Meeste Javanen uit Suriname willen liever niet terug Zelf klokken maken en oma's uurwerk repareren 'Ruilverkaveling niet nog verder vertragen' het woonhuis met schuur Russische vee-arts is nog steeds zoek Kamerleden dringen aan op herzien doodvonnissen Iran Kweekreactor in Kalkar veel duurder dan werd verwacht Koolwaterstof oorzaak ramp DSM "Belangrijk voor geestelijke gezondheid' Gedeputeerde staten van Gelderland: Reacties op wet geluidshinder Vijfling maakt1 het uitstekend Journalist wegens smaad veroordeeld MAANDAG 26 JANUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET SINT-MICHIELSGESTEL GEMEENTE MONSTER Burgemeester en wethouders van Monster bieden, onder voorbehoud van instemming door de raad en goedkeuring door Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, te koop aan: aan de Rijnweg 88 te Monster, groot 1.21 are. Vrij van huur te aanvaarden bij betaling der kooppenningen. Betaling dient te geschie den tegelijk bij het notariel transport. Bezichtiging op werkdagen van 09.00 tot 12.00 uur. op zaterdag 31 januari 1976 van 10.00 tot 12.00 uur en op zaterdag 7 februa ri 1976 van 10.00 tot 12.00 uur, na telefoni sche afspraak met de dienst van Openbare Werken. 01749-3141, toestel no. 46 (de heer G. Klop). Inschrijvingsenveloppen met daarop ver meld „inschrijving Rijnweg 88" kunnen tot dinsdag 10 februari a.s. 15.00 uur ingele verd worden ter gemeentesecretarie. He renstraat 2, alwaar om 15.00 uur opening der enveloppen zal plaatsvinden. Bij de opening kunnen de inschrijvers aanwezig zijn. Monster. 26 januari 1976. Burgemeester en wethouders voornoemd, G. A. Stolwijk, burgemeester P. Bos, secretaris. GEMEENTE MONSTER OPENBARE BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Monster maken bekend dat het besluit van de ge meenteraad van 30 september 1975 tot vaststelling van de Verordening op de hef fing en invordering van precariorechten werd goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 29 oktober 1975, no. 8. De verordening is in werking getreden op 1 januari 1976. In de verordening is belastbaar gesteld: A. het plaatsen van stellingen en schuttin gen; b. het plaatsen, opbergen of opslaan van voorwerpen, goederen of materialen; c. het hebben van motorbrandstoffenin- stallaties etc.; d. het plaatsen van containers, indien dit geschiedt op of boven gemeente grond, voor de openbare dienst bestemd. Voor de hiervoor benodigde vergunningen dient men zich schriftelijk te wenden tot hun college,.met inachtneming van een ter mijnvan vier weken. De controle op het hebben van een vergun ning voor het plaatsen van bovengenoemde zaken zal worden uitgevoerd door de ge meentepolitie van Monster. Monster, 26 januari 1976. Burgemeester en wethouders van Monster, G. A. STOLWIJK, burgemeester. P. BOS, secretaris. De meerderheid van de Java- heid van Suriname naar Ne- nen, die vóór de onafhankelijk- derland kwamen, willen niet terug. Belangrijke reden is hun angst voor wat hun met name van de kant van de Creolen te wachten staat. Dit zei het Suri naamse ex-statenlid Dasiman. Bfj aankomst op het vliegveld Zan derij worden volgens de heer Dasi man koninkrijkpaspoorten, afgege ven door de toenmalige gouveneur van Suriname, afgepakt. 'Dat is diefstal en Je reinste boerderij', al dus de heer Dasiman. die als reden ook noemde de enorme prijsstijging ln Suriname na de onafhankelijk heid, zonder dat er loonsverhogin gen tegenover staan. Dasiman is de contactpersoon tus sen de overheid en een groep van 30 Javanen, die uit angst voor de onafhankelijkheid né 1 november naar Nederland is gekomen. Ze zijn opgevangen in het oud-seminari Beekvliet in het Brabantse Sint- Michielsgestel. 