t. den Doolaard: 'tot ijn 26ste boekhouder sindsdien zwervend' voor Koninklijk huis? leven met conflicten f itoonstelling gewijd aan 75-jarige schrijver Boeken vertaald in tien talen 020-91345$ 070-469445 OIO -115588 Slagersbediende enige meisjes een apothekersassistente Woningruil Den Haag-Rotterdam ONDERWIJZER(ES) "Scheveningen" T CRDAG 12 FEBRUARI 1976 BINNENLAND TROUW-KWARTET H11 'i! Jac Lelsz DOORN 'Tot zijn 26ste jaar boekhouder, sindsdien zwervend', meldde het Letterkundig Woor- tk voor Noord en Zuid door K. ter Laan, dat in 1941 verscheen, over A. den Doolaard. Zater- Jl. werd Den Doolaard pseudoniem voor C. Spoelstra 75 jaar, maar hij is blijven zwerven. [dezer dagen een journalist Iheldebij het huis van de schrij- Hoenderloo, was hij hem laps kwijt. Terwijl hij zijn kromme pijp rookte als boorsteen in de winter struin- a in de verte door de besneeuw- Iden van de Veluwe. 'Zo is het liltljd', moet zijn vrouw Erie geëxcuseerd. 'Verdwenen, he moment sta je met hem te n en het volgende is hij weg.' jnieuwe bibliotheek, die in Velp ,nd Is, wordt gedurende enkele i een bescheiden tentoonstel- i Den Doolaard gewijd, aan lancier en de zwerver, aan de reporter en de man van Radio Oran je. Een groot deel van zijn boeken ligt daar uitgestald. Ook sommige vertalingen. Den Doolaard is in een tiental ta len vertaald. 'Het verjaagde water', dat hij vlak na de oorlog schreef naar aanleiding van Walcherens drooglegging, waarbij hij als ver bindingsofficier optrad tussen de Nederlandse waterstaat en de Brit se genie, werd zelfs vertaald in het Servo-Kroatisch en gedrukt in het cyrillisch. Zijn 'Kleine mensen in de grote wereld', kreeg een Hebreeuw se vertaling. Een boekhouder zat er echt niet in. Dat was op de HBS al duidelijk. Een puntenlijst uit 1919 vermeldt 'n acht, twee negens en een tien voor talen maar voor boekhouden een zes. Na kortstondig boekhouder te zijn geweest bij de Bataafsche Petro leum Maatschappij werd Den Dool aard bohémien. In Frankrijk was hij landarbeider, druivenplukker, steen houwer en dokwerker. Vele boeken zijn de neerslag van persoonlijke er varingen, al wijkt de schrijver terug en treden anderen naar voren. Zo ontstaan werken als 'De bruiloft der zeven zigeuners', 'Wampie', 'De herberg met het hoefijzer', 'Oriënt- A. den Doolaard Express' en 'Het land achter Gods rug'. Al schrijft Den Doolaard óók de autobiografie 'het leven van een landloper' karakteristieke titel hij blijft in de eerste plaats de ver teller. Geen afstandelijke verteller, maar een die een bloedwarm re laas geeft, omdat hij er zelf bij was en er zichzelf ook bij betrokken voelde. Vertellers worden in dit land niet zeer hoog aangeslagen. Den Dool aard heeft zich dezer dagen laten ontvallen het gevoel te hebben dat Dostojewski en Tolstoi, als ze Ne derlanders waren geweest, niet tot de literatuur zouden worden gere kend, omdat hun boeken nergens duister zijn. Den Doolaard heeft ook vele andere landen bereisd, maar zijn passies liggen toch wel op de Balkan, voor al Joegoslavië. Ze vormen de grond slag voor vele boeken, daar speelde zich ook een flink stuk van zijn meer journalistieke werk af. Hij placht en pleegt geen blad voor de mond te nemen. Door zijn anti-fascistische reportages werd hij ondermeer Duitsland, Oostenrijk en Italië uitgewezen. Hij stond op de zwarte lijst van de Gestapo. Na een avontuurlijke vlucht, waar bij hij in Bordeaux de boot miste waarmee Marsman omkwam, be reikte hij in de zomer van 1941 En geland. Zijn werk daar werd nader hand gehonoreerd met het officiers schap in de orde van Oranje Nas sau. Dat was de lieden, die het had den moeten weten, kennelijk ont gaan. Zulks kan in het tumult van de Nederlandse lintjesregens. Hoe het zij, op een dag werd hij, als lite rator. ridder in deze orde, hetgeen dus eigenlijk een degradatie was. Humanist Sinds Hirosjima