Gesleep in vakantie met dieren zeer bedenkelijk Indammen van de vuilberg moet bij de bron beginnen Pools absurdisme suggestief gebracht Politieke verdeeldheid in Groningen over mogelijke komst DSM Prinsenbeek geeft geen niet-jood-verklaringen Met dierensmokkel kan ook hondsdolheid in ons land komen Pleidooi voor overlevingskleding bij werk op zee i. „1( Sleepzuiger haalt granaat boven water Duizendste diploma voor vervoer van gevaarlijke stoffen Jeugdbende pleey? veertig inbraken',! Vrienden van TetÜ schrijven raad n Ministerie over wetsontwerp op afvalstoffen: DONDERDAG 12 FEBRUARI 1976 BINNENLAND TROUW-KWARTET £R DEN- HAAG 'Het geheimzin nige witte hondje'. De mensen van de veeartsenij kundige dienst van het Ministerie van Land bouw en Visserij zijn dit dier, dat een zeeman in 1963 uit Co lombo mee naar ons land had ge nomen, nog steeds niet vergeten. Aangenomen wordt dat dit dier het begin is geweest van een epidemie van hondsdolheid, die vijf Nederlanders het leven heeft gekost. Het was toen de eerste rabies-epidemie sinds het eind van de eerste wereldoorlog. Nu dreigt hondsdolheid opnieuw over ons land te komen. Van de grens met Duitsland komen geregeld be richten over vossen, die verschijnse len van hondsdolheid vertonen. De zer dagen werd voor Zuid-Limburg nog een waarschuwing tegen hondsdolheid gegeven. De overheid gaat thans landelijk maatregelen ne men om de meer dan een miljoen honden in ons land tegen de gevrees de ziekte te beschermen en daarmee ook de inwoners. De dreiging van de ziekte die maanden nadat de besmetting dier- mens heeft plaats gehad dodelijk kan zijn, komt echter niet uitsluitend uit het oosten. Niet alleen Reintje de Vos mag men aansprakelijk stellen voor het importeren van rabies. Ook de mens maakt zich schuldig aan de ze aanslag op de gezondheid van mens en dier. Dat gebeurt in de ha vens. op de vliegvelden en gewoon via de autowegen naar de vakantie landen. Drs. H. A. van den Berg, adjunct-directeur van de veeartsenij- kundige dienst en tevens veterinair inspecteur van de volksgezondheid in Den Haag, zegt hierover: Het komt In de tweede helft van februari gaat de verplichting in tot inenten tegen hondsdolheid. De vacci- nnoal ,'ool vnnr Hat moncpn van hun j Van een verslaggever DEN HAAG Het aanhouden van kleren biedt de beste overlevings kansen voor drenkelingen en schip breukelingen. Daar waar bijzondere risico's worden gelopen visserij, booreilanden, helicopters boven zee zou men eigenlijk speciale 'over levingskleding' moeten dragen. De medisch adviseur van de scheep vaartinspectie, N. Julsing, heeft dit geschreven in het vakblad voor de visserij 'Visserijwereld'. Volgens Julsing is in veel gevallen bij te water geraakte slachtoffers als doodsoorzaak verdrinking opgege ven. terwijl het slachtoffer in het geheel niet verdronk, maar door onderkoeling om het leven kwam. Uit onderzoekingen die na de Tweede Wereldoorlog zijn ingesteld naar aanleiding van het grote aan tal in de oorlog door onderkoeling omgekomen zeevarenden en vlieg- tu i g beman ningenweet men dat wanneer de lichaamstemperatuur daalt tot onder ongeveer 25.5 gra den celsius de dood zal intreden doordat het hart het opgeeft. Hoe lang het zal duren, aldus Julsing, totdat deze temperatuur bereikt wordt hangt voornamelijk af van de watertemperatuur. Hoe lager, hoe sneller de afkoeling. Boven de 20 graden Celsius is er eigenlijk van die kant. geen gevaar te vrezen. Een verblijf van zelfs 40 tot 60 uur in het water in tropische gebieden bedreigt het leven niet. Onder de 10 graden (wintertemperatuur van de Noordzee) heeft men hooguit enkele uren te leven en ook zomers (1015 graden c.) geeft de Noord zee niet veel betere levenskansen, aldus de arts. Julsing. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Sterke bedrijfsgebonden groepen in Gronind voor de komst van DSM naar de Eemshaven. Dit in tegenstelling I gewestelijk bestuur van de PvdA, dat tegen is. Ook binnen de P Groningen heerst verdeeldheid, want b.v. de afdeling Delfzijl PvdA is voor, en heeft het gewestelijk bestuur onder druk gezet. it( De groepen die voor stemmen, zijn het dagelijks bestuur van de bedrijfs- ledengroep van de industriebond NW en de ondernemingsraadsfrac tie van de industriebonden NVV en NKV bij de AKZO-zoutchemle in Delfzijl. Zij hebben verzet aangete kend tegen de houding van het ge westelijk bestuur van de PvdA. Dat bectuur was zelf trouwens ook ver deeld, maar een meerderheid stem de tegen de komst van DSM. Za terdag zal de ledenvergadering van de PvdA zich over de kwestie uit spreken. Onlangs heeft minister Lubbers er al zijn zorg over uitgesproken dat in Groningen een 'politiek punt' van DSM wordt gemaakt. Hij vindt de vestiging bij de Eemshaven uit eco nomisch en sociaal oogpunt onont beerlijk voor het noorden. De AKZO-werknemers in Delfzijl vinden dat de PvdA beter kan ijve ren voor een sociaal statuut voor de Eemsmond. Bij een staatsbedrijf als DSM heeft men daarvoor goede kan sen, zo wordt verondersteld. Als de gewestelijke ledenvergade ring zaterdag de bestuursmeerder- heid zal volgen in een afwijzing van DSM ontstaat er een crisis op pro vinciaal bestuurlijk niveau, de zes Groningse gedeputeer ten zyn namelijk lid van d en zij ijveren voor de kor DSM. Onlangs maakte de positie van haar eigen gedepu, Halbe Kuipers, moeilijk dooi[ aftreden te eisen als hij nie DSM zou stemmen. De tege ingediende motie van wantrovl overigens later weer opgesch wordt mogelijk op 21 febru getrokken omdat hij zich partijstandpujt verenigt. nogal veel voor, dat mensen van hun vakantieland uit een dier meebren gen. Op de Spaanse stranden lopen dikwijls zwerfhonden. Om emotionele gronden nemen de mensen dan zo'n dier mee naar huis. Zij denken dan een goede daad te doen. maar zij be seffen meestal niet wat voor gevaar dat inhoudt. In de zuidelijke landen gaan de mensen anders met dieren om dan wij. Zij worden niet zo goed verzorgd en kunnen ziekten onder de leden hebben. Ook hondsdolheid. Om dat aan de grerizen steekproefsgewij ze controle is, is zo'n dier heel ge makkelijk in te voeren. natie moet voor 1 mei gebeurd zijp. Het gaat om honden die ouder zijn dan vijf maanden of die lan ger dan twee jaar geen prik hebben gehad tegen rabies. tegen te houden. Daarom is de in voer al dan niet aan voorwaarden verbonden. Ook trachten wij de klan- destiene invoer van dieren tegen te gaan omdat sommige dierziekten ook voor de mens gevaarlijk zijn. En ten slotte zien wij mede toe op het smok kelen van dieren waarvan de soort op uitsterven staat. Aldus drs. Van den Berg. PRINSENBEEK De gemeenteraad van Prinsenbeek heeft alsnog be paald, dat in Prinsenbeek geen verklaringen van niet-jood zijn zullen worden afgegeven. geleden al laten weten, dat zij in ieder geval geen verklaringen van niet-jood zullen afgeven. Bewaking Op de vliegvelden en in de havens is wel douanecontrole. De douaniers zien er dan ook op toe dat er geen dieren, die niet de vereiste inentings