Sneeuw, ijs en honger voor vogels dichtbij I m\Ém jommentaar De reigers het meest triest erette (1) -erette (2) Gevoerd wordt er gelukkig overal het vriespunt weerrapporten Sneeuwberichten Echtgenote van verpleger Frans H. gearresteerd duivenprobleem in bameveld doorzakken volksvliegtuig ereknoeris dansje -1IJDAG 6 FEBRUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 het kabinet-Den Uyl aan het ld is, zijn wij er aan gewend let, dat compromissen, die binnen terraad zijn bereikt, vervol- s door woordvoerders van de coa- moten in de Tweede Kamer op lakt tegengestelde wijze worden enkele keer begint het gebekvecht wie gewonnen en wie verloren zelfs al voor de ministerraad overleg heeft voltooid. Al enkele hebben wij mogen beleven dat Ike momenten in de wandelgan- het Binnenhof informele pers- ies worden gegeven, waarop isten wordt uitgelegd dat wat irdvoerder van de 'tegenpartij' ;t zelfde moment elders staat te verwerpelijke onzin is. Het )m met name de fracties van PvdA die zich in deze techniek een t bedrevenheid hebben verworven. ®j het professionele standpunt van "Toumalisten uitgeredeneerd, heeft methode uiteraard stellig voorde- De ervaring is immers dat men {aans van de standpunten die én KVP op deze wijze ventile- lechts het gemiddelde behoeft te om te kunnen vermoeden waar kabinet uiteindelijk terecht zal De ervaring leert overigens dat bij een zo vroegtijdig op begonnen debat doorgaans wat opwinding- en tendentieuze tfccbtmg te pas komt. Ir de coalitie echter is dit een setigende manier van werken. Zij natuurlijk voort uit het feit dat partners in de regering menen te moeten wantrouwen. I wantrouwen was bij het ontstaan iet kabinet alleszins begrijpelijk, de bedoeling was nu juist dat •it zou verdwijnen. En dat ge- natuurlijk niet wanneer de twee ten blijven doorgaan elkander liezer uit te roepen, goed, tot dusverre heeft de coali- nog mee kunnen leven en men alles nog kunnen blijven dat* het ooit echt nog eens gjl komt. door Henk van Halm de operette die gisternacht in de uurtjes op het Binnenhof is roerd, is duidelijker dan ooit ge- n dat het wantrouwen ook in de im van de ministerraad zelf heeft ekerd en dat maakt de zaak uk erger. Een tijd lang hebben men denken, dat er binnen het t weliswaar hard wordt gevoch- dat de persoonlijke verhou- era in orde zijn. Over dat laatste immers zo nu en dan dierbare tien verteld; zeker door minister Agt, die wel eens vertederd over I makkers' heeft gesproken als hij over zijn socialistische colle- de heer Van Agt heeft ons het ;jesachtige karakter van dit verhalen nu helder voor ogen door over zijn collega's open verdenking uit te spreken dat een loer hebben gedraaid, behoort tot de onvoorstel- len dat minister Boersma ver- de geestelijke gezondheidstoe- van de heer Van Agt onderwerp •lieke discussie heeft gemaakt niemand moeite kosten, de ige elementen in deze draak op irde te schatten, maar onder- i kunnen wij de heer Wiegel ongelijk geven als hij zegt dat kabinet niet sleohts zijn eigen in, maar ook dat van de politiek beschadigd. ter Van Agt heeft zijn handel- inmiddels ruiterlijk betreurd en ttinister-president Den Uyl heeft [even dat hij is tekort geschoten I coördinerende taak. :anten van de zaak kunnen dus onbesproken blijven. Dan res- »g onze indruk dat de premier nselijke relaties in zijn kabinet ijk heeft verwaarloosd. Het is te dat de heer Den Uyl dat inziet proberen in te halen wat er nog lalen valt Pen graad onder nul wees de thermometer aan toen ik een paar uur geleden de deur achter me dichttrok. Onder de grijze hemel is de polder een bijna ein deloze witte vlakte met hier en daar een boerderij of een donker bomengroep je. Alleen bij de boerderijen schaatsen wat kinde ren. In dit zo