KVP wil kinderbijslag houden voor grote gezin dichtbij G GANT SCHE OPERAT E M ibelomroep -1 ^belomroep - 2 ibelomroep - 3 t ibelomroep - 4 Kabelomroep - 5 Vraagtekens Sneeuwberichten weerrapporten tijd stond in londen even stil bijtpolis accent kleurenklok onverenigbaar 5ENSDAG 28 JANUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 „eJnmgen ondervinden van wat voor (jQOr Johan Van Worklim ommentaar Hermsen: maak AOW, bijstand en WAO niet langer waardevast voor de kabelomroep zal wel de 'ijze opgaan: 'wat technisch mo- is, moet ook mogelijk zijn of ïlijk gemaakt worden'. >m zal waarschijnlijk binnenkort Nederland (beter gezegd: de rderheid van de Nederlanders, als het puntje bij het paaltje gaat het toch alleen maar |de groep Nederlanders, die in dus commercieel interessan- concentratie bijeen woont) de En» in de elektronische laboratoria is ïgeijedokterd. n 2 zal wel onafwendbaar zijn, tenzij anions niet laten verlekkeren en ons I behoeften (die de voorstelling gelde meesten onzer op het ogenblik entoven gaan) laten aanpraten; tenzij duidelijk de nadelen afwegen 0pgp de mogelijkheden die er zijn om nd pndere wijze een aantal technische elejehjkheden te benutten, '5e^nse' van kabelomroep kan alleen maar bestreden den met conservatieve, aan de Üe ontleende argumenten. Maar moet dan maar eens gebeuren r deze ene keer, omwille van deze principiële en vaak onder .vervlechting van technische, idea- toe en commerciële argumenten ven zaak. je die zegeningen eerst even voor. Ir ieder huis (naar ieder commer- II aantrekkelijk huis) een kabel, ylangs continu een overvloed van risie- en radioprogramma's wordt ;egeven, maar die ook nog tal logelijkheden biedt voor regiona- programma's en voor zogenaamde (waarbij men een heel -joonlijke keus kan maken uit een ft ODslagruimte vol elektronisch gelegJe programma's, films en ussen). is al een maatschappij in Neder- doende, die ons belooft een kabel gunnen aanleggen met 120 moge- len, waaronder ook de mogelijk- ora uit de huiskamer allerlei 'ens uit te zenden of te ontvan- '3^3bijvoorbeeld naar of uit een jpjningscomputer. WT kan allemaal niet op. Elke ge ënte, die zichzelf een beetje respec- T'^% ontkomt haast niet aan de druk de kabel-exploitanten. Afgezien het feit dat dp gemeenten weinig lelijke mogelijkheden hebben zich exploitant van het lijf te houden; ibeling wordt ook gemakkelijk als .nieuw status-symbool van de ge- nte voorgesteld het kenmerk 'de moderne en dynamische ge- nte'. Je zal er als burgemeester en slid maar tussen zitten. ?r inderdaad behoefte aan een fclijke uitbreiding van het aantal [ramma's bij de gebruiker? Er is nooit een onderzoek naar inge- I, maar het zo wel eens kunnen nS dat ook hier 'het bezit van de het einde van het vermaak' kent. buwbaar cijfermateriaal of de nu 'ooral in flatgebouwen al be ide mogelijkheid tot ontvangst Belgische en Duitse programma's :n wordt benut, is er niet. Maar stel die behoefte er wèl is, dan dient r wel te bedenken dat het maken Nederlandse televisieprogramma's door een stuk duurder zal wor- In dat geval zal het immers voor tlederlandse televisie niet meer zo rekkelijk zijn de beste van de inlandse programma's over te ne- Hoe dan de nu al uit het Gooi fnkende klachten over 'afgekloven elijkheden' en 'gebrek aan nieuw It en vindingrijkheid' zullen lui- I is een belangwekkende vraag de. lelijk is, dat het niet blijft bij de jjjgl-kosten voor de aanleg van de ig il (in Utrecht onlangs becijfert op gulden per maand per gezin), fel de belangstellenden uitsluitend dit bedrag schermen, rijn er en dat hoort ook tot de ningen van de kabelomroep gelijkheden om op andere wijze in ^^jetaling van genoten programma's beJfoorzien. Amerika kent al het em van de