41 mensen van de 304 zijn boven de 65 jaar, ongeveer eenderde bestaat uit kinderen be neden de vijftien. Tot nu toe is één man uit Sint-Michielsgestel naar Suriname teruggegaan omdat zijn vrouw niet kon overkomen. Anderen spelen met dezelfde ge dachte omdat ze nog familieleden hebben in Suriname. Ze durven niet goed. uit angst hun paspoort te ver liezen. Bij de gemeente St. Michiels gestel kunnen de Javanen nu gratis nieuwe paspoorten afhalen, afge geven door de commissaris van de koningin in Noord-Brabant. Deze paspoorten kunnen in Suriname niet worden Ingenomen. Een aantal jongere werkloze Ja vanen denkt er over binnenkort terug te keren voor een oriëntatie- bezoek. Ze zijn het werkloos zijn in Nederland beu «n hopen ginds Een groep Javanen by hun aankomst in Nederland, begin november. wel aan werk te komen, maar eerst willen ze zich ervan overtuigen, dat het opbouwen van een nieuw be staan in Suriname niet teveel ge vaar met zich meebrengt voor zich zelf en eventueel hun gezinnen. Weer anderen willen terug wegens berichten in Surinaamse kranten, volgens welke eigendommen van mensen, die in Nederland zijn, ont eigend worden, aldus Dasiman. De Javanen zijn Indertijd naar Ne derland gekomen na een oproep van statenlid Somohardjo. Die was bang. dat de bevolkingsgroep in de verdrukking zou raken en riep op massaal naar Nederland te gaan. Paspoorten kwamen evenwel in de meeste gevallen niet op tijd af. So mohardjo heeft vlak voor de onaf hankelijkheid nog via een kort ge ding tegen de Nederlandse staat geprobeerd de komst van zesdui zend Javanen af te dwingen. Uit eindelijk zijn het er bijna duizend geworden, aldus Dasiman. Wsrkloos Zijn alle Javanen op een na in Sint-Michielsgestel werkloos. Een nadeel ten opzichte van andere werkloze in Nederland is dikwijls een slechte taalbeheersing. 'Een voordeel is, dat zij bij elkaar zitten. Werkloosheid is daardoor draaglij ker'. aldus de beheerder van Beek vliet. de heer G. F. Cramers. In huize Beekvliet moet men bo vendien zoveel mogelijk om de groep te integreren in de Neder landse maatschappij. Kinderen zijn op school in het dorp of in de buurt De dorpsjeugd komt op Beekvliet spelen. Voor de volwas senen zijn er cursussen Nederlands, en voorbereidingen op wat hun in de geïndustrialiseerde Nederlandse maatschappij staat te wachten. Ook zijn er gezelligheidsavonden. Teruggaan komt voor het meren deel alleen ter sprake als het gaat om een vakantieperiodr Bij een rondvraag door hit huis komen telkens dezelfde vier argumenten naar voren: We willen Nederlander blfjven, omdat we het niet eens zijn over de wijze waarop de Surinaamse onafhankelijkhei 1 is bereikt: zon der ons erin te kennen, We zijn bang voor moeilijkhe den met andere bevolkingsgroepen, Hier zijn we ervan verzekerd, dat voor onze oude dag wordt ge zorgd, Hier kunnen onze kinderen naar school. Hoe lang de Javanen tn Beekvliet blijven, is niet bekend. Het mini sterie van CRM heeft het gebouw op het ogenblik in gebruik. Het be heer is opgedragen aan de Stich ting huisvesting alleenstaanden. Stichting heeft een contract tot 1 januari 1978. Allerlei soorten klokken zjjn in een bouwpakket verkrijgbaar, terwyl onderdelen als cijfertjes en wijzerplaten ook los geleverd worden. merkt adt onze catalogussen dikwijls in de directiekamers blijven liggen. En het is juist de bedoeling om het lager personeel te attenderen op de mogelijkheden die de uurwerkbouw pakketten bieden, want die staan het dichtst bij de mensen voor wie het bedoeld is. Veel publiciteit is dus belangrijk. Nee ik word niet betaald, maar ik mag wel alle kosten declare ren. V rijwilligerscentra 'Wij bieden tienduizenden mensen een stukje geestelijke gezondheid en dat is belangrijker dan geld. Om ons heen verandert de wereld snel, voort durend wordt geroepen: dit is nieuw, dti is het, computers beheersen tal van zaken, het pirvéleven raakt in het gedrang. Wij willen nu proberen vrijwilligerscentra in het leven te roepen in alle delen van het land om de noodzaak van een goede vrijetijds besteding te propageren'. Hobbyklok zetelt in Heemstede, Nij- verheidsweg 15 en is telefonisch be reikbaar onder nummer 023-2387032. Van een verslaggever LEEUWARDEN Het Is nu een maand geleden dat de Russische veearts Konstatin Roussimi in Leeuwarden verdween. De man was in Nederland om te onderhandelen over verscheping van vee. maar op de dag dat hij weer terug zou gaan