Hollandse landschap bij een temperatuur die best draag lijk is, vergeet je als verwoed schaatsenrijder even dat je het eigenlijk erg druk hebt en dat er van je verwacht wordt dat je 's avonds nog een verslag schrijft over hoe het de vogels vergaat. Want in deze verstilde win terwe reld sterven vogels, die de strijd tegen honger en kou niet meer hebben kunnen volhouden. P en waterhoen wiekte met wankele vleugelslag op uit de rietkraag langs de vaart, plofte plotseling vlak voor me op het ijs en bleef uitgeput liggen. Het liet zich tot op een meter naderen, maar vloog toch weer op toen ik het wilde pakken en ver dween onvindbaar tussen de dichte oeverbegroeiing. In een boomgaard naast een andere vaart was een grote troep kramsvo gels neergestreken. Toen ik er langs schaatste, vlogen de grote, blauwgrijs met bruine lijsters uit het hoge noor den op met een onwelluidend „tjak- tjak-tjakMaar ver weg vliegen deden ze niet, want enkele van de bomen hingen nog vol kleine rotte appeltjes. Waren de kramsvogels nog op on- perwiek die ik een eind verder aan raad bedacht, de ineengedoken ko- trof onder een ligusterheg bij een boerderij, maakte nauwelijks aanstal ten om weg te hippen. Zelfs de bru tale spreeuwen zijn nu niet erg luid ruchtig. In troepjes van vijf, zes zit ten ze in de struiken bij de boerde rijen als honden die wachten voor de deur van een slagerswinkel. Elf da gen sneeuw en vorst laten zich gel den. Slachtoffers "^atuurlyk vallen er onder de spreeuwen wel koudeslachtof- fers, in de eerste plaats de zieke en zwakke vogels die door hun gezonde soortgenoten weggehouden worden van het voedsel dat hun wordt toe geworpen. Maar het gros weet zich goed door de winter te slaan en ver zamelt zich bij huizen; ze weten dat dat de bewoners dagelijks etensres ten buiten de deur deponeren. Uit een groepje elzen vliegen sijsjes op met kraaiende geluidjes. Maar ze strijken meteen weer neer en gaan door met wat ze aan het doen waren: zaadjes peuteren uit de houtige elze- proppen. Voor hen dreigt er voorlo pig geen honger, als het maar niet gaat ijzelen, want dan wordt het el- zezaad onbereikbaar onder het Ijs- laagje. Watervogels Anders staat het met het waterwild. Over het algemeen zijn watervogels ter blijven ze hun natuurlijke ge- schuw en zelfs in de strengste win- bondenheid aan het water trouw, ook als is daar niet veel eetbaars te vind- den. Trouwens meeuwen zwermen boven de ringdijk of eigenlijk boven het kanaal erachter. Voor de binnen vaart wordt het kanaal met ijsbre- kers opengehouden en daar hebben zich vele honderden meerkoeten ver zameld. Dicht opeengedrongen dobberen de zwarte vogels op het water, een paar lopen op hun grijsgroene platvoeten op het ijs rond. Bevroren waterdrup pels glinsteren tussen de rugveren van de meeste koeten en sommige hebben hele kluiten ijs aan vleugels en buikveren. Onder de witblcssen zijn al slachtoffers gevallen: hun door ratten uitgeknaagde lyken lig gen vastgevroren op het ijs. Een do de kuifeend is er ook bij. IJs onder veren Usafzetting op de veren kan voor de vogels fataal zijn. Gezonde, sterke koeten worden door die on vrijwillige bagage minder weerbaar als het erop aankomt aan rovers te ontsnappen en hun deel te krijgen, als er gevoerd wordt. De meeuwen, niet zozeer de kok- en stormmeeuwen als wel de veel grotere zilver- en mantelmeeuwen die langs alle open water schuimen en de koeten elk brokje voedsel betwisten, kennen geen pardon en doden elke koet die zich niet uit de voeten kan maken. Wilde eenden en meerkoeten in een stuk open water. De reigers "tiet meest triest zien de reigers er uit. Ik heb er in totaal een stuk of tien gezien. Met ingetrokken hals staan ze op het ijs, bij regelmatig opengehouden bijten, maar ook