Consumptiemaatschappij doorgelicht in 'eetshow' Radio- en televisieprogramma's Opheffing stichting Werkwinkel per 1 mei IXLLy VAN ARNHEM Bezetting school in Eindhoven beëindigd Groeiplaats van kievitsbloem nu beschermd gebied Even puzzelen WOENSDAG 11 FEBRUARI 1976 BINNENLAND-RADIO EN TV TROUW/KWARTET 4 Tegenstrijdig ook vla de televisie «uilen ui verband met de Lockheed-alfaire waarschijnlijk nog veel tegenstrijdige mededelingen tot ons komen. Maandag kregen wij te horen dat de Zwitserse advocaat Welsbrod niet van plan was om Iets te «eggen en dat hij nooit wat met de vleigtuigfabriek te maken heeft gehad. Disndag kregen we hem al op het scherm en vertelde hij dat hij wel voor Lockheed had gewerkt 'Maar dat was vijftien Jaar geleden". Pertinenter werd Welsbrod m zijn vrklarlng dat van de door hem ontvangen gelden nooit een bedrag naar prins Bemhard is gegaan en dat hij de prins niet kent en nimmer contact met hem heeft gehad. Het te er al een paar dagen bij ingeschoten, maar nu moet het even gezegd worden, dat de populaire ijs-ster Joan Haanappel als verslageefster bij de Olympische Winterspelen een fraaie 'kuur ten beste geeft. Een plezierige combinatie van kundig uitleggen beheerste betrokkenheid In Tweekamp werd de naam gevraagd van de zetel van de gouverneur-generaal in het voormalig Nederland-Lndië. Het antwoord was Buitenzorg. Daarbij mag echter niet worden gedacht aan de regeringszetel, want dat was Batavia. Buitenzorg diende de gouverneur-generaal tot residentie. Voor de bewonderaars van het perfect verzorgde en uitstekend gespeelde Engelse seriewerk, is de dinsdag een fijne dag. De Palissers bij de VARA en Sam in het NCRV- pakket steken elkaar naar de kroon. Bij realisten zal Sam de voorkeur genieten omdat dit spel dichter bij de werkelijkheid staat. In de redaktlekamer van Aktua-TV heeft men maandagavond, wat Je noemt, peentjes getraspireerd. Eerst verdween het geluld bij een op Ampex opgenomen Interview met de in vrijheid gestelde Rus Pljoetsj. Na een langdurige onderbreking zat het ook bij volgende 'Items' nog niet lekker. Vervolgens raakte de geluidslijn van de redactie geblokeerd. zodat alleen liplezers konden volgen welke verontschuldigingen werden uitgesproken. Tenslotte ging het helemaal mis. zodat omroepsier Willy Dobbe die In nog weer een andere studio zat niet kon worden doorgeprikt' zodat Wibo van de Linde hals over kop haar taak moest overnemen. Uiteraard heb ik hem gevraagd wat er nu allemaal aan de hand was. Misschien gelooft u het niet (omdat het zo knullig lijkt) maar het is toch echt gebeurd: een technicus van de NOS had op zijn geluidstafel een bekertje met Coca Coia omgestoten. Tegen dat uitbijtende drankje bleek de hypergevoelige electronica niet bestand. Het geluid werd letterlijk gesmoord en een nogal paniekerige toestand was het gevolg. Zo kon het gebeuren dat Van de Linde s excuus wel gehoord werd in de hoofdcontrolekamer van het NOS-complex maar dat men daar door al het gejaagde gedoe verzuimde om de retourlijn open te zetten, die het geluid tenslotte ln de hulskamer had moeten brengen Technisch vlekkeloos is mijn uitleg niet. maar het zal u wel duidelijk zijn dat een onnozele oorzaak regorleuze gevolgen kreeg, waartegen de wonderen van de televisietechniek niet opgewassen waren. Een ontnuchtering voor te telefonerende kijkers die aan sabotage dachten of het vreemde vermoeden uitspraken