CDU-kandidaat wint •weer in Nedersaksen Kissingers pleidooi vooreen 'indamming' nieuwe stijl 1 Betere verdeling nodig, ook in arme landen zelf ÏAkkoord in Libanon ijkt nu dichtbij VS en Israël mikken op akkoord Jordanië JJsland stelt breuk weer uit 26655 Slag foor Westduitse regeringscoalitie Studiebijeenkomst in Genêve Nixon in februari naar Peking geef om ANGOLA 1 Dodental in Guatemala blijft stijgen :ATERDAC 7 FEBRUARI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 ir- et HANN2VER (AP, DPA) De Westduitse regeringscoalitie van sociaal-democraten en liberalen heeft .isteren voor de tweede maal een gevoelige nederlaag geleden. Het parlement van Nedersaksen og koos pnieuw de christen-democraat Ernst Albrecht tot premier. Hij mag nu proberen een regering ia* voor ie deelstaat te vormen. Albreht kreeg bij de stemming van ;isteren 79 stemmen, zijn te- gensander Karl Ravens 75. Eén di ultgbrachte stem was ongeldig. In ro. Nedrsaksen hebben sociaal-demo- rat craen en liberalen (SPD en FDP) ,-ar 6ai«n net de meerderheid met 78 gtenmen. De 45-jarige christende- gt mcraat Albrecht moet dus de n<l stun hebben gekregen van twee dt cerlopers. De stemming van giste- aij tn kwam neer op een herhaling rajwn die van 15 januari toen Al- Tht ook zeer verrassend de •heid kreeg, slaagde er echter niet ln een ring te vormen zodat er weer stemming over het premier- ip nodig was. De SPD had voor gelegenheid zwaar geschut in ing gebracht tn de persoon van Ravens, minister van woning bouw in de regering van kanselier Helmut Schmidt. Maar ook Ravens heeft Nedersaksen niet kunnen be houden voor SPD-FDP. Bondsraad De machtswisseling in Nedersaksen is van groot belang voor de samen stelling van de Bondsraad, de 'Eer ste Kamer' van de Bondsrepubliek. De CDU heeft daar op dit moment een krappe meerderheid van 21 te gen 20. Na de overname van Neder saksen zou dat 26 tegen 15 worden. De Bondsdag moet tal van beslui ten van de Bondsdag (Tweede Ka mer) goedkeuren en kan op die manier de regering van Schmidt dwars zitten. Voorlopig heeft Albrecht zijn rege ring in Hannover nog niet klaar. Hij kan met een minderheidsrege ring van alleen maar CDU-ers aan de slag gaan. maar moet dan maar afwachten of het parlement ede Landdag) hem zal gedogen. Een solidere basis zou hij krijgen door een coalitie met de liberalen, of eventueel zelfs met de sociaal-de mocraten te vormen. Tot nu toe hebben de SPD en FDP geweigerd om met de CDU te gaan regeren in Nedersaksen. Vanuit de CDU is nu al gedreigd dat de meer derheid in de Bondsraad stelselma tig zal worden gebruikt tegen de regering-Schmidt als de christen democraten in Hannover niet mo gen regeren. In dat geval kan kan selier Schmidt vervroegde algemene verkiezingen uitschrijven. Die Bondsdagverkiezingen zijn nu vast gesteld voor 3 oktober. door Nico Kussendrager De armoede en de achterstand van de ontwikkelingslanden smelt weg weg als sneeuw voor de zon als ze meer hulp en meer handelsmoge lijkheden krijgen. Vergeet het maar, zegt minister Kodjo van het Westafrikaanse land Togo. De winnende CDU-er Ernst Albrecht laat zich feliciteren door partijgenoten. 