Voor de vogels bij huis kunnen we heel wat doen 'Nog open vraag of collectieve uitgaven dan wel primaire inkomens minder moeten' Personalia Journalisten mogen nu lid worden van nieuwe federatie van vakbonden Bestuursmoeilijkheden aan universiteit na spieken van studenten Zolang er sneeuw is, is drinkwater niet nodig Meisje na val op ijs overleden Telefoonkosten bij treinkaping Beilen hoger dan verwacht GIGANTISCHE OPERATIE Vorige week zondag pakte weer iemand het half miljoen in de Lotto. Voor 7 kwartjes kunt u óók rijk worden. Deze zondag al. pINSDAG 3 FEBRUARI 1976 BINNENLAND-KUNST TROUW/KWARTET 9 door Henk van Halm AMSTERDAM We zitten vol- op in de winterkou. De meesten van ons zullen er blij om zijn, want eindelijk konden de schaat sen uit het vet. En tenslotte heb ben we centrale verwarming of anders wel een goede kachel. Maar voor de vogels kan zo'n 'ouderwetse winter' hard aan komen. Ze verkleumen in de snerpend koude oostenwind en kunnen in de hard bevroren grond geen voedsel vinden. In de afgelopen week hebben me rels, kramsvogels en koperwieken vrijwel alle nog bessen dragende heesters als cotoneaster, vuurdoorn en liguster van hun vruchten be roofd. In de kleiner wordende wak ken drommen meerkoeten en een den samen en zielig ineengedoken staan reigers aan de slootkant. De strenge winter van 1962/'63 heeft vele duizenden vogels het leven gekost, maar er zijn in die tijd ook duizenden door vogellief hebbers gered. Met de ervaringen die toen zijn opgedaan, is te voor komen dat er weer zoveel slacht offers vallen, als deze vorstperiode lang aanhoudt. Iedereen kan gemakkelijk in zijn eigen tuin of bij zijn eigen huis of flatgebouw voor de zangvogels zor gen die daar verblijven. Op een voertafel, zo hoog dat katten er niet op kunnen springen, kan men aller lei keukenafval kwijt: bruin brood, kaaskorsten, aardappelen en stuk ken vet. Denk erom dat het voer niet te veel zout mag bevatten. Een dak op de voertafel tegen besneeu wen is niet absoluut nodig. Veel vogels komen niet op een voertafel. Dat zijn meest die soorten die gewend zijn him voedsel op de grond te zoeken, zoals de lijsters. Aan de luwe kant van een heg of een schutting kun je daarvoor een voerplaats maken, waar eerst de sneeuwv moet worden weggeruimd. Rotte appels, appelschillen en klok huizen kun je er neerleggen en roodborstjes eten graag havermout zo uit het pak. Vet 7et is een van de voornaamste be hoeften van vogels, als het vriest. Je kunt zelf vetbollen maken door gesmolten reuzel te vermengen met zonnepitten, hennep en vogelzaad en dat met een draad erin te laten stollen in een halve cocosnotedop of in een bakje. De cocosnoot kun je zo ophangen, het bakje kun je beter verwijderen door het even in heet water te zetten, waarna de vetbol er gemakkelijk uit te trekken is. Vooral mezen zijn er meteen bij, maar ook spreeifwen en mussen weten zich er wel aan vast te klam- Rustende meerkoeten by een wak, liggend op de sneeuw. Tegen vastvriezen helpt het neerleggen van riet of stro. Foto: Henk van Halm pen en er wat van af te krijgen. Hang geen halve cocosnoten met het vruchtvlees erin op: vogels krij gen darmstoornissen van cocos en bovendien beschimmelt het snel. Pinda's zijn wel goed: je kunt ze aan een draad geregen of in een netje gebonden ophangen. Het zijn niet alleen "He mezen die erop af komen, maar ook sijsjes. Water met suiker Zolang er nog sneeuw in niet hele maal bevroren toestand is, is drink water voor de vogels niet nodig. Ze pikken de sneeuwkorrels op en laten die in de