Minister verzet zi egen studie over >pen Oosterschelde blaas eens, Reisbureaus kennen klanten niet goed IP^ f ioersma werkt ian ontheffing bonmaatregel Vóór zomer plan voor verhogen Texelse dijk [oogheemraadschap wil Oosterschelde dicht Voorrang voor algemene maatregelen voor pers Ziektekosten erhoging van dijken kost twintig jaar' Sf Onderneming Beeldtelefoon op proef in Kamer f) Meer vraag naar minder gevaarlijke sigarettenmerken Studenten Haagse academie dreigen met kort geding Ook Zwijndrecht medisch centrum Toezegging aan demonstranten Drs. Viehof op symposium over toerisme: RI7A TtNSDAG 28 JANUARI 1976 BINNENLAND TROUW, KWARTET 3 -P d onze parlementsredactie (ff HAAG Minister Westerterp (verkeer en waterstaat) verzet zich met klem tegen het alsnog richten van een studie naar het geheel openhouden van de Oosterschelde. De dijken rond de [terschelde zouden dan moeten worden verhoogd tot het peil dat in de Deltawet wordt voor- phreven. PvdA, PPR en D'66 hebben gds- Jan tijdens het overleg dat minis- Westerterp met de waterstaats- jkundige uit de Tweede Kamer tft gevoerd, aangedrongen op dergelijke studie, waarbij bij - rbeeld de kosten, de duur van realisering en de mogelijk scha- I aan het landschap betrokken worden. De studie zal op 'moment moeten beginnen, om- in mei besloten wordt of ban de financiële grenzen een plaatbare dam kan worden aan- !gd. Indien dat niet mogelijk is. jdt de Oosterschelde volgens de ipronkelijke plannen gesloten. iligheid de progressieve fracties het geheel openhouden van de 'telde en het verhogen van ijken de vereiste veiligheid bie- Ook de Westerschelde blijft «■pers. vanwege de Antwerpse ha- j^pelangen. open. Volledige af- tdng betekent in een tijd van te werkeloosheid opnieuw een ties van duizend arbeidsplaatsen >ssel- en oesterkwekers), terwijl Oosterscheldebekken wegvalt belangrijke kraamkamer van de laardzeevis. En niet in de laatste rwits gaat met het afsluiten van EL Oosterschelde een uniek natuur- led verloren, waister Westerterp verzette zich n eren echter tegen een studie Minister Westerterp naar een open Oosterschelde. Hij wees daarbij met name op de tijd die het verhogen van de dijken in beslag zal nemen. Hij noemde een periode van twintig jaar. onder meer ten gevolge van de vereiste onteigeningsprocedures. Doorlaatbare dam De studie naar dijkverhoging is eind vorige week weer in het nieuws gekomen, toen uit een tus sentijds rapport van Rijkswater staat bleek dat de constructie van een doorlaatbare caissondam. die rust op een drempel in de Ooster- schelöemondiing, te duur zal wor den. Gestudeerd wordt nu op een doorlaatbare dam die rust op grote, in de grond verzonken betonnen putten waarop pijlers met schuiven worden aangebracht. Het .is echter lang niet zeker dat. deze oplossing goedkoper zal zijn. Ook zal de pijler- op-put-constructie enige tijd niet kunnen worden gebruikt, omdat eerst de vereiste standvastigheid moet worden bereikt. De storm vloedkering zou dan niet in 1985. zoals Is vereist, in gebruik kunnen worden genomen, maar pas één of twee jaar later. Het vooruitzicht op het handhaven van een getemde getijbeweging in het Oosterscheldebekken lijkt hier mee opnieuw geringer geworden, ook al omdat minister Westerterp zich verzet tegen het progressieve voorstel alsnog een studie te laten verrichten naar "verhoging van de bestaande dijken, waardoor de Oos terschelde open zou kunnen blij- duldt geen uitstel meer. staat in een spoedbrief van het tuur van het hoogheemraad- de Brabantse Bandijk aan de rzitter van de ministerraad, gens de brief moet de beveili- g van de Westbrabantse kust de Snvngrijkste rol spelen in de afwe- l van belangen. een