1EIROET (UPI, DPA) Het bezoek dat de Libanese president iÜJ'ranjiech aan de Syrische hoofdstad Damascus brengt, wijst erop it er volledige overeenstemming is bereikt over een vredes- igeling in de Libanese burgeroorlog. Volgens de Syrische minister van ïttenlandse zaken Khaddam, die beaaiddelaar in het Libanese nfllic* is opgetreden, is er tussen partijen volledige politieke nstemming bereikt. De presi- •nt zal bij zijn bezoek aan Dama- t vergezeld worden door premier Volgens politieke waarne- zal ook de Palestijnse leider er Arafat aan de besprekingen ieLnemen. ndag zullen de Libanese presi- en premier naar Beiroet te- :eren. Premier Karami zal dan definitieve regeling bekend ma- De regeling voorziet in een lening van het Libanese poli- re systeem en zal een einde ma- aan de overheersende positie de christelijke minderheid in La&et land. Wanneer het politieke hélCQimpromis bekend gemaakt is. zal r»premier Karami zijn zes man tel- lende kabinet uitbreiden, zo delen >i de kranten in Libanon mee. Mm verwacht dat na de terugkeer ran Franjiech uit Damascus ook een einde zal komen aan de actie van luitenant Achmed Al-Khatib, die met zijn legereenheid uit de Libanese strijdmacht is gedeser teerd om een Arabisch-Libanees le ger te vormen. Hij oogste voor dit initiatief veel bijval van de mos- lems in Libanon. (ADVERTENTIE) HONG KONG (UPI, Reuter) Oud-president Richard Nixon en zijn vrouw zullen deze maand naar China gaan. Het echtpaar wordt 21 febru ari in Peking venvacht. Dat is precies vier Jaar na Nixons historische bezoek aan China. Deze nieuwe China-reis van Nixon is gisteren aangekon digd door het officiële Chine se persbureau. Hij zei dat de Chinese regering Nixon had uitgenodigd en dat deze de uitnodiging 'met genoegen' had aanvaard. Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington heeft medege deeld dat de uitnodiging bui ten de officiële kanalen is omgegaan. Ook de Ameri kaanse vertegenwoordiging in Peking zei van niets te weten. De Chinese partijleider Mao Tse-toeng had ai eerder laten weten dat hij Nixon nog graag een keer wilde ontvangen. De afgetreden president staat in China nog altijd bekend als de man die de weg opende naar betere verhoudingen tussen de Verenigde Staten en China. De Chinese achting voor Nixon heeft weinig of niets te lijden gehad van het W atergate-schand aal dat de president dwong af te treden. TEL AVIV (Reuter, UPI) Een regeling tussen Israël en'Jordanië zal de volgende stap moeten zijn op weg naar een volledige vrede in het Midden-Oosten. In een dergelijke regeling zal geen plaats zijn voor een palestijnse staat op de westelijke Jordaanoever. üEYKJAVTK (Reuter, UPI) De IJslandse regering ziet af van *d liplomatieke betrekkingen met Londen. Een dergelijke breuk werd defisteren de door IJsland opgeëiste visserijzone was binnen gevaren. hJN'a het kabinetsberaad in de Us ee andse hoofdstad Reykjavik werd _2jeen verklaring uitgegeven dat er S^een beslissing genomen was over de voorgenomen breuk van de verwacht nadat de Britse marine (ADVERTENTIE) GIRO het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Londen. In poli tieke kringen in Reykjavik circu leerde het gerucht dat premier Geir Halgrimsson het kabinet met suc ces had trachten af te houden van een definitieve beslissing over de diplomatieke relaties. In de rege ringsverklaring werd wel meege deeld dat er onder de huidige om standigheden geen enkele basis be staat voor hervatting van de be sprekingen met de Britse regering. Het besluit om de betrekkingen met Londen niet te verbreken komt als een volkomen verrassing. Afge lopen donderdag hebben de IJs landse minister van buitenlandse zaken Agustsson en de minister van industrie Tboroddssen nog laten weren dat zij verwachtten dat de kabinetszitbing tot een verbreken van de diplomatieke betrekkingen zou leiden. De NAVO-raad heeft gisteren tn een speciale zitting er bij de rege ringen van IJsland en Groot-Brit- tanndë op aangedrongen