is Den Doolaard een overtuigd pacifist en bestrijder van het atoomgevaar. Een humanist was hij al veel langer, maar wel een van het zeer militante soort. Hij schiet met scherp op iedereen die de vrede in gevaar brengt en aan politieke blokvorming doet. Hij waarschuwt tegen overbevolking en milieu-aan tasting. Zelf een van de nieuwe vice- voorzitters van de internationale PEN-organisatie neemt hij het op voor gevangen en vervolgde colle ga's. In '74 publiceerde hij in op dracht een boek over pers en pers vrijheid. De domineeszoon, die veel belang stelling heeft voor filosofie, spreekt het begrip hiernamaals niet aan, ge looft wel in een bepaald scheppings plan. vindt dat de mens dat niet mag doorkruisen. Den Doolaard is, wat zijn literaire werk betreft, begonnen met het schrijven van poëzie. Hij deed dat ook in de oorlog. In 1944 kwam zijn bundeltje 'De Partizanen en andere gedichten' uit. Er is een vers bij waarvan twee regels blanco zijn ge laten. Dat was omdat deze een of andere code bevatten. Bij een her druk na de oorlog werden de regels wel afgedrukt Men kan de bundel tjes zien op de expositie in de bi bliotheek in Velp. samen met vele van Den Doolaard's boeken in ver schillende talen, reportages in een Joegoslavische krant over de Bul gaarse Comltadjis die een heftige polemiek in de Balkanpers ten ge volge had, foto's van de schrijver met minister-president mr. P. S. Gerbrandv en met de Duitse schrij ver Heinrich Böll, kiekjes van hem als knaap en als alpinist, een brief kaart van de beroemde Griekse schrijver Nikos Kazantzakis ('Chris tus wordt weer gekruisigd') en een liber amicorum. dat destijds ver scheen toen Den Doolaard zestig jaar werd. Vers A. Roland Holst schreef er een kort vers voor dat zo begint: 'Het leven, al vertellend, te verlichten, en zoo te leven, en der medemenschen le ven, vertellende, wat te verlichten wie zou zich beter wenschen?' r prof. H. Th. J. F. van Maarseveen i de vrijheid van godsdienst behoort ook de vrijheid om van Gfiienstige overtuiging te veranderen of iedere religieuze over- pg af te zweren. Veel mensen vinden dat de Koningin en de l van haar Huis dezelfde godsdienstvrijheid behoren te hebben ee^e an(*ere Nederlander. Maar hebben ze die in feite ook? slotte dat bij een volgend geval van beraad over een te verlenen huwe lijkstoestemming de levensovertui ging van betrokkene als relevante omstandigheid in aanmerking kon i genomen, zij het dat da niet gediscrimineerd mocht worden. rbondenheid van het Oranje- [met de christelijk gerefo- godsdienst in de tijd van de liek der Verenigde Nederlan- at vast. Van daaruit werd in idwet van 1814 dan ook de ig opgenomen dat de christe- ^rvormde godsdienst die is van evereine Vorst. Deze bepaling In 1815 na de vereniging met na veel strijd in de des- jfende grondwetscommissie pt. Sindsdien zwijgt de over de godsdienst van de In 1963-1964 kwam dit pro- veer in de staatsrechtelijke eit. stie Irene Jat zij zich in begin 1964 ver was prinses Irene overge- tot het r.k. kerkgenootschap i zij een bezoek gebracht aan i in Rome. Deze aangelegen- wam uitvoerig ter sprake in 1 1964 in de Eerste en Twee- mer. Minister-president Marij- i per brief doen weten, dat de geen wetsvoorstel zou in- i tot verlening van toestem- tot het voorgenomen huwelijk, {evolg was dat prinses Irene nakomelingen uitgesloten In van de troonsopvolging, tdenen die de regering aanvan- j opgaf om niet tot wettelijke femming over te gaan waren in ~:aak de omstandigheid dat de jenoot van de prinses politieke jfeties had in Spanje en die ook ■wilde blijven nastreven en dat de prinses wettelijke toestemming niet op prijs stelde. Dit waren af doende redenen, en daar had het bij kunnen blijven. Toen de brief in het parlement in behandeling kwam, werd de geloofs overgang van de prinses door de meeste sprekers niettemin aange