et is hoog tijd voor 'n ïministische theologie' Droom van een belachelijk man Congres aktiegroepen tegen studentenstops Personalia Gesprek op komst over hoger personeel J. C. HalkesOok de mannen zullen ervan profiteren 'Allerlei beelden erg inperkend voor de vrouwen' llardkanaal er aan de e in kabinet Meijer: Noodklok van bibliotheken klinkt vals Bouwprojecten uit werkloosheidspot worden uitgezocht Carnavalshit inzet van kort geding Brochure van schrijvers Het Nederlands Studenten Orkest besloot toernee Artsen veroordeeld na dopingaffaire en onzer verslaggeefsters CHT 'In diepste wezen is het feminisme een tegencultuur: een kritiek op de bestaande cul- waarin de vrouwen niets van zichzelf herkennen en geen enkele van hun zogenaamde vrouwe genschappen terugvinden, omdat de mannen deze cultuur gemaakt hebben en er geen plaats ebben ingeruimd voor vrouwelijke inbreng'. Aldus mevrouw drs. C. Halkes, wetenschappelijk nedewerkster van het pastoraal instituut van de katholieke universiteit van Nijmegen op een :n te Utrecht gehouden studiedag van de Christen Jonge Vrouwen Federatie (YWCA), die ge- 7as aan het onderwerp 'Feministische Theologie'. sme houdt volgens mevrouw beha lve kritiek op bestaan - uur ook to: kritiek op religie enschap voor zover deze twee staande cultuur legitimeren piet meer kritisch tegenover 'Onder feministische theolo- staan we dus: een theologie, het ware door het femlnis- heengegaan en die daardoor naar 'heelwondtog': een po rt het denken over de relatie I ens niet te beperken tot de God-man, zoals negentien gebeurd os, maar er een 'diimensle, die van de vrouw, te voegen'. theologie, evenals de we- ,p en veel andere gebieden, toe het stempel draagt van omdat zij door de mannen is, is al erg, maar nog het dat men al die duizen- tn gepretendeerd heeft dat klogie wel degelijk voor de "teid gold, terwijl ze to alleen voor en door mannen *t was. Want, we moeten wel ten, de theologie komt niet r kant en klaar uit de hemel die wondt voor een belang- iel door de mensen door ten gemaakt. Het wordt jd, dat er een feministische .ie komt: hiervan zullen niet de vrouwen profiteren maar mannen', aldus mevrouw Amerika atoistlsche theologie één verschillende soorten be- stheologieën die er op het zijn is eigenlijk af kom- Amerika, van een aantal èlijke theologen en predikan- ivankelijk, zo'n jaar of tien fi, schreven dezen nog boe- *in zij de hoop uitspreken nnen de bestaande kerken, de weg der geleidelijkheid, uimte voor de vrouw zou Maar nu, teleurgesteld over r uiteindelijk binnen de ker- iranderd is op dit gebied, wil len meer radicale koers gaan gaan werken: beelden zijn erg ge vaarlijk zodra ee hun verwijzende functie verlezen en een soort ver plicht voorbeeld worden. De vrou wen moeten niet to dezelfde fouten vervaden als de mannen'. Tijdelijke fase 'Als tijdelijke fase ls het bij het opstelen van zo'n nieuwe feminis tische theologie nodig, dat de vrou wen onder elkaar bezig zijn met het krijgen van zelfvertrouwen. De vrouwen zullen eerst een tijdje ge scheiden van de mannen moeten optrekken, om daarna wanneer ze een goed Inzicht gekregen heb ben in hun eigen wezen, hun eigen inbreng en de vrouwelijke waarden die ze to de mannelijke cultuur willen invoeren samen met de mannen verder te kunnen. We kunnen immera pas wat aan de verrijking van de cultuur doen, wanneer we zelf ontdekt hebben wat onze eigen vrouwelijke cultuur inhoudt en aan waardevols te bie den heeft', aldus Catharlna Halkes. 