met elkaar te blijven praten en te proberen het visserij geschil over de omstre den 200-mijlszone rond IJsland op te lossen. De raad kwam bijeen met het oog op de dreiging van een diplomatieke breuk tussen IJsland en Groot-Brittannië, die beide lid zijn van de Noord Atlantische Ver- dragsorrganisatie. Hoewel er vaker conflicten hebben gespeeld tussen NAVO-staten on derling, is het nog nooit zover ge komen dat het tot een diplomatieke breuk tussen die staten kwam. Voortduren van het kabeljauwcon flict zal er mogelijk ook toe leiden dat IJsland zijn positie binnen de NAVO herziet. Het land heeft zelf geen legermacht, maar stelt wel de luchtmachtbasis Kevlavik ter be schikking van de NAVQ. Vanaf deze basis worden de bewegingen van de Sowjet-marine in he toog gehou den. De Israëlische premier, Jiitzalk Rabin, heeft bij zijn terugkeer uit Amerika meegedeeld dat de Verenigde Sta ten en Israël het op diit punt volle dig met elkaar eens zijn. Tegenover verslaggevers verklaarde Rabin dat er tussen de Verenigde Staten en Israël een grote mate van overeen stemming bestaat over de te volgen politiek. De verklaring van de Israëlische premier valt samen met pogingen van koning Hoessein van Jordanië om zijn greep op de westelijke Jor daanoever te vergroten. In novem ber 1974 droeg Jordanië de verant woordelijkheid voor de 'Westbank' over aan de Palestijnse Bevrij dingsbeweging. Afgelopen donder dag werd het Jordaanse parlement, dat voor de helft bestaat uit Pales- tij non van de door Israël bezette westelijke Jordaanoever, door de koning in buitengewone zitting bij eengeroepen. Volgens waarnemers wees deze daad op een poging van Hoessein op de Jordaanoever het heft weer in handen te nemen. De Palestijnse leider Jasser Arafat zal in boodschappen aan de Arabi sche staatshoofden protesteren tegen Hoesseins besluit het parlement weer bijeen te roepen. De Palestijnen zien deze stap als een schenderij van de afspraken die de Arabieren in 1974 in Rabat maakten. De Israëlische premier verklaarde voorts dat de regering van de Vere nigde Staten evenals Israël geen voorstander was van de vestiging van een zelfstandige staat tussen Israël en Jordanië. Wapens Premier Rabin deelde voorts mee dat Israël alle wapens uit de Vere nigde Staten zal ontvangen die het nodig heeft. Hij gaf toe dat hij echter minder had toegezegd gekre gen dan hij gevraagd had. Tijdens zijn reis heeft Rabin naar zijn zeggen de indruk opgedaan dat het Amerikaanse publiek en de re gering nog steeds krachtig achter Israël staan, ondanks uitslagen van recente opiniepeilingen, volgens welke de steun voor Israël zou afne men. Rabin voerde in de Verenigde Staten niet alleen gesprekken met president Ford en minister van buitenlandse zaken Kissinger, maar bezocht ook Chicago en Los Ange les. De Israëlische premier gaat, na tien dagen terug in eigen land, een moeilijke periode tegemoet. Een van de belangrijkste defensie des kundigen van Israël, professor Yoe- val Ne'eman. heeft een felle aanval op de premier gelanceerd in een lang artükeil in het dagblad Ha'ar- etz. Ne'eman, die enige tijd geleden aftrad als adviseur van Peres, de Israëlische minister van defensie, beschuldigde de regering ervan geen ruggegraat getoond te hebben, Israël dreigt een vazal van de Vere nigde Staten te worden wanneer da huidige politiek wordt voortgezet. Ook wacht de premier een weinig hartelijke ontvangst van de kant van de minister van defensie zelf. Tijdens het verblijf van Rabin in de Verenigde Staten heeft Peres ontevredenheid geuit over de naar zijn