FNLA/UNITA werft weer fiuurlingen Oppositie in India één tegen regering Westduitse CDU niet bij conflictsituatie gebaat Toestemming voor politieke partijen in Spanje verwacht Vooruitgang NAVO- kernwapengesprek ibanon .atste poging legers te versterken pa zware verliezen op twee fronten 'N verwacht ematigde ssolutie idden-Oosten Bomaanslagen in Portugal Marokko maakt Algerijnen krijgsgevangenen Voor het eerst sinds noodtoestand Britse kritiek op rapport-Tindemans Seychellen worden onafhankelijk Proces Patricia uitgesteld idag 23 januari 1976 ÏtJjdag B Laat buitenland trouw/kwartet 7 de hei )EANDA (UPI, Reuter) De gecombineerde troepen van FNLA rita 1 ^NITA in An£ola worden op het ogenblik in snel tempo ver- 'jerkt met Afrikaanse en Europese huurlingen. Dit is gisteren in Zambiaanse hoofdstad Loesaka vernomen. diplomatieke kringen verluidde t de UNITA met succes vrijwilll- rs heeft geworven in West-Euro- De huurlingen zouden dezer da- Oan al op het zuidfront in Angola irden ingezet. UNITA-leider Jo- Savimbi heeft eerder deze itintamd gezegd dat hij huurlingen Aan werven waar hij ze ook maar r bi krijgen, behalve in de Verenig- Starten omdat daar de publieke inie na Vietnam wars is van buitenlandse avonturen. De Mi, egei Vervolg van pagina 1. Infiteteren grepen eenheden van het Deru>anese leger voor de tweede keer be oen een week in de strijd in. egtuigen bestookten opnieuw :t -jlllngen van de linkse moslems de Palestij nen ten gunste van christenen. nieuwe bestandscommissie die militairen is samengesteld zal rig con iaf het Ingaan van het bestand permanente zitting bijeen blij- i voor het treffen van de 'nodige atregelen ter beëindiging van gewapend vertoon en de terug- Artf1- var. het normale leven in Ll- depon'. Deze maatregelen zullen 1921 ltsgewijs in afzonderlijke com- iniqués worden afgekondigd. tenpW YORK (AP, UPI, Reuter) Pro' miet-gebonden landen die lid »t ei van de Veiligheidsraad van de Griemigde Naties bereiden momen- ek een ontwerp-resolutie voor gspl- het Midden-Oosten dat zowel stst de Paftestijmen als voor de lenigde Staten aanvaardbaar zal het voorlopige ontwerp van de ►lutie staat dat er garanties sten komen voor alle landen in Midden-Oosten voor een veilig ei aan. Dit betekent dat een ®r6Iyrborg voor het voortbestaan de 6taat Israël een onderdeel een algehele vredesregeling vormen, volgens deze resolu- espi de .issit het ontwerp-resolutie wordt snter het recht van de Palestij nen onafhankelijke staat in Pa gina eveneens erkent. Verder ïgt het ontwerp aan op terug- o'kking van alle Israëlische troepen „ïlde door Israël sinds 1967 bezette L?' eden. tomaten in de VN geven deze werp resolutie een goede kans slagen. Zij wezen er verder op de beraadslagingen van het igheidsraad weieens tot volgen- week zouden kunnen uitlopen, spronkelijk zou de zitting over Midden-Oosten vandaag wor- beëindögd. Ce ofdi LPSTAD (Reuter) Premier jster van Zuid-Afrika heeft don- ja Sag zijn kabinet gewijzigd en pen 'we ministers benoemd. Voorzit- het parlement Schlebusch. truJident van de commissie die er zorgde dat het tegen de apart- t h® gerichte Christelijk Instituut a.ndfc fondsen uit het buitenland r in g is minister van immigratie irbui openbare werken geworden. Voopie Loots nu minister van het en het milieu, is voorgedragen •lementsvoorzitter. FNLA/UNITA troepen zouden thans ook worden voorzien van nieuwe wapens; niet duidelijk is waar deze vandaan komen. Teruggeslagen De FNLA-UNITA troepen worden momenteel in snel tempo door het leger van de MPLA teruggeslagen. De MPLA heeft inmiddels de stad Kela in het zuidoosten in handen, waar zich