snavel smelten. Als we water moeten neerzetten, moe- ter^ we er wel voor zorgen dat de vogels er geen bad in kunnen ne men. Gaas erover helpt en om snel bevriezen te voorkomen kan er wat suiker (geen zout!) in worden op gelost, wat het vriespunt verlaagt. Tot zover wat we voor de vogels rondom het huis kunnen doen. Moeilijker is het de watervogels te verzorgen, die zich hebben verza meld bij open water, dat vaak niet goed te bereiken is. Het is met na me voor deze "vogels dat het Natio naal Comité Wintervoedering van Vogels optreedt. Als u een water vogelconcentratie opmerkt, waar niet gevoerd wordt, kunt u het bes te dit comité waarschuwen (tele foon 070-463468 of 070-865467). Zelf in uw eentje voeren heeft wei nig zin, want de aantalen vogels zijn te groot om dat op een bevre- Hulp watervogels is veel moeilijker digende manier te doen. Wilt u toch niet werkeloos toezien, dan kunt u ook bij het comité vragen welke actiecomité's er in uw omgeving bezig zijn en u daarbij aansluiten. Om aan voldoende voedsel te ko men moet de medewerking van abattoirs, vis- en groentehandelaren, maalderijen en vetsmelterijen ver kregen worden. Dit alles vergt een organisatie die ruim voor de vorst- inval al voorbereid moet zijn. Schillen met klei Zijn er in uw buurt eenden die door omwonenden gevoerd worden, strooi dan behalve brood ook fijn gesneden aardappelschillen, liefst met zoveel mogelijk klei er nog aan. Scherp zand door het voer mengen helpt ook de spijsvertering in con ditie te houden. Gehakte boeren kool is uitstekend eendevoer, dat even graag door meerkoeten en waterhoentjes wordt gegeten. Voor al meerkoeten rusten vaak op het ijs rondom wakken, waar ze gemak kelijk aan vastvriezen en dan een prooi worden van ratten, kraaien en meeuwen. Om dat te voorkomen kunt u stro rondom de wakken uit spreiden, waarop de vogels kunnen rusten. Tegen wegwaaien kunt u eerst een paar emmers water over het ijs gieten, waar het stro aan vastvriest. Reigers in nood Reigers zijn moeilijk te helpen, be halve door grote bijten open te hou den, waar ze nog wat vis kunnen vangen. Als een wak dichtvriest, gaan reigers vrijwel niet op zoek naar open water, maar wachten gelaten op de dooi. Dat betekent vaak wachten op de dood, omdat ze voor de dooi al te zeer verzwakt zijn om nog uit zich zelf voedsel op te nemen. Ongezouten visafval en in stukken gesneden wijting, uitge strooid bij de wakken waar ze ver toeven, eten ze wel, als ze daar nog de kracht voor hebben. Tenslotte nog een paar waarschu wingen: als u watervogelconcentra ties ziet, kom er dan niet te dicht bij, want elke verontrusting roept vluchtreacties op, die de vogels no deloos energie kosten. Als u ver kleumde vogels vindt, zet ze dan niet bij de verwarming of voor de kachel, maar houdt ze in een on verwarmd, maar vorstvrij vertrek. Als ze uit zich zelf voer aannemen, zijn ze meestal wel te redden; doen ze jlat niet en moeten ze gedwon gen worden om te eten, dan kost dat veel werk en zorg en men boekt er doorgaans weinig resultaat mee. Voorlichting Tot hoofd van de af deling public-relations, voorlichting en documentatie van de rijksuniversi teit in Utrecht is benoemd de heer A. Kormelinck (40). Hij volgt dr. Anne van der Heiden op. die be noemd is tot parttime docent in de massacommunicatie der pedagogische en andragogische wetenschappen. Overleden Op 57-jarige leeftijd is in Rijswijk overleden drs. G. van Lieshout, staatkundig medewerker van 'Het Binnenhof en de 'Leidse Courant' en conrector van het Lode- wijk Makeblijde College in Rijswijk. Tot 1964 was hij volledig in de jour nalistiek werkzaam, in 1964 ging hij over naar het onderwijs maar bleef medewerker aan genoemde bladen. 