Zelfvertrouwen van Vriend stijgt door uitverkiezing 52 Bisonder lekker. Spelen van 1980 zijn aanmerkelijk goedkoper Weer test in Davos Damesploeg vrij van interne spanningen 'Tot nu toe faalde ik bij belangrijke kampioenschappen' *- ff U C Reportages door Peter Onvlee niÉlli'" Moskou en Lake Placid bieden interim-rapport aan NOC: weer nee tegen Haitske Pijlman Alternatieve elfstedentocht SCHAATS- KALENDER Meer sport op pag. 14 A-poule nu bijna compleet Dianne de Leeuw riaggedraagster Bison, jonge, milde halfzware shag. WOENSDAG 4 FEBRUAR11976 SPORT TROUW/'KWARTET 13 DA VOS Vandaag en morgen worden op de natuurijsbaan van Davos opnieuw Olympische 'testwedstrijden' gehouden. Met daarbij ook een. 10.000 meter, waaraan dit keer, met uitzondering van Klaas Vriend, de voor Innsbruck geselecteerde rijders wel meedoen. Hans van Helden, die als een van zijn vier doelen dit seizoen ook het wereldrecord op de tien kilometer heeft staan de andere drie zijn: Olympische medailles op alle afstanden behalve de 500 en 1000 meter, het puntenrecord aller tijden van Ard Schenk en het wereldkampioen schap in Heerenveen ziet een tijd van ruim onder de 14.50 tot de mogelijkheden behoren. 'Als ik de 5000 meter in 7.07 rijd. verdubbel die tijd dan en tel er een halve minuut voor vermoeidheid bij. Je komt dan uit op 14.44.' c/> Van onze speciale verslaggever DAVOS Tot voor enkele dagen terug was hij nog 'gedoemd' aan het einde van deze week naar Inzeil af te reizen en vanuit het Zuid- duitse plaatsje via het televisiescherm de verrichtingen van zijn medekrenploegleden in Innsbruck te volgen. Volgende week echter kijkt Klaas Vriend niet toe, start, wanneer het de komende dagen niet al te gek loopt, zelfs op vier van de vijf Olympische afstanden. Klaas Vriend, oftewel hoe vreemd een schaats kan glijden. Een heel seizoen lang loopt de 23-jarige tuin der uit Grootbroek met de idee rond in februari in Innsbruck aan de start te zullen komen, valt vervolgens door een slecht Europees kampioen schap 'uit de boot en realiseert ten slotte een uur voordat de inschrijvin gen in Oostenrijk officieel sluit een dermate opzienbarende tijd op de 10.000 meter (15.02,38), dat hij alsnog wordt uitgezonden. Klaas Vriend: 'Zaterdag, na de 1500 meter, had Leen Pfrommer al met NOC-voorzitter Cees Kerdel gebeld. Of er nog een mogelijkheid was voor Vriend nu die toch mar 2.01.08 had gereden. Die mogelijkheid leek er misschien nog wel te zijn, maar dan zou er toch een nog betore prestatie moeten komen'. - 4 Kans De enige kans, die Klaas Vriend der halve zondag in Davos restte was de tienduizend meter. Een feit, waarvan hij ook op de hoogte werd gesteld, de ervaringen uit het verleden ten spijt. Vriend: 'Tot nog toe is het inderdaad steeds zo geweest, dat ik tijdens be langrijke kampioenschappen faalde. Vorig jaar tijdens de Nederlandse kampioenschappen, dit jaar weer en nu ook Tïog eens bij de Europese in OjjJp. -Ik weet riïat wat het is, waar door het komt. Wedstrijdzenuwen misschien? Misschien dat ik daar nu dan gelijk doorheen ben door deze 10 kilometer. Nu moest het ook en ging - het ook. Het was mijn ijs trouwens ook wel. IJs waarop je kunt glijden, waarop de techniek het belangrijkste is. Maar dat was ook 't geval in Os lo. En ga er dan maar weer aan staan. Misschien was het het zelfvertrou wen dat ik hier in Davos heb gekre