oordeel geringe omvang van de door Amerika toegezegde wapenle veranties. Voor de oppositie in de Knesset, het Israëlische parlement, was dit aanleiding om een motie van wantrouwen tegen de regering op tafel te leggen. GUATEMALA (Reuter) Het nationale noodcomité van Gua temala heeft vrijdag bekendge maakt dat het aantal doden als gevolg van de aardbeving die het land woensdagmorgen vroeg trof, inmiddels tot 7.500 is ge stegen. Er zouden 15.000 gewon den zijn. Het dodencijfer neemt toe naar ge lang de reddingsploegen die per helokopter naar afgelegen gebieden zijn gegaan, nieuwe gegevens ver strekken. Ross Rosene, een functionaris van de VN-organisatie voor hulp bij rampen, zei tegen verslaggevers dat men op basis van het jongste on derzoek aanneemt dat er alleen al ln de Dergstadjes en dorpen ten noorden van de stad Guatemala 5.200 mensen om hel leven zijn gekomen. Het Guatemalteekse leger deelt voedsel uit aan de half mil joen mensen die bij de aardbeving alles verloren hebben. In de hoofd stad zijn de autoriteiten bang voor het uitbreken van epidemieën. In het dicht bevolkte hoogland doen zich af en toe nog aardschokken voor. En de Nederlandse hoogleraar Schoorl als socioloog verbonden aan de VU meent: 'Er is geen en kele zekerheid dat als een nieuwe economische orde stapje voor stapje wordt doorgevoerd, dat dan vanzelf de armoede van de gewone mensen minder wordt'. Beiden namen deelmaan een studie bijeenkomst in Genève, die was ge organiseerd door het Internationale instituut voor arbeidsstudie, een on derdeel van de Internationale ar beidsorganisatie (ILO). Het Neder landse ministerie van ontwikkelings samenwerking maakte de ontmoeting financieel mogelijk, maar gaf er verder vreemd genoeg weinig bekendheid aan. In Genève waren 23 ontwikelingslanden vertegenwoor digd, veertien uit Afrika, zes uit La tijns-Amerika, twee uit Azië en één uit het Midden-Oosten. Achtergrond van de ontmoeting was dat bij het praten over een nieuwe economische orde (meer in het voor deel van de ontwikkelingslanden) teveel de nadruk wordt gelegd op de economie (economische orde) en te weinig op de sociale aspecten. 'Ik vind dat een stap terug vergeleken met bijvoorbeeld de strategie voor het tweede ontwikkelingsdecennium, de jaren zeventig', zegt Schoorl. 'In de strategie voor dat decennium', zegt hij, 'is bijvoorbeeld sprake van een betere verdeling in de ontwikke lingslanden zelf. Dat is naar mijn idee een wezenlijke voorwaarde voor ont wikkeling'. Dat stond ook in Genève sterk in de belangstelling. Kleine élites Op het ogenblik wordt in ontwikke lingslanden niet zelden de dienst uit gemaakt door een kleine elite van 'zwarte blanken', een verlengstuk van westerse belangen. Uitvoeropbreng- sten komen voor een belangrijk deel bij die elite terecht, die ze niet uit geeft maar oppot. Een betere verdeling van het inko men in ontwikkelingslanden bete kent meer koopkracht wat een prik kel is voor produktie. Als er geld onder de mensen is, is het voor een boer aantrekkelijk om te zaaien hij kan zijn produkten naar de markt brengen en voor een fabriek om te produceren. Arbeiders en kleine boe ren in ontwikkelingslanden moeten betrokken worden bij z'n ontwikke ling in de arme landen, werd in Ge nève beklemtoond. Gepleit werd voor naast een nieuwe economische orde, een nieuwe sociale orde die met vak bonden en organisaties van kleine boeren uitonderhandeld zou moeten worden. Maar het is de vraag wat dat meer zou kunnen opleveren dan gro te stapels bedrukt papier. Het idee dat grote belemmeringen voor