grote voorraden Zuidafri- kaamse wapens bevonden. Op het ogenblik ligt voor de MPLA de weg naar Huambo open, de voorlopige hoofdstad van de FNLA-UNITA-re- gering in Angola. Het bericht over de inname wordt nog steeds door de UNITA ontkend, maar is inmid dels in Zuid-Afrika bevestigd. Naast Kela zijn ook de strategische plaat sen Santa Comba en Ambiva in handen van de MPLA gevallen, waardoor de vijandelijke troepen nu zijn ingesloten. De MPLA beschikt inmiddels ook over een luchtmacht, die gisteren in Loeanda officieel is opgericht. President Agostinho Neto zie bij die gelegenheid dat de nieuwe lucht macht een 'instrument is ln dienst van het volk, ter bescherming van de verworvenheden van de revolu tie'. Drie toestellen van de Angolese luchtmacht zetten de plechtigheid luister bij. Gezegd werd dat ze wer den bestuurd door Angolese piloten. De luchtmacht bestaat uit een on bekend aantal MIG-21-toestellen van Russische makelij. Intussen komen ook nog steeds Cubaanse militairen aan in Angola; hun aan tal zou op het ogenblik 10.000 be dragen. Zij zouden nu worden aangevoerd met Russische Iljoesin-62 vliegtuigen die kunnen volstaan met één tus senlanding. De toestellen maken een stop op Gudnee-Conakry. Ook over zee komen Cubaanse militai ren in Angola aan. Jonas Savimbi heeft (te Cubaanse president Fidel Castro een 'radst' genoemd, omdat hij alleen zwarte Cubanen naar Angola stuurt. Terugtrekking In Zuid-Afrika circuleren nog steeds geruchten dat de Zuidafri- kaanse troepen op korte termijn uit Angola worden teruggetrokken, vanwege de verliezen aan FNLA- UNITA kant, Naar schatting 1200 Zuid-Afrikanen vechten mee aan de kant van de twee pro-westerse bewegingen in Angola. Zegslieden van de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA in Washington hebben laten weten dat de tboepen al op dracht hebben ontvangen zich te rug te trekken. LISSABON (AFP/Reuter) Woensdagnacht ijn in Portugal acht bomaanslagen gepleegd op ge bouwen van de communistische partij en woningen van militante communisten. De belangrijkste was een aanslag op het arbeiderscen trum in Mertola ten zuiden van Lissabon, dat werd vernield door een bom die uit een rijdende auto werd geworpen. In Noord-Portugal ontploften bom men in twee auto's, een huis en een winkel van een links georiën teerde eigenaar. Twee vertegenwoordigers van het centrale comité van de communis tische partij hebben gisteren over legd met president Da Costa Gomes over de bomaanslagen. De commu nistische partij zegt dat het doel van deze aanslagen het teniet doen van de landbouwhervorming is en het 'opnieuw instellen van een ter roristische dictatuur van het groot kapitaal'. De vroegere Spaanse vakbondsleider Rodolfo Llopis werd bij aankomst in Madrid stormachtig ont haald. MADRID (Reuter, AP) De Spaanse regering zou van plan zijn politieke partijen in Spanje toe te staan, behalve een communistische. Op het ogenblik zijn volgens een wet uit december 1974 al leen politieke associaties toegestaan, een slap aftreksel van partijen. Eerder werd bekend dat de regering de Cortes het parlement wil omvormen tot een volksvertegen woordiging die een betere afspiege ling vormt van het Spaanse volk. Op het ogenblik wordt één vijfde van 'de leden van de Cortes geko zen. Volgens betrouwbare zegslieden zal eerste minister Arias Navarro dit alles aankondigen als hij 28 januari het regeringsprogramma bekend maakt. In een referendum zou het Spaanse volk zijn oordeel over de voorstellen moeten uitspreken. De zegslieden benadrukten dat eventu ele hervormingsimaatregelen zeer geleidelijk zullen worden ingevoerd* Vandaag vergadert