Jeugdwerkloosheid verkleint de kansen voor jongenshuis dichtbij Premies stijgen tot 1980 met 11 procent pmmentaar Ds. Otto G. Heldring stichtte 125 jaar geleden 'Hoenderloo' aatstaf oplommissie loofdredacteuren ritiseren Van Agt Personalia Vrijwillige opname (nu al 35 procent) neemt steeds toe Buien en wind weerrapporten Sneeuwberichten heimwee levert heel wat op haring roker black jack handeltje 'jpslSDAG 11 FEBRUARI 1976 4 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 icni c )gelijk( Enen D te vi fis verheugend nieuws, dat de listcrraad van de Europese Ge- hap fle discriminatie heeft weg- vaarvan Griekenland het ffer flreigde te worden. :ht wejs de raad het advies van fluropesi Commissie (het dagelijks van de Gemeenschap) van de om -dt Grieken twee jaar lang in wachtkamer te zetten en daarna onderhandelingen te het IG-lidmaatschap. moedigheden die de Griekse toe- ig no$ in de weg staan, zijn Ier groot. Er zullen nog jaren ig zij» om die te overwinnen. Een i enjra hindernis van twee jaar zou dan Icu-jj. bijjonder onbillijk zijn geweest, 1g^1 'k van betekent het aat ït ancèrs dan meten met twee ma de», jCederlandse regering heeft drie T*j$jnittn aangewezen om te onderzoe- 0 ii hoeverre prins Bernhard inder- ad betrokken is geweest bij de me ed.' die de Amerikaanse Lockheed réken heeft gebruikt om de ver- <9 van haar produkten te bevorde- regering heeft een goede keuze aan met deze drie. Het gaat niet en om Nederlanders van wie het Bier geen vlek of rimpel vertoont, ir ook om drie mensen die, op het gezicht, gezamenlijk de deskun- beid kunnen opbrengen dit onder- ik te volbrengen; een onderzoek dat alleen technisch gezien waar- s-\ jjnlijk nogal ingewikkeld in elkaar jj blijken te zitten, maar dat ook vf ;k is voor ons land en dus hele Atwp precedenten voor de geschiede- zal scheppen. moeten maar hopen dat de kwali- 1 van de commissie in voldoende tte zal goedmaken wat zij aan be- pgdheden noet ontberen. In de ■feede Kanvr is er gisteren op gewe- I dat zij, Eker in het buitenland ar zij toch voornamelijk zal moeten ereren over geen enkele rechts- jcht bescjikt. De commissie zal :lijke iiformanten alleen maar verzieken, de nodige inlichtin- versdiaffen. Zij zal geen getui- kuntien dagvaarden of onder ede ■en. De tans bestaat daarom dat de nmissle tijdens haar werk zal stui- op de inwil van personen die zich geroken of gerechtigd voelen, klaringin af te leggen, nister-pesident Den Uyl hêeft er eren terecht op gewezen dat be- iren vai deze aard alleen maar dan nog slechts tot op zekere ogte zouden kunnen worden on- rvangei 'indien en wanneer er een moed zou bestaan van schuld .ei strafbaar feit'. In dat val :ou immers een gerechtelijk womerzoek gemotiveerd zijn, met mogelijkheden van dien om met lulpvan opsporingsbevoegdheid fei- en verklaringen te achterhalen, ir gelukkig beschikt de regring - us de mededeling van de minister- fcskfent buiten de verklaringen S in de commissie Church zijn afge- |d aver geen enkele aanwijzing dat I jrins iets laakbaars of strafbaars D hebben gedaan. Zij beschikt dus k niet over een vermoeden van luid azn een strafbaar feit. I dit zo is zal de commissie het leten ioen met de vrijwillige mede- iking van de betrokkenen. Dat be- lent (at zij moet werken met aan- ^ïlijki beperkingen. Het gevolg ai zal mogelijk zijn dat zij uit- ik niets zal kunnen aantonen iook niet de onschuld van de