'Schakenboscli' Het bestuur van de vereniging 'Ned. Hervormde stichtin gen voor zenuw- en geesteszieken* heeft tot geneesheer-directeur van haar psychiatrisch centrum 'Scha- kenbosch' te Leidschendam benoemd de zenuwarts dr. C. Buis, nu funge rend geneeskundig hoofdinspecteur voor de geestelijke volksgezondheid. Hij volgt dr. M. H. Cohen Stuart op, die benoemd is tot geneesheer-direc teur van het Delta-ziekenhuis in Poortugaal. Van een verslaggever UTRECHT Het bestuur van de Nederlandse vereniging van jour nalisten (NVJ) is door de verenigingsraad gemachtigd, zich aan te melden als lid van de Federatie Nederlandse Vakbeweging, die door NVV en NKV is gevormd. In de verenigingsraad waren 44 stemmen voor 5 tegen en 1 blanco. De vergadering verwierp een voor stel van de afdeling Friesland om het besluit een half jaar uit te stellen en in die tijd een enquête onder de leden te houden. Het bestuur van het Cen trum voor christen-journalisten, een uit de vroegere Protestants-Christe lijke Journalistenkring ontstaan be zinningscentrum dat banden heeft met het CNV, is teleurgesteld over het besluit van de verenigingsraad en zal een bijeenkomst beleggen voor degenen die bezwaar tegen de aan sluiting by de Federatie hebben. Het bestuur van dit bezinningscen trum meent dat er in feite een einde is gemaakt aan het bestaan van de NVJ als algemene organisatie, omdat een aantal journalisten dat aanslui ting bij de FNV op grond van ver schillen in maatschappij-opvatting on aanvaardbaar vindt, de NVJ zal ver- Van onze onderwij sredactie AMSTERDAM Vier studenten van de universiteit van Amsterdam zijn betrapt op spieken, terwijl ze het doctoraal tentamen deden in het strafrecht. Deze fraude heeft niet alleen gevolgen gehad voor de juridische studenten, maar ook bestuursmoeilijkheden veroorzaakt aan de universiteit van Amsterdam. De hoogleraren yan de studenten, de professoren Heyboer en Rüter hebben de rechten-studenten een verklaring laten tekenen, waardoor zij zichzelf uitsloten van de drie komende exa mens. Deze maatregel komt neer op een studievertraging van een half jaar tot negen maanden. Door het te kenen van de verklaring voorkwa men de studenten in de rechten, dat hun fraude werd voorgelegd aan de officier van justitie. De maatregel is R0ffl0incnt genomen na overleg mef de rector- magnificus. studenten wel aan de volgende ten tamens kunnen deelnemen en alleen voor het tentamen, waarbij zij spiek ten, onvoldoende krijgen. De decaan prof. mr. P. A. Stein heeft na de motie van wantrouwen van de universiteitsraad laten weten, dat hij overweegt af te treden. Hij zal zijn beslissing meedelen aan het algemeen bestuur van de universiteit. Motie De faculteitsraad heeft vervolgens, omdat er nog al wat kritiek was op de maatregelen tegen de studenten, de zaak behandeld en een motie van wantrouwen aangenomen tegen de decaan van de juridische faculteit, Prof. P. A. Stein. Deze functionaris had volgens de faculteitsraad voor een deugdelijker procedure moeten zorgen. Verder besloot de faculteitsraad een brief te sturen met het verzoek de maatregel terug te draaien. Het ziet er echter niet naar uit, dat dit ver zoek zal worden ingewilligd. Er wordt zwaar aan getild, dat het hier juist gaat om studenten in de rech ten. Ook wordt gevreesd, dat by een onvoldoende maatregel het hek van de dam zal zijn tot het spieken door studenten. De