dat de TROS de rest van het gesprek met de communist gebleven Rus in Frankrijk niet durfde uitzenden. TON HYDRA. Omroepbegroting ruim 15 procent hoger dan in '75 HILVERSUM De omroepbegro ting 1976 heeft een eindcijfer van 473.4 miljoen gulden. Dat is 15,1 procent hoger dan de begroting 1975. Voor de totale omroep wordt 4583 miljoen gevraagd (in 1975 398 miljoen). Daar komt ruim vijftien miljoen gulden voor Hilversum 4. de VOO (Veronica) en uitbreiding van Teleac-zendtljd bij als nieuw op te voeren kosten. Dit heeft de NOS gisteren meegedeeld. De inkomsten uit de omroepbijdra gen en de STER-reclame bedragen ln totaal, volgens opgave van het ministerie van CRM, 526.255 mil joen. Voor zenderkof.ten en reser veringen wordt hiervan 107.725 miljoen afgetrokken. Voor de om roep is dus beschikbaar 418.530 miljoen. Dit betekent een tekort, ❖an bijna 55 miljoen. De algeme ne reserve voor de omroep be draagt. inclusief de geschatte rente over 1975. echter circa 185 mil joen. NOS en omoepen menen, dar het tekort dus wel uit deze algeme ne reserve, die beheerd wordt door het ministerie van CRM. kan wor den bijgepast. EINDHOVEN De vorige week maandag begonnen bezetting van een schoolgebouw aan de Hout straat te Eindhoven door Havoleer lingen is gisteravond geëindigd. Na een langdurig gesprek 'tussen een deputatie van het verenigingsbe stuur en het leerlingenactiecomité werd een overeenstemming bereikt. Het bestuur van de Sint Joseph - vereniging heeft toegezegd alles ln het werk te zullen stellen om voor l augustus 1977 te beschikken over een vervangende schoolaccommo- datie die aan de door de bezette ra gestelde eisen voldoet. Over haar bemoeienissen in deze zal het vere nigingsbestuur wekelijks verslag doen. Nagegaan wordt of er eventu eel mogelijkheden zijn binnen vrij komende tot de vereniging beho rende scholen. Voor zover de ge wenste oplossing financieel conse quenties zal hebben zal niet alleen worden nagegaan hoe ver de eigen middelen van de vereniging reiken doch tevens in hoeverre credietfa- ciliteiten van derde instanties kun nen worden aangetrokken. De in schakeling van een registeraccoun tant zal desgewenst door de school vereniging worden toegestaan op verlangen van de eisende partij in welk geval aan de aangewezen ac countant inzage za lworden gege ven van alle stukken van de vere niging. DEN HAAG De 'kievitsbloemen terreinen' langs de rechteroever van het Zwarte Water in Overijssel zul len volgens het plan van staatsse cretaris Meijer van CRM worden aangewezen als beschermd natuur monument. De terreinen zijn buiten dijks gelegen oeverlanden van het stroomdal-landschap van de Over ijsselse Vecht en het Zwarte Water De zeldzame kievitsbloem komt hier massaal voor en heeft er nog de enig belangrijke groeiplaats in Noordwest-Europa. Bovendien broe den in het gebied zeldzame water en weidevogels als tureluur, kemp haan. kwartelkoning en roerdomp. FERDINAND Radio vandaag Speciaal vandaag TV vandaag Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Per 1 mei zal de stichting Werkwinkel worden opgeheven. Deze stichting werkte nauw samen vooral op research- gebied en bij het verzorgen van contacten met het televisiepro gramma Werkwinkel van de NOS. Zowel de stichting als het program ma houder, zich bezig met het wer ven van vrijwilligers voor veel or ganisaties in de welzijnszorg. Het werk zal doorgaan tot het eind van