prins, dit zal, niet alleen voor Prins d, maar voor iedereen een wel onbevredigende afloop van deze eleDfedikkige geschiedenis zijn. een verslaggever HAAG Het Nederlands lootschap van hoofdredacteuren ft kritiek op het verslag van mi er Van Agt aan de Tweede Ka- over de gang van zaken rond de gijzelingen in Wijster en Am- dam. De hoofdredacteuren heb- een brief aan de minister ge- «ven. kritiek richt zich in hoofdzaak eet®1 de beperking van bewegings- aai)leid van verslaggevers en foto- tie bn en tegen de verschillen in be- r afnieling tussen vertegenwoordi- Difs van de schrijvende pers en die ige i radio en televisie. De vraag aldus de hoofdredacteuren du( of hst bevoegd gezag het werk Kip* de media niet onnodig, maar ;na t onbevoegd, heeft gehinderd. toft genootschap meent dat (onder iev*er cbor het inbeslagnemen van uktfrs) censuur is toegepast waar- jfelfor geen enkele rechtsgrond be un at beginnen door Jac. Lelsz ^rvai meli.l ook leestere Aan drie burge rmeesters is eervol ontslag verleend: letfc i februari aan de heer K. Ko- ;lk m (burgemeester van Opmeer) en i'ertr 1 juni aan de heren J. L. A Ste ns (Eersel) en mr. H. H. Douma j wijndrecht). HOENDERLOO De grote jeugdwerkloosheid, die er op het ogen blik in Nederland is, verkleint onze kansen'. Aldus de directie van het Jongenshuis Hoenderloo. Geen vrolijk geluid, een weinig bitter zelfs, temeer omdat deze instelling in deze dagen het 125-jarig bestaan viert. 'Terug van Hoenderloo in eigen omgeving kunnen de jongens een gevoelige tik krijgen als ze niet aan het werk kunnen.' Aan het jubileum, al is het dan maar het 25ste lustrum, wordt in Hoender loo wel aandacht gegeven, doch van wege de economische recessie uitslui tend intern. Het feit dat ds. Otto G. Heldring, de grondlegger van het jon genshuis, ook precies honderd jaar geleden te Mariënbad in Bohemen overleed, is een samenloop van om standigheden, waarbij men in Hoen derloo eigenlijk nog niet heeft stil gestaan. In Zetten, waar Heldring ook de nodige tekenen van barmhar tigheid oprichtte, had men dat al wel ontdekt. 'Zetten' heeft inmiddels een commissie ingesteld, die nagaat hoe men in niet geijkte vorm de daden uit het verleden in 1976 manifest zou kunnen maken. Het Jongenshuis Hoenderloo is voort gekomen uit het Réveil, de beweging, die, alvorens uiteen te vallen in ver schillende richtingen, zoveel prak tisch christendom ten toon spreidde. Op het gebied van het onderwijs, de zondagsschool en de liefdadigheid, een woord dat heden ten dage wat besmet lijkt. Heldring was een van de voormannen in Nederland, want het was van oorsprong een Zwitserse aangelegenheid, die via Franrijk ons land ging beroeren. Da Costa behoor de ertoe, Beets, Capadose, Van der Brugghen, Groen van Prinsterer enz. Waterput Ds. Heldring werd speciaal bekend door de bevordering van de interne kolonisatie, onder meer naar de An na Paulownapolder, door het oprich ten van tehuizen in Zetten voor ont spoorde meisjes, ongehuwde moe ders, ontslagen vrouwelijke gevange nen en voormalige prostituées en door de stichting van 'Hoenderloo'. Tot het laatste kwam hij na een voet reis over de Veluwe. Hij trof in Hoenderloo de armelijkste situaties aan; velen woonden er in plaggen- huisjes. Er kwam in Hoenderloo een waterput, een school en een kerk. Maatschappijhervorming en evange lieverkondiging gingen bij hem hand in hand. Het is niet de bedoeling