'Belangrijk daarbij is ook het verle den van de gescheidenis van ne- Drs. C. Halkes gen tien eeuwen Christendom om te ontdekken, hoe de rol van de vrouw to al die jaren geweest is.' "Eigen lijk zou de bijbel herschreven moe ten worden, waarbij erop gelet zou moeten worden hoe bepaalde beel den anders uitgelegd zouden moe ten worden, omdat de huidige uit leg door mannen bedacht niet volledig recht heeft gedaan aan de bedoeling', aldus mevrouw |n nu vrouwelijke theologen 5gen: ik kan niets meer doen ,e bestaande beelden binnen Ijk, het wordt tijd dat we als in eerst om ons heen gaan naar onze eigen ervaringen 'grond daarvan tot een nleu- fologle te proberen te komen: leologie die niet van achter ndeerkamerbureau ls gesehre- jaar die gebaseerd is op erva- I van vrouwen en reflecties ègelingen) over deze ervarto- t het feminisme een bewe- p die zoekt naar de verbete jan de kwaliteit van het be zoekt de feministische theo- flus naar een verbetering in leving van de relatie tussen h de mens, waarbij men er- !t gaat, dat er nu eens heel Ingen. heel persoonlijk aan- jn zou moeten worden tegen [als kerk, traditie en de Bij- jllerïel beelden die door de i heen gebruikt zijn, ook fet Godsbeeld, zijn heel inper- roor de vrouw geweest. Da at leten wij als vrouwen oppas - let opnieuw met beelden te iongste stormen: n onze verslaggevers NGEN Minister Wester- 'erkeer en waterstaat) zal de van het omstreden Dollard- opnieuw in het kabinet be- Hij doet dit onder druk ïiligheidsargumenten na de stormen. Ophoging van de tot deltahoogte is afhanke- a de uitvoering van dit ka- ering heeft eerder besloten kanaal niet buitendijks Dollard mag worden aan- vanwege de aantasting van ilieu. Op verzoek van het laai bestuur zou hij deze kheid in verband met het sidsaspect weer aan het ka ter bespreking voorleggen, het kabinet bij zijn besluit, er een binnendijks kanaal komen. Groningen moet dan een plan indienen. De r heeft toegezegd een aan- voor een concessie dan snel :n honoreren. n in gen ligt deze kwestie po- echter nog altijd moeilijk, de boeren is verzet tegen innendijks kanaal omdat landbouwgrond opgeofferd rorden. tieke kringen in Groningen ook nog gespeeld met de te in het geheel geen kanaal leggen, maar te volstaan in stroomgemaal. Het gaat k in de eerste plaat som de ing van oost-Groning°n. e volstaan met een gemaal >ntogen echter de kans om een scheepvaartkanaal van oten naar zee aan te leggen, laten schieten. Van onze onderwijsredactie UTRECHT Terwijl er een tekort bestaat aan artsen gaat staat secretaris Klein (hoger onderwijs) door met de studentenstop. Het landelijk overleg van medische aktiegroepen (Lomag) en het overleg van coassistenten (Loko) organiseren om die reden op 28 februari een landelijk congres in het gebouw van Veritas in Utrecht. De studentenstop voor de medische faculteit is de oudste en hardnek kigste stop die de universiteiten kennen. Terwijl in andere facultei ten het aantal studenstenstops weer afneemt, blijft de toelating tot de medische studie beperkt. Per jaar worden ongeveer tweeduizend stu denten toegelaten. Volgens staats secretaris Klein (en een aanzienlijke meerderheid van de Tweede Kamer) is het onbetaalbaar en ook maat schappelijk onjuist alle gegadigden (dat zijn er meer dan vierduizend per jaar) toe te laten. Uitbreiding De organisaties van medische stu denten menen echter dat de capaci teit van de medische faculteiten nog aanzienlijk kan worden uitge breid. Nog altijd hebben artsen over volle wachtkamers. Studenten die na hun basisopleiding willen doorgaan met een specialisatie moeten soms zeer lang wachten voor ze verder kunnen. Op korte termijn zouden er zeker duizend extra plaatsen nodig zijn voor arts-assistenten. Bij de op leiding van huisartsen zouden nog enkele honderden plaatsen nodig zijn. Een soortgelijk protest als van de medische aktiegroepen komt van de Groninger Studentenbond. Deze houdt vandaag een demonstratieve vergadering tegen de studentenstops in het algemeen. Jaarlijks kunnen duizenden scholieren en studenten niet terecht in de studie van hun keuze. Het recht op onderwijs wordt steeds verder beperkt. De Nota Ho ger Onderwijs van de regering maakt duidelijk dat ook in de toe komst studentenstops nodig zullen zijn. Scholieren kunnen zo langzamerhand geen kant meer op, zegt de Gronin ger studentenbond. Verder studeren kan vaak niet, doordat de toelating beperkt is. Werken is onmogelijk door de jeugdwerkloosheid. In Gro ningen is één op de twee werklozen jonger dan 25 jaar. Van onze parlementsredactie LISSE Staatssecretaris Meijer (CRM) meent dat de noodklok, die het Nederlandse Bibliotheek en Lectuurcentrum (NBLC) bij voort during luidt, vals klinkt. Het NBLC heeft onlangs to een vierde nota kritiek geleverd op de nieuwe Bibliotheekwet, die heeft geleid tot meer gebruikers. Deze grotere stroom lezers kan door de werkers in de bibliotheken echter nauwelijks worden opgevangen. Staatssecretaris Meijer zei gisteren tijdens de opening van het gebouw van de Openbare Bibliotheek to Lisse naar aanleiding van de vier nota's van het NBLC dat deze orga nisatie zijn energie moet en kan besteden aan het opstellen van no ta's die beter onderbouwd zijn. Het NBLC heeft gedacht dat met de normering op papier ook de nor men zelf zouden worden gereali seerd en dat het in de nieuwe bibliotheekwet aangekondigde geld to één jaar zou kunnen worden opgebracht. Er moet echter reke ning worden gehouden met een pe riode van groei en opbouw van 10 tot 15 jaar, aldus staatssecretaris Meijer, die ook de juisheid van de financiële eisen in de laatste nota in twijfel trok. Narekentog leerde hem dat de trendmatige salarisstij gingen te lang zijn doorberekend en dat teveel aan aanvullende ga rantiebedragen is berekend. Van onze sociaal economische re dactie DEN HAAG De komende maand worden verspreid over het heie land bouwprojekten uitgezocht om te worden gebouwd met geld uit de regeringspot voor bestrijding van werkloosheid. Bij de keuze gaan de gedachten vooral uit naar 'bouw en verbouw van scholen voor voortge zet onderwijs, politiebureau's, be lastingkantoren, belangrijke objec ten in groeikernen, rioleringspro- Jekten, Installaties voor zuivering van rioolwater'. Het ministerie van sociale zaken heeft dit meegedeeld. Het betreft de besteding van 650 miljoen gul den. Dit bedrag was onderdeel van het werkgelegenheidsprogram van drie miljard, waartoe in het kabi net vorig Jaar augustus werd beslo ten. De bedoeling is dat met de nu uiteindelijk te kiezen bouwprojek ten voor 1 augustus aanstaande is begonnen. Regionale commissies kiezen voor hun regio projecten uit tot het be drag dat is toegewezen. Voor 1 maart moeten de projekten zijn ingediend bij het ministerie van sociale za ken, waar uiteindelijk wordt beslist. Voor dit soort projekten ls 405 mil joen gulden beschikbaar. Een be drag van 150 miljoen gulden blijft gereserveerd voor 'arbeidsintensieve en matia arbeidsintensieve werken', meestal kleinere werken waar geen aannemers aan te pas komen. Deze werken zullen