FNV vraagt mogelijk een algemeen prijsstop Ook de TROS zond 'Willempie' niet uit bijl eens.» Landbouwers blij met vorstperiode Venco Venco Studie over opslaan radio-actief afval in ondergrondse zoutlaag Het zijn de kleine dingen die*t doen Vooral alst hard vriest Inkomsten nevenfunctie aan universiteit geven Diep bezorgd over ontwikkeling Man wil in plaats van eigen vrouw in Spaanse cel Kunstgebitten Elfstedentocht nog niet in zicht FNV meent: Wetsontwerp gastarbeiders discriminerend Prof. mr. Slagter van Erasmusuniversiteit: Bij 'Philadelphia' kwamen tientallen klachten over Van Duins liedje sterklasse drop Venco In wak gereden en verdronken 75 DINSDAG 3 FEBRUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De federatie Nederlandse vakbeweging zal onmid dellijk na het bekend worden van de nieuwe prijs indexcijfers over een kleine week bekijken of er een algemene prijsstop moet worden gevraagd. FNV-voorzltter Wim Kok verklaar de gisteravond na afloop van de federatieraad dat de vakbeweging diep bezorgd is door de ontwikke ling van de prijzen. 'Mede naar aanleiding van de onrust onder on ze leden over de zorgwekkende prijsstijgingen van de laatst e we ken zullen wij ons beraden over-de vraag of er van de kant van de FNV een prijsstop moet worden ge vraagd'. aldus Wim KOK. De prijsstijgingen zullen volgens de FNV binnen de doelstellingen van de regering zes procent prijsstij gingen op jaarbasis moeten blij ven. 'Voor ons geldt dat de doorsnee werknemer dat wil zeggen werkne mers met 24.000 gulden per Jaar in 1976 quitte zullen moeten spelen. Iedere onnodige prijsstijging nu zal onverbiddelijk per 1 juli terugkeren in de eis van prijscompensaties. We Van onze redacteur wetenschappen DELFT Een nieuwe studiegroep van de technische hogeschool Delft gaat onderzoeken hoe veilig radioactief afval kan worden opgeborgen in ondergrondse zoutmassa's. Na 'opwerking' van gebruikte een beperkte hoeveelheid afval over splijtstof uit kerncentrales blijft dat zeer lang radio-actief blijft en daarom vele tienduizenden Jaren buiten het milieu gehouden moet blijven. Daarvoor is nog geen definitieve oplossing aangegeven, maar berging in steenzout. honderden meters on der de grond, geldt als veelbelo vend. De zoutformaties zijn geolo gisch behoorlijk stabiel en water dicht. Ze hebben de aantrekkelijke eigenschap dat ze. als er toch scheuren in zouden optreden, zich zelf kunnen repareren. Bij hoge druk Is het zout namelijk enigszins vloeibaar, zodat de scheuren door het gewicht van de bovenliggende aardlagen weer dichtgedrukt wor den. Onzekerheden Onder het oosten van ons land komen geschikt uitziende zoutfor maties voor. maar er bestaan nog verschillende onzekerheden. De Delftse studiegroep wil zich op twee vragen concentreren. Men vraagt zich ten eerste af met hoeveel ze kerheid kan worden vastgesteld dat een zoutformatie niet meer veran dert. De kilometers brede zoutko- tommen die men op het oog heeft, rijn namelijk ontstaan als uitstul pingen van een dieper liggende zoutlaag. Dezelfde vloeibaarheid- onder-druk die het zout zo aantrek kelijk maakt, is ook voor deze uit stulpingen verantwoordelijk. We moeten dus wel weten dat dit zout niet met alles wat we erin ge stopt hebben ontijdig nog verder omhoog komt. De tweede vraag die de Delftse onderzoekers aanpakken is. in hoe verre de rust in het zout verstoord kan worden door het inbrengen van vreemde stoffen die warmte afgeven. Het op te bergen afval is namelijk zo radio-actief dat het zichzelf en zijn omgeving de eerste tijd flink opwarmt. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT De 44-jarige Dord- tenaar J. W. wil naar Spanje om daar in de plaats van zijn echtge note, de 37-jarige mevrouw M. M. W.