Zware gevechten in Saharagebied Zwaluw esluit verwacht; i enting van alle onden verplicht iflezcgd Noodtoestand in Zambia van kracht \y T*o Uy, iet Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidsc Courant 'Chips zijn slecht voor gezondheid' GEEF HEM EEN KANS De Concorde en de realiteit pag. 7 Familieberichten latregel tegen hondsdolheid Marokko meldt dood Algerijnse soldaten ;van hond Charlie Hoge Raad Specialisten zien af van hoger tarief Vrouwelijke recruten in Angola Vrouw verongelukt Nieuwslezer in 't donker: radio zweeg 'Wegenfe" buitenlandse inmenging' GIRO 51360 Trouw heeft altijd wel wat. Doe er iets mee. Welkomstvoordeel. \'n hoort bij u. 33e JAARGANG No. 9739 - DONDERDAG 29 JANUARI 1976 rouw kunnen van maandag tot en met vrijdag tot 20 uur worden opgegeven (tel. 020-913456, na 16.30 uur 020-220383). Op zondag is daartoe van 18 tot 20 uur gelegenheid. GAVE TROUW/KWARTET BV. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING O POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 )NNEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N M B REKENINGNUMMER 69 74 64 148 - GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS I 0.50 Tan een verslaggever |e.\ HAAG Chips zijn onge lood. Er zit erg veel vet in (37 pt 42 procent) en voor de rest rater, koolhydraten en eiwitten, fat is vastgesteld door de Stich- |ng Vergelijkend Warenonder- bek. ten gezinszak chips is goed voor bgeveer 900 calorieën: dat is Hjna de helft van de 2200 calo- leën, die £en volwassene gemid deld dagelijks nodig heeft. Chips worden echter voornamelijk ge geten door jonge mensen, die nog in de groeiperiode zijn en juist een evenwichtige voeding nodig hebben. De stichting is tot deze conclusie gekomen na een onderzoek van twintig merken chips en mini- frietjes. De stichting oordeelt dat een zak chips ongeveer zestig gram vet bevat, wat meer is dan de hoeveelheid vet in een kwart pakje boter. Dit is al bijna even veel als een mens dagelijks no dig heeft. Voorts bleek dat sommige mer ken chips en minifrietjes teveel zout bevatten. De meeste -men sen vinden een zoutgehalte van een a twee procent het lekkerst. Een merk kwam, ondanks de verpakkingstekst 'zo licht gezou ten' aan een zoutgehalte van bijna vijf procent. jeen onzer verslaggevers (TERDAM Overwogen wordt in februari te beginnen met nenten van alle honden ouder dan vijf maanden tegen honds- eïd. Volgens een woordvoerder van het ministerie van land- f en visserij hééft minister Van der Stee het besluit hiertoe nog 'genomen, maar wordt een dergelijk besluit dezer dagen ver- fet. misch' gezien, dat wil zeggen als een ziekte, die zich onder de vossen heeft 'gevestigd'. Penning: Als de minister tot de maatregel overgaat zal iedere hondenbezitter, die zijn hond op straat uitlaat, met Ingang van 1 mei moeten kunnen aantonen, dat het dier is ingeënt. Een penning aan de halsband en een inentingsbewijs zullen vereist zijn. Tot nu toe is inenting tegen hondsdolheid alleen verplicht voor honden, die op vakantie, zakenreis of anderszins worden meegenomen naar het buitenland. Bij terugkeer in Nederland moet een geldig vac cinatiebewijs worden getoond. Het voornaamste motief om tot massale inenting over te gaan is bescherming van de mens tegen de ziekte. Honden kunnen de ziekte op de mens overbrengen en deze kan voor de mens dodelijk zijn. O Zie verder pagina 4. kolom 4. (el pas met ingang van 1 mei lenting verplicht zal zijn. moet nde maand al met inenten en begonnen: het vaccineren Se ruim een miljoen honden in (■land zal enige maanden ver- be kosten zullen, aangenomen Be meeste