naar Rusland, daags voor kerst, verdween hij. Hij zou met zijn col lega mee naar Schiphol. Toen hij niet met de auto meeging die hem er zou brengen, dacht men aanvan kelijk dat hij per trein naar Am sterdam was gegaan. Dit bleek ech ter niet het geval. Volgens de Leeuwarder vreemdelin genpolitie is de verdwijning van de Rus een zeer merkwaardige zaak. De collega van de Russische veearts is inmiddels wel naar huis terug gegaan. De heer Roussini heeft in elk geval geen politiek asiel aange vraagd, aldus de Leeuwarder politie Van een verslaggever DEN HAAG Kamerleden van ze ven politieke partijen hebben bij het Iraanse parlement geprotes teerd tegen de voorgenomen execu ties van tien dissidente Iranezen. In een telegram aan het Iraanse parlement dringen de Nederlandse Kamerleden ex op aan. dat de doodvonnissen ongedaan worden gemaakt, dat bij het te verwachten proces in hoger beroep een zorgvul dige rechtsgang wordt verzekerd en dat bij dit proces een onafhankelij ke juridische commissie van toe zicht wordt toegelaten. Ook vragen zij dat de gevangenen door een team van onafhankelijke artsen worden onderzocht. Het telegram werd ondertekend door de Kamerleden Van Eisen (KVP). Van het Schip (CPN). SchoLten (ARP). Van der Spek (PSP). Voogd (PvdA). Verwoert (DS'70) en Waitmans (PPR). Minister Van der Stoel (buiten landse zaken) heeft de Kamer mee gedeeld dat een aantal Iranezen was gearresteerd op beschuldiging van moord op enige Amerikaanse en Iraanse burgers en officieren. In antwoord op vragen zegt de minis ter dat de verdachten door een militaire rechtbank werden berecht, niet in het openbaar. Aangenomen wordt, dat een verdediger hun daarbij was toegewezen, aldus het antwoord. Daarin zegt de minister dat de regering niets bekend is over martelingen. De Kamerleden Van der Spek (PSP) en Waitmans (PPR) hadden de minister gevraagd al het moge lijke te doen om uitvoering van de doodvonnissen te voorkomen, met name door initiatieven te ontwik kelen om internationale druk op Iran uit te oefenen. Ook zou hij, volgens de vragenstellers, moeten zinspelen op de mogelijkheid van terugroepen van de Nederlandse ambassadeur in Iran. Minister Van der Stoel zegt nu redenen te heb ben om aan te nemen dat de ge suggereerde stappen niet tot het beoogde doel zullen bijdragen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Afgezien van het effect van prijsstijgingen wordt de snelle kweekreactor in Kalkar naar schatting 23 procent duurder dan oorspronkelijk begroot. Omdat de prijsstijgingen sneller gaan dan waarmee men rekening had gehou den, wordt tot 1981 daarnaast reke ning gehouden met een begrotings- overschrljdiing van 30 procent we gens extra inflatie. Dit antwoordt minister Lubbers op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid P. Jansen (PPR). DEN HAAG Een ontsnapping van lichtere koolwaterstof waardoor een explosieve gaswolk in de lucht ont stond heeft op 7 november j.l., na ontstoken te zijn, een drukgolf ver oorzaakt. Dit heeft minister Boersma gis teren meegedeeld ln antwoord op schriftelijke vraagen van de PPR- Kamerleden Waitmans en Jansen met betrekking tot de ramp bij DSM te Heerlen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Steeds meer wordt de behoefte aan een goede vrijetijdsbesteding merkbaar. 'Het lijkt er echter op dat de noodzaak van een verantwoorde en voor een ieder aantrekkelijke wij ze om de vrij gekomen tijd door te brengen, nog niet voldoende is doorge drongen- Werktijdverkorting, groeiende werk loosheid en het verlangen naar een vroege pensionering brengen met zich mee, dat er veel tijd vrijkomt, met de besteding waarvan men wel licht niet altijd even goed raad weet. Een bedrijf in Heemstede heeft het probleem van de vrijetijdsbesteding onderkend en is onder de naam 'Hob byklok' met klokkenbouwpakketten, onderdelen en schriftelijke adviezen over de restauratie van klokken op de markt gekomen. Slagwerken, wij zertjes, cijfers, sierdelen, houten or namenten en gewichten worden door Hobbyklok op aanvraag geleverd aan een gedurig uitdijend legertje van amateur-klokkenbouwers. Ook de noodzakelijke gereedschappen variërend van een draaibank tot een pietepeuterig tangetje, noodzakelijk voor het fijnere werk, zijn bij dit be drijf verkrijgbaar. 