gen. Ik had er voor die 10 kilometer- wedstrijd al vier nieuwe persoonlijke records gereden. Op de 500 meter 40,44, op de 1000 meter 1.20.2, op de 1500 meter 2.01.08 en op de 5000 meter 7.18.09. Je weet dan dat je het kimt.' Klaas Vriend stond op de tiendui zend meter voor de opgave ruim on der zyn eigen toptijd van 15.10 te blij ven. Vriend: 'Ik ging wèg op een schema van 15.32, ik zat daar al snel onder. Ik heb, geloof ik, nooit zo'n regelmatige wedstrijd gereden. Alle maal rondjes van in de 36. Ik kon ook steeds alle rondetijden horen. De luidspreker stond bij het uitkomen van de bocht. Je hoorde dan weer 36.7 en je dacht: het zit wel lekker.' 'Ik was na die tien kilometer niet moe, maar ik geloof niet dat ik nog echt harder had gekund. Ik heb de hele afstand op techniek kunnen rij den. Ik ben geen knokker, geen krachtmens. In de zomermaanden train ik trouwens ook maar eens in de veertien dagen een uurtje met ge wichten. Nooit meer dan 25 kilogram overigens, verder, ga ik niet. Is niet nodig ook voor all-rounders, sprin ters gaan soms wel tot honderd kilo. Je hebt er overigens wel een goede begeleiding by nodig.' Waarom, zo luidt eigenlijk de ham vraag, faalt Klaas Vriend in Oslo tij dens het Europees kampioenschap (14e plaats en op de 10 kilometer ruim een minuut achterstand op Sten Stensen) op een toch wel ongelofelij ke manier en realiseert hij in Davos opeens wel de derde seizoenprestatie van dit jaar. Slechts Sten Stensen (wereldrecord 14.50.31 in Oslo) en de Rus Varlamov (14.59.27 en sinds het afgelopen weekeinde in Inzeil ook 14.55.65) waren nog sneller. Klaas Vriend: 'Weten doe je zoiets niet. Je kunt de zaak wel zoveel mo gelijk reconstrueren. Zeggen bijvoor beeld dat je al enkele jaren achter een pas in februari goed begint te rij den, echt loskomt. Je kunt ook het programma van de afgelopen week bekijken. Dinsdag kwamen we uit Oslo in Davos aan. Ik heb sindsdien eigenlijk niet echt meer getraind. Het is typisch genoeg eigenlijk het zelfde als wat Jan Derksen mee heeft gemaakt. We hadden in het begin van dit seizoen beiden last van opgezette bovenbenen, zaten vast en komen na stond ik na Oslo er toch weer naast.' Het buiten de ploeg vallen duurde voor Klaas Vriend uiteindelijk maar vijf dagen. Zondagavond om zes uur hoorde hij dat hij alsnog zijn Olym pisch costuum krygt opgestuurd. Omkleed met de 'snelle schaatspak ken', die de leden van de Nederland se kernploeg vandaag allemaal krij gen. Een pak, dat Klaas Vriend zon dagmiddag ook al droeg tijdens zyn Olympische kwalificatierace. Vriend: 'Geleend van een Zwitser, Peter Rei- mann. Ik geloof inderdaad dat zo'n nieuw pak wat helpt, dat het alle maal sneller is. Het lijkt overigens net alsof je niets aanhebt, alsof je naakt rijdt. Dat pak is ook door Jos Valentijn gedragen bij ondermeer zijn vijftienhonderd meter, die hij in 2.00.33 reed. Ik leende het hem weer. Het was pak aan pak uit'. Klaas Vriend maakt kans om in Innsbruck op vier afstanden te zul len starten. De vijfhonderd, de vijf tienhonderd, de tienduizend meter en mogelijk zelfs nog de duizend meter. Vriend: 'De tienduizend meter staat vast. De beslissing over de andere af standen valt donderdag na de laatste wedstrijden hier in Davos. Zowel op 500 als 1500 meter ben ik duidelijk de derde man en ook op de 1000 me ter is dat het geval. Ik dacht dat Leen Pfrommer het op die afstand nog zou laten willen afhangen van de tijden die Jan Bazen (als specifiek sprinter overigens langzamer dan Vriend in Davos) en ik nog rijden.' Met zijn op het nippertje Olympische uitverkiezing is Klaas Vriend alle 'lelijke' dingen van de dagen ervoor vergeten. Het wel kie zen van Jan Derksen bijvoorbeeld en het passeren van hemzelf. 