geheel moeten wor den uitgevoerd door thans werkloze bouwvakkers die door tussenkomst van het arbeidsbureau zullen wor den Ingeschakeld. Het resterende bedrac van 95 mil joen gulden is voor Isolatiemaatre- gelen. Investeringssubsidies voor bouwkundige voorzieningen in mid den- en kleinbedrijf, particuliere cultuurtechnische werken, verplaat sing van bedril ven uit binnenste den. een een aantal voorzieningen tegen verkeerslawaal. Van een verslaggever KAMPEN De carnavalshit Wil- lempie' is inzet van een kort ge ding. Vier mensen die nauw verbon den zijn met de zorg voor geestelijk gehandicapte kinderen, hebben het geding aangespannen tegen André van Duin, zijn manager en de platen maatschappij die het nummer heeft uitgebracht. De eisers menen dat in het lied 'Wil- lempie' de geestelijk gehandicapte 'in woord en gebaar wordt uitge beeld'. Met het geding willen zij protesteren tegen de karikatuur die van de geestelijk gehandicapte wordt gemaakt. Door het lied, aldus de eisers, wordt het opgaan van het ge handicapte kind in de samenleving belemmerd omdat het kind als een lachwekkende figuur wordt uitge beeld en in zijn waardigheid wordt aangetast. Initiatiefnemers zijn de psycholoog dr. J. van Weelden, verbonden aan de W. van der Berghschool voor ge handicapte kinderen in Kampen, en twee ouders van gehandicapte kin deren, de heren J. van Dijk en C. van de Berg. Het geding dient maandag 2 februari voor de presi dent van de rechtbank in Haarlem. De manager en de platenmaatschap pij van André van Duin hebben gisteravond meegedeeld dat hij zich bijzonder teleurgesteld voelt voor wat genoemd wordt een 'aantijging'. Besloten is niet aan de eisen van degenen die het geding aanspannen tegemoet te komen. Overleden Prof. dr. F. Th. Visser, emeritus-hoogleraar in de Engelse taalkunde aan de katholieke uni versiteit te Nijmegen, is op 89- Jarige leeftijd overleden. Prof. Vis ser was leraar aan het r.k. gymnasi um en de HBS te Maastricht. Te vens was hij docent aan de r.k. leergangen te Tilburg. Van zijn hand verschenen vele artikelen en een standaardwerk over de Engelse taal. Minister Van Doorn (CRM) heeft gisterochtend de brochure aangp- boden gekregen 'Van geen recht naar leenrecht', waarin de Bond van Schrijvers zijn aanspraken mo tiveert om de auteurs van boeken, die door openbare bibliotheken worden uitgeleend, in aanmerking te doen komen voor royalties. Op de foto van links naar rechts: de minister en de heren Martin Harthorst, Daniël de Lange (voor zitter van de Vakbond van Schrij vers) en gedeeltelijk zichtbaar Willem Holsburger. door André Rutten AMSTERDAM Mickery, verschillende weken dicht geweest om onzekerheden met de subsidiegevers door te praten, is woensdagavond 'zeer vrolijk, zeer vals, zeer veel muziek, zeer fijn' heropend met een nieuwe produktie van een der troetelgroepen van het theatertje 'The Pip Simmons Theatre Group' uit Londen in een weer wat gevarieerde samenstelling, die als 'The Children of the Sun' wordt aangekondgd en tot en met 15 februari daar blijft. Dit ter afwisseling met 'The Children of the Night', die vorig seizoen van Rotterdam uit 'Dracula' en 'An die Musik" maakten. De laatste in Europa befaamd geworden en nog steeds veel gevraagd. Dit keer heeft Pip Simmons gebruik gemaakt van een kort verhaal van Dostojewski, dat ik niet ken maar in het kort kreeg samengevat. De Rus sische schrijver vertelt over een man, die doorlopend aan zelfmoord denkt en daardoor met een revolver speelt, dat even vergeet door de ontmoeting met een meisje dat hem aantrekt en afstoot. Hij droomt dan van een pa radijs, waarin alle mensen aardig en aantrekkelijk zijn, en waarin hij zichzelf als een belachelijke dwars ligger herkent, waarvoor hij boete wil doen. Gegeven Pip Simmons handhaaft dat gegeven, maar werkt het op een heel eigen manier voor theater uit, inderdaad 'zeer vrolijk, zeer vals, zeer veel mu ziek', zoals het programma aanduidt Zeer vals en zeer vrolijk als show, zeer vals en zeer vrolijk wat rock en pop-elementen betreft, zowel in uiterlijkheden als muzikaal, zeer vro lijk en vals ook ten aanzien van wat een man vandaag de dag zich als paradijs zou kunnen dromen een hawai-achtig leventje van mensen die onbekommerd bezig zijn, waaraan die man niet goed mee kan doen, toch, omdat vage, religieus-getinte schuldgevoelens hem dwars zitten. Ook in dat laatste volgt Simons Dos tojewski, zy het op een eigen ma nier: je zou kunnen denken dat hij en zijn kinderen van de nacht los wilden komen van de geestelijke be lasting, die 'An die Musik' toch op hen gelegd heeft en daarom grijpen naar een vrolijkheid, waarin zij zich kinderen van de zon zouden kunnen noemen. Zonder het echt te worden, natuurlijk. Vandaar dat het program ma The dream of a ridiculous man' heet. De droom van een belachelijk man. Helaas. Scène ut 'The dream of a ridi culous man' van Pip Simons Bernard Haitink leider Glyndebourne-festival AMSTERDAM Bernard Haitink, die al vele jaren in het maandelijk se (mel-)opera-festival in het En gelse Glyndebourne dirigeert, zal met Ingang van 1979 daarvan de muzikale leiding op zich nemen. De thans 45-jarige Haitink volgt in de ze functie de Britse dirigent John Pritchard op, die heeft laten weten dat hij er na 1978 mee op wil hou den. In feite verandert er voor Hai tink met deze benoeming weinig. Naast zijn vaste verbintenissen met Concertgebouworkest en Londens Philharmonisch Orkest, waarvan hij eerste dirigent ls, en bij zijn vele an dere gastdirecties, werkte hij van 1972 af regelmatig mee aan het fes tival van Glyndebourne. Dit Jaar gaat hij er Debussy's Pelléas et Méllsande lelden. Het jaar daarop staat The rake's progress van Stra- winsky op het programma. door Jac. Kort AMSTERDAM De jaarlijkse toernee van het Nederlandse Stu denten Orkest zit er weer op. Woensdagavond gaf dit ieder jaar op nieuw gevormde ensemble, waarin tegenwoordig niet alleen acade mische studenten maar ook leerlingen van conservatoria meespelen, zijn laatste concert ln de grote zaal van het Amsterdamse Concert gebouw onder leiding van de jonge dirigent Maarten Smit. Het programma werd geopend met de zelden gespeelde Triomfmars die Beethoven in 1813 schreef voor Tar- peja, een treurspel van Kuffner. Een gelegenheidswerk en als zo- nig uitstekend geschikt als inleiding. Dienwke Schreuder was de soliste in het beroemde cello-concert in D van Haydn, waarvan zij niet alleen een fraaie en virtuoze vertolking gaf. maar waarin zij bovendien haar grote muzikaliteit overtuigend liet blijken. Het orkest dat wat te lang zaam inzette, herstelde zich spoedig en begeleidde zeer accuraat. Grap Zoals bijna ieder jaar, speelde het Studentenorkest ook nu een Neder landse compositie: Anatoloose van Mis Ja Mangelberg. De componist be oogt met dit stuk 'een schoolmees terachtige analyse van het melodi sche en harmonische verloop van deze onbenullige song op de voet te volgen.' De song 'Anatole' wordt op een gegeven moment als onderbre king gezongen. Het was best een aardig idee en ik begrijp niet dat er zoveel boe-roepers waren. Die had den kennelijk de grap niet door. Na de pauze volgde nog Brahms' Se renade opus 11 waarin het N.S.O. uitstekende staaltjes orkestspel ten beste gaf. Tot slot werd met achttien pauken slagen kennis gegeven van het heug lijke feit dat de toernee dit jaar zo veel maal duizend gulden heeft op geleverd voor het bekende goede doel. GENT (Belga) De rechtbank van Gent heeft drie artsen en acht oud- wielrenners/soigneurs schuldig verklaard aan het aanwenden van ongeoorloofde medische middelen. De straffen voor het verstrekken van pervetlne (een stimulerend middel) werden varieerden van twee tot zes maanden voorwaardelijke gevange nisstraf en geldboetes. Sportarts Roland Marller kreeg een half jaar voorwaardelijk en een geldboete van tweeduizend gulden. Zijn naam werd genoemd door Erie de Vlae- minck, de oud-wielrenner, dte thans in een psychiatrische inrich ting verblijft. Marker, die heeft meegewerkt aan de totstandkoming van het wette lijk strafbaarstellen van doptng-ge- brulk in België, voorzag Eric de Vlaeminck van een dosis pervetlne en een verwljsbrlefje voor de psychiater. 'De Vlaeminck smeekte mij erom. anders zou hij zelfmoord plegen', zo verweerde de Belgische sportarts zich. Marlier kondigde aan dat hij ln hoger beroep zal gaan. Dat deden ook de twee andere veroordeelde artsen. De uitspraak tegen de vier de aangeklaagde arts werd voorlo pig opgeschort. Van onze sociaal-economische re dactie DEN HAAG Minister Boersma (sociale zaken) gaat zeer binnen kort praten met de drie vakcentra les en de organisaties van werkge vers om te bereiken dat de Raad voor Middelbaar en Hoger Perso neel (RMHP) voortaan meedoet in het nationaal sociaal-economisch overleg. Dat overleg vindt plaats in de stichting van de arbeid. De RMHP zit daar niet ln, en werd tot nu toe niet toegelaten. Na de toezegging van Boersma, gis teren in de Tweede Kamer, besloot het D'66 Kamerlid Nypels zijn lniti- atdefwet enige weken te laten lig gen. Met dit wetje wil Nypels de regering bevoegdheid geven organi saties als de Stichting van de Ar beid te verplichten ln haar overleg ook organisaties als de RMHP te betrekken. Nypels heeft nu hoop dat het doel van zijn wetsontwerp nu toch langs vrijwillige weg wordt bereikt, via het gisteren door Boersma beloofde overleg. Boven dien heeft Nypels tijd nodig om verbeteringen ln zijn wetsontwerp aan te brengen om tegemoet te komen aan een aantal bezwaren to de Kamer tegen zijn wetsontwerp. De WD-er Rietkerk diende nog een motie in waarin 'verbreding' van het nationaal overleg op soci aal-economisch gebied 'gewenst' wordt. De motie vraagt de regering 'te bevorderen dat althans de RMHP deel kan nemen aan het overleg dat de regering met het georganiseerde bedrijfsleven'. De motie heeft het oog op het overleg dat het kabinet dit voorjaar gaat voeren met vakbeweging en werk gevers over een m eer Jaren bel eid. De motie van Rietkerk ls onderte kend door onder meer alle grote partijen, namelijk VVD. PvdA. ARP. D'66. KVP. CHU, 8GP. DS *70 en GPV. Dinsdag wordt over de motie gestemd. Aanneming is dan verze kerd. Minister Boersma had dezelfde be zwaren tegen het wetsontwerp van Nypels als de overgrote meerder heid ln de Kamer. De minister steunt de achterliggende gedachte maar acht het niet Juist dat de overheid privaatrechtelijke organi saties als de Stichting van de Ar beid gaat dv-lngen tot overleg met bepaalde andere gesprekspartners.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9