de Spaanse re gering opnieuw over de maatrege len, na een week waarin een golf van stakingen en betogingen over Spanje spoelde, die thans snel weg gebt. Gisteren drukten de metaal arbeiders de voetstappen van hun collega's in de bouw van werk nemers van de telefoondienst en de banken, die al eerder weer aan het werk gingen. Standard Electric, waar 5.000 mensen werken, zette de deuren weer open. Het conflict bij Standard was één van de belang rijkste stakingen voor hogere lonen. Verwacht wordt overigens dat eer ste minister Arias de loonmaatrege len in Spanje zal handhaven. Wel zou hij hogere belastingen willen aankondigen voor de hoogste inko mensgroepen in Spanje. Vakbondsleider Gisteren is de vroegere vakbonds leider Rodolfo Llopis in Madrid te- HAMBURG (UPI) Binnen de planningsgroep voor kernwapens van de NAVO is vooruitgang geboekt over een gemeenschappelijk standpunt ten aanzien van de vraag onder welke omstandigheden de NAVO kernwapens in Europa mag gebruiken. Op een tweedaagse conferentie zijn de ministers van defensie van de Verenigde Staten. Groot, Brittanië, West-Düitsland, België Denemarken ITalië en Turkije het eens geworden over de regelingen van een nieuwe werkfase' die moet leiden tot een gemeenschappelijke beleidsverkla ring van de NAVO over het gebruik van kernwapens in West-Europa. Volgens de ministers is spoedig overleg tussen de Europese lidsta ten van de NAVO en de Verenigde Staten een belangrijk element in deze nieuwe fase. Vlak voor het begin van de NAVO- conferentie herhaalde de Westduit- se minister van defensie in een wit boek dat de NAVO zich het recht voorbehoudt om als eerste kernwa pens te gebruiken, wanneer dat de enige manier zou zijn om te voor komen dat een agressor de conven tionele NAVO-strljdkrachten zou verpletteren. Voor de Westduitsers is dege stel ling van groot belang omdat zij vrezen dat een conventionele oor log zich met name op Westduitse bodem zou afspelen. Vandaar dat zij zich ietwat gemakkelijker over het inzetten van kernwapens uitla ten. Volgens de Amerikaanse minister van defensie. Rumsfield. is de Sow- jet-Unie bezig haar nucleaire poten tieel te versterken en op een hoger peil te brengen. Rumsfield trok hieruit de conclusie 'dat het westen zijn eigen kernmacht moet hand haven en zich moet blijven aanpas sen aan de groeiende kracht van de Sowjet-Unie en het Warschau pact'. RABAT (UPI) Regeringsfunctio narissen in Rabat hebben bekend gemaakt dat Marokko drie Alge rijnse soldaten krijgsgevangen heeft gemaakt die vochten aan de zijde van de Saharaanse bevrij dingsbeweging 'Frente Polisario'. Een militaire patrouille nam hen gevangen bij de plaats Dakhla. het voormalige Villa Cisneros. een kustplaats in de westelijke Sahara. Het is voor het eerst dat dat Rabat Algerije beschuldigt van directe be trokkenheid in het conflict. Van Algerijnse zijde is nog geen reactie gekomen op het Marok kaanse bericht. Algiers heeft zich herhaalde malen opgeworpen als sympathisant van het Frente Poli sario in het touwtrekken om de voormalige Spaanse Sahara. Het Polisario vecht voor de zelfbeschik king over het gebied. NEW DELHI (UPI, AP) De oppositie in beide kamers van het Indiase parlement heeft zich donderdag als één man gekeerd te gen het beleid van de regering, voor het eerst sinds premier Indira Gandhi zeven maanden geleden de uitzonreringstoestand afkon digde. ruggekeerd na veertig jaar vrijwilli ge ballingschap. Bij terugkeer zei hij over de verwachte hervormings maatregelen van de regering dat 'de tijd zal leren of Spanje democratie wordt. Ook de Spaanse communis tenleider Dolores Inarruri zou