Onderzoek toegezegd naar mogelijkheid alle woningen te isoleren Ex-bemiddelaar vernietigde alle stukken Ja, de Lada stationcar! VbrstMï Soldaten weigeren dienst Geen vervolging van vrijwilligers Minister Lubbers wil actieplan voor tien jaar: Ex-Kamerlid DS'70 mr. K. A. Keuning nu lid van de VVD Ministerraad Een personenauto op de Bedrijfswagen-RAI? LADA \brsten Vandaag was bij Christina in haar NewYorkse flat. Amsterdammer stopte met werven van 'adviseurs' voor Angola 'Een blanco strafregister behouden' Verklaring van niet-jood-zijn in Brabantse gemeenten' Drie mannen na uur gered van driftijs 'Slotverklaring van Helsinki moet les materiaal zijn' METZLER- RITA 6 FEBRUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Lubbers zal onderzoeken in hoeverre het rfiogelijk is alle woningen de ko mende tien jaar zodanig te isoleren dat in belangrijke mate energieverspilling wordt tegengegaan. Hij zal hiervoor de Tweede Kamer een actieplan voorleggen. ADVERTENTIE Minister Lubbers deed deze toezeg gingen tijdens het gisteren in de Tweede Kamer voortgezette debat over de energienota. Tijdens dat debat diende de anti-revolutionair Van Houwelingen een motie in waarin maatregelen worden ge vraagd, waarvoor omstreeks 1985 de woningvoorraad voldoet aan nader vast te stellen isoldatienormen. De ze motie is mede ondertekend door de KVP, CHU, PvdA, WD, PPR en DS'70 volgens de motie is de isola tie van woningen een belangrijke bijdrage In de noodzakelijke strijd de verspilling van energie. Minister Lubbers zei geen bezwaar tegen de motie te hebben, maar zich alleen af te vragen in welke mate dat zal kunnen worden gerea liseerd. Hij zei daarom bereid te zijn een actieplan op te stellen. De meerderheid van de Tweede Ka mer lijkt zich ook te kunnen vin den in een tweede motie van Van Houwelingen, waarin terughou dendheid met de toepassing van kernenergie en beperking van het gebruik van olie en aardgas wense- Hjk wordt geacht. Daarom, aldus de notie, zal het aandeel van steen- rooi, waarvan meer in de wereld lüorradig is voor de Nederlandse aiergievoorzienUng wezenlijk moe ten worden verhoogd. OLIEMAATSCHAPPIJEN rister Lubbers deed gisteren ook toezegging een wetsontwerp op stellen, waarin wordt geregeld ,t oliemaatschappijen verplicht inlichtingen te verschaffen de regering. Op deze verplich- is na de oliecrisis vooral aan- ;edrongen door de progressieve 'jijen, maar aanvankelijk wilde -ter Lubbers niet verder gaan een wijziging van de ddstribu- >t. informatie die de regering [jgt bijvoorbeeld over aanvoer en 'oorraad) kan worden ove^gedra- ;en aan het internationale energie tentschap (IEA), dat op zijn beurt informatie in een bepaalde vorm beschikking van de lidstaten ;an stellen. Gezien de problemen nd het opstellen van een derge- jk wetsontwerp kon minister-Lub- ;rs niet aangeven wanneer de in- (ADVERTENTIE) Minister Lubbers: geen bezwaar diening kan worden verwacht. Minister Lubbers deed de toezeg ging tijdens het debat over de toe treding van Nederland tot de inter nationale energie-oveereenkomst. waarmee de Tweede Kamer (met uitzondering van de PSP en de CPN) akkoord is gegaan. De over eenkomst is bedoeld als om de sa- menerking op energiegebied tus sen de deelnamende landen te ver sterken. Het voornaamste onderdeel is een rantsoenertngs- en distribu- DEN HAAG Het oud- Tweede- Kamerlid voor DS'70, mr. K. A. Keuning, heeft zich aangemeld