-M., in de gevangenis te gaan zitten. Zijn vrouw is ziek en W. wil daarom haar" pla its innemen. Hem zou de toezegging zijn gedaan dat dit kan worden geregeld. Mevrouw W. werd in oktober vorig jaar met twee andere Nederlanders in Algericas gearresteerd, omdat in de twee auto's waarin zij reisden een aanzienlijke hoeveelheid hasj werd aangetroffen. Het gezelschap was vanuit Marokko op doorreis naar Nederland. De Dordtenaar maakte aanvankelijk ook deel hier van uit, maar had het gezelschap kort tevoren verlaten om op eigen gelegenheid verder te reizen. Hij werd in Nederland aan de tand ge voeld over de hasj-smokkel, maar hem bleek op grond van de Neder landse wetgeving niets ten laste te kunnen worden gelegd. De drie in Algericas gearresteerden verklaarden tegenover de Spaanse politie dat onbekenden de hasj in hun auto's hadden verborgen. De Dordtse politie staat zeer sceptisch tegenover het plan van de man. Zijn vrouw is nog niet veroordeeld, zij zit nog in voorarrest. De politie acht een 'aflossing' onmogelijk en meent dat de man zich met een reis naar Spanje alleen maar moeilijkheden bezorgt. Het echtpaar W. heeft twee kinderen. (ADVERTENTIE) Dentofix houdt ze stevig op hun plaats! Uw gebit raakt niet meer los, wanneer u 's morgens een weinig Oentollx op de plaat strooit. U heelt dan de gehele dag een heerlijk gevoel van zekerheid en welbe hagen. want Dentofix doet zijn plicht! Dit moderne poeder werkt ais een beschermend kussen tussen tandvlees en prothese Bij apo theken en drogisterijen De studiegroep wil samenwerken met de betreffende ambtelijke werkgroepen en met instellingen en industrieën die bij de verschil lende kanten van het probleem zijn betrokken. Veel kennis over zout formaties is in Nederland aanwezig bij de zoutindustrle (Akzo) en bij olie- en gaswinning. Als projectlei der treedt voorlopig op prof. ir. D. N. Dietz. buitengewoon hoogleraar in de petroleumwinning. gespeciali seerd op de reservoirtechniek. kunnen en willen niet accepteren dat de doorsnee werknemer de las ten zal moeten dragen voor het verbeteren van de economische si tuatie'. aldus Kok. Het voorbeeld van de voorzitter van de Industrie bond-NW. Arie Groene velt. die met terugwerkende kracht tot 1 Ja nuari een prijsstop vraagt, wil de FNV niet volgen. Omdat nog niet zeker is welke rol verschuivingen in de belastingen en de premiestijging van sociale verzekeringen spelen, wil de FNV eerst he tnieuwe cijfer van het centraal brureau voor de statiestiek zien Pas aan de hand van een analyse van dit cijfer zal er een standpunt worden ingeno men. Wim Kok maakte ook bekend dat de FNV dringend aan de rege ring zal vragen alle Invloed aan te wenden om te voorkomen dat de wereldbank aan het militaire be wind van Chili een steunverlening zal geven. Ook kondigde hij rond 1 mei een informatie en inzamelings actie aan ten behoeve van de Spaanse vakbeweging. Het bestuur van de Friese Elfsteden- vereniging heeft in de gisteravond gehouden vergaderin gnog geen da tum,voor een Elfstedentocht kun nen vaststellen. De matige vorst en de harde wind zijn er de oorzaken van dat het ijs op de route nog onbetrouwbaar is. Het heeft gemid deld een dikte van zes centimeter terwijl 15 centimeter bij een tocht waaraan waarschijnlijk 10 15 dui zend schaatsers zullen deelnemen wel vereist is. Overigens worden wel voorbereidende besrekingen ge voerd voor een eventuele tocht die als het in de loop van de week weer flink gaat vriezen dichterbij zou komen. UTROCHT De Federatie Ne derlandse Vakbeweging meent dat het wetsontwerp buiten landse werknemers tot een on aanvaardbare discriminatie leidt van buitenlanders die kor ter dan vijf jaar in Nederland werken en die niet afkomstig zijn uit een ander EEG-land. De federatie dringt erop aan het wetsontwerp in zijn huidige vorm af te wijzen, maar wel met spoed de strafbaarstelling van werkgevers die illegaal vreemdelingen te werk stellen in te voeren. Als bezwaren tegen het wetsontwerp voert de FNV aan: Het recht van de buiten landse werknemer om naar een an dere werkgever te gaan wordt sterk beperkt, het wordt hem moeilijk zo niet onmogelijk gemaakt om een relatief beter betaalde of betere functie te aanvaarden, hij wordt nog afhankelijker van zijn werkge ver en is meer dan thans aangewe zen op de laagste functies. Het vrije verkeer