'Hobbyklok', ver telt directeur Friederichs, 'is maar een klein onderdeel van een bedrijf, dat zich hoofdzakelijk bezig houdt met de vervaardiging van contactlen zen en andere gevoelige apparatuur. Bij Hobbyklok telt de commercie in zoverre, dat de kosten eruit moeten komen. De winst die we maken is te verwaarlozen. Het gaat eigenlijk om de verwezenlijking van een stuk idealisme. Het is begonnen als toele veringsbedrijfje aan mensen, die oma's antieke uurwerk graag wilden repareren. Niet alleen in Nederland, maar ook in een aantal andere Euro pese landen. Echter sinds wij kennis maakten met een gepensioneerde heer is gebleken, dat het zelf klokken bouwen door bejaarden in tehuizen en gehandicapten mentaal enorm belangrijk kan zijn'. Contact zoeken Deze gepensioneerde man ('liever geen naam, anders word ik gek van de telefoontjes') ging contact zoeken met directies van bejaardenhuizen, ziekenhuizen en huizen voor geeste lijk gehandicapten. Hij en zijn vrouw werkten jarenlang in allerlei tehuizen en vanuit die er varing kon hij goed aanvoelen hoe andere mensen in tehuizen gees- belangrijk het is voor bejaarden en telijk en of lichamelijk gehandicapten iets om handen te hebben. 'Tegenwoordig tracht men gehandi capten zoveel mogelijk zelfstandig te maken. Zelf alles doen, luidt het motto. En dat vind ik uitstekend. Ze niet de hele dag alleen laten zitten. Van klokkenbouwen gaat een thera peutische waarde uit, is mij door des kundigen verzekerd. Er zijn namelijk veel variëteiten in die bouwpakket ten, van uiterst eenvoudige tot erg moeilijk'. Bejaarden 'Bij bejaarden speelt vaak het gevoel, dat zij nutteloos zijn geworden om dat ze vanwege hun leeftijd niet meer aan het arbeidsproces kunnen mee doen. Juist voor deze mensen is het belangrijk, dat ze niet in een hoekje zitten te klungelen om zo naarmate de tijd verstrijkt weg te kwijnen'. De gepensioneerde heer blijkt zelf twee hartaanvallen achter de rug te hebben en nog steeds laat zijn ge zondheid te wensen over, vertelt hij. Toch zet hij zich met een niet afla tende hardnekkigheid in voor wat hij zijn hobby noemt. 'Zelf ben ik te on gedurig om me met het geknutsel aan een klok bezig te houden.' Liever is hij bezig met het interesseren van bejaarden- en gehandicaptencentra voor Hobbyklok. Ook de publiciteit rond 'Hobbyklok' is een zaak die hij op zich genomen heeft. 'Ik heb ge- Van een onzer verslaggevers ARNHEM Gedeputeerde staten van Gelderland betreuren het ten zeerste dat de voorbereiding van een aantal ruilverkavelingen in deze provincie wat vertraagt. 'Ons streven is er steeds op ge richt de tot standkoming van ruilverkavelingen in Gelderland zo veel mogelijk te bevorderen', schrijven GS van Gelderland in een brief aan de hoofdingenieur-directeur voor de Landinrichting in Gelderland. Er wordt aan herinnerd dat het college herhaaldelijk bij de Centra le C ultuurtechnische Commissie zijn verontrusting heeft kenbaar gemaakt omtrent eerdere vertragin gen bij uitvoering van ruilverkave lingen. Nu er weer een herziening van het volgordeschema komt, vin den gedeputeerde staten het nood zakelijk dat de wel opgenomen ruilverkavelingen op redelijke ter mijn in voorbereiding worden ge bracht. 'Om psychologische redenen achten zij een verdere vertraging van de voorbereiding van de be treffende ruilverkavelingen onaan vaardbaar', aldus gedeputeerde sta ten. De ruilverkavelingen, die landin richting wil uitstellen zijn: Ooster- wolde (4950 hectare). Winterswijk- West (8100 hectare) en Laren (6000 hectare). Ze staan respectievelijk voor '77, '78 en '79 op het volgorde schema. Remmend Dat betekent in deze gevallen een vertraging van een jaar. Verder wordt in de brief opgemerkt dat een uitbreiding van het aantal in voorbereiding te nemen ruilverka velingen mogelijk een remmende invloed zou kunnen hebben op de voorbereidingen op ruilverkavelin gen die thans Ln het volgordesche ma zijn opgenomen. Dat is de rede waarom gedeputeer de staten er node mee kunnen in stemmen dat er nu geen nieuwe blokken aan het schema zijn toege voegd. 