Derksen: 'Ik dacht niet aan stoppen' MONTREAL WIL TIJD WINNEN Fabrikanten vechten hun strijd ook tijdens Winterspelen uit Toch in Olympische ploeg ondanks afgang bij Nederlandse kampioenschappen SCHAATS- KALENDER v U C IOC aanvaardt laatste rapport maar blijft voorzichtig Tsjechen en Polen naar A-poule Groot aantal nieuwe vindingen wordt gepresenteerd DINSDAG 3 FEBRUARI 1976 SPORT TROUW/KWARTET PS8-RH11 DA VOS Daags voor de 5000 meterrace in Davos, die Hans van Helden het inmiddels alom be jubelde wereldrecord bracht, zag Jan Derksen het eigenlijk helemaal niet zo zitten, die wedstrijd. Het aanvankelijke late aanvangsuur deed hem zelfs uitroepen: 'Je denkt toch zeker niet dat ik me onder deze omstandigheden helemaal zal geven'. Vrijdag echter, toen eerst Van Helden 7.07.82 had neergezet en ook Piet Kleine en de aanvankelijk voor Innsbruck uit de ploeg gehouden Klaas Vriend ruim onder de 7.20 bleven (respectievelijk 7.16.92 en 7.18.09) waarmee Jan Derksen enkele dagen eerder in Madonna di Campiglio zijn Olympische ticket verdiende, was de zaak plotseling verande rd. 'Ik zag iedereen al lachen, wanneer ik boven die tijden zou eindigen. Ik moest wel hard gaan'. Jan Derksen. 24 Jaar en al zo'n jaar of acht intensief met het schaatsenrijden bezig, ging op het snelde natuurijs van Davos hard. Knokte zich helemaal leeg en reed na een knappe 7 14,95, een tijd die door de eerdere verrichtingen van Hans van Helden wat in de scha duw kwam te staan, maar nog al tijd de derde beste seizoentdjd van dit Jaar ls. 'Ik ben tot het uiterste gegaan', gaf Jan Derksen veel later ook toe. Derksen maakte met deze verrich ting zijn verkiezing voor de Olym pische ploeg waar. Zoals hij met de 500-metertijd van 40,8 (handtljd, elektronisch gaf het scorebord aan vankelijk 41.10 aan) en een 1500- meterresultaat van 2.02 91 ook al nieuwe persoonlijke records neer zette. Hooikoorts Jan Derksen zondag overigens met hooikoorts ln bed gedoken; nu echter al weer aanzienlijk beter, 'ik heb er altijd last van', zegt hij is uiteraard blij met zijn tijden van Davos. Leen Pfrommer stelde dan wel 'het zat er in na Madonna, ik vind het ook fijn voor hem', maar feit blijft dat Derksens aanvanke lijke verkiezing boven die van Klaas Vriend ook binnen de kern groep langdurig onderwerp van ge sprek ls geweest'. "Een slecht toernooi ln Oslo kostte Vriend bijna zijn plaats terwijl hij bijna het gehele seizoen betere prestaties leverde dan Jan Derk sen'. viel bijvoorbeeld overal te beluisteren. En ook: "Natuurlijk, die 7.20 van Derksen in Madonna is wel knap maar het ligt totaal an ders of je in een titeitoernool uit komt of. zoals Jan ergens in Ma donna fluitend en zorgeloos die 5000 meter kan rijden. Egbert van 't Oever weet je in zo'n geval wel ontspannen aan de start te krijgen'. Egbert van 't Oever, trainer-coach van de Jeugdploeg, die Jan Derksen bij zijn Italiaanse herkansing on der zijn hoede had. Die naam wordt later ook door Derksen zelf lovend genoemd. Als de man, die hem als junior naar de kernploeg bracht. 