opsomming blijkt dat de erstanden op 1 februari 1953, 14 Oifember 1973 en 3 januari 1976 bij gen op Zoom en een aantal an- i plaatsen in de omgeving ruim meter boven N.A.P. zijn ge- 3l st. directeur van de technische dienst van het waterschap West- Brabant schrijft in een bijgevoegde nota dat het een gevecht tegen windmolens is als men in een gebied met overwegend zoet water een bek ken zout wil houden. Zowel de visse- rijkundige als de waterhuishoud- kundige belangen zouden volgens hem meer baat hebben bij een af gesloten dan een halfopen Ooster schelde. De directeur dringt er in de nota tevens op aan te proberen de schut sluizen naar de Westerschelde ge lijk klaar te krijgen met de afslui ting van de Oosterschelde. 38 rgv? onze sociaal-economische redactie 0t^N HAAG Minister Boersma van sociale zaken werkt aan een Lutmene ontheffing van de loonmaatregel. Voor enkele CAO's er bovendien aparte ontheffingen. De minister deelde dit j jeren mee na overleg met werkgevers en vakbeweging. O Vervolg van pagina 1 In Ar-krlng wordt dat betreurd om dat de laatste weken vooral door toedoen van minister De Gaa.v Fortman een sfeer was ontstaan dip perspectief opende op een oplossing van de meningsverschillen. Bii de progressieven zou de bereidheid zijn gegroeid, de positie van de directie binnen de onderneming i-n mindere mate in het geding te brengen en de belangstelling meer te richten op uitbreiding en rich ting van de bevoegdheden van de ondernemingsraden. Daartegenover RGEN OP ZOOM De Oosterschelde moet dicht en de beslissing was men er in christen-democrati- 1 ------ sche kring aan toe, de gekozen vertegenwoordigers in de onderne mingsraden een zelfstandiger posi tie tegenover de directie te geven (door ondermeer een recht van ap- part vooroverleg) waarbij evenwel gekozen vertegenwoordigers en di rectie samen de beslissingen zou den moeten nemen. Nu echter Andriessen het conflict in de publiciteit zo zwaar heeft geaccentueerd, zijn volgens de re deneringen die men van AR-zijde kan beluisteren, die standpunten op hun oude lijn teruggevallen en is de strijd in de sfeer van winnen of verliezen terecht gekomen. Van de kant van de KVP wordt dit alles ontkend. Een woordvoerder van de fractie verklaarde dat het nog steeds Andriessens wens is dat het. kabint Den Uyl zijn termijn uitzit, mits het rekening houdt (of blijft houden) met de verlangens van de Kamermeerderheid en het, 'ohze gemengde economische orde niet op de tocht zet.' Staatssecretaris Van Huiten van Verkeer en Waterstaat heeft gisteren tijdens de debat ten in de Tweede Kamer over de medianota en de nota inza ke de kabel-tv de schorsing voor de avondmaaltijd aange grepen om een demonstratie te geven met beeldtelefoon. Daartoe werd op de regerings tafel in de vergaderzaal een beeldschermpje geplaatst. De heer Van Huiten voerde een ge sprek met PTT-functionarissen in het laboratorium van de PTT in Leidschendam. Sinds anderhalf jaar worden proeven genomen met beeldte lefoon. In de loop van dit jaar dient de beslissing te worden genomen over het al dan niet daadwerkelijk gaan exploiteren van een beeldtelefoonnet. Op pagina 5 staat ons com mentaar op de kabelomroep. Meerderheid Tweede Kamer: Van onze parlementsredactie DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat algemene maatregelen om de pers te steunen voorrang moeten krijgen boven incidentele en gerichte maatregelen voor zwakke' e kranten. De meeste partijen zien in die maatregelen voldoende garanties voor een gezonde pers. i Vervolg van pagina PARIJS De mission de France, de organisatie van priesters, die werken in de Franse fabrieken en op het platteland op moeilijke pos ten richt zich