by kortelings toegevroren wakken. Ge- voerd wordt er gelukkig overal, niet alleen door particulieren, maar voor al ook door plaatselijke actiecomité's. De reigers krijgen dagelijks vis en visafval, de koeten die zich 's win ters plegen te voeden met grassen en onkruidzaden, die ze op de oevers van meren en vaarten vinden, maar die nu grotendeels met sneeuw be dekt zijn, met zaden, vetten, mine ralen en peulvruchten, die bij gros siers worden opgekocht. Als de reigers zonder meer aan him lot zouden worden overgelaten, zou den ze dagen achtereen in dezelfde apatische houding blijven staan tot ze van honger en kou ter plaatse ster ven. Hoe goed overigens de moderne voermethoden zijn, heeft de strenge winter 1962/'63 bewezen. In die lang durige winter stierven er in het hele Amsterdamse Bos minder dan tien reigers, een aantal dat daar in elke normale winter aan de vorst ten of fer valt. De meerkoeten en blauwe reigers, die we hier in de winter zien, zijn lang niet allemaal vogels, die hier ook broeden. Die zijn voor een groot deel naar zuidelijker streken getrok ken, al ver voor de winter begon. Het leeuwedeel vormen de vogels, die in Scandinavië, de Oostzeelanden, Noord-Rusland en Polen thuishoren. qze weerkundige medewerker Winterlandschap: mooi en romantisch, maar een ongastvrjj oord voor veel hongerende vogels. Wilde eenden zijn er weinig in het kanaal. Wel een paar eenden die bijna anderhalf maal zo groot zijn. De mannetjes zijn opvallend wit met zwarte rug en donkergroene kop, de wijfjes zijn grijzer met veel bruin en hebben een rafelige kuif op het achterhoofd. Deze grote zaagbekken leven hoofdzakelijk van vis, die ze met de lange, van hoorntandjes en een haakpunt voorziene snavel ge makkelijk kunnen vasthouden. Ze duiken voortdurend en zullen nog wel gegpeg vis onder het ijs weten te vangen. Zaagbekken laten zich nooit voeren en op plaatsen waar wel open water is, maar de visstand slecht, komen ze bij langdurige vorst meestal om. Waar aan de dijk huizen staan, krioelt het van de wilde eenden. Doordat ze het water voortdurend in beweging houden, is een groot wak open gebleven. Ze zien er betrekke lijk welvarend uit, dankzij keuken afval en brood van omwonenden. Meeuwen In grote troepen staan kok- en storm meeuwen op het ijs te wachten, tot iemand de eenden en koeten komt voeren. Ze gaan verschrikt op de wieken, als ik op zo'n troep afkom. Voor hen dreigt geen voedselnood. Niet alleen zijn ze brutaal genoeg om de beste stukken voor het water wild weg te kapen, ze schuimen ook langs vuilnisbelten, langs het strand en de vissershavens, in de Steden, overal waar wat te vinden is. Ze zijn veel minder afhankelijk van water dan eenden en koeten. Meeëten doen ook de zwarte kraaien, bijna even felle rovers als de zilver meeuwen en helemaal niet vies van een vogelkadaver. Als aasgieren zit ten ze in de toppen van de bomen vlakbij. Zolang er mensen in de buurt zyn, blijven ze daar, maar als die hun hielen gelicht hebben, scha ren ze zich onder de meeuwen en schrokken veel naar binnen van wat er op het ijs is terechtgekomen. Kuifeendjes Ook in een groot wak bij het pol dergemaal ontbreken de meer koeten -en wilde eenden niet. En daar zwemmen ook een paar kuifeendjes, kleiner dan de wilde eenden, de man netjes zwart met witte flanken en met een afhangend kuifje Het zijn duikeenden die hun voedsel (schelp dieren, kleine zoetwatermosseltjes, knoppen van waterplanten) van de bodem ophalen. Tot mijn verbazing accepteren ze brood even gretig als de andere eenden. Bij een cafeetje zingt met radde stro fen een winterkoninkje tussen stijf bevroren chrysanten in het tuintje. Drie merels zitten kleumerig bijeen onder een berberishaagje. In het café is het warm en de snert