'Politiek op de school' ter discussie gesteld Lockheed Geen wezenlijke veranderingen Drs. Gilhuis: samen naar de bijbel luisteren Woonprojecten voor gehandicapten met steun van CRM het weer Slap wintertje Sneeuwberichten copper, books en verse witlof het leidseplein in oude glorie joffer liederenroof 4 ZATERDAG 7 FEBRUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 door prof. dr. H. J. van Zuthem Een reactie op de plannen van het kabinet met de ondernemingsraad kan alleen maar een voorlopige rijn. Allerlei bijzonderheden moe ten nog worden uitgewerkt Uit hetgeen nu bekend is gemaakt komen naar mijn inzicht geen we zenlijke veranderingen naar voren. Immers voor de belangrijkste strijd punten op het gebied van de be- drijfsdemocratisering wordt geen oplossing aangeboden. Die strijdpunten zijn: a) krijgen de werknemers mede be- slssingsrecht op het terrein van het economische beleid (investeringen, aard van de productie en dergelij ke); b) op welke manier gaan de werk nemers mee beslissen? Gaat het langs de weg van deelname aan de macht, d.w.z. gaan de werknemers in de raden en besturen van het be drijf zitten en dus mede verant woordelijkheid dragen of gaat het langs de weg van controle op de macht, dat wil zeggen: krijgen de werknemers de mogelijkheid zich te verzetten tegen de beslissingen van de directie? Voor zover wij nu kunnen overzien, veranderen de voorstellen van het kabinet vrijwel niets aan die strijd punten. Immers: economisch me debeslissingsrecht komt er niet. Wel worden de bestaande medebeslis singsrechten op sociaal terrein uit gebreid. Er zijn onderwerpen die nu volgens de huidige wet op de onder nemingsraden onder artikel 26 thuishoren (de onderwerpen betrek king hebbend op sociaal beleid, waarover de directeur de mening van de ondernemingsraad moet ho ren), die nu verhuizen naar artikel 27 (waar de onderwerpen worden opgesomd waarvoor de bedrijfslei ding de instemming van de onder nemingsraad moet hebben). Dïf is natuurlijk wel belangrijk, maar geen wezenlijke verandering in de situa tie van de bedrijfsdemocratie. In West-Duitsland waar de werkne mers op sociaal terrein meer me dezeggenschap hebben dan in ons land, is nog altijd een hevige strijd gaande om de economische mede zeggenschap. Volgens de voorstellen krijgen de werknemers adviesrecht met be trekking tot investeringen en de be noeming van de directie. Ook dit is wd belangrijk, maar geen wezen lijke verandering omdat hier sprake b van een nadere uitwerking van bestaande rechten. Twee gedachten Wat betreft het tweede strijdpunt moeten we uitgaan van het feit dat wij in ons land allang op twee ge dachten hinken. Bepaalde aspecten van onze wetgeving wijzen op deel name aan de macht. Een voorbeeld hiervan is de visie op de onderne mingsraad als bedrijfsorgaan, waar in naast werknemersbelangen ook bedrijfsbelangen aan de orde moe ten komen. Aan de andere kant doen we ook aan controle op de macht. Het bestaande medebeslis singsrecht van de ondernemings raad op sociaal terrein is een soort veto-recht Ook het enquete-recht is een vorm van controle op de macht van de directeur. Welnu: de voorstellen van het ka binet geven ook blijk van dit hinken op twee gedachten. Wat dezer da gen door de minister-president een miraculeuze oplossing is genoemd, blijkt bij nader inzien toch niet zo'n ingrijpende Verandering in te hou den. Immers: de directeur gaat wel weg uit de ondernemingsraad, maar de ondernemingsraad blijft een be drijfsorgaan. Het vertrek van de di recteur