tegen de recente verklaring van het Vaticaan inzake de sexualiteit met de opmerking dat tien jaar na het tweede Vati caans concilie de oproep nog steeds actueel is 'een einde te maken aan de ideologische kruistochten, aan veroordelingen en verboden en op nieuw beginnen in een sfeer van dialoog en dienstbaarheid.' De heer Polderman zei verder, dat. goed moet worden bekeken, hoe het risico kan worden gespreid en of er verschillende premies moeten ko men voor bijvoorbeeld ongehuwden. gehuwden zonder kinderen en ge zinnen. (De huidige premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering is voor iedereen, ongeacht de' ge zinsgrootte en dus het aantal mee verzekerden procentueel even hoog)_. Van groot belang noemde de heer Polderman het ook of de overheid bereid is te blijven bijdragen aan de financiering. Op het ogenblik komt er aan rijksbijdragen voor de AWBZ en de bejaardenverzekering al ongeveer een miljard gulden uil de algemene middelen. De Unie van ziekenfondsen heeft zich altijd erg voor een volksverze kering uitgesproken. De heer Pol derman betreurt de financiële pro blemen dan ook. 'Maar', zei hij. we moeten wel oog hebben voor de realiteit en gelet op de sociaal- economische situatie is het wel dui delijk. dat er nu van enige uitbrei ding in de collectieve sector nau welijks sprake kan zijn'. loonmaatregel heeft alle CAO's 3 december bevroren. Alleen ■■^compensaties op grond van )'s per 1 januari, in de meeste ;ht£Hen 4.5 procent loonsverho- t uf. zijn toegestaan. Veel CAO's deelden echter vaste bedragen x <r onkostenvergoedingen, reis- itrjjenv erg oed togen, spaarregelto- i pensioenregelingen, vloeren in •latfakantietoeslag. Door de bevrie- uira' zouden ook deze bedragen niet rij fpen worden aangepast aan de mdorutwaardtog. Voor dit soort za- n ri is nu een algemene ontheffing ma de loonmaatregel in de maak. vi zal ook gelden voor nog to te ronfen plannen voor harmonisatie. 6t€ratie of herstructurering van 'LaP-sch deze twee vakcentrales de weg van ontheffingen willen gebruiken om de loonmaatregel zo ver mogelijk ongedaan te maken. Het CNV stel de zich op het standpunt dat alleen afspraken die to CAO's waren vast gelegd, moeten worden uitgevoerd, en dus via een ontheffing van de maatregel moeten worden 'ontdooid.' Boersma wil de zaak met de ont heffingen zo snel mogelijk geregeld hebben, liefst nog deze week. Hij wees op onrust in het land, nu dezer dagen de januarl-salarissen worden uitbetaald. Ook bij de vak centrales, met name bij het NVV, komen onrustige en teleurgestelde reacties uit de achterban binnen. (ADVERTENTIE) /j 111 Inderdaad. Mét schrale, gesprongen lippen (M*' kan blazen zéér doen. Labello houdt uw lippen zacht en soepel. Labello, de stick die verzorgt. 5 verzacht en beschermt. I Zomer Winter. (Met Labello als ondergrond, blijft lipstick langer mooi.) De meerderheid van de Kamer is het wat die maatregelen betreft dan ook niet eens met minister van Doom van CRM, die in zijn Nota over het massamedia beleid juist voorstelde geen algemene maatre gelen te nemen, omdat daarvan ook de kranten zouden profiteren die een dergelijke steun niet nodig hadden. Bij de behandeling van die Nota. gisteren, bleek dat de meeste fracties gelukkig waren met het feit dat het nultarief voor de BTW op abonnementsprijzen tot en met 1978 gehandhaafd blijft. (De Kamer nam in november bij de debatten over wijziging van de omzetbelas ting een amendement aan van die strekking). Ook de lagere PTT-ta- rieven voor de bladen moeten vol gens de meeste fracties niet om hoog. Concurrentie De PvdA en de PPR bleken het wel met de minister eens. al wilde de socialist Roethof erg voorzichtig zijn met bv. het optrekken van de PTT tarieven voor de pers. Het heeft volgens de PvdA op langere termijn geen enkel effect om 'met algemene steun geld te pompen in een structuur die verkeerd is. 