Engelen en het Bio-vakantieoord Willebrands ontziet de pijnlijke tenen Vandaag Kanseltaal en kerkganger Hervormden-in-computer biedt pastoraal voordeel Deze god wil rijkdom en macht (1) Paus onderstreept gelijkheid man en vrouw Izwestia laakt 'kerkelijke extremisten' Campagne tegen godsdienst in Tsjechoslowakije Oud-katholieken: des-investering is onverantwoord Buitenverbranders bezig met pastorale werkers Kerkedag in 1977 in Berlijn WOENSDAG 4 FEBRUARI 1976 KERK-BINNENLAND In Frankryk heeft het vulgus voor op stootjes gezorgd tegen de aanhangers van de sekte van de unified family, ook wel unification church genoemd. In de stad Rennes werd het plaatselijke kan toor van de sekte overvallen en werden pamfletten, portretten en boeken op straat gesmeten. Twee leden boden ver geefs verzet met een traangasbom. In een andere Franse stad dreigde de bevolking gewapenderhand weerstand te zullen bieden, indien de sekte zou trachten, een van de vroegere leden, die door zjjn ouders uit de kring van de sekte was weggehaald, te kidnappen. In Parijs ontplofte een springlading in de plaatselijke vestiging van de unified family. Tezelfder tijd liet Nederland zich ver tederen door een zang- en dansgroep van 35 Kore. nnse n *j s .e Litt? Angels of Korea, m g o.-p re<s.'e v Carré en het Nede»lu,. s Congit. i- trum in Den Haag naar de televisie show van mevrouw M. Bouman, afge lopen zaterdagavond. De mensen van de sekte maken er geen geheim van: de engelen en de sekte van de unified el e ma' en. Zjj unse family lie! ben niet zijn scheppin messias' Sun M eleeiroiech.iivjji het huidige Noor., woner van een pand van 35 kamers, dal staat op een landgoed in Tarry town aan de Hudson, ten noorden van New York. ihaus Moon is niet alleen leider van een der snelst groeiende godsdienstige sekten, maar ook van een vlot expanderende economische macht. Over Sun Myong Moon, zijn geestelijke en stoffelijke rijk en over wie Moon 'gemaakt' hebben gaan dit en een ko mende reeks van artikelen van onze redacteur Aldert Schipper. door Aldert Schipper Sinds een paar jaar kan men ook in ons land op straat jongelui tegenkomen, die enigszins vreemd zijn uitgedost met op hun borst en hun rug een zon-achtig symbool, gedrukt op een kleurig stuk kunstleder. Het komt ook voor dat men hen bloemen of kaarsen ver kopende aantreft. Een enkeling drijft ook wel een handel in thee van het merk Ginseng of in oplosthee in potten van 35,per stuk. De kleurig uitgedoste kooplieden zijn aanhangers van de Koreaanse 'twee de Christus' of wel 'derde Adam' Sun Myong Moon. In Nederland gaan zy het pad op na een cursus verzorgd door de heer Teddy Verheven en zijn echtgenote Pauline, de 'ouders' en leiders van het landelijke centrum Huize Glory in Bergen Noord-Hol land. Dit huis is het vroegere Bio- vakantieoord, aan de oudere bio scoopbezoekers nog wel bekend door de lawaaierige bio-bus. In Huize Glory worden voor 25, driedaagse weekend-cursussen gege ven. Dat is geen geld, want op het programma staan diepzinnige on derwerpen zoals Het beginsel van de Schepping', 'Doel van de mens heid' en 'De opkomst van een nieuw tijdperk'. Diegenen die deze cursus sen met bevrèdigend gevolg vol brengen lopen later in de genoemde opzichtige uitmonstering op onze straten en pleinen met boekjes te leuren over "Het ideale huwelijk', de 'Beginselen van Eenwording' en over 'Hoe is het kwaad ontstaan'. Cursussen De heer Verheyen is een Nederlan der. die lange tijd in de Verenigde Staten verbleef, alvorens naar ons land terug te keren teneinde ook hier een afdeling van de sekte van Moon te stichten. Verheyen werd zelf twee jaar in de VS ingeleid in de geheimen van de Koreaanse sekte leider. Hij begon zijn verkondiging in Nederland aanvankelijk van een logement van het Leger des Heils uit. Later verhuisde hij naar