in dit kader de gehele ontwikkeling van 'Hoen derloo' te schetsen. Op enkele wijzi gingen vestigen we de aandacht. Aan vankelijk was het een tehuis voor jongens, die met de justitie in aan raking waren gekomen. Nu is de tendens meer en meer, dat opname op vrijwillige basis geschiedt, in overleg met de ouders. Het funktio- neert als orthopedagogische inrich ting, waarbij vele professionele me dewerkers, in volledige of gedeelte lijke dienst, worden ingeschakeld. De categorie 'vrijwilligers' maakt op het ogenblik al 35 procent van de totale bezetting (183 jongens) uit. Scheefgegroeid 'Vaak is er sprake van een scheef gegroeid gedrag, dat wij dan probe ren te herstellen', zegt directeur C. Oranje. 'In het verleden hadden we vooral te maken met delicten, tegen- woordig gaat het steeds meer om moeilijke opvoedbaarheid. Een deel van de jongens komt via de kinder rechter. Vaak liggen aan de proble men verstoorde relaties ten grond- slaag. Diefstal is een signaal dat de ouders hen niet goed opvangen. Ma terieel worden de kinderen misschien juist wel verwend, maar er is onvol doende wezenlijke aandacht. Een fout, die ook nogal eens wordt ge maakt, is dat de leerprestaties wor den vergeleken met die van broertjes of zusjes'. te besteden, zijn minder geneigd te struikelen over de staketselen, die ze onderweg ontmoeten. De enkele grote tehuizen zijn vervangen door vijftien paviljoenen, waarin de jongens in kleine groepen leven, enigermate als een wat uitgegroeid gezin. Er wordt gesproken van twee dorpskernen. Opvoeding Ds. Otto G. Heldring, grondlegger van het nu 125-jarige Jongens huis Hoenderloo. Het Jongenshuis Hoenderloo beschikt over tachtig hectare grond. Een mag nifiek stuk natuurgebied op de Ve luwe. De mensen van het Réveil had den behalve het evangelie en noeste arbeid frisse lucht in het vaandel geschreven. Hoe het allemaal geweest geweest is, doet er niet zoveel meer toe. Allemaal erg primitief natuurlijk. Maar het zou hautain zijn daar een beetje om te glimlachen. En tenslotte kwam het geld ook nog met halve centen bijeen, terwijl het werk nu voor honderd procent wordt gesub sidieerd. Wat de knapen vonden, dat was ruimte en tegelijk geborgenheid. Intussen is er uiteraard veel ten goe de veranderd. Vooral de laatste de cennia. Sport en spel, hobby en club werk zijn dingen, die zwaar wegen. Mensen, die hun vrije tijd goed weten Er zijn twee scholen. De ene draagt de naam van meester Gangel. Een historische naam in dit verband. Gangel was een bij de schoolstrijd uitgerangeerde onderwijzer. Hij gaf de jongens niet alleen les, maar hij, ving ze ook geestelijk op en gaf hen onderdak. Op de Meester Gan gel- school wordt individueel basis-onder wijs gegeven. Verder is er een tech nische school, waar het eventueel mogelijk is een vereenvoudigd theo retisch programma te volgen en daar entegen wat meer aan praktijk te doen. Een klein aantal jongens volgt voort gezet onderwijs buiten het terrein. Hoewel slechts vijf tot tien procent uit een kerkelijk milieu komt, hand haaft 'Hoenderloo' de verplichte kerkgang. Elders heeft men kunnen constateren dat het op vrijwillige ba sis misloopt. En men wil de christe lijke identiteit van de instelling hand haven, hoe moeilijk dat ook kan zyn. De eerste regels van de doelstellin gen luiden: 'Opvoeding zonder le vensbeschouwing is onvolledig. Het evangelie is het getuigenis aangaan de