Amsterdam krijgt laatste kans Er wordt nog steeds naar verdwenen miljoen van 'kruidendokter' gezocht m°land vindt verhoging r nese zeedijk gevaarlijk Meningen in staten scherp tegenover elkaar j Veel kritiek op uitbreidingsplan 'Gaasperdam' Willem v.d. M. nu in psychiatrische inrichting Eindhovenaar valt met boot door mand Boek over dialect op Terschelling Steeds meer vals alarm in Groningen Geertsema voorziet drie grote blokken Veehouder gewond bij brand in grote varkensstal DINSDAG 3 FEBRUARI 1976 Van onze correspondent I LEEUWARDEN Er is nog al wat verzet in Friesland tegen de wijze waarop de grootst mogelijke meerderheid van gedeputeerde j staten de verbetering van de kustverdediging aan de Waddenzee tussen Zwarte Haan en de Ternaarderpolder. in het kader van de Deltawet, tot stand wil brengen, namelijk volgens het zogenaamde plan D. Voor inspraak over Gaasperdam is geen ruimte geboden. Het Gein: onvervangbaar, bedreigd door aanleg van wegen. door Haro Hielkema AMSTERDAM Met de bouw van de zuid-Bijlmer wordt dit jaar het laatste uitbreidingsplan van Amsterdam ter hand genomen: een stadsdeel waar zon dertigduizend mensen in ongeveer achtduizend woning een onderkomen zullen vinden. Daarmee krijgt Amsterdam ook de laatste kans om van de nieuwbouw in de hoofdstad echt iets te 'maken'. Maar nog voordat werkelijk met de bouw wordt begon nen, zijn de plannen al ruimschoots onderwerp van kritiek en vraagtekens. Aanstaande maandag gaat het be stemmingsplan voor de Zuid-Bijl mer ter visie, in december zullen de eerste palen geheid worden "Er is Amsterdam alles aan gelegen om de woningbouw in hoog tempo te realiseren.' vindt de nieuwe wethou der voor publieke werken en stads ontwikkeling opvolger van Han Lammers'. drs. C. H. de Cloe. De hoop dat de plannen nog wezenlijke veranderingen kunnen ondergaan, HJkt vrijwel een illusie. Aan de op zet voor de nieuwe wijk is geen tor nen meer mogelijk: er komen 3.300 laagbouwwoningen. 3 500 middel hoog- (maximaal vier woonlagen zonder liften» en 1.200 hoogbouwwo- ningen De huizen in de zuid-Bljl- mer zijn vooral bestemd voor ge zinnen. die nu nog in de stadsver nieuwingsgebieden wonenen mensen, die een andere woning achterlaten. Verzet In de stroom van kritiek, die met de dag toeneemt, klinkt een nadruk kelijk gevoel van machteloosheid door: politieke partijen variërend van PPR tot WD» en actiegroepen verzetten zich tegen de opzet van het uitbreidingsplan, woningbouw verenigingen en instellingen op het terrein van welzijns- en gezond heidszorg komen met hun bezwaren naar voren De Kamer van Koop handel heeft z'n bedenkingen en de directeur van de gemeentelijke dienst Volkshuisvesting uit zijn be zorgdheid over het toekomstige woon- en leefklimaat in de zuid- Bijlmer. Het machteloze gevoel richt zich met name op het feit dat voor in spraak geen ruimte is geboden, dat de plannen door de dienst stadsont wikkeling pas naar buiten zijn ge bracht toen er feitelijk geen alter natieven meer aan te dragen waren. Het argument van 'Stadsontwikke ling'. dat er zo snel mogelijk ge bouwd moet worden om de stads vernieuwing in Amsterdam effec tief aan te kunnen pakken, doet de genen die bezwaar aantekenen hui veren. PPR-raadslid Frans van der Ven. die een alternatieve nota voor de zuid-Bijlmer schreef onder de titel 'Naar nieuwe planologische uitgangspunten', zegt gefrustreerd: 'De politieke realiteit in Amster dam is dat inspraak in de wijken en buurten afgedwongen kan worden. Niets gaat vanzelf. Inspraak wordt bij het plannen maken niet betrok ken.' Het verzet tegen de ambtenaren van de dienst stadsontwikkeling komt mede voort uit de ervaringen met de bouw van de noord-Bijlmer. Dr. I. Salomons, architect-stedebouw- kundige: 'De geschiedenis met de noord-Bijlmer dreigt zich te herha len. De uitgangspunten voor het be stemmingsplan zijn nooit ter dis cussie gesteld. Voor de gemeente raad is het onmogelijk om op Juiste wijze een oordeel te vormen. Kennis is macht, maar de kennis is alleen in handen van stadsontwikkeling geblevenen daarmee de macht.' Deelplanneri Bij de bouw van de noord-Bijlmer kreeg de Amsterdamse raad steeds de opdracht z'n goedkeuring te ge ven aan deelplannen: het eigenlijke bestemmingsplan kwam pas in de raadsvergadering, toen de noord- Bijlmer er al hoog en breed stond. 