Kissinger va i scherp uit baar Congres puridisch onbevredigend slot Baader-Meinhof-proces dreigt NAVO licht netwerk terroristen door Marokko en Algerije willen praten over conflict in Sahara Socialisten brengen einde Italiaanse crisis dichterbij Rust in Libanon door ontvoeringen bedreigd Buitenlands beleid ondermijnd Huurlingen voor Angola Jritse liberaal fhorpe blijft Nationalisten in Servië opgepakt Unita kondigt tegenoffensief in Angola aan twijfel over verklaring van kroongetuige Dierk Hoff Parijs stuurt meer militairen naar Djiboeti ftIJDAG 6 FEBRUARI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7_ WASHINGTON (Reuter, UPI) De Amerikaanse minister van Mtenlandse zaken Henry Kissinger heeft de strijd aangebonden rt)et het Congres. Hij verwijt het Congres dat het zich te veel be met de buitenlandse poiltiek en slordig omspringt met ge- Daardoor wordt de positie van de Amerikaanse regering i| het buitenland ondergraven, zo meent de minister. llssinger sprak gisteren met de Se- dfcats-commissie die de operaties de Verenigde Staten in het onderzoekt. Hij zei bij gelegenheid dat zijn beleid ern- a^g wordt ondermijnd door het ult- :ken van gegevens die vertrouwe- aan Congres-leden zijn ver let. E>e verstandhouding tussen regering en het Congres (parle- it) is hierdoor verstoord, zo be lde Kissinger. Hij zei dat voor gezonde buitenlandse politiek goeae relatie tussen regering Congres juist een vereiste ls. gan banden Democraten in de Senaat. Mans- field zei dat een regering onmoge lijk kan verwachten dat een Con gres zich dood houdt. 'Dit Congres heeft de verantwoordelijkheid zich te laten horen en het zal zich laten horen', aldus de Senator. Hij vroeg zich af of het wel netjes was van Kissinger om het land In te gaan en de vinger op te heffen tegen het Congres, 'omdat de regering in An gola haar zin niet kreeg'. Mansfield doelde daarmee op het besluit van het Congres om een einde te ma ken aan de Amerikaanse hulp aan Angolese groeperingen LONDEN (AP) De veiligheidsdiensten van alle NAVO-landen hebben een geheim rapport ontvangen met gegevens over een internationaal netwerk van terroristen. Daarin staat dat de aan gesloten terroristische organisaties kunnen rekenen op steun van vijf landen met radicale regeringen en wapens krijgen uit Oost- Europa. Britse huurlingen verlaten in Londen hun hotel aan de achterkant, vanwaar een bus hen naar het vliegtuig met bestemming Angola zal brengen. Volgens sommige huurlingen waren ze met meer dan honderd man. (ADVERTENTIE) darmee zat Kissinger weer op het ?jema. dat hij ook gebruikte voor jjyee redevoeringen, die hij deze -k hield. Bij spreekbeurten in Francisco en Laramie (in de at Wyoming) haalde hij uit naar Congres, dat volgens hem de [ering te veel aan banden legt. komt nog eens zo ver dat de irnigde Staten alleen maar kun- terug slaan als zij zelf worden jevallen, zo waarschuwde Kis- ;er. Hij zei dat het Congres al- i de grote lijnen v^n het bul- iandse beleid kan aangeven, ir dat het de dagelijkse uitvoe- ig moet overlaten aan de presi- it. Momenteel proberen veel gres-leden de president juist dag tot dag voor te schrijven It hij moet doen. De regering 'lest daardoor steeds meer het logen om de gebeurtenissen te bepalen, aldus Kissingers |wht. factie Mansfield minister heeft gisteren meteen op stuk gekregen van senator Ike Mansfield, de leider van de J>NDEN (UPI De Liberale leden jfcnhet Britse parlement hebben er ei.il -hun fractievoorzitter, Jeremy dtTbrpe. op aangedrongen