zogenaamde pay-tele- waarbij net als bij ieder ons voor gas, elektriciteit en vlV op een meter kan worden frezen wat genoten is en wat moet oos 'en betaald. ang argument wordt hier in Neder- ec3&< niet al te hardop uitgesproken, het is duidelijk: op die manier gegraven aan ons unieke en b egoed en zo kwaad als het gaat ezfl commercie vrije omroepbe- :Het is dan ook niet te vcrwonde- Öat heel wat van de krachten, die \reift de jaren twintig tevergeefs een khift probeerden te krijgen op radio rs> Iter televisie, zich nu breed maken jjjgj de kabelomroep. Wie besluit de verllomroep een kans te geven, moet eefttonsequentie terdege onder ogen zijn hier op principieel terrein. In heeft de beheerder van de cen- za van zo'n kabelomroep een gewel- invloed. Hij kan bepalen wat er bekeken of beluisterd (en hij gemakkelijk in iemands privacy 'Niet bedoeld voor herverdeling tussen rijken en armen' DEN HAAG 'Afschaffen van de kinderbijslag is nivelleren, niet ten koste van de hogere inkomens, maar ten koste van de grote ge zinnen. Met ons valt uitsluitend te praten over eventuele afschaffing van kinderbijslag kinderaftrek voor het eerste kind en tweede kind'. Ben Hermsen, kamerlid voor de KVP en zelf afkomstig uit een groot gezin, maakt zich nog kwaad over 'de grote klompen waarmee Den Uyl (in zijn radio-interview voor de vpro) door de porcelijnkast van de sociale verzekering banjerde'. Vooral de suggestie om kinderbijslag en kinderaftrek af te schaffen voor inkomens hoger dan pakweg 24.000 gulden wordt door Hermsen prin cipieel verworpen: 'Dat zou een aan tasting zijn van de grondgedachte van de kinderbijslag5. De kinderbijslag is niet bedoeld voor verticale herverdeling van inkomens, tussen rijken en armen. Het gaat om horizontale herverdeling, tussen kin deren met verschillend rangnum mer binnen dezelfde sociale of inko mensgroep. Elk kind moet in zijn ge zin gelijke kansen hebben, ongeacht het rangnummer. De kinderbijslag is er niet om het kind van een onge schoolde minimumloner meer gelijke kansen te bieden ten opzichte van het kind van een bedrijfsdirecteur. De bedoeling van de kinderbijslag is dat in het gezin van de minimum loner het vierde of zevende kind de zelfde kansen heeft als het eerste of tweede kind, en evenzo in het gezin van de directeur een later kind de zelfde kansen als een met een lager rangunmmer'. Er vindt via de kinderbijslag ook wel enige nivellering tussen hoge en lage inkomens plaats. Ieder ontvangt hetzelfde bedrag aan bijslag, onge acht het inkomen. Maar de premie, waaruit de bijslagen worden bekos- duiken door na tc gaan, waar meneer die-of-die belangstelling voor heeft; taxeer de commerciële waarde daar van eens!) en dan doet het er niet zoveel toe of die beheerder nu een particulier of de overheid is. Terecht hebben de Nederlanders van de oorlog 1940-1945 een 'persoonsbe wijs-syndroom' overgehouden, waar door ons land een van de weinige landen ter wereld zonder identiteits plicht is. Waarom hebben die Neder landers van die oorlog eigenlijk geen draadomroep-syndroom overgehou den? De Duitsers waren er immers als de kippen bij om toen alle draadloze ontvangst van radioberichten onmoge lijk te maken en ieder te verwijzen naar de zo gemakkelijk te manipu leren draadomroep? Een denkbeeldig toekomstig gevaar; het spookbeeld van wat neurotici? Nog niet eens lang geleden, in de dagen van de uitzendingen van het REM-eiland, waren er gemeentebestu ren en woningbouwverenigingen, die het vertikten om de daar in beheer zijrde gemeenschappelijke antenne-in richtingen geschikt te maken om die zender te ontvangen. De manipulatie met programma-ont vangst is bij kabelomroep (ook bij 120 mogelijkheden; het gaat immers mis schien net om die 121e