hei televisieseizoen eind april 1976. Door he*, opheffen van de stichting Werkwinkel zullen 9 personeelsle den ontslagen moeten worden per 1 Radioprogramma over psychiatrie en ex-patiënten HILVERSUM Vanmiddag en woensdagmiddag volgende week be steedt de TROS het wekelijkse ra dioprogramma Keerpunt aan men sen die zich op eigen kracht ontwor steld hebben aan psychiatrische be handeling. Vanmiddag komt de Utrechtse lerares Christa Sontrop aan het woord, die haar problemen in dichtvorm van zich af schreef. Volgende week spreekt presentatri ce Donth Witte met maatschappe lijk werker Leo GeleUnse uit Veen- dam die. zegt hy. door de behande ling nog verder van huls raakte, er door eigen toedoen bovenop kwam en zich uiteindelijk geworpen heeft op dc hulp van anderen, die niet de moed kunnen opbrengen zich te ver zetten. ook al vinden ze dat hun on recht wordt aangedaan. 'Keerpunt' begint steeds om half vijf mei. Een van de beiangrijksie redenen van het besiuit is verdeeldheid bin nen de staf. 'waartoe een ver door gevoerde democratische structuur heeft geleld', aldus het officiële persbericht Een woordvoerder was niet te vinden voor nadere uitleg. Ook de oiizekere financiële toekomst zou een rol heben gespeeld. Nog niet bes end Is of mei Ingang van september de subsidie van het mi nisterie van CRM verder zal wor den verleend. Niet zinvol Verder is men van mening dat tot de onoplosbare problemen het feit hoort, dat er genoeg werk te doen is voor vrijwilligers, maar dat er te weinig organisaties zijn die dat werk goed kunnen Inbouwen en organiseren. 'Het lijkt daarom niet zinvol om zondermeer door te gaan met het werven van vrijwilligers. Eerst zouden er andere dingen moeten gebeuren op het terrein van vrijwilligerswerk: op het grondvlak dat mil zeggen ln de plaatselijke situatie en bij de hulp verleningsorganisaties zelf zou eerst iets moeten veranderen wil men weer landelijk en regelmatig vrij willigers kunnen werven' aldus al weer het persbericht. De stichting werkwinkel Is .n september 1973 opgericht. In die kleine drie jaar konden zon 13.000 vrijwilligers worden aangetrokken voor de vele soorten welzijnswerk Horizontaal: 1. punt van vertrek - handegge 2. woonboot - luiaard - muziekstuk 3. ongegist druivesap - Chinese lengtemaat - droogoven 4 familielid - muzieknoot - meisjes naam 5. reeks - kleverige stof 6. water in Utrecht - nummer afk.i - godin der overwinning 7 bekoorlijk - verwarde knoop 8. Europeaan - honingdrank - vaar- we. 9. wapen - god van de liefde Verticaal: 1. wijnsoort - godin van de twee dracht 2. slaginstrument - water in Fries land - boom 3. soort bijl - behoeftig - vlakte maat 4. verlegenheid zijrivier van de Donau - pers. voornaamw. 5. duivenhok - grondsoort - voor zetsel 6 spoorstaaf - ten name iafk.) - een der Cycladen 7. tijdperk - scheepstouw - Jong schaap 8 'vordering - latwerk - wereldtaal 9. huisdier - gast Oplossing van vorige puzzel Hor.: 1. moker. 5. Pan. 7. emoe. 8. ras. 10. TEE. 11. bot. 12. me. 13. RN.. 14. kat. 15. lee. 16. tol. 17. leer. 18. paar. 20. kiel. 21. olm. 22. riem. 24. O.T., 25. hoed. 26. Ta. 27. toer. 28. ros. 29. term. 30. tent. Vert.: 1. metropool. 2. omen. 3. koe. 4 Ee. 5. pat. 6. as. 8. rot. 9. keer. 11. bal. 12. meel. 14. kor. 15. leem. 16. tam. 17 lied. 19 alt. 20 kier. 22 roem. 23. gast. 25 hor. 26 ton. 27. te. 28. re KARELTJE KNETTER 3 'Zo is het,' antwoordde com missaris Borgers. 'Dat was de Mi nister van Binnenlandse Aangelegen heden. Daar valt de politie onder, zo als je weet. Hij wou hebben, dat ik Kotsof en Sucker vrijliet. Er stond teveel op het spel, zei hij. Nou..., die kerels zijn dus vrij. Het enige lichtpuntje aan de zaak is, dat ik er tenminste nog een blik, een fles en een paar sloffen sigaretten aan heb overgehouden Brigadier Piet, die nog niet zo goed op de hoogte was van wat er gewoonlijk allemaal achter de schennen van de hogere politiek spéélt, ontplofte bijna van nijd. "En heeft U die kerels werke lijk laten gaan?' vroeg hij. 'Moeten wij dan maar goed vinden, dat zulk spionnentuig hier met revolvers schiet en met bommen gooit!?' 'We staan machteloos, brigges,' zuchtte commissaris Borgers. 'Of ficieel kan de politie niets doen.' 'En gewone burgers dan?' vroeg brigadier Piet. 'Die zouden natuur lijk wel wat kunnen doen.'antwoord de de commissaris. 'Maar je weet hoe het gaat. Piet. Ze kunnen wel wat doen. maar ze doen nóóit wat. Ze staan wel met honderd man te kijken naar een dappere agent, die een pak slaag krijgt van zes dron ken gauwdieven, maar een handje helpen ho maar! Ik weet het ook niet meer, hoor'Maar ik weet het wel.' zei de brigges. 'Hier hebt U mijn helm en mijn politiepenning, Ik dien bij deze mijn ontslag in en ik vestig me voorlopig als particu lier detective!' En al wie nu nog diezelfde middag een kijkje had ge nomen in de Oude Oostertorenstraat, een straatje in het hartje van de oude stad, die had daar een zekere Shylock Hommeles kunnen zien, die een bord op een muur spijkerde. Op dat bord stond te lezen: 'Shylock Hommeles Detective Private Investigates Geheimhouding Ver zekerd'. 117 Kaart, in een sierlijk toespraakje, bedankt Willem Hendrik voor het vrije gebruik van het bos. voor diens tegenwoordigheid, alsook die van de burgemeester. Een blode glimlach trekt over Jan Joost z'ri gezicht. 'Ik heb de freule vanmiddag niet gezien?' zegt Kaart vrijmoedig, ter wijl hij naar Dolly kijkt. 'Ik ben bezet geweest,' antwoordt Dolly afwijzend. Naar gewoonte staat Kaart elk jaar boven op het bordes, tussen de leden van de familie van Broeckhuy- zen. Hij krijgt ook geen ordinair ko gelflesje, maar een uitmuntend glas rode wijn. Tegen de tijd, dat Balt de lege glazen op een groot blad inza melt. gaat Kaart als een volleerde kamerheer achterwaarts de stoep af. Bi* de onderste trede gekomen, draalt hij zich om en kijkt, terwijl hij de wenkbrauwen samentrekt, met de blik van een veldheer naar de ge lederen van zijn muzikanten. De mannen weten nu. dat het ogenblik is gekomen, dat zij het spel moeten hervatten. Ze hangen de instrumen ten weer om. het muzieklessenaar- tje. dat boven aan het instrument met een klemmetje vastzit, moet op de julate bladzij staan, dan Ineens, met een soort elegante spronepes HILVERSUM I TROS; 7.00 Nws. 7.02 (S) Kom er maar eetiB uit. (7.30 Nws 7.41 Aktua. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. v.d. huisvrouw). 10.00 (S) Van heinde en verre. 10.30 Nws. 10.33 (S) Toerja - toernec. 11.45 (S) Care chan- tant. 12.26 Mededelingen. 12.30 Nws. 12.41 Aktua. 13.00 (S) Een mondje Frans. 13.30 (S) Sport na sport. 14.00 (S) Specialitei ten a la carte. 15.00 (6) Close up. (15.30 Nws.) 16.30 (S) Keerpunt. ÖVERHEIDS- VOORL.: 17.20 Tekst en uitleg. 17.30 Nws. TROS: 17.32 Aktua. TROS: 18.30 Nws. 18.41 Apollo XXI. 19.00 (S) Muziek triptiek. (19.00 (S) Jazz- Sir. 20.00 Eight o'clock special. 