'Men doet dan immers niets wezenlijks voor het behoud van de verschei denheid van de pers. maar maakt het de kapitaalkrachtige onderne mingen alleen nog maar gemakke lijker om de minder draagkrachtl- gen weg te concurreren', aldus de heer Roethof. De VVD betwijfelde bij monde van het kamerlid Keja of de vrije me ningsuiting in Nederland via de pers wel zo'n gevaar loopt. De heer Keja wilde ook van de minister horen hoe deze staat tegenover de plannen die er in de PvdA zoudpn bestaan voor de uitgave van een links dagblad, familieblad of de uitgave van enkele linkse regionale kranten. Volgens hem was er in zo'n geval sprake van een partij krant en hij wilde weten of de minister 'eenzijdige informatie' zou gaan subsidiëren. Kwaliteit Het D'66 kamerlid Noteboom plaat ste vraagtekens achter de betrouw bare en meerzijdige informatie die minister Van Doorn blijkens zijn nota in Nederland wil handhaven. Zijns inziens zit het met de kwali teit van de meeste massamedia niet zo goed. en 'democratie is niet ge diend met een laag kwaliteitsni veau'. Hij baseerde zijn overwegin gen onder andere op een klein onderzoekje dat hij had gedaan naar de rectificatie van het bericht dat de twee agenten bij de centrale in Doodewaard te veel straling hadden opgelopen. Het tweede be richt. dat de correctie beval te. bleek bij veel kranten minder aan dacht te krijgen dan het perste, meer alarmerende bericht. Ook met de ontkoppeling van het lidmaatschap van een omroep en het abonnement op een omroep blad. die minister van Doorn voor stelt. bleek de meerderheid het niet eens. Gevreesd wordt voor terug gang van het ledental van de om roep. Bovendien waren verscheide ne fracties van mening dat een omroepblad wel degelijk te maken heeft met het gezicht van de om roep. en dat het blad in feite toch een 'clubblad' is. Over het verdwij nen van de situatie dat alleen de betaler van de omroepbijdragen doorgaans het gezinshoofd, lid kan zijn van een omroep, en de meer derjarige gezinsleden niet. bestond weinig verdeeldheid. De Tweede Kamer besteedde giste ren ook aandacht aan de invoering van kabeltelevisie in Nederland. Volgens het AR-Kameidid De Boer moet er eerst een onafhankelijk onderzoek naar de voor- en nade len van de verschillende netten ko men. voordat een verantwoorde be slissing over het systeem kan wor den genomen. ,De WD keerde zich fel tegen iedere beperking bil die invoering, 'dat zou hetzelfde zijn als wanneer de boekdrukkunst was tegengehouden.' AMSTERDAM De vraag naar si garetten met weinig teer en nicoti ne is toegenomen nadat eerst de Consumentenbond en daarna het ministerie van volksgezondheid de gehalten in verschillende merken had gepubliceerd. Niemeyer. de grootste leverancier van dit soort sigaretten to Nederland, heeft mee- gedeekl dat het bedrijf zijn afne mers op rantsoen heeft moeten zet ten. De afzet van de betreffende merken was vorig jaar eenderde hoger dan in 1974. Intussen komen tot Engeland op nieuw berichten dat een derde be standdeel van sigarettenrook, kool- monoxyde, evenzeer schadelijk kap zijn voor de gezondheid van de roker. Dr. Nicholas Wald, als onder zoeker verbonden aan het Britse ministerie van gezondheid, meenl, in de sterf testa tistieken de massale overgang op filtersigaretten te kun nen terugvinden. Er sterven nu minder mannen beneden zestig Jaar aan longkanker, maar meer aan hartinfarcten. Dat laatste brengt dr. Wald (in het medische tijdschrift The Lancet) in verband met het koolmonoxydcgehalte. dat