JÉ Prijsbeweging was volgens de verwachtingen acaroni of rijst i.p.v. aardappelen f Zij staan in voor Mielc 'Meer doen voor het eigen karakter van christelijke school' In de maand januari ;»EenPure r^echt door zee ;rJ)aai,zoisdat." Coopvaert. Pijptabak voor professionals. li njony klom op dak Premievrije voet flink omhoog voor volksverzekering Vijfling groeit goed 'Kritiek KVP op interview Den Uyl klopt niet' Het scharlaken koord UITGEVERIJ T. WEVER B.V. ANTWOORDNUMMER 5, FRANEKER Staatssecretaris De Jong: KERNENERGIE aar vergeet citrusvruchten niet voor vitamine-C ^fERDAG 7 FEBRUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 (ADVERTENTIE) Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De prijzen hebben zich in januari gedragen over eenkomstig de verwachtingen. Er is 'geen enkele aanleiding' om te denken dat de prijzen in januari harder zijn gestegen dan voorzien. [^|n onze correspondent f$ERLEN Een Shetlandse pony k%ft gistermorgen de brandweer vdn Limburgse Eys-Simpelveld han- -• In vol werk bezorgd, nadat het dier afc uitstapje had gemaakt naar het izfk van een garage. ^it dier kwkam op het dak terecht 740r op een mestvaalt te klauteren. I^dat het garage-dak niet bedacht Q.op het gewicht van een pony, be- j/p de constructie het. Het dier leefde hierna boven de vloer van sgarage. Omdat het niet rustig was Jens de bevrijdingspoging werd li dierenarts te assistentie geroe- die de pony een bedwelmende Miit gaf. Hierna kon de brandweer 1 4a r werk doen. In de garage stond i %vallig niet de auto van de eigenaar parkeerd. Deze was voor zaken el- JS. Minister-president Den Uyl vertel de dit gisteravond op zijn wekelijk se persconferentie. Aanleiding voor zijn mededeling wanen de gesprek ken die delegaties van de vake en- Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG Het kabinet heeft besloten tot forse optrekking van de inkomensgrenzen waar beneden men geen premies behoeft te beta len inzake de volksverzekeringen (AOW, AWW, AWBZ, AAW). Vooral heel kleine zelfstandigen zullen profiteren van de veertig miljoen guldendie deze maatregel gaat kosten. Voor de inkomstenbelasting geldt een 'vrije voet'. Voor de premies van volksverzekeringen bestaat zo iets echter niet. Men betaalt als zelfstandige ruim 15 procent aan premies vanaf de eerste cent van het verdiende inkomen, maar maximaal over 35.600. Alleen zeer lage inkomens zijn ontslagen van premiebetaling. De inkomensgren zen hiervoor waren sinds 1965 ech ter niet meer bijgesteld. Met terugwerkende kracht tot 1 Ja nuari hoeven gehuwden of onge- huwden met kinderen geen premies meer te betalen als het inkomen minder is dan ƒ7400 per jaar (was 2400). Zij krijgen vervolgens re ducties, en gaan pas het volle pond aan premies betalen wanneer het inkomen meer is dan 12.400 (was 4.020). Voor ongehuwden beneden 35 jaar gaat de vrijstelling tot ƒ4300 (was 1800), en krijgt men reducties tot een inkomen van 9300 (was ƒ3420). Vrijgezellen vanaf 35 jaar zijn "vrijgesteld bij een inkomen beneden ƒ5800 (was ƒ2400), en krijgen reducties tot een inkomen van 10.800 (was 40201 ROTTERDAM De vijfling die in het Sophia-kinderziekenhuis in Rot terdam wordt verpleegd groeit nor maal. De kinderen zijn nu bijna drie weken oud en liggen nog in de cou veuse. De baby's zijn de afgelopen week gemiddeld 200 a 220 gram aan gekomen. Zij wegen nu tussen de 1620 en 1950 gram. Het ziekenhuis verwacht dat de kinderen naar huis kunnen als hun gewicht ongeveer vijf pond is. trale s (FNV, CNV) deze en volgen de week hebben (gehad) op het ministerie van economische zaken met raimsttr Lubbers. De FNV ver langt aanvullende maatregelen om de prijzen in bedwang te houden. Gezien de uitlatingen van Den Uyl dat er niets onverwachts aan de hand is, mag echter worden veron dersteld dat het kabinet geen aan leiding 