als lid van de WD. Hij vertrok vorig jaar uit de Tweede Kamer, met drie andere leden van de fractie van DS'70, in verband met verschillen van mening met fractiezoorzitter Drees. Mr. Keuning wilde zich niet aansluiten bij een kleine nieuwe groepering, omdat hij meent, dat In Nederland alleen plaats is voor drie grote blokken (socialistisch, libe raal en christen-democratisch). tiesysteem ten tijde van een crisis, wanneer de olievoorziening stokt en een tekort en Zwitserland, Zwe den, Oostenrijk, Spanje, Turkije. Canada, Verenigde Staten, Japan en Nieuw-Zeeland betrokken. Vervolg van pagina 1 De WD-leider Wiegel, die ophelde ring had gevraagd, zei. 'Ik vind het cxiet zo erg dat het kabinet zijn eigen aanzicht schaadt, maar kwa lijk is dat het aanzicht van de politiek is geschaad'. De communist Bakker sprak over een 'tweede rangsdrama' en 'een storm in de biechtstoel'. 'Er bestaat een feitelij ke politieke crisissituatie, iedereen is politiek zo verdeeld dat het min ste geringste tot bosbrand kan lel den', aldus Bakker. De andere frac tieleiders mengden zich niet in het debatje. Wiegel kreeg de gevraagde ophelde ring over de interne meningsver schillen ln het kabinet overigens niet. Den Uyl wees erop dat het gewoonte is geen inhoudelijke me dedelingen in de Kamer over wets ontwerpen te doen, zolang die nog niet de Raad van State zijn gepas seerd. Daarmee zijn volgens hem de gebruikelijke persconferenties na afloop van de ministerraadsverga deringen niet in strijd. De premie weigerde Wiegel toe te zeggen dat de Kamer voortaan de aan de pers gegeven informatie letterlijke toe gezonden zou krijgen. 'Er wordt geen letterlijk verslag gemaakt van die persconferenties, anders wordt een zekere vrijheid tot improvisatie oonmogelijk', zei hij. Veelgeprezenlaag geprijsd. Die stationcar, met de vijfdeurs toegankelijke laadruimte, plus dat persoonlijke uiterlijk springt er onmiddellijk uit! Zeker wat duurzaamheid, service en zuinig onderhoud betreft. Op de GREMI stand nr. 115 vertelt men U alles over die persoonlijke bedrijfswagen, waarin zakenlieden, hobbyisten en kroostrijke gezinnen hun ruimteproblemen kwijt kunnen. LADA, altijd nèt even sterker! LADA STATIONCAR, de persoonlijke bedrijfswagen! Inkl. btw ƒ10.650." flGi Meer Gremi-merken: Lada 1200 9595.- Lada 1300 10395.- Lada 1500-S 11985,— ZastavallOO 9495,- Zastava 750 (binnenkort leverbaar) Alle prijzen inklusief btw. Gremi Auto-import b.v., Groningen. 170 dealers in Nederland. Service over geheel Europa. Gaarne ontvang ik een kleurenfolder van de Lada of één van de andere Gremi-merken: Lada 1200 stationcar O Lada 1200 Lada 1300 Lada 1500-S Zastava 750 ZastavallOO (aankruisen wat u wenst). Naam: Adres: Plaats: Opzenden aan Gremi Auto-Import b.v., Groningen. >\(U kunt ook bellen: 050 -126142). Bandopnamen De Kamer krijgt bij wijze van uit zondering wel een letterlijk verslag van de woensdag gehouden pers conferentie over de ondernemdngs raad. De pers mocht daarvoor geen bandopnamen maken, maar toeval lig, zo zei Den Uyl, heeft het minis terie van financiën, waar de bij eenkomst plaatsvond, zonder dat wij dat wisten toch een bandopna me gemaakt. 