Nederlanders hun aanhouden, ongeveer 25 mïl- gulden bedragen (ongeveer 25 m per Inenting). ianleiding tot een massale in- ig is de ontdekking van het Jigste geval van hondsdolheid r vossen In ons land sedert ptus 1974. Al enige jaren is Eorg vastgesteld dat de ziekte nder vossen, vanuit Denemar- ia Duitsland naar Nederland latste. Tot voor kort. kwamen dei-land slechts gevallen voor noorden van ons land, met iin Groningen, Drente en 21 Januari in Vaals, dus in Zuidoosten, ook een dode vos gevonden, waarvan hondsdol- als doodsoorzaak werd gecon- :rd, achten deskundigen het langer verantwoord de ziekte I incidenteel te beschouwen. Isdolheid onder vossen wordt fok in Nederland als 'ende- Ichristelijk onderwijs wordt r bedreigd van binnenuit van buitenaf. Staatssecretaris De Jong van onderwijs Jroog vriesweer ■oog weer met opklaringen en Haatselijk mist. Zwakke, later matig of vrij krachtig toe- (mende zuidoostelijke wind. i de oostelijke provincies aximum-temperaturen rond l(rf4 graden Celsius, elders rond 4t vriespunt. ilHGEN' EN OVERMORGEN: i de meeste plaatsen droog "1 minder lage temperaturen, brgen zon op: 08.25 onder: 17.22 maan op: 07.29 onder: 17.00 'Onder de nullijn' Van een verslaggever UTRECHT Staatssecretaris Hen driks heeft gisteravond zijn 'grote voldoening' uitgesproken over het feit dat de medische specialisten vrijwillig besloten hebben af te zien van de prijscompensatie van 4.5 procent per 1 januari. Volgens het centraal bestuur van de Landelijke Specialisten Vereni ging worden de honoraria van de specialisten hiermee onder de 'nul lijn' gebracht (wat neerkomt op achteruitgang). De matiging van de specialisten betekent voor de ge zondheidszorg een besparing van dertig tot 'veertig miljoen gulden per jaar. Normaal volgen de specialistenho noraria de 'trend' van de ambtena rensalarissen. De 4% procent prijs compensatie zal nu niet opgeno men worden in de zieknfondshono- raria en ten aanzien van de parti culiere honoraria zal eenzelfde be leid gevoerd worden. Slechts de werkelijke verhoging van praktijk- kosten zal worden verrekend. Zonder pressie Staatssecretaris Hendriks zei dat de specialisten hun stap zonder pressie van de regering gedaan hebben. De stap zal volgens hem ongetwijfeld tot gevolg hebben dat andere me dewerkers in de gezondheidssector en andere vrije beroepsbeoefenaren de zaak ernstig zuilen overwegen. Als meerdere groeperingen in deze sector dit voorbeeld zouden volgen zou dat van grote betekenis kunnen zijn voor de premiedruk, aldus Hendriks. Ook de ziekenfondsorganisaties en de particuliere ziektekostenverzeke raars prezen het besluit van de specialisten. De voorzitter van de maatschappij tandheelkunde, de heer P. Castelein, en een woord voerder van de landelijke huisart senvereniging zeiden dat zij zich nog gaan beraden over hun opstel ling. Zo'n beraad is al gaande in de apothekersorganisatie, de KNMP. De specialisten vormen de eerste grote groep vrije beroepsbeoefena ren, die afzien van het bijstellen van hun tarieven Een soortgelijk besluit is onlangs wel genomen door de burgemeesters van Amster dam, Rotterdam en Den Haag. De verzwakkende pro-Westerse Angolese beweging UNITA is nu ook begonnen met het op leiden van vrouwelijke vrijwil ligers tot soldaat. Op de foto een parade van vrouwelijke 're cruten' in het kamp Capolo. Meer nieuws over Angola op pagina 7. GAASTERLAND De 48-jarige me vrouw M. Bruinewoud-Balstra uit Sondel (gemeente Gaasterland) ls gistermiddag uitgegleden met haar flets en aangereden door een ach teropkomende auto. De vrouw was op slag dood. Van onze radio- en