21.00 (S) Kruis en mol.) 22.00 (S) Alles moet weg. 22.30 Nws. 22.30 Nws. 2240 Aktua H. 23.00 IS) Coulissen. NOS: 23.55-24.00 Nws HILVERSUM II VARA 7.00 Nws 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 In de Roode Cirkel. (8.00 Nws.) 9.35 Waterstanden. 9.40 (S) Schoolradio 10.00 Radioweekblad. 11.00 Nws. 11.03 Ombudsman. 11.15 Even bij draaien. 12.00 Ferwerd - Centraal. 13.00 Nws. 13.11 Dingen van de dag. 13.25 Een middagje stoomradio. 16.00 Nws. 16.03 Moordbriga de Stockholm. 17.00 (S) Malando. R.V.U.: 17.35 Wetenschap ln beweging. VARA: 17 55 Mededelingen. VARA: 18.00 Nws. 18.11 Dingen van de dag. P.P.: 18.20 Uitzending BP. VARA: 18.30 (S) Tussen start en finish. 19.30 (S) Brassband Magazine. 20.00 Nws. 20.05 (S) Filharmonisch Orkest. 21.30 A. den Doolaard vertelt. 22.00 (S) Kamerorkest NOS: 23.00 Journaal v.d. Olympische Spelen. 23.20 Met het oog op morgen, met om. Den Haag vandaag. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III KRO. 7 02 (S) Drie op Je boterham 9.03 (S) Pep-o p-drle. NOS: 9 30 (S) Olympische Winterspelen. BRO: 13.02 (Si Drie tussen de middag. 14.03 (S) De Theo Stokkinkshow. 16.03 De hltmees- ter. NOS: 18.03 Dc vakaturobank. 18.30 (S) NOS-Maal. 19.30 (S> Langs de lijn. (19 38 Paardekoereen23.02 (S) NOS-Jazz 0.02 (S> Metro's Midnight Music. 1.02 (Si Take It easy. 2.02 (S) Dat wordt weer nachtwerk 4 02-7 00 (S) De Meurdere Me thode. HILVERSUM TV NCRV: 7.00 Nws 7.02 (S> Het levedc woord. 7.08 (S) Te Deum Laudamus. 7.30 (SI Preludium. 8.58 Programma-over zicht. 9.00 Nws. 9.02 (S) Onder school tijd. 9.30 Theologische etherleergang. 10.00 (S) Orkestpalet. 12.00 (S) Plano- werken. 12.30 Zangersprtret. 13.00 Prome nade Orkest. 13.28 (S) Beroemde colocon- certen. 13 58 Programma overzicht. 14.00 Nws. 14.02 Hier en nu. 15.00 (S) Vertol kers beluisterd 15.50 In kleine bezetting 16.25-17 00 Muziek van eigen tijd. door Henriette L.T. de Beaufort II. I- |H|MM< I'llf»Tfnonli N.V, l»n Itnnz. meer voor een dansmeester dan voor een koster, gaat Kaart naa het hoofd van zijn colonne. Met een ruk heft hij de rechterarm omhoog, het is zulk een zwaai, dat het lijkt, of hij een vleugel uitslaat en over de naastbijzijnde boomtop zal weg vliegen. Het sein is gegeven: de gro te trom slaat haar eerste slag. een melancholieke zinderende bom. San ne. die op de gangmat heeft geze ten. om er de loop der dingen af te wachten, springt op het horen van dit kanonschot meteen met cTe pluimstaart vast tussen de aehter- In Innsbruck wordt vandaag de 5000 in. voor heren gereden. Ned. 2/09.30 en 14.00 Na Jouw Beurt met gehandicapte kinderen in Suriname, volgt Ken merk, waarin aandacht besteed wordt aan de situatie van de ker ken in Mozambique. Ned. 2/19.05 De NOS vertoont het Britse tv- spel Lloyd George kende mijn va der met Celia Johnson en Roland Culver in de hoofdrollen. Ned. 1/20.00 De VPRO Marathon Eetshow heeft tot doel de samenhang te la ten zien tussen landbouw, levensmid delenindustrie en voedselbereiding. Ned. 2/20.30 Muziek om naar te kijken is ge baseerd op Haydns strijkkwartet opus 54 nr. 2. Ned. 1/20.50 Thi'Koch en Peter Otto maakten een filmportret van Bondskanselier Helmut Schmidt. DuitsL 1/20.15 In de rubriek Zangersportret kan men luisteren naar beroemde aria's, gezangen door Maria Callas. Bilv. 4/12.30 Een lerares vertelt in Keerpunt hoe zij haar depressies