'Ik had misschien in Madonna onder die om standigheden ook wel 7.20 gereden,' zegt hy nog slechts. Maar ook: 'Jan Derksen heeft de 5000 meter hier be ter gereden dan ik, ik gun het hem van harte.' KLAAS VRIEND: 'Leen Pfrommer zei in Davos dat ik maar hele maal weer opnieuw moest beginnen'. een periode van rust en ontspanning tot deze toch wel goede prestaties. Je kunt tijden van Davos en Madon na natuurlijk niet zomaar vergelijken met tijden in Oslo, maar je moet ze toch wel rijden.' Op tijd 'Leen Pfrommer zei vorige week bij aankomst in Davos tegen me dat ik maar helemaal weer opnieuw moest beginnen. Ik had per slot van reke ning nog vijf weken voor de wereld kampioenschappen in Heerenveen, Van onze sportredactie INNSBRUCK Het pleidooi dat IOC-president lord Killanin afgelopen zondag op de eerste dag van het IOC-congres in Innsbruck hield, om de-Olympi sche Spelen in de toekomst in ieder geval sober en aanmerké-" lijk goedkoper te houden, heeft gisteren een beetje steun gekre gen toen de Spelen van 1980 ter sprake kwamen. Moskou organi seert in dat jaar de Zomerspe len, terwijl het Amerikaanse Lake Placid de Winterspelen voor haar rekening neemt. Twee evenementen die relatief gezien, (voorlopig goedkoop zijn gehou den). Moskou en Lake Placid brachten het Internationaal Olympisch Co mité tussentijds rapport uit. Dui delijk werd wel dat de ongeveer zestig IOC-leden erg veel voor een congres tijdens de Winterspe len weinig problemen verwach ten voor 1980. De delegatie van Moskou met aan het hoofd de minister voor bouw nijverheid Ignati Novikov, vertel de dat het de bedoeling is het bud get op ongeveer 230 miljoen dol lar te houden. Novikov sprak de hoop uit zelfs op dat bedrag nog te kunnen bezuinigen. De Spelen in Montreal kosten op dit moment al meer dan een miljard dollar. Lake Placid, een kleine plaats in de staat New York met onge veer 3000 inwoners, heeft de or ganisatie van de Winterspelen be groot op 57 miljoen dollar. Ter vergelijking: Innsbruck heeft de Spelen dit jaar voor zo'n 140 mil joen dollar georganiseerd. Tijdens een persconferentie die de Russische delegatie gaf na de aan bieding van het interim-rapport, zei Novikov dat men er zich van bewust was dat de kosten gedrukt zouden moeten worden, met name waar het de nieuw te bouwen fa ciliteiten betreft. Het werk aan de Olympische sporthal is al begon nen. In deze hal dienen 40.000 toe schouwers een plaats te vinden. Daarnaast wordt ook gewerkt aan de bouw van het zwembad en en kele andere faciliteiten. 'Alles zal op tijd gereed zijn,' zei Novikov. 