'Sinds de laatste drie jaar ben ik eigenlijk ook niet veel vooruit gegaan, wanneer je althans de verrichtingen van voor Davos bekijkt Ik heb echter wel veel ge traind. zeker ook dit jaax weer op de korte afstanden. Je moet dan, Reportages door Peter Onvlee denk je, een behoorlijk klassement kunnen rijden. Maar je zag het. In Groningen tijdens de nationale kampioenschappen een voor mijn doen wel behoorlijke 500 me ter. maar nergens Ln het klasse ment meer. Ik had rustig de overi ge afstanden kunnen rijden, het gebeurde echter niet. Het ging op de lange afstanden gewoon niet' Uiterlijk verschijnsel naast de slechte tijden op het scorebord waren de na twee, drie ronden dik wordende bovenbenen tijdens de race. Derksen: 'Dat is natuurlijk niet goed. Wat het is? Ik weet het niet precies. In Oslo hadden Klaas Vriend en Joop Pasman ook déze verschijnselen. Een relatie met de tra mingsar beid van Pfrommer? Nu, nu ik de laatste weken in Inzeil en Madonna ben geweest en gewoon weg veel minder heb gedaan, heb ik er geen last meer van. Ik ben er tot rust gekomen. Dit betekent niet dat je voor iedere wedstrijd rust moet nemen, je moet wel degelijk trai nen. maar je moet overtraining voorkomen. Het ligt waarschijnlijk ook wel aan mezelf dat ik te hard heb getraind. Ook in Ttlngsborg, tijdens een trainingswedstrijd over tien kilopeter had ik er last van. Na twee! drie ronden kwam het weer. Ik reed 17.15, geen tijd na tuurlijk'. De kritiek op zijn verkiezing kan Jan Derksen overigens begrijpen: 'Ik ben blij voor mezelf, maar het is natuurlijk altijd moei lijk. Eén die er niet bijzit vraagt altijd: waarom hij wel en ik niet. Degeen die er wel bijzit verdedigt zich dan automatisch. Mijn snelste tijd op de 5000 meter was op het moment van de keuze 7.20, Klaas Vriend had 7.23 staan. Vergelijk baar? Moeilijk natuurlijk, maar op de Nederlandse kampioenschappen eindigde ik op die 5000 meter toch voor hem hoe beroerd ik dat toer nooi ook reed. Natuurlijk, is er uiteindelijk verschil in de omstan digheden waaronder je rijdt. Op Bislet was sfeer, was spanning, stond er een Europese titel op het spel. In Madonna was dat inder daad allemaal niet. Maar toch reed ik wel onder spanning. Niet goed naar huis, terug aan het werk was de stok achter de deur. Voor mezelf zeg ik dan nog dat de 7.20 van Madonna eigenlijk qua prestatie minder was dan de 7.27 van het weekeinde ervoor in Inzeil. Daar reed ik los even van die wed strijd hier in Davos voor mijn gevoel wel de beste 5000 meter'. Toekomst De snelle ontwikkelingen ln het schaatsen van zichzelf binnen een week zes seconden van zijn persoonlijke prestatie af op de 5000 meter plus nieuwe persoonlijke re cords op de 500 en 1500 meter, als mede de ontwikkelingen vooral ln Noorwegen hebben Jan Derksen voor de toekomst aan het denken gezet. 'Leen Pfrommer wil indien hij aanblijft als coach in mei weer gaan starten met de conditie training. Harder en zwaarder dan tot nog toe gebruikelijk ls geweest. Bij kijkt daarbij vooral ook ln de richting van de Noren. Ik ben er in Oslo bij de Europese kampioen schappen, waar de Noren de eerste vier plaatsen bezetten, niet bij ge weest. Wel heb ik tegen hen in Dokka gereden in de landenwed- strijd. Ik heb begrepen dat er na genoeg geen verschil tussen zat. dus weet ik wel wat er aan de hand is. Als je dan hoort dat enkelen vanaf september vier uur per dag hebben getraind, dan zeg ik: je moet dat ook kunnen. Ik kan dat niet. Ik haak dan af. Je moet im mers ergens je geld vandaan halen. Als Pfrommer daar ook voor kan zorgen ligt het anders. Nu kan ik al moeilijk weg bij mijn baas (in- en verkoop), ik zou in zo'n geval het De Nederlandse damesschaatsploeg arriveerde gisteren in het Olympisch Dorp in Innsbruck. V.Ln.r.: coach Gerard Maarse, Christa Jaarsma, Annie Borckink en Sjjtje van der Lende. echter wel een jaar willen probe ren. Ik zou dan m'n ontslag nemen. Lukt het niet. accoord, dan na dat jaar maar ergens anders aan de slag. Het gaat naar het professione le toe, maar het moet dan wel goed zijn geregeld'. En over de