Elektrische boor zonder snoer en veel méér noviteiten "Ik zorg er voor dat u overal komt". Ktxm nverhotel Tsjechoslowakije Vakbeurs Karwei: meer aandacht van industrie voor doe het zelvers na stagnatie in bouwmarkt I5RAEL ncrv ^nt ncnv W Plaats een pijltje states express kom in 1976 nu echt eens naar of naar ALGARVE UnKMITIEUJOIMIGEIl ALLE DAGEN SHOW WOENSDAG 28 JANUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET S) Wie met zijn vrije tijd geen raad weet, krijgt dere dagen alle kansen frisse ideeen op te doen: in de Utrechtse jaar beurs. waar (tot en met 1 februari) vier tentoonstellingen tegelijk worden gehou den. ale gericht op de hobbyist en de vakantieganger. De grootste daarvan: de vakbeurs Kar wei. luilekkerland voor de doe-het-zelver, die er het hele brede scala van hulpmid delen en produkten vindt die het zelf opknappen van karweitjes thuis zelfs bin nen bereik van de man of vrouw met twee linkerhanden brengen. Daarnaast zijn er de vakantiebeurs met dit jaar 127 deelnemers (waaronder 33 buitenlandse verkeersbureaus), de beurs Kreatief voor de handwerksters en de mu ziek beurs. 1,5 miljard Dat het vooral de beurs Karwei is, die de Met een elk jaar groeiend leger doe-het- aandacht trekt, hoeft niet te verwonderen, zelvers, die vorig Jaar een recordbedrag van anderhalf miljard gulden aan hun hobby besteedden, lag het voor de hand dat de industrie daar fors op is ingespron gen. Dat deed ze al jaren, maar dit jaar is het aantal noviteiten wel opvallend groot. De teruggang in de bouwmarkt zal daar niet vreemd aan zijn: waar de meeste in dustrieën de bouw als afzetmarkt sagen slinken, móesten ze zich wel meer gaan richten op de doe-het-zelver. Verven Het sterkst doet de invloed van de stag nerende woningbouw zich gelden in de verfsector. Constateerde de industrie in 1974 al een teruggang in de binnenlandse afzet van ruim 8 procent, vorig jaar kwam daar nog eens een daling van 9 procent bij. Hoewel de doe-het-selvers hun aandeel in die afzet van 25 tot 27 procent vergrootten had dit in het totaal gezien weinig effect, ook al blijft het bedag, dat zij aan verf besteedden respectabel: 242 miljoen gul den Min of meer hetzelfde geldt voor de be- hangindustrie. Ook deze werd getroffen door de teruggang in de bouw, maar in deze sector speelde ook een rol, dat door de opkomst van nieuwe druktechnieken de produktie zodanig werd vergroot, dat sprake is van overcapaciteit. De doe-het- zelver kan daar overigens zijn voordeel mee doen. want de prijzen zijn er eerder door gezakt dan gestegen. Gereedschappen In de sector chemisch-technische produk ten (lijmen, beitsen, kitten enz.) werd de jaarlijkse groei van 20 procent teruggebo gen naar 10 procent. Uitspringers zijn ech te de veel door doe-het-zelvers toegepaste tegelkitten en -poeders, vloerkitten en houtveredelingsmiddelen. In de gereedschapsbranche zet de opmars I van integrale elektrische machines zich voort. Boormachines met de mogelijkheid om toerentallen traploos te regelen, waar- door ze ook voor andere doelen zoals het indraaien van houtschroeven kunnen wor- den gebruikt, worden steeds meer ver kocht. Ook het elektrisch lassen door doe- het-zelvers blijkt populairder te worden. 