te blij- j»e4 Dit is bekend geworden na een van de twaalf liberale i%rtementsleden. heeft tijdens de vergadering dat er geen enkele zit in de toespelingen van irman Scott, die beweerde een mosexuele relatie met Thorpe ge- d te hebben. Scott deed deze wering toen hij gehoord werd ln band met 'n tegen hem ingebrach- beschuldiigngen had ontkend en ringen kwamen in *'n bedenkelijk glicht te staan toen werd onthuld u t het vroegere Liberale Parle- shtslid, Peter Bessel, regelmatig d had gestuurd naar Scott. vroegere Liberale partijleider, ?1e Grimond verklaarde dat Thorpe rfbeschuldiging van fraude. De be- t hij de Liberale Partij zou blij- "ti leiden. Oud strijdpunt De vraag in hoeverre het parlement de buitenlandse politiek aan de president (en diens minister) moet overlaten ls een oud strijdpunt ln de Amerikaanse politiek. De kwes tie is de afgelopen maanden weer actueel geworden door de vele ont hullingen over operaties van Ame rikaanse inlichtingendiensten ln het buitenland. Veel politici zijn daardoor op de gedachte gekomen dat Amerlka's doen en laten in het buitenland beter moet worden ge controleerd. BEIROET (UPI, Reuter) De geleidelijke terugkerende rust in de Libanese hoofdstad Beiroet werd gisteren verstoord door nieuwe ontvoeringen. Volgens rapporten van de politie werden gisteren ten minste zeven mensen ontvoerd door gewapende mannen. CAIRO (UPI, Reuter) Algerije en Marokko hebben zich bereid verklaard te gaan praten over hun conflict om de Spaanse Sahara. Dit is het resultaat van de Egyptische bemiddeling. Tijd en plaats van de besprekingen tussen beide staten moeten nog worden vast gesteld. Voor verscheidenen winkeliers en zakenmensen ln het centrum van Beiroet waren de ontvoeringen aanleiding om hun zaaik onmiddel lijk weer te sluiten. De wapenstil standscommissie, bestaande uit. Syriërs, Libanezen en Palestijnen, stelde pogingen in het werk de ontvoerden vrij te krijgen. De re cente ontvoeringen hebben nog niet, zoals tot dusver gebruikelijk was, tot tegenacties geleid. De Libanese president Soeleiman Franjiech hield gisteren besprekin gen over de algemene politieke si tuatie met premier Rashid Krami en de Syrische minister van bui tenlandse zeken, Abdel Hadim Khadlam. Khaddam, die als bemid delaar in de Libanese burgeroorlog ls opgetreden, had eerder op de dag gesprekken met Palestijnse leiders onder wie Jasser Arafat. Inmiddels is bekend gemaakt dat Franjiech en Karami morgen het al eerder aan gekondigde bezoek aan Damascus zullen brengen. De tijdens de burgeroorlog gevluch te Libanezen beginnen in groten getale terug te keren. Dit hebben functionarissen ran het vliegveld van Beiroet gisteren meegedeeld Gedurende het bestand, dat nu ruim twee weken duurt, zijn onge veer 6000, voor het merendeel rijke Libanezen via de luchthaven in Li banon teruggekeerd. Volgens som mige schattingen zouden tenminste 300.000 mensen Libanon veria/ten hebben sedert het begin van de burgeroorlog in april van het vorig jaar. Velen vluchtten naar Syrië. De vluchten van de Libanese lucht vaartmaatschappij Middle East Air lines van Cairo naar Beiroet zijn een week vooruit volledig volge boekt. Voor vele Libanezen is de terugkeer weinig feestelijk, aange zien hun bezittingen bij hun afwe zigheid geplunderd zijn. Tijdens de Libanese burgerooorlog zijn 600 soldaten uit het door christenen overheerste leger gede serteerd. Dit is meegedeeld door generaal-majoor Hanna Saaed. En kele honderden militairen zijn vo rige maand gedeserteerd