papieren hebben, het land binnenko men. Zo groot belang hecht de over heid aan deze clandestiene import, dat binnenkort Nederlandse vlieg velden permanent zullen worden be waakt dor opzichter van de veeart- senijkundige dienst die daarvoor een speciale opleiding hebben gehad. Het zullen meest keurmeesters van vee en vlees zyn die nog en extra cursus hebben gevolgd die is toegespitst op alle mogelijke dieren die de mensen het land binnen willen smokkelen. Het zijn niet alleen de zwerfhonden vande Spaanse stranden of de cam pings in andere zuidelijke landen die men dikwijls mee naar huis wil ne men. Nederlandse militairen die uit Suriname terug kwamen, namen wel eens slangen mee deze dieren kun nen ingewandsparasieten hebben. Uit Griekenland of Joego-Slavië brengen toeristen wel schildpadjes mee, die daar zo leuk op de parkeerplaatsen snuffelen. De dieren kunnen aan pa- ratyfus lijden. Honden of katten uit zuidelijke landen kunnen bovendien lintworm of schurft hebben een gevaar voor de eigenaar en zjjn om geving. Douartiers hebben wel eens een dwergezeltje uit een auto van va kantiegangers gehaald, meegenomen uit Griekenland, omdat 'het zo'n leuk diertje was'. Maar men had er niet aan gedacht dat tegelijk een veeziek te kan worden geïmporteerd, die in ons land niet meer voorkomt. 'Waakhond' Op Schiphol heeft de veterinaire dienst eens een hond in een hok aan getroffen, waarbij niet de nodige 'pa pieren' waren om te kunnen worden ingevoerd. Het was een 'echte kwaaie' waarvan iedereen bang was. Na en kele dagen was het dier dood. het leed zo wees een onderzoek uit aan hondsdolheid. Toen de douane het hok nader bekeek, bleek het een dubbele bodem te hbben. waarin vr- dovende middelen waren gesmokkeld. De ruimte was evenwel leeg, vermoe delijk had een concurrent van de ver zender de inhoud gestolen. In elk ge val was de bijterige hond gebruikt om de douane af te schrikken. De taak van de veeartsenijkundige dienst omdat uiteraard meer dan het letten op zielige hondjes van vakantiegan gers. "Wij proberen dierziekten die een gevaar zijn voor onze veestapel ROTTERDAM De sleepzulger „Geopotes 11" heeft tijdens zulg- werkzaamheden tn de monding van de Botlek een 40-kllo wegende gra naat opgehaald, die klem zat In de zulekop. Nadat de Explosieven Op ruimingsdienst was gewaarschuwd, werd opgestoomd naar „buiten gaats". Personeel ran de oprui mingsdienst laadde het projectiel in de motorvlet ..Tarzan" en brach ten het aan de Scheurhaven aan land. waar de granaat onschadelijk is gemaakt. Goede naam Maar 'landbouw' heeft ook een taak bij de uitvoer. Ons land kent een uit voerverbod voor 'nutsdieren'. Wor den deze dieren (runderen, varkens, paarden enz.) uitgevoerd, dan heeft Nederland de plicht op zich genomen er voor te zorgen dat zij voldoen aan internationale verplichtingen. Kwali tatief ongunstige dieren mogen niet worden uitgevoerd. Niet alleen ter bescherming van de buitenlandse veestapels, maar ook om de goede naam van ons land niet te bederven. Reeds in 1924 hebben Europese lan den het 'Internationaal dierziekte- kundige bureau' opgericht, waarvan de zetel in Parijs is. De officiële naam van dit bureau luidt 'Office in ternationale des epizooties' (O.I.E.) Thans zijn er meer dan honderd lan den over de hele wereld, die het bu reau in stand houden. Bij verdragen hebben deze landen zich verplicht het bureau te melden hoe de stand van zaken in hun land is op het ge bied van dierziekten. Van Parijs uit worden dan