Overleg bouw schilderswijk komt op gang KORT Opnieuw moeilijkheden St. J oris Gasthuis Nieuwe snufjes op Tuinbouwvakbeurs Binnenkort gesprek over woonwagenkamp in de Leidse regio B. en W. wijzen drie g Burgemeester van Voorburg vraagt ontslag Onenigheid Schetsplan centrum zuidoost komt snel in behandeling Prof. L. Brummel (78) overleden Werklozencomité wil eigen ruimte Th. bestuur bestuur met actieleiding promotiebeleid Haags college op de bres voor bejaarden Weer conflict over Wix woonwijk Duivenvoorde Vragen over verzakkingen bij Westeinde Release Delft wil me erhoofdige directie Rijnmond had in '75 minder bedrijvigheid Frans vlootbezoek WOENSDAG 4 FEBRUARI 1976 TROUW/KWARTET H6 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Haagse college van b. en w. zal de bewoners van het gebied Koningstraat-Hoe fkade, de omgeving van de Teniersstraat en het gebied achter de Hooftskade uitnodigen deel te nemen aan het overleg over de vernieuwing en verbetering van deze gebieden in de Schilderswijk. B. en w hebben deze drie gebieden aangewezen omdat juist hier ver nieuwing op korte termijn gewenst en mogelijk ls. Evenals bij andere stadsvern.euwingsprojekten het ge val ls. ligt het in de bedoeling dat de gemeente en de bewoners samen bespreken welke plannen er zullen moeten worden gemaakt. In een later stadium zullen de plannen in projektgroepen worden uitgewerkt. De overleggroep Koningstraat - Hoef kade zal zich allereerst bazig moeten houden met de nieuwbouw- plannen voor het gebied tussen de Koningstraat. Gortmolen. Oranje - plein en Hoefkade. De overleggroep voor het gebied achter de Hooftskade zal met name mogelijkheden voor de woningbouw en de recreatie In dit gebied bestu deren. Tenslotte zal de overleggroep voor het gebied Teniersstraat aan dacht moeten besteden aan de vraag hoe en waar meer nieuwbouw en groen In dit gebieo kunnen ko men. 2E FASE GORTMOLEN Pas in een later stadium zal de overleggroep Koningstraat-Hoef ka de zich buigen over een plan van een bij de Federatie voor Haagse Woningcorporaties aangesloten wo ningbouwvereniging dat In aanslui ting op de thans in aanbouw zijnde eerste fase van het projekt Gort molen (156 portiekwoningen) wordt gerealiseerd. Voor dit deelprojekt ls reeds een stuurgroep gevormd. A. Feith Van een onzer verslaggevers VOORBURG Burgemeester jhr. mr. A. Feith heeft zijn ont slag aangeboden aan koningin Juliana. De reden voor de ont slagaanvrage is zijn slechte ge zondheidstoestand. De burge meester is al drie maanden ziek. Wethouder T. Spaan zal voorlopig optreden als waarnemend burge meester Jonkheer Antolne Feith word op 20 september 1916 geboren in Den Haag. Hij studeerde rechten In Lelden en Amsterdam. Na werk zaamheden oa. op de gemeentese cretarie van de gemeenten Voor bout. Warmond en Leiderdorp werd hij In 1946 benoemd tot burgemees ter van de Drentse gemeente Zwee- lo. In 1949 volgde zijn benoeming In Coevorden. waama hij ln 1959 tot burgemeester van Voorburg be noemd werd. Het aanzien van Voorburg ls ln de zeventien Jaar dat.Jhr. Feith burge- - meester was totaal veranderd. BIJ zijn installatie was de gemeente een plaats met weinig nieuwbouw en beperkte voorzieningen op diver se gebieden. Door de bouw van een aantal nieuwe woonwijken ls Voor burg thans vrijwel volgebouwd. De wijk Essesteijn waar in 1970 de eerste paal werd geslagen en ln 1973 de eerste woningen werden opgeleverd, is met zijn 2000 wonin gen de laatste belangrijke uitbrei ding van Voorburg. De laatste Jaren van zijn burge meesterschap werd Jhr Feith ge confronteerd met ernstige onenig heid zowel ln het college