Noorse aanpak: 'Ik zie het wel in die manier van rijden. Een felle afzet is seconden winst. Alleen: je kunt nu halverwege het seizoen niet veranderen van slag. Je zult er bij het begin van het volgende seizoen aan moeten wer ken. Maar of het in de praktijk kan? Of de mogelijkheden er zijn? Het is echter in ieder geval ook niet zo nieuw, waarmee de Noren bij hun trainingen zijn gekomen, wél echter de intensiteit. Maar met rolschaatsen zijn wij drie jaar gele den ook al bezig geweest. Die schaatsen waren echter niet ideaal, de Noren hebben nu betere. Wij krijgen die waarschijnlijk deze zo mer ook. Zelf fiets ik in de zomer maanden veel. Ik moet wel trou wens, ik heb een contract bij een amateurploeg. De laatste twee maanden combineer ik het fietsen met de conditietraining van het schaatsen. Ik ben trouwens niet zo'n fanatiek loper, de afwisseling van het fietsen doet me goed. Toch zou ik niet voor het wielrennen als sport alleen willen keizen. Schaat sen is als sport mooier, in ieder geval ook eerlijker, hoewel aan de andere kant het geld van het fiet sen wel weer telt'. Perspectief Dat schaatsen leek echter tot voor enkele weken voor Jan Derksen; waar het internationale zaken be trof voltooid verleden tijd. Derk sen: 'Ik heb na de Nederlandse kampioenschappen, die voor mij toch wel een afgang waren geen moment gedacht: nou kap ik er mee. Daarvoor ben ik er te lang mee bezig geweest. Daarvoor ook zag ik voor mezelf toch nog wel meer perspectief. Vorig jaar bij voorbeeld moest Ik erg goed rijden om onder de 43 te komen op de 500 meter. Dit seizoen ben ik één keer boven de 43 geëindigd, de rest ging steeds in 41. 42. Die 500 meter moet je gewoon erg goed rijden, wil je in het klassement goed eindigen. Iedereen rijdt nu hard. neem Sten Stensen. vroeger maakte hij geen INNSBRUCK Tijdens het 7e IOC-conges is het rapport van het organisatiecomité van de Olympi sche Spelen ((COJO) In Montreal aanvaard. IOC-voorzitter Lord Kil- landn herhaalde gistermiddag ten overstaan van de internationale pers nog eens: 'De Spelen van 1976 zullen zoals voorzien op 17 juli worden geopend en alle takken van sport zullen op de agenda staan. Er is geen sprake van dat we voor welke sport dan ook naar een andere plaats moeten verhuizen'. De COJO, in Innsbruck vertegen woordigd door Roger Rousseau (voorzitter) en dr. Victor Gold- bloom (minister van de provincie Quebec, belast met Olympische constructiezaken)bood het IOC- congres een 52 pagina's tellend rapport aan waarin op een tijdstip zqs maanden voor de opening een overzicht gegeven wordt van de stand van zaken betreffende de bouw van de stadions. Het werd nog eens duidelijk dat de problemen zich concentreren rond het Olympisch Stadion en het zwembad, dat er vlak naast is gele gen. Dr. Goldbloom die pas sinds 11 november in functie is (toen de provincie Quebec de zaken overnam van de gemeente Montreal), ver klaarde tijdens de persconferentie in het Kongresshaus'Het hoofd stadion zal op tijd klaar zijn. Ik zeg klaar, met compleet. Alle noodzake lijke faciliteiten voor atleten, offi cials, pers en publiek zullen aan wezig zijn'. Met de bouw van het zwembad ligt het nog wat moeilijker. 