ondergraaft het idee van samen verantwoordelijk zijn en dus samen beslissen. Maar aan de ande re kant moeten de bedrijfsbelangen ook in ogenschouw worden geno men, en wordt de directeur betrok ken bij het uiteindelijke advies van de ondernemingsraad. Het punt van het uiteindelijke ad vies heeft de gemoederen in het kabinet blijkbaar lang bezig gehou den. Een ondernemingsraad zonder directeur kan in de voorstellen van het kabinet zelfstandig adviezen op stellen, maar volgens de laatste be richten krijgen deze adviezen pas rechtskracht in het overleg met de directeur in de zogenaamde over legvergadering. In feite verandert er dan niet veel. Ook nu kunnen de gekozen leden in een aparte verga dering adviezen opstellen en stand punten innemen. Ook nu worden die adviezen in de officiële vergade ring van de ondernemingsraad met de directeur besproken. Tweeslachtig Hieruit blijkt wel dat het kabinet helemaal op de lijn van de bestaan de tweeslachtigheid is blijven zit ten. Een beetje meer deelname aan de macht langs de weg van wat ex tra advies-bevoegdheden, maar de ze adviezen krijgen pas rechtskracht in het gemeenschappelijke overleg. Ook een beetje meer controle op de macht langs de weg van veto rechten op sociaal gebied en langs de weg van het beroepsrecht Het is uiteraard nog te vroeg voor een afgerond oordeel. Wij moeten het wetsvoorstel afwachten. Ik vol sta daarom meteen aantal voorlopi ge kanttekeningen. In de eerste plaats is het jammer dat het kabinet met een plan voor de ondernemingsraden komt zon der het vraagstuk van de democrati sering in zijn geheel aan de orde te stellen. Het kabinet wekt de indruk de invloed van werknemers te wil len vergroten, los van de positie van de raad van-commissarissen; ook los van de positie van de overheid en de vakbonden. In onze gecompliceerde samenle ving hangen invloedsrelaties echter zo sterk samen, dat een geïsoleerde oplossing voor de ondernemings raden weinig zin heeft. Het was daarom misschien toch beter ge weest als de regering voor de bestu dering van deze hele problematiek een staatscommissie had ingesteld een suggestie, die al eerder is gedaan in Trouw van 10 december 1975. Geen duidelijkheid In de tweede plaats heeft het kabi net met zijn voorstellen niet bijge dragen tot de zozeer gewenste dui- ring. De verschillen van inzicht bin- delijkheid rondom de democratise- nen de vakbeweging komen door deze voorstellen niet dichter bij een oplossing. De verwarring over rech ten en plichten van werknemers zal naar mijn inzicht toenemen. In de derde plaats dragen de voor stellen weinig bij tot een bedrijfs structuur waarin de werknemers werkelijk medeverantwoordelijk zul len zijn voor het bedrijfsbeleid. Zij kunnen voortaan iets beter sputte ren, maar zij gaan het beleid niet werkelijk meedragen. Naar mijn in zicht is dit niet bevorderlijk voor de humanisering van het bedrijf waar in naast rechten ook de plichten duidelijk tot uiting komen. Tenslotte moet worden opgemerkt dat naar alle waarschijnlijkheid dit kabinet in zijn huidige zittingspe riode niet met een echte hervor ming van het bedrijf zal komen. Dit is teleurstellend. We mogen ons door de crisissfeer rondom het ka binet niet laten verleiden tot de conclusie dat er nu wezenlijke ver anderingen voor de deur staan. De regeringspartijen die blijkbaar achter de schermen de laatste da gen zo'n grote invloed hebben ge had op de voorstellen van het kabi net, hebben een kans gemist. De politieke berg beeft een klein demo cratisch muisje