God, waarin ons perspectief op de toekomst geboden wordt'. Directeur Oranje: Vroeger bleven de jongens tot hun 21ste in Hoenderloo. Tegenwoordig is de opname gemid deld twee jaar. Het streven is ze niet al te lang uit het gezinsverband te halen. In sommige gevallen is er he laas niet meer van een gezin sprake. Voor zulke jongens moet er nog eens iets komen, dat het gezin kan ver vangen. Het is een van onze wensen voor de toekomst. Een andere, indringende wens is een eigen nazorg te realiseren. Daaraan kan totnogtoe praktisch niets gedaan worden. Toch is deze, vindt de di rectie, van zoveel belang, dat aan dit punt de komende jaren veel aandacht zal moeten worden gegeven.' DEN HAAG Het VNO, de grootste organisatie van werkgevers, heeft berekend dat in 1980 de sociale premies voor werknemers in totaal 11 procent hoger zullen liggen dan nu het geval is. Bij deze berekening is het VNO ervan uitgegaan dat de bestaande regelin gen en wetten voor sociale voorzieningen ongewijzigd zouden blij ven bestaan. De stijging van 11 procent betekent niet dat dit percentage extra zou moeten worden ingehouden op de bruto inkomens van de werkne mers. De sooikle premies worden namelijk tussen werkgevers en werknemers verdeeld. Van de 11 procent stijging zou, uitgaande van de huidige regels voor de verdeling, 3,7 procent extra moeten worden ingehouden op het bruto-loon. De werkgevers zouden 7,3 procent ex tra eraan moeten toevoegen. De grootste 'groeiers' bij de sociale voorzieningen zijn de verzekeringen tegen ziektekosten (ziekenfonds, AWBZ) en die tegen ziekte en ar beidsongeschiktheid (ziektewet, WAO en AWW vanaf 1 oktober aanstaande). Deze twee sectoren slokken nu al het grootste deel van het totaal aan sociale premie-op brengst op. Volgens het VNO blij ven ze echter de komende Jaren onverminderd toenemen in hun gulzigheid. Van de 11 procent pre» miestijging tot 1981 nemen ziekte- /arbeidson geschiktheid en gezond heidszorg samen namelijk al 9 pro cent voor hun rekening. De overige 2 procent premiestijging wordt ver oorzaakt door WW (werkloosheid), kinderbij slagen en AOW/AWW. VNO-voorzitter Van Veen leidt uit deze becijferingen a fdat er stevi ger ingegrepen moet worden dan het kabinet-Den Uyl tot nu toe voornemens lijkt. Een afremming van de kostengroei in de sociale sector is niet votdodnde. Er zal op stabilisatie afgestuurd moeten wor den, meent Van Veen, De twee grootste 'groeiers' gezondheidszorg en arbeidsongeschiktheid, moeten daarbij de grootste aandacht krij gen. Hij wees op uitlatingen van deskundigen, die zeggen dat onze gezondheidszorg stukken goedkoper kan met behoud van dezelfde voor zieningen, als we het met z'n a lle willen. De .werkgeversverbonden VNO en NCW vonden al dat naast de kin derbijslag voor het eerste kind, ook die voor het tweede zou moeten worden bevroren. Bovendien zou de kinderbijslag voor de hogere kinde ren niet langer welvaartsvast (ge koppeld aan de loonstijging) maar waardevast (gekoppeld aan de prijsstijging) moeten zijn. Mogelijk moet men nog verder gaan, enmoe- ten ook andere uitkeringen niet langer welvaartsvast maar waarde vast worden gemaakt, aldus Van Van onze weerkundige medewerker In de loop van gasteren is het van het westen uit opgeklaard. De tem peratuur in De Bilt en Rotterdam steeg tot 8 graden boven nul Zo te zien was daar 's middags geen vuEtje aan de lucht, maar blijft dat zo? Wij