'Het is ui teraard de bedoeling dat ik dit complex* op tijd klaar is', zei dr. Goldbloom voorzichtig, 'de opleve ringsdatum is nu verschoven naar 6 juni. Als de zaak dan nog niet Ln gebruik genomen kan worden zui len we moeten uitwijken naar an dere zwembaden in Montreal zelf. Alleen zullen dan met zoveel toe schouwers naar het zwemmen kun nen'. Goldbloom. die voor zichzelf als tolk fungeerde en Frans door En gels Het volgen, ging verder: 'Er zijn genoeg zwembaden Ln Montre al. die gebruikt kunnen worden. Indien noodzakelijk zullen we trachten daar extra tijdelijke zit plaatsen aan te brengen. Ook ln het Olympische bad zullen we eerst voor tijdelijke plaatsen zorgdragen. Zodoende winnen we wat tijd. Dan kunnen we later altijd nog bekij ken of er vaste plaatsen van ge maakt kunnen worden'. Lord Klllandn, die naarmate de bij eenkomst vorderde steeds onzeker der leek te worden, zei ook op dit moment r.og geen bewijs te kunnen geven of de Spelen in Montreal inderdaad door zullen gaan. 'Ik heb echter altijd beweerd dat de Spelen op tijd zullen beginnen en ik zeg dat nu nog. Ik heb nooit gezegd dat er geen modificaties zullen komen. In feite is voor ons ae kostenfactor een groten probleem geweest dan de tljdfactor'. Aan het eind van de bijeenkomst barstte Rousseau plotseling ln woe- ae uit toen een Canadese Journalis te de COJO van 'bungling' (vrij vertaald: in de soep laten lopen) beschuldigde. 'Hoe kunt u zo iets in uw mond nemen?', bulderde hij met een rood gezicht 'De accom modaties voor negentien sporten zijn gereed. Slechts voor twee tak ken van sport hebben we wat moei lijkheden. Nee, het woord bungling is hier absoluut niet op zijn plaats. En zeker niet als iemand uit Cana da dat gebruikt'. Zeker is dat de COJO nog een moeilijk half jaartje te wachten staat. Op 1 april volgt er weer een gesprek met vertegenwoordigers van de vakbonden en als de voorte kenen niet bedriegen komen er weer nieuwe looneisen op tafel. Mocht in uitmonden in een her nieuwde stakingsactie dan is de si tuatie voor Montreal uitzichtloos. sprint. Nu zit hij ook al in de 40 sec. Het kan ook bij mij nog komen. Fred Anton Maler ging toch ook eerst na zo'n vijf keer in de Noorse ploeg in en uit voordat hij als 30- jarige als kampioen een gevierd man werd en Storholt, hoewel na tuurlijk jonger, is toch ook al jaren wel of niet bij de ploeg geweest en nu tenslotte door te breken. En kijk naar een Reg Harris, die En gelse sprinter op de flets. Tot zijn 26ste won hij geen wedstrijd, daar na werd hij toch ook maar vier, vijf keer wereldkampioen. De één heeft een half jaar nodig om door te breken, de ander zes jaar'. Jan Derksen heeft die kans nog. Dankzij pikant detail het ge geven, dat dit seizoen de nummer vijf van de nationale titelstrijd niet als logische reserve met de kern ploeg meemocht Derksen: 'Nor maal gesproken zou ik als reserve met de ploeg zijn meegegaan. Had ik de broodjes voor de andere Jon gens mogen halen en aangeven. Nu kreeg ik die herkansing. Ik ben direct naar Inzeil afgereisd, ik ben niet bij de teleurstelling van het Nederlandse kampioenschap blijven zitten. In Madonna, waar lk daarna nog naartoe ging. reed ik voor het eerst eindelijk weer eens een vlak ke 5000 meter. Rondjes allemaal van net of net onder of net boven de 35. Er zat niet meer dan een maximaal verschil van 0.7 seconden tussen. Daarvoor begon lk steeds met 34 om pijlsnel omhoog to gaan'. Knallen In Innsbruck rijdt Jan Derksen ln ieder geval de 5000 meter. Drie. mogelijk vier dagen zal hij moeten toekijken. 