gebaard. De echte strijd om de medezeggenschap moet nog komen. door Piet Hagen UTRECHT Politiek is een onderwerp waar de school niet meer omheen kan. Maar als de school de politiek aan de orde stelt, ligt de verdeeldheid op de loer. In het openbaar onderwijs kan de altijd smeulende tegenstelling tussen liberalen en socialisten bij het minste of geringste incident oplaaien. In het christelijk onderwijs is de poli tieke verdeeldheid onder leraren en ouders niet minder. Het is daarom een moedige daad van de Unie 'School en evangelie' de kwestie van politiek op school ter discussie te stellen. Dat gebeurt vandaag op de werkvergadering van de Unie in Utrecht. Inzet van het debat is het vandaag versche nen Cahier 'Een gids, twee wegen' (Uitgave Kok, Kampen). Het nieuwe Cahier wordt ingeleid door Unie-voorzitter T. M. Gilhuis. Zijn uitgangspunt is <iat de chris telijke school mede verantwoorde lijk is voor de maatschappelijke vorming van de leerling. Onderwer pen als oorlog en vrede, armoede en rijkdom, recht en onrecht, zwart heid en apartheid kunnen op een christelijke school niet onbesproken blijven. Maar, waarschuwt drs. Gil huis, als je deze politieke vragen aan de orde stelt, haal je je ook veel narigheid op de hals. Want ook op christelijke scholen kom je diep gaande politieke meningsverschil len tegen. Toch mag de angst voor politieke discussie ons niet verleiden tot op lossingen die beogen zowel de kool als de geit te sparen. Als leerlingen voor Vietnam willen collecteren kun je niet twee collectebussen in de hal zetten, één voor Noord-Vietnam en één voor Zuid-Vietnam. 'Dat kan gewoonweg niet de illustratie zijn die de school met de Bijbel te geven heeft van haar identiteit inzake de door haar gegeven politieke en maatschappelijke vorming op grondslag van het Evangelie.' Gilhuis zoekt de oplossing in een an dere richting. Hij meent dat links en rechts (of hoe je zulke tegenstel lingen ook wil aanduiden) eerst be reid moeten zijn naar elkaar te luis teren. Vandaar ook dit Cahier, waarin uitgesproken vertegenwoor digers van zeer uiteenlopende rich tingen aan het woord komen. Ver volgens moeten de politiek verdeel de voorstanders van het christelijk onderwijs de moed opbrengen samen opnieuw de Bijbel te lezen. Per slot van rekening vinden zij daarin niet alleen hun opdracht tot christelijke opvoeding, maar ook tot politiek handelen. Op grond van hernieuwde bijbelstudie moet men het eens kun nen worden over de uitgangspunten van de politieke vorming op school, meent Gilhuis. Ik denk dat je op deze manier op de meeste christelijke scholen een heel eind komt. Het christelijk onder wijs heeft al heel wat jaren erva ring met samenwerking tussen men sen van uiteenlopende kerkelijke of politieke richting. Dat kan ook makkelijker dan elders, omdat de christelijke school geen kerk of po litieke partij is. Zolang ouders en leraren de tegenstellingen niet op de spits drijven, moet een goede samen leving binnen één school mogelijk zijn. Het kan in een opvoedingssi tuatie zelfs heel goed zijn, dat kin deren kennis maken met een zekere verscheidenheid van opvattingen. Bijna even diametraal botsen de op vattingen van prof. J. de Graaf en prof. dr. A. Troost. Twee christelij ke hoogleraren in de ethiek, maar als je hun verhalen leest moet je wel concluderen tot het bestaan van twee ethieken. Prof. De Graaf is pacifist en voorstander van een dia loog met de communisten. Prof. Troost wil versterking van de con ventionele bewapening van de NA VO. Zolang God nog aan de kant van het westen staat (in die termen schrijft prof. Troost), is er nog hoop dat we het rode gevaar kun nen keren. Wanneer de tegenstellingen binnen christelijke scholen overal zo scherp zouden liggen als in dit Cahier, zou den de vonken er af vliegen. Door gaans zullen de standpunten echter minder ver uit elkaar liggen. Dan moet het mogelijk zijn binnen de school het gesprek op gang te hou den. Hoopvol Drs. T. M. Gilhuis, voorzitter van de Unie School en Evangelie. poging gedaan aan te geven waar de grens van het streven naar een heid ongeveer ligt. Het is bekend, schrijft dr. J. J. Buskes, dat vader en zoon De Gaay Fortman het poli tiek niet helemaal eens zijn. Beiden zijn gereformeerd, maar politiek doen ze een verschillende keus, De Gaay senior voor de ARP en De Gaay junior voor de PPR. Toch 'kunnen zij vanuit hun gemeen schappelijk geloof zich samen blij ven bezinnen op de vraag welke vormgeving aan de bijbelse notie van sociale gerechtigheid het meest gewenst is'. Maar er zijn grenzen. Voor Buskes loopt die grens kenne lijk dwars door dit Cahier heen. Als prof. Siertsema de apartheidspoli tiek van Zuid-Afrika verdedigt als een redelijke modus vivendi voor een land waar zwart én blank cultureel zozeer verschillen, stelt Buskes daar tegenover dat de apartheid een 'God- on terend' systeem is. Bij zo ingrij pende meningsverschillen wil Bus kes niet meer van geloofseenheid spreken. Het Cahier bevat ook voorbeelden die weer hoopvol stemmen. Zowel prof. Velema als dr. Koetsier beroe pen zich op het maatschappij-kri tisch getuigenis van de oud-testa- mentische profeten. Velema legt misschien iets meer nadruk op het verband tussen maatschappelijke hervorming en persoonlijke beke ring, maar Koetsier zal daar op zichzelf geen moeite mee hebben. Politiek lopen de opvattingen van Velema en Koetsier wel uiteen. Maar hun verhalen bevatten vol doende aanknopingspunten voor een zinnig gesprek. De samenwerking tussen politiek verdeelde christenen zal in het on derwijs misschien toch iets minder moeilijk blijken dan sommigen vre zen. De opvoedingssituatie brengt een zeker relativisme met zich mee niet ten aanzien van de christelijke overtuiging als zodanig, maar wel ten aanzien van de consequenties die ieder christen voor zichzelf daaraan verbindt. Een leraar kan wel voor zijn eigen confessionele of politieke keus uitkomen, maar hij zal daarbij rekening moeten houden met de di versiteit van meningen bij leerlin gen en ouders. Maatschappelijke vorming betekent niet dat je leer lingen vormt naar je eigen beeld. De in het Unie-cahier opgenomen les voorbeelden over het vredesvraag stuk, de apartheid en de ontwikke lingslanden laten zien dat je door het geven van brede informatie ook po litiek omstreden onderwerpen best op school kunt behandelen. Scheiding der geesten Toch leidt de kerkelijke en politieke verdeeldheid soms ook in het onder wijs tot scheiding der geesten. De laatste jaren zien we dat weer meer gebeuren. De oprichting van een hervormde bondsacademie naast (of tegenover) de sociale academie De Horst en de gereformeerde (vrij gemaakt en synodaal) naast (of te genover) De Nijenburg zijn spre kende voorbeelden. Ook in het voort gezet en lager onderwijs groeit het aantal scholen van onvervalst gere formeerde snit. De oprichters van dit soort scholen willen kennelijk geen eenheid tot elke prijs. Waar men confessioneel en politiek (dat gaat wonderwel samen) zo radicaal van mening verschilt, is een schijn- eenheid ook niet bevredigend. Een tweede kanttekening is te ma ken over de keus van auteurs die in dit Cahier van de Unie aan het woord komen. Voor de duidelijk heid is het natuurlijk aardig prof. Rothuizen (gereformeerd) tegen over prof. Velema (christelijk gere formeerd), prof. Siertsema (voor apartheid) tegenover dr. Buskes (tegen), en prof. Troost (pas op voor het rode gevaar) tegenover de paci fist prof. De Graaf te zetten. Maar of je door de tegenstellingen zo ex treem te etaleren je lezers opvoedt tot eensgezindheid is voor ons de vraag. Tenminste één der auteurs heeft Vervolg van pagina 1. De regering wil aan de hand van de op te vragen teksten nagaan of in de commissie de naam van een 'hoge Nederlandse functionaris' is genoemd. Als dat het geval is, aldus Den Uyl. 'is er alle aanleiding voor een onderzoek door het openbaar ministerie'. Desgevraagd zei de pre mier dat mogelijk de desbetreffen de artikelen van het wetboek van strafvordering van toepassing zul len zijn, als blijkt dat met de functionaris prins Bernhard is be doeld. Overigens legde de premier er de nadruk op dat voor iedereen geldt dat goede trouw moet worden ver ondersteld en kwade trouw bewezen moet worden. Na de beschuldigin gen van Hauser was van regerings wege ook geen verklaring uitgege ven, omdat het volgens Den Uyl dwaas zou zijn te verlangen dat bewezen zou worden dat prins Bernhard zich niet aan strafbare feiten heeft schuldig gemaakt. "De bewijslast'.zei hij. 'moet je niet om keren'. Volgens Den Uyl zullen wel nieuwe feiten 'mogelijk aanleiding geven tot nieuw onderzoek'. Lockheed-topman Kotchian vertel de gisteren dat de eerste betaling aan de Nederlandse 'functionaris' vla een tussenpersoon heeft plaats gehad in 1961 of 1962. H4J zei dat eerst een miljoen dollar en daarna nog eens 100.000 dollar is betaald. Volgens Kotchian hebben de beta lingen ertoe bijgedragen dat Lock heed in Nederland zijn F 104 "Star- fighter' jachtbommenwerper en het onderzeeboot-bestrijdingsvlieg- tuig P2V kon afzetten. Cadeau Aanvankelijk, aldus Kotchian, had de Europese vertegenwoordiger van Lockheed. Fred Hauser. het moe derbedrijf verzocht de 'functionaris' een Lockheed Jetstar cadeau te doen. Dit toestel zou dan tevens 'vliegende reclame' voor Lockheed zijn. Later wa6 besloten tot beta ling van een som geld. Na enig aandringen van de voorzitter van de subcommissie, senator Frank Church, zed Kotchian dat het geld contant was betaald. Op de vraag van Church of hij de uitgekeerde dollars als 'steekpen ningen' beschouwde, antwoordde Kotchian altijd begrepen te hebben dat er bij steekpenningen sprake ls van een tegenprestatie en dat hij deze betaling liever wilde beschou wen als een schenking, maar dat hij over de benaming van de uitke ring niet met de voorzitter wilde twisten. Na de beschuldigingen van Ernst Hauser in december ontkende prins Bernhard bij monde van een woordvoerder dat hij ooit door Lockheed is betaald. Hauser gaf toe dat hiij zijn informatie slechts van horen zeggen had. Premier Den Uyl wees er gisteravond op dat die uit latingen van Hauser later 'zeer ge relativeerd' zijn en 'geen enkele bewijsbare beschuldiging' inhielden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Met financiële steun van CRM zal in Groningen, Delft en Enschede drie jaar lang bekeken kunnen worden in hoeverre licha melijk gehandicapten zelfstandig kunnen wonen. Minister Van Doorn van CRM heeft besloten huisves tingsprojecten voor gehandicapten in deze plaatsen aan te wijzen. Na drie jaar ervaring met 'aange past wonen' kan dan bezien worden of er een duidelijker overheidsbe leid voor deze woonvorm mogelijk Is. en of er een betere wijze van financiering op dit gebied moet ko men. Voorlopig kan nu in de woon kosten van de drie proefprojecten bijstand worden verleend. Door gaans gebeurt dit pas wanneer an dere financiële voorzieningen geen if onvoldoende uitkomst bieden. Van onze weerkundige medewerker ■Ls het ijs er eenmaal Inzit, moet te winter eigenlijk doorzetten. Niet Uleeo voor versteviging van de Elf Bteden-route, maar ook met het fog op de ijsbetrouwbaarheid van *3erlel andere, kleine tochten. He- Las blijft er wat dit betreft nog •el wat te wensen over. Vooral in l*t zuiden en midden blijft de •inter aan de slappe kant; in het Noordoosten en op Schiemonn Ikoog «n Ameland vriest het wel het hele «maaJ rond. De luchtdruk in Rus- ■*od en zuid-Scandinavië. als ook Polen en Duitsland, is gisteren lestadig gestegen. Vrijdagmiddag lag er een klein tentrum van 1.030 millibar bij het Wt de laatste oorlog bekende Vèlie- o Loeki ten zuiden van Leningrad si ten noordwesten van Smolens een vrijwel permanent centrum T»n 1.031millibar bij Nesbyen (zuid-NoorwegenMaar... en daar komt het weer, het geval zakt over de Oostzee en Rusland te veel naar het zuiden weg. Het maakt dan weinig uit. of de hogedrukspil bo ven zuid-Noorwegen op zijn plaats blijft: de winden aan de grond en dn de hoogte zijn of worden toch zuidoost. Boven Berlijn (7.000 me ter) was de luchtbeweging gisteren wel oost tot noordoost geworden. Zoals we gisteren al betoogden, krijgen «we vanuit het zuidoosten eerder zachtere dan koudere lucht. Om 1 uur 's middags kwam in Noord-Duitsland nergens meer vorst voor dan 1 tot 3 graden en ook Polen grossierde er aller minst ln met circa 2 graden Cel slus. Pas in de randsteden wezen de thermometers —11 tot —15, verder naar het oosten —16 tot —22 en in Noord-Rusland 25 tot 30 gra den, met absoluut dieptepunt van 40 graden Celsius (dauwpunt 43) ln Trojko Petsjerkojé. Moer- mans meldde —28. Moskou —20 en daar was het in de nacht ervóór 39 graden geweest: de laagste Janu ari-tempera tuur van deze eeuw! Plaats daar dan eens tegenover de 20 graden Celsius van wiest-Slci- lië. Momenteel stroomt de drogere lucht uit zuid-Polen via Duitsland naar ons toe en daardoor lijkt lich te vorst tussen 1 en 5 graden ln het weekeinde mogelijk, vooral ln gebieden waar nog flink wat sneeuw ligt. Zoals gezegd, blijft het voor het overige een slap gedoe met de winter met overdag veelal lichte dood. Veel regen tapte gisteren Bordeaux af met 24 mm in zes uur. Een monsterachtig-diepe depressie van circa 945 millibar ligt midden op de oceaan, vlak ten zuiden van weer- schip Charlie. Het Britse 'geselec teerde' schip 'Manchester Courage' aan de zuidzijde meldde gemiddeld 11 Beaufort (orkaan) uit westelijke richting. Verder was er vrij veel onweer langs het koufront met ma tige tot zware luchtwoelingen aan de voorzijde van het warmtefront in het zeegebied ten westen van Ier land, in de bovenlucht. De depres sie koerst naar het noordoosten, maar zal vermoedelijk door zwaar lijvigheid niet flink meer vooruit komen. Weinig of geen verandering ln de sneeuwtoestand ln de Europese ber gen. Daarom een temperatuurover- zicht van een niveau van 1.500 meter: Ardennen +6, Zuiddultse bergen +3, oost-Frankrijk +8 tot 7. Schotse Hooglanden 0 tot 3, Italiaanse Dolomieten +0, Apenij- nen +0 tot +3. Op dreiduizend meter hoogte ls de temperatuur in de Duitse en Oostenrijkse bergen —3 tot —4, in België —itt. in oost- Frankrijk 6. de Italiaanse Dolo mieten en Apenijnen 6 tot 8, Schotse Hooglanden 6Vi tot 9 graden Celsius. IIOOG WATER voor zondag 8 februari Vltssingen 6.49 - 19 24; Harlngvlietsluizen 6.54 - 19.23; Rotterdam 8.36 21.17; Sche- venlngen 7.49 - 20.15; IJmulden 8.38 - 21.04: Den Helder 1.35 - 0.00; Harlingen 2.05 - 14.24; Delfzijl 4.13 - 16.43. HOOG WATER voor maandag 9 februari vcnlngen 8.43 - 21.18; IJmuiden 9.32 - 22.07; Den Helder 0.01 - 12.22: Harlingen 2.40 - 15.10; Delfzijl 4.57 - 17.32. m aaLTc». WINDMICHTINO onder redactie van loessmit Je kijkt wel even gek op als je in een advertentie van een Ameri kaanse klokken- en horlogewin kel tussen alle in het Engels ge stelde regels als 'we have a beauti ful collection of imported clocks' ineens dit ene zinnetje leest: 'Zo als het Zaanse klokje thuis tikt, tikt het nergens'. Of tussen de 'bicentennial spoons and racks' en de 'copper and pewter1 van een luarenhuis: 'verse witlof van no vember tot april'. Een heel won derlijke opsomming van artikelen geeft een advertentie van een an dere grote zaak. Die levert 'Dutch cheeses, such as Gouda, mild, me dium or aged, books, records, calendars', maar ook 'Hollandse keukenstroop, speculaaspoppen, suikergoed enz. enz., te veel om op te noemen'. Nu dat zijn advertenties van on dernemers in Grand Rapids, de 'Hollandse' stad in de Amerikaan se staat Michigan. Daar wonen zo veel Nederlandse emigranten, dat ze er het kantoor van hun eigen Nederlandse immigrantenvereni ging geopend hebben, de Dutch Immigrant Society, kortweg DIS genoemd. Deze DIS, een vereni ging op christelijke grondslag, is al in 1950 opgericht door een groepje ex-Nederlanders, die nauw b\j hun oude vaderland be trokken wilden blijven. Intussen is de DIS een grote vereniging ge worden, waarvan meer dan veer tienduizend gezinnen in de V.S. lid zijn. Vooropgegaan door hun voorzitter, oud-Boskooper Bill Turkenburg, en secretaris Jan Witte, vroeger politieman in Drimmelen, organi seert de vereniging allerlei Ne derlandse activiteiten in Amerika: Nederlandstalige programma's op radio en t.v., filmavonden en kerkdiensten in de moedertaal, concerten door Nederlandse musi ci zo traden er organisten van grote faam op) en uitwisseling van Nederlandse en Amerikaanse koren. En als er een grote actie in Nederland wordt gevoerd Ge ven voor Leven bijvoorbeeld doen de Nederlandse Amerikanen daar ook aan mee. Vanuit ons land worden de Ne derlandse kunstenaars voor Ame rikaanse concerten geselecteerd, de Amerikaanse concerten in Ne derland georganiseerd. wordt (mee-)gewerkt aan het opzetten van Hollandse tentoonstellingen in de V.S. en wordt er alles aan gedaan om het contact tussen emigranten en hun families te on derhouden. Dat doet de in 1965 opgerichte Nederlandse afdeling van de DIS, waarvan de heer W. van der Panne voorzitter is. Zo'n 3700 gezinnen in ons land, uiter aard veelal familie van emigran ten, zijn daar lid van. Naturlijk lezen al die Ameri kaanse en Nederlandse leden hun eigen (kwartaal-) blad. Normaal gesproken zouden er twee •edities moeten zijn, een in 't Engels en een in 't Nederlands. Maar dat doen ze bij de DIS eenvoudiger: vrijwel alles wordt in twee talen naast elkaar afgedrukt, zodat iedereen aan zijn trekken komt. Vandaar ook de vaak tweetalige teksten in de genoemde adverten ties. Wie ook lid wil worden (een tien tje per jaar inclusief het blad) of meer over DIS wil weten, kan zich wenden tot de secretaris, de heer P. Ploeger, Van