van b en w als ln de gemeenteraad. Met name de aanleg van de verlenging van Rijksweg 12 was een zaak waarbij de emoties hoog oplaaiden. De debatten hierover ln 1970 tussen wethouder mr. dr Schrijvers en het WD-raadslld lr. Jacobsen waren zeer stormachtig. Jhr. Feith werd toen wel verweten veel te lank moedig te zijn opgetreden. Jhr. Feith geniet landelijke be- kendheK. als voorzitter van de Ne derlandse Sport Federatie, in welke functie hij eveneens ln 1959 werd benoemd. waarin een woningbouwvereniging, de architekt, de Bewoners Organi satie Oranjeplein Schilderswijk (B.O.-S.) en de bouwer zitting heb ben. Het belangrijkste uitgangspunt voor de tweede fase van de Gortmolen ls de bouw van goede en betaalbare woningen, welke ln eerste instantie bedoeld zijn voor de bewoners van de Schilderswijk. De tweede fase zou uit circa 200 woningen kunnen bestaan. Wanneer het voormalige fabriekscomplex van Lensvelt-Nico- la aan het Groene weg je. waarln nu Rij am Verkoop ls gevestigd, vrij komt en wordt gesloopt zal met de bouw kunnen worden begonnen. De gemeente verwacht dat dit niet eerder dan ln 1977 het geval kan zijn. Zoals wij eerder meldden heeft de gemeente Den Haag het fabriekscomplex met de grond (24 are) aangekocht. DEN HAAG De commissie stads ontwikkeling krijgt binnenkort het schetsplan Centrum-Zuidoost voor gelegd. Het plan. dat veertien reac ties van individuele burgers en groepen heeft opgeleverd is het richtsnoer voor de verdere voorbe reiding van het bestemmingsplan Centrum-Zuidoost. Tegelijk met de voorbereiding van het bestemmings plan zullen uitvoeringsplannen worden voorbereid voor om.: het gebied globaal begrensd door het Spul. het tramviadukt. de Rijn straat en het Prins Bernhardvia duct; het gebied tussen de Zwarteweg. Uilebomen. Nieuwe Haven en Prins Bernhard viaduct de Maasstraat en omgeving. Ook deze plannen zullen in samen spraak met de wijk bevolking en andere belanghebbenden worden ontwikkeld. DEN HAAG Op 1 februari is ln Den Haag op 78-jarige leeftijd overleden prof. dr. L. Brummel. oud-bibliothecaris van de Konink lijke Bibliotheek ln Den Haag. De crematie heeft dinsdag in besloten kring plaats gehad. Leendert Brummel werd op 10 au gustus 1897 te Arnhem geboren. Na het gymnasium studeerde hij ge schiedenis en Nederlandse taal- en letterkunde. In 1925 promoveerde hij bij Joh an Huizinga cum laude op zijn dissertatie „Frangois Hem- sterhuis. een philo6ofenleven." Van 1937 tot 1962 had dr. Brummel de leiding van de Koninklijke Bi bliotheek. Gedurende vijfentwintig Jaar was hij tevens voorzitter van de Rijkscommissie van advies Inza ke het bibliotheekwezen. Van 1960 tot 1966 was dr. Brummel bijzonder hoogleraar en van 1966 tot 1967 buitengewoon hoogleraar ln de bibliotheekwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam Prof. Brummel was commandeur ln de orde van Oranje-Nassau. Ir. A. de Zeeuw, directeur-generaal van de Landbouw en Voedselvoorziening opende in de veiling hal in Bleiswijk gisteren de Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs. Roofinsecten als bestrij dingsmiddel in opmars BLEISWIJK (ZH) Verdergaande mechanisatie van het trans port en de teelthandelingen in tuinbouwkassen, nieuwe sla die rechter op staat dan de oude, vernuftige foefjes om de warmte in kassen beter te benutten, planten die niet in aarde maar in steen wol groeien en roofinsecten die als bestrijdingsmiddel terrein win nen op de chemicaliën. Dat zijn enkele van de vole dingen waarvan men tot en met zaterdag 7 februari iets kan zien of horen op de Tuinbouwvakbeurs in de groen teveiling te Bleiswijk. Over het