'Wij twijfelen daar niet aan. De socialistische wijze van planning staat ons toe daarvan zeker te zijn.' Novikov vertelde dat het IOC ac- coord was gegaan met het voor stel opnieuw 21 takken van sport in het programma op te nemen. Lord Killanin had eerder gepleit voor een nadere bestudering van het Olympisch programma om te kijken of er eventueel bepaalde on derdelen afgevoerd zouden kunnen worden. De Spelen ln Moskou du ren van 19 juli tot en met 3 augus tus 1980. Novikov. die aan het hoofd staat van het Russisch Olympisch Or ganisatie Comité, stelde dat abso lute voorrang zal worden gegeven aan het creëren van passende om standigheden voor alle atleten, ter wijl het pers-leger (geschat wordt 7000 mannen en vrouwen) ook op alle faciliteiten kan rekenen. Als voorbeeld van het enthousiasme bij de Russische bevolking voor de Spelen yertelde Novikov dat op een oproep om een Olympisch vig net te ontwerpen, 26.000 mensen hadden gereageerd. Novikov ver telde verder dat het niet in de be doeling ligt om nog voor-Olympi sche wedstrijden te organiseren. Daar staat echter tegenover dat men van plan is een paar duizend buitenlandse deelnemers uit te no digen voor de Spartakiade in 1979. Na het terugtrekken van Denver voor de Winterspelen van dit jaar, bestond er veel belangstelling voor Lake Placid en de mate van steun waarop dit dorp zou kun nen rekenen bij de organisatie. Ro nald MacKenzie, voorzitter van het organisatiecomité, vertelde giste ren, dat president Ford alle steun had toegezegd. De persoonlijke vertegenwoordiger van de presi dent in Innsbruck. Michael Harri- gan, had eerder al laten weten, dat Lake Placid kon rekenen op alle steun van Ford, zover dat binnen het bereik van de president ligt. Ook de staat New York heeft Lake Placid bijstand verzekerd. Daarmee is ieder probleem voor de Winterspelen van 1980 voorlopig opgeruimd. Lake Placid heeft als motto 'De Olympische Spelen in perspectief' gekozen. Dat slaat dan op de relatief lage kosten. Van de 57 miljoen dollar die op de begroting staan, zal de staat New York 13 miljoen dollar leveren. De federale regering heeft 39 mil joen dollar toegezegd. Voor het or ganiserend comité blijft zo een gat van vijf miljoen dollar over. Dat hoopt men te vullen met de inkom sten via de verkoop van televisie rechten. Robert Madden, publiciteitschef voor de Amerikaanse organisato ren zei over Lake Placids plannen: We zijn een kleine plaats, met maar 3000 Inwoners en onze enige industrie is toerisme. Dus moeten we ons wel aan ons motto houden en de zaken in perspectief blijven zien.' SCHAATSEN In Amsterdam werd Rolf S!brandy gewestelijk kampioen lange baan voor -heren van Noord- Holland en Utrecht, ln Bergambacht word Augustlnus gewestelijk kampi oen korte baan voor heren van Zuid- Holland. Ans van der Ploeg-Spaans zegevierde ln Ouderkerk aan de Am- stel bdJ de wedstrijden om het gewes telijk kampioenschap voor dames van Noord-Holland en Utrecht In Nauer- INNSBRUCK Gerard Maarse heeft tijdens het weekeinde van uit Inzeil zijn uiterste best gedaan Haitske Pijlman alsnog aan de Olym pische damesschaatsploeg toe te voegen. Maar wat Leen Pfrommer met Klaas Vriend wel lukte, ging niet op voor de verloofde van Jos Valentijn. Trainingstijd haast was er dus niet bij. Lekker op techniek rijden, dat was er in Oslo helemaal niet meer bij geweest en dan maar kijken wanneer het weer zou gaan. Ik zou na Davos naar Inn- zel gaan wanneer Pfrommer met de ploeg naar Insbruck reisde. En vijf dagen later ga je dan plotseling ook zelf nog mee. Net op tijd dus.' Het al enige jaren achterheen laat op gang komen is volgens Klaas Vriend zelf terug te voeren tot de voor hem weinig gunstige werksitua tie. Het zware tuindersvak 'wat dat betreft doe ik eigenlijk dagelijks aan gewichtstraining met al die kis ten' houdt hem vanaf maart tot december volop bezig, in de zomer maanden veel langer ook dan de al gemeen gebruikelijke werkdag van acht uren. 