'Voor mij eigenlijk geen nadeel. Ik ben voor het rijden van één afstand per dag. Je kunt je dan optimaal concentreren op die wed strijd. Piet Kleine denkt er net zo over: Hans van Helden Juist weer niet Die wil Liever de spanning van het klassement proeven. Ik vind een klassementswedstrijd ln totaal ook wel mooier, maar vind het nu toch wel plezierig, dat }e je geen zorgen hoeft te maken over bij voorbeeld een zwakke 500 meter. Je hoeft niet bij te halen. Je gaat er maar aan staan en knallen tot het uiterste. Zoals, nogmaals, die 5000 meter hier in Davos'. DEN KAAQ De - wedstrijden en toertochten voor dins dag en woensdag al et or als volgt ulft: Dinsdag: Nauerna (N.U.) Nationale feortebaarwodutrljden voor vans: 1300 u<ur Telef0on: <£987-123*. Beetgumerraolen Gewestelijk kampi oenschap van Friesland lange baan voor dames sensorenaanwon*: 13.00 uur. Te lefoon: 05108 - 264 Albiasserdam Mo lentocht Alblsseerwoord over cnajoec 56 kilometer, aanvang 00 00 uur. Start: AI- blasserdam. Groot Ammere. Goudrtaan. Telefoon: 01642-431 of 577. Ouderkerk aan de Amstel Gewestelijk kampioen schap korbebaon Noord-Holland Utrecht voor dames senioren en Junioren A- en B- aaawanig: 14.00 uur. Telefoon: 02963- 1602. Oudendijk Wedstrijditocht over 80 kilometer aanvang au uur. Tele foon: OCCfM-1275. Amsterdam Amster damse IJSolub gewestelijk kamploep schap lange baan Noord-Holland Utrecht voor heren senioren, aanvang: ia.00 uur. Telefoon: 02908-4032. CC0-3ÖÖ051 of OCO- Lexmond (7-11.) 100 wedstrijd heren, aanvang: 19.30 uur. Te lefoon 03474-671. Ondcrdljk en Oost woud: Poldorkoggonitocht. 00 kilometer, aanvang: 10.00 uur. -Startplaats: Hotel Wedikom, Onderdijk en De Vergulde Pos, Oostwoud. Wervershoof Mamthonwed- strtjd, 30 kilometer, aanvanvg: 21-00 uur. Inschrijving tussen 19.30 en 20.30 uur ln de kantine Zeeboek. Nleuwpoort Nati onale kortebaanwecstrtjd dames, aan vang: 19.30 uur Telefoon: 01643-393 en 542. Bergambacht Gewestelijk kampi oenschap korte baan van ZuW-Holland. Heren: aanvang14 00 uur. Telefoon: 01728-9300. Scheerwolde: Nataanale korte- meeter aanvang tussen 09.00 en 16.00 uur. Startplaats bij 't Venmeer. Leldseweg 13. Oudaarde en café Van der Ploeg. Hoog- made en café De Vergulde Vos. Rljpwete- ring. Molenaarsgraaf Nationale korte- baanwedstrtjden horen en Junioren tot en mot 16 Jaar. aanvang: 19.30 uur. Telefoon: 01844-352 Nieuw Lekkerland. Nationale langebaanwedstrijden horen se nioren Afstond 500 on 1000 meter, aan vang 19 00 uur. Telefoon: 01848 1489 en 12Ü2. Zcvenliulzcn-Blelswljk (Z.H.) Tobrtocht (iedere dog tot wvderopaeg- gens), 10 tot 100 kilometer op de Rotte- meren. Start tussen 10.00 en 17.00 uur. Telefoon 01802-11505. Woensdag: Scher- merhom Wedstrijd tocht EUanrispoI- der, 00 kfllometer. aanvang: 10.00 uur. Stort bij hotel Blank. Schermerhorn: Eilands Poldertoertocht 35 kilometer, aanvang: 12.00 uur. Startplaatsen: Graft. Schermorhom, Groot-Schermer. Driehui zen. Oostgraftdljk on W eatgra rtdUk. O os traan: Gewestelijk kampioenschap Noord-Holland-Utrecht kortebaan voor heren. Junioren A. on B. aanvang 14.00 uur. Telefoon 02964-1329 en 1676. Onder- dijk (BIJ Medombllk GeweeteUJk kampioenschap Noord-Holland Utrecht, marathon dames en heren A. en B. en veteranen, aanvang: 14.30 uur. Telefoon 02288-2133. Wllnia Afval wedstrijd, aan vang: 19.00 uur. Do veluwetoertocht, over 20 en +5 en 65 kilometer. Start tuewen 12.00 uur en 16.00 uur. Vanf El burg. Roggeboteiuls en Harderwijk. Telefoon 05250-1271 en 1693. Wedstrijd tocht. 66 km. aanvang: 10 00 uur. vanuit El burg. tetefoon: 06260-1251 en 1963. Scheemda Ter MunterzlJI Old Abtrtt, wedstrijd van 0 km. aanvang: 11.00 uur. Toer tocht van 25. 40 en 55 km non vang: 13.00 uur. Telefoon: 06979- 1491. Start ln Scheemda en Ter MuntonalJl. Zuidlurcn- Zuldilaairdormeertocht 10, 20. 