uit het leger dat in het oosten van Liba non, in de Bekaa-valei gelegerd was. Een aantal van deze militairen staat onder aanvoerttig van luite nant Achmed Al-Khatib, die de vorming heeft aangekondigd van een Libanees-Arabisch Leger. De moslem officier heeft het opperbe vel beschuldigd van rechtsfalangls- tische sympathiën. Generaal Saaed heeft verklaard dat luitenant Kha- tib slechts dertig aanhangers heeft. Dit ls meegedeeld door de Egypti sche vice-president Hosni Moeba rak bij zijn terugkeer in de Egypti sche hoofdstad Cairo. Moebarak is een week lang heen en weer gevlo gen tussen de Algerijnse en Marok kaanse hoofdstad in een poging het geschil tussen beide landen tot een oplossing te brengen. President Boumedienne van Alge rije en koning Hassan II van Ma rokko toonden beide veel inschik kelijkheid en wijsheid, aldus Moe barak. Zij waren het eens met het Egyptische standpunt dat er geen Arabisch bloed vergoten moet wor den buiten de strijd tegen de vij anden van alle Arabieren. Moebarak deelde mee dat Marokko en Algerije zijn overeengekomen directe besprekingen te houden over de Spaanse Sahara op een nader overeen te komen plaats er« tijdstip. Beide landen hebben laten weten in het vooruitzicht van poli tieke besprekingen van verder ge weld te zullen afzien. Het Egyptl sche dagblad Al Achram deelde gis teren mee dat de besprekingen zul len plaats vinden op het niveau van ministers van buitenlandse za ken. Syrië Volgens waarnemers houdt de Egyptische bemiddeling in het con flict verband met het succes van de Syrische bemiddeling in de burger oorlog in Libanon. Succes voor de Egyptische bemiddeling zou een ze ker tegenwicht geven tegen het toenemende prestige van Syrië in de Arabische wereld. Egypte is de laatste tijd ervan beschuldigd on. verschdllig te staan tegenover on derlinge Arabische conflicten. Vorige week vonden er ln de Spaanse Sahara ernstige botsingen plaats tussen Marokkaanse en Alge rijnse troepen bij de oase Amgala. Algerije steunt het Polisarlo-front dat zich verzet tegen de Spaanse beslissing om de Spaanse Sahara over te dragen aan Marokko en Mauretanië. De afgevaardigde van VN-secreta- ris-generaal Kurt Waldhelm, de Zweed Olof Rydbeck. ls gisteren ln de Spaanse hoofdstad Madrid aan gekomen. Hij stelt een onderzoek ln naar het conflict om de Spaanse Sahara. Na zijn bezoek aan Madrid zal Rydbeck naar de hoofdstad vao de Spaanse Sahara. El Ajoen gaan BELGRADO Een groep Serviërs is gisteren in Joegoslavië gearres teerd wegens nationalistische acti viteiten. De 17 man sterke groep is beschuldigd van het verspreiden van vijandige propaganda en bele diging van het bewind van Tito. De nationalisten, onder wie een fabrieksdirecteur en een priester zouden banden hebben met de rechtse Tsjetnik-befweging, een or ganisatie van Joegoslavische emi granten in het westen. Tijdens de tweede wereldoorlog was de Tsjet- nik een beweging van extreme Ser vische nationalisten, die samen werkten met de nazi's. De gegevens voor het rapport zijn verzameld door het hoofdkwartier van de NAVO ln BrusseL Een van de lidstaten heeft daar een samen vatting van gemaakt en die ver spreid onder de andere NAVO-lan den. Een verslaggever van het pers bureau AP heeft dit strikt vertrou welijke rapport mogen Inzien. Volgens de gegevens van de NAVO bestaan er duidelijke banden tus sen terroristische organisaties in Europa, het Midden-Oosten, Azië en Latljns-Amerika. Dit netwerk, dat niet steeds met dezelfde naam wordt aangeduid, zou steun