de aangesloten landen op de hoogte gehouden. De veeartsenijkundige dienst in Den Haag kan dus direct zeggen, of er een dierziekte en zo ja welke er voorkomt in een land waarvan slechts weinigen de juiste ligging zullen kunnen zeggen. Zo kon het voorkomen, dat een mevrouw die een paard van Aruba naar Nederland liet verschepen, geen toestemming kreeg het dier aan land te brengen. De veeartsenijkundige dienst kwam er namelijk achter dat het schip niet rechtstreeks van Aruba naar Neder land was gevaren, maar verscheide ne havens in Zuid-Amerika had aan gedaan. Daar waren landen bij waar een of andere paardeziekte heerste. 'Spelregels' Elk jaar weer geeft de veterinaire dienst aan de ANWB en de reisbu» reaus de 'spelregels' voor toeristen die honden en katten mee naar hun vakantie-adres willen nemen. Voor veel landen in Europa is een geldig bewijs van inenting tegen hondsdol heid (rabies) voldoende. Engeland is nog vrij van rabies, dank zij de Noordzee en wil door de strenge in- voerbepalingen voorkomen dat er besmetting kan gaan optreden. Enge land eist een quarantaine van zes maanden. Wordt men bij de grens betrapt bij het smokkelen van een dier, dan riskeert men een boete van tien tot vijftien duizend gulden. De Scandinavische landen zijn volgens drs. van den Berg zo voorzichtig, om dat er uitgestrekte bossen zijn. Zou onder de daarin levende vossen hondsdolheid vaste voet krijgen, dan zou deze gevreesde ziekte niet meer zijn te stuiten. De afdeling Brabant van het Israël- comité had daarom gevraagd, maar de raad kwam op 22 januari niet toe aan het voorstel van b en w zich achter het verzoek van het comité te plaatsen. Op initiatief van raads lid mr. Joop J. Jansen werd name lijk besloten dit voorstel niet in stemming te brengen maar de zaak naar landelijk niveau door te spelen. Tien raadsleden stemden toen hier voor. de twee wethouders stemden hier tegen. Deze houding van de Prinsenbeekse gemeenteraad bracht tot ver buiten Prinsehbeek de gemoederen in be weging. Daarom werd op voorstel van acht raadsleden een spoedver gadering gehouden. Daarin werd ge zegd, dat de raad óók op 22 januari volledig achter de materiële inhoud van het voorstel van b en w heeft gestaan, maar dat toen gedacht werd dat het afgeven van dergelijke verklaringen geen zaak voor de raad is. en dat de gang van zaken ver keerd bij het publiek is overgekomen. Daarom werd nu voorgesteld het be sluit bevolkingsboekhouding volledig aan b en w over te laten. Alle raadsleden stemden hiermee in. B en w hebben overigens enige tijd EINDHOVEN Aan de heer D. Bo- gers (52), chauffeur bij de n.v. Phi lips in Eindhoven, is het duizendste diploma 'vervoer gevaarlijke stoffen' uitgereikt. De opleidingen voor chauffeurs die gevaarlijke stoffen vervoeren be gonnen op initiatief van de eigen vervoerders organisatie (EVO) in 1972. De overheid, de vereniging van de Nederlandse chemische industrie en de wegvervoersorganisaties waren nauw bij dit initiatief betrokken. uai K :ho DEN HAAG Vier Haagse j ren en een jongen zonder eveneens uit Den Haag, hebty genover de politie bekend lopen maanden veertig inbre de residentie te hebben De totale bult, zowel geld deren, bedraagt ongeveer dert- zend gulden. Veel van de go« zijn teruggevonden, van hel was echter niets meer over. De jongens, in de leeftijd tot 20 jaar, pleegden de inl| in kelderboxen en winkels.) grootste slag sloegen zij h sportwinkel waar zij voor tié zend gulden aan sportarm meenamen. Tegenover de ip