voor filtersigaretten in Engelan4 gemiddeld 28 procent hoger ss. koolmonoxydegehalten van Neder landse sigaretten zijn niet gepubli ceerd. Bij metingen van een West- durltse consumentenorganisatie ble ken sigaretten met weinig teer en nicotine nogal eens vrij veel kool- monoxyde af te geven. DEN HAAG De zestien studenten van de examenklas opbouwwerk die onlangs zijn verwijderd van de ka tholieke Sociale Academie In Den Haag. zulen. als een bemiddelings poging mislukt, een kort geding aanspannen tegen het-hestuur varr de academie. Daarin zullen zij eisen dat de genomen maatregelen onge daan worden gemaakt. De bemiddelingspoging die is on dernomen houdt in dat het bestuu< van de academie is gevraagd een arbitrage-commissie in te stellen. Hangende het onderzoek door deze commissie moeten de maatregelen worden Ingetrokken, zo willen de zestien studenten. ZWIJNDRECHT De gemeente Zwijndrecht heeft een commissie In het teven geroepen die moet na gaan of de stad rijp is voor de stichting van een gezondheidscen trum. In deze commissie hebben naast vertegenwoordigers van het Raadhuis o.a. plaatsgenomen de huisarts E. Broekman, zuster T. N. Peels van het Groene Kruis en de heer R. A. de Widt. De reactie van' burgemeester mr. H. H. Douma, aan wie de commissie haar bevindingen zal overleggen, was als volgt: 'Ik verwacht een zakelijk antwoord, waarbij idealis me weliswaar een rol mag spelen, maar niet overheersen. Het mag niet zo zijn dat de ene arts op kosten van de overheid op rozen komt te zitten terwijl een andere arts grote investeringen in een praktijk moet doen.' Tenslotte deelt hij mee dat er op nadrukkelijk verzoek van de plaat selijke artsen geen politici in de commissie zijn opgenomen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Westerterp heeft gisteren meer dan dui zend op het Binnenhof in Den Haag protesterende Texelaars toe gezegd dat zij niet tot 1985 hoeven te wachten tot de dijk aan de oostkant van het eiland op veilige hoogte is gebracht. Hij zei rijks waterstaat maandag opdracht te hebben gegeven nog voor de co rner eer. plan op te stellen voor de verhoging van de dijk. Minister Westerterp zei tot de ei landbewoners begrip te hebben voor hun bezorgdheid, die is toege nomen nadat begin deze maand tijdens de hevlge storm gezinnen moesten worden overgebracht naar de hogere gedeelten. Na dé waters noodramp in 1953 ls er een Inde ling gemaakt vati de dijken die het. eerst op delta-hoogte moesten wor mschalen. tbreiding r enkel CAO's waarschijnlijk voor de landbouw, de toerwa- i en het beroepsgoederenvervoer blilen speciale ontheffingen ko- J voor al gemaakte afspraken op gebied van uitbreiding van va- pedagen, werktijdverkorting. dagen voor oudere werkne- Het gaat hier om CAO's die naai pas na 1 Januari zouden afgelopen. Het kan dan voor- |ien dat to deze CAO's per 1 ïari verbeteringen als bovenge- nd waren overeengekomen, ider een ontheffing zouden die toch niet kunnen worden fvoerd. Boersma wilde overigens hierboven genoemde voorbeel- van onderwerpen voor een leffing niet noemen, 'om geen achtingen te wekken die later Jspannen blijken.' De minister laaide dat alleen voor 'aparte Vlijkheden' een ontheffing te rachten valt. pet gesprek met vakbeweging en rgevers, gisteren, waarschuwden perkgevers dat via ontheffingen 'de sluis nu helemaal open' t te staan. Met name NW en V werden erop aangekeken dat den Rebracht. aldus minister Wes terterp. Dit plan, waartoe de 17 kilometer dijk op Texel niet be hoorde. wordt dit jaar voltooid. Volgens minister Westerterp is in middels wel duidelijk dat de dijk op Texel alsnog meer voorrang dient te krijgen. Handtekeningen De protesterende Texelaars, die 