1 Dit is waarschijnlijk te danken aan de be schikbaarheid van steeds kleinere en vei ligere apparatuur, die op het normale lichtnet kan worden aangesloten. Groei zat er het afgelopen jaar eveneens in het particuliere houtverbruik (vooral I in het zacht hout). Een van de oorzaken daarvan is de vrij stabiele prijs als gevolg van de ingezakte bouwmarkt. De laatste maanden lijkt die prijs echter weer enigs- zins aan te trekken. Ook dit jaar weer vele tientallen primeurs op deze negende Kar- wei-beurs. Zóveel, dat de hier ge noemde noviteiten niet meer dan een zeer bescheiden greep kun nen zijn. Skil brengt een nieuw model boor machine 2002, dat zonder snoer ge bruikt kan worden. De energie wordt betrokken uit een bijgeleverd plaat-apparaat, zodat elektrisch boren nu ook in caravan en boot mo gelijk wordt. De boorcapaciteit in staal bedraagt 6 mm. in hout 10 mm. Is de accu volledig opgeladen, dan kunnen er 125 gaten van 6 mm in 35 mm dik vurehout mee worden geboord terwijl er 100 houtschroe ven mee kunnen worden ingedraaid. De oplaadtijd van de cellen be draagt 16 tot 20 uur. Adviesprijs ƒ180. Boornieuws ook van de Duitse fabriek Zenses, die op de markt kwam met een hulpstuk, waarmee gaten van 35 tot 105 mm doorsnee in hout kunnen worden geboord. In de sector boormachines valt ver der op het groeiend aantal integra le machines, waarmee men ook kan draadtappen, schroeven indraaien, stokschroeven plaatsen en kragen trekken. Sylglas in Haarlem brengt het nieuwe reparatieband Standaard Tape, waarmee ook onder water ge werkt kan worden. Speciaal van be lang voor het breeuwen van een boot onder de waterlijn of het dichten van regenton, vijver of wc- stortbak. Nieuw is ook een nieuw overdrukprocédé voor het versleren van tegels: de stickers worden niet opgeplakt maar overgedrukt, zodat alleen de verf op de tegels achter blijft. Veel aandacht voor middelen voor het afsluiten van kieren. Nieuw op dit gebied is onder meer de Thom- slt tochtstrtp van Henkei Chemie, bestaande uit sillkonen voegklt in een spuitbus, hechtprimer in een Een van de voorbeelden van wat met het nieuwe Hubo-systeem kan worden gemaakt. Gleuven en inkepingen zorgen ervoor, dat zelfs een vrij omvangrijke hoekbank door de doe-het-zelver binnen enkele uren in elkaar kan worden gezet. werken van de tv in een hamerhoek. Liefhebbers van open haarden kunnen terecht bij Superfire, die een nieuw type haard introduceert, die de hele kamer verwarmt. Niet alleen door uitstraling, maar ook door convectie van voorgewarmde een luchtverversende werking: in korte tijd worden tabaksrook en keukengeuren uit de kamer wegge zogen. Bij de stand van Techmat uit Den Haag worden voor het eerst glas-in-loodpakketten voor de doe- het-zelver gepresenteerd. Wie een kleurige stenen wand in zijn huis wil, hoeft daarvoor niet langer meer van de traditionele grijze voegspecie gebruik te maken. Charcon Ringvaart in Hillegom brengt nu ook de kleuren rood, bruin, beige, geel en zwart. Beu van al die flesjes op de was tafel? In de douche kunnen ze ook worden gemonteerd. Drie flesjes (met badolie, toiletwater en haar- shampoo) aangebracht tussen wa tertoevoer en douche en het is slechts nog een kwestie van een draai aan de knop en het gewenste middeltje wordt uitgesproeid. Een luxe, die overigens wel 300 gulden kost te zien bij Hirondel Handig voor de gaatjesboorders: de plasplugs van Bellaart in Sneek, waarmee 3, 4, 5 en 6 mm schroeven kunnen worden gedraaid. Voor deze plug is maar één boor van 6 mm nodig. door Dick Ringlever flesje en een speciale scheidingsfo lie. Het aanbrengen