uitstekend. En die had ik wel nodig ook, want mijn lunchpakket is in et telijke vogelmagen terechtgekomen. IS i wordt met de dag gevaarlij - por te weinig vorst. De geva- and wordt bevorderd door dooi. Bij een resolute tero- pStijging zou iedereen zich ji" bewust «ijn dat het ijs niet al( loudt. De temperatuurstijging graden kwam gistermiddag "-■ad Middelburg ook al on- Rdjden was daar voor het 10 jaar mogelijk en nu ^3 -r alweer gestopt worden. ka oor de komende dagen zien veJtt met zitten met de winter, haantje van de toren naar «n wijst, zegt op zichzelf fei: het komt er maar opaan luchtstroming in een -eerder m zuidoostelijk of noordoos- geweest. Bij een flinke krul ®g' zou het prompt harder (ritwiesen. Maar dus de huidige krult boven het continent ,v_naar het zuidoosten of d waardoor er eerder zachter dan ijzige lucht toestroomt. Het zit hem nu al geruime tijd in de aan wezigheid van een hogedrukgebied van 1025 mbar boven Zuid Rusland dat met een brug de verbinding onderhoudt via noord Polen en de Oostzee naar een ander maximum van gelijke sterkte ten noordwesten van Oslo. Langs de zuidzijde van het hoge druksysteem heerst een oost-zuidoostelijke circulatie die ook voor het weekend temperaturen om het vriespunt doet verwachten. De depressie die in het oosten van de Verenigde Staten eerder deze week sneeuwstormen veroorzaakte lag gisteren met 985 mbar boven midden Groenland en vervolgde haar weg naar het noordoosten. Een abonnee uit Zuidhom haalt herinneringen op aan de winter van 1929. In de voorat gaande herfst was de kwaliteit van het koren, de aardappelen, het vla6 en de suiker bleten dauk zij een prachtige zo mer voor de bouwboeren (droog) Uitzonderlijk hoog. Op 5 oktober sloeg hei weer dermate om dat het moeite kostte de hakvruchten op het heem te krijgen. Rond 5 jan. '29 ging het enkele graden vriezen, op 11 jan. was het ln Groningen 8 en daags daarna in De Bilt —12 graden. In de tweede februarideka- de begon de grote Siberische kou explosie en pas op 8 april kon men beginnen te zaaien en dat niet voor 10 uur 's morgens omdat de grond nog maar enkele centimeters ont dooid was. In Jan. 1976 kreeg Em- men 161 mm regen. Wagenborgen (Groningen) 132, Musselkanaal 127, Den Post 124, Siddeburen (Gr.) 122, Steenwijk 119, Nijmegen 11, Ul- thulzermeeden 108, Texel 105, Alk maar 100, Ede en Santpoort 97, Bussum 94, Doetinchem 90. Oud Beyerland 87, Kampei eiland 83, Marken 80. Den Haag 77, Almkerk 76. Eindhoven 74. Maastricht 71, en Zierikzee 53. mm tegen normaal gemiddeld 65. Weerrapporten van gisteren, max. temp. en neerslag van 7-19 uur. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Twente Vllssingen Zuid Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel inkfort FranJ Genè' ive Hoewel er delaatste dagen geen verse sneeuw meer is gevallen blijft de situatie voor de wintersport over het algemeen gunstig In de och tend is de sneeuw veelal hard. Af dalingen zijn mogelijk In de dalen bevindt zich in veel gevallen een koud laagje met vorst, hogerop ln de bergen houdt een föhnachtlge wind de opruiming onder de wol ken. is het veelal zonnig, met uit stekende vergezichten Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid half bew. 1 0 onbew. 1 0 onbew. 2 0 zw. bew. 1 0 onbew. 2 0 geh. bew. 1 0 onbew. 1 0 onbew. 0 onbew. 1 0 onbew. 2 0 geh. bew. 4 0 regen 14 4 sneeuw —1 0.1 zw. bew. 14 1 onbew. 