tv-re- dactie HILVERSUM Doordat de nieuwslezer in zijn herme tisch van de buitenwereld afgesloten cel plotseling in het donker kwam te zitten, is gistermiddag praktisch de hele nieuwsuitzending van half één op Hilversum I weggevallen. Doordat de stroom plotseling uitviel, kou de nieuwslezer de tekst niet meer zien. Zonder enige uitleg aan de luisteraars te geven hulde hij zich (mid den in een zin) in stilzwij gen en verliet tastend zijn cel. Na een poosje van stilte vertelde een andere stem de luisteraars dat er kennelijk 'iets' met de nieuwsdienst was. Aan de zendapparatuur zelf mankeerde niets. Aangeno men wordt dat door het koudere weer in Hilversum meer electrische kacheltjes gestookt worden, waardoor een zekering van tweehon derd ampère moet zijn door geslagen. Het noodagregaat dat in werking had-moeten komen weigerde tengevolge van de vorst en doordat het lunchpauze was duurde bet een poosje voordat technici van de NOS aanwezig wa ren. Door deze samenloop van omstandigheden kwam Ne derland voor één keer zon der nieuws te zitten. LOESAKA (Reuter) President Kenneth Kaoenda van Zambia heeft gisteren voor het hele land de volledige noodtoestand van kracht verklaard om een 'ernstige veiligheidskwestie' het hoofd te bieden. De president zei de volledige macht aan zich te trekken "om elke poging ons land te vernietigen' tegen te gaan. Hij noemle zijn maatregel noodzakelijk in verband met de verslechterende toestand aan Zam bia's grenzen en groeiend bewijs van binnenlandse ondermijning. 'Wij moeten ons als natie op het ergste voorbereide. Wij zijn in oorlog. Vergist u niet. Er is buiten landse Inmenging in ons land', zei Kaoenda in een televisietoespraak. Verwijzend naar de burgeroorlog in Angola zei hij: 'Een plunderende tijgerin en haar dodelijke welpen komen, door de achterdeur naar binnen. De gevolgen van buiten landse inmenging worden nu in Zambia gevoeld'. Vorige week deed de president een krachtige aanval op de Inmenging van de Sowjet-Unie en Cuba ten bate van de Volksbeweging voor de bevrijding van Angola (MPLA). Bevoegdheden Kaoenda noemde onder meer on derwijsinstellingen die zouden zijn geïnfiltreerd. 'Sommige studenten- groepen zijn als een orkest met een onzichtbare dirigent op de loonlijst van een sociaal imperialistische macht'. Studenten van de universiteit van Zambia in Loesaka hebben onlangs een grote demonstratie ten gunste van de' MPLA gehouden en Kaoen da beschuldigd van 'misdad igver raad'. Zambia is voor een regering van nationale eenheid in Angola, waar in de drie elkaar bestrijdende orga- ADVERTENTIE) en gireer dit jaar een extra gift Voor: 5.- helpt u een framboesia-patiëntje van zijn verschrikkelijke zweren af 25.- wordt bij een melaatse de ziekte tot staan gebracht 200,- helpt u polio-patiëntjes aan meer moderne behandelingsmethoden 750,- schenkt u een invalidewagen Uw hulp brengt medische hulp! Memisa, Rotterdam, Eendrachtsweg 49, tel. 010-144888. RABAT, ALGIERS (Reuter, UPI, AP) Troepen van Ma rokkaanse en Algerijnse strijd krachten zijn sinds gisteren in zware gevechten gewikkeld in de voormalige Spaanse Sahara. Volgens Marokko zijn hierbij de commandant van'een Algerijnse legereenheid en talrijke solda ten gedood. De hevige gevechten braken giste ren uit nadat dinsdag Marokkanen slaags waren geraakt met een leger eenheid, die volgens het Algerijnse persbureau APS voedsel en medicij nen naar bewoners van het weste lijk Saharagebied wilde brengen. De gevechten vonden ook gisteren wéér plaats vlak bij de oase Amga- la. Marokko, dat de inmenging van Algerije in het door Rabat en Mau- retanië