50 Texelse schapen (waarvan een aan tal met zwemvesten) hadden mee genomen. zijn met 23 bussen naar Den Haag gekomen. Er'moest een extra veerboot worden ingezet. Op het Binnenhof overhandigden zij aan de voorzitter van de Tweede Kamer. dr. Vondeling, een protest brief met 7.000 handtekeningen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Nederlandse vakantie-industrie heeft een verzadigingspunt be reikt en zal een teruggang te zien geven als de bedrijfsvoering niet drastisch wordt veranderd. Deze sombere geluiden liet drs. J. Viahof voormalig directeur marktonderzoek van de Holland International Travelgroep, gisteren horen op een door ANWB en Jaarbeurs georganiseerd symposium over toerisme. De heer Viehof vindt dat de reisorganisaties hun consu menten te weinig kennen. 'Tot nu toe heeft nog nie mand zich afgevraagd waar om 65 procent van het aan tal Nederlanders dat naar het buitenland gaat (onge veer 3,5 miljoen) geen ge bruik maakt van de dien sten van een reisorganisatie. Noodzakelijk is daarom ook. dat wordt nagegaan welke behoefte de vakantieganger heeft en hoe een toeristi sche organisatie hieraan kan tegemoet komen.' Hij pleitte ook voor een hechtere samenwerking tus sen reisorganisaties en pro jectontwikkelaars en wel in die zin, dat de reisorganisa tor ook als deelnemer aan de verwerkelijking van het project fungeert en niet al leen als afnemer. Hoger niveau Voor de Algemene Neder landse Vereniging van Reis bureaus ziet drs. Viehof als belangrijke taak haar leden op een hoger management niveau te brengen en zich minder bezig te houden met commerciële afspraken. De reisbureaus, die de reizen van de grote reisorganisaties (touroperators) verkopen, zullen zich volgens Viehof meer bewust moeten worden van hun werkelijke functie en meer verantwoorde ad- vlezen moeten geven in plaats van plastic draagtas sen met tien reisfolders. De luchtvaartmaa tschappi j - en verweet hij verkapt als touroperator op te treden. Volgens Viehof moeten zij zich veel meer gaan opstel len als leverancier van uit sluitend stoelen zodat het daardoor vrijkomende geld aan productverbetering kan worden besteed. Ten aanzien van de natio nale verkeersbureaus merkte hij op, dat deze zich niet alleen moeten beperken tot de informatie over het toe ristisch aanbod In hun land. maar zich ook moeten af vragen wat de afnemers er van denken en in werkelijk heid willen, zodat meer re kening kan worden gehou den met hun wensen. Dr. ir. A. Twijnstra. directeur van een raadgevend bureau in Deventer richtte ervoor de natuurlijke gebieden zoveel mogelijk onaangetast te la ten. Aanslag op milieu De mogelijkheid voor het opvangen van de steeds groeiende toeristenstromen, zonder dat daardoor een aanslag op het milieu wordt gepleegd, zag hij in het op zetten van grotere, veelzijdi- ger recreatieprojecten. Die zouden een veel geringer uitstralingseffect op hun omgeving hebben dan de vele kleine anderen samen. De voorbereiding en de uit voering daarvan zullen ech ter volgens de heer Twijn stra een veel duidelijker overheidsbeleid eisen dan tot dusver. Sprekend over tweede wo ningen constateerde hl) nog een steeds groeiende vraag. Waren er in Nederland in 1969 al 144.000 tweede ver blijven (woningen. cara vans, zomerhuisjes, enz.) In 1985 zal dit aantal zijn toe genomen tot 600.000. Overi gens liggen deze cijfers m het buitenland nog veel ho ger. Had in ons land in 1969 1 op elke 270 gezinnen een tweede verblijf, in Frankrijk was dit in 1964 al 1 op 12, in Denemarken 1 op 10 In 1969 en in Zweden In dat zelfde jaar 1 op elke 5 ge zinnen. ss 'Wilt u per se een wonderkind van me maken?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3