nieuiwe slaras vertelt een kweker, dat Duitse consumenten tijdens een proef zeer enthousiast waren. Bij de nieuwe slasoort staan de bla deren rechter op dan bij de huidige soorten. De smaak van de nieuwe sla is wat zoeter, de onderste blade ren raken de grond niet, zodat be smetting via de aarde niet mogelijk ls. Roofinsecten ter bestrijding van voor het gewas schadelijke andere insecten werden vorig jaar al ge bruikt op ruim twintig procent van de kasoppervaktes tomaten, kom kommer en paprika. In 1973 was het bij de tomaten, waar de sluip wesp op de witte vlieg wordt losge laten, nog drie procent. Bij de komkommers en paprika's, waar roofmijten het spint te lijf gaan, vijf procent. In 1974 was men op al die fronten ad boven de tien pro cent gekomen. De kweker van de roofinsecten gaat zich nu afvragen of de produktie de vraag wel zal kunnen bijhouden. De eerste daktuinen van flats wor den op het ogenblik voorzien van steenwol als teeKJaag voor bloe- GOUDA Het werklozencomité heeft in een brief aan het Goudse gemeentebestuur een trefcentrum voor werklozen geëist. Onlangs sprak het comité zich uit voor een uitkering van y 300 ineens aan werklozen en verlenging van de Wet Werk loosh elds Voorzien in g e n (WWV), opdat langdurige werklo zen niet na twee jaar van de bij stand moeten gaan leven. Het co mité heeft zich voorts uitgesproken tegen het loskoppelen van de WW- uitkertng van het laatstgenoten loon. men. heesters e.d. In de professio nele tuinbouw wordt die steenwol, afkomstig uit Scandinavië en ge maakt van bazalt, kooks en kalk, gebruikt voor acht hectare kaskom- kommers en drieduizend vierkante meter kastomaten. DELFT Het college van bestuur van de Technische Hogeschool ln Delft heeft alle contacten verbro ken met de leiding van het actieco mité om de nota over het promo tiebeleid direct uitgevoerd te krij gen. Volgens het college heeft de actieleiding nieuwe eisen gesteld die onaanvaardbaar zijn. Het college van bestuur heeft eer der verklaard de nota over het pro motiebeleid te willen uitvoeren. Het blijft ook thans onverminderd voor integrale uitvoering van 1 de nota, waar staatssecretaris Klein van on derwijs en wetenschappen bezwa ren tegen opperde. Van een onzer verslaggeefsters LEIDEN Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn op dit moment niet bereid tot het doen van een uitspraak over de be slissing van het Leidse college van b. en w. met betrekking tot de bezetting van het Stadhuisplein door een aantal gezinnen van het woonwagenkamp in Leiden. DEN HAAG B. en w. van Den Haag zullen bij staatssecretaris Meijer (CRM) protest aantekenen tegen het besluit dat voortaan tele foonkoster. niet meer als bijzondere kosten kunnen worden aangemerkt, waarvoor bijstand kan worden ver leend. Volgens besluit van het mi nisterie dienen deze kosten voort aan uit het inkomen te worden bestreden. Volgens het Haagse col lege treft de maatregel in het bij zonder de bejaarden die aan huis gebonden zijn. daar de telefoon voor hen voor het onderhouden van contacten, heit inroepen van hulp en dienstbetoon van derden, een praktisch onmisbaar gebruiksvoor werp is geworden. Tot 1 januari dit jaar werd aan ruim 5.000 personen in Den Haag waaronder veel be jaarden. hetzij op medische, hetzij op sociale indicatie bijstand ver leend in de kosten van een tele- oonabonnement CDA wil geen flats Van onze correspondent LEIDSCHENDAM In de Leid- schendamse gemeenteraad dreigt een conflict over de wens van het CDA uit het ontwerp- bestemmingsplan Duivenvoorde de realisering van 150 flatwonin gen bij het eindpunt van HTM- lijn 6 te