een be scheiden woonboot. Na enkele maan den had Verheyen de 'Goddelyke Beginselen' van Moon in het Neder lands vertaald. De eerste oplage van deze heilige schrift van de 'moonies' bedroeg vijftig exemplaren. Niette min volgde een snelle groei van Ver- heyens groep en in 1972, nog geen zeven jaar nadat Verheyen in het logement begon, kon de unified fa mily voor zeker meer dan een mil joen gulden een riant gebouw in de Bergense duinen aanschaffen, waar plaats is voor driehonderd cursisten. De heer Verheyen matigt het en thousiasme wel enigszins met de op merking dat het buitenhuis nog hy pothecair belast is, doch elke make laar kan bevestigen dat het niet meevalt zo'n aankoop te doen zon der over ruime middelen te beschik^ ken. Zendelingen In 1973 zond de Nederlandse afde ling van de unified family veertig leden naar de VS. waar zij verder worden opgeleid en meewerken in de evangelisatie-campagnes van mr. Moon. Er zijn ook enkele landgenoten lid van het Europese team, dat op dit moment in Frankrijk zoveel stof doet opwaaien. Dit team bestaat uit 300 jongelui, die volgens de heer Verheyen soms wel eens wat al te geestdriftig en te agressief mensen op straat aanklampen. Dit Europese team zal naar de heer Verheyen hoopt, na de campagne in Frankrijk en de voorgenomen arbeid in Italië deze zomer Nederland aandoen. De heer Verheyen hoopt echter dat hier geweld vermeden kan worden. Een zekere weerstand lijkt hem echter onvermijedlijk, omdat 'de goddelijke boodschap altijd op verzet stuit'. Vorig jaar verwekten berichten over kidnapping door de heer en mevrouw Verheyen enige opschudding in ons land. Het betrof hier een minder jarige Canadees, waarvan de vader verlangde dat hij door de unified fa mily zou worden teruggegeven. Dat is toen na veel tamtam gebeurd. De heer Verheyen volgt thans naar hij zegt, de gewoonte minderjarigen naar huis terug te zenden, zodra de ouders daarom verzoeken. Dit voorkomt on nodige opschudding onder de nieuwe 'messias'. De Zuidkoreaanse godheid Sun Myong Moon met zjjn 28 jaar jon gere vrouw tijdens een feestelijke bijeenkomst met Koreaanse poli tici. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De nieuwe rooms-katholieke aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Willebrands, volgt vandaag officieel kardinaal Alfrink op als hoofd van het roomskatholieke aartsbisdom Utrecht. Hij doet dat door eenvoudig zijn benoemingsbrief te tonen aan bet aartsbisschoppelijk kapittel. Kardinaal Willebrands kwam giste ren aan op Schiphol, waar hij enige tijd de pers te woord stond. Net als ROME 'De gelijkheid van man en vrouw moet verwezenlijkt worden, zowel in het beroepsleven als in het maatschappelijk bestel' Dit heeft paus Paulus gezegd op een audiëntie voor de leden van de pauselijke studie- een audiëntie voor commissie over de rol van de vrouw in samenleving en kerk en de leden van het vatikaanse comité voor het jaar van de vrouw. 'Een verstandige en realistische kijk op de situatie vraagt er om. dat de vrouw meer inspraak heeft bij het ontwikkelen van plannen en het ne men van beslissingen', aldus de paus. Hij herhaalde de oproep, die de va tikaanse delegatie op het internatio nale vrouwencongres in Mexico deed, dat er meer aandacht moet komen voor de situatie van de vrouw in de ontwikkelingslanden. Brieven van lezers staan vandaag op pag. 14 FAMH'E«<E«MCHTEN kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch tot 16.