'Maar dat betekent niet dat wij de noodzaak tot uitvoering van een ruilverkaveling in de betrokken gebieden niet aanwezig achten. Naar onze mening dienen de in aanmerking komende ruilverkave- lingsblokken zo spoedig mogelijk in het volgordeschema te worden op genomen', zo schrijft college. Over de toepa&sang op ruilverkave lingen van de 'Nota betreffende de relatie landbouw en natuur- en landschapsbehoud' zeggen gedepu teerde staten: 'naar onze mening moeten de landbouworganisaties en provinciaal bestuur in een vroegtij dig stadium daarbij worden betrok ken. Alleen dan zal het -althans mogelijk zijn om effectieve bijdra gen te leveren ten behoeve van gesignaleerde problemen'. DEN HAAG De kosten die be strijding van geluidshinder met zich meebrengt kunnen niet vol gens het principe 'de vervuiler be taalt' worden verhaald op de indi viduele vervuilers. Dit zegt de Ne derlandse Stichting Geluidshinder in een commentaar op het ontwerp van de wet geluidshinder, dat ver stuurd is naar minister Varrink van volksgezondheid en milieuhygiëne. De stichting vindt dat de kosten verbonden aan het stiller maken van toestellen, voor de rekening moeten komen van de eigenaar of koper. De kosten, verbonden aan het saneren van bestaande planolo gische misstanden moeten "door de gehele gemeenschap worden be taald. Ook de kosten voor het op stellen van regels, het formuleren van voorwaarden en de controle moeten voor rekening van de ge meenschap komen, zo zegt de stich ting. Gespecialiseerde krachten moeten volgens de stichting, met de controle op naleving van de voorschriften ter bestrijding van de geluidshinder belast worden. Het werk aan de plaatsing van de nieuwe spoorbrug in het traject Utrecht-Den Bosch vordert staag. De nieuwe brug heeft nu zijn laatste pijler bereikt, maar het zal nog tot augustus van jaar duren, voordat de nieuwe brug voor een deel in gebruik genomen zal kunnen worden, gaat het treinverkeer voort via de oude brug, die verplaatst is naar de pijlers van de wegverkeersbrug. Van een verslaggever 1*1 iui ROTTERDAM De toestand van ng de Rotterdamse vijfling, die nu ze- r, ven dagen oud is, blijkt uitstekend C te zijn. Dat heeft de directie van het Sophia-kinderziekenhuis mee- jar gedeeld. De kinderen zijn de eerste om dagen zoals trouwens in de ver-aa wachting lag enigszins in ge- ev wicht afgenomen, maar dat proce» del is al gestopt. Enkele kinderen be- sn ginnen al in gewicht toe te nemen, egt Verwacth wordt dat de baby's over iet een paar dagen langs de normale weg voeding kunnen krijgen. Dat fct gebeurt dan met een sonde. Ook de moeder van de kinderen maakt het qjj uitstekend. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT De journalist H. (32), die voor de Dortse terecht heeft gestaan omdat Gorkumse Courant had dat de oud-burgemeester van Got k kum, L. R. J. Ridder van Rappard, i de oorlog met de Duitsers ging jage en dineren en met de winterhulpbu liep, is conform de eis veroordeelt tc M duizend gulden boete, waarvan vij| honderd gulden voorwaardelijk twee jaar proeftijd. De rechtban|n verwierp het beroep op het algemee belang en achtte smaadschrift bewe an zen. Zij overwoog dat in dit geval lie algemeen belang bezwaarlijk bevorfei derd kan worden geacht door een pu blieke aahwrijving van feiten, omds er geen duidelijk en onmiddellijl ïrs verband bestaat tussen de aangewre ven feiten en het publiek makei daarvan. H. had volgens de rechtbank anden. dan op denigrerende, insinuerend en grievende wijze over de feitei X. kunnen schrijven; hij heeft nu node loos bepaalde grenzen overschreden De rechtbank liet de vraag onbeant woord of een journalist feiten ma vermelden die zijn waargenome: door mensen wier betrouwbaarheii hoog mag worden anageslagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8