politie hebben zij verklaanp sensatie" op het dievenpad tT gegaan. Drie van hen war» eerder met de politie in aanr~ geweest. p APELDOORN De "Vriendejv het vliegveld Teuge' hebben eer geschreven aan de leden Apeldoornse gemeenteraad, deze vandaag de beleidsnota j| gaat behandelen. De briefsch] wijzen erop dat de toestand vliegveld zodanig is dat gebn van nauwelijks verantwoord 1 ernstige ongevallen voorkomen! ten worden, dan zal snel het <f ander moeten gebeuren. De t van Teuge zijn uiteraard voort" tische verbeteringen. Zij wijzen er in dit verband t het vliegveld van groot belJ voor bedrijven in de regio. Zl gen ook dat Deventer en Zii een deel van het exploitatie! van het vliegveld voor hun re| willen nemen. Van een verslaggever DEN HAAG Omdat het beter is een grote afvalstroom te voorkomen dan achteraf te bestrijden moet de vuilbestrij- ding aan de bron beginnen. Dit is de mening van het ministerie van volksgezondheid en milieu hygiëne en als zodanig ook de strekking van de ontwerpwet op de afvalstoffen. Meer dan de helft van het huisvuil wordt jaarlijks op vuilnisbelten ge stort. Ongeveer 35 procent daarvan wordt verbrand en de rest gaat naar de Vuil Afvoer Maatschappij, die van de vijf tot zeshonderdduizend ton huisvuil jaarlijks twintig pro cent in kunstmest omzet. De rest wordt gestort. De VAM nu is bezig voor dit overgrote deel een proces van recycling (terugwinninen van grondstoffen) te ontwikkelen. Bierfles Behalve binnen de muren van het ministerie van mevrouw Irene Vor- rink wordt er ook op Europees ni veau gezocht naar oplossingen voor het afremmen van de vuilstroom. Zo ligt er al een voorstel voor het vervaardigen van een Eurobierfles, die in alle landen van Europa in wisselbaar zou moeten zijn voor sta. tiegeld. Het enige waarin de mer ken zich zouden moeten onderschei den zyn de inhoud, de dop en het etiket. De fles houdt hetzelfde for maat. Het initiatief wordt door een aantal landen met enthousiasme be groet. maar er zijn ook enkele uit zonderingen, zoals Zwitserland, dat bezwaren heeft tegen een dergelijke regeling. Volgens het ministerie van volksgezondheid moeten er na verloop van tijd ook dergelijke af spraken worden gemaakt voor bij voorbeeld verpakkingen van wijn flessen. Een andere vorm van afval beper king is het vergroten van de duur zaamheid van produkten. Ook zou den snel slijtende onderdelen een voudig vervangbaar moeten worden gemaakt. In ons land is het Ko ninklijk Instituut voor Ingenieurs werkzaam op dit gebied. In Ame rika komt het regelmatig voor dat auto's al moeten worden afgeschre ven als er bepaalde kleine onder delen kapot gaan. Dezelfde onder delen bleken voor een „doe-het- zelver' 'in gen Europese auto uit- neembaar en makkelijk te vervan gen. Hetzelfde kan gelden voor huishoudelijke apparaten, zoals wasmachines, aldus het ministerie. Veelvuldig gebruik Het beperken van afval kan voorts worden verwezenlijkt door het meermalen gebruiken van een ver pakking. Een goed voorbeeld hier van is de melkfles, die gemiddeld zestig keer kan worden gebruikt. Daar staat echter wer tegenover dat de eenmalige melkdozen misschien milieu-hygiënisch voordelen heb ben. Daarom dienen er allerlei za ken eerst eens op een rijtje te wor den gezet. Het is niet ondenkbaar dat op den duur bepaalde verpak- kingsvormen zullen gaan verdwij nen. omdat zij minder goed door het „milieu-examen" komen dan an dere. zegt het ministerie. Er zijn natuurlijk ook gevallen, waarin het schier onmogelijk