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456; en van 16.30-20 00 uur op nummer 020-220383. Dit laatste num mer geldt ook voor ZONDAG AVOND en dan van 18 00-20 00 uur. Onze adressen: AMSTERDAM: Direktle - commerciële afdelingen - administratie: Wlbautstraat 131, tel 020-913456. Postbus 859. Redaktia: Nieuwe Zijds Voorburg wal 280. Amsterdam. Tel 020-220383 Postbus 855 ROTTERDAM DORDRECHT: Westblaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 Postbus 948. DEN HAAG LEIDEN: Parkstraat 22 Oen Hang Tel 070-469445 Postbus 101 ZWOLLE GRONINGEN: Melkmarkt 56. Zwolle. Tel 05200 17030 Postbus 3. hij eerder voor de televisiecamera had gedaan, slaagde de nieuwe aartsbisschop er ln op vriendelijke doch besliste wijze te voorkomen dat hij ook maar op een enkele pijnlijke teen kon gaan staan. De nieuwe aartsbisschop herhaalde hetgeen hij reeds verscheidene ma len opgemerkt heeft. nl. dat hij niet met vastomlijnde beleidsvoor nemens naar Utrecht komt. Het enige plan dat de kardinaal aan de openbaarheid prijsgaf ls zijn besluit vóór alles te luisteren en zich aan de bestuurlijke gebruiken !n het MOSKÓU i AFP) De Sowjetrus- sische justitie zal ook ln de toe komst optreden tegen alle 'overtre ders van de wet, ale hun misdadige activiteiten met religieuze overtui gingen camoefleren'. Dit schrijft het regeringsblad Izwestia ln een arti kel over de positie van de kerk ln de Sowjetunie. dat bijna een halve pagina beslaat. Het blad noemt de wet op de reli gies in de Sowjetunie de humaan ste en meest demokratische ter we reld. Maar er zijn 'kerkelijke ex tremisten'. die de wetten overtreden en voor het gerecht gedaagd wor den. Het blad noemt In dit verband de Oekraiense baptistenpredikant Oeorgi Vins. De 'reactionaire pro paganda in het westen' beschouwt dat soort mensen als 'helden van een of ander mystiek religieus front', en steekt hen volgens de slechtste tra dities van de koude oorlog omhoog. De Izwestia noemt het een "bour- geois-leugen'. dat in de Sowjetunie burgers gediscrimineerd of gestraft zouden worden wegens het behoren tot een godsdienstige gemeenschap. Volgens het blad beschikken de Rus sische gelovigen over twintigduizend kerken, synagogen, moskeeën en an dere bedehuizen. FRANKFORT (KNA) De com munistische party van Tsjechoslo wakije heeft in een officiële partlj- publikatie opgeroepen tot verharding van de strijd tegen de godsdienst en tot verdere inperking van het werk terrein der kerken. De party heeft zich ten doel gesteld het percentage officieel geregi streerde atheïsten te verhogen van 13 tot 25 procent. Streefdatum hier voor is eind Juni van dit jaar. In die zelfde periode moet het aantal kin deren. dat godsdienstonderricht ont vangt, met de helft verminderd wor den. In het kader van de strijd tegen de godsdienst is in alle bedryven, scho len en regeringskantoren een cam- Kgne begonnen om de mensen te wegen officieel uit de kerk te tre den. Geen gehoor geven aan deze campagne zou gestraft moeten wor den met ontslag. Dit geldt ln het byzonder voor mensen ln overheids dienst. Hun kinderen zouden van de middelbare scholen en universitei ten verwyderd moeten worden. bisdom aan te passen. 'Eerst wil ik spreken met mijn collega-bisschop pen. het kapittel, de medewerkers en met de aartsdiocesane pastorale raad', aldus de kardinaal. 'Ik wil eerst hun oordeel en motleven le ren kennen alvorens mijn plannen uit te stippelen', zei hij. De kardinaal bevestigde van plan te zijn volledig recht te doen aan het beginsel van de collegialiteit met de andere bischoppen. Volgen de week dinsdag vindt de eerste vergadering van de Nederlandse bisschoppen ondeT voorzitterschap van Willebrands plaats. Op de UTRECHT Het oud-katholiek ondersteuningsfonds (OKOF) heeft ln een brief aan Akzo, de Amro- bank. Philips en Unilever gevraagd, dat deze ondernemingen hun In vloed willen aanwenden ter verbe tering van de leefomstandigheden van de zwarte bevolking in Zuid- Af rika. Het OKOF heeft deze ondernemin gen aangeschreven, omdat het daar delen van zijn vermogen belegd heeft. Het terugtrekken van de In vesteringen ln Zuld-Afrika vindt het OKOF uit sociaal oogpunt on verantwoord. MARKNESSE De gereformeerde