geloven van niet. Over de Britse eilanden trekt namelijk een trog van lagedruk met lage tempe raturen in de bovenlucht. De lucht druk daalde gisteravond flink op het noordwestelijk deel van de Britse eilanden. In de loop van vandaag zal deze trog in ons land enkele buien uitlokken waarbij ha gel en onweer niet uitgesloten zijn. Gistermorgen onweerde het onder meer al op het vliegveld Prestwick. gisteravond 7 uur werden in de zeegebieden vlak ten westen van Schotland en Ierland vijf verschil lende onweershaarden gepeild, wel een teken van activiteit. De buien zullen zich van west naar oost ver plaatsen langs de noordzijde van een hogedrukuitloper van het Azo- ren-maximum van 1040 millibar Die uitloper reikt via Noord-Spanje en de Alpen tot to Rusland waar hij contact heeft gemaakt met een maximum van 1039 millibar ten zuidoosten van Moskou. Het vroor to die omgeving gistermiddag 20 tot 27 graden. Uitzonderlijk laag is nfn luc.htoruk in een depressie van 950 millibar bij Danmarkshavn aan de oostkust van Groenland. Uiter mate onrustig is het op en ten zuiden van IJsland met sneeuw stormen en temperaturen van 2 ~I$ gIjidtn Aan de zuidkust van dit eiland bereikte de westelijke *md gemiddeld 100 kilometer per uur. kracht 11. Nog veel erger was het op het weerschip Lima, ten westen van Schotland, gisteravond, een westenwind van gemiddeld bij na 11 Beaufort, stootsgewijs tijdens buien zelfs 139 kilometer per uur royaal 12 Beaufort, orkaan. De golf hoogte was er 's middags 7 meter 's avonds bijna 9 meter. Het weer om 19.00 uur: onweer bij een temperatuur van +1 graad Cel sius (zeewatertemperatuur 9.2 graad). In die omgeving trok een gebied met vrij sterke luchtdrukda- AMIVKIW 10-2-76 Weerrapporten van gisteravond 7' uur, maximum temperaturen en neerslag. lingen naar het oosten. Dit alles Is onderdeel van een brede westelijke oceanische stroming die de komen de dagen ook in ons land het weer wisselvallig zal maken. Na het voorbijtrekken van de hierboven genoemde buien volgt een wat meer opgeklaarde en ook iets kou dere fase met kans op nachtvorst to het binnenland. Later to de week wellicht to de loop van don derdag of anders vrijdag volgt een nieuwe oceaandepressie misschien met regen en enige stijging van temperatuur. De Ierse trog zal, wanneer hij actief blijft, ook de wind flink doen opsteken, vandaag tot kracht 7 of 8 aan de kust (hard tot stormachtig) uit het westen. Buitengaats kan er zelfs een 9 uit de bus komen met name tijdens de buien. In Scandinavië heeft een warmtefront de winter ook al een flinke slag toegebracht. Göteborg kreeg 18 mm regen, aanvankelijk In de skigebieden van Scandinavië is het geruime tijd voortreffelijk voor de wintersport geweest met voldoende sneeuw en temperaturen tussen 10 en 20 graden, plaat selijk nog wel lager. Daaraan heeft het warmtefront nu een eind ge maakt. In Zuid-Noorwegen en Zuid-Zweden dooide het gistermid dag. Nesbyen (Zuid-Noorwegen) meldde een temperatuur van +3 graden, Oslo +2 graden. Dom bas. wat meer naar het noorden gaf 0 graden celsius. Zelfs Tromsö in Noord-Noorwegen stond op +2 gra den celsius. De middag tempera tu ren in Zuid-Zweden waren +2 tot 4 graden maar to Zuidwest-Fin- Iand vroor het gisteravond nog licht: 1 k 2 graden. HOOG WATER voor donderdag 12 februari Vlisslngen 11.25 23.53; Haringvlletsluizen 11.32 - 0.00; Rotterdam 0.45 - 13 29; Schc- venineen 0.04 - 12 