ontvan gen uit Irak. Syrië. Libië, Zuld- Jemen en Cube.. De groep, die in december vorig jaar een aantal mi nisters gijzelde in het Ween se OPEC-kantoor, zou uit dit netwerk zijn voortgekomen. Volksfront De belangrijkste tak van de organi satie zou het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina van Geor ge Habasj zijn. Deze radicale groe pering is het niet eens met de politiek van de overkoepelende Pa lestijnse organisatie, de PLO. Dit Volksfront van Habasj zou zorgen voor wapens, geld, ontsnappings routes en opleidingen voor en van terroristen. Andere vertakkingen zijn: de restanten van de Ba ader- Melnhof-groep in West-Duitsland, het Japanse Rode Leger en guerril la-bewegingen ln Latlj ns - Amerika die steun krijgen uit Cuba. Carlos Vender staat volgens het. NAVO- rappont wel vast dat de 26-Jarlge Venezolaan Ramirez Sanchez (beter bekend als Carlos Martinez) een belangrijk figuur is ln de 'terroris tische nationale'. Deze 'Carlos' schoot vorig jaar ln Parijs twee Franse agenten en een Libanees dood. De Libanees was een contact persoon tol het terreurnetwerk en had de Franse geheime dienst inge licht over de verblijfplaats van Carlo6. Uit de papieren van deze Libanees (Moerkabel geheten) en Carlos zijn veel gegevens geput over de internationale contacten tussen terroristen en de regeringen van enkele landen. De bronnen, die het AP heeft geraadpleegd, weiger den verdere gegevens te verstrek- ken om te voorkomen dat de terro risten kunnen nagaan wat de ge- heime diensten zoal weten. LOESAKA (UPI, AP) Woordvoer ders van de westers georiënteerde bevrijdingsbewegingen en Unita hebben gisteren verklaard dat het offensief van de MPLA nu vrijwel tot staan ls gebracht. Volgens da Unita is er binnenkort een tegen- aanval te verwachten, waarbij ge bruik gemaakt zal worden van bul- tenlandse troepen. De woordvoerder van buitenlandse zaken van de Unita, Sangumba, zei gisteren dat een bombardements- aanval op de marxistische rivalen niet was uitgesloten. Sangumba, die gisteren terugkeerde van een reis door Europa om meer steun, ver klaarde dat de Unita desgewenst - binnen 48 uur over bommenwerpers - kan beschikken. De vliegtuigen zouden hun basis ergens bulten An gola hebben, maar hij weigerde de naam van het land van herkomst te noemen. Volgens hem kunnen de Unita en FNLA binnenkort rekenen op een versterking van 3500 Portu- gese manschappen. Sangumba ont- kende dat het huurlingen zouden zijn. Volgens de Unita vechten er op dit moment geen buitenlandse huurlin gen aan haar kant. Het verzoek aan zwarte Amerikaanse Vletnam-vete- ranen. te komen helpen ln Angola met de bestrijding van de MPLA moest volgens de woordvoerder se rieus worden genomen. Inmiddels zouden gisteren al ongeveer hon derd Britse huurlingen per vliegtuig naar Angola zijn vertrokken. ROME (UPI, Reuter) De Italiaanse socialisten hebben gisteren besloten de voorgestelde minderheidsregering van christen-demo craten indirect te steunen. Hierdoor ligt een oplossing voor de al dertig dagen durende regeringscrisis binnen handbereik. Het besluit van de socialisten is van belang voor een nieuwe rege ringsformatie. Zonder de medewer king van de socialisten, die 61 van het dn totaal 630 zetels tellende huls van afgevaardigden bezetten, kan geen enkele regering lang blij ven bestaan. Deze sleutelpositie dankt de socialistische partij PSI aan de onmogelijkheid van een co alitie tussen de communisten, de op één na grootste partij, en de chris- !?oor J. den Boef oewel