'Zonder dat er iemand aan te pas komt. wordt de zuid-Bijlmer ook volgebouwd', concludeert het vak blad Wonen-TA/BK. 'De factor 'mens' is bij de bouw volstrekt ach terwege gebleven.' vindt drs. L. van der Maesen (coördinator welzijns- onderzoek van de stichting inter universitair instituut voor sociaal wetenschappelijk onderzoek». Visie corporaties Met de groeiende kritiek op de wij ze van bouwen in de noord-Bijlmer is min of meer een naamsverande ring opgetreden. Het uitbreidings plan wordt steeds vaker aangeduid met de naam 'Gaasperdam' 'Psy chologisch waarschijnlijk beter,' stelt de heer R. Otten (directeur van de Woningbouwvereniging Pa trimonium en namens achttien wo ningbouwverenigingen woordvoer der in de gesprekken met de ge meente over het nieuwe Gaasper- dam-plan. Vorig jaar vroeg hij het gemeentebestuur reeds de bouw van de zuid-Bijlmer anders op te zet ten en de toekomstige bewoners bij de plannen te betrekken. Net als an dere tegenstanders van het bestem mingsplan maakt de federatie van woningbouwverenigingen -bezwaar tegen een 'te sterke scheiding van functies als wonen, werken, winkels, scholen ej; recreatie'. 'De mens is waarschijnlijk toch kleinschaliger ingesteld dan de bouwers van de Bijlmer destijds dachten.' aldus de heer Otten. De wijze waarop de plannen- gepre senteerd zijn, geeft de woningbouw verenigingen de overweging de plaats in de gespreksgroep met de gemeente op te geven: 'De bevol king moet van de aanvang af bij de voorbereiding betrokken worden. Er zijn geen argumenten om inspraak wel toe te staan in de stadsvernieu wingsgebieden en niet toe te staan voor Gaasperdam.' aldus de heer Otten, die inspraak 'de enige basis voor eei\ goede en verantwoorde wijkopbouw' noemde. In de alternatieve PPR-nota voor Gaasperdam spreekt Frans van der Ven 1 Een dieptreurige zaak dat raadsleden zelf achter de tekentafel moeten gaan staan om alternatie ven aan te dragen') zich namens zijn fractie uit voor een 'gezellige en in tieme stad' in plaats van de 'nieuw bouw van een moderne achterbuurt'. Wie verwacht zou hebben dat de plannenmakers van Stadsontwikke ling wat zouden hebben geleerd van de monotone Bijlmer, heeft het mis. Ook het ontwerp-bestemmingsplan voor Gaasperdam is een neerslag van keiharde principes, die aan de Bijlmermeer ten grondslag liggen: functiescheiding en functieconcen tratie.' aldus de nota. Wegenpatroon Van diverse kanten komen felle pro testen tegen voorgestelde aanleg van wegen: zo zal de nieuwe Gaas- perdammerweg dwars door de nieu we wijk lopen, zal een tweehonderd meter brede en vele mgters hoge Gooise Expresweg het riviertje Het Gein doorsnijden en zal er een dijk- lichaam moeten komen voor rijks weg 6. 'Het Gein is een onvervang baar landschapsgebied.' aldus mr C. H Goekoop, tot voor kort VVD- raadslid, nu wethouder, in een brief aan b. en w., daterend uit november. 'De oorspronkelijke waarde van het Gein wordt door de oprukkende stadsbebouwing, door de ontworpen overgangen van RW 6 en Gooiseweg en door de hoogspanningsleiding vrijwel teniet gedaan,' schrijft de raad voor de stedebouw in Amster dam aan het gemeentebestuur, 'De 4.70 meter hoge dijk voor de me trolijn. die als een slagader door Gaasper dam komt, zal een sterk scheidend element zijn,' aldus mr. G Baas (directeur van de dienst Volkshuisvesting» in een brief aan zijn wethouder L. Kuijpers. waarin hij stelt dat de gronden, die voor de autowegen en het metro-tracé zijn gereserveerd, blijkbaar de vorm van het plan hebben bepaald. Mr. Baas toont zijn vraagtekens achter de invloed, die dergelijke infra structurele voorzieningen op het woonmilieu hebben. De Stuurgroep Gezondheidszorg Zuid-Oost-Lob, waarvan drs. Van der Maesen tevens lid is, vraagt zich af of er met zoveel haast aan Gaas perdam gebouwd moet worden, te meer omdat een nieuwe stad als Al- mere in de Flevopolder verrijst. 