roerd. Zo vroeg het Tweede-Kamer lid Vondeling of het kabinet in dit geval niet toch had willen discrimi neren wegens de overgang naar het r.k. geloof van de prinses. Het Eer- ste-Kamerlid Beerekamp van de CHU zei letterlijk: 'Daarom is het te verwachten, dat in het hypothe tische geval van de goedkeuring van een huwelijk de spanning tus sen ons beginselprogramma, dat uit spreekt dat Nederland bestuurd moet worden als een christelijke staat in protestante zin, en het op de troon helpen van een r.k. koning voorlopig nog groot en onder be paalde omstandigheden zelfs te groot zal zijn.' De minister-president zei in de Eer ste Kamer dat de geloofsovergang van de prinses geen enkel punt had uitgemaakt bij de motivering van het niet verlenen van de huwelijks toestemming. Dat behoefde ook niet, want de gegeven motieven wa ren voldoende! Uit de Kamerdiscussies blijkt dui delijk hoe hoog velen de geloofs overgang zat en hoe blij iedereen was dat de door de regering aan gevoerde redenen om de prinses van de troonsopvolging uit te sluiten beslissend konden worden geacht. Het kabinetsstandpunt was ten- Met dat standpunt verenigde het parlement zich. Het standpunt bete kent, dat de religieuze overtuiging in geval van een huwelijkstoestem ming door de politici zal worden be oordeeld en in aanmerking zal wor den genomen. Het wil ook zeggen dat in bepaalde gevallen de religieu ze overtuiging een belemmering kan zijn om huwelijkstoestemming te verlenen. De godsdienst van leden van het Ko ninklijk Huis kan dus onder de be oordeling van het parlement worden gebracht en staat niet als strikt persoonlijke beslissing uitsluitend ter beoordeling van betrokkene. Aan een verandering van de gods dienstige overtuiging van Koning of leden van het Koninklijk Huis kunnen politieke gevolgen vastzit ten. Kan men onder die omstandig heden volhouden dat zij dezelfde godsdienstvrijheid bezitten als ieder ander Nederlander? Wie het allemaal wil nalezen kan terecht in de parlementaire hande lingen te weten Handelingen II, zit ting 1963-1964, nrs. 7561, 7564 en 7614 en pag. 1239-1265 en pag. 1589- 1612 en Handelingen I, zitting 1963- 1964, pag. 323-348. Nadien is een r.k. geloofsovertui ging nog aanwezig geweest bij de echtgenoot van prinses Christina. Voor dit huwelijk is ook geen wet telijke toestemming verleend, maar het is in het parlement niet uitvoe rig besproken. Verantwoordelijkheid De ministers zijn verantwoordelijk voor het doen en laten van de leden van het Koninklijk Huis. In het hy pothetische geval dat alle leden van In de commentaar-kolom van onze krant van 23 januari 1976 werd bezwaar gemaakt tegen een stelling (en vooral tegen de toelichting daarop) van de Rotterdamse hoogle raar Van Maarseveen over het onthouden van het recht van godsdienstvrijheid aan de le den van het Nederlandse ko ninklijk huis. Prof. Van Maarseveen stuurde ons een beschouwing naar aan leiding van dit commentaar, welke beschouwing wij hierbij afdrukken ook al slaagt prof. Van Maarseveen er ook dit keer niet in ons van de juistheid van zijn stelling te overtuigen. het huis zouden overgaan tot de r.k. godsdienst zou dit grote politieke spanningen oproepen. Veel mensen en verschillende politieke partijen zou den in hun historische verbonden heid met het Oranje-huis en de mo narchie ernstig teleurgesteld wor den en de positie van de monarchie zou aanzienlijk verzwakt raken. De ministers zouden in het parlement inlichtingen moeten geven en verant woording moeten afleggen. Kortom, een dergelijke geloofsover gang zou een politieke zaak van de eerste orde zijn en zeker niet alleen maar een privé-zaak van de betrok kenen. Dat betekent dat de vrijheid van handelen in dit opzicht voor le den van het Koninklijk Huis heel anders ligt en veel beperkter is dan voor andere Nederlanders. Weerlegging In het blad Civis Mundi heb ik