uitbreiding van de anti-terreur-wetgeving in West-Duits- nd thans uitgesloten lijkt, dreigt het proces in Stuttgart tegen vier den van de zogenoemde Baader-Meinhofgroep toch een juridisch bevredigende afloop te krijgen. Er zullen misschien over enkele aanden levenslange gevangenisstraffen worden uitgesproken, 'j.iar de bewijsgronden zullen zoals de zaken er thans voor staan »n niet overtuigend zijn. >11 e«n merkwaardige rol speelt in dit z< es een 38-jarige metaalbewerker, o erk Hoff, de ongehuwde zoon van ftzeer bekende internist (in ruste), (t erk Hoff werd in juli van het vo el e jaar in zijn woonplaats Frank- t, waar hij een werkplaats had, irresteerd. Hij werd ervan ver- ui cht de explosieven te hebben ver- ardigd, die gebruikt zouden zijn bij ei 1972 gepleegde bomaanslagen, die al leden van de Baader-Meinhof e« rden toegeschreven. Ook zijn fliendin, Bonny S., werd gearres- rd. omdat men haar verdacht van 1- deplichtigheid. Tijdens de eerste zou Hoff hebben bekend, hij de bewuste 'bommen' inder- isad had vervaardigd. >P >ff is later op deze bekentenis In uggekomen. Hij beweert thans, al- st n de omhulsels voor de projectie- i te hebben gemaakt, zonder te ten waarvoor ze gebruikt zouden irden. Enkele maanden na zijn ar- itatie bleek hij bereid, als 'kroon- it tui ge' op te treden tegen de vier ri len van de BM-groep in Stuttgart, .5 idreas Baader, Ulrike Meinhof, Ie idrun Ensslin en Jan Carl Raspe. ►r 'ff ontkent, door het Openbaar mi- tterie te zijn overgehaald. Zijn iendin, waarmee hij intussen ver loofd is, kreeg daardoor gelegenheid naar het buitenland (naar men aan neemt de Verenigde Staten) te gaan. Van de baan? Volgens de verklaringen van Hoff was hij pas gaan 'praten' nadat zijn verloofde in veiligheid was en hem was toegezegd dat hij na het uitzitten van zijn eigen straf (zijn eigen pro ces moet nog beginnen) zou worden geholpen waarschijnlijk om zich eveneens in de Verenigde Staten te vestigen. Of er van dit laatste iets terecht zal komen is thans de grote vraag. Want de regeringspartijen in Bonn blijken sinds kort niet meer van plan te zijn, de anti-terreur-wetge- ving uit te breiden met een 'kroon getuigen-regeling'. En zonder deze regeling, waarop Hoff blijkbaar al een voorschot had genomen, gelden voor hem geen verzachtende omstan digheden. Het uitblijven van deze 'kroongetui gen-regeling' zal ook een enorme tegenvaller zijn voor Gerhard Muller, een lid van de BM-groep, die in 1972 tegelijk met Ulrike Meinhof werd gearresteerd. Muller heeft al als kroongetuige gefungeerd tegen leden van de groep (Margrit Schiller, Ilse Stachowiak, Christa Eckes, Werner Allnach, Helmut Pohl, Eberhard Becker, Wolfgang Beer en Eckehard Blenck), die in Hamburg terecht staan. Tot dusver werd aangenomen dat Muller ook beschikbaar was om als kroongetuige tegen de 'vier van Stuttgart' op te treden. Of dit ook het geval zal zijn als de kroonge tuige juridisch in de lucht komt te hangen, is nog de vraag. Collectief Dit alles neemt niet weg dat het ge rechtshof verklaringen van Hoff en eventueel ook nog die van Gerhard Muller als bewijsmateriaal tegen Baader, Meinhof, Ensslin en Raspe kan beschouwen. In dat geval zou het mogelijk zijn, de collectieve schuld van dit viertal vast te stel.en. Voor de aan hen toegeschreven bom aanslagen kunnen Baader en de an deren levenslang krijgen. Het heeft voor de openbare aanklager dan geen zin meer, de overige beschuldigingen te handhaven, al was het alleen maar omdat zij alleen op sterke vermoe