naar zijn land willen terugkeren na. 36 jaar als balling in de Sowjet-Unle te hebben geleefd. Hij is beter be kend als 'la passionaria' vanwege zijn vlammende toespraken tijdens de Spaanse burgeroorlog. Akkoord met VS Inmiddels hebben Spanje en de Verenigde Staten nagenoeg zeker overeenstemming bereikt over ver nieuwing van de overeenkomst in zake militaire bases, waardoor een voortgezet gebruik van vier spaanse militaire bases door amerikaanse strijdkrachten, in ruil voor Ameri kaanse hulp van in het geheel on geveer 1,25 miljard dollar, verze kerd is. De overeenkomst zou zater dag getekend worden door de ame- rikaanse minister van buitenlandse zaken, Kissinger, en zijn spaanse ambtgenoot, Jose Maria Areilza, 'tenzij er zich op het laatste ogen blik nog moeilijkheden zouden voordoen', aldus een zegsman. Kis singer zal, naar aangenomen wordt, op de terugreis van Moskou Madrid aandoen HAMBURG (UPI) De Britse mi nister van buitenlandse zaken, Ja mes Callaghan heeft ernstige be denkingen over het rapport Tinde- mans. Met name de idee van een 'twee-derde' Europese Gemeen schap. waarbij lidstaten die gereed en bereid zijn stappen te zetten in de richting van een verenigd Euro pa op de zwakkere landen vooruit lopen, baart Callaghan zorgen. Hij waarschuwt dat aanneming van het rapport een breuk in de gemeen schappelijke markt kan betekenen. De Britse bewindsman kwam tot deze opstelling ln een toespraak tot een Britse club in Hamburg. Het is zijn eerste openbare commentaar op het rapport van de Belgische eerste minister. De Belgische premier dringt in zijn recente rapport over de toekomst van de EEG aan dat de krachtige landen van de gemeenschappelijke markt voortgaan op de weg naar een Europese economische en mo netaire unie, zelfs als de zwakkere broeders tijdelijk moeten achter blijven. Callaghan acht dit een ge vaar voor het bestaan van de ge meenschap en vraagt zich dan ook af 'of wij onze kinderen met de politieke konsekwenties daarvan- moeten opschepen'. De oppositiepartijen, uiteenlopend van communisten tot conservatie ven. sloten de gelederen in verzet tegen twee voorgestelde maatrege len. maar ze verloren omdat de regering in beide kamers steunt op een overweldigende meerderheid. De Communistische Partij India en de Moslemliga - dte allebei het uitzonderingsdecreet van 26 juni steunden - trokken voor de eerste keer sindsdien één lijn met andere oppositiepartijen en stemden tégen de regering. De twee voorgestelde maatregelen behelsden een amendement op een bestaande wet. dat bepaalt dat rechtbanken niet op dc hoogte hoe ven te worden gesteld waarom ie mand zonder vorm van proces wordt vastgehouden, en een wet die een jaarlijkse uitkering aan de werknemers van een maand extra salaris verlaagt tot veertien dagen - of niets, als de werkgever geen winst maakt. De eerste maatregel is de hele dag besproken ln de tweede kamer en de tweede maatregel ln de eerste kamer. Alle oppositiepartijen gispten het eerste amendement als ondemocra tisch en verklaarder dat het de burger berooft van zijn constitutio nele bescherming tegen willekeuri ge aanhouding. Minister van binnenlandse zaken Brahmananda Reddy antwoordde ln het stormachtige debat, dat hij er geen eed op zou kunnen doen dat van de wettelijke maatregel geen misbruik zou worden gemaakt, maar hij beloofde optreden van de regering tegen ambtenaren die hun boekje te bulten zouden gaan. Dit amendement werd goedgekeurd met 181 tegen 27 stemmen. In de eerste kamer liepen alle afge vaardigden van de oppositie weg uit protest tegen de wet die de jaarlijkse uitkering aan de werkne mers verlaagt. ZIJ keerden later te rug om aan andere beraadslagingen deel te nemen. De regering heeft een commissie van de tweede kamer meegedeeld dat zij streeft naar verlenging van het. zitparlement met een jaar. De vijfjarige zittingsperiode van het huidige parlement loopt in maan af. LONDEN (UPI) Groot-Brittannië heeft donderdag een overeenkomst gesloten waaronder aan een van zijn laatste koloniën, de Sychellen- ellanden, onafhankelijkheid zal worden verleend. Dat zal op 28 juni te middernacht gebeuren. De over eenkomst moet nog door de Britse regering en het parlement worden goedgekeurd. De Seychellen vormen een kleine maar strategische belang rijke archipel in de Indische Oce aan. van ongeveer 80 eilanden met 53.000' inwoners. Zij zijn 160 jaar lang een Britse kolonie geweest. Bij de gro^p zullen ook Inbegrepen worden de drie eilanden Aldabra, Farquhar en Desroches, die de VS voor een periode van zestig jaren heeft 'gehuurd' van de Britten, sa men met Diego Garcia waarop de VS een marinebasis aan het aan leggen zijn. De VS zijn bereid 'e drie eilanden aao de onafhankelij ke Seychellen over te dragen. Op deze drie zijn geen Amerikaanse bases. De premier van de Seychellen, Ja mes Mancham, zei dat de Seychel len geen strijdkrachten zullen heb ben en geen buitenlandse bases op hun gebied zullen toestaan. 'WIJ zullen de filosofie voeren van een klein Zwitserland in de Indische Oceaan'. Het proces tegen Patricia Hearst, de rtfkc erfdochter die als lid van het anarchistische Symbionese Bevrijdingsleger aan roofoverval len zou hebben deelgenomen, is van maandag verschoven naar dinsdag. Rechter Alfonso Zirpoli kwam hiermee tegemoet aan een wens van de verdediging om meer voorbereidingstijd te hebben. Op de foto dc 21-jarige Patricia bij het verlaten van de gevangenis in Redwood City, op weg voor een verhoor. m' rdat vorige week de zaken voor sociaal-democraten en liberalen £'ri!,e Westduitse deelstaat Nedersaksen verkeerd uitpakten, leek /ie?' tzettinS van de coalitie van beide partijen in Bonn ook na de 5' ^1? oktober te h°uden Bondsdagverkiezingen gegarandeerd. De S? t sten-democraten waren zich daarvan bewust en stelden zich - ondanks het verzet van de Beierse CSU-voorzitter Frans (scjf Strauss positiever op in de Bondsdag om het negatieve 3 d kwijt te raken, dat zij in de ogen van velen weer hadden ArirJen de gebeurtenissen in Neder- -17. en de kansen vain de ehristen- oiu °craten bij komende Bondsdag- iat l lezingen belangrijk verbeteren? t sociaal-democratische bonds- EEpeliei" Helmut Schmidt meent wel. Onomwonden verklaarde "Voor de oppositie betekenen wat de Bondsdagverkiezingen dit jaar betreft een duidelijke r etering van haar kansen. Wij !rschatten deze ontwikkelingen t ra. Deze ontboezeming van (ki< nidt is echter vooral een on- iude f.ei van de verkiezingscampag- eb _aiie 'n 'eite al Is begonnen. ligt voor de hand. dat Schmidt ^onaangename verrassing van tooi Osaksen heeft aangegrepen als n*® mogelijkheid om aan de ver- Uheid in de gelederen van zijn Ti SPD een einde te maken. Als nidt spreekt over 'een duidelij ke verbetering van de kansen van de oppositie', is dat niet de erken ning van een voldongen feit. maar een waarschuwing aan de eigen so cialistische achterban, dat zij zich koest moet houden. Voorbarig De bezorgdheid die Schmidt aan de dag legt. is op zijn minst wat voor barig. als de ware bedoelingen die hij er mee heeft éven buiten be schouwing worden gelaten. In de eerste plaats regeren de christen democraten de deelstaat Nedersak sen nog niet en is een herstel van de oude situatie niet helemaal uit gesloten. Verder moeten op 4 april in