overwon zon der hulp van een psychiater, na eer der door een therapie dieper in de put te zijn geraakt. Hilv. 1/16.30 Het Radio Philharmonisch Orkest speelt het eerste pianoconcert (so list Andrei Gawrilof) en de derde suite van Tsjaikowsky. Hilv. 2/20.05 poten haastje-repje weg de trap op. Er is een klein ogenblik van alge mene stilte gevolgd, dan beginnen wijs en middelvinger van Kaart op en neer te kleppen, zeventig voeten gaan suifelen, hoornisten, trom petblazers, pistonisten, trombonisten doen met bolle wangen hun werk, in maat gehouden door het gerombom van de grote trom. De muziek klinkt over het voorplein van het Huis tot ver de laan in. Clemens, die weer geklonken is aan zijn uitverkorene Eva, houdt even het hoofd scheef en zegt dan: 'Waarachtig papa. daar heb je 'm weer, nét als het vorig jaar. ze heb ben 'm niet vergeten, de Turkse mars.' 5 In de weken, die op het gesprek van Sjos in Dolly's zitkamer volgen, is Dolly druk in de weer. want vlug en raak moet het diplomatieke spel tussen koetsierswoning en pastorie zijn. Nu en dan neemt ze Sjos en Ellie in de sandschneider met Blan che ervoor mee. Sjos stapt dan bij het Huis naast Dolly in. samen rij den ze bij de pastorie voor, waar El lie instapt. Zij en Sjos gaan dan op de achterbank zitten. De avonden in Dolly's zitkamer, ze noemen het de Engelse avonden, worden een succes; Marathonprogramma van VPRO Kruiend ijs bij Marken Op het IJsselmeer komt het ijs in beweging en ontstaan door het kruien ijsdammen, aldus het ijsbericht van Rijkswaterstaat. Dit is duidelijk te zien op deze foto, genomen op het uiterste puntje van Marken. De vuurtorenwachter heeft met zjjn gezin de woning verlaten, omdat hjj zich bedreigd voelde door het 'oprukkende' Ijs. NEDERLAND I NOS-NOT 9.30-11.35 Schooltelevisie NCRV De Europese 'ponyteamkampioenschappen 16.00 Kijkdoos, inderprogramma 16.35 De Trom van Pandoera VPRO 17.00-17.50 Verdwijnende werelden, serie over Verdwijnende kuituren TELEAC 18.15 Wetenschap in beweging. les 4 t NOS Staatsloterij 18.55 Journaal 19.05 Van Gewest tot Gewest P.P. i 19.50 Zendtijd C.H.U. i NOS 20.00 Loyd George kende mijn vader 1 tv-spel k 20.50 Muziek om naar te kijken: r Papa Hay dn 21.35 Journaal 21.50 Den Haag vandaag 22.05 Panoramiek i 22.35 Studio Sport en Olympische Winterspelen 23.40-23.45 Journaal NEDERLAND H NOS (i 9.30-14.30 Olympische Winterspelen, 17.30 Olympische Winterspelen f 18.45 Paulus de boskabouter 18.55 Journaal i IKON 4 19.05 Jouw beurt IKONKRO-RKK f 19.30 Kenmerk 1 NOS t 20.00 Journaal SOCUTERA 20.25 Stichting Nederlandse ie Vrijwilligers ff VPRO 20.30 De VPRO Marathon Eetsho. dat zie je toch maar niet op radio, feestelijke maaltild NOS 23.30-23.35 Journaal ze lezen, maar vooral praten ze ve« en vertrouwelijk. Dolly heeft Sjos voorgesteld om zijn dertiej jaar in Afrika eens jaar voor jaar z precies mogelijk te vertellen. Dl verzoek heeft hij niet alleen ingej willigd, maar hij verhaalt met grom dige uitvoerigheid zijn Odyssee, diu van het ogenblik af, dat hij de loopj plank van het schip dat Louren: Marquez binnenliep, is afgelopen, b nu toe. Het is geen retrospectief zelfanalyse, Sjos is onopgesmukt! alleen zelfverzekerd. Hij twijfelfp niet aan eigen kracht en eigen kun*s nen. De kaart van Afrika ligt uiti gevouwen op de tafel, elk kopje er elke plaats zoeken ze op. Hij verè^ haalt over de diensttijd in het ver kennerskorps onder