30, 50 en 80 km. aanvang: 12.00 rur. Start vanaf de drie pavllJoenB. Visvliet Pieterzijl (Gr) Lauiweratoertocht, 30 en 60 km. aanvang 18.00 uur. Start vanaf Visvliet. Wedst rljdioeht 60 km aanvang: 1300 uur. Vanaf Visvliet. Lekkerkertc Neder- ren senioren, aonvan 13.30 uw. Lang weer: Mamtoorywedstrljd over «0 km aanvang 1.30 uur. Oost Gewestelijk kampioenschap van Overijssel langebaan Junioren A en B. heren, aanvang 13.00 uur. Telefoon 05(708-1707 Ouderkerk aan de Amstel: BotshoRocht, 30 km start tussen lil 00 cn 16.00 uur. Vanuit Ouder kerk aan de de Amstel. Abcoude, Da Waver en cafe de Voetangel. "s-IIeerenbroek (OV Nationale korte baan wedstrijden voor vrouwen, aanvang 13.00 uur. Telefoon 05205-214. Oehten (Geld) Gewestelijk kampioenschap langebaan. heren senioren en dames seni oren. aanvang 11.00 uur. Telefoon 066- 255787. Alblnsserdam Molentocht, 20. 45 en 56 km. aanvang 9.00 uur. start plaateen: AJtalafieerdam. Groot Ammere, Goudriann. Telefoon: 01842-431 of 677. De Kwakel Jeugdechaatetoentocht over 20 km voor scholleren, start 10.00 uur bij 't Fort da Kwakel. INSSBRUCK Tijdens de kwalificatiewedstrijd voor het ijs- hockeytoernooi dreigde er gisteren een sensatie. Tot het einde van de tweede periode slaagde Roemenië er namelijk in Polen bij te houden. Nadat de Polen in de eerste periode een 21 voorsprong hadden geno men. trok Roemenië dat recht ln het tweede deel: 44. Eerst in de laat ste periode konden de Polen uitlo pen naar een 74 zege. Polen plaatste zich zo voor de A- poule. terwijl de Roemenen verder moeten ln de B-poule die geen kans op een medaille biedt. Tsje- choslowaklje maakte zich waar te gen Bulgarije, dat kort geleden nog van Nederland verloor. De Tsjechen grepen hun plaats in de A-pouJe via een 141 overwinning. Van een onzer verslaggevers I oe dames Monika Scheftschik en Elisabeth Demleitner droegen INNSBRUCK Twee Westduitse dames die samen een equipe helmen die qua vorm sterk afweken van op dat punt tot nu toe zullen vormen tijdens de wedstrijden om het Olympisch goud bij algemeen gangbaar was. De helm lijkt op een wat vreemd uitge- het rodelen (heel hard sleetje rijden voor volwassenen), verschenen vallen half ei, op een haardroogkap of een racemijter voor Sinter dit weekeinde bij de baan met een opmerkelijk stuk uitrusting.' klaas zo die ooit zijn schimmel zou inwisselen voor een motor. De Duitse dames Demleitner (links) en Scheftschik met hun nieuwe helmen. Dë dracht van de Westduitse dames was echter zeer serieus bedoeid. Het is de uitkomst van een fors stuk research. Steeds weer wordt onder zocht hoe de weerstand van de tucht bij de snelheidssporten het beste ondervangen kan worden. Voor het Westduitse rodelen is er dit model uitgekomen. Op het eer ste gezicht mag echter betwijfeld worden of de nieuwe helm ook voldoet aan de eisen die men alge meen aan een helm stelt. Het mag snelheids bevorderend werken, of het ook de veiligheid dient mag men zich afvragen. De helmen zijn een onderdeel van een strijd die in Innsbruck wordt uitgevochten, zonder dat er medail les op het spel staan. De strijd tussen de bedrijven om hun nieuw ste vindingen op het gebied van Uitrustingsstukken naar voren te brengen. Een miljoenen strijd, dat zeker. Het nieuwe materiaal kan immers op de wereldmarkt voor de huis. tuin en keuken sportbeoefe naar aanzienlijk meer goud opleve ren dan zo een medaille op de Spelen. Op alle onderdelen van de Winter spelen wordt dat gevecht geleverd. Hans van Helden schaatste vorige week in een geleend 'supersnel-pak naar een wereldrecord op de 5000 meter. Alle Nederlandse schaatsers zullen tijdens de Spelen in zo een uitrusting hun prestaties leveren In Noorwegen