dens zijn gebaseerd. Want ook in het proces tegen leden van de BM-groep mogen aanwijzingen niet de plaats van bewijzen innemen. In zijn getuigenis in Stuttgart heeft Hoff verteld, dat een zekere Erwin het eerste lid van de BM-groep was, die in zijn werkplaats contact met hem zocht en dat later iemand die zich Lester noemde deze Erwin ver gezelde. Zij zeiden aan een filmpro ject te werken, waarvoor zij 'rekwi sieten' nodig hadden. De naar eigen zeggen niets vermoedende Hoff ver vaardigde op hun verzoek handgra naten en een 'babybom', alles zonder explosieven. Hoff was niet argwa nend geworden, toen hem gevraagd werd niet te praten over de 'babv- bom'. Deze hadden Erwin en Lester nodig voor een filmscène, waarin een vrouw, die doet of zij zwanger is, een bom naar een toilet brengt. Bomaanslagen Na verloop van tijd kwam Erwin vol gens het getuigenis van Hoff met een geweer van het merk 'Franchi', waaraan iets veranderd moest wor den. Hof vroeg hem enkele dagen daarna, van welke 'vereniging' hij eigenlijk lid was. Erwin reageerde geamuseerd maar op het ogenblik dat iemand de werkplaats naderde, ging hij er snel vandoor nadat Hof hem een sleutel had gegeven. Dagen later, toen Erwin weer met Lester kwam opdagen, vroeg Hoff, waarom hy zyn sleutel niet had teruggekre gen. Hy kreeg argwaan en dreigde de politie te bellen. Op dat ogenblik zou Erwin een pistool of Hoff hebben gericht en hem duidelyk' hebben ge maakt dat hij geen grapjes moest maken. Nadat Erwin en Lester verdwenen waren, aldus het relaas van Hoff, overwoog hij nog de politie te waar schuwen. Onverwacht kwam echter Lester opdagen met een pamflet van de RAF (Rote Armee Faktion), de beweging van de Baader-Meinhof groep. 'Dat is van ons', aldus Lester, die Hoff vervolgens met een tele fooncode opzadelde. Uit angst, zo vertelde de kroongetuige verder, was hij doorgegaan met het vervaardigen van hulzen voor handgranaten. De laatste zending werd afgehaald door een zekere Harry. Dat gebeurde op 11 mei 1972, betrekkelijk kort voor dat de bommen ontploften, die het Amerikaanse militaire hoofdkwartier in Frankfort zwaar beschadigden. Uit foto's in dag- en weekbladen zei Enkele van de handgranaten die door Dierk Hoff zouden zijn ver vaardigd. Hoff te hebben opgemaakt, dat ach ter de namen Erwin, Lester en Harry de BM-groepleden Holger Meins, Jan Carl Raspe en Gerhard Muller schuilgingen. Holger Meins overleed in een gevangenis aan de gevolgen van een hongerstaking, Raspe staat in Stuttgart terecht en Muller pro beert zelf vermindering van straf te verkrijgen door als kroongetuige op te treden, nu nog in Hamburg en later misschien ook in Stuttgart. Hoff zou ook Baader wel eens in zi)n werkplaats hebben gezien. Hy ont kent echter hem 'voor een gesprek te hebben ontvangen', zoals de verde diging van Baader heeft gezegd te zullen aantonen. 'Krijgsgevangenen' Het doel van de verdedigers van de vier die in Stuttgart terecht staan, is om zoveel mogelijk aan te tonen dat Hoff niet zo onschuldig is als hy zelf doet voorkomen. Om die reden heb ben zij ook de aandacht gevestigd op het feit, dat Hoff zijn getuigenis uit het hoofd leek op te zeggen. Rechter Theodor Prinzing voelde zich ge noodzaakt hierover een vraag aan de kroongetuige te stellen. Deze zag als verklaring voor zijn gedrag, dat hij veel had moeten denken aan wat zich in 1972 afspeelde. Ook had hy de officiële stukken, die op zyn rol in de affaire betrekking hebben, nauw keurig doorgelezen. Intussen hebben de vier verdachten