de deelstaat Baden-Württemberg Landdagverkiezingen worden ge houden. die wel eens een eind kun nen maken aan de alleenheer- Vervroegde verkiezingen lossen niet alles op door J. den Boef schappij van de CDÜ aldaar. De - voorlopig theoretische - moge lijkheid bestaat zelfs, dat Nedersak sen over enkele weken niet onder cDu-bestuur komt en dat op 4 Verkiezingen april ln Baden-Württemberg de meerderheid van de CDU teniet wordt gedaan SPp en FDP (libera len) blijven dan aan het bewind in Nedersaksen en kunnen in Baden- Württemberg een coalitie vormen. Voor jje bezetting van de Bonds raad zou dit tot gevolg hebben, dat de christen-democraten daar hun meerderheid (21-20) verliezen en dat sociaal-democraten en liberalen op rozen komen te zitten met een zetelverhouding van 25—16. Schmidt hoeft zich pas echt zorgen te maken, als de christen-democra ten in Nedersaksen een meerder heid krijgen voor een regering on der leiding van Ernst Albrecht en er hi Baden-Württemberg in sla gen. hun meerderheid te behouden. Hij zal daarna begin april al plan nen achter, de hand hebben om eventueel op korte termijn ver vroegde verkiezingen uit te schrij ven. Wachten tot 3 oktober zou neerkomen op het vragen van moeilijkheden. Bij het aansturen op vervroegde verkiezingen zou Schmidt kunnen rekenen op de steun van de libera len. Zij verwachten forse winst te zullen boeken ten koste van de sociaal-democraten en christen-de mocraten. De liberalen menen te kunnen profiteren van de grote waarde, die in de Bondsrepubliek weer wordt toegekend aan de vrij heid van het individu. Volgens een betrouwbare opiniepeiling is een soortgelijke situatie ontstaan als ln de eerste naoorlogse jaren, toen niet de inkomens maar herkregen vrijheden als het belangrijkst wer den ervaren. De oliecrisis van 1973 en de gevaren die de democraten in Portugal hebben bedreigd, zijn beide van grote invloed geweest. Alles liberaal Zowel christen-democraten en soci aal-democraten hebben het al Ja renlang aan de liberale FDP over gelaten om het vrijheidsthema uit te dragen. Willy Brandt heeft nu echter de SPD herontdekt als 'de traditionele partij van de vrijheid van geest'. En Kurt Biedenkopf. secretaris-generaal van de CDU. herinnert er aan, dat 'het politieke en economische liberalisme thans bij de Unie-partijen moet worden gezocht'. Zelfs Strauss, de CSU- voorzitter. ziet nu de christen-de mocratische partijen als 'waarbor gen voor een open en liberale maatschappij'. Het zal dan ook dringen worden ln het liberale midden. Nu ook de begrippen 'rechts' en 'links' het volgens opiniepeilingen ais richtingwijzers niet meer doen. zullen de partijen vooral worden beoordeeld naar de mate waarin zij er ln slagen, gestalte te geven aan het verlangen naar liberalisering van de maatschappelijke verhou dingen. Daardoor zal de liberale FDP. die binnen de coalitie met de SPD heel duidelijk een matigende Invloed weet uit te oefenen, hoge ogen gooien. Geen oplossing Mocht Schmidt door de houding van een CDU/CSU-meerderheid ;n de Bondsraad gedwongen worden vervroegde Bondsdagverkiezingen uit te schrijven, dan kan hij daar mee alleen nog maar zijn meerder heid in de Bondsdag veilig stellen In de Bondsraad verandert er im mers dan nog niets. Daarom lijkt niemand werktelijk gediend mei dergelijke vla de Bondsraad gefor ceerde vervroegde verkiezingen. De christen-democraten riskeren op die manier dat zij gedoemd worden ln de oppositie te blijven. En dat kan niet de bedoeling zijn van een partij, die onder leiding van Kon- rad Adenhauer zo'n belangrijke rol heeft gespeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7