betwiste Saharagebied 'bij zonder ernstig' heeft genoemd meldde gisteren dat haar strijd krachten zeker 29 Algerijnen ge vangen hebben genomen. Dreiging De dreiging van uitbreiding van het Marokkaans-Algerijnse conflict over het woestijngebied heeft geleid tot intensief overleg tussen de di verse Arabische staten. Volgens APS kwamen gisteren de Iraakse minister van voorlichting Tareq Aziz en de Syrische vice-premier Mohammed Halder met boodschap pen voor de Algerijnse president» Boumedienne ln Algiers aan. v De Algerijnse rjjttKHro on polftieïrr leiders zijn gisteren in spoedzitting bijeen gekomen. President Boume dienne deelde later mee dat beslo- tn was tot een 'zeker aantal maat regelen' als antwoord op de aanval len van Marokko. Hij deelde niet mee welke deze maatregelen zijn. Interventie Volgens Marokkaanse woordvoer ders bewijst de aanwezigheid van Algerije in de Sahara de regelrech te Interventie van het Algerijnse leger ten gunste van het Polisario. het volksfront dat naar een onaf hankelijke Spaanse Sahara streeft. De Marokkaanse minister van bui tenlandse zaken Laraki pleegde gis teren over de ontstane situatie overleg met de ambassadeurs van de in Rabat geaccrediteerde Arabi sche landen en de leden-staten van de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties. De strijd tussen Marokkaanse en Algerijnse strijdkrachten ln de wes- IN DEZE KRANT Binnenland Van Doorn wil mini- omroepen uit ether 3 Speculanten drijven prijzen postzegels op 3 Buitenland Spaanse oppositie gispt 'hervorming' 7 Kerk Doctorian ijvert voor reveil in Midden-Oosten 2 Economie Enka: geen kans winst te maken 13 Sport Montreal blijft voor- tichtig 1) Brieven van lezers 2 Radio en tv 4 Strips, feuilleton -1 Puzzel -1 Commentaar 5 Dichtbij en verder 5 Weer 5 familieberichten telijke Sahara ls niet het eerste militaire treffen tussen de twee landen. In oktober 1963 hebben troepen van de twee landen ver scheidene weken lang gevochten aan de omstreden Marokkaans-Al gerijnse grens, die tussen Colomb- Bechar en Tindouf niet duidelijk was vastgelegd. Ook na het staakt-het-vuren in no vember 1963 en het verdrag over het bijleggen van het grensconflict van februari 1964 bleef het grens- verloop onduidelijk. Pas in mei 1970 kwamen Marokko en Algerije overeen een commissie in te stellen die de grens moest vaststellen. President Kaoenda nis a ties zouden moeten zijn vere nigd. De noodtoestand in Zambia is al van kracht sedert Rhodesië in 1965 eenzijdig de onafhankelijkheid ui triep, maar de president heeft de volledige bevoegrheden nog nooit toegepast. Hij zei gisteren dat nu alle bevoegdheden onder de nood toestand onmiddellijk door de poli tie en andere veiligheidsinstellin gen zullen worden toegepast. Eén zwaluw maakt nog geen zomer, en een Landelijke specialistenvereniging al evenmin een inkomensbe leid. Toch is het best een gezicht om een hele beroeps groep door de nullijn heen te zien duiken. En wat er verder gebeurt, leest u later wel weer. I Nieuwe abonnee:_ Straat: Plaats:. Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: - Naam: Adres: Plaats: J lk ontvang graag: O 4 fraaie zwart-kunstlederen onderzetters met zilver bedrukte ouderwetse locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op |j mijn tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. O Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij be taalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoordnum mer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodip. Die betalen wij. Vfiu. O,

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1