'Wat dat betreft zou ik het wel wat anders willen, lijkt me een werk- trainingscombinatie zoals Wijda Ma- zereeuw die in Grootebroek heeft (kassière in het fraaie plaatselijke zwembad met de nodige trainingsfa ciliteiten, redactie) een geweldige zaak. Ik zit in het begin van het sei zoen steeds duidelijk vast, het komt er, ondanks alles, dan niet uit. Dit jaar leek het er in het voorseizoen even op, toen ik steeds de tweede of derde Nederlander was bij de wed strijden waaraan de kernploeg deel nam. Ik rekende dan ook eigenlijk al zo'n beetje op de Winterspelen, ik had er al hard voor gewerkt. Ik was dit jaar, evenals vorig seizoen trou wens, al eerder begonnen om eerder goed te gaan rijden dan februari. Maar toen puntje bij paaltje kwam AMSTERDAM Als de elfsteden tocht ln Friesland niet doorgaat wordt er op 6 maart op het Mjoesa meer bij Lillehammer (No) een al ternatieve elfstedentocht gehouden. Op het Mjoesameer zal een par cours van 90 kiilometei worden uit gezet, dat dan twee maal gereden moet worden. Om hel een beetje op een echte elfstedentocht te doen lijken zullen er elf controleposten zijn. Vorig jaar stond deze tocht ook op het programma maar kon toen door de Invallende dool niet doorgaan. Nu lijken de omstandigheden beter, op het Mjoesameer ligt een laag ijs variërend van 32 tot 60 cm. De temperaturen overdag zijn 5 k 7 graden onder nul. terwijl het 's nachts een 15 graden vriest WOENSDAG: TERHEIDE (NB) ManrthonwedBtrlJd over 26 kilometer voor rijders boven 16 Jaar. Tel. 01693171?. AMSTELVEEN Fakkeltocht ow 5. 10 en 16 km op de Poel. Start, bij het Bemeentetvute. aanvang tussen 19.00 en 31.00 uur. De andere schaatswedstrijden staan op pagina 14. Een ook: 'Jan Derksen en ik hebben ons duidelijk beter gemanifesteerd dan Joop Pasman en Jan de Vries. Een extra selectiewedstrijd voor het wereldkampioenschap zoals Pfrom mer Hat in Innzel nog wil, zie ik eigenlijk helemaal niet meer zitten. Een week voor Heerenveen tot het uiterste gaan kan niet goed zijn. En daarbij: Pasman en De Vries hebben Pfrommer ook gevraagd van die se lectie af te zien en Derksen en mij aan te wyzen.' Klaas Vriend drie jaar kernploeg lid vindt met de prestaties van Davos in de hand is zelf nog lang niet aan het einde van zijn mogelijk heden gekomen. Rekent erop met vier uur training per dag nog verder te kunnen komen. Alleen, hoe is dat te realiseren? Vriend: 'Dat het helpt zo'n intensieve training geloof ik met de prestaties van de Noren zeker. Nu train ik zo'n anderhalf uur per dag, er is dus ruimte genoeg. Alleen: hoe kom ik aan al die vrije uren?' Maarse was daar kort na aankomst in het Olympische Dorp nog steeds wat treurig over gestemd. Haitske reed zaterdag op de 1500 meter een tijd van 2.18,72 en toen heb ik di rect contact opgenomen met NOC- voorzitter Kerdel In Innsbruck. Ik dacht dat mijn voorstel toen vrij po sitief was ontvangen. We hebben de wedstrijden van zondag nog even af gewacht en toen Haitske 1.29.49 en 43,87 had gereden heb ik het nog een keer geprobeerd, maar het is dus uiteindelijk niet gelukt. Op zich is dat bijzonder Jammer, maar ik moet me erbij neerleggen. Ik moet daarbij aantekenen dat de zaak voor Vriend duidelijker lag. Als ik