kerk (vrijgemaakt; buiten verband) van Marknesse zal op de landelijke vergadering van deze kerken, die deze maand ln Kampen wordt ge houden. voorstellen een commissie te benoemen, die moet onderzoeken of de figuur van de 'pastorale wer ker' nodig en gewenst is. In een toelichting constateert de kerk van Marknesse, dat een vrij groot aantal buitenverband-ge- meenten te klein Is. om een domi nee te kunnen beroepen. De benoe ming van part-timers, die voor een deel hun werk buiten de gemeente vinden, b.v. ln het onderwijs of het welzijnswerk, zou voor deze ge meenten een oplossing kunnen zijn. De gemeente Beverwijk heeft reeds een pastoraal medewerker in dienst. Het ls de heer W. in 't Hout, die naast zijn pastorale werk in het onderwijs werkzaam is. Voor de op leiding van dergelijke mensen wijst Marknesse op de reformatorische bljbelschool te Zeist (waar ook de heer In 't Hout gestudeerd heeft) en de pastorale leergangen te Rot terdam en te Zwolle. De kerkeraden van Bunschoten- Spakenburg en Zwolle habhen reeds uitgesproken, de figuur vin een pastorale werker on rh ten. DELFT De stichting mechanische registratie en administratie (SMRA). de centrale ledenadministratie van de hervormde kerk, bestaat deze maand 25 jaar. Er zijn in totaal 1,7 miljoen adressen uit driehonderd gemeenten geregistreerd. Kardinaal Willebrands agenda staat dan onder meer de vastenbrief die de bisschoppen zeer binnenkort zullen uitgeven. Vannacht heeft de kardinaal voor het eerst ln zijn nieuwe huis gesla pen. Kardinaal Alfrink wijdde zijn opvolger gisteren in het pand aan de Maliebaan in Utrecht, waar van af vandaag de nieuwe aartsbisschop Jo kardinaal Willebrands zal resi deren. Men is in Delft verheugd, dat bij de bescheiden viering van dit jubileum de achterstand, die door de brand van 17 februari 1975 was ontstaan, thans geheel is ingelopen en dat er al voorbereidingen worden getroffen voor het inschakelen van een nieuwe computer met nog grotere mogelijk heden, waardoor bovendien belang rijke kostenbesparingen kunnen wor den verkregen. Volksverhuizing Een kwart eeuw geleden was er geen enkel systeem te vinden in de ma nier. waarop de plaatselijke hervorm de gemeenten de gegevens van hun leden administreerden. In die periode begon juist de grote volksverhuizing van na de oorlog. Dat gebrek aan uniformiteit en het ontbreken van een goede onderlinge uitwisseling werd door de toenmalige algemene synodale commissie van de hervorm de kerk als een groot probleem be schouwd voor de toekomst. En zo werd in 1951 besloten, dat er een or ganisatie zou komen, die met doel matige apparatuur en deskundig per soneel deze registratie ter hand zou nemen. Dat was het begin van de SMRA. Die nieuwe organisatie heeft het niet gemakkelijk gehad in deze kwart eeuw. Elke hervormde gemeente kan namelijk zelf bepalen, of men de kos ten van aansluiting en de jaarlijkse lasten in verhouding vindt staan tot het nuttige effect. Niet iedere ge meente is daarvan overtuigd en ook door A. J. Klei De generale commissie voor het opzicht in de hervormde kerk vindt dat kanseltaal voor iedere kerkganger aanvaardbaar dient te zijn. Mooi. maar wie maakt uit wat de luisterende schare nu wel of niet slikt? In Wageningen, zo hebben we mogen lezen, lopen ze weg als Bert ter Schegget in een bepaald verband de woorden 'kop' en 'klauw' laat vallen. Maar een stadgenote van me kerkte onlangs ln het alleszins sjieke Heemstede en nam daar waar, dat niemand een vin verroerde toen van de preekstoel een woord klonk dat eveneens met een 'k' begint en een kernachtige omschrijving van ons zitvlak ls. Ik bedenk dat dit op zichzelf nog niets zegt. want misschien wordt tiet in Heemstede ongepast ge acht. je misnoegen te laten blijken door de benen te nemen en is er binnensmonds wel degelijk 