'In het jaar 2000 zijn er in het noorde lijk deel van de Randstad zo'n 300.000 mensen minder dan de bere keningen waarop de plannen voor Gaasperdam geënt zijn.' aldus Van der Maesen. 'Dat betekent 150.000 huizen minder te bouwen, tenzij we voort willen gaan met potverteren. We kunneD ruimschoots stilstaan bij de voorbe reiding van Gaasperdam: het gaat om een serieuze pas op de plaats.' Dingeman Coumou, mede-samen steller van de alternatieve PPR-no- ta: 'Deze nieuwe stadswijk moet op z'n minst tachtig jaar meegaan: be ter nog tweehonderd tot driehon derd jaar. In zo'n tijdsspanne is uit stel van een paar maanden om se rieus een alternatief plan uit te werken maar een kort ogenblik.' De Stuurgroep Gezondheidszorg roept de Amsterdamse gemeenteraad op zich niet neer te leggen bij de hui dige. achter gesloten deuren van Publieke Werken en Stadsontwikke ling uitgewerkte plannen. Wethouder De Cloe, die al na een paar dagen de nieuwe portefeuille onder zijn hoede te hebben tijdens het symposium opkwam voor het bestemmingsplan, bestrijdt dat de vraag of Gaasperdam werkelijk ge bouwd moet worden nog in discus sie is: 'Daar is al lang geleden op geantwoord. De uitgangspunten voor de zuid-Bijlmer liggen al lang vast en zijn bovendien recentelijk bevestigd, onder «ndere in verkie zingsprogramma V Een van de ambtenaren van 'Stads ontwikkeling, ir. J. P. de Gier (projectleider voor Gaasperdam». wijst bovendien op het financiële keurslijf, waarin Amsterdam ge klemd zit: 'Het heeft geen zin om van Stadsontwikkeling een plan te vragen, wayjn een ideaalbeeld voor de nieuwe wijk is opgenomen, als de financiën ons toch beletten om het uit te voeren. Wij zijn gehouden aan het budget, dat de rijksoverheid ons geeft.' Dit plan voorziet in de aanleg van een nieuwe zeedijk over de koppen van de landaanwinning en dat zal een landwinst van 3800 hectare op leveren. Dit is van veel belang voor de landbouw in noordelijk Friesland, vooral voor de teelt van pootaard- appelen. Bovendien wordt de werk gelegenheid ermee gediend. Ondanks die voordelen is er tegen stand tegen de plannen.In een ver gadering van de gemeenteraad van Ameland is naar voren gebracht, dat de situatie van het eiland tijdens stormen en watervloeden nog on gunstiger zal worden. Tijdens de stormen in de afgelopen weken, die nogal wat schade hebben aangericht, kwam het water al over de Amelan der Waddendijk en na de inpoldering aan de Friese kust dreigt de opstu wing nog hoger te worden. Eén van de Friese gedeputeerden geeft voorkeur aan plan A, dat voor ziet in de verhoging van de bestaan de zeedijk. Evenals de vele andere voorstanders van dat plan heeft hij vooral de belangen van het milieu op het oog. Men vreest dat plan D veel schade zal berokkenen aan het na tuurleven. In een rapport, dat een ambtelijke werkgroep over deze zaak heeft uit gebracht wordt geconcludeerd, dat een keus uit de beide plannen neer komt op het stellen van een priori teit, die in dit geval uitsluitend kan worden aangegeven door de daarvoor ingestelde bestuurlijke en politieke vertegenwoordigingen. Binnenkort zullen de provinciale staten van Friesland zich uitspreken over het wél of niet uitvoeren van plan D. Het staat nu al vast, dat de meningen scherp tegenover elkaar komen te staan. Als een meerderheid Woonwagenbewoners uit Abbicht willen betere voorzieningen Van een verslaggever MAASTRICHT Voor de Maas trichtse rechtbank diende gistermor gen een kort geding, aangespannen door een woonwagenbewoners van het kamp in Obbicht, tegen het ge meentebestuur van Obbicht. In het kort geding werd aan de rechtbank verzocht om het gemeentebestuur van Obbicht dwingend op te leggen zorg te dragen voor voldoende bad en sanitaire gelegenheid voor de 21 bewoners, die nu met een waterlei