ge schreven dat in de kwestie Irene haar geloofsovergang een rol ge speeld heeft en dat voor leden van het Koninklijk Huis het grondrecht van de godsdienstvrijheid niet geldt. De hoofdredactie van Trouw heeft op 23 januari j.l. in een commentaar gesteld dat dit niet waar is en dat ik als staatsrechthoogleraar onwe tenschappelijke conclusies heb ge trokken. Men kan mijn beschouwin gen bestrijden, maar met het boven staande meen ik te hebben aange toond dat ik niet van onwaarheid en onwetenschappelijkheid behoor te worden beschuldigd. >r dr. C. Rijnsdorp geregeld geschriften leest van wetenschaps- en, in verband met actuele vraagstukken, orbeeld kerk en samenleving, doet een dub- ervaring op. Ik doel hier speciaal op boeken jdschriften, waarin een aantal academisch irmde lieden een bepaald onderwerp belich- elk van zijn eigen vakgebied uit. in de eerste plaats opvalt is, dat veel elkaar overlapt en dit kan tot op zekere hoogte gelukkige inconsequentie heten. Want het grijpt dieper in en gaat over de verhou- n van de wetenschapper tot zijn discipline. vaktucht leidt ertoe, dat er een onpersoon- wetenschappelijke taal, of juister nog: stijl aat, die over de hele wereld onderling niet el verschilt, evenmin als vliegvelden en leifls. De een doet wat meer moeilijke woorden centijn opstel (vooral de marxisten zijn daar zatk jn) dan de ander, maar wat je hoort is is de stem van een mens, maar het zoemen insl een apparaat. hri lurliJk' als ie de schrijver in zijn studeer- •J 'er ontmoet, zit daar een levend mens voor ;ei met een eigen signalement en een eigen c. hiedenis. En in wat hij schrijft komt het ioonlijke bijvoorbeeld uit in een of andere ikkige formulering, die collega's kunnen over len en die zo de vaktaal kan verrijken. Maar hu fett*rlievend man kan ik wel eens heimwee en naar de t^d' dat *k nog 6elegenheid had "ifjtaeken. brieven, zelfbeschrijvingen van gro- ~i< >ersoonlijkheden te lezen. Daaruit kwam de n van een levend mens op je af; iemand had woord genomen en niet een apparaat in be- 'ecl gezet- oncilium nu nummer 9 van de elfde jaargang van NCILIUM, internationaal r.k. tijdschrift voor o j ologie. De titel luidt: Als christen leven met fiicten. Het is een uitgave van De Horstink Amersfoort, telt 123 bladzijden, kost 10.90 is te bestellen, met bijbetaling van 2. tokosten, op postgiro 291025 ten name van Horstink, met vermelding van de bestelling. en(j 'n dit nummer hebben veertien geleerden mee werkt, eigenlijk vijftien, want er is een echt paar bij. Ik tel zeven Spanjaarden, zes Fransen en een te Parijs werkende prof. dr. Giulio Girari s.d.b., die te Cairo is geboren en van Italiaanse afkomst zou kunnen zijn. Het gezelschap bestaat uit 12 mannen en 2 vrouwen. De vraag van de recensent is nu: moet ik van de personen of van de zaken uitgaan; gaat het erom 'wat' 'wie' zegt, of kan ik de hele inhoud beschouwen als het ware geschreven door een collectief? Een cargadoor zou zeggen: heb ik hier te maken met stukgoed of met stortgoed? Afstand Ik kies voor het laatste. En dan betekent dat niet, dat ik vooral bij de Spanjaarden achter de objectieve toon de tragische en smartelijke ge luiden. die tussen de regels door mee verneem baar zijn. zou miskennen. 2e schrijven in een acoustische ruimte, waar om zo te zeggen de stenen meespreken over onderdrukking, kerke lijke heiliging van de naakte macht, martelingen en bloed. Maar de auteurs pogen afstand te hou den, de veelheid van verschijnselen te herleiden tot grondproblemen, intellectueel een greep te krijgen op wat er ten diepste aan de hand is. Daarom is het nodig dat de mensen verdwijnen achter de vraagstukken, die hier in hoofdzaak verband houden met de relatie tussen rooms geloof en het marxisme. De algemene gedachte komt hierop neer, dat het conflictmodel van huis uit gegeven is en dat men dit structurele conflict