'onaan- /aardbaar' gegromd. Het ls dus ïen ingewikkelde zaak en de gene- ■ale commissie voor het opzicht naakt het er niet beter op als zy 'erder als haar mening geeft dat en dominee zyn taal best op zyn ehoor mag afstemmen, mits hij er zeker van is dat uitsluitend dit gehoor aanwezig is. Hoe kom je aan die zekerheid? Neem nu Bert ter Schegget. Hy moest preken in een academie- dienst en in de hartelyke overtui- ging dat in academische kringen een hartig taaltje wordt gespro ken, schrapte hij alvorens op stap te gaan in zijn preekboekje de woorden 'hoofd' en 'hand' om ze te vervangen door uitdrukkingen, ontleend aan het dierenryk. Aan genomen dat academici daar in derdaad tuk op zijn. is er tot zo ver niets aan de hand. Maar wie zou Ter Schegget de ze kerheid hebben kunnen schenken dat zyn Wagenings gehoor ook louter uit nmd°mlsch gevormde of te vormen lieden bestond? Het ia er de godsdienst "'«t "nr om, te verlangen dat je bij de Ingang van de kerk een exa menbul toont. En het gaat ook niet aan dat de dominee met zyn preek van lekker-academici-onder-me- kaar aan het begin van de dienst de onverhoopt aanwezige niet-aca- demici verzoekt op te staan, want dan sta je er met alleen maar ma vo of een middelbare acte zo ge kleurd op. Moet de predikant dan maar voor alle zekerheid zyn éli- talre ruigheid laten schieten op ge vaar af dat zijn academische vriendjes zich niet thuisvoelen by een burgermans taaltje? De vragen stapelen zich op. hier is er nog een: bepaalt het g.->hrw de snit van de preek? Ik dn ebt Vim wel. Ik heb epns een Pm meerde peek aangehoord. het dartel gedrag van een of an dere oudtestamentische vorst ver haald werd in bewoordingen, die ik niet ongestraft in deze nette krant zou neerschrijven. Maar in een gezelschap dat zich voor zyn religieuze beleving graag bedient van de kruidige taal van de sta- tenbybel, is een daaraan verwante (of verwant geachte) kanseltaal helemaal aanvaardbaar. Wie er niet tegen kan, moet er niet naar toe gaan. Met andere woorden: de door de generale commissie voor het opzicht begeerde zeker heid kan niet by de predikant lig- •*en die zekerheid ligt by de hoor- "p in de regel drommels goed voor vlees hy ln de kuip h^eft. PALLIUM Wie de nieuwe aartsbisschop nog niet gezien had kon hem zaterdag j.l. in Brandpunt in gesprek zien met Willibrord Nieuwenhuis. Hy deed me onmiddeliyk aan iemand denken. Ja. nu weet ik het, een gereformeer de of christelijk-gereformeerde do minee uit het begin van deze eeuw. Daar leek hy op. 't Zal ook wel ge komen zijn door zijn zwarte kleding. Hy kwam wat erg voorzichtig over door zich voor zyn mening over de sexualiteit zoals die door de paus aan de orde gesteld is, tot twee maal toe te beroepen op die van de bisschoppen in Nederland. Die indruk maakt hy toch, van een man die zich tweemaal bedenkt voordat hy iets zegt. Op zichzelf is dat verstandig en zeker in de positie waarin hij komt, hoewel velen misschien op een iets doortastender figuur hadden ge hoopt. Wel kan men zich afvragen of een kerk altyd door mensen op zulke hoge leeftyd geleid moet wor den. Voor de representatie zou een twintig jaar jonger, en dan ben ik nog niet by de rijpere jeugd, geen weelde geweest zyn. Het verkregen pallium, op de televisie uitvoerig ge toond en van toelichting voorzien, gaf ral even de weerspiegeling van een echt mens, biy met zo'n erete ken. Protestanten zullen by de uit leg misschien toch een glimlach van 'leuk bedacht' niet' hebben kunnen onderdrukken. Maar verder behoort het by de folklore, die ook de kerk misschien niet missen kan, maar die wel nodig van alle werkelyke be tekenis ontbloot moet biyven. Want een kerk kan er ook gemakkelijk over struikelen. En dat wenst nie mand deze aartsbisschop toe. Wel het pallium waarvan Paulus schrijft: 'de lendenen omgord met de waar