van de buitenlandse werknemers wordt binnen het grondgebied van ons land beperkt. Ondernemingen die de limiet van him vergunningen hebben bereikt zijn eenvoudig gesloten voor bui tenlandse werknemers. Deze beperkingen die aan de in ons land werkende of werkloze buiten landers wordt opgelegd zijn volgens de FNV Ln strijd met de uitgang spunten die de vakcentrale steeds hebben gehanteerd en waarin de gelijke behandeling wordt beklem toond. De vraag kan worden gesteld of zij niet in strijd zijn met de verklaring van de rechten van de mens. In elk geval zijn zij in strijd met de conventie van de internati onale arbeidsorganisatie 1975. zegt de FNV. De federatie heeft waardering voor de bepaling dat werkgevers die ille galen in dienst nemen of houden vervolgd kunnen worden op grond van de wet economische delicten. (ADVERTENTIE) Ook de aardgasleveranciers hebben gemerkt dat 't vorige week plotseling behoorlijk koud werd. De afzet bereikte de recordhoogte van 400 miljoen m3 aardgas per dag. Voor de verwarming van onze woonhuizen was 75% meer gas nodig dan de week daarvoor. Als u vooral nu op 'n paar kleine dingen let, kan dat heel wat schelen op uw gasrekening. Bijvoorbeeld: sluit de gordijnen, zodra de zon onder is (door een ruit ontsnapt gemiddeld ruim 3 x zoveel warmte als door een muur). houd de zon niet tegen als deze uw huis binnenschijnt. stook niet onnodig in lege kamers (maar denk wel om bevriezing). Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken, de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie corresoondent,e.dres postbus m.Gronmger» Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De akkerbouw is ingenomen met de vorst, omdat die voor het komende gewas een gunstige invloed op de grond heeft. Ook de veehouderij is tevreden. 'Het is een erg prettige vorst; dankzij het sneeuwdek lijdt het gras niet veel, terwijl de grond toch wel zo doorvriest dat de structuur ervan beter wordt', aldus ir. M. P. de Jong van het proefstation voor de rundvee houderij in Lelystad. jr De ouders van de eerste Nederland se vijfling, het echtpaar Den Outer in Rotterdam, hebben foto's vrijge geven van de baby's op de dag van hun geboorte, zaterdag 17 januari. Van boven naar beneden: Marloes, Rik, Martijn. Tessa en Ernst. De vijfling bestaat uit drie jongens en twee meisjes. Ir. De Jong hoopt dat de vorst flink wat schadelijke insecten zal oprui men. In de moderne ligboxenstal- len, die opener zijn dan de oude grupstallen. kan de vorst wel onge mak veroorzaken door het bevrie zen van water in de drinkbakken en het vastvriezen van de mestaf- voerinstallatles. Ir. J M. A. J. Heestermans van het proefstation voor de akkerbouw in Lelystad, vindt dat de vorst zelfs dieper de grond ln mag. om nog weldadiger te kun nen werken. Nu zijn, doordat het sneeuwdek een isolatledeken vormt, alleen de bovenste vijf centimeters grond bevroren. De vorst heeft al een bijdrage geleverd aan de be strijding van 'aardappelopslag', het uitlopen van vorig jaar achterge bleven aardappelen op velden waar nu iets anders hoort te groeien. De voor de komende oogst gepote aar dappelen zitten dieper en hebben geen last. Al boven de grond geko men gewassen, zoals koolzaad en wintertarwe, hebben geen schade opgelopen. Niet te overzien De gevolgen van de vorst voor de groenteteelt ln de volle grond zijn nog niet te overzien, volgens een woordvoerder van het proefstation te Alkmaar. De vraag ls: hoe zullen de gewassen, die nu niet kunnen worden geoogst de vorstperiode zijn doorgekomen? Dat kan eerst blij ken als de dooi ls Ingevallen. De gewassen waar het hier om gaat zijn spruitkool. prei en waspeen. Normaal geoogst en verkocht kun nen worden boerekool en winter groenekool. Deze gewassen zijn nog goed Andere volle-grondprodukten staan bijna niet meer op het veld. De glastuinbouw zit met een hoog brandstofverbruik, maar van echte moeilijkheden ls nog geen sprake. Het proefstation voor de groente en fruitteelt onder glas ln Naald wijk heeft de tuinders wel op het hart