2iet voor verandering van het prijsbeleid. Het prijscijfer voor de periode half december half januari wordt dinsdag bekend. Maar Den Uyl wist al te vertellen dat ook dit cijfer volkomen overeenkomstig de ver wachtingen is, net als hetprijscijfer voor het hele jaar 1975, zoals dat eind december luidde. Onrust Achtergrond voor de aandrang bij de vakbeweging voor een actiever prijsbeleid ós de onrust op loonge- bied. Veel werknemers hebben aan hun januari-salaris gemerkt dat hehnetto nauwelijks meer as dan eind december, terwijl intussen al lerlei tarieven zijn gestegen. Bij de vakbonden komen boze en veront ruste brieven en zelfs opzeggingen van leden binnen. De industriebond KW heeft nu al om een absolute prijsstop gevraagd, maar de FNV (waarvan het NW lid is) wijst dat af. Den Uyl noemde de loononrust 'be grijpelijk'. Hij wees er wel op dat In CAO's die niet op 1 Januari maar enkele maanden later plegen af te lopen, ook andere jaren per 1 Januari geen verbeteringen voor kwamen, met name geen prijscom pensaties. 'Voor de betrokken groe pen knelde het dus ook andere jaren al in januari, dit is dus op zich geen nieuw verschijnsel', aldus de premier. Op paleis Soestdtfk heeft Konin gin Juliana gistermiddag de gij zelaars ontvangen die bij de gij zelingzaak in het Indonesische consulaat te Amsterdam betrok ken waren. Op de foto de Konin gin temidden van de gijzelaars. (ADVERTENTIE) n METZLER- brilieders oogmerk ARP-voorzitter De Boer Van een onzer verslaggevers BLEISWIJK De kritiek van de KVP op het interview van premier Den Uyl over de bezuinigingen is niet consisten. Dit betoogde gister avond Hans de Boer, de voorzitter van de ARP in een vergadering van de kiesvereniging van zijn partij in Bleiswijk. In oktober wordt de mo- tie-Andriessen aanvaard, waarin wordt aangedrongen op cijfers over mogelijke bezuinigingen. Als de premier dan later hardop filosofeert over bezuinigingen, krijgt hij volop kritiek. Dat klopt niet. Over het defensiebeleid merkte de ARP-voorzitter op. het jammer te vinden, dat het beleid, dat de ARP voorstaat, niet meer wordt gesteund door de meerderheid in de Kamer. Ook de KVP heeft onlangs tegen de anti-revolutionaire motie over het defensiebeleid gestemd. Het leek Hans de Boer wel gewenst dat bij de parlementaire behande ling van de wijzigingen van de Wet op de ondernemingsraden nog wordt gesleuteld aan de overleg structuur. In het deze week in het kabinet bereikte akkoord is het as pect van het verantwoordelijk zijn voor elkaar in de onderneming wel herkenbaar, maar in onvoldoend» mate. UTRECHT Jan Korff de Gidts en Hans Derks worden met ingang van 1 juli aan de universiteit van Utrecht ontslagen als docent in de milieukunde. In hun ontslagbrief staat. dat de werkgroep milieukun de formeel niet meer bestaat, zodat de grondslag voor hun werk is ver vallen. Een bestuurscommissie van de uni versiteit bestudeert momenteel een nieuwe opzet voor de milieukunde, waarin de docenten niet goed zou den functioneren. Het nieuwe boek van Corn. Lambregtse (eerste druk 10.000 exemplaren) was onmiddellijk uitverkocht! De tweede druk, eveneens 10.000 exemplaren, is zojuist verschenen! Onderstaande racentie, overgenomen uit het FRIESCH DAGBLAD van 8 januari J.I., spreekt voor zichzelf: "Het nieuwe boek van de schrijver Cornelius Lambregtse heeft wat opzet en sfeer be treft veel weg van het eerste. "In Zijn arm de lammeren', waar Lambregtse mee debu teerde, was een met grote bewogenheid geschreven verhaal over het Zeeuwse platte landsleven van ongeveer dertig jaar geleden. Het boek kreeg een bijzonder grote lezers kring. Verheugend was die waardering, want er bleek uit dat heel veel mensen een chris telijke roman op prijs stellen, die niet met trucs en effectbejag in elkaar is gezet, maar die gebaseerd is op vertelkunst. En dat