'Bandopnamen blijken ook in ons land een belangrijke rol te gaan spelen', zei president Den Uyl. Van een onzer verslaggevers ZUIDLAREN-UTRECHT Veertig dienstplichtige militairen in de Adolf van Nassaukazerne in Zuidla ren hebben gistermorgen geweigerd op het appèl te verschijnen. Vier van hen is voorlopig arrest aangezegd: de anderen, die zich tot tien uur in hun kamers opsloten, dienen be schikbaar te blijven voor het onder zoek dat de marchaussee instelt. Volgens de VVDM wilden aanvan kelijk honderd soldaten van het appel wegblijven, maar bleef er 'na forse intimidatie door middel van het geven van dienstbevelen van de kant van het kader' een groep van veertig man over. In een communi qué van de Legervoorlichtingsdienst wordt gezegd dat nog voor het ap pel de soldaten door de bataljons commandant was aangezegd dat zij strafbaar zouden zijr. als zij in diensttijd actie zouden voeren. Vol gens datzelfde communiqué hebben de demonstrerende militairen koude voeten' en 'compensatie' geroepen. De WDM heeft gisteravond meege deeld dat de voorzitter van de vaste defensiecommissie van de Tweede Kamer, 'dc KVP-er Van Eisen van daag samen met het PvdA-Tweede- Kamerlil De Vries naar aanleiding van dit incident een bezoek aan de kazerne in Zuidlaren zal brengen. Een woordvoerder van de Leger voorlichtingsdienst zei hiervan nog niet op ue hoogte te zijn. Volgens de soldatenbond WDM is de actie de meest vergaande in het tienjarig bestaan van de bond. De WDM heeft zich achter de actie geschaard. Soldaten van andere ka zernes in het noorden van het land hebben gisteren handtekeningen opgehaald om hun solidariteit te betuigen. Aanleiding tot de gebeurtenissen ln Zuidlaren ls volgens de VVDM de weigering van de commandant van de 42e Drigade, brigade-generaal J. C. Zoutenbier ln Assen, te spreken met een VVDM-delegatie over de zorgen die onder anderen dienst plichtigen uit Zuidlaren zich maken over deelneming aan de oefening 'Sennelager' die binnenkort in Duitsland wordt gehouden. IVereldprimeur: In het februari-nummer een romantische reportage van een unieke gebeurtenis. Hoewel Christina en Jorge de pers altijd ontlopen kreeg Vorsten Vandaag de vererende uitnodiging hun zelf ingerichte home te komen bekijken en te fotograferen. Na een geanimeerd gesprek verdween het gezelschap in een taxi voor een bezoek aan de opera. Zeven kleurrijke pagina's uit New York! L) Verder o.a. Prinses Armgard, eindelijk op de voorgrond; de gezamenlijke skivacantie van Beatrix' en Irene's gezinnen in zonnig Lech en een grote kleurenreportage over de originele hobby van Prinses Gracia. Vorsten Vandaag volgt de kleine en grote gebeurtenissen van ons Oranjehuis en de monarchieën buiten onze grenzen op de voet. Elke maand reportages, interviews, historische overzichten en vaste rubrieken. Alles rijk geïllustreerd met meer dan 10Ö foto's. Losse nummers f,1,50. In elke tijdschriften/aak. Elke maand informatie overalle vorstenhuizen. door KEES DE LEEUW AMSTERDAM Eigenlijk toch nog vrij onverwacht is er nadat ze bijna een week in de publiciteit hebben gestaan een eind gekomen aan de niet geheel on verwachte activiteiten van de in de kranten als ronselaar betitelde 51-jarige A. J. H. Rommens uit Amsterdam. De voormalige verkoopchef van een veiligheidsinstituut, die zichzelf opwierp als contactpersoon voor Nederlandse vrijwilligers, die als 'burger-adviseur' wilden deel nemen aan de strijd in Angola, besloot zijn activiteiten deze week te staken. De Amsterdamse recherche had hem erop gewezen, dat hij geen vergunning had om te bemiddelen en daarom de wet op de arbeidsbemiddeling overtrad. Rommens zelf, die steeds van mening was, dat hij volledig te goeder trouw handelde, liet daarop weten te zullen stoppen, omdat 'hij de wet niet wilde overtre den'. 