gebonden te zorgen voor een olievoorraadje en hun gasinstallatie gereed te houden voor overschake ling op olie, mocht er eens iets mis lopen met de aardgasvoorziening. De fruittelers zijn ook blij met de winter, vertelt voorlichter M. J. Noordhoek. van het consulentschap voor de tuinbouw Ln Goes. De ont wikkeling van de fruitbomen was door het zachte weer voordat het Van onze onderwijsredactie ROTTERDAM Inkomsten uit nevenfuncties, die in 'diensttijd' worden uitgeoefend, moeten aan de universiteit worden gegeven. Dit betoogt prof. mr. Slagter hoogleraar privaatrecht aan de Eras mus Universiteit te Rotterdam in het univeristeitsblad Quod Novum Inmidels heeft de sociale faculteit van de Rotterdamse universiteit besloten de nevenfuncties van de wetenschappers aan banden te leg gen. De faculteitsraad bestudeert de criteria, waaraan de bijbanen moe ten voldoen. Prof. Slagter schrijft onder meer in het universiteitsblad. 'Het is na tuurlijk onaangenaam om in je ei gen vlees te snijden, maar ik zit er moreel gesproken mee ln mijn maag. dat ik voor een paar boeken royalities ontvang, waarvan ik nu vind. dat ze aan de universiteit behoren Uiteraard voor zover het werk in diensttijd ls verricht, waar bij ik de diensttijd opvat als een 40- urige werkweek en riet als een kan toorbaan van half negen tot vijf' De hoogleraar schrijft verder, dat hij 's morgens om kwart voor ne gen al op zijn kantoor is. Maar sommigen van zijn collega's ziet hij daar nooit. 'Maar als je regelmatig ziet wat er zoal aan publikaties van deze afwezige collega s verschijnt, dan begrijp je. dat de nevenfunc ties. werktijden en ook de vraag waar iemand werkt, thuis of op kantoor, zeer relatieve vragen zijn', zo schrijft prof. Slagter. Hij bestrijdt, dat het werk op de universiteit, onder nevenwerkzaam heden lijdt. Als de omvang niet te groot wordt, aldus prof. Slagter. werken de nevenfuncties bevruch tend. Hij toont dit dan aan de hand van eigen nevenfuncties. door Kees de Leeuw HILVERSUM 'UTRECHT De goed geolie pretmachine van Andre van Duin, waarmee deze komiek nu al weer enkele jaren onbekom merd door het land toert, lijkt de 'afgelopen dagen nog enigszins tot stilstand te zijn gekomen. Met het als carnavalskraker gelan ceerde liedje 'Willempie' heeft Van Duin zelf naar eigen zeggen onbedoeld enig roet in zijn eigen eten gegooid, hoewel nog maar moet worden afgewacht of de verkoop van deze topper, die inmid dels een oplage heeft bereikt van meer dan honderdduizend exem plaren, hierdoor zal worden beïnvloed. Wel is het zo, dat Van Duin voorlopig in zijn creatie van 'Willempie' niet op de beeldbuis te zien zal zijn. Als laat ste van de omroepen is gistermiddag ook de TROS. die aanvankelijk liet weten veel reacties te hebben gekre gen van ouders van gehandicapte kin deren, waarin voor uitzending van 'Willempie' werd gepleit, omdat hun kinderen het zo kostplijk vonden, door de knieën gegaan. In overleg met André van Duin. zijn manager Theo Rekkers, de platen maatschappij CNR en de TROS werd besloten om 'Willempie' maandag avond niet te vertonen in het pro gramma 'Op Losse Groeven'. In plaats daarvan las Chiel Montange ('zonder franje') een verklaring voor, waarin werd gesteld dat men begrip had ge toond voor het feit. dat de creatie van deze figuur bij sommige mensen kwetsend is overgekomen. Om de TROS-kijkers toch de Nederlandse komiek Van Duin niet te onthouden werd een fragment uitgezonden van zijn nieuwe show. Het is overigens programma, waarin de Nederlands voor het eerst in de vijf jaar. dat dit talige top-vijf wordt uitgezonden, nu bestaat een nummer zal worden ge- boy cot. Bij de Federatie van Ouderverenigin gen van Geestplijk Gehandicapten zal dit alleen maar tot grote vreugde heb ben geleid. Zij liet in een verklaring weten, dat de tekstschrijvers van dit dit lied in het vervolg misschien wat meer rekening zouden kunnen hou den met het belang van minderheids groepen. De medewerkers en ouders van leerlingen van de W. van den Berghschool in Kampen, die tegen Van Duin