is dan echte kunst Van het tweede boek is opnieuw de grote verdienste, dat het nergens oppervlakkig is, maar ook nooit zó diep graaft of gecompliceerd gaat worden dat de lezer er alleen maar met grote moeite nog bij kan. Lambregtse bewijst opnieuw dat hij de gave bezit het ge voelsleven van mensen uitzonderlijk goed te beschrijven en hij bereikt Intense hoogte punten als hij schrijft over het geestelijk leven van de Zeeuwen. Lambregtse is in zijn eigen gevoelsleven een Zeeuw gebleven, ook na vele jaren in Amerika te hebben doorgebracht. De mystiek betekent veel in zijn leven. Maar het is beslist geen valse mystiek- - Dit is een bijzonder ontroerend boek. een christelijke roman die het licht van Gods genade en trouw laat zien. Die genade en trouw waren er vroeger op Zuid-Beveland en overal. Ze zijn er nu nog werkelijk. Daarom is dit een christelijk-realistisch boek Het NEDERLANDS DAGBLAD ven 10 januari j.l. schroef: "Cornelius Lambregtse is in korte tijd een geliefd auteur geworden: niet succesvol, maar zegenrijk. Zijn debuut "In Zijn arm de lammeren', met als hoofdfiguur Fransje Westrate, heeft harten bereikt, ouders getroost, een liefdevolle boodschap vorm ge geven. Daar zijn we dankbaar voor. Wie zou dan niet blij zijn met nieuw werk van deze auteur! fn in de FRIESE KERKBODE van 30 januari j.l. oordeelde Ds. L.H. KWAST alsvolgt: "Lambregtse laat ookdit verhaal in zijn geboorteland spelen. Hij kent daar de men sen en het kan niet anders of Lambregtse houdt van die mensen. Anders had hij ook in deze tweede roman niet kunnen schrijven zoals hij heeft gedaan. Wantje Westra te, zusje van de overleden Fransje, is op weg naar de volwassenheid. Op die weg vergist en vergeet ze zich deerlijk. De schrijver tekent haar in haar nood en verdriet, zoals alleen een vader met een groot hart zijn dochter zou kunnen tekenen. In die te kening bloeit heel het Evangelie van Jezus Christus open.... In moet bekennen dat Lambregtse me ook in dit boek heeft gegrepen. Dit boek zal wel niet op literatuurlijsten van het voortgezet onderwijs verschijnen. Want de op stellers van die lijsten schijnen een zekere voorkeur te hebben voor bezerende en pij nigende verhalen. Maar dit boek verdiend een plaats in gezinnen waar vaders en moeders en opgroeiende kinderen zijn en waar nog wordt uitgezien naar een arm die om je schouders wordt geslagen. En cttt gebeurt in dit boek". Hel boek telt 2S2 pagina's, in fraaie gebonden uitvoering met geplastificeerd stofomslag. Prijs 1 19,50. li kunt het bestallen door gebruik te maken van on derstaande bon. Zand deze aan uw boekhandel of (in open envelop, zonder postzegel) aan: De zevende druk van IN ZIJN ARM DE LAMME REN is nog leverbaar voor da prijs van f 17,50. Als da ACHTSTE DRUK verschijnt (april a.s.) wordt da prijs f 19,50. De totale oplaag is dan gestegen tot 48.000 ex emplaren! Wie dit boek nog niet bezit, kan het eveneens door middel van nevens- staande BON bestallen. Ons telefoonnummer is: 05170 - 31 47. Zend mij de volgende boeken rechtstreeks/via boekhandel: ex. C. Lambregtse, HET SCHARLAKEN KOORD. Gebonden f 19,50. en van dezelfde schrijven ex. IN ZIJN ARM DE LAMMEREN. Gebonden f 17,50. Naam: Straat: Plaats: Gironummer: Datum: Doorhalen wat u niet wenst. TR/KW-3 Van onze onder wijsredactie UTRECHT Het christelijk onderwijs moet waken tegen een soort 'moderne algemeenheid' en zich meer inspannen voor het eigen ka- Drs. K. de Jong rakter van de christelijke school. (ADVERTENTIE) week geleden stond in deze krant een paginagrote verklaring van I200 wetenschapsmensen over kernenergie, gericht aan de leden van de Tweede Kamer. Uit het inmiddels gevoerde kamerdebat blijkt dat deze publicatie zinvol ls geweest. De advertentiekosten werden betaald door de ondertekenaars. Vindt u. met ons, dat wij in de nabije toekomst