3 O geh. bew. 2 0 geh. bew. 4 0 sneeuw —11 0.1 licht bew. 12 0 onbew. —2 0 licht bew. 14 0.3 regen 4 2 geh. bew. 3 0 zw. bew. 2 0 half bew. 12 0 half bew. 16 0 zw. bew. 17 0.4 geh. bew. —2 0 zw. bew. 14 0.2 zw. bew. 1 0 zw. bew. 5 0 zw. bew. 16 0 half bew. 14 0 voor zaterdag 7 februari - 18.33; Harin gvltotslulzen tterdam 7.54 - 2" Sche- Majorca Munchen Nice Oslo Parijs Rome 8pllt 6.13 - 18.33; I venlngen 7.10 - 19.26; Umulden 7 57 - 20 13; Den Helder 11.05 - 23 28; Harllngcn 1.35 - 13.53; Delfzijl 3 38 - 16.06. Van een verslaggever KERKRADE In verband met het drama ln de Luckerheidekliniek ln Kerkrade. heeft de politie een nieu we arrestatie verricht. De echtge note van hoofdverpleger Frans H. is in verzekerde bewaring genomen. De vouw. de 49-jarige B. H. B. wordt verdacht van heling van goe deren en kleren die haar man ln de kliniek heeft gestolen. Zoals bekend wordt Frans H. vastgehouden om dat hJJ verdacht wordt van moord op oude patiënten dooi het Inspui ten van insuline. Een hoogleraar van de universiteit van Nijmegen heeft nagenoeg vast gesteld dat vier var de bejaarde patiënten op deze manier zijn over leden. Op verzoek van de officier van Justitie, mr. Booster wordt het onderzoek voortgezet, en is ook de echtgenote van de verdachte nu gearresteerd. onder redactie van loessmil Vogels hebben het in dit koude jaargetijde toch al niet makkelijk, maar de duiven in Bameveld heb ben nog veel meer gevaar te duch ten dan alleen het weer. Er ligt dar ook nog een jager op de loer, om de dieren zo mogelijk, een ko gel door het verkilde lijf te jagen. Maar ook brigadier De Lange van de plaatselijke politie heeft het er moeilijk mee. De honderden ver wilderde duiven geven behoorlijk wat overlast, hij vangt al langer dan een jaar de klachten op en de politie moet er dan maar wat aan doen. 'Op de technische school ligt bijvoorbeeld een laag duiven- vuil van vijf a zes centimeter dik. De architect die met de verbou wing bezig is, heeft ontdekt dat het beschot onder de pannen daar door helemaal verrot is. Op en rondom een lagere school bevui len de duiven 's nachts alles: de speelplaats waar de kinderen moeten spelen, de fonteintjes waar ze uit drinken'. De politie moest na zoveel klach ten wel ingrijpen, mar hoe? 'Het enige wat toy konden doen was de duiven afschieten, maar eerst heb ben we de plaatselijke dierenbe scherming gevraagd: doe ons een beter middel aan de hand. Die wisten niet en overlegden met het hoofdbestuur in Den Haag, maar ook daar wist men geen effectief middel voor dit geval Ook fauna beheer kon ons niets beters aan raden en samen zijn we tot de conclusie gekomen, dat afschieten het enige afdoende middel was. Konden we de dieren hier op de grond krijgen, dan was het wat anders, maar ze laten zich niet voeren. Ze vinden meer dan ge noeg voedsel in de graansilo's bui len ae oeoouwae Kom. ue ge meente heeft nu een man met een jachtakte tot 31 maart vergun ning gegeven de duiven te schie ten, maar eerst hebben we de dui- venho uders gewaarschuwd hun dieren binnen te houden.' Toen het besluit eenmaal gevallen was, kwamen de kritieken en de wijze raadgevingen natuurlijk los. Iedereen wist opeens iets beters, maar dat waren dan wel mensen die zelf geen last van de duiven hadden. Het gaat om verwilderde duiven en geen wilde, zoals vaak beweerd wordt die vol gens de brigadier losgelaten zyn, 'Eén spannetje duiven vinden ze heel mooi, maar zo gauw het er vier worden is het al niet leuk meer. Bij vijf spannetjes zetten ze het hok open, want dan hoeft het niet meer". Bij wijze van protest tegen de duivenhandel heeft een aktiegroep de afgelopen zomer op Probeer nooit liggend op Je bulk uit een wak te komen, want dat lukt toch niet. Een tip in de Leeuwarder Courant van een le zer, volgens wie een onfortuinlij ke ij sganger het best al rug- zwemmend de rand van het wak kan proberen te bereiken. Maar algemeen bestuursassistent Vos van de Koninklijke Nederland- sche Bond tot het Redden van Drenkelingen ziet het anders: al leen als Je ln een bijt een ln het Ijs gehakt gat terecht komt. is dit hèt systeem, zegt hij. Zo'n byt heeft dikke randen en is zelden groot. De drenkeling kan zich daar ruggelings uit schuiven, zich met de voeten te gen de overkant van de bijt af zettend en, eenmaal op het ys, naar de kant rollen. Een wak noemt de heer Vos veel gevaar lijker. Die door felle wind, tocht of geloosd afvalwater ontstane de Bameveldse pluimveemarkt honderdvijftig sierduiven losgela ten, die zich by de meute gevoegd hebben, en dan zijn er ook nog de verdwalde postduiven. Zo is het Bameveldse duivenprobleem ont staan. 