is de afvalstroom in te dammen. Dan zou men het aan de bron al moe ten scheiden, adviseert minister Vorrink. Wat betreft het huisvuil betekent dit, dat het verdeeld moet worden over bijvoorbeeld drie vuil niszakken (papier, blik en overig Huisvuil). In Zeist wordt hiermee een proef genomen door contai ners in een wijk te plaatsen waar in de mensen hun blikjes kwijt kunnen. Deze containers gaan ver volgens naar Leeuwarden waar men de blikjes van hun tinlaag ontdoet en ze vervolgens omsmelt. Wat betreft het papier zijn er al wat maatregelen genomen. Om het steeds wisselend aanbod van papier enigszins te kunnen regelen heeft het ministerie van economische za ken toestemming gegeven voor de bouw van zeven opslagdepots voor oud papier. Met een goed systeem waarbij het oud papier zoveel mo gelijk weer wordt ingezameld, zou men volgens het ministerie kunnen komen tot een hergebruik van zes tig tot zeventig procent van het papier. Zorgen baart altijd nog het vuil dat vooral door toeristen weg wordt geworpen. Maatregelen hier tegen zullen nooit volledig doel treffend zijn. Scène uit 'De pragmatici' van de Pool Wilkiewicz in het Unii teitstheater. door André Rutten AMSTERDAM Het Universiteitstheater in de Nieuwe Dod straat (16) onderhoudt een 'Lunchpauezetheater', waarin zo n dan op de donderdagen tussen half een en half twee voorstelli gegeven worden, doorgaans door studenten gespeeld. Op 5 februari is er een voorstellin- genreeksje begonnen van een kort stuk van de Poolse schrijver Witkie- wicz (1885-1939), in Nederland vrij wel onbekend, zodat deze voorstel ling, die op 12 en 19 februari her haald wordt, eigenlijk een eerste ken nismaking met hem is. Dit stuk heet 'De Pragmatici' (de doeners, zou je kunnen zeggen) en het gaat om een kleine groep men sen, die zich niet gedragen zoals je van mensen gewend bent. Onnatuur lijk, vreemd, lijkt het. Toch hebben zij ook iets bekends. In hun kleding, in het summier aangeduide milieu, in de flarden zinnen waaruit hun ge7 sprekken bestaan, in de manier waar op zij met elkaar omgaan is er van alles dat aan de twintiger jaren doet denken, in het bijzonder aan de krin gen, waarin kunstenaars en een soort gangsters zich bewogen. Het gaat hoe langer hoe meer lijken op een droom, waarin toen gangbare ideeën en ge dragingen op een absurde manier samenkomen. Herinneringen Dan komen herinneringen te voor schijn aan een stuk van een jongere Pool, Witold Gombrowicz (1904- 1969), 'Operette', ooit door Cel L< gespeeld. Zo is te ontdekken i; Witkiewicz in de voorhoede zal wat later het absurdisme is heten, dat vooral in eerste insi door Ionesco (Frans schrijvende meen) en Adamov (Frans schn de Rus) op het Europese toneel i brak, en waarvan Beckett Frans schrijvende Ier) het ho punt vormde. Het was een zo naar een a-naturalistisch toneel voor deze schrijvers ontoere was om hun ervaringen met hu menleving te verbeelden, omda niet in staat was het irreële, angstaanjagende, het vervreenu van de menselijke verhoudinge te roepen. Op zoek naar een standig toneel kwamen zij terec! een droomwereld, waarin het grijpbare beklemmend werkt. Misschien dat deze voorstelling regisseerd door de in Nederlani tieve Poolse dramaturge Joanna ky, die het stuk ook vertaald I dat niet perfect overbracht, toch wel suggestief. Op voorw dat men het ondergaat, niet ol dellyk tracht te 'begrijpen', wacht tot de indrukken zich samenvoegen tot een verrassend heel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10