ontwikkeling in de arme landen zelf liggen is uiteraard verre van nieuw. Behalve een ongelijke ver deling in die landen zelf zijn er tal loze andere hinderpalen. Dr. T. E. de Jongh zei in november op een stu diedag van de Nationale advies raad nog dat 'voor wie wil zien en durft erkennen' de 'belangrijkste remmin gen' in de ontwikkelingslanden zelf liggen. Hij somde er een aantal op: de sociale verhoudingen, godsdiens tige en andere denkwijzen (berusting in de bestaande toestand, insj' Allah, Gods wil geschiede), slechte hygiëna en gebrekkige organisatie, een on doelmatig en vaak corrupt bestuurs apparaat, een onevenwichtige poli tieke toestand, enzovoort. Geen ver wijten, zegt De Jongh, want het zijn symptomen van de onder-ontwikke ling, maar wel bewijzen dat het ef fect van meer hulp en meer handels mogelijkheden afhangen van een ont wikkelingsbeleid in de ontwikke lingslanden zelf. De ontwikkelingslanden zelf be schouwen het praten over hun bin nenlandse verhoudingen vaak als be tutteling, als iets waar de rijke lan den zich niet mee te bemoeien heb ben. Het stellen van voorwaarden voor hun binnenlandse ontwikkeling by het geven van meer hulp en meer handelsmogelijkheden ziet de derde wereld als 'neo-kolonialisme', als aantasting van onafhankelijkheid. Maar van de zijde van de westeree landen wordt daarop veelal gerea geerd met 'mogen we?, mogen we de zekerheid hebben dat onze 'offers' al thans kans op effect hebben?' In het Nederlandse beleid is de ontwikke lingspolitiek van de arme landen zélf een norm bij het geven van fi nanciële hulp en andere steun. Ook het praten over een aan de ont wikkelingslanden aangepaste ('een voudige') technologie zien sommige van die landen als betutteling, zo bleek ook weer in Genève. Minister Kodjo meent dat de technische ont wikkeling in de arme landen in de eerste plaats gericht moet zijn op de gewone man, maar dat mag niet be tekenen dat die landen een achter stand krygen tegenover de westerse industriestaten. En een Algerijnse vertegenwoordiger reageert verbol gen: 'Wij willen wat betreft onze techniek en technische kennis niet worden teruggezet naar de Middel eeuwen'. De ontwikkelingslanden laten zich niet een technologie 'aan praten' die hen 'achterstelt' waardoor de kloof tussen arm en rijk groter in plaats van kleiner wordt. De derde wereld wil in het jaar 2000 25 procent van de wereldindustrie- produktie in handen hebben; op het ogenblik is dat nog maar 7 procent. Daarvoor is moderne techniek en een doorgaande economische groei in het westen nodig. Op westerse verhalen over afremming van de groei en ver andering van consumptiepatronen werd door de vertegenwoordigers van de ontwikkelingslanden in Ge nève dan ook wat schouderophalend gereageerd. 'Wat hebben wij daar aan?' En daar sta je dan. Toen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, het begrip 'indamming' uit de Staten zich niet eindeloos zouden oorlog die te zijner tijd een open enorm toeeenomen. aldus SnnnPn. hn,;v». a- Toen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, het begrip 'indamming' uit de ië< koude oorlog weer vin stal haalde, moesten er in het Kremlin wel een aantal alarmschellen gaan rin- kelen. .^Kissinger herinnerde ir een rede in .^San Francisco aan de 'nachtmerrie' de expansie van Sowjet-Unie na de Tweede Wereldoorlog, die het Westen ertoe bracht 'de Sowjet- Unie aan banden te bggen en te iso leren', zodat die tot een vredesrege- gedwongen kon worden. De po- van 'indammiig' voldeed goed, lo besloot hij, en d« expansie van de Sowjet-Unie werd gestopt. £,Nu bedreigt de Sowjet-Unie 'voor - 4e eerste keer in te geschiedenis' de Hrder afgelegen anden in het Mid den-Oosten, Azië en Afrika. Daarom i het opnieuw «nze 'verantwoorde- jkheid om de nacht van de Sowjet- toie aan bandei te leggen, maar dan wel zonder een wereldoorlog te ont ketenen. Maar.s dif mogelijk in een wereld die zo\sel veranderd is? Kis singer geloof' dat het mogelijk is, omdat de *esterse mogendheden 'door hun emrme macht in staat zijn de Sowjetmcht aan banden te leg gen en dee in een constructieve richting te fciden. Toen de Azerikaanse functionarissen gevraagd verd of er iets nieuws stond in de redf in San Franscisco, waarin het begrii 'indamming' weer opge takeld ws, zeiden ze dat het louter en alleen een opnieuw formuleren van het beleid was. Wel wilden ze dat de rede beschouwd werd als een zeer belangrijke toespraak, als een van Kissingers meest omvattende po gingen om de ontspanning in zijn his torische en politieke context te plaatsen. De specialisten in het Kremlin zullen de rede echter eerder onderzoeken op aanwijzingen die betrekking heb ben op de toekomst dan die welke over het verleden gaan. Voor hen behoort indamming tot de trefwoor den die het Kremlin rood doen aan lopen. Zy zullen nauwelijks kunnen geloven dat Kissinger dit begrip weer heeft opgegraven alleen maar om het beleid 'opnieuw te formule ren', zelfs als Kissinger zelf de be doeling had het als zodanig naar vo ren te brengen. De hele kwestie van de inperking werd in eerdere versies van de rede veel uitgebreider behandeld, zoals Kissinger meestal doet als hy iets belangrijks te zeggen heeft. Meer voortvarend Men vroeg een Amerikaanse functio naris hoe Kissingers visie op de in damming gerymd kon worden met die van George Kennan, de archi tect van de Amerikaanse buiten landse politiek van na de Tweede Wereldoorlog. De man antwoordde dat Kissingers visie een meer 'voort varende' politiek voorstond dan de oude visie van Kennan omvatte. De inperking, zoals Kennan die zag, was bedoeld om eens en voor altyd de expansie van de Sowjetmacht te gen te houden, zodat de Verenigde Staten zich niet eindeloos zouden hoeven in te spannen. Wat Kissinger zei, zo meende de functionaris, kwam er op neer dat zo'n uiteindelijke op lossing niet mogelijk was. De Sowjet- Unie is een grote mogendheid ge worden. Het probleem kan niet 'op gelost' worden zoals Kennan dat voor ogen stond, maar het moet in 'goede banen geleid worden' voor zover de toekomst te overzien valt. De gedachten die achter deze nieuwe formulering van het beleid zitten, en daar hebben alle naaste medewerkers van Kissinger aan meegewerkt, wer den niet vermeld. Maar sommige daarvan kwamen naar buiten in op merkingen van Helmut Sonnenfeldt, een van Kissingers naaste medewer kers. tydens een discussie in Was hington op het moment dat de toe spraak van San Francisco werd voor bereid. Sonnenfeldt, die net samen met Kis singer uit Moskou terugkwam, liet iets los over de discussies over An gola die Kissinger met Breznjew had gevoerd. 