mogelijkheid) zo gemakkelijk, dat ieder toch maar het beste kan vertrouwen op de moge lijkheid zelf een radio- en televisie- mast op zijn eigen dak te zetten. Een lelijk gezicht, zeggen de verdedi- gers van kabelomroep en heel wat gemeentebesturen hebben (daarom) in hun gemeente of in bepaalde wijken al een verbod ingesteld om een eigen antenne te hebben. Voor ons is de vraag of een dergelijk gemeentelijk verbod zich wel verdraagt met de vrijheid tot het ontvangen van inlich tingen, zoals het Verdrag van Rome ons die garandeert. Een proefproces over een dergelijk gemeentelijk verbod is beslist de moeite waard. Grappig is dat juist dc voorstanders van kabelomroep zich maar al te gretig op dat zelfde Verdrag van Rome beroepen om voor zichzelf vrij baan te scheppen. Het is echter zeer de vraag of dat beroep terecht is. Weliswaar garandeert dat verdrag vrij heid van het ontvangen en verspreiden van informatie, maar er gelden toch beperkingen. Niet alle media zijn ge lijk. Voor bioscopen wordt bijvoor beeld een uitzondering gemaakt (de regeringen mogen daar regelend optre den) hoewel er hier toch geen techni sche beperkingen zijn. Waarom dan de kabel gelijk te stellen aan de drukpers en niet met de bioscoop? Tenslotte nog het argument van de mogelijkheden van het huren van films en onderwijsprogramma's. Mis schien is daar inderdaad een behoefte. Maar moeten daar beslist kabels voor aangelegd worden? Al die technische apparaatjes, als vidco-recordcrs en dergelijke, zullen over afzienbare tijd een stuk goedkoper zijn en dan kun nen wij toch zulke programma's in de leesbibliotheken huren net zoals wij dat nu al in heel wat plaatsen kunnen doen met grammofoonplaten. Conclusie: laten wij het kostbare en schaarse koper voor nuttiger zaken ge bruiken dan voor die volstrekt overbo dige kabels. tigd is een percentage van het inko men, zodat rijken meer guldens pre mie betalen dan minder rijken. Maar deze verticale herverdeling is nooit de hoofdbedoeling geweest van de kinderbijslag, en mag daarom ook nu niet een reden zijn om voor hogere inkomens de bijslag maar af te schaf fen', vindt Hermsen. Maar waarom wel een uitzondering voor de eerste twee kinderen? Hermsen: 'Ons uitgangspunt was steeds dat het normale loon (of inko men) voldoende moet zijn voor een gemiddeld gezin. De kinderbijslag is ook pas kort na de oorlog ingevoerd, toen er onvoldoende ruimte was voor een algemene loonsverhoging, maar men wel wat extra's wilde doen voor gezinnen met kinderen.' (Zelfstandi gen hebben dan ook geen recht op kinderbijslag voor de eerste twee kinderen). Laagst betaalden Terugdringen van de kinderbijslag voor eerste en tweede kind moet 7,0 gebeuren dat de laagstbetaalden er niet door in inkomen achteruit gaan, stelt Hermsen. 'Toen in 1973 de bij slag voor het eerste kind werd be vroren, gebeurde dat in het kader van centrale loonafspraken, waarbij alles bijeen de laagstbetaalden erop vooruit gingen. Als zo'n situatie weer kan worden geschapen, kan wat ons betreft de bijslag voor het tweede kind ook worden bevroren, of bij voorbeeld die voor het eerste kind geheel worden afgeschaft, waarbij voor de laagstbetaalden eventueel een uitzondering zou kunnen worden gemaakt. Wat de kinderaftrek be treft: daarvoor geldt bij ons dezelfde redenering.' Voor kinderen boven achttien jaar zijn er ook mogelijkheden om kin derbijslag en -aftrek af te schaffen. Voor invalide en studerende kinde ren van zestien tot 27 jaar is nu dub bele bijslag en aftrek mogelijk als ze grotendeels ten laste van de ouders komen. Voor buitenshuis studerende kinderen is zelfs drievoudige bijslag en aftrek beschikbaar als ze vrijwel volledig ten laste komen van de ouders. Voor studerenden wordt er hard