'Ik heb een blanco straf register en dat wil ik zo hou den.' Het gevolg was, dat de aan meldingen van zo'n driehon derd vrijwilligers werden vernietigd. Volgens de ene krant gingen ze de prullebak in, een andere krant bericht te, dat hij de gegevens had versnipperd en vervolgens door het toilet had gespoeld. Rommens zelf zegt, dat alles is vernietigd, omdat die ge gevens strikt persoonlijk wa ren en dat zijn bemoeienis sen ten aanzien van het wer ven van huurlingen voor de FNLA en de Unita in Angola zijn beëindigd. De dag, nadat hij zijn activi teiten als contactpersoon 'van het woord ronselaar Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Agt (justitie) ziet geen mogelijkheden om de Nederlanders, die naar Angola gaan om daar de anti-communistische bewegingen FNLA en Unita met adviezen te steunen, te vervolgen. Ook is het volgens de bewindsman niet mogelijk hun het Nederlanderschap te ontnemen. maatregelen het in dienst tre den van Nederlanders bij de FLNA en Unita (de werving zou via Engeland lopen, ter wijl de reis via Brussel loopt). Van der Stoel denkt overi gens dat dat overleg niet veel zin heeft zolang geen namen bekend zijn van mensen die naar Angola willen. Van Agt zei nog dat de be middelaar Rommens uitslui tend strafbaar is op grond van de arbeidsbemiddelingswet, omdat deze een vergunning voorschrijft voor arbeidsbe middeling. Bij zegde de Ka mer toe nauwlettend in de ga ten te houden of anderen zich met de werving van huurlin gen bezig houden, want zulke dingen horen niet te gebeu ren. Van Agt antwoordde dit gis teren in de Tweede Kamer op vragen van de kamerleden van der Spek (PSP) en Ter Beek (PvdA). Volgens hem spreekt de wet uitsluitend over mensen die in vreemde krijgsdienst of vreemde staatsdienst treden. Van het eerste is hier in ieder geval geen sprake, omdat de men sen als burgeradviseurs naar Angola gaan. Ook treden de adviseurs niet in vreemde staatsdienst, omdat de FNLA niet de wettige regering is van Angola. Minister Van der Stoel (bui tenlandse zaken) antwoordde op een vraag van Ter Beek, met de regeringen van België en Engeland te overleggen over eventueel te nemen houd ik niet' heeft stopge zet, wil hjj best nog even terugkijken op zijn kortston dige carrière, maar de ver slaggever moet het hem niet euvel duiden, als hij op som mige vragen geen antwoord wil geven. Het 'geen com mentaar' of 'dat zeg ik niet' kan dan ook nogal eens wor den genoteerd. Eerder heeft hij de neiging de verslagge ver zelf aan de tand te voe len over de 'toestand in de wereld' en in het bijzonder over Angola, hetgeen uit mondt in een soms heftige politieke discussie, waarop hier verder niet te diep zal worden ingegaan. Het is duidelijk, dat de heer Rommens het niet zo ziet zitten met de publiciteits media, die hem dingen in de mond hebben gelegd, die hij niet gezegd heeft, zijn woor den verkeerd hebben weer gegeven en hem hebben af geschilderd als een onbe trouwbare ronselaar, terwijl hij, zoals hij zegt, alleen is opgekomen voor een eerlijke zaak. Nee, over die publici teit is hij beslist niet te spre ken. Alleen die jongens van Brandpunt hebben zijn stand punt vrij concreet weerge geven, maar verder heeft hij weinig goede woorden over voor De Telegraaf, De Volks krant en ook de TROS. 