weer een soortgelijke activiteit moeten ontplooien, dan ontvangen wij graag daarvoor uw geldelijke steun op Postgiro 2420400 t.n.v. Stichting Aarde, Zaandam Dat is de strekking van het hoofdstuk dat drs. K. de Jong Ozn. geschreven heeft in het vandaag verschijnende boek 'Christelijk voortgezet onder wijs, hoe bestaat dat?' Drs. De Jong heeft deze bijdrage aan het nieuwe Cahier van de Unie 'School en Evan gelie' geschreven toen hij nog rector van het Farelcollege in Amersfoort was. Drs. De Jong waarschuwt onder meer tegen kleurloosheid van de Open School, die per 1 januari 1977 begint. De Open school is een com binatie van schriftelijke lessen, per soonlijke begeleiding, radio- en te levisieprogramma's. De plannen van de commissie-Veringa die de Open School voorbereidt doen vrezen dat er weinig ruimte zal zijn voor een eigen inbreng van het christelijk on derwijs, meent drs. De Jong. De huidige staatssecretaris dringt verder aan op de publicatie van een 'christelijke contourennota' voor het onderwijsbeleid tot het jaar 2000. Daarin zou het christelijk onderwijs een eigen visie moeten geven op de toekomst. Drs. De Jong doet zelf en kele suggesties voor een dergelijk plan: meer activiteit bij het maken van eigen leerplannen (het christelijk on derwijs moet zich schamen dat het zo T pi 1 J klakkeloos de niet verplichte €1 jTJl tische overheid. In het Cahier van de Unie (uitgege ven door Kok, Kampen) stan ver der bijdragen van o.a. drs. T. M. Gilhuis, H. A. van den Bijllaard ('Het maar aanrotzooien in het gods dienstonderwijs is een vloek van veel christelijke scholen'), prof. dr. H. Berkhof, en CNV-voorzitter J. Lan- ser. Zie ook pagina 5. .n een onzer verslaggevers EN HAAG Nu de prijs van de aardappels tot ongekende hoogte is gestegen, lekt menige huisvrouw naar vervangende voedingsmiddelen die goedkoper zijn! Dordat vorig jaar acht miljoen ton minder aardappelen werd geoogst in het EEG- ""M3ied, is de prijs van een kilogram bintjes opgelopen tot 1,10 gulden en die van - kilogram roodster tot 1,25 gulden. vroegen aan Bonnie lurke, de bekende voe lt, ïgsdeskundige en publlcis- over voeding, verbonden i het voorlichtingsbureau lttor de voeding in Den iag, welke produkten die )Qedkoper zijn maar met Jzelfde voedingswaarde plaats van de aardappel onze maaltijd kunnen in- men. jjc mnie Buurke: "Bij het ver- I ogen van de aardappel in ig s menu moeten we vooral iten op voedingsmiddelen. die vitaanine C bevatten, omdat de aardappel een goede leverancier van die vitamine is. Toen de aard appel In Europa kwam. verdween bijvoorbeeld de scheurbuik, dankzij dit vita- mine-C-gehalte. We hebben de aardappel nu niet meer zozeer voor dit doel nodig, omdat we veel fruit eten, maar mensen die nauwelijks groenten en fruit eten. maar wel aardappelen, zouden een tekort aan vitamine C kun nen krijgen. Mensen, die minder aardappelen gaan eten moeten er dus voor zorgen grapefruit, citroenen, sinaasappelen of mandarij nen aan hun menu toe te voegen. In de zomer kunnen dit aardbeien en bessen zijn. Wintergroenten als zuurkool, groene kool en spruitjes be vatten gelukkig ook veel vi tamine C. De aardappel is dus niet die ongezonde dik maker. waarvoor hij wel wordt versleten. Hij bevat naast vitamine C ook eiwit ten, Ijzer, vitamines van het B-complex en zetmeel'. Zou het onderschatten van de aardappel als belangrijk voedingsmiddel ook geen verband houden met de om standigheid dat de aardap pel vroeger als een produkt voor de armen werd gezien, denk maar aan het schilde rij 'De aardappeleters' van Vincent van Gogh'. 'Dat is wel mogelijk, maar op het ogenblik krijgt de aardappel de schuld van dikmaker te zijn, terwijl die schuld eigenlijk de vele vet ten treft, die aan de aardap pel worden toegevoegd: bij voorbeeld aan frites, chips en aan het eten van ge kookte aardappelen met veel vette jus. Bovendien is het vitamine-C-gehalte. dat is overgebleven in chips aard- dappelpureepoeder en frites te verwaarlozen'. Welke produkten kunnen de aardappel in onze hoofd maaltijden vervangen? 