ervan levert vol gens de fabrikant geen probleem. Het kozijn wordt op de plaats van de kieren eerst schoongemaakt, ver volgens wdrdt waar de tochtstrip moet hechten de kleurloze primer met een kwastje aangebracht, daar na kan dan de voegkit worden op gespoten. Na de scheidingsfolie er op te hebben geplakt wordt het raam gesloten. Twee dagen later mag de folie er weer af. Wat dan rest is een geheel op maat aange brachte tochtstrip. Nieuwe middelen ook tegen roest. Naval Jelly van Permatex is er één van: een busje gelei-achtige sub stantie. die op de roestvlekken wordt gesmeerd. Een paar minuten inwerken en het bruin is verdwenen. Sikkens introduceert een nieuwe Velpon-special, die als voordeel heeft, dat hij niet druipt en geen draden trekt. Andere primeurs van deze fabriek: de Valspar vulverf (een reparatiepleister voor muren en plafonds) en het Flexa muurdecor, een decoratieve effectverf voor mu ren, plafonds, beton, steen, behang en board (te reinigen met water en zeep). Een nieuwe verf brengt het Deen se bedrijf Sadolin: Sododekk. dat als voornaamste kenmerken heeft, dat het een zelfreinigende buitenverf is op basis van een met water ver- dunbare acryl/alkyd-combinatie, uitstekend hecht, ook op oude verf lagen en geen blaren, barsten of scheuren vertoont. De houthandel Utrecht brengt twee nieuwe Hubo-systemen (EL-4 en M-3> voor de doe-het-zelver, die zelf zijn meubels, kasten of tafels (hout) wil maken. De onderdelen worden gebruiksklaar geleverd en zijn (onder meer door inkepingen) zo in elkaar te zetten, dat men er interieurstukken van elke gewenste afmeting van kan maken (inclusief driezijdige tafeltjes voor het weg Geen potjes meer op de wasta fel: gewoon de flesjes badolie, toiletwater (of parfum) en shampoo aan de watertoevoer gemonteerd en 't is verder nog maar een kwestie van draaien aan de knop. Zegt Willem Bisschop, de technische man van onze rederij. "Het schip moet altijd in optimale konditie zijn. Dag-in-dag-uit, want het is heel wat om er voor te zorgen dat alies goed funktioneert. Van het lampje boven uw wastafel tot de motoren in de machinekamer. En als er toch eens een storing optreedt - want techniek blijft techniek - dan doe ik al het mogelijke om hem zo snel mogelijkte verhelpen, zodat uw vakantie niet in gevaar komt". Ja. Willem Bisschop staat pal voor uw zorgeloze vakantie tijdens zo'n sfeervolle Ketel Rijncruise. Welkom aan boord. En laat u verwennen. Tijdens een minicruise of een reis van zes of elf dagen. Voor inlichtingen, de kleurenfolder of boekingen kunt u zich uitsluitend wenden tot de bij de ANVR aangesloten kantoren, de Rabo-banken of Rederij Ketel, IJsselkade 26, Postbus 36, Zutphen. Telefoon 05750-10777. Nieuw in ons programma De Boppard Cruise. Een aantrekkelijke tour/cruise kombinatie die u volop laat genieten van één der mooiste Rijnstreken. U overnacht in Boppard, in het 3 sterren Rheinhotel "Am Ebertor". Vandaar uit hebben wij een aantal boeiende verkenningen uitgestippeld over de Rijn en haar zijrivieren Gedetailleerde informatie vindt u in het Boppard Cruise programma. voor een geslaagde vakantie! VAREN OP DE MAAS I DIT ISUWVAKANTIE 7 en 10 daagse bootreizen naar de Belgische Arden nen en Frankrijk. 7 dagen Maastricht-Dunant v.v. vanaf f 300.- 10 dagen Maastricht-Givet v.v. vanaf 1340.