verwijderen. CDA - fractievoorzitter De Ruijter is fel van leer getrokken tegen de onwil van b. en w. hieraan te voldoen, met name toen wethouder Van Dongen (WD) met uitstel en zelfs met hernieuwde tervisieleg- ging dreigde. De heer De Ruijter zei dat het CDA „al jarenlang" heeft gezegd geen flats in de nieu we woonwijk Duivenvoorde te wil len. Hij schoof de schuld op prof Lucas, stedebouwkundige van de gemeenite, „die de flats nodig vindt voor de duidelijkheid in de wijk." Het plan Duivenvoorde voorziet ln de bouw van circa 750 woningen en vormt in Leidschendam ai jaren lang een twistpunt. Het belangrijk ste deel voorziet in de bouw van koop- en huurwoningen voor de middengroepen. Het CDA weet zich gesteund door de Progressieven Leidschendam, ai bestaat wel ver schil over de financiering van het exploitatietekort. B. en w. zullen zich morgen (donderdag) over het CDA-plan buigen. Dit delen GS mede op vragen van het statenlid mevrouw Blaauw-Rieu (PSP) over deze kwestie. Een door GS gevormde werkgroep zal op 16 februari een gesprek hebben over deze problematiek met de gemeen tebesturen in de Leidse regio op het stadhuis te Lelden. GS vinden het niet juist artikel 10 van de Woonwagenwet op de Leidse situatie toe te passen, waardoor de gemeente kan worden gedwongen woonwagenkampen op te richten. GS antwoorden op een daartoe ge stelde vraag van mevrouw Blaauw dat dit artikel betrekking heeft op" de individuele woonwagenbewoner, die een aantoonbaar belang heeft bij vestiging of voortzetting van zijn verblijf ln een bepaalde ge meente. „Daarom zijn deze artike len minder geëigend om gemeenten te dwingen woonwagencentra in te richten", aldus GS. Het college van GS is wel bevoegd om in bijzondere gevallen te bepa len dat voor het tijdelijk hebben van een standplaats met een door het college vast te 6tellen aantal wagens door b. en w. ontheffing wordt verleend van het verbod een woonwagenstandplaats te hebben buiten het centrum. GS zeggen toe indien de omstan digheden in de regio Leiden daar toe aanleiding geven, niet te aarze len om van genoemde bevoegdheid gebruik te maken. In Noord wijk heeft de gemeente raad reeds besloten om. in overleg met de gemeente Katwijk, uit te kijken naar een eventuele stand plaats voor een aantal wagens uit het woonwagenkamp in Leiden. DEN HAAG In vragen aan b. en w. toont het PvdA-raadslid Dudve- steijn zich ernstig bezorgd over ver zakkingen van de opstallen ln de directe omgeving van de bouw plaats van het ziekenhuis Westein de. Als belangrijkste oorzaak moet volgens hem worden gedacht aan het wegpompen van het grondwa ter. De heer Duivesteijn zegt van werk lui, welke zijn belast met de me tingen, te hebben vernomen dat er al een verzakking van maar liefst drie centimeter geconstateerd is op de Prinsegracht (waaronder het Hofje van Nieuwkoop), het Buiten om en de Lijnbaan (met name de Zonnehoek). Het raadslid verwijst in zijn vragen naar eenzelfde pro blematiek die zich indertijd bij de aanleg van de Utrechtse baan ln het Bezuidenhout hebben voorgedaan. Hij wil van het college weten of de door hem genoemde gegevens juist zijn en zo ja welke stappen zullen worden ondernomen om een einde aan verder verzakken van de op stallen te voorkomen. Van een medewerker DELFT Opnieuw zijn moeilijkheden ontstaan rond het psychia trisch ziekenhuis St. Joris Gasthuis in Delft. De Tweede Kamer leden Van der Lek (PSP) en Coppes (PPR) hebben in tweede in stantie vragen gesteld aan staatssecretaris Hendriks (volksgezond heid). Aanleiding daartoe ls de medewer king van een viertal verpleegkundi gen aan het VARA-radioprogramma