lorowczyk verheelt ie Middeleeuwen Nieuwe modellen en jubilea bij Mercedes-Benz BMW630: coupé als topmodel AUTOBIOGRAFIE LM PREMIERES VAN DEZE WEEK osta Gavras veroordeelt Vichy Bizarre bombast Topjaar Rolls-Royce (Victoria") Prolongaties en reprises Mercedes-dealers o.a. te: 3 glitterwereld van Claude Leiouch Romantiek in de woestijn Reclame auto van het jaar dubieus Drie jaar garantie in Zwitserland Citroën garandeert tweedehands auto's FILM-AUTO TROUW-KWARTET 13 - t Nada. Voortreffelijke film van Claude Chabrol over anarchisme in theorie en praktijk. De gehele week in Kriterion, Rotterdam. Scènes uit een huwelijk. Een Bergman-film zonder symbolen. De gehele week in Casino. Breda: Rem brandt 3. Utrecht: Cinema, Deven ter. Sunset Boulevard. Klassieke Hol- lywoodfilm van Billy Wilder (1950). De gehele week (ook vr. en zat. nacht) in CalvpsoClub. Amsterdam. La Dolce Vita. Film van Fellini over het tijdsklimaat in de jaren zestig. De gehele week in Ceintuur, Amsterdam. La Notte. Film van Michelangelo Antonioni over de geresigneerde eenzaamheid van mensen in en bui ten het huwelijk met Jeanne Mo- reau, Monica Vitti en Marcello Mas- troiannl. De gehele week in Camera, Groningen. Violence et Passion. De laatste film van Visconti met Burt Lancas ter in de hoofdrol. De gehele week in Studio. Leeuwarden en Studio 2000. Den Haag. jrian Borowczyk, de Fransman [Poolse afkomst, is vooral be- geworden door zijn erotische 'Cont?s Iinmoraux' en 'La In 'Blanche', die dateert uit houdt hij het bij de sensuele leid en eens te meer blijkt welk »r is prachtig regisseur hij is. Blanche' roept Borowczyk een op van de dertiende eeuw dat it lijkt alsof hij de herinnering :n vroeger leven in de Middel- in met zich draagt. De film is leerd in een grimmig, een- q slot, waar de oude kasteelheer zijn jonge, mooie vrouw Blan- uw che en zijn knappe zoon uit een vroe ger huwelijk leeft in wankel even wicht. Die balans wordt verstoord wanneer de koning arriveert met zijn onweerstaanbare page. Beiden hebben het op Blanche voorzien en hun oppervlakkige veroveringszucht resulteert in de dood van drie men sen. Met geraffineerde afstandelijkheid heeft Borowczyk dit droeve verhaal verfilmd, hij gebruikt dieren, din gen en details uit de natuur om een vreemde sfeer op te roepen van ingehouden hartstocht. Ook de hu mor heeft in dit geheel zijn plaats: de tragiek en de melancholie wor den er niet door verdreven, maar juist versterkt. De muziek die de ouverture vormt draagt de essentie van de film in zich. Hij blijft lang naklinken in de herinnering en voert daarbij de beelden met zich mee. Deze film is zo geheel en al van Bo rowczyk, dat men bijna de acteurs zou vergeten. Ten onrechte: Michel Simon speelt de oude kasteelheer met imposante kwaadaardigheid (het was zijn laatste rol) en Ligia Branice is een exquise Blanche. Amsterdam - The Movies, 18 jr. sseur Costa-Gravas heeft zich Is ten doel gesteld films te raa- over authentieke politieke uit jen, die door aanpak en ster-be- ng ook aantrekkelijk waren leen groot publiek. In 'Z' (over fascistische klimaat in Grieken- voorafgaande aan het kolonels- he) en in TAveu' (over politieke pssen in het Stalin-tijdperk in fchoslowakije) slaagde hij erin en het door hem gestelde kader grote mate van genuanceerdheid lehouden en zijn bedoelingen fend en indringend over te bren- zijn procédé grote bezwaren in bergt, blijkt echter uit zijn wste film 'Section Speciale', ge- jerd op het boek van Hervé Vil- iion Spéciale' houdt zich bezig de corruptheid