34; IJmuiden 0.43 - 13.11; Den Helder 3 51 - 16 29; Harlingen 6.31 - 19.04; Delfzijl 8.36 - 21.14. onder redactie van loessmit Ook de Britten ontkomen niet aan het heimwee naar grootmoe ders tijd, dat we tegenwoordig gemakshalve aanduiden met 'nos talgie'. Engelse woordenboeken leggen het begrip uit als 'een sen timentele voorliefde voor het ver leden' en handige ondernemers hebben dat blijkbaar nageslagen. Ze zijn, vooral in de muzieksec- tor, tenminste meteen druk aan de gang gegaan om een slaatje uit het sentiment te slaan. Or kestjes namen melodieën uit de oude doos op hun repertoire, bio- scoopjes draaien oude films en toneelgezelschappen spelen oude stukken. Grammofoonplaten met muziek uit de jaren dertig wor den massaal op de markt gebracht en ook de Engelse radio heeft een aantal programma's aan de rage aangepast. De 'verslaafden' kun nen hun hart ophalen: in de Lon- dense wijk West End kunnen ze naar een film, toneelstuk of or kestje van hun hart gaan, en zelfs kunnen ze zich dan in Victori aanse kleding steken die zoveel- stehands verkocht wordt zij het wel voor tien keer de nieuw prijs, maar dat hebben liefheb bers er graag voor over. De bliksemverkoop van platen met ouderwetse muziek doet zelfs de uitgevers paf staan. Vorig jaar zette de Londenaar Alan Warner een liedje uit een veertig jaar oude film van Laurel en Hardy op een verzamel-l.p. in de hoop dat de opbrengst de kosten ten minste zou dekken. Om een handje te helpen, maakte een pla tenmaatschappij een plaatje van aleen dat Laurel en Hardy-lied en zie daar: het lied kwam tot ieders verbazing binnen de kort ste keren de hitlijsten binnen en al gauw stond het bovenaan de top-tien. Toen het uit die top ver dween, waren er meer dan vier honderdduizend exemplaren van verkocht en nog wordt er naar gevraagd. Het wonderlijkst vin den de producers nog, dat niet aleen ouderen, maar ook tieners de plaat aanschaffen. Voortbordurend op oude succes sen, hebben platenbonzen nu ook gauw Chubby Checkers 'Twist' uit 1950 uitgebracht, en een nieu we editie van de Glenn Miller- band (die altijd al een selecte, maar nooit massale aanhang had) staat op het punt een bestseller te worden. Nu daarvan zo'n vier- duizend platen per dag over de toonbank gaan, heeft dezelfde maatschappij bedacht hoe mooi het zou zijn om elke maand een soortgelijk aandenken vol senti menten te laten verschijnen. Bin nenkort brengen ze daarom Benny Goodman, Duke Ellington en an dere beroemdheden op de plaat uit. En als die goed lopen, willen ze met jazz uit de jaren veertig en vijftig komen, in totaal veer tien dubbel-l.p.'s met vrijwel alle groten uit die tijd. Het ziet er nu al naar uit dat die plannen wel doorgaan. De uitgever van albums met 'de beroemde tophits uit de oorlogsjaren' heeft daar tenmin ste al een klein fortuin mee ver diend. Mogen de joodse gezinnen, die uitsluitend eten wat volgens de spijswetten is toegestaan, een zoute haring op hun menu zet ten? Dat is een vraag, waarmee het rabbinaat zich momenteel be zighoudt. De gezinnen die zich aan de spijswetten houden, ge bruiken uitsluitend natuurpro- dukten of levensmiddelen die on- der rabbinale controle worden bereid. Maar zo eenvoudig blijkt dat in de praktijk niet te zijn. De Amsterdamse rabbijn M. Just vertelt in het Nieuw Israelie- tisch Weekblad, hoe moeilijk vast te stellen is wat die gezinnen wel en niet kunnen eten. Diverse le