Kinderbijslag mag van de VVD langzaam weg dichtbij Vissers slepen kabels stuk: PTT start actie mmentaar Oud-staatssecretaris Rietkerk: Den Uyl verwringt bezuinigingen met genivelleer ïillekeur (1) ■in llekeur (2) en legende ming Ruim 55 miljard gulden voor sociale uitkeringen G GANISCHE OPERA! E Straks kouder Sneeuwberichten overeenkomst bakker staat niet op de dijk ptaatsvis tropenroest lollig bewaarkaart ,THTDAG 23 JANUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET S straf commissie van de KNVB grensrechter Gerrit Griek jaar het recht ontzegd enige ctie binnen de voetbalbond te be- Aen. Griek werd schuldig bevopden I iet beruchte 'kopstoot'-incident met PSV-speler Bertus Quaars, tijdens r, vedstrijd Feyenoord-PSV. straf is extreem hoog uitgevallen; hopelijk. omdat bij de overwegingen de strafcommissie mede de her vachting een rol heeft gespeeld dat anw r jit incident de geloofwaardigheid de leiding bij een voetbalwedstrijd beu angetast. n P b staat de straf die grensrechter raanck, na jaren van voortreffelijke is opgelegd in geen enkele juding tot wat er normaal aan en wordt uitgedeeld. Met name oetballers zelf worden in vergelij- met Griek, zeer soepel behan- terwijl bij overtredingen die te- k'pordig aan de lopende band op 'voetbalveld voorkomen (ovcrtre- en waarbij soms ook aanzienlijk tiger verwondingen ontstaan dan e botsing Griek-Quaars) veelal het ct van voorbedachte rade aanlei- zou dienen te zijn tot een zwaar- straf. boe ie c p per Jan Rab van FC Utrecht is I het bestuur van die club op non- f gesteld. Een niet onbekende (J lelswijze in de voetbalsport, al is a dit geval eerder een gevolg van bij het bestuur, dan van beleid, sinds kort zittende bestuur van Utrecht meent, dat er geen basis samenwerking meer is met Jan Toch staat Rab bekend als een V^ynder kundig trainer. Hij heeft dat _/^t verleden aangetoond. Als ken- a.n de voetbalsport heeft Rab dat de huidige spelers bij ^lub onvoldoende geschikt zijn om :lub een belangrijke rol in de Visie te laten spelen. Het bestuur dat oordeel van meer waarde !n te achten dan het te makkelijk en clichématige oordeel: de trai- eugt niet. tab is voorzitter van de WON niging van Oefenmeesters in Ne- ïd). Hij kent deze affaires dus kend en hij weet ook dat hij ans van slagen heeft nu hij naar rbitragecommissie stapt en het op arbeid van FC Utrecht eist. nee kunnen de verhoudingen niet meer recht getrokken wor ld ij weet ook dat er ongetwijfeld a's van hem staan te trappelen ijn werk over te nemen. Erg iaal gaat het in dat prestatiegc- wereldje helaas niet toe. als WON-voorzitter siert het dat hij op alle manieren gaat ren zijn zaak tot een test-case te voor de trainers, onbillijk en niet goed te keuren echtsonzekerheid zou dan uit het van trainer eindelijk (en terecht) Hen. lotterdamse hoogleraar in het •echt, mr. H. Th. J. F. van ieveen heeft zo zijn eigen opvat- over de monarchie in ons land; ingen die hij niet onder stoelen iken steekt. Zo heeft hij o.a. van lening blijk gegeven in een dis- over het Nederlandse koning in het tijdschrift 'Civis Mundi'. u geen aanleiding zijn op deze sie terug te komen als niet prof. laarsevccn met zijn bijdrage :I had aangedragen om een ikkige legende levend te houden. wei len. hoo ove g< e g< dse ïs r» els 1$ int is not ord Z* te bij jhei begftoesi tot n>< nd« gei Van Maarseveen heeft gelijk als •t dat in het thans geldende echt in feite de vrijheid van gsuiting, van vereniging en van lering wordt ontzegd aan leden :t koninklijk huis. Hij zit er glad naast als hij constateert >k de vrijheid van godsdienst eldt voor leden van het konink- lis en hij rijdt een scheve s als hij de kwestie-Irene aan- als bewijs voor deze stelling. i ijheid van godsdienst geldt in tsrecht gelukkig, naar onze g ook voor de leden van het lijk huis. Het is waar dat indcr- (door de rooms-katholieke poli- Marijnen geleide) regering niet id heeft gevonden het parle- itemming te vragen voor het ijk van prinses Irene, waardoor volgens de regels van de et werd uitgesloten van troon- ig. Dat had echter, zakelijk en ihtelijk gezien, niets te maