Geen schot m bemiddeling over Sahara Ford betreur t ontslag ambassadeur Moynihan MANIFESTATIE Colombiaanse president onder druk voor meer hervormingen Joodse Franse Russen vragen communisten steun Turkije beticht van expansie op Cyprus Omstreden diplomaat wil terug naar onderwijs Regering India zet troepen in tegen oppositie Boumedienne pleit voor nieuwe orde Bestuurlijke hervormingen in Nigeria MET DELEGATIE VAN DE MPLA ERKEN DE VOLKSREPUBLIEK ANGOLA STEUN DE MPLA Lopez-Michelsen reageert op sociale onrust met staat van beleg M.M.V. NELLY FRIJDA, DE VOLHARDING KRASNAPOLSKY, AMSTERDAM Guerrilla WOENSDAG 4 FEBRUARI AANVANG 8 UUR OENSDAG 4 FEBRUARI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 ALGIERS (Reuter, UPI) Algerije ziet niet veel in de pogingen van Arabische landen om te bemiddelen bij het conflict tussen Algerije en Marokko over de westelijke Sahara. Het land stemt wel in met de stappen van de Verenigde Naties om te proberen een regeling voor het geschil te vinden. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Daniel Patrick Moynihan, die is afgetreden als de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, wil terug naar de Harvard-universiteit. Hij rekent er echter op dat hij nog wel eens in een overheidsfunctie zal terugkeren. .Marokko wil alleen meedoen aan een Arabische bemiddelingspoging als Algerije al zijn troepen terug trekt uit de vroegere Spaanse Saha ra. Volgens Marokkaanse bronnen houden Algerijnse troepen nog ten minste drie nederzettingen in dat gebied bezet. Bovendien zouden er nog Algerijnen zijn in het gebied dat door Mauretanië (het derde land bij het conflict) wordit opge ëist. Vorige week veroverden de Ma rokkanen de oase Amgala op de Algerijnen na een hevige veldslag, waarbij aan beide zijden tientallen zijn gesneuveld. NEW DELHI (UPI, Reuter) De regering van India heeft troepen ingezet om de rust te handhaven in de zuidelijke deelstaat Tam^,, Na doe. Sinds zaterdag staat de?e staat direct onder de federal .régering, die regionale regering heeft ontsla gen. Volgens bronnen van de oppositie in India hebben er zich de afgelo pen dagen in Tamil Nadoe (ruim veertig miljoen inwoners) wat on geregeldheden voorgedaan. Er zijn daar honderden aanhangers, van de vorige regering gearresteerd. Vol gens de oppositie is een, groot deel van het kader vari "de-TXMK (de politieke partij waarop de afgezette regering^pndej inïniddels ingere kend De DMÉy Ji'ad een tweederde ^eeraq|^a^ in het parlement van Dff Tjó^iase regering heeft gisteren ook- formeel verzocht om uitstel van de verkiezingen. Er is een wetsvoorstel ingediend waarij de zitting van het parlement met een Jaar wordt verlengd. Egypte Bemiddelaar in het conflict is mo menteel Egypte. De Egyptische vi ce-president Moebarak had gisteren weer een ontmoeting met het Alge rijnse staatshoofd Hoauri Boume- dienne. Maandag was hij in Marok- ko voor een ontmoeting met'JLfcV ning Hassan. De Egypte he. presi dent Anwar jSadat: heeft"' rïiaandag telefonisch contact'gehad met Has san, en Boumedienne. Er'zijn gisteren ook weer bespre- "kingen op hoog niveau geweest tus sen Algerije en Libië. Eerder heeft de Libische regering zich volledig achter Algerije gesteld bij het con flict over de Sahara. Daarbij heeft Libië ook militaire steun toegezegd in geval van oorlog. Naar verluidt heeft Libië zijn met moderne Mira ges uitgeruste luchtmacht ter be schikking gesteld. Deze zouden kunnen worden ingezet als het tot een nieuw treffen zou komen tus sen Marokko en Algerije. Bij de slag van vorige week kregen de Marokkanen steun uit de lucht. De Libische vice-president Jalloed is momenteel in Algiers.- Hij had gis teren een ontmoeting met presi dent Boumedienne. De bemiddelingspoging van de Ver enigde Noties zal worden gepleegd door Olof Rydibeck, de ambassadeur van Zweden bij de VN. Hij zal van daag of morgen arriveren in het conflictgebied. Daniel Moynihan vertelt verslaggevers over z(jn aftreden. Het aftreden van ambassadeur Moynihan werd maandagnacht be vestigd door het Witte Huis. Be kend werd gemaakt dat Moynihan de president had gevraagd uit zijn functie bij de VN te worden onthe ven. In zijn antwoord zei de presi dent dat hij het verzoek van zijn ambassadeur 'met grote spijt en schroom' had aanvaard. Ford laat zich in zijn brief zeer lovend uit over Moynihan. 'Je hebt het peil van het openbare debat voortdu rend opgevijzeld door de manier waarop Je pretenties doorprikte en de zaak der redelijkheid welspre kend verdedigde', aldus de presi dent. Hij vervolgt don met: 'Dit is nergens duidelijker geworden dan bij je ambtsvervulling in de Vere nigde Naties, waar Je ons stand- Sunt krachtig, overtuigend en eer- jk naar voren bracht'. Gepeperd MOSKOU (AP, Reuter, DPA) Russische joden, die geen toestemming hebben gekregen om uit de Sowjet-Unie te emigreren hebben in een open brief op de Franse communistische partij een beroep gedaan om hun zaak te steunen. De Franse communisten houden deze week hun jaarlijkse congres. NEW YORK, NICOSIA (AP, Reuter) De Cyprische ambassadeur bij de Verenigde Naties heeft Turkije ervan beschuldigd het door dat land op Cyprus bezette gebied uit te willen breiden. De ambassadeur, Zenos Rossides, heeft deze beschuldiging geuit in een brief aan secretaris-generaal Kurt Waldheim. Rossides stoeit zijn beschuldiging op het feit dat Rauf Denk tas j. de Turks-Cypriotische onderhandelaar bij de besprekingen met de Grieks Cyprioten, een uit spraak heeft onderschreven waarin het niet door Turkije bezette gebied van Cyprus als 'niet-bevrijd ge bied' wordt aangeduid. Rossides hëëft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties gevraagd alle maatcafteien te treffen die dienstig zijn om het hoofd te bieden aan de verslechterende situatie. De beschuldiging komt op een mo ment dat een hervaUWng van de besprekingen tussen beide bevol kingsgroepen op het eiland ver wacht wordt. Volgens een zegsman van de Verenigde Naties zal nog deze week bekend worden gemaakt wanneer die hervatting plaats vindt. Volgens waarnemers Is men het al lange tijd eens over 17 fe bruari. De besprekingen werden in september vorig jaar afgebroken. Inmiddels heeft Turkije 12.000 man teruggetrokken van de 40.000 die sedert 1974 op Cyprus gelegerd zijn. De politie in Nicosia is een onder zoek begonnen naar de rol die Ni kos Sampson gespeeld heeft bij de staatsgreep van 1974, waarbij aarts bisschop Makarios van Cyprus werd afgezet. Sampson is leider van de Eoka geweest, een gewelddadige be weging die aansluiting van Cyprus bij Griekenland voorstond en is thans hoofdredacteur van een rechts blad. Joodse activisten en andere dissi denten in de Sowjet-Unie zijn in het geweer gekomen na aanwijzin gen dat de Franse en Italiaanse communisten een onafhankelijke koers willen gaan varen. Ze gaan zich nu ook bezig houden met hu manitaire kwesties in socialistische geregeerde landen. De leider van de Franse communis ten George Marchais heeft onlangs verklaard dat socialisme vrijheid betekent. 'Als je het woord 'socia lisme' met het woord 'vrijheid' wilt verbinden', aldus de Joden In hun brief, 'laat dat een ondubbelzinnig en beslist protest horen tegen de behandeling van ons als slaven'. In de brief wordt erop gewezen dat jonge Joden die als gewone solda ten hun militaire dienstplicht heb ben vervuld het land niet mogen verlaten omdat zij over informatie zouden beschikken die van het hoogste belang is vooi de staatsvei ligheid. De brief was ondertekend door een aantal wetenschappers, onder wie de wiskundige Alexander Lerner er. d e cyberneticus Viktor Brailowsky In het begin van deze week heeft dr. Benjamin Levich, een vooraan staande Russische wetenschapsman die een uitreisvisum heeft aange vraagd, een gelijkluidend beroep op Marchais gedaan Westen te gaan. heeft in een brief de Franse communistische partij verzocht aandacht te besteden aan dissidenten in de Sowjet-Unie. Hij vraagt met name aandacht voor het lot van o'e Krim-Tartaar Moestafa Djemilew. Djemilew zou al weken lang in hongerstaking zijn uit protest tegen de omstandigheden waaronder hij gevangen gehouden wordt. Hij is lid van een initiatiefgroep ter ver dediging van de mensenrechten in de Sowjet-Unie. De Franse communistische partij probeert zich de laatste tijd losser te maken van Moskou in een po ging het image van de partij op te vijzelen om acceptabel te worden als regeringspartij. De communis ten hebben na 1947 geen deel meer uitgemaakt van de regering. Bij verkiezingen komen zc tot ongeveer twintig procent van de stemmen zodat er geen uitzicht bestaat op een communistische regeringsmeer derheid. Daartoe is samenwerking met de socialisten noodzakelijk. Kissinger Pljoesjtsj Ook de Russische wiskundige Pljoesjtsj, die begin januari na een gedwongen verblijf van bijna drie jaar in een psychiatrische Inrich ting toestemming kreeg naar het De Amerlkaeanse minister van bui tenlandse zaken Henry Kissinger heeft laten weten ernstige twijfels te hebben aan communistische deelname aan de regering in West- europese landen. Dergelijke deel name zou ln strijd zijn met de doeleinden van de Noord-Atlanti sche Verdrags Organisatie (NAVO). Er zou aan een aanzienlijke ver schuiving ln de westerse wereld plaatsvinden aldus de minister. Hij betwijfelde of de communistische partijen in West-Europa nu opeens een democratische basis hebben ge kregen. HIJ vroeg zich af of ze. eenmaal aan de macht, nog ruimte zouden bieden voor een goede functionering van de democratie. MANILLA, GENEVE (Reuter) Een nieuwe wereldwijde economi sche orde is het beste antwoord op de huidige economische crisis in de wereld. Dit heeft de Algerijnse pre sident Houari Boumedienne gezegd in een boodschap tot de 'Groep van 77'. Deze groep van 108 ontwikkelings landen bereidt zich voor op de ko mende VN-conferentie over handel en ontwikkeling (UNCTAD), die in mei in de Kenlase hoofdstad Nairo bi wordt gehouden. Inmiddels heeft de UNCTAD, waar van het secretariaat to de Zwitserse stad Geneve is gevestigd, een rap port uitgebracht dat voorziet to een plan voor het jaar 2000. Volgens het plan moet to dat jaar de uit voer van eindprodukten uit ontwik kelingslanden met 2000 procent en tooet. het rijke Westen vijftien maal zoveel produkten uit de derde wereld importeren als op het ogen blik. In het rapport wordt met cijfers hard gemaakt wat in de vele reso luties van de Verenigde Naties is uitgesproken over de gewenste nieuwe economische orde. Moynihan. die ln Juli vorig jaar zijn post bij de VN aanvaardde, heeft ln korte tijd grote bekend heid verworven door zijn gepeperde redevoeringen. Zijn uitspraken over de Oegandese president Idl Am in ('een racistische moordenaar') en de an ti-zi on isme- resolutie van de VN ('een obscene daad') kregen een enorme echo. Hij werd daarmee snel populair in de Verenigde Staten, maar in het di plomaten were ld je rondom de VN ln New York viel