tussen de twee tegengestelde blokken waarin de wereld uiteenvalt (bl. 15) niet moet verdoezelen. Iemands maatschappij-opvatting is zelf maat schappelijk bepaald (25); er zijn klassen en het bestaan van klassen leidt vanzelf tot klassen strijd. Wij hebben niet de keus zo wordt gesteld de klassenstrijd af te wijzen of te aanvaarden, maar we zitten er midden in (28). De klassenstrijd is de motor van de geschiedenis, en aan de horizon doemt de mogelijkheid op van een andere samenleving (29), waarin de tegen gestelde klasse-verhoudingen niet meer bestaan. Want de klassenverhoudingen zijn historisch en dus veranderbaar. Het is onmogelijk de christe lijke hoop op verzoening werkelijk te beleven, als men dit historische proces niet binnentreedt. Taal De kerk van Rome sprak in de 19e eeuw eerst gebiedende taal. Het soort eenheid dat zij in die eeuw heeft bereikt, is een opgedrongen eenvor migheid geweest, en moreel gesproken is deze uniformiteit duur betaald. Men denke slechts aan de afwijzing van De Lamennais (1782-1854) en aan het streven om de herenigde oosterse gemeenschappen te latiniseren. Tegenwoordig spreekt Rome, aldus Concilium hier, halfslach tige taal. Zo kunnen de tegenstellingen niet tot rijping komen en worden onderdrukt. Maar wij (bedoeld zijn de linkse roomsen) dienen een stijl van eenheid te vinden, die de spanning, zo niet het openlijk conflict, integreert (in zich op neemt). Aanvankelijk zochten velen de oplossing in de zogenaamde dubbele trouw, door geloof en so cialisme te willen verenigen. Maar op 1 maart 1954 moesten de priester-arbeiders een drama tische keuze doen tussen trouw aan Christus in de hiërarchische kerk en trouw aan Christus in de verdrukten en armen van deze wereld. Kon men voor de kerk en voor het geloof een bepaald gebied reserveren dat veilig was voor marxis tische kritiek? Meer dan praktijk Was het marxisme niet méér dan een praktijk die zich beperkt tot het terrein van het 'tijde lijke'? (81). Zo kwam men ertoe scheiding te maken tussen het geloof in God en Jezus Chris tus enerzijds en het geloof in de r.k. kerk zoals die zich in de praktijk manifesteerde, aan de andere kant. Militante figuren vonden dat het geloof nu eindelijk maar eens moest worden onderworpen aan de marxistische kritiek op de godsdienst. Het heeft volgens hen geen zin de kerk te vernieuwen: een linkse kerk is niet meer dan een nieuwe variant van de christelijke democratie. Op de achtergrond van dit alles speelt het pro bleem van de twijfel als zodanig mee. Het zal nodig zijn aldus nog steeds Concilium de twijfel, die immers ook al bij Jezus' discipelen leefde, in het geloof op te nemen. Geloven betekent het conflict stellen in het teken van het kruis eri bijgevolg van de verrijzenis (53). Genoeg om een indruk te geven van wat er omgaat in de gemoederen van vele h"d "4 ontwikkelde rooms-katholi Ie. zoals dat zich in dit en toch in zekere zin - Gerubriceerde annonce» Gehele oplage 1,08 per kolom per mm editie Groot-Rotterdam Dordrecht f 0,64 per kolom per mm editie Groot-Den Haag Leiden f 0,51 per kolom per mm Bovenstaande prijzen zijn exclusief 4% BTW Voor brieven onder nummer wordt 71,50 extra berekend. Voor advertenties welke onduidelijk zijn geschreven of wel ke telefonisch zijn opgegeven kunnen wij helaas geen aan' sprakelijkheid aanvaarden. Uw kleine advertentie vandaag voor 11 uur opgegeven kan morgen nog geplaatst worden. Met uitzondering van de zaterdag. personeel aangeboden Jonge vrouw met klein kantoortje en telefoon. Brieven postbus 9641. Oen Haag T101 personeel gevraagd Leeftijd ongeveer 20 jaar. 5-daaose werkweek. Slagerij H. de Jong Stevinstraat 65. Scheveningen. Tel. 070-552826. Herhaalde Oproep: De Rabobank te Voorschoten zoekt voor spoedige indiensttreding liefst met bankervaring voor baliewerkzaamheden. Minimum leeftijd 19 jaar MULO/MAVO