'En voor die laatste was ik nog gewaarschuwd,' voegt hij er aan toe. 'Bovendien heb ik die publiciteit helemaal niet gezocht Brandpunt wist mij over te halen door te zeggen, dat, als ik zou weigeren in de publiciteit te komen, de kwestie er alleen maar troe- A. J. H. Rommens beier en duisterder op werd en daarom ben ik erop in gegaan'. Op de vraag of hij, gezien het bovenstaande, er dan toch niet blij om is, dat de hele zaak nu is afgelopen, wenst hij niet te antwoorden. 'Daar laat ik me niet over uit, maar als u die conclusie wilt trekken, komt die voor uw rekening'. Wel wil hij kwijt, dat hij op drie tele foontjes na, alleen maar po sitieve reacties heeft gehad in de trant van 'het wordt tijd, dat er eens iets aan wordt gedaan'. Dat iets be tekent de 'communistische opmars van de MPLA met steun van Cuba en Rusland in Angola'. De heer Rommens: 'Ik wil iedereen vrijlaten, maar sta niet toe. als een volk van nde ene dictatuur in de andere komt, zoals dat en informeren, hoe het er nu mee staat. Rommens' ant woord: 'Er gaat via mijn be middeling niemand naar Zaïre, dat is uitgesloten', laat weinig te raden over. 'Ik bemiddel op geen enkele wij ze meer. Ik ben volledig ge stopt en zie geen enkele mo gelijkheid', voegt hij er nog aan toe. Ideëel Misschien wel voor de zoveel ste keer in betrekkelijk kor te tijd zet bemiddelaar Rom mens uiteen, hoe hij ertoe is gekomen in Nederland als contactpersoon op te treden. 'Ik heb dat gedaan uit zuiver ideële motieven, omdat ik van mening ben, dat geen enkele dictatuur, of die nu van links komt of van rechts, deugt. Daarom heb ik er ook geen cent voor willen ontvangen. Dat kan men geloven of niet, maar het is de waarheid. Vandaar ook dat ik geen mo ment heb overwogen met het bemiddelen door te gaan. toen mij duidelijk werd ge maakt door de recherche, dat ik in overtreding was. Als het niet mag, doe ik het niet. Ik respecteer de wet zonder meer'. Nieuw Israëlietisch weekblad: Van een medewerker AMSTERDAM De Brabantse ge meenten Waspik en Made zijn be reid ariërverklaringen af te geven. De gemeenteraden hebben daartoe besloten, en de colleges van b. en w. zullen de opdracht uitvoeren. De gemeenten gaan dus op verzoek van personen of instellingen ver klaringen afgeven, waaruit blijkt dat iemand geen Jood is. Aldus meldt het Nieuw Israëlitisch Week- blak (NIW). Ook de gemeenteraad van Prinsen beek heeft besloten ariërverklarin gen af te geven, maar de burge meester van deze gemeente, de heer P. Baten zegt de uitspraak van de raad (elf tegen twee stemmen) naast zich neer te leggen omdat hij niet meedoet aan discriminatie. In een commentaar herinnert het NIW eraan dat minister De Gaay Fortman de gemeenten het advies heeft gegeven geen ariër verklarin gen af te geven. Zoals bekend heeft minister Van der Stoel destijds zijn reis naar Saoedd Arabië afgelast om dat journalisten die de reis wen sten mee te maken een ariërverkla ring moesten afgeven. Ook hieraan herinnert het NIW. Van een verslaggever AMSTERDAM Drie opvarenden van de Amsterdamse sleepboot Heyme Goedkoop 5. die gisteren vijf kilometer uit de kust bij Enk huizen door kruiend ijs ernstig is beschadigd, zijn gistermiddag van een groot stuk drijf ijs gered door een helikopter van de Marine Luchtvaart Dienst en veilig naar het marinevliegkamp 'De Kooy' bij Den Helder gebracht. Sleepbootkapitein Piet Kraayen- oord, een machinest