zijn strijdlustige aanpak slecht. De afgevaardigde van Mauritius zei vorige maand nog dat veel van zijn collega's 'in voortdurende vrees leven voor Moy- nihans optreden en taalgebruik. ZIJ behandelen hem daarom als een paria'. Weinig steun Moynihans aanpak viel ook niet goed bij het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken, het de partement van Henry Kissinger. Het gebrek aan steun uit Washing ton was voor Moynihan vorig Jaar november al bijna reden om af te treden. Hij had zijn persconferentie voor deze gelegenheid ai aangekon digd, maair op het laatste moment wist president Ford hem over te halen. Vorige week beklaagde Moy nihan zich opnieuw over te weinig ruggesteun van het ministerie van buitenlandse zaken. In zijn ontslag aanvraag rept hij daarover echter niet. Hij schrijft dat het voor hem tijd is om naar het onderwijs terug te keren. "Mijn huidige baan is van dien aard dat ik nu terugkeer of nooit meer', zo verklaart Moynihan zijn terugtreden. De Amerikaan heeft zijn werk zaamheden bij de VN onmiddellijk neergelegd. Hij had juist per 1 fe bruari de functie van voorzitter van de Veiligheidsraad op zich genomen voor het volgende half jaar. De perschef van president Ford, Ron Nessen, heeft gezegd dat er binnen enkele dagen een nieuwe Ameri kaanse vertegenwoordiger bij de VN zal worden benoemd. Senaatszetel Hoewel Moynihan zelf dus zegt dat hij nu weer hoogleraar in Harvard wil worden, wordt er nog steeds rekening mee gehouden dat hij zich kandidaat zal stellen voor de Se naat. HIJ zou zich dan voor de verkiezingen van novembeT van dit jaar kandidaat steQilen voor één van de twee zetels van de staat New York. Hij zou daar de plaats moe ten overnemen van de conservatie ve Senator James Buckley. Met zijn grote bekendheid en welsprekend heid zou hij een zeer goede kant maken. Vorig Jaar oktober werd hem voor de televisie al eens gevraagd of hij naar een Senaatszetel zou willen dingen. Moynihans antwoordde: 'Ik zou het als oneervol beschouwen als ik mijn post zou verlaten om aan enige verkiezing mee te doen. Ik zou willen dat goed wordt begre pen dat als ik dat doe. de mensen, de kiezers aan wie ik mij dan presenteer, mij zullen beschouwen als iemand die van te voren heeft gezegd dat hij een man zonder eer is door zo te handelen'. Israël In Israël is het aftreden van Moyni han als slecht nieuws ontvangen Het dagblad Ma'ariv luidde de Amerikaanse ambassadeur uit met een lang commentaar onder de kop: 'Het aftreden van een vech ter'. "Voor het eerst sinds Jaren klonk er ln de VN een duidelijke en klinkende stem. die de dingen bij hun naam noemde', aldus het Israëlische blad. dat overigens ook als de ware reden voor het ontslag onenigheid tussen Moynihan en het ministerie van buitenlandse zaken vermoedt. Het persbureau Tass van de Sow jet-Unie schilderde Moynihan gis teren als een 'provocerend spreker' die te ver was gegaan. LAGOS (Reuter) Het staatshoofd van Nigeria generaai Moertala Moehaanmed, heeft dinsdag de vor ming van zeven nieuwe staten be kendgemaakt. In de toekomst zal de federale hoofdstad naar het cen trum van het land worden ge bracht. De generaal zei dat zijn regering geen verzet tegen deae be sluiten zal dulden. Moehammed zei voorts dat alle gouverneurs diie dn juli vorig jaar wegens corruptie en ambtsmisbruik waren afgezet op twee na schuldig zijn bevonden. Onwettig verkregen goederen ter waarde van meer dan tien miljoen Natea (0 miljoen gul den) zijn in beslag genomen. Het staatshoofd bracht dit verslag uit vijf maanden nadat hij generaal Yakoeboe Gowon in een onbloedige staatsgreep had afgezet. Nigeria be stond uit vier gebieden, hoofdzake lijk op stammen basis, voordat het ln mol 1967, aan de vooravond van de opstand ln Biafra, in twaalf staten werd verdeeld. Het land gaat nu uit 19 staten bestaan. De staten zullen niet langer worden aange duid met hun geofrafische namen maar krijgen allen nieuwe namen. (ADVERTENTIE) - a door Herman Amelink De tegenstelling tussen arm en rijk die kenmerkend is voor heel Latijns-Amerika beheerst ook het sociale en politieke klimaat in Colombia. Overheidsmaatregelen die een verbetering in de sociale omstandigheden zouden moeten brengen hebben veel minder effect dan de bevolking zou willen. Dat leidt tot sociale onrust en politieke geweldpleging, wat op haar beurt onderdrukking en militair ingrij pen van de kant van de regering oplevert De in 1974 gekozen president Lopez Michelsen staat van verschillende kanten onder druk om hervormin gen door te voeren waar de bevol king wérkelijk wat aan heeft. De laatste twee jaar is de gewone man er alleen maar op achteruit gegaan. Prijzen van eerste levensbehoeften stegen met 67 procent, de lonen met maar 20 procent. Belastingmaatre gelen treffen voor de lagere en mid denklasse terwijl grote ondernemin gen buiten schot blijven. De econo mie floreert door de hoge koffie prijzen maar zonder een rechtvaar diger verdeling vergroot dat de kloof tussen arm en rijk alleen maar. Door dit alles is de sociale onrust in Colombia de laatste maanden sterk toegenomen. ORGANISATOREN: Angola Comité, BOA FJG, LOG, Mondlane Stichting. PPR, PSP. PSP-jongeran, PvdA Werkgroepen Zuidelijk Afrika. Er zijn drie guerrillabewegingen: de door de revolutie van Fidel Cas tro geïnspireerde ELN, de Moskou- gezinde FARC en de op Peking leunende EPL. Er zijn ook organisaties die op niet- gewelddadige manier aéin de verbe tering van de levensomstandigheden werken. Eén van de belangrijkste is de 2.5 miljoen leden tellende Natio nale Associatie van boeren en land arbeiders (ANUC). Deze bond werd in 1968 door de toenmalige presi dent Lleras Restrepo in het leven geroepen om de hervormingsplan nen in de landbouw in de door de regering gewenste banen te leiden. Langzamerhand is de ANUC een van de regering onafhankelijke koers gaan varen. De bond heeft zich ontwikkeld tot een actieve or ganisatie die zich door middel van vormingscursussen, boerencomité's, coöperatieve bedrijven, congressen en andere acties inzet voor de ver betering van het lot van de boeren. De ANUC wil een eind maken aan het feit dat drie procent van de grootgrondbezitters 55 procent van de vruchtbare grond in handen heeft. De moeilijkheid is dat de grootgrondbezitters de hogere posi ties innemen in de Conservatieve Partij, die samen met de regerende Liberale Partij de dienst uitmaakt in Colombia. Voorstellen voor agra rische hervormingen gaan recht streeks in tegen de belangen van de genen die deze hervormingen zou den moeten doorvoeren. Zo is de mi nister van landbouw, Rafael Pardo Buelvas, lid van de rechtervleugel van de Conservatieve Partij en zelf bezitter van een aantal landgoede ren. Hij lijkt niet de aangewezen man voor verregaande landbouw hervormingen. In het departement Cauco hebben Indianenboeren zich verenigd in een regionale belangenorganisatie, het CIRC. De minister van binnenland se zaken heeft in het parlement al uitdrukkelijk deze organisatie de oorlog verklaard, omdat de daar wonende Indianen delen van de door grootgrondbezitters in beslag geno men landgoederen zich weer toege- eigend hebben. Staat van beleg De sociale spanningen hebben de re gering van Lopez Michelsen ertoe gebracht in juli 1975 de staat van beleg uit te roepen. De regering