ge werkt aan een nieuw systeem van studietoelagen en studieleningen, B. J. M. Hermsen: b(j laagste in komensgroepen alleen in uiter ste noodzaak bezuinigen. waarbij een ieder onafhankelijk van financiële steun van de ouders kan studeren. Naarmate dit plan ingang vindt, kunnen kinderbijslag en aftrek vervallen, 'te beginnen met de dub bele en driedubbele bijslagen en af trekken, mits de nieuwe regeling geldt voor alle studerenden, niet al leen die aan de universiteiten,' aldus Hermsen. Voor thuiswonende invalide kinderen vanaf achttien jaar is vanaf oktober aanstaande de AAW (algemene ar beidsongeschiktheidswet) van kracht. Zij krijgen dan recht op een uitke ring ter hoogte van de ongehuwden- AOW. Kinderbijslag en aftrek wor den dan overbodig voor hen, aldus Hermsen. Mogelijkheden voor besparing ziet Hermsen verder in het waardevast maken van AOW, bijstand en WAO en - AAW (arbeidsongeschiktheid). Deze uitkeringen gaan dan even hard omhoog als de prijsstijging, en blij ven dus in koopkracht op peil. Nu zijn deze uitkeringen welvaartsvast: ze stijgen met de gemiddelde loon stijging mee. De afgelopen jaren wa ren ze zelfs gekoppeld aan het nog sneller gestegen netto minimumloon. 'De welvaartsvastheid was een goede manier om iedereen van de stijgende welvaart te laten profiteren. Veel AÖW'ers hoeven niet van de AOW alleen te leven. De bedrijfspensioe- nen gaan steeds meer voorstellen' Een andere mogelijkheid ziet Herm sen in bevriezing van de maximum uitkering voor WW (werkloosheid), WAO en ziektewet. Dat maximum is nu tachtig procent van ruim 43.000 gulden. De premie voor WW, WAO en ZW wordt eveneens geheven over maximaal 48 mille. Voor de premie heffing mag deze bovengrens jaar lijks verder stijgen, terwijl ze voor de uitkering bevroren wordt, sugge reert Hermsen. Van de inkomens- In deze serie artikelen over moge lijke bezuinigingen lieten wij eerder aan het woord: dr. D. Dolman (21 januari), mr. J. G. Rietkerk (23 ja nuari) en mevrouw J. van Leeuwen (24 januari). groep even boven de 48 mille wordt dan meer solidariteit gevergd, en dat heeft zijn grenzen. Van de andere kant rekent Hermsen de inkomens waarover het hier gaat, niet meer tot de middengroepen. Nieuwe wensen Hermsen heeft (van het PvdA-ka merlid Barendregt) al eens het ver wijt gehad dat de KVP nog doende is nieuwe wensen op het gebied van sociale voorzieningen te uiten, terwijl minister Duisenberg van financiën zich. inspant om beperkingen tot een totaalbedrag van tien miljard gulden in 1980 te zoeken. Hermsen: 'Bepaalde groepen in de samenleving komen te kort ten op zichte van andere. De 'verdelende rechtvaardigheid' willen wij niet op schorten tot na 1980'. Als nog be staande 'knelpunten' noemt Hermsen zaken als verbetering van de kinder bijslagrekening voor heel kleine zelf standigen, en handhaving van WWV (minstens 75 procent van het laatst verdiende loon) tot 65 jaar voor werklozen die werkloos worden ter wijl ze ouder zijn dan 57% jaar. Ziektekosten En ook de volksverzekering tegen ziektekosten: 'moeten we die nu maar op de lange baan schuiven, on danks de enorme, ongelijkmatig ge spreide premiestijgen? Als we iets aan deze knelpunten willen doen, betekent dat wel dat we meer dan tien miljard moeten vinden voor be zuinigingen. Het is voor ons trou wens toch de vraag of die tien mil jard wel voldoende zal zijn, los van aan te pakken knelpunten. Dit be drag is nimmer goed onderbouwd.' Hermsen is niet zo bang dat de be volking de bezuinigingen niet zou slikken. Hij herinnert aan de jaren na de tweede wereldoorlog. 