van de rechter- j macht in het deel van Frankrijk, na de Duitse overwinning in 1940 inaamd zijn zelfstandigheid be en vanuit Vichy werd gere door maarschalk Pétain. Na Michel Lanstade een aanslag op een Duitse marine officier moesten er koppen vallen en om de Duitsers te gerieven kondigde de Vichy-kliek een wet af met terug werkende kracht, waardoor het mo gelijk werd mensen die reeds voor geringe vergrijpen terecht hadden gestaan door speciale tribunalen ter dood te laten veroordelen. Het onderwerp (een voorbeeld van flagrante rechtsverkrachting) is ze ker interessant en nog steeds actueel, omdat er zich altijd weer soortgelijke situaties voordoen en ook omdat steeds opnieuw koppig wordt ge tracht Pétain te rehabiliteren. Het is ook heel wel mogelijk, dat de gebeur tenissen die in 'Section Spéciale' wor den geschetst zich precies zo hebben afgespeeld. Toch doet de film ge construeerd aan en maakt een leven loze indruk, alsof Gavras er niets van zichzelf in heeft geïnvesteerd en de regie plichtmatig volgens een hand boek heeft afgehandeld. Er komen geen mensen in voor maar figuren, zelfs de verrassingen (het relatief fatsoenlijke gedrag van een rechtse rechter, een lid van de 'Action Fran- gaise', de uitbarsting van de commu nistische journalist die hem tijdelijk het leven redt) zijn voorspelbaar. Een doodgeboren film. Jammer van het onderwerp. Amsterdam, Leidsepleintheater, 14 jr. wil proeven, moet vooral letten op de dialoog. De zogenaamde analyses van de we reldsituatie die daarin worden gege ven zijn altijd omkeerbaar en/of ver wisselbaar. 'Deze eeuw is de eeuw van de chantage!' roept de held tri omfantelijk, alsof hij de oudejaars avond van het jaar 2000 al had uit gezeten. Geen nood, vijf minuten la ter heeft hij weer een geheel ander briljant idee. Hij doet maar, die Le iouch. Amsterdam, Kriterion, 18 jr. (ADVERTENTIE) Jlitterwereld van Claude Leiouch |de Leiouch is een uitermate han- jongen, die de kitsch tot een Jtgevend kunstje heeft verheven. glamour, glitter, pastelkleuren iet-niet-echte gevoelens heeft hij alloze films de man-vrouw-ver- ling omgegoocheld tot spekje het bekje van het grote publiek, foute une Vie' neemt hij een stuk piedenis bij de kop en trekt er zo lang aan, tot hij past in de h van zijn borreltafelfilosofie, it galoppeert hij met grote spron- door het tijdvak 1900 tot 1946 ste wereldoorlog, Russische re- Itie en Auschwitz worden non- ant aangestipt), daarna voert hij held en heldin ten tonele, die |ar pas aan het eind van de film fen vinden. Zij is een rijk, ver- id Joods meisje (Israël!) dat op r zestiende Gilbert Bécaud cadeau Jt en daarna nergens meer kan [en, hij een dief die in de gevan- het medium film ontdekt en daarin na een moeilijke begin- <de (norno!) zo behaaglijk nes dat de door Leiouch geliefde jet- /oor hem open staat. Gezien zijn k-arde ideeën over de recente ge- ledenis (de dood van Marilyn iroe wordt van groter belang ge- l dan de oorlog in Vietnam) mo- we wel blij zijn dat we uit zyn eigentijds aangeprezen films hts mini-fragmenten te zien gen. i de valsheid van deze film goed Alphen aan de Rijn: L.I.A.M. B.V. Gouwestraat 60 a Tel. 01720-73344 Amersfoort: Gebr. van Kooy Balladelaan 208 Tel. 033-26844 Beverwijk: Automobielbedrijf W. Los Er Zn B.V. Brink 24-26 Tel. 02510-29074 Bergschenhoek: Automobielbedrijf Rogam B.V. Off. Dealer voor Rotterdam e.o. Bergweg 96-104 Tel. 010-180400 Den Dolder: Automobielbedrijf J. van Kooy B.V. Off. dealer voor het Gooi e.o., Dolderseweg 89 Tel. 030-787211 Hilversum: Gebr. van Kooy B.V. Lage Naarderweg 38 a Tel. 02150-16057 Leiden: L.I.A.M. B.V. Vondellaan 45 Tel. 071-769303 Naarden: gebr. Van Kooy B.V. Cort van der Lindenlaan 46 Tel. 02159/43525 Utrecht: Automobielbedrijf J. van Kooy B.V. Off. dealer voor Utrecht e.o. Paardenveld t.o. Pol. Bureau Tel. 030-334442. _v Autobedrijf Victoria b.v. OHicieel hoofddealer voor Groot-Rotterdam e.o Het Mercedes-Benz centrum (1 400 m» showroom): Weena 178 hh Karei Doormanstraal 12 Rotterdam Tel (010)110315 5 service-steunpunten Rotterdam (2). Schiedam. Vlaardingen en Capeile a/d l Jssel Ine uit Toute une Vie De Mercedes-Benz dieselserie heeft vooral door het gewijzigde front een lagere lgn gekregen. De bum- Wilde Aardbeien. Ingmar Berg- bers en zijkanten worden door rubber strips beschermd. man mengt in een film uit 1957 rea- v litelt en droom in de herinneringen van een oude man. De gehele week ln Cineac Reguliersbreestraat, Am sterdam. Dot Day Afternoon. Voortreffe lijke tragi-comedie van Sidney Lu- met over een mislukte bankroof. De eehele week in Tuschinski 1 en Al- hambra 2. Amsterdam: Passage-Den Haag: Thalia-Rotterdam; Euro- Den Bosch: AInha-Enschede. D«"- mü^e Tod. Een der beste 'de monische' films van Fritz Lane uit 1921. 30 jan. en 4 febr. Uilenstede, Amstelveen: 31 fan. en 1 febr. 't Het oudste merk ter wereld heeft deze week een nieuwe serie auto's onthuld. De serie bestaat uit de S uitfat Dordrecht diesel- en benzine-auto's van Mercedes-Benz in de klasse van twee tot drie liter motorinhoud. Daimler Alle Turken heten Ali. Film van (Mercedes) en Benz hebben precies negentig jaar geleden aan de wieg van de benzine-auto gestaan en Fassbinder over de liefde tussen een brachten precies veertig jaar geleden 's werelds eerste dieselpersonenauto uit. buitenlandse arbeider en een veel oudere werkster. 31 ian. t.e.m. 2 febr. ln Filmhuis, Arnhem. Ken Russell heeft uitstekende docu mentaires voor de BBC gemaakt over het leven van klassieke componisten, maar in zijn bioscoopfilm laat hij zijn bizarre fantasie altijd zegevieren over de historische realiteit. Hij heeft Tsjaikowsky al eens te pakken ge had en Delius en Mahler, doch nooit maakte hij het zo bont als in zijn 'Lisztomania'. Liszt (gespeeld door popster Daltrey met vaak niet meer dan een lege blik en een lendendoek) is daarin een negentiende-eeuws tie ner-idool, in een nachtmerrie-ach- tige wereld reizend van vrouw naar vrouw, constant belaagd door de vampier Wagner, die in Hitler- Duitsland zijn wederopstanding be leeft. Olga Janina komt erin voor en Marie d'Agoult en prinses Caroline en Cosima natuurlijk en de paus (in de gedaante van ex-Beatle Ringo Starr), kortom.. Russell gebruikt alle gangbare cliché's over Liszt's leven en werk, blaast ze op tot gi gantische proporties en voert ze al dus ad absurdum. Daar hij kennelijk nog in de naroes leefde van zijn roek-opera 'Tommy' wordt Liszt's muziek op de grofst denkbare ma nier verrockt en verpopt. Het zou best leuk kunnen zijn, maar het is het niet. Russell's blijkbaar onweerstaanbare drang om zijn pu bliek te schokken neemt in 'Liszto mania' zeer kinderachtige vormen aan (onder andere in de orgie waar bij. Liszt wordt gecastreerd), de film is niet alleen vulgair en bombastisch, maar ook hol, leeg en koud. Hij puilt uit van de symbolen, hij schettert van het pictorale en muzikale ge weld, hij davert van de grappen en hij heeft niets te betekenen. Reeds na een dag ben je hem met huid en haar vergeten en dat is maar goed ook. Amsterdam, Tuschinski I; Den Bosch, Euro 2, 18 jr. 'The Wind and the Lion' heet 'Storm over Marokko' eigenlijk, de Wind en de Leeuw. De wind is de Amerikaan se president Theodore Roosevelt, de leeuw de Berberpiraat Raisuli en ze krijgen het in 1904 met elkaar aan de stok, omdat Raisuli in Marokko een Amerikaanse weduwe ontvoert (in werkelijkheid was het een man, maar alla). Tussen de vrouw (Candice Bergen) en de Berber (Sean Conne- ry) ontstaat een hechte band, maar het blijft geheel en al in het nette, want in 'Storm over Marokko' wordt alles vanuit sprookjesboek-perspec tief waargenomen. Regisseur John Milius bouwde het greintje histori sche waarheid uit tot een film zoals je ze tegenwoordig niet veel meer ziet: een prachtig kijkspel, vol flad derende gewaden, barre woestijnen, lege kusten, tedere gevoelens, kuipe rij, kameraadschap en galopperende paarden. Met Twee Grote Helden, die elkaar respecteren en in alle woelin gen kaarsrecht overeind blijven staan. Zoals gezegd een sprookjes boek waarbij wel dient te worden aangetekend, dat de onbesuisde Ame rikaanse machtspolitiek uit die dagen liefderijk wordt bedekt met de Be- doeïnencape van de romantiek. Amsterdam, City I, 14 jr. Met deze jubileums, waarbij ook nog komt dat de autofabrieken Daimler en Benz zich in 1926 dus precies een halve eeuw geleden aaneenslo ten, vormen de nieuwe modellen al weer een mijljaal in de historie van het concern. Zó vaak brengt Daimler- Benz immers geen nieuwe wagens uit en bovendien is het ditmaal de eerste keer dat ook de oude Merce- dessen nog even in produktie zullen blijven. Niet spectaculair De wijzigingen aan de typen van 200 D tot 280 E zijn overigens niet spec taculair, maar komen meer neer op belangrijke constructiedetails terzake van veiligheid, levensduur en effi ciency in het onderhoud. Het meest opvallend aan de carosse- rie is de andere voorzijde. Nadat de radiateur in het verleden al verlaagd werd dat gebeurde acht jaar gele den zijn de dubbele koplampen nu naast elkaar geplaatst. Voor de Mer cedes 200, 230, 250 en de diesels zijn dit dubbele ronde koplampen, bij de 280 en 280 E met elektronische inspui ting op de motor zijn het rechthoe kige lampen met het zgn. halogeen- of jodiumlicht De lichtopbrengst voor de aan weers zijden van de radiateur geplaatste mistlampen is vergroot en verder hebben de nieuwe Mercedes-model- len nu ook in standaarduitvoering een mistachterlicht. Tot de veiligheids- outillage behoren voorts een verklik kerlichtje, dat gaat branden als de remvoering versleten is, automatische rolgordels en als vanouds gelaagd glas. Ten behoeve van de botsveiligheid zijn de zijkanten verder versterkt, werden ook de dakspijlen steviger geprofileerd en is de schokabsorbe- rende stuurkolom vernieuwd. Comfort en veiligheid Vooruitgang werd bovendien geboekt op het gebied van de wegligging dank zij een andere voorasconstructie met iets meer spoorbreedte en een bijna vijf centimeter langere wielafstand in lengterichting. Dit laatste komt zowel comfort als veiligheid ten goede, wat tevens geldt voor de verbeterde stoe len. By de 280 en 280 E is de be stuurderszetel ook in hoogte verstel baar. Om de levensduur van de onderdelen er zitten er zo'n vijftienduizend in een auto, aldus Mercedes te verbe teren is ditmaal de uitlaat versterkt en roestbestendiger gemaakt. Het onderhoud werd vergemakkelijkt doordat de olie nu uit de peilstokope ning kan worden afgezogen, wat het verversen versnelt. Aan de motoren blijkt verder weinig veranderd: de 2,5 liter zescilinder motor werd allen effectieve en dus zuiniger gemaakt. In het programma zijn opnieuw vier diesels opgenomen, waarvan de twee liter 200 D met 55 DIN-pk de voor deligste blijft, en de vijfcilinder 80 pk-versie van drie liter nu 300 D heet. Bij deze motoren is ook het onder houd iets vereenvoudigd. In Neder land maakt overigens de dieseluitvoe ring twee derde van de totale Merce- des-verkoop uit, de grotere S-klasse inbegrepen. Vorig jaar heeft Merce- desimporteur AGAM b.v. te Utrecht 6.600 dieselpersonenwagens verkocht: zestig procent van alle in Nederland verkochte diesels. De dieselmotor is na de introductie van de Mercedes 260 D in 1936 steeds verder verbeterd: de 2,6 liter motor van toen leverde 45 DIN-pk vermogen op; de 2,4 liter van nu komt aan 65 pk. Vooral het zuinige verbruik, maar in Nederland ook het verschil in liter- prijs heeft de dieselauto goedkoop per kilometer gemaakt. Nu een liter ben zine binnenkort van 1,05 naar 1,07 gaat en een liter dieselolie nog geen 57 cent kost. wordt een Mercedes-die- sel al bij 30.000 km per jaar concur- Atokamploen, het ANWB-autoweek- blad, heeft de reclame van Chrysler- Simea voor de 'Auto van het jaar' misleidend en dubieus genoend. In de advertenties, waar het omgaat, staat de kopregel '49 deskundigen, 1 oordeel'. Maar dit oordeel blijkt helemaal zo unaniem niet uitgespro ken. Integendeel, een minderheid van de juryleden uit het Auto van het jaar- cometé verkoos de uiteindelijk be kroonde Simca 1307-1308 voor de trofee. Het ging daarbij om twintig stemmen voor deze auto tegen veer tien voor de BMW- 3-serie. Met name de Italiaanse en Franse Jury leden hebben in bet voordeel van de Simca beslist. Het ergste vindt Autokampioen, dat in de advertenties gezinspeeld wordt op de duurzaamheid: 'Deze is in het Jury-oordeel helemaal niet ver disconteerd en kén dat ook niet zijn. Want deze Simca moet nog hele maal bewijzen dat hij zich in de praktik goed zal houden'. rerend met een auto die maar de helft in aanschaf kost. De goedkoopste Mercedes van de nieuwe serie blijft in prijs ruim onder de dertig mile. Overigens stamt het thans opnieuw veranderde basismodel van Mercedes Benz eveneens af van een in 1936 ge- introduceerde wagen, de 170 V. Dit model, leverbaar in vele versies, heet te indertijd de 'meest volmaakte auto in de lagere prijsklasse' te zijn. Maar met de jarenlange verbeteringen zijn de prijzen gestegen, al bleef het Mer- cedes-model desondanks populair: ook als taxi, vooral door de diesel motor. Met de komst van de 170 V en 260 D kon Mercedes-Benz in 1936 het halve eeuwfeest van de door Gottlieb Daim ler en Carl Benz in 1886 uitgevonden automobiel vieren; ditmaal geldt de feestvreugde bij het vijftig jaar gele den gestichte Daimler-Benz-concern vooral de resultaten van de afgelopen paar jaar De personenautoproduktie bereikte in 1974 èn 1975 recordcijfers en kwam vorig jaar op 349.000 wa gens uit. De bedrijfswagenproduktie waarbij het steeds om diesels gaat nam met elf procent toe tot 179.000 eenheden. De concernomzet overtrof vorig jaar de twintig miljard Duitse marken. Sinds 1965 is de personenautoproduk tie bij Mercedes verdubbeld. Met de nieuwe typen wordt gerekend op een voortgaande styging in de komende jaren. BMW zal in maart tijdens de autosalon te Genève een nieuw topmodel aan zijn programma toevoegen. Het wordt de BMW 630, een coupé met drie liter zescilindermotor. Er komen twee uitvoeringen van: de 630 S en de 630 CSI, welke laatste een motor met benzine-inspuiting krijgt. Met het oog op de komst van dit pure prestigemode!, waarvan de prijs in Nederland ruim boven de vijftigduizend gulden zal uitkomen, worden de sinds 1968 gebouwde CS-modellen uit produktie genomen. BMW-importeur Aiimpo b.v te Den Haag heeft vorige week de prijzen met ZlA procent verhoogd, waardoor het goedkoopste model van het Beierse merk, de 1502, nu 13.384,— kost. Temidden van de crisis in de auto industrie en de economische proble men van Engeland heeft Rolls-Royce Motors opnieuw een topjaar bereikt. De vraag naar de duurste auto's ter wereld is jaar in jaar uit toegeno men. Voor het eerst kwam in 1975 de produktie van Rolls-Royces en Bent- lcy* boven de drieduizend. Sinds het bedrijf zelfstandig werd bij de na tionalisering van de vliegtuigmoto- renfabriek Rolls-Royce (1971) nam de verkoop jaarlijks een paar hon derd auto's toe. In 1972 werden er 2.473 gebouwd, in 1973 waren het er 2.760, in 1974 kwam het aantal op 2.902 en vorig jaar op 3.134. Behalve de produktiestijging van acht procent in 1975 was het een indrukwekkend resultaat, dat de ex port met zo'n vijftig procent toe nam tot een bedrag van ruim 33 mil joen pond sterling, meer dan het drievoudige van hetgeen bereikt werd in 1971. Ook de omzet van Rolls-Royce dieselmotoren voor ex port nam toe en wel met zestig procent. Vier van elke tien Rolls-Royces en Bcntle.vs die zich slechts onder scheiden door een verschillende ra diateur worden nu buiten Enge land verkocht. Begin vorig Jaar in troduceerde Rolls-Royce de twee- deurs topwagen Camargue, waarvan vorig jaar een vijftigtal gebouwd werd. Vooral dit model is aangesla gen buiten Engeland en er bestaan lange wachtlijsten voor. Volgens Rolls-Royce-directeur Da vid Plastow 'blijft er een wereld markt bestaan voor producten zon der compromis'. Voor een aantal Engelse. Ameri kaanse en Japanse auto's geldt voor taan in Zwitserland een garantieter mijn van drie jaar. Dit is een Ini tiatief van het grote Zwitserse im- portbedrljf Emll Frey. De garantie geldt voor produkten van British Leyland, Chrysler en Toyota. De 'Multi-garantie'. die Frey onaf- handeklijk van de autoconcerns In voerde, geldt voor de duur van drie jaar zonder kllometerbeperklng. Bo vendien zijn de gegarandeerde ver goedingen uitgebreid met tal van bijkomende kosten ingeval van pan ne, ongeval of diefstal. De reputatie van de Engelse merken en de Japanse Toyota's is tengevolge van technische problemen in Zwit serland sterk aangetast. Frey wil dit met zijn actie compenseren. Ook andere Japanse merken hebben trouwens problemen ondervonden met hun verkoop, tengevolge van de moeilijkheden bij Toyota. Datsun Suisse heeft de campagne van Frey dan ook beantwoord door de garan tietermijn tot één Jaar met onbe perkte kilometers te verlengen. Datsun Suisse is vorig Jaar gefu seerd met Datsun Nederland, waar door het Nederlandse bedrijf een meerderheidsbelang verwierf. De Nederlandse Citroen-organisatie heeft de ln Frankrijk ingestelde Eurocaslon-garantie voor gebruikte auto's overgenomen. Eénen vijf tig Citroën-agenten in Nederland wer ken nu mee aan deze vorm van ga rantie op tweedehands auto's, waar bij eventuele geschillen aan ANWB en KNAC kunnen worden voorge legd. De Eurocaslon-garantie kent drie varianten. Er is een garantie voor zes maanden inclusief een gratis controlebeurt na duizend kilometer, voor goedkopere auto's geldt een ga rantie van drie maanden en verder bestaat er nu ook een garantie op onderdelen, die drie maanden geldig blijft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13