beschikt daardoor over verregaande bevoegdheden om zonder controle van het parlement in te grijpen en het leger in te schakelen. De gewo ne rechtspraak is in grote delen van het land door militaire rechtbanken vervangen. Op plaatsen waar het le er ook de taak van de politie heeft overgenomen, kan dit betekenen dat opsporing, arrestatie en recht spraak in één hand ligt. Het Colombiaanse leger is een van de modernst uitgeruste strijdmach ten van het Amerikaanse continent. Verschillende landen zijn voor hun strijd tegen opstandige bewegingen bij de Colombianen in de leer ge weest. Ondanks de moderne uitrus ting is het. leger er tot dusver niet in geslaagd een volledig einde te maken aan de guerrilla-activiteiten. De officiële rechtvaardiging voor de hoge defensieuitgaven, die in 1974 negen procent van het nationale in komen bedroegen, is de mogelijk heid van een gewapend conflict met Venezuela over de Golf van Vene zuela. Deze golf vormt, een betwist gebied tussen beide staten, maar is een conflicthaard die momenteel nauwelijks nog brandt, ondanks de olie die er gevonden is. Leger verdeeld De verdediging van de nationale Militairen houden een grote betoging van de boerenorganisatie ANUC in de gaten. integriteit is echter de enige samen bindende factor in de ideologie van het leger. De Colomibaanse militai ren zijn namelijk verdeeld ln een Braziliaanse school, waartoe de meeste generaals behoren en die zich fel verzet tegen alles wat naar communisme zweemt en een Peru aanse school. Deze laatste wordt voornamelijk gevormd door kolo nels en lagere officieren die een na- tionalistischer koers voorstaan. Zij zün van mening dat de binnenland se veiligheid nauw verbonden is met sociale hervormingen. Momenteel lijkt de harde lijn de touwtjes ln handen te hebben. De strijd die het leger tegen de di verse guerrillabewegingen voert heeft zijn weerslag op de niet-on- dergronds werkende organisaties. De diverse vakbewegingen. de ANUC en de CRIC hebben al vele malen protest aangetekend tegen politieke willekeur en militaire on derdrukking. In augustus werd een massale protestbeweging door deze organisaties gehouden tegen de po litieke en economische onderdruk king Ze bepleiten voortdurend her vormingsmaatregelen en werpen hun gehele gewicht ln de strijd om ver betering van het lot van de armen te bewerkstelligen. Het leger en de regering weten hierop alleen te antwoorden met toenemende onderdrukking. Nog vlak voor Kerst werden 200 boeren, die met vrouwen en kinderen het mi nisterie van landbouw bezetten, door de militaire politie gewapen derhand het gebouw uitgeslagen. Van die gelegenheid maakte de mili taire politie gebruik tegelijk het kantoor van de ANUC, dat op de zolder van het ministerie was on dergebracht, te ontruimen. Voor deze maand hebben de ver schillende met de ANUC samenwer kende organisaties nieuwe acties aangekondigd om de regering tot hervormingen te bewegen. De ANUC tracht ook ln het buitenland krach ten te mobiliseren ter ondersteuning van deze acties. In Nederland wordt deze steun georganiseerd door de Actie Colombia, die door middel van briefkaarten bij de leiders van het land protesteert tegen de aan tasting van de mensenrechten en de democratische vrijheden. De situatie ln Colombia is zeker niet te vergelijken met die van Chi li. Enige politieke speelruimte is nor steeds aanwezig. Maar de groe peringen die zich inzetten voor de rechten van de onderdrukten, willen deze ruimte behouden en er tevens gebruik van maken om met kracht aan te dringen op de noodzakelijke maatschappelijke veranderingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7