faculteitsraad ziet dit alles min der ernstig in en verlangt, dat de De moeilijkheid, waarmee de Am sterdamse universiteit worstelt is, dat er geen tuchtreglement bestaat tegen frauderende studenten. De WUB (de wet universitaire bestuurs- hervorming) schrijft een dergelijk re glement voor. Op geen enkele uni versiteit heeft men echter al kans gezien het eens te worden over een dergelijk reglement Voorheen was het altijd de rector maginificus die de pijnlijke gevallen van fraude bij examens moest regelen. De studenten zijn de verleiding ge komen voor hun fraude door het recht, dat zij by het doen van het tentamen wetboeken in een bepaalde uitvoering mogen meenemen. In die wetboeken wordt soms wel eens een aantekening gemaakt. Hierover was nog nooit iemand gevallen. In de wetboeken, met een losbladig systeem komen enkele blanco pagi na's voor. Deze ruimte hadden de studenten gebruikt voor uitgebreide uittreksels van handboeken in het strafrecht. laten. Daarmee zou een eind komen aan de acht jaar geleden tot stand gebrachte eenheid van de Nederland se journalisten, die voordien georga niseerd waren in een algemene, een katholieke en een protestantse jour nalistenkring. Het was al geruime tijd de bedoeling dat de NVJ zich zou aansluiten bij een federatie van de drie vakcentra les. Toen deze federatie van de drie niet doorging, kwam de NVJ voor de keus te staan tussen aansluiting bij de federatie van NVV en NKV, bij CNV of 'categoraal' te blijven. Zowel de FNV als het CNV wezen 'n dubbel lidmaatschap af. Wel is de- NVJ met de federatie overeengeko men dat het centrum voor christen- journalisten de band met het CNV kan handhaven, mits dit centrum bin nen de NVJ uitsluitend als bezin ningscentrum fungeert. Voorzitter J. Lanser van het CNV heeft echter ver klaard niet in te zien hoe de CCJ- journalisten lid van de NVJ kunnen blijven, omdat zij dan op twee spo ren, de maatschappijvisie van de fede ratie'en die van het CNV, terecht ko men. Het CCJ-bestuur zal op korte ter mijn na beraad in eigen kring een vergadering beleggen voor Jour nalisten die zich niet met de aanslui ting kunnen verenigen. H. G. Die- mer, C. Francken en mr. A. Stem pels. ereleden van de NVJ. zullen als de NVJ zich bij de FNV zal aanslui ten, hun erelidmaatschap opzeggen, zo hebben zij de NVJ laten weten. VENRAIJ De 14-Jarlge A. Jans sen uit het Limburgse VenraiJ is na een val op het Ijs om hel leven gekomen. Het meisje was zondag tijdens het baantje glijden op het ijs gevallen. Zij bezweek gistermor gen in een ziekenhuis in VenraiJ aan de opgelopen verwondingen. Van een verslaggever BEILEN De telefoonkosten die gemaakt werden tijdens de treinka ping in Wijster zijn aanmerkelijk hoger dan aanvankelijk werd ge schat. Het bedrag wat aan de over heid in rekening zal worden ge bracht is 43.000 gulden, zo heeft de gemeentesecretaris van het. Drentse Beilen gisteren meegedeeld. Aan vankelijk had het telefoondistrict de telefoonkosten op 18.000 gulden geraamd. De journalisten in het perscentrum blijken voor rond 20.000 gulden getelefoneerd te heb ben. Bij dit bedrag zijn niet inbe grepen de kosten van nlet-automa- tische binnenlandse en buitenland se gesprekken. Wel inbegrepen zijn de kosten van de TT voor aanleg van extra lijnen en diverse bijkom stige werkzaamheden. L. de Graaf, tweede voorzitter van het CNV: een door Johan van Workum UTRECHT 'Er wordt te gemakkelijk vanuit gegaan dat die 1-procent norm van minister Duisen- berg een hard gegeven is. Maar voor ons staat nog lang niet vast of je