'Als ik zie hoe toen, ondanks beperkte mo gelijkheden, dwars door de politieke partijen heen, een stuk solidariteit is opgebouwdWel zullen bij het bezuinigen de laagste inkomens moe ten worden ontzien, anders dan in uiterste noodzaak. Maar ik geloof niet dat de operatie van tien mil jard voor de laagst betaalden een achteruitgang in reëel inkomen zou hoeven geven'. Op veel plaatsen in Nederland is een dik pak sneeuw gevallen. De hoogste laag werd gemeld uit 't Zandt bij Delfzijl, te weten 28 cm. Op de Veluwe kwam plaatselijk 10 tot 15 cm sneeuw te liggen, in Zuid-Limburg 13 cm, Hoogeveen 12, Amersfoort 9, De Bilt 7 en Almkerk bij Gorkum 3 cm. Het was het dikste pak sneeuw na november 1973 toen er 12 tot 15 cm. viel. Bij Brussel en in de Ardennen zelfs 30 cm, opgewaaid één meter (de erg ste naar men zei sedert 1902). Ons sneeuwoffensief hing samen met een kleine maar actieve de pressie die van de Noordzee op kwam zetten en in de nacht van maandag op dinsdag via de Wadden eilanden en het IJsseimeer naar Gelderland trok met als doel het Ruhrgebied (druk in het centrum tijdelijk 995 millibar). Achter de sneeuwstoring klaarde het vanuit het noordoosten op waarna wij konden genieten van een schitte rende zonnige wintermiddag. Tij dens verregaande ophelderingen kan het vannacht matig (-5 tot -9) en plaatselijk zelfs streng (-10 tot - 131 gevroren hebben. Betekent deze belangrijke tempera tuurdaling nu ook dat wc aan het begin van een echte schaatsperiode staan? De vraag stellen is gemakke lijker dan ze beantwoorden. Dat komt omdat er inderdaad nu ook enkele vraagtekens zijn. Neem bij voorbeeld de opbouw van een hoge- drukgebled van 1020 millibar boven Zuid-Noorwegen en midden Zweden in samenhang met een flink uitge diepte depressie van 985 millibar bij Sicilië. Dit zijn toch echt wel patronen die in een goede winterperiode thuis horen, maar.er is ook nog een 'Dritte lm Bunde' in de vorm van een lagedrukgebied van 995 milli bar ten zuidwesten van Ierland op 50 noord, 15 west. Eerst leek het erop dat dit minimum naar de Golf van Biskaje zou wegzakken, maar afgaande op de sterkste luchtdruk- dalingen van gisteravond 7 uur die zich voordeden aan de west- en noordwestkust van Ierland, moet worden aangenomen dat deze de pressie toch wel iets in de zin heeft. We rekenen er dan ook op dat voornamelijk na vandaag er een dooiaanval tot stand zal komen vanuit het zuidwesten. De wind neemt vandaag al toe uit zuid tot zuidoost en het komt later tot sneeuw, ijzel en regen, deze laatste verschijnselen in het westen en zuidwesten van Nederland. Het noordoosten van ons land zou best eens in de vorstlucht kunnen blij ven, geruggesteund door het hoge- drukgebied boven Scandinavië en hogere luchtdruk boven het be sneeuwde continent. Dit zijn dus echt allemaal mogelijkheden, hoe het precies wordt zal de tijd leren. Wat dit betreft kunnen we ons maar beter wat op de vlakte hou den. Parijs bleef ook gisteren in win terstij 1 met opnieuw sneeuw Opmerkelijk was de 5 cm. sneeuw laag die in het zuidwest-Franse Li moges (300 meter hoog) kwam te liggen bij maximaal -0 graden. Dit contrasteerde sterk met de 15 mm regen bij plus 10 graden celslus van Biarritz en de 21 cm van Pau. Uit vrijwel alle wintersportcentra van Europa komen positieve gelui den. Ook in Sauerland is er nu gelegenheid te over om te skiën, dankzij de 10 tot 15 cm verse sneeuw die er ligt. I Amsterdam zwaar bewolkt 2 0 De Bilt onbewolkt 1 0 Deelen mist 1 0 Eelde onbewolkt —1 0 Eindhoven onbewolkt I 0 Den Helder licht bewolkt 2 0 Luchth. R'dam onbewolkt 1 0.5 Twente onbewolkt —2 1 Vlls8lngen zwaar bewolkt 4 03 Zd.-Llmburg geheel bewolkt 0 0 Berlijn onbewolkt —3 0 Brussel sneeuw 2 0 Genève sneeuw —2 0.2 Kopenhagen zwaar bewolkt —2 0 Londen half bewolkt 5 0 Luxemburg sneeuw —1 4 Madrid half bewolkt 9 0 Mallorca regen 10 2 Oslo onbewolkt —5 0 Parijs licht bewolkt 5 0.1 Rome licht bewolkt 8 0 Stockholm onbewolkt —8 0 Wenen onbewolkt —2 0 Athene onbewolkt 17 0 Helsinki sneeuw —10 1 Lissabon zwaar bewolkt 10 0 Casablanca onbewolkt 12 0 Is tan boel licht bewolkt 17 0 Las Palmas onbewolkt 15 0.3 Tel Avlv licht bewolkt 23 0 Tunis zwaar bewolkt 10 2 onder redactie van loessmii Grootvaders klok is zomaar stil blijven staan. De grote klok van de Londense parlementsgebouwen, 117 jaar oud en beter bekend als Big Ben, heeft het vorige week schijnbaar zonder enige reden be geven. Enkele ruimten in de klokketoren moesten nodig een verfje hebben, en daarom had John Vernon directeur van de Londense klok kenmakersfirma Thwaites and Reed die de Big Ben onderhoudt een hefboom losgekoppeld. Door die handeling zouden de vijf loodzware klokken éénenvijftig uur niet luiden. Dat was noodza kelijk, omdat de schilder anders grote kans liep elk kwartier een van de zware bellen tegen zich aan te krijgen. Maar nauwelijks was de man aan het (schilder-) werk getogen, of ook de klok zelf hield op met tikken. Natuurlijk is het uurwerk zo snel mogelijk weer op gang gebracht, want de Londenaars, de rest van de Britten en alle anderen buiten Engeland die van Big Ben moeten horen hoe laat het is, kunnen niet buiten hem. Niet dat het uurwerk zo secuur loopt; van tijd tot tijd blijkt de klok ruim een seconde achter te lopen bij de juiste tijd, en dat wordt dan rechtgetrokken door af en toe de slinger te ver zwaren met een oud pennystuk. De klok haalt op die manier weer tweevijfde seconde per etmaal in. Waar de wereldberoemde bijnaam 'Big Ben' vandaan gekomen is, weet niemand. Wel dat eigenlijk alleen de grootste klok, ruim vier ton zwaar, zo heet, want de an dere vier verdienen die erenaam voor een zwaargewicht niet; die wegen elk 'maar' ongeveer één ton. De meest aannemelijke uitleg is, dat de klok genoemd zou zijn naar de bokser Benjamin Caunt, die zijn laatste partij in 1857 uit- knokte. Maar ook denkt men wel aan Sir Benjamin Hall als naam- Na het zien van de haaienfilm ('Jaws') schijnen heel wat bad gasten in de Verenigde Staten doodsbenauwd te zijn geworden voor zeewater, want het zal je maar gebeuren dat er ineens een haai naast je opduikt, terwijl je nietsvermoedend voor het strand van Palm Beach rondspettert. Een verzekeringsmaatschappij in Madison, in de staat Wisconsin, ziet daar wel brood in. 'De Lim burger' meldt dat die maatschap pij met een verzekering tegen alle mogelijke beten, steken, knauwen, happen en klappen van alle op het Amerikaanse vaste land en de daarbij horende wate ren voorkomende dieren op de proppen is gekomen. Eenentwin tig gevaarlijke diersoorten heeft ie maatschappij bij elkaar ge zocht, waaronder slangen, kaai mannen, piranha's, grijze beren, tijgerhaaien, schorpioenen en zelfs dassen. De eerste schade claim is al uitgekeerd: aan iemand die door een beer was aangevallen in een van de na tionale parken overigens. Die kreeg op vertoon van zijn bijt polis voor de schrik zeshonderd dollar, maar wie een hele arm of een been wordt afgebeten of de nabestaanden van een door een dier gedood slachtoffer - krijgt, otelt de maatschappij in het voor uitzicht, wel tienduizend dollar uitgekeerd. Uit de dierentuin van Keulen zijn vier fraai gekuifde kaketoes gestolen, elk ruim zevenhonderd gulden waard. Niet dat dat geld de dierentulndirectie hoog zit, maar het was zo'n aardig, spraakzaam viertal, dat veel be kijks trok. De enige hoop die de Keulse politie koestert om de vier ooit terug te vinden, is dat de dieren zich duidelijk hoor baar zullen verspreken. Elf Jaar geleden zijn ze alle vier name lijk uit Australië naar Keulen verhuisd en in hun vroegere va derland hebben ze een aardig mondje Engels met een Austra lisch accent geleerd. Weliswaar