'Macaroni en rijst zijn de aangewezen produkten. In beide vinden we eiwitten (al zijn die van minder waarde dan ln de aardappel) en vi tamine B. Bij het eten van macaroni en rijst moeten we er wel voor zorgen een sinaasappeltje aan het menu toe te voegen, om aan vita mine C te komen. Laten we ook niet al te vette sauzen en gerechten bij macaroni of rijst eten. Wat het eiwit betreft nog een opmerking: de belangrijkste eiwitbron nen in Nederland zijn melk. kaas en vlees en niet de aardappel: dat was ln de tijd van Van Gogh anders, vandaar de grote hoeveelhe den aardappelen, die toen werden gegeten'. Bonnie Buurke vindt het vervangen van aardappelen door goedkopere produkten als rijst en macaroni overi gens alleen de moeite waard voor grote gezinnen, met opgroeiende kinderen. 'In twee- of driepersoons gezin nen maakt het niet zoveel uit. In grote gezinnen, waar wel een paar kilo aardappe len per dag wordt gegeten, kan het budget echter in evenwicht worden gehouden met macaroni en rijst. Daarnaast zou je een enkele keer meer brood kunnen ge bruik mi. door bijvoorbeeld een dikke groentesoep met brood te serveren'. (Voor nieuws over de prijs vorming op de aardappel- markt zie verder de econo mische pagina). rijksleerplannen heeft nageaapt) meer overheidssubsidie vragen voor het christelijk pedagogisch stu diecentrum oprichting van een tweede chris telijke lerarenopleiding (die door Van Kemenade is getraineerd, (red. Trouw). meer aandacht voor de sfeer op school (geen te grote scholen, men- toraat van leraren, enz.) verbetering van het godsdienst onderwijs (tenminste twee uur per week in alle klassen, bijscholing leer aren, betere leerplannen, kleinere groepen) oprichting per school van een 'leerhuis' waar leraren, ouders, leer lingen en bestuurders samen bezig zijn met de bijbel bezinning op het prestatie-karak ter van ons onderwijs tegenspel tegen een te centralis- 'Pap heeft me een pony be loofd als ik een voldoende had voor rekenen en gedrag MAASTRICHT Bij een nafta - brand op de locatie kunststoffen .van DSM ln Beek zijn gisteroch tend drie werknemers lichtgewond geraakt. De drie mannen werden met brandwonden opgenomen ln het ziekenhuis ln Sibtórd. De brand ontstemd toen rond zes kubieke meter nafta (lichte benzine) uit een aftapkraan ln een opvangput stroomde en vlam vatte. De be drijfsbrandweer had het vuur na drie kwartier onder controle, de schade bleef bepekt tot vebrande Isolatie van bedrading. De kraakin stallatie NAC 3 werd direct buiten bedrijf gesteld. Vermoed wordt dat men vergeten is de aftapkraan te sluiten. DSM heeft aangekondigd een onderzoek te zullen instel len naar de oorzaak van de brand. Dinsdag werd door DSM groot alarm gegeven voor de omliggende gemeenten nadat brandbaar gas was ontsnapt uit de nafta-kraker 3 ln Beek. Na korte tijd kon het alarm echter worden Ingetrokken. (ADVERTENTIE) Vormingscentrum De Drieburg te Driebergen organiseert deze zomer 28juni-3 Juli Opvoeden in Je eentje Week voor onvolledig* gezinnen 5-10 JuN Gezinsvraag: Wie voedt wie op? Dat n ook een week voor ouders mei kinderen 9-13 augustus Workshop '76 'n krealieve zomerweek Postbus 112. Driebergen tel 03438-3193 (ADVERTENTIE) Een Miele is tot en met gekeurd. Streng gekeurd. Door neutrale instanties Op doelmatigheid, betrouwbaarheid en veiligheid. Neem bijvoorbeeld de Miele wasautomaat en trommeldroger. De enige die in Nederland onderscheiden zijn met de keurmerken van èn Kema èn Wolmerk èn de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. er is geen betere

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3