de bezuiniging moet zoeken in de collectieve sfeer (overheidsuitgaven, sociale uitkeringen) of bij de primaire inkomens (zoals de lonen) Dat zegt Lou de Graaf, tweede voorzitter van het CNV, over het voornemen van het kabinet om vóór 1981 tien miljard bezuiningd te hebben. Het kabinet heeft 'nogal vlug' de cijfers opgesteld, onvol doende uitgedacht, vindt De Graaf. één wet, in plaats van de algemene wet gezondheidszorg naast de wet gezondheidsvoorzieningen (ter ver vanging van de bestaande, beperkte wet ziekenhuisvoorzieningen). De financiering zou dan moeten ko men uit de algemene middelen (be lastingen, aardgasbaten) in plaats van uit sociale premies. Je krijgt dan zoiets als bij onderwijs. Daar zijn ook de voorzieningen en de financiering uit de algemene middelen geregeld ln dezelfde wetten.' 'Beperking van collectieve uitgaven betekent vaak slechts verschuiving van lasten. De mensen moeten meer dingen zelf gaan betalen, zo als bij invoering van een eigen risico in bepaalde sociale verzeke ringen, of bij vermindering van rechten op sociale uitkeringen. Aan de ene kant verlaag je de lasten, maar aan de andere kant neem Je de mensen ook weer iets af. Het kabinet wil de economisch aktieven er ln elk geval jaarlijks een beetje In inkomen op vooruit laten gaan. Maar kan dat wel terwijl anderen er dan op achteruit gaan?' Een andere onbeantwoorde vraag voor De Graaf is. of we de inkom sten uit ons aardgas niet nog wat langer kunnen gebruiken. De socia le uitkeringen zouden dan meer dan thans betaald kunnen worden uit de algemene pot van belasting geld en gasbaten. Voor de werkge vers kunnen dan de sociale pre mies, en dus de arbeidskosten, om laag. Niet priegelen Maar ook al ls die discussie nog niet af. toch vermoedt De Graaf dat de collectieve uitgaven aan herwaardering toe zullen blijken. 'In dat geval wordt terecht op de eerste plaats gedacht aan de kin derbijslag. Die ls het meest discuta bel.' Je eou dan kunnen denken aan bevriezing of zelfs afschaffing van kinderbijslag voor het eerst en tweede kind. Maar dat vindt De Graaf eigenlijk toch slechts 'priege len in de marge'. De Graaf wil de zaak fundamenteel aanpakken. 'Het hele systeem ,van kinderbijslag en kinderaftrek moet op de helling. Voor kinderen tot en met 17 jaar moet er een bijsla gen - regeling komen, waarbij de bijsla gen minder zijn naarmate het ge zinsinkomen hoger is.' De CNV'er weet nog niet bij welke inkomensgrens in zijn plan de kin derbijslag en -aftrek helemaal nul zou moeten worden. 'Dat. hangt vooral af van het antwoord op de vraag hoeveel je met dit nieuwe systeem wilt bezuinigen. In elk ge val moet die bovengrens veel hoger komen te liggen dan 25.000 die Den Uyl heeft genoemd, en ook hoger dan 35.000, hoewel daar de bijslagbedragen al wel lager kun nen worden. De middengroepen worden toch al zwaar belast Negatieve belasting Deze nieuwe bijslagregeling zou door de belastingdienst kunnen worden uitgevoerd, vermoedt De Graaf. De bijslag zou met de ver schuldigde loonbelasting kunnen worden verrekend. Aan gezinnen met meer recht op bijslag dan te betalen belasting zou een 'negatie ve inkomstenbelasting' worden uit betaald door de belastingdienst. Als voordeel van zo'n systeem ziet De Graaf onder meer, dat voor lage inkomens geen compensatie nodig ls voor verlies aan kinderbijslag. Dat zou bij afschaffing of bevrie zing van de bijslagen voor de eer ste twee kinderen wel nodig zijn. De KVP-gedachte om de bijslag en aftrek voor verdere kinderen on aangetast te laten, ook voor hogere