dingkraan en een toilet moeten vol staan in het kamp in Obbicht. In november 1974 streken de huidi ge bewoners illegaal neer. Van gede puteerde staten kregen ze ontheffing omdat het spreidingsplan woonwa gens westelijke mijnstreek gereali seerd is. Burgemeester F. Loefen, die de gemeente Obbicht verdedigde, wijst alle gemeentelijke verantwoor delijkheid van de hand en heeft ge vraagd het kort geding niet ontvan kelijk te verklaren, omdat niet de ge meente Obbicht maar het streekor- gaan westelijke mijnstreek moet zor gen voor het wel en wee van de be woners Het streekorgaan heeft reeds toegezegd dat het een wagen met drie toiletten en vjjf douches beschik baar zal stellen. De rechtbank zal 16 februari uitspraak doen. Van een verslaggever CASTEREN In het bos bij Vessem wordt door sommige mensen nog steeds gezocht naar 'het verdwenen miljoen' van de 'kruidendokter van Casteren', de 49-jarige Willem v. d. M. Op vrij dag 10 novetnher 1972 had de 'kruidendokter' samen met zijn broer Frans een overval gepleegd op een employé van het Grens wisselkantoor. Hun buit was ruim 12 miljoen gulden. Na ztJn arrestatie vond <ic politie op aanwijzing van de 'kruidendok ter' op verschillende plaatsen in het bos van Vessem in totaal 157.000 gulden. Bi) een neef ln Eindhoven bleek Willem v. d. M. ook nos eens 100.000 gulden te hebben achtergela ten De rest van het geld. bijna een miljoen gulden, zou nog steeds be graven liggen in het bos rond de Brabantse gemeente Vessem. Willem v. d. M werd op 29 maart 1973 veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf en ter beschikking stelling van de regering. Daar hU inmiddels zijn straf heeft uitgeze ten verblijft hU nu in de Rijks Psy chiatrische Inrichting in Eindhoven. Regelmatig is hU echter ook bli zijn gezin In Casteren. Familieleden Zoals grafïd bluft cl M. zwijgen over de precieze verblijfplaats van de rest van het geld. De officier van justitie in Den Bosch. mr. J. Huileman. acht het echter niet on waarschijnlijk dat enkele familiele den van de 'kruidendokter' iets te maken hebben met het zoekraken van het geld. In verband hiermee zijn enkele zonen van Willem v. d. M. de afgelopen jaren diverse malen verhoord. Een van hen Is zelfs enke le dagen ingesloten geweest in het huis van bewaring in Den Bosch. Van onze correspondent EINDHOVEN De 30-jarige W D. uit Eindhoven wordt verdacht van valdheid in geschrifte, het doen van valse aangiften en oplichting ten bedrage van meer dan 100.000 gulden. De zaak kwam aan het rollen toen de man bij de Amster dams politie aangifte deed van diefstal van een aanhangwagen met daarop gemonteerd plezier vaartuig. dat verzekerd zou zijn voor een bedrag van 50.000 gulden. Bij navraag door de politie bleek de man nooit in het bezit van een dergelijk vaartuig te zijn geweest. Verder onderzoek heeft uitgewezen dat een eerder door W. D aangege ven inbraak ln zijn woning, waar bij voor 28.000 gulden zou zijn ont vreemd. door hemzelf in scene werd gezet Aangifte van diefstal van een auto te Weert ter waarde van 5.500 gulden wordt nog nagetrokken. De verwachting ls nu dat de met de praktijken van verdachte gemoeide bedragen de top zullen overechrij- den. Wegens gebrek aan bewijs moest h|j echter, op last van de rechter commissaris, weer worden vrijgela ten. Willem v. d. M. startte in 1960 met zijn kruidenhandel. Speculerend op de goedgelovigheid van zijn 'patiën ten' gedijde de zaak goed en groeide al snel uit tot een goedrenderend be drijf met enkele tientallen werkne mers. Na een geruchtmakende tele visieuitzending eind 1968 waarin de handel van Willem v. d. M. aan de kaak werd gesteld stortte het krui denrijk langzaam maar zeker in. Er volgden veroordelingen wegens het ongeoorloofd uitoefenen van de ge neeskunst en oplichting Een ver schuiving van het werkterrein naar België en andere Europese landen mocht niet meer baten. Na een gezamenlijke actie van een groot aantal bedrogen klanten werd de 'kruidendokter' in 1971 failliet verklaard. In 1972 kwam voor Wil lem v. d. M. het einde. Hij werd we gens oplichting veroordeeld tot ne gen maanden gevangenisstraf. Uit eigen ervaring wist hij inmiddels wat het betekende om gevangen te zitten. Een jaar eerder was hij na melijk op last van de curator enkele dagen gegijzeld geweest omdat hij niet wilde meewerken aan de af wikkeling van zijn faillissement. Sedert die tijd verkondigde hij aan ieder die het horen wilde nooit meer één stap in de gevangenis te zullen zetten. 