- Comfortabele passagiersschepen met sfeervolle inrichting en een prima keuken. Vraagt gratis kleuranfotöar bij: REDERIJ BOONSTRA Kampen - Weegbree 6 - Tel. 05202 - 2474 en 5139. ZOJUISTVERSCHENEN: Reisgids 1976 VAN BLOOYS INTERKERKELIJKE REIZEN OP REFORMATORISCHE GRONDSLAG. 186 vakantiereizen, o.a. per vliegtuig naar Israël en Zuid-Afrika. Bootreizen 7-8 en 10 dagen: Rijn- Moezel en Maas. Busreizen 6-8-10-11-12- en 13 dagen: o.a. Schotland. Duitsland, Oostenrijk - Zwitserland - Italië - Skandinavië - Joegoslavië Treinreizen Oostenrijk - Zwitserland. Huttentocht naar Oostenrijk, speciaal voor sportieve jongeren. Jongerenreizen vlieg- bus en trein. Speciale 56 reizen tegen gereduceerde prijzen! 44 pagina's volop vakantievreugde wordt u gratis toegezonden. Alle reizen met geestelijke begeleiding. De zondagen worden doorgebracht als "thuis" met kerkdienst en samenzang. Onze reizen staan in het teken van vriendschap en saamhorigheid met De Bijbel als richtsnoer. Van Blooys I.K. reizen op Ref. Grondslag Rotterdsm-HolUnd 1 Slaak 30,_Rotterdam._Tel£010^11_53 39of_11_4UZ_ r~Vul direkt onderstaande bon in en u krijgt de rijk-geïllustreerde gids j I van ons in huis. Naam: Adres: I I I |_WoonpJaats ./Tel (Code TR 763) wenst toezending reisgids I.K. reizen. Opzenden aan States Express. Slaak 30 te Rotterdam-3016. natuurlijk met de Maar liefst 14 volledig verzorgde 16-daagse rondreizen Voorts kibboetsreizen vanaf f 750.- Vraag snel deze programma's aan bij de: *o omviujn «rsvutwcwc Postbus 1035-Weteringkade 22a 's-Gravenhage. Telefoon 070-81 4691* Een vriendelijk en gastvrij land met een tikkeltje romantie Lekkere oude kastelen en gezellige historische steden. U kunt ons land op een ideale manier leren kennen. 10 dagen per autobus v.a. 540: 15 dagen (per vliegtuig) v.a. f 936: inlichtingen en boekingen bij CEDOK. Tsiechoslowaaks reisbureau Leidsestraat 4. Amsterdam. Tel. 020-220101 of bij uw reisbureau. a het vredige Ierland Prim-Eire heeft met 36pagina's het meest komplete programma. Vluchten naar Córk en Shannon van 26 maart tot 31 oktober, tot 4 x per week. EIRE, het land waar u volledig tot rust komt. Met vele mogelijkheden voor ontspanning en vertier. O.a. cruisers, bungalows, hotels, huif karren, vissen, paardrijden, golf, eet. eet. prachtige streek in Zd.Portugal v.a. 27 maart iedere zaterdag met TAP charter naar mooiste klimaat en stranden van Europa aan kristalheldere Atlantische Oceaan, verrukkelijk eten en drinken. PRIM-AEREOS biedt u dit alles in speciaal Algarve programma van voordelige appartementen tot bungalows met eigen zwembad en van goede pensions tot de beste hotels, o.a. DE BALAIA-PENTA. rekre aktief toerisme Clinge 24. Bussum Tel 02159-14 5 41 coupon Wenst Eire'Algarve prospectus I Naam:I Adres: j Plaats: Te huur in 20 landen van 7R Europa: 7000 chalets. LUIIIGIlfD bungalows en appartemen ten. 376 bladzijden uitgebreide informatie vindt u in het superdikke vakantiewoningenboek van SWISS CHALETS INTER HOME Vul de bon in en u ontvangt het GRATIS thuis! Naam Straat Plaats Swiss Chalets - Inter Home Straat vap Sicilië. 22 Amstelveen to^MTel 020-45 98 28HHM Zondags gesloten Kom eens naar Zeeland. Goede toegangswegen Mooie stadjes als Veere. Gezellig winkelen bij „De Schapekop" in het meubelatelier in Gapinge en in de handweverij in Veere. Oud Hollandse handwerkmeubelen, massief eiken. Atelier De Schapekop Gapinge bij Veere, niet ver van Middel burg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 12