Duvenvoordelaan 88 in Voorburg, tel. 070-837283. Amsterdam zag er in de jaren twintig wel een tikje anders alt dan nu. Niet alleen de nieuwe buitenwijken, die toen nog polders waren, maar ook de oude stad. Het Leidscheplein (toen nog met ch) bijvoorbeeld lijkt op het eerste gezicht niet veel veranderd: Stadsschouwburg. Ame- ricain, het Huis van Bewaring aan het Kleine-Gartmanplantsoen, ze stonden er allemaal al. maar van een City-theater was nog geen sprake; dat kwam pas een jaar of tien later. Op de achtergrond ligt nog de groene rotonde van het Leidsebosje met de Koepelkerk, waar nu alles strak en nogal g/auw is. Dit is allemaal te zien op een van de negen luchtfoto's van het Amsterdam uit die Jaren verschenen bij uit geverij Sleding die samen in een mapje voor 3.95 te koop zijn bij Vlaanderen Oldenzeel Zn. in Amsterdam, tel. 020-940845, evenals de eerste serie, ook met foto's van ood Amsterdam, maar dan vanaf de grond genomen. Wie per giro wil bestellen moet 1,25 extra voor porto en verpakking storten op gemeentegiro V7 9151, Amsterdam, met vermelding 'A'dam Jaren 20 II' (luchtfoto's) of I. Niet altijd is de Witte Joffer die als de Witte Dame figureert op het vorige week beschreven begrotings-ganzenbordspel van het Limburgse Grubbenvorst een legendarisch wezentje ge weest. Dankzij de burgemeester van Grubbenvorst weten wij nu, dal ze eens de schone dochter was van de plaatselijke veerman die tegelijk in dienst stond van de heer van kasteel Gribben. Op een avond zette deze Annemarie de zoon van ridder Adelbert over de Maas. De jonker was sinds hij zijn lafhartig vermoorde va der bloedig gewroken had, voort vluchtig en vond onderdak ln het weermanshuls, waar hij al spoe dig het oog op de joffer liet val len. Annemarie, niet ongevoelig voor zijn attenties, had echter al beloofd te wachten op een ver liefde seizoenarbeider die met haar wilde trouwen, maar dat vertelde ze natuurlijk niet. Toen jonker en joffer eens nogal ver trouwelijk op de rand van een put zaten, verscheen plotseling de van woede briesende seizoen arbeider. De Witte Joffer, sidde rend voor diens toorn, beschul digde uit angst de Jonker van alles en nog wat en wierp zich in de armen van haar echte aan staande. die deze ledematen eerst even gebruikte om de Jonker met een geweldige klap ln de put te slaan, waar hij Jammer lijk omkwam. Maar niet voordat hij Annemarie uit het diepst van zijn gemoed en de put had toe gewenst dat ze nimmer meer rust zou vinden. En zo is het ge gaan. Een enkeling meent haar nog wel eens op de ruïnes te heb ben zien rondwaren, toeristen wil len er graag griezelen en de Grub- benvorster jeugd heeft er wel eens bij volle maan vergeefs op haar zitten wachten, maar nie mand is bang van de ongelukki ge. Sommigen zijn er zelfs van overtuigd dat het de witte zwa nen bij de ruïne moeten zijn ge weest. die in de schemering mo del hebben gestaan voor de ver meende spookachtige verschij ning van de Witte Joffer. Eén dag nadat hij van een par keerplaats langs de autosnelweg Darmstadt-Frankfort gestolen was, is de vrachtauto vol kerke lijke liederenbundels in het noor den van Beieren teruggevonden. Alle tienduizend zangbundels waarde ongeveer veertigduizend gulden lagen er nog in. Wel licht waren de daders, van wie geen spoor te vinden is. hevig te leurgesteld in de bult of mis schien heeft de geestelijke In houd van de vrachtwagen hen wel tot Inkeer gebracht. 'Hou op met klagen. Je krijgt toch fooi ook?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5