kwebbelen ze tegenwoordig sa men ook heel wat in het Duits af (en dat weer met een Engels accent), maar hun moedertaal zijn ze nooit vergeten. De politie hoopt nu maar dat iemand ze ooit plotseling wat Engels hoort spreken, maar het kan ook ge beuren. vreest men in de dieren tuin, dat de kaketoes zo van hun ontvoering zijn geschrokken, dat ze hun snavels voorgoed dicht houden. gever, 'n Londens stadsbestuurder die in zijn tijd altijd een warm voorstander van de totstandko ming van het klokkenwerk was. Geen wonder dat de Londenaren ietwat onthutst opkeken, toen hun Big Ben er zo werkeloos bij stond. De tijd stónd voor hen even stil, om met een bekend NCRV-pro- gramina te spreken. 'Maar daar om vergaat de wereld echt nog niet', zei John Vernon geruststel lend. 'De klok heeft het de laatste vijfendertig jaar al eens eerder af laten weten. Eén keer in een steenkoude oorlogswinter, door ijs afzetting, en nog een keer toen een enorme horde spreeuwen op de wijzers was neergestreken'. Alles is intussen weer bij het oude: de schilder staat met beide benen op de grond, Big Ben's wij zers geven de zo goed als juiste tijd aan en alle vijf de klokken laten zich elk kwartier weer horen. Zoals in alle dierentuinen zijn ze ook in het park van de Ameri kaanse stad St. Louis erg zuinig op hun orang-oetans en vreselijk trots als er een jong in eigen huis geboren wordt. Meriah is er zo eentje en toen ze pas haar eer ste verjaardag vierde, mocht ze zelf ook best weten hoe blij ze in St. Louis met haar zijn. Tot haar grote vreugde kreeg de kleuter een felgekleurd papieren hoedje en een heuse taart, samen gesteld uit allerlei natuurlijke lekkernijen die bij apen in de smaak vallen. Op die taart stond zelfs een 'echt' kaartje. Ook dat was eetbaar en dat was dan ook het eerste dat Mcriah in haar mond stak. Uit een Westduitse krant heeft het Detailhandels Bulletin de aankondiging van een revolutio naire vinding opgediept. Na het digitale horloge (waarop de tijd kant en klaar in cijfers af te le zen valt) is nu het chroma- chrom-horloge bedacht: een klokje, waarvan de wijzerplaat in twaalf kleurvlakken verdeeld is. Die twaalf kleuren staan waar gewoonlijk cijfers of streepjes de uren aangeven. Wijzers zijn er helemaal niet; die rijn vervan gen door een schijf, waaraan een hoekje ontbreekt. De schijf ver plaatst zich elke minuut en zo geeft het ontbrekende hoekje steeds de tijd aan. Welke kleu ren op dit horloge voorkomen, vermeldt het bulletin niet, maar het geeft wel een voorbeeld: als het niet aanwezige boekje *3/4 bruin' aangeeft, is het normaal gesproken kwart voor negen. On bekend is gebleven wie het hor loge heeft bedacht, waar het ge produceerd wordt en zelfs of bet wel al in de maak is. Hij heeft het een maand lang echt serieus geprobeerd, maar politiek en humor, zegt de Ja panse onderminister Katsoejosji Matsoeoka, zijn onverenigbaar. Behalve zijn regeringsbaan heeft hij nog een beroep, dat van con ferencier. Onder de schuilnaam Dansjl Takekawa kent het Ja panse publiek hem als een ge vierd 'rakugo-ka', bet Japanse woord voor grappenmaker. De laatste maand was Matsoeoka vice-directeur-generaal van het ontwikkelingsbureau voor Okina wa, maar die hoge positie heeft hij laten schieten ter wille van het cabaret. Clown zijn ligt hem veel beter, en dat hebben ze hem van regeringswege misschien ook wel voorzichtig laten weten. HOOG WATER donderdag 29 Janaart 1976 Vlisslngcn 030 - 12.51: Haringvltctslulzcn 0.42 - 13.04: Rotterdam 2.35 - 14.58: Sche- veningen 1.43 - 14 04: IJmulden 220 - 1439; Den Helder 5.57 - 1831: Harlingen 8.22 - 20.47: Delfzijl 10.37 - 23.02. 'De dokter vindt dat ik het kalmer aan moet doen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5