een kort geding hadden aangespannen, kwamen eerder met de artiest tot een akkoord. Dit nadat Van Duin voor Toppop van de AVRO vrijdagavond had verklaard, dat hij nooit de bedoeling had gehad men sen te grieven. Klachten De heer P. Rutgers, directeur van het landelijk bureau Philadelphia in Utrecht, vertelde gistermorgen, dat tientallen klachten waren binnenge- op dit bureau de afgelopen weken komen van ouders van gehandicapte kinderen. De heer Rutgers, zelf ouder van een geestelijk gehandicapt kind, zei zich persoonlijk niet aan 'Willem pie' te hebben geërgerd, maar geble ken is, dat voóral ouders van zwaar der gehandicapten zich gekwetst heb ben gevoeld door de uitvoering van clit lied 'Met de schikking zijn we erg gelukkig', aldus de heer Rutgers, 'omdat we naar mijn mening bij het kort geding toch weinig kans zouden hebben gehad.' Grens moeilijk Hij vindt het zelf ook wel moeilijk om aan te geven waar de grens ligt bij dit soort dingen. Dat ligt voor ieder verschillend. 'Wel vind ik, dat waar kennelijk achter een liedje en dan met name bij de uitvoering de gedachte zit om een gehandicapte, of dat nu een blinde, een dove of zwakzinnige is. op de hak te nemen de grens op een zeker moment is overschreden. Duidelijk is in ieder geval wel. dat 'Willempie' nog maar zeer spaarzaam voor de radio te beluisteren zal zijn. dat Van Duin voorlopig deze creatie niet meer op de buis zal laten zien en dat aan de verkoop van de plaat weinig kan worden gedaan. Of ove rigens deze plaat tijdens het carnaval veel zal worden gedraaid is nog maai de vraag. Bij het bureau van Phila delphia zijn nogal wat reacties binnen gekomen van r.k. ouders van geeste lijk gehandicapten, wonend in Bra bant en Limburg. Deze deelden mee. dat dit lied op carnavalsbijeenkom sten nauwelijks aan bod kwam. 'Wij hebben zo onze eigen schlagers en daar kunnen die van boven de grote rivieren toch niet aan tippen.' ging vriezen, tamelijk vroeg en het is goed dat dit wat afgeremd wordt. Anders zou de nachtvorst ln het voorjaar gevaarlijk kunnen worden. De bollenkwekers delen de positie ve gevoelens van boer en tuinder. De gewassen komen niet zo snel tot ontwikkeling en de kans op ziekten in het voorjaar is hierdoor gerin ger. De vorst heeft geen schade toegebracht aan de bollen, doordat die zijn afgedekt met stro. Meer zorgen maken de kwekers zich over de dooiperiode. Die zou schade kunnen toebrengen wanneer hierbij veel sneeuw of regen zou vallen en de bovenlaag van de grond te nat zou worden. (ADVERTENTIE) ZACHTE DROP oni mei plezier uw landen m le zenen. Want dat kauwt lekker weg Terwijl uw tong zich tegoed kan doen aan die smeuïge zoute smaak 11 smaken MAARSSEN De 50-Jarlge Jacob Ronner ls gistermiddag bij het schaatsen op de Wilgenpias in zijn woonplaats Maarssen in een half dichtgevroren wak gereden en ver dronken. De rijkspolitie heeft gewaarschuwd dat op de meeste piassen wakken voorkomen die in de nacht van zondag op maandag geheel of ge deeltelijk met een dun laagje iis zijn bedekt. Eerder waarschuwde de ijsclub Warmond voor gevaarlijke plekken op de Kagerplassen. HEERENVEEN De 27-Jarlge Jan ten Boom uit Hemelen, gehuwd en vader van twee kinderen ls zondag middag tijdens het schaatsen tus sen Hemelen en Koudum in een wak gereden en v erdronken Het stoffelijk overschot werd gisteren geborgen. De 11-jarige Slouke Balt uit Hallum is gistermiddag kwart over drie tij dens het schaatsen op Denkoevaart ln een wak gereden en verdronken. BarriJ Broeshart uil Rotterdam is ln een vijvertje aan dr Zestienhn- vense kade in een wak geraakt. Na vijf minuten werd bTv jongetje uit het wak gehaald dooi de brand weer Drie uur later overleed hij in het Dijkzlgtziekenhui* (ADVERTENTIE) /Ill I Inderdaad Met schrale. -i>rMiigcn li|»pt-n (AAA1' it,,!, bijten zéf-r d<»,-n l al" ll<> houdt uw lippen zacht en nor pel 1,-ibrll.i de stick die verzorgt verzacht en lieschcrml. Zomer Winter (Met Labello als onder.-1 ud blijft lip»lick langt i

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3