de tij den van Haitske Pijlman op een rij tje zet komt ze niet bij de eerste acht. Al is ze daar op de 1500 meter dichtbij gekomen. Maar Juist op dit nummer was de inschrijving al ge sloten. Maarse, die met de Russische en Finse ploegen uit Inzeil was ge reisd, heeft maandagmiddag met zijn dames een uurtje op het Olym pische ijs getraind. Het ijs ziet er een beetje vies utt. maar de schaat sen worden er niet bot van. Het is gewoon zonder meer goed en er kun nen behoorlijke tijden uit komen. Woensdagavond ls de loting voor de 1500 meter dames, die de volgende dag op het programma staat.' 'Die loting gaat in drie groepen en ik ontkom er niet aan in Iedere groep een dame neer te zetten. Ik weet voor mezelf wel hoe mijn in deling uit zal vallen, maar dat wil ik eerst nog met de rijdsters door nemen. Ik heb van Herbert Höfl, de Westduitse trainer, gehoord dat het weer tijdens de ritten van de eerste groep waarschijnlijk het beste is. Dat heeft SIjtJe destijds trouwens ook met de wereldkampioenschap pen sprint ervaren. Hoe later op de dag, des te meer kans dat de zon doorbreekt en het Ijs zacht wordt. Over de kansen van zijn rijdsters tijdens de Olympische wedstrijden wilde of kon Maarse zich niet uit laten. Tsja. ik hoop dat de persoon lijke records er in ieder geval aan gaan en dat we op de 1500 en 3000 meter niet ver van de top verwij derd zullen blijven.' Maarse, die op 10 februari met de dames naar Nederland teruggaat, wilde voorts nog benadrukken dat de sfeer in de ploeg tijdens het ver blijf ln Inzeil uitstekend ls geweest. Tijdens de Nederlandse kampioen schappen waren er duidelijk span ningen.' zei hij, doelend op de toen nog tamelijk rebelsehouding van SijtJe van der Lende en Annie Borc- kink. 'Ook tijdens Nederland-Rus land in Assen was er nog een brok spanning merkbaar. Toen waren we tenslotte nog meer net bU elkaar. Direct daarna zijn we naar Inzeil vertrokken en ik kan wel zeggen dat de veertien dagen daar voorbij zijn gevlogen. De Nederlandse équipe ls zeer te vreden over de huisvesting in het Olympisch dorp. 'Ze hebben kenne lijk op meer deelneemsters gere kend want we hebben een hele ka mer over. En die veiligheidsvoorzie ningen? Ach. als Je er op let valt het natuurlijk wel op, maar verder gaat het aan Je voorbij. INNSBRUCK Na Tsjechoslowa- kije en Polen hebben ook West- Du itsland, Finland en Amerika zich geplaatst voor de A-poule van het Olympisch ijshockey toernooi. West Duitsland versloeg Zwitserland met 51. Finland had alleen in de eer ste periode grote moeite met Japan. Japan sloot, deze periode zelfs met een 10 voorsprong al. maar in de tweede en derde periode (04. 1 7) liep Finland toch naar een grote 11—1 zege. Amerika versloeg Joe goslavië met 84, voornamelijk door een erg produkt/ieve (50) tweede periode. INNSBRUCK Dianne de Leeuw zal vandaag tijdens de officiële openingsceremonie van de twaalfde Winterspelen in Innsbruck als vlagge- draagster optreden. De Euro pese kampioene arriveerde maandag met haar trainer Doug Chapman vanuit bet trainingskamp in Megève in het Olympisch dorp. Ook de damcsschantsploeg verscheen maandagmiddag in Innsbruck. In de avondureft werd dan ook in het Olym pisch Dorp de Nederlandse vlag gehesen. Leen Pfrommer zal met de herenschaatsers zaterdag van Davos naar Innsbruck reizen. ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13