'Ik vind het zelf ook beroerd', zegt brigadier De Lange, 'maar het is gewoon noodzakelijk om ze af te schieten. Ik thnd het trouwens een heel humane dood vergeleken bij het lot van de duiven die hier op de markt verhandeld worden en naar België vervoerd. Daar wordt ze de nek omgedraaid en dan ver dwijnen ze in de kroketten". Als alles volgens plan verloopt, zullen nog dit jaar honderden Westduitsers hun eigen privé- vliegtuigje pakken in plaats van de auto. Volgens het weekblad Nieuwe Revu heeft ene Helmut Wilden, die jarenlang in de lucht vaartindustrie gewerkt heeft, een volksvliegtuigje ontworpen, dat voor krap twaalfduizend gul den aangeschaft kan worden nauweiyits meer dus dan een ge middelde auto en dat de pi loot hoogstens een tientje voor een uur vliegen kost. De gang bare vliegtuigjes die voor privé- doeleinden worden gebruikt, koa- ten per vlieguur al gauw hon derd gulden. Nu heeft de *Vo Wi 10', zoals het toestelletje gaat heten, ook niet zoveel om het HJf. Het vliegt op twee kleine moto ren van 150 cc en houdt de piloot die voorlopig ln de openlucht moet zitten twee uur in de lucht. Het bereikt een snelheid van zo'n tachtig kilometer per uur en kan drieduizend meter hoog komen. Het vliegtuigje is uitgeprobeerd en vliegwaardig bevonden. Wilden is druk bezig verbeteringen aan te brengen hy wil het toestel minstens vier uur in de lucht laten blijven en de koude zitplaats comfortabeler maken maar nu al hebben meer dan honderd Westduitsers een exemplaar van het nieuwe vervoermiddel besteld. Wilden hoopt het volksvliegtuigje over een paar maanden in produktle te nemen. De Udense camavalsstlchting "Knoerissen 1965' kent, zoals wel meer van hun carnavalsbroe ders, een jaariykse onderschei ding, compleet met versierselen. Dit jaar gaan ze die versierselen met de nodige tamtam om de hals van Albert Mol hangen, die ze dit weekeinde ln Uden in ont vangst zal nemen. aten. waar vaak een dun laagje ligt, zie Je niet. Wie daarin verzeild raakt, moet het gs naar de kant toe kapot slaan, ichtblj het wak zal het altyd dun zyn, maar hoe dikker het ys wordt, hoe moeiiyker en pUniy- ker. De heer Vos raadt Iedere schaatser dan ook aan wollen handschoenen aan te trekken. Leer wordt ln het water spek glad en daar heb Je geen enkel houvast aan. 'In negen van de tien gevallen kom je al brokke lend tot vlak onder de walkant, maar het moet wel snel gebeu ren. Al na een paar minuten kun je door de kou bevangen wor den.' Zelfs onder het ys schieten hoeft niet hopeloos te zyn, voor al niet voor goede zwemmers. In dit geval laat de drenkeling zich op de bodem zakken en kykt of hy een afwykende plek ln het ys ziet. In schoon ys is die don ker, in vuil of besneeuwd ys licht, maar altyd kleiner dan de omgeving. Daar is dan de red dende opening ln het Us. De driejarige Klrstin vindt het schitterend, maar Garry, pas twee, kijkt nogal benauwd nu hij voor het eerst in zyn leven tje met een 'vrouw' in zijn armp jes op een dansvloer in Mün- chen staat. Maar er wordt hier carnaval (voor kinderen) gevierd en dan doe je nu eenmaal vaak mee aan dingen waar je in het dagelijkse leven niet over pie kert. 'Ik heb het gevoel, dat we gevolgd worden.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5