bleek het pak oorspronkelijk ontworpen voor de skiërs niet verkrijgbaar. Het be drijf dat ze vervaardigt had een exclusief contract afgesloten met de Noorse schaatsers, ongetwijfeld om de winst in geld na de Spelen langdurig te kunnen Innen. Nu blijkt dat vrijwel dezelfde pakken in Zwitserland en Italië verkrijg baar zijn. Zo wordt het op de schaatsp'.ste straks behalve een strijd tussen de deelnemers ook nog eens een strijd tussen de leve ranciers van de pakken. De Amerikaanse schaatsploeg komi weer met een ander pak tevoor schijn. Een vinding van de NASA en ook oorspronkelijk bedoeld voor ruimtevaarders. Het lijkt op een kikvorspak en Is. inclusief de hand schoenen vervaardigt uit één stuk Ook bij het schansspringen zullen nieuwe vindingen worden getoond Hier zijn het de nieuwe Oostenriik se 'ballon-pakken' die voor enkele meters méér moeten zorgen. Dp pakken worden voor de afsprong opgeblazen en dienen ln de lucht een verantwoorde aërodynamische vlucht te garanderen. Toch zal het grootste gevecht gele verd worden op de skipistes. Ski uitrusting is nu eenmaal onont beerlijk voor de doorsnee winter sportliefhebber Nu hebben alle deelnemers aan de Spelen wel een am'ateurstatus. Juist in deze sport wordt daaraan door de Invloed van de fabrieken van uitrustingen nogal getwijfeld. Het ls verboden om een contract te hebben waarin een clausule is opgenomen dat eerst na de Spelen tot uitbetaling wordi over gegaan. Het IOC heeft aange kondigd daar scherp op toe te zul len zien Toch wordt aangenomen dat er nog genoeg sk'ërs zullen zijn die zeer wel varen bij hun nieuwe pakken, ski's of helmen. Er zuilen in leder geval n'euwe ski's worden geïntroduceerd in Innsbruck. Bekend ls dat de Oos tenrijker Franz K'ammer en de Ca nadees David Irwin m het gehem trainingen hebben gehouden Erg veel ls er nog niet doorees'inp'rt maar sommk- n me^en te we' n dat de nieuwe ski's ongeveer een halve seconde winst per minuui kunnen opleveren. Bij het skiën, waarbij het om onderdelen van een seconde gaat. 'n belangrijke winst Een fabrikant die ook nieuwe ski's wil introduceren heeft de presenta tie van de lange latten uitgesteld tot twee dagen voor het begin van het ski-programma. Pas twee dagen voor de race zullen er trainingen worden gehouden op deze nieuwe ski's, zodat niemand ze na kan maken', zei de fabrikant. 'Het gaat om heel nieuw materiaal dat nog niet gebruikt werd'. In het verleden ls al meermalen gebleken dat zo een uitspraak dikwijls alles te ma ken heeft met de koude sport - oorlog. Wonder-skl's zijn er al vaak genoeg aangekondigd maar in wer kelijkheid bleken het meestal al leen maar wonderlijke ski's te zijn. Zo zijn er ook andere technische vindingen. Maar er wordt méér ge daan bij het zoeken naar de snelste weg tot het goud. Zo worden dage lijks bloedmonsters genomen van de Oostduitse deelnemers aan de Noorse ski-nummers (Lane'ouf). Daar zijn onm'ddp'Hjk dé bekende merkelijk verbeterd wordt, geruchten over in omloop gekomen. Zo wordt gewezen op enkele jaren geleden in Finland genomen proe ven. Daarbü werd enige tijd voor een wedstrijd daeeMJks bloed afge nomen van de deelnemer. Dat bloed werd bewaard en kort voor de wedstrijd weer toegediend. Het effect van die transfusie moet zijn dat het uithoudingsvermogen aan- Inmiddels hebben een aantal dok toren echter ai gewaarschuwd voor schadelijke bijeffecten van deze werkwijze. Maar bekend is ook. dat sommige sportlieden best wat risico willen lopen ln ruil voor een eerste plaats.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11