opleiding en typediploma «trekt tot aanbeveling. Bel 01717-6957 of schrijf Postbus 161 VoorschotenT102 Gevraagd bij apotheek R van Breest Smallenburg Loevestein 7. Leiderdorp Tel 071-890001 huishoudelijk personeel gevraagd Werkster gevraagd 1 dag p w bij echtpaar z.k. in modern makkelijk te onderhouden huis. Te bereiken: bus 18 en 23. Mevr J. de Groot, de Poonerstraat 10. Den Haag. Tel 070-240500 T104 De Nederlandse Operastichting Het Circustheater - Scheveningen Idomeneo Wolfgang AmacJeus Mozart za. 14 februari aanvang 20.00 uur Solisten: Elly Ameling - Renée wn Haarlem - Maud Ockers - Slavka Taskova - Tom Haenen Meinard Kraak - Philip Langridge Rudolf Ruivenkamp - Eric Tappy. Het Radio Kamerorkest - muzikale leiding: Hans Vonk - Regie, dekors en kostuums Fiiippo Sanjust - Het Nederlands Operakoor o.l.v. Thijs Kramer. Plaatsbespreking dne dagen voor de voorstelling aan de kassa van 10-16 uur, telefonisch van 11-16 uur. nr. 070 - 55 88 00. CJP en 65 -paspoort geldig. UW VAKVERBOND Ravellaan 1 Utrecht ROOSEN OPTIEK KORT GALGEWATER I LEIDEN TELEFOON: 071-120375 Woonruimte aangeboden Zoekt U naar een kamer of etage, kom dan naar het kamer- en ete- gebem. bedrijf ..Woningbureau Centrum." EERSTE Sweelinckstr. 47. Den Haag. Vlakbij de Groot- Hertoginnelaan en de Laan van Meerdervoort. Tel. 070-602347 en 070-604791 Geopend van maan dag t/m zaterdag. Steeds van 10 u t/m 19 u. T105 Woonruimte gevraagd Droglste zoekt woonruimte met keuken en douche. Loosduinen of omgeving s Avonds tel. 023- 378521 ol 010-710730. T106 Kamers, etages en flatwoningen ie huur gevraagd Gest. en/ol Gem, evt. teeg te aanvaarden Met of zonder overnamekosten. Woning bureau „Centrum" EERSTE Sweelinckstr. 47. Den Haag Tel. 070-602347 en 070- 604791Goopend van maandag t m zaterdag Steeds van 10 u t/m 19 u. T106 De afd advertentie exploitatie van dit blad zoekt vooreen ha»r mede werkers woonruimte Gevraagd: 3 4 kamerwoning In Den Haag of naaste omgeving. Aangeboden ruime 3 kamertlat (hoekhuis) in Rotterdam (bij Zuider park) Brieven onder nr 2679 bur Trouw. Parkstraat 22. Oen Haag ol tel. in lichtingen. 070-469445 (toestel 43) van 9 tot 12.30 uur. T107 Aangeb van part een OPEN ring- leverhaard 70 em.br. compleet Z.g.a.n Tel 070-245935 (na 17 00 uur) T112 J. H. Snijdersschool School voor Chr. Onderwijs Jac. van Off- wegenlaan 1 - Rijswijk. Het bestuur van onze school vraagt per 1 APRIL 1976 voor klas 6 in tijdelijke dienst tot 31 juli 1976 Na overleg is er een redelijke kans op voortzetting in het nieuwe cur susjaar in één van de middenklas sen. Wij zijn projektschool van de Chr. Ped. Akademie J. D. de Vissers- Smits in Den Haag en het Chr. Ped. Studiecentrum in Hoevelaken. Wij vragen iemand met een christelijke levensovertuiging, die zich met ons in teamverband voor de kinderen wil inzetten. Inlichtingen bij en sollicitaties aan de schoollei der. H. J. Bossenbroek. Jee. van Oflwegenlaan 1, Tel. (thuis) 070-933844. (school) 070-997526. Het Gereformeerd Kerkkoor vraagt per 1 augustus 1976 EEN DIRIGENT omdat de huidige dirigent op die datum zijn funktie zal neerleggen. Gevraagd wordt iemand van Prot. Chr. be ginselen. Mocht U belangstelling voor deze funktie hebben, wilt U dit dan schrijven aan onze secretaresse Mevrouw M. Buis - Ligthart, Heemraadstraat 78, Scheveningen (tel. 070 - 54 58 98) Huur voordelig bij ons een piano of orflel, nieuw ol gebruikt met recht van koop. Eigen muziek scholen, laag lesgeld. Inlichtin gen: Mossel Versteeg#, Zout manstraat 53d. Den Haag Tel 070-333970. Tl 14 kleding en kapeel Ver Helpende Hand vraagt GE DRAGEN KLEDING voor STILLE ARMEN Tel 070-857159. Tl 15 Te koop govraagd STUDIEPtANO OF VLEUGELTJE van plm. 1 25 meter. Tel. 010-241711 (n» 17 00. uur). T114 AutO'S, autobenodigdheden DAT SUN Liffi AUTOBfPP'Jf ePOfPtj.' S e

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11