of acht afgevaardig den hebben echter het recht, om ten aanzien van een bepaalde zaak te vragen, dat de landelijke verga dering alleen een 'voorlopig oor deel' geeft. Vier tot zes maanden later bomt de landelijke vergade ring dan opnieuw bijeen om over deze zaak te spreken, maar dan zendt elke kerk rechtstreeks een afgevaardigde. Geduld Zaterdag kwam het over dit voor stel nog niet tot een beslissing. Wel aanvaardde de landelijke vergade ring een ander artikel, dat de com missie voorstelde. Een artikel, dat duidelijk maakt, hoe de buitenver banders over deze zaken bezig zijn en dat al de bestede tijd géén verloren tijd is: De kerken, die van Christus zijn, werken een drachtig samen. Zij wekken elkaar op het Woord van God te bewaren en te blijven bij de leer van de kerk naar de formulieren van enig heid: zij helpen en dienen elkaar en behartigen de zaken, die zij gemeenschappelijk hebben. Zij mogen daarbij niet over elkaar Proefpolder (ADVERTENTIE) in de film 'De Schuilplaats' E.O. Ned. 1, donderdag 12 februari 8 uur. Een film die je vaker zou moeten zien Bestel daarom in ieder geval het verhaal in hoorspelvorm op de L.P. Op deze plaat vertelt onder andere Corrie ten Boom zelf over haar belevenissen in de oorlogsjaren. Stort f 15," plus f 2,50 portokosten op postgiro: 36 97 95. tn.v. Uitgeverij 'In de Ruimte'. Soest en U ontvangt de L.P. nc~d vr thuis. Va co» EN oed f be weg staat een academische kwes tie die zich mijns inziens niet voor doet voor ieder die zijn eigen geloof ernstig neemt zal de zorg moeten zijn of die godsdienst wel ergens voor dient, of beter: iemand dient, namelijk de naaste. Wie wordt de naaste van de (naar mijn informatie van begin januari) vijftigduizend weduwen en wezen in Libanon? Wat hebben de rijke mos limse Libanezen en de rijke christe lijke Libanezen gedaan voor bijvoor beeld een van de ergste krotten wijken van Beiroet, de Quarantaine? Wat hebben zij gedaan voor die in de meest letterlijke zin van het woord hoop menselijke ellende? Daarvoor moet je geen kruis op je borst, maar op je schouders dragen. Ik ken een Nederlander. Frans Mul der. die al meer dan tien jaar in deze Quarantaine werkt. Hij lenigt daar sociale en medische nood. Hij is trouwens ook lid van de Societas Jesu: tot meerdere glorie van God. Dr. A. Wessels. missionair predikant van de gereformeerde kerken, is ver bonden aan de Near East School of Science and Theology te Beiroet (Libanon). Al eerder schreven wij erover, ma het kwaad blijft voortgaan. Telke weer kan men voor radio of televi k horen zoiets als: Ja, maar dan 1^ ik hier een tekstofdeze te(| zegt toch Alsof de bijbel soort arsenaal is met kanonnen tanks die je in stelling kunt breng en waarop de ander dan maar zijn wapens moet komen. De bij wordt op die manier een dik bcr met allerlei uitspraken die zonar enige achtergrondsinformatie, zo der rekening te houden met de p: tuatie waarin de woorden gesprokr. zijn, in een diskussie in stelli kunnen worden gebracht. Wat je dan met", hoorde ik vanmorg nog, 'wat doe je dan -met: Gï?"-® heen en vermenigvuldigt u'? f"6 daar zat de gesprekspartner. Je tmm zo n kanon maar op je gericht kil gen! Dat staat er toch ook', zeggi veel mensen dan. "Er' is een verkq ting van 'daar', maar je zou di toch mogen beginnen met vragi als: Waar staat dat dan en v heeft het gezegd en waarom is b zo gezegd en is het wel goed b taald en is het wel van toepassi? op de situatie waar we het oy hebben? Zo zou ik nog wel even m| vragen kunnen doorgaan. Ja maarj bijbel is toch duidelijk. Dat zal wa? zijn, maar 't. zou natuurlijk best a; onze traagheid kunnen liggen o er werk van te maken om eracht) te komen wat er werkelijk sta? De bijbel zal wel duidelijk zijn, mal wij zijn zo onduidelijk en zijn allai blij als we onze particuliere rneni» (hoe lang dan ook door velen gv deeld, maar daar weet onze Nede landse Geloofsbelijdenis nog wel ie over) gestaafd zien in eentekst. Jjw heersen, maar zullen geduld met elkaar hebben en samen de tijd van God verwachten, waarin Hij de weg duidelijk zal maken'. In de vergadering werd gezegd, dat dit eigenlijk helemaal geen kerkor de-taal is. Zelfs waren er. die in de laatste woorden 'verkeerde mystiek' proefden. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepente Meteren en Est 1 van Laar kand. te Utrecht. Aangenomen: naar Oudwoude-We tergeest A. R. Heegsma, kand. Stiens. GEREF. KERKEN Beroepbaar: dr. S. de Jong, Cur straat 13, Apeldoorn. Beroepen: te Spijk/Godlinze M. Heule, kand. te Kampen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Haamstede P. Hoi koop te Kampen. Maar volgens ds. Janse ls nu hier in een notedop, waar het in het buitenverbandse zoeken naar een vorm voor het kerkverband om gaat. In het verleden is er te vaak koud-Juridisch met de kerkorde omgesprongen. Als het zo moet, kun je net zo goed een stel juristen bij elkaar zetten om een uitgekien de regeling te ontwerpen. Wij stre ven echter naar een reformatori sche vernieuwing van de manier van omgaan met elkaar, tot ie de verwoording van onze kerkorde. Wij zijn vastbesloten, elkaar vast te houden in de hoop. dat er zo wat nieuws groeit, aldus ds. Janse. Er leeft onder de buitenverbanders wel het besef, dat men zo, al zoekend en tastend, eigenlijk een soort proefpolder is voor de gereformeer de gezindte. Dat dit artikel ln het concept-ak koord nu het artikel 31 is, mag een merkwaardige toevalligheid heten. Op 6 maart komt de landelijke vergadering weer bijeen. Van een verslaggever UTRECHT De bouw- en houtbond RKV heeft vorig jaar bijna zes mil joen gulden voor de leden 'verdiend'. De belangrijkste posten waar ach terstallig geld kon worden achter haald waren loon (ruim een mil joen), vakantiegeld (acht ton) en de WW (zeven ton). In '74 bracht het 'klachtenwerk* nog slechts ƒ4 mil joen op en in '73 2,3 miljoen, maar in die jaren was het aantal klach ten ook belangrijk minder. 'De ver drievoudiging van de klachtenop brengst is dan ook vermoedelijk te wijten aan de toenemende proble men in de bouw,' aldus de bouwbond. Karl Barth Bij Ten Have in Baarn is een boek) van zestig pagina's uitgekomen mi gebeden van Karl Barth. Deze g« beden zijn, met uitzondering van ee paar tot nu toe niet gepubliceerd teksten, ontleend aan de twee uil verkochte preekbundels 'Fürchl dich nicht' (Chr. Kaiser Verlat München) en Den Gefangenen Bf freiung' (TVZ Verlag, Zürich), al? ook aan de bundels "Berner Predif ten' (TVZ) en 'Basler Predigtei (Friedrich Relnhardt Verlag. Basel De vertaling is van dr. F. van d< Heijden. Het boekje kreeg als titf 'Gebeden'. Het kost 7,50. Wang De Chinese evangelist Wang M| Dao leeft nog, aldus meldt de bewi ging 'Jesus to the communist world Vijfentwintig jaar geleden werd h gevangen genomen. Hij verblijft 1 de Ta Tung Fu gevangenis. Giles Hlbbert De Engelse pater Giles Hibbert 1 ontslagen als studiedekaan val Blackfriars, het opleidingshuis va de paters dominicanen te Oxfortvar wege zijn kritiek op het recente meinse document over enkele vrai stukken van seksuele ethiek. In interview in een plaatselijk wei blad had pater Hibbert het stuk ei verschrikkelijk voorbeeld van waai voorstellingen, onkunde en kwe: larij genoemd. Hij hekelde vooi de passages over de homoseksual teit. HAARLEM De r.k. bisschopper conferentie heeft op haar maand( lijkse vergadering de laatste han gelegd aan haar brief voor de aan staande vasten. Het herderlij schrijven is getiteld: "Leven in vei andering'. De bisschoppenconferenti stelde ook een samenvatting van d vastenbrief vast. Dit resumé leei zich volgens de bisschoppen goed oi in de kerk te worden voorgelezen. Het was de eerste vergadering val de bisschoppenconferentie die wer voorgezeten door kardinaal Wille brands. Hij noemde dit een voor her aangrijpend moment. Hij srpak d verwachting uit dat de bisschoppen conferentie geïnspireerd zal blljva door geloof en hoop en dat zij zt functioneren in een geest van dienst betoon alsook in goede verstandhou ding van de bisschoppen onderling. De "bisschoppen aanvaardden in be ginsel de invoering ln de kerkpre vi«He van het permanente diakonaat De uUvnering van dit besluit word' ove -relnten aan iedere bisschop af- zniri-t-lffk D" betreffende kaderwe is door de heilige stoel voor eei proeftermijn van drie jaar goedge keurd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2