Danie Then de diensttijd onder het command! van Louis Botha, en daarna het adj judantsehap bij generaal Smuts, I werk op de schapenfarm en daan bij de firma van wolexport in Joj hannesburg. Puntje voor puntje Ie) hy alles uit. zich zelf noemt hij i meer dan nodig is, verhalende noé tracht hij mensen en dingen ln hur onderlinge verhouding te begrijp Hoofdzaak voor Sjos is. aan welW kant het rationele en moreel verji antwoorde voordeel ligt. Wordt vervolgd Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Een amusementsprogramma boordevol informatie. Dat is de drie uuren durende Marathon Eetshow. die de VPRO vanavond op het scherm brengt en die van programmamaker Ruud van Hemert de olijke ondertitel 'Dat zie je toch maar niet op de radio' meekreeg. Drie delen Het marathon-programma is gesplitst in drie delen. Het eerste deel gaat over de voeding: hoe het wordt ge maakt. hoe de kwaliteit is (van fri- kandellen tot toetjes) en hoe het aan de vrouw wordt gebracht. Deel twee behandelt de boeren, de mechanisatie en de gevolgen daarvan, en de afhan kelijkheid van coöperaties. In deel drie tenslotte, komt de industrie aan bod. De tafelconversaties zijn gelardeerd met korte filmpjes, quizzen, liedjes en ook enkele incidentjes. De eet show wordt gepresenteerd door Frits Lambrechts en Netty Rosenfeld. Naar aanleiding van het programma zal door de VPRO binnenkort een brochure worden uitgebracht met on der meer de letterlijke tekst van het programma cn een aantal commenta ren van landbouwdeskundigen op het programma. PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN In dit avondvullende programma heeft Van Hemert een verband wil len leggen tussen de landbouw en voedselverwerking en -consumptie. Een complete aangelegenheid, die nauwelijks kans van slagen zou heb ben gehad als die zou zijn aangepakt door een forum van belangengroepe ringen in een kale studio. Toch heeft het Van Hemert drie maanden gekost om een groot aantal kopstukken uit de voedingswereld (en alles wat daarmee samenhangt) bij elkaar te krijgen. Maar niet in de studio. Voor het decor van een heus show-orkest heeft hy ze rijtje aan rijtje geplaatst in een met voedsel overladen kom- kommerkas van de Flevohof. waar het gezelschap zich op kosten van de VPRO aan een overvloedige dis mocht scharen. Flinke eters Ruud van Hemert: 'Tussen de happen door wordt er behoorlijk gepraat over milieu, teeltwijzen, veel geld. ongezondheid, steeds minder boeren en waar dat voor nodig is. steeds duurdere en steeds viezere happen. en of er in de verre toekomst nog boeren over zijn. En denk niet dat we genoegen hebben genomen met per sonen die de verantwoordelijkheid voor hun werkzaamheden aan een hogere moeten overlaten, nee, ze zijn zelf hoog en hebben alleen maar veel onder zich. Unilever heeft dan ook niet haar sympathieke portier ge stuurd. maar haar president-direc teur van de afdeling vetten en onze grootste melkcoöperatie, de CMC, als mede haar voorzitter van de raad van bestuur. En bovendien bleken dat flinke eters'. Maar ook uit andere geledingen zijn ze vanavond aanwezig: boeren (ak kerbouwers. varkensfokkers, tuin ders). winkeliers (slager, groente man, bakker), alternatieven, deskun digen. grote bedrijven, en tenslotte een consumentengezin, samengesteld uit de gezelligheidsfamilie van het spotje 'Een avondje AVRO'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4