vensmiddelen waarvan vanzelf sprekend wordt aangenomen dat se geoorloofd zijn, kunnen we gens smaak of houdbaarheid be reid zijn met door de spijswet ten verboden preparaten, zonder lat het rabbinaat daarmee op ie hoogte is. Dat zou ook het geval kunnen zijn met zoute haring. De haring die vóór half augustus gevangen wordt, ontwikkelt een enzym dat de smaak ten goede komt. Tot dusver is het een natuurlijk ver schijnsel en dus toegestaan. Maar de na half augustus gevangen ha ring bezit dat enzym niet; de specifieke smaak wordt dan kunstmatig bereikt door toevoe ging van trypsine, die uit de al vleesklier verkregen wordt van varkens, een voor wetsgetrouwe loden verboden dier. Weliswaar beeft het produktschap voor vis niet toegestaan dat na half augus tus gevangen haring op Neder- andse veilingen wordt afgesla gen, maar het rabbinaat is er achter gekomen, dat er haring wordt ingevoerd, omdat er te weinig gevangen is. Aan die im portharing zou het gewraakte smaakverfijnende middel kunnen zijn toegevoegd. De joodse gezinnen die zich aan de spijswetten houden, zullen dus geen haring kunnen eten zolang het rabbinale onderzoek niet is afgerond. Het N.I.W. weet ver der te melden, dat er ook een on derzoek wordt ingesteld naar ge droogde pruimen en rozijnen. Mo gelijk mogen ook die niet gecon sumeerd worden, omdat het niet denkbeeldig is dat deze vruchten tijdens het droogproces behandeld worden met ongeoorloofde olie. - Mensapen staan er om bekend dat ze vaak dol zijn op tabak maar ook het hondje Tiny kan er mee terecht. Zijn baas Ray Harless, die in Franklin (een plaatsje in de Amerikaanse staat Indiana) woont, moet altijd wel een pakje sigaretten extra in huis hebben, want Tiny kan er heel wat van. Het dier weet vol gens zijn baas trouwens op z'n tüd ook een sigaartje naar waar de te schatten. Krijgt de hond zin in een paar trekjes en is er geen rokertje voorhanden, dan jankt en jengelt hij net zo lang tot er eentje voor hem aangesto ken wordt. De forse hengst 'Black Jack', die sinds zijn vijfde Jaar dienst heeft gedaan bij de Amerikaanse land macht, is door een legerarts af gemaakt. Het dier was vorige maand 29 jaar geworden een hoge leeftijd voor een paard en leed aan zoveel ouderdoms- kwaaltjes dat afmaken noodza kelijk was. Black Jack, genoemd naar de Amerikaanse generaal John J. Pershing, wiens algemeen bekende bijnaam 'Black Jack' was, was geen gewoon leger- paard, maar kreeg allerlei ere baantjes. Zo heeft het zonder berijder meegelopen in de rouwstoet achter de baar van John F. Kennedy en andere Ame rikaanse presidenten. Bij grote parades was het paard er altijd bij. Het kadaver van Black Jack Is zonder ceremonieel vertoon verbrand, maar het paard krijgt wel een gedenkplaat. In het stadsziekenhuis van Vene tië is aan het licht gekomen, dat vier werknemers een handeltje dreven met de lichamen van pa tiënten die in het ziekenhuis wa ren overleden. Ze verkochten de lichamen bjj opbod; de begrafenis onderneming die het meeste bood, kreeg de teraardebestelling toege wezen. Had de dode geen familie, dan was de zaak zo geregeld, was er wel familie, dan haalden de 'bemiddelaars' de familie over om de overledene te laten begraven door de ondernemer die ze zelf al uitgekozen hadden. De vier werk nemers zijn gearresteerd. 'Er is geen vraag naar een dorpssmid vandaag de dag.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5