inkomens, 'gaat mij te ver. Met een hoog inkomen mag je best zelf financiële verantwoordelijkheid dragen voor een groot gezin', vindt De Graaf. Sprekend over bezuiniging en kos tenbeheersing kan niemand voorbij gaan aan de gezondheidszorg. Het kabinet werkt aan een nieuwe volksverzekering tegen medische kosten, de 'algemene wet gezond heidszorg'. ter vervanging van de ziekenfondswet, de particuliere ver zekeringen tegen ziektekosten en de AWBZ (volksverzekering tegen bijzondere ziektekosten zoals voor inrichtingen) De nieuwe wet drelei nu echter vast te lopen op de vraag wie zal dat betalen. De Graaf- 'Bij mij rijst de vraag o' Je n4^t de weg die de finance" regelt en de wet die de voor' gen regelt, moet samenvoegen Afspraken Een dergelijke situatie biedt vol gens de CNV'er veel voordelen. Er kan beter worden gepland, gecoör dineerd, georganiseerd. Er moeten bijvoorbeeld afspraken komen tus sen ziekenhuizen onderling over verdeling van specialisaties. Vooral ziekenhuisbedden zijn er thans in bepaalde regio's al veel te veel. Verder wil De Graaf op den duur alle werkers in d egezondheidszorg in loondienst zien. met een salarië ring als voor ambtenaren, .zoals dat ook in het onderwijs te zien is. 'Dan wordt het tevens mogelijk de inkomens van medici zo te sturen dat er geen uitspattingen meer voorkomen. Waarom is het grootste deel van het ziekenhuispersoneel normaal in loondienst en zou dat niet kunnen met het medisch per soneel? Begonnen zou kunnen worden met alle personeel van inrichtingen en gezondheidscentra In loondienst te nemen. Voor solistisch opererende medici zoals huisartsen, tandart sen, sommige soorten specialisten, zou er spoedig een vestigingsbeleid moeten komen. 'Het is toch te gek dat er in bepaalde streken ruim voldoende tandartsen zijn, en ln andere veel te weinig.' Duidelijk minder warm loopt De Graaf voor het idee om sociale uitkeringen als AOW, bijstand, AAW en WAO (arbeidsongeschikt heid) niet langer te koppelen aan het (netto) minimumloon, of aan de doorgaans Iets lagere alge mene loonstijgingen (is: welvaarts- vast), of aan de kostenstijgingen (is: waardevast). De Graaf wijst erop dat de komende Jaren koppe- ling aan de prijsstijging wel eens duurder zou kunnen uitkomen dan koppeling aan de lonen. 'Ik zeg niet: die koppeling van AOW en bijstand aan het netto minimum loon moet zonder meer worden ge handhaafd wij zijn bereid daar over te praten. Wel zeg ik dit: als er in de hoek van de sociale zeker heid beperkingen moeten worden aangebracht, kan dat alleen als dat ook gebeurt voor vergelijkbare voorzieningen voor overheidsperso neel. voor het onderwijs, ook voor ministers en Kamerleden. Je kunt je geen ingrepen bij de particuliere werknemers veroorloven, die je niet doet voor het overheidspersoneel.' In dit verband wijst De Graaf op de pensioenen. Die voor ambtena ren zijn welvaartsvast. zelfs tot het hoogste salaris toe. Het bedrijfsle ven heeft dit lang als ideaal nage streefd. Maar nu lijkt het erop dat dit ideaal geen werkelijkheid zal kunnen worden. 'Dan moet Je gaan overwegen of Je voor de ambtena ren geen maximum pensioen zou moeten invoeren, of in elk geval het peneioen boven een bepaalde grens 50 tot 60 mille bijvoor beeld niet meer welvaartsvast maken. Met de solidariteit ln de sociale sector is het namelijk zo dat ook laagbetaalden en 'modale' werknemers meebetalen aan uitke ringen van een hoogte waarop zij zelf nimmer recht zullen hebben.' e heer L. de Graaf (ADVERTENTIE) Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9