in Stuttgart enkele weken geleden een verklaring over hun proces afge legd. Om beurten lazen zy een ge deelte voor uit een gemeenschappe lijk manuscript, waarin zij zich als leden van de 'stadsguerrilla' om schrijven, die als een kleine motor de gewapende revolutie op gang wilden brengen. Zij wilden zich echter nog steeds niet over hun activiteiten uit laten, omdat zij de autoriteiten geen material in handen willen geven. Een week later eiste een door Ulrike Meinhof gekozen verdediger, de Darmstadse hoogleraar Axel Azzola, dat de vier verdachten als krijgsge vangenen behandeld zouden worden. Azzola baseerde zijn eis op de stel ling, dat de vier beklaagden zich in een oorlogstoestand bevonden. Het gewapende conflict tussen kapitaal en proletariaat is internationaal, al dus de verdediger, die verklaarde dat de stadsguerrilla een voortzetting van de partisanenstrijd is en daar zelfs boven uit gaat'. De rechtvaar diging van bewegingen als de Rote Armee Faktion van de BM-groep bracht Azzola in verband met de wij ze, waarop de Verenigde Naties de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) tegemoet is getreden. De ver dedigers van de andere verdachten hebben gezegd, soortgelijke eisen te zullen stellen. Het proces gaat 'ge woon' door ten-democraten. Nu de PSI de be lofte heeft gedaan de regering niet ten val te brengen is het grootste obstakel op de weg naar een oplos sing voor de crisis uit de weg ge ruimd. Directe aanleiding tot het besluit van de PSI was een aantal voor stellen van kabinetsformateur Aldo Moro, dat voornamelijk tot doel heeft de zwakke Italiaanse econo mie te herstellen. Italië maakte vo rig jaar de grootste economische terugval mee sinds twintig Jaar en kampt met een groot tekort op de betalingsbalans. Als de maatregelen worden uitgevoerd, betekent dat een bevriezing van de topsalarissen gedurende een Jaar en komt er een einde aan de enorme kapitaalvlucht naar het buitenland. Tevens wor den er nieuwe belastingen Inge voerd, die de regering 2000 miljard lire (ongeveer acht miljard gulden) extra moeten oplevern. Een groot ^deelte hiervan moet komen uit een belasting van 75 procent op winsten die voortkomen uit prijs stijgingen boven het peil van eind 1974. De socialisten zijn niet geheel te vreden met het pakket maatrege len. maar eij willen een nieuwe regering-Moro niet langer tegen houden in verband met de ernstige economische en monetaire proble men. Het ls vrijwel zeker dat de sociaal-democraten en de republi keinen dit voorbeeld zulten volgen en de regering ook passief zullen steunen. DJIBOETI (AFP, DPA, UPI) Frankrijk heeft gisteren duizend militairen naar Djiboeti gevlogen ter versterking van het 4000 man tellende garnizoen ln de Franse ko lonie Af ars en Isaas. Deze maatre gel is het gevolg van de toegeno men spanning tussen Somalië en Frankrijk na de recente kaping van een schoolbus door gewapende le den van het bevrijdingsfront voor de Somalische kust. Na de bevrij ding van de gegijzelde kinderen ia er tussen Franse en Somalische le gereenheden geschoten. De Somalische ambassade maakte gisteren bekend dat het zevenjarig jongetje, dat na de bevrijding van de bus werd vermist, ln handen Is van het Front voor de bevrijding van de Somalische kust, dat streeft naar onafhankelijkheid voor de Franse kolonie. De Somalische re gering stelt pogingen ln het werk het jongetje vrij te krijgen en zal hem daarna overdragen aan de Franse autoriteiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7