'We hebben de Sowjets dui- delyk gemaakt', zo zei hij, 'dat wan neer er verschuivingen, hoe klein ook, in de machtsverhoudingen op treden, de andere supermacht naar compensatie zal zoeken en die ook zeker vinden. En als we op die ma nier doorgaan, dan worden we ge vangen in de wetten van de koude oorlog die te zyner tyd een open conflict zal inhouden. Hy wist niet welk effect deze uit spraak op Breznjew had, zo vertelde hij, maar zy hadden er het beste van gemaakt en ze zouden wel zien wat de toekomst in petto had. Inmiddels heeft Kissinger echter blykbaar be sloten 'indamming' weer in te voe ren als term en misschien wel als een nieuwe politiek. Sonnenfeldt gaf toe dat de imperialistische prikkels van de Sowjet-Unie' de onvaste ele menten in het wereldgebeuren in het algemeen negatief kan beïnvloeden maar het Westen zat niet zonder tegenzetten. Sonnenfeldt legde uit dat de politiek van indamming, die hy beschreef, bestemd was om te stoelen op Ken- nan's visie. Na de Tweede Wereld oorlog was het de bedoeling van de inperkingspolitiek om tegenover de macht van de Sowjets een machts blok te stellen, namelijk dat van de Verenigde Staten met zyn bondgeno ten. Heden ten dage is de Sowjet- Unie over de hindernissen gespron gen, die in de jaren vyftig waren op gesteld. De Sowjets, zo zei hy, waren bezig zich 'de imperialistische ge woonten' te verwerven. Dat gebeurde Zoals in Angola, waar ze met Sow- jetrussische en Cubaanse militaire macht probeerden een minderheids regiem te vestigen. De macht van de Sowjet-Unie is enorm toegenomen, aldus Sonnen feldt. maar dit is erg ongelykmatig gegaan, zodat Moskou met veel kwetsbare punten is komen te zitten. Eén daarvan was dat nieuwe eisen vanuit het buitenland konden door dringen in de Sowjetmaatschappy. De Amerikaanse politiek kon daar door invloed krygen op de manier, waarop de macht van de Sowjets groeide en op de manier, waarop zy werd gebruikt. Aan de andere kant zou een negeren de totalitaire prik kels opwekken, die eigen zyn aan de geschiedenis van het Rusland van het tsarisme en die van de Sowjet- Unie. Die boycot zou de Sowjetlei- ders er toe brengen zich toe te leg gen op het opeenhopen van macht Netwerk van belangen Dit is Kissingers oude pleidooi in de Sowjet-Unie het soort macht te ont wikkelen, die een nieuw patroon van beteugelingen en een netwerk van overvreemdbare belangen zou verplichten tot de politiek van het vreedzaam naast elkaar bestaan. Kis singer volgde deze redenering weer in San Francisco. Zyn toespraak was een krachtig beroep op het Ameri kaanse volk. zowel bewogen als sterk verstandelyk gesteld, om hem het ge reedschap en de steun te geven, zodat hy de taak zou kunnen volbrengen, waaraan hy was begonnen. Hij ge bruikte de besprekingen over de be perking van het aantal strategische kernwapens als een voorbeeld van de belofte, die zyn politiek bevatte en Angola als een voorbeeld van het ge vaar dat optrad als die politiek aou mislukken. Hy bracht het naar voren als een belangrijke bydrage aan de campagne voor de presidentsverkiezingen, een uitnodiging aan het Amerikaanse volk mee te doen aan een' nationaal debat' waarbij een nieuwe eenheid en een vastberaden houding zouden kunnen groeien uit de moeilijkheden en de kwellingen, die het hebben ge teisterd. Op deze manier moet de rede worden gelezen en ze verdient ernstig te worden besproken. Want haar krachtige en sierlijke opbouw maken de toespraak zeker tot een po litieke verklaring van een zeldzaam intellectueel aanzien. Dit soort verklaringen heeft echter een groot aantal facetten en zij, die ze opstellen houden zich voor ogen, dat één en dezelfde woorden door verschillende mensen op verschillen de manieren worden uitgelegd. Voor het Kremlin is 'indamming' een be dreiging. Maar het kan zyn bedoeld als een waarschuwing dat het onver mogen van de Sowjets om met Kis singer samen te werken tot het voor tijdig vertrek van de minister van buitenlandse zaken kan leiden en tot de terugkeer van de koude oorlog.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7