'Ik kan niet zonder mijn ge zin. In de gevangenis ga ik kapot.' placht h|j te zeggen. Wisselen Vrijdag 10 november 1972 werd Tom de Lange, employe van het Grenswisselkantoor dooi Willem v. lak na zijn bekentenis ging kruidendokter' v. d. M. met de politie naar het bos bij Vessem om te ver tellen waar hij een deel van de buit had verstopt. Over de plek(ken) waar het merendeel (bijna een mil joen gulden) was gedeponeerd liet h|j echter niets los. d. M. ontboden in diens landhuis 'De Zandhoeve' te Casteren. Er moesten veertien miljoen Belgische franken gewisseld worden in Nederlands geld. De Lange ging samen met zijn schoonvader in diens auto op weg naar Casteren. Een koffertje dat hij bij zich had bevatte naast het wis selgeld voor de 'kruidendokter' vele duizenden guldens aan buitenlandse valuta. Dat geld was bedoeld voor cliënten die later op de dag bezocht zouden worden. Willem ontving het tweetal zelf. In de keuken werd een kop thee ge dronken waarna De Lange samen met Willem v. d. M. naar diens kan toor ging om het geld te wisselen. Daar bleek Willem's broer Frans zich te hebben verstopt. Eenmaal binnen kreeg Dc Lange een klap met een rubberhamer, waarna de beide broers zich met het geldkof fertje uit de voeten maakten. Het tweetal stapte in de grote zware Amerikaanse wagen van de 'krui dendokter', ramde de auto van de schoonvader van De Lange en ver dween in de rifbtine van Vessem. In de bassen liep de zware auto al gauw vast h» h«-i rulle /and waar hij pas de volgende morgen werd teruggevonden. Willem en Frans wa ren toen nog spoorloos. Zwerftocht De nacht na de overval brachten bei de broers door in een verlaten tent op een camping. Zaterdag werd op de automarkt in Breda een bestel auto gekocht. Ook daarin werden enkele nachten doorgebracht. Maan dag ging het tweetal naar Amster dam, waar Frans achterbleef om via een zwerftocht uiteindelijk in Duits land terecht te komen, waar hij werd aangehouden. Willem reed te rug naar Eindhoven waar hij zijn toevlucht zocht bij een neef. die hem tenslotte wist te overreden zich aan te geven. In het holst van de nacht haalde de 'kruidendokter' zijn laatste huzaren stukje uit. Hoewel de gewaarschuw de politie een zwaar cordon had ge legd rond de woning van de 'krui dendokter' zag deze toch kans al kruipend binnen te komen. Daar nam hij een bad. knopte zich on. trok een nieuw pak aan en stak een anjer op zijn revers. Onmiddellijk daarna nodigde hij de politie uit binnen te komen. Van onze correspondent LEEUWARDEN Er zal Dmnen- kort een boek worden uitgegeven met een taalmethode voor het 'Aes- ters'. één van de beide dialecten die op het Waddeneiland Terschelling gesproken worden. De uitgave wordt verzorgd door de Algemiene Fryske Underwiiskommisje. Samen steller van de methode is C. Roggen. In het Aesters. dat op het oostelijke deel van het eiland gesproken wordt, is zo voor en na nog al wat geschre ven, hoewel het gebruik er van af neemt. Alleen uit taalkundig oog punt is het al van belang, dat deze taaimethode verschijnt, maar men hoopt ook dat er Terschellingers zijn. die deze taal beter willen le ren Waarschijnlijk zijn er ook wel zoals verwacht wordt zich voor plan D uitspreekt betekent dat nog niet, dat het zonder meer kan wor den uitgevoerd. De Commissaris der Koningin, mr. H. Rijpstra, die zelf een voorstander van het plan is, heeft al gezegd, dat er in Den Haag wel zwaar zal moeten worden ge vochten om het er dóór te krijgen. De meerkosten van plan D bedragen ten opzichte van plan A 126 miljoen gulden. GRONINGEN De Groninger po litie zal zich ernstig gaan beraden op maatregelen die het aantal valse alarmeringen in de stad zullen te rugbrengen. Uit de jaarcijfers van de politie blijkt dat in 1975 163 maal verschillende alarminstalla ties voor niets in werking zijn ge gaan. In de meeste gevallen was er sprake van een technische storing, aldus hoofdinspecteur drs. E. E. Nordholt. In de gemeente Groningen zijn 66 banken en andere instellingen op de centrale alarminstallatie van de po litie aangesloten. 