en een ma troos, wisten zich niet zonder moei te in veiligheid te stellen toen hun schip door het kruiende ijs werd overvallen. Over de kruiende schot sen wisten zij het stuk drijsijs te bereiken waar zij het een uur lang uitgehouden hebben. Later op de middag is de zwaar beschadigde Heyme Goedkoop 5 door een ande re sleepboot op sleeptouw genomen. De in moeilijkheden rakende sleep boot was gisteren bezig een vaar geul open te houden naar het mo torschip 'Jannie'. dat vorige week vrijdag even buiten Enkhuizen be gon te zinken en half onder het ijs vast raakte. Een bergingsschip van Goedkoop, de Redder' zou trachten de lading slakken van de 'Jannie' te bergen. De twee schepen van Goedkoop hebben de afgelopen dagen in de haven van Enkhulzen liggen wach ten, en voeren gisternacht uit, om dat de vorst toen vrijwel verdween. Zij wisten de 'Jannie' te bereiken, maar nog voordat met het overla den van de slakken begonnen kon worden begon het ijs gevaarlijk te kruien. De sleepboot kwam toen direct (op een kilometer afstand van de 'Redder') in moeilijkheden. Op de vraag waarom zoveel haast gemaakt werd met het bergen, ant woordde een zegsman van de rede rij Goedkoop dat berging alleen mogelijk was zolang het schip nog half boven water hing. 'Erezaak' in Angola dreigt. Dan moet er ingegrepen worden'. Voor een oud-Korea-strijder is dit niet zo'n vreemde ge dachte. In de dertien maan den, dat hij daar onder de naam 'Wild Bill' tegen het communisme vocht, zou daar voor best eens de basis kun nen zijn gelegd. Het zit hem dan ook erg hoog, dat met name iemand als Raymond Westerling zijn Korea-verle- den in twijfel trekt. Hij laat foto's zien van zijn in Korea in augustus 1951 met de hondschoen voltrok ken huwelijk om te onder strepen. dat hij daar toch echt wel als vrijwilliger is ge weest Tijdens het gesprek gaat meermalen de telefoon in huize Rommens. Uit wat gezegd wordt kan worden op gemaakt, dat het gaat om vrij willigers die zich al meldden Even later: 'Wat ik probeer de te doen, was de mensen de ogen openen om een situatie te voorkomen, zoals die in Duitsland is ontstaan voor de tweede wereldoorlog'. Over Angola: 'Niets is toch pret tiger dan dat de mensen, die jarenlang hebben gezeten onder een Portugese dicta tuur, zelf kunnen uitmaken wat ze willen, hun eigen ge zicht kunnen bepalen en zich democratisch kunnen uiten'. Dat Angola een tweede Viet nam dreigt te worden, voor zover het dat al niet is, en dat hij door het werven van huurlingen in de vorm van 'burger-adviseurs' daar toch ook aan meewerkt, is geen moment bij de heer Rommens opgekomen. 'Daar heb ik niet bij stilgestaan', zegt hij. 'Het was voor mij een erezaak en dat houd ik staande'. Van een verslaggever DEN HAAG Het Tweede Kamerlid dr H. J. G. Wall mans (PPR) vindt dat de tekst van de slotresolutie van de vorig jaar in HeLsinki gehouden vei ligheidsconferentie tot de leer stof van daarvoor in aanmer king komende scholen zou moeten gaan behoren. Hij heeft minister Van Kemcnade gevraagd welke mogelijkheden er zijn om dat. met inachtne ming van de vrijheid van on derwijs, te bereiken. De heer Waltmans wijst erop dat in Tsjecho-Slowakije de tekst lot verplicht lesmateriaal is ver klaard voor alle middelbare en hogere onderwijsinstellingen. bril: ieders oogmerk! 'Als in(jn Teddybeer wegge gooid wordte dan wil ik ook weg

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3