heid.' nu nog zijn er vele. die de registratie van hun leden zelf verzorgen. De SMRA heeft zich in deze jaren weten te ontwikkelen tot een service organisatie, die veel meer doet dan het vastleggen van de adresgegevens. De met de SMRA samenwerkende gemeenten beschikken over een vol ledig en goed bijgehouden adressen- systeem voor pastoraal gebruik, dat veel informatie verschaft over alle hervormde gezinnen. Er wordt in tensief mee gewerkt door predikan ten en andere ambtsdragers. Over dracht van gegevens aan nieuwe ambtsdragers vormt geen probleem. Bij verhuizing krijgt de nieuwe ge meente, als deze is aangesloten, via de SMRA de gegevens, die nodig zijn voor een goede opvang. Boven dien is het mogelijk, gerichte infor matie te zenden, bijvoorbeeld aan jonge gezinnen, aan bejaarden, aan bewoners van een bepaalde wijk en dergelijke. Veel werkzaamheden, die voorheen met de hand op plaatselijke kerke lijke bureaus werden verricht, gebeu ren nu in Delft via de computer, zoals de werving en de boeking van bijdragen, de verzending van het kerkblad, de verzorging van de boek houding. Op het ogenblik wordt bestudeerd, in hoeverre de dienstverlening van de SMRA aan de gemeenten in delen kan worden gesplitst, waardoor deze voor nog meer gemeenten van nut kan zijn. En,verder zal worden on derzocht, in hoeverre de centrale re gistratie van alle hervormde personen mogelijk en wenselijk is. V VOORBIJGANGERS Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Zevenbergen: (toez.) G. J. Embden te Bodegraven; te Klaas waal: D. Heikoop te Herwynen; te Kinderdyk: J. M. de Raad te Stol- wyk. Aangenomen naar Vlisslngen (toez.) P. C. Pettinga te Hardenberg. Bedankt voor Waarder: J. den Hoed te Sliedrecht; voor Epe: J. Maas land te Middelharnis. GEREF. KERKEN Beroepen te Alphen a. d. Ryn: J. Vree Azn. te Broeksterwoude. Bedankt voor Oosterend (Texel): P. H. Steenhuis te Enschede. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Utrecht-Nrd.-West: P. Schelling te Middelburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Zeist: P. Honkoop te Kampen. D. A. G. van der Heide Vandaag wordt begraven de heer D. A. G. van der Helde, oud-gods dienstonderwijzer, die op 96-jarige leeftyd in Bergum (Friesland) is overleden. Hy is van 1908 tot 1918 voorganger geweest van de toenma lige hervormde evangelisatie te Twijzelerheide. Nadien is hy vele jaren als hulpprediker werkzaam geweest in hervormd Amersfoort. Ds. J. van Veen Op 97-jarige leeftijd is overleden de hervormde emeritus-predikant J. van Veen te Rijswijk (ZH). Ds. Van Veen werd in 1905 predikant. Hy stond in Hensbroek, Renesse, Dok- kum en van 1916 tot zyn emeritaat in 1945 in Tzummarum. Nadien was hy nog werkzaam in de afdeling Zoetermeer van de vereniging van vrijzinnige hervormden. Ds. Van Veen was op een na de oudste pre dikant van Nederland. De oudste is de eveneens 97-Jarige ds. J. E. Wes terhuis te Velp, emeritus-predikant van de gereformeerde kerken (vrij gemaakt; buiten verband). Vicarissen Bisschop Simonis van Rotterdam heeft met ingang van 1 februari de bissehoppeiyke vicarissen drs. R. Ph. Bar (47) en dr. W. J. M. van Paassen (43) aangesteld tot vicaris sen-generaal van zyn bisdom. Zy volgen dr. C. Braun en drs. W van den Ende op, die vorig jaar het dio cesaan bestuurscollege verlieten. De zer dagen zullen de taken tussen drs. Bar en dr. Van Paassen nader worden verdeeld. Een bissehoppeiy ke vicaris is de plaatsvervanger van een bisschop voor bepaalde kwesties of groepen van het bisdom, terwyi de vicaris-generaal de al gemene plaatsvervanger is. BERLIJN Het presidium van de evangelische kerk-isxren in West- Duitsland heef' h -n. de vol gende kerkeda? i te hou den. van 8 '977. Als thema is v« igt el- kaars moou- Giiaten 6. vers 2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2