38 maal ging het stil alarm in 1975 voor niets over. In één geval werd wel juist gealar meerd. Dat betrof een bankoverval op een filiaal van de Bondsspaar bank. De twee overvalsters zagen ondanks de alarmering kans er met negenduizend gulden vandoor te gaan. Verder zijn er in Groningen, voor zover bij de politie bekend, 116 par ticuliere alarminstallaties. 125 maal was het loos alarm. In negen geval len bleek het wel raak: bij twee za ken werd de inbraak voltooid. In ze ven gevallen bleef het bij een poging tot inbraak. In 1974 was het aantal valse mel dingen beduidend lager. In dat jaar kwamen 23 valse meldingen binnen en was er één melding juist. Er wa ren in dat jaar verder 57 particulie re installaties die 46 maal voor niets werkten en vier maal wel te recht aangaven, dat er werd inge broken. MEPPEL Oud-minister W. J. Geertsema. commissaris van de Ko ningin in Gelderland, gelooft dat het CDA er wel zal komen en dat het politieke krachtenveld in Ne derland in de komende jaren be heerst zal worden door drie blok ken: een Christen-democratisch een socialistisch en een liberaal blok. De heer Geertsema zei dit zaterdag avond in Meppel op een feesta vond ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de JOVD in Meppel en omstreken. Hij voorzag een nog ingewikkelder maatschappij dan nu het geval is. 'Een terugtrekkende overheid zal in deze situatie een onvoorstelbare chaos scheppen'. De overheid zal aldus de heer Geertse ma moeten ordenen en zal daarbij als bewaker van de vrijheid, ook al lijkt dat een tegenstelling, bepaalde vrijheiden moeten beperken. Mr. Geertsema verwachtte dat de grenzen tussen socialisten en libe ralen in de toekomst steeds meer zullen vervagen. Dit zal geen ver menging van doelstellingen zijn. maar wel zal de bereidheid tot sa menwerking groeien. Ook de libera len zullen ingrijpen van de over heid moeten accepteren. Ten aanzien van de werkoosheid zei de heer Geertsema, dat over heidsbemoeienis noodzakelijk is om voor iedereen het recht op arbeid te realiseren, ook al zullen de libe ralen het daar moeilijk mee heb ben. LUNTEREN De alleenwonende veehouder C. Blom uit Lunteren heeft zaterdagmorgen ernstige brandwonden opgelopen bij een brand in een van zijn varkensschu- ren. Bij deze brand zijn 125 var kens omgekomen. Het vuur is ont staan nadat de heer Blom met een gasbrander geprobeerd had een wa terleidingbuis te ontdooien. Er zijn daarbij vonken in balen stro te rechtgekomen. In een oogwenk stond de schuur in lichterlaaie. On geveer honderd varkens en enkele koeien konden worden gered. De schuren met de wintervoorraad hooi en stro gingen verloren. De schade wordt geraamd op 125.000 gulden. BREDA Bij branden in West- Brabant zijn zaterdag honderd var kens, een koe en vier vaarzen om gekomen. In Lepelstraat werden honderd varkens slachtoffer van een brand in een schuur. Vijftig dieren konden worden gered. De schade is ongeveer 200.000 gulden. In Prinsenbeek vatte een hooi- van gesprongen leidingbuizen. Een schuur vlam tijdens het solderen koe en vier vaarzen kwamen om in het vuur. Andere dieren werden ge red. De schade is hier 150.000 gul den. toeristen, die r zich voor interesse ren. Het Anjerfonds in Friesland heeft voor de uitgave duizend gulden be schikbaar gesteld en verder is voor financiële steun een beroep gedaan op het gemeentebestuur en de Cul turele Raad van Terschelling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 12