Z.I. In de uitzending werd bekend gemaakt dat zij mede namens hon derd personeelsleden van de Inrich ting een open brief hebben ge stuurd aan directie, staf en bestuur, waarin wordt aangedrongen op ver beteringen to het St. Joris Gast huis. Het viertal vroeg om een open dis cussie en noemde zeven urgentie- punten die op korte termijn moe ten worden uitgevoerd. Intussen heeft de komende benoeming van een nieuwe geneesheer-directeur onrust veroorzaakt onder enkele Delftse gemeenteraadsleden en de alternatieve hulpverleningsinstantie „Release -afdeling Delft. De genoemde kamerleden willen nu van staatssecretaris Hendriks een onafhankelijk onderzoek naar de klachten van zowel personeelsleden als patiënten van het gasthuis. Eer der stelde de regionale inspecteur voor de volksgezondheid een onder zoek in naar de juistheid van de beweringen van de „Gekkenkrant" over mogelijke wantoestanden ln het ziekenhuis. De Kamerleden zijn van mening dat er nu een onaf hankelijk onderzoek moet plaats vinden, omdat de regionale inspec teur al uit hoofde van zijn functie met het toezicht op het St. Joris Gas thus is belast. De heren Van der Lek en Coppes hebben er bij de staatssecretaris op aangedrongen dat er voorts een diepgaand onderzoek wordt inge steld naar de verhouding tussen leerling-verpleegkundigen en gedi plomeerd verplegend personeel. Ook dringen zij aan op spoedige uitvoe ring van de nieuwbouwplannen. Volgens de Kamerleden moet er ln elk geval een gesprek tussen be stuur. directie en verpleegkundigen plaatsvinden Benoeming Release Delft heeft gisteren ln een brief aan het Delftse college van b. en w. en de gemeenteraad bezwaar gemaakt tegen de benoeming van een geneesheer-directeur ln de hui dige situatie. Volgens de hulpverle ningsinstantie is dr. P. J. Stolk. die thans verbonden is aan het Delta Ziekenhuis te Poortugaal de belang rijkste kandidaat voor de positie van geneesheer-direkteur bij het Een deel van de gebouwen van het Delftse St. Joris Gasthuis. Op de foto het medische centrum. St Joris Gasthuis. In de brief wordt er op aangedrongen de be noeming vanuit de inhoudelijke as- pekt ente bezinnen, mede door het Inwinnen van informatie en advie zen van deskundigen. Volgens Release ls dr. Stolk als vertegenoordlger van de klinische psychiatrie niet geschikt voor deze funktie. Hij zou hebben laten blij ken zich autoritair tegenover de patiënten op te stellen. Release pleit, al concluderend, voor de In stelling van een meerhoofdige di rectie. „omdat vele Inrichtingen hiertoe reeds zijn overgegaan ge zien de zware belasting van één geneesheer-directeur." Affiche-wedstrijd Tot en met 10 februari kan iede re Hagenaar meedoen aan een wedstrijd om een affiche te ont werpen met als onderwerp het milieu. De wedstrijd gaat uit van de Stichting Milieudag en is de eerste van een serie mi lieu-acti viteiten. die de stichting in 1976 samen met diensten en instel lingen van de gemeente Den Haag gaat uitvoeren. Speciaal aan de leerlingen van de basis scholen en het voortgezet onder wijs is gevraagd aan de affiche wedstrijd mee te doen. Een on afhankelijke jury zal de werk stukken beoordelen. De beste ai- fiche zal worden gedrukt en als blikvanger gaai) dienen voor de in juni in Den Haag te houden Milieudag. Inzendingen naar: het Museum voor het Onderwijs, Hemsterhuisstraat 2E. Den Haag. De deelnemers moeten de mi lieu-affiche vervaardigen op te kenpapier van 30 bij 40 centi meter en met gebruik van maxi maal drie kleuren. Voor de soort teken- of verf materiaal geldt geen beperking. Van de inzen dingen zullen er per leeftijdsca tegorie drie worden bekroond. Koopwoningen De belangstelling in Voorburg voor 176 premie-koopwoningen, die aan de Rodelaan gebouwd worden, is overweldigend. Voor de ééngezinswoningen, die rond de honderdduizend gulden gaan kosten, hebben zich al 1824 ge gadigden aangemeld. De Stléhtlng Bevordering Eigen Woning bezit Voorburg gaat zich de komende weken buigen over de aanvragen, omdat slechts zij die de doorstroming bevorderen voor deze premie-woningen in aanmerking komen. En dat zijn die Voorburgers, die een woning ln de gemeente met een maxi male huur van 400,per maand vrijlaten. Inzameling De Christelijke Scholengemeen schap aan de Rijnlandlaan. 1 in Voorburg houdt ook dit jaar weer een geldinzameling om eeri. buitenlands project te steunen. Dit jaar hebben zij het „Makeni ecumincal centre" instituut in-> Zambia uitgekozen. Eind februa- ri organiseert de school een ba zar, waaraan een grote loterij is verbonden. Voor die loterij zijn prijzen nodig. Iedereen die nog artikelen hiervoor beschikbaar wil stellen kan deze (en eventu eel een bijdrage om het leven van de mensen in Zambia Iets draaglijker te maken), afleveren bij de scholengemeenschap, on der vermelding van klas M3B. en dan nog dit.... Vandaag wordt in het plan Op6tal te Naaldwijk de Christe lijke basisschool „De Ouverture" officieel geopend door burge- 1 meester J. de Bruin. Donderdag 5 februari is in de Kloosterkerk aan het Lange Voorhout in Den Haag weer een pauze-bijeenkomst van 12.55- 13.10 uur. Medewerking verlenen Jeannette van Wingerden, blok fluit en Gerard Akkerhuis, orgeL B. en v. van Den Haag zullen vergunning verlenen voor de bouw van een kantoor met daar boven 5 woningen aan de Fre- derik Hendriklaan 59-61. De welstandscommissie en het wijk- beraad hadden zich reeds eerder, met het bouwplan verenigd. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Voor het be drijfsleven in het Rijnmondge bied is 1975, blijkens een enquête van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam en de Beneden-Maas, een slecht jaar geweest. De afnemende vraag en de daar door verscherpte concurrentie ls er, volgens de geënqueteerden, de voornaamste oorzaak van dat het zo slecht gaat. Ook de loonkosten ontwikkeling werd vaak genoemd als een van de boosdoeners. Op merkelijk gegeven is het feit dat slechts 37 procent van de werkne mers ln Rijnmond werk vindt in de industriële sector en dat dat per centage onder het landelijke ge middelde ligt. Het totaal aantal arbeidsplaatsen verminderde in 1975 met drie pro cent, terwijl de investeringen vol gens de enquete aan de bescheiden kant bleven. Vooral in de diensten sector bleven ze achter bij 1974. De meeste werklozen komen uit de zogenaamde „pendelaars-groep". Dit wordt geconcludeerd uit het feit dat het aantal ingeschreven werklozen achterbleef bij de hoe veelheid afnemende arbeidsplaat sen. Ondanks de slapte op de ar beidsmarkt had vooral de industrie, zowel metaal als bouw, moeite bij het aantrekken van personeel. Vooral geschoolde arbeiders blijken moeilijk te krijgen. Ronduit het somberste beeld komt uit de groot handel. De winst- en omzetontwik keling was bijzonder slecht en voor 1976 wordt in deze sector een ver dere verslechtering verwacht. ROTTERDAM Van vrijdag 6 tot dinsdag 10 februari zullen de Fran se mijnenvegers Baccarat en Oul- strenam een routine-bezoek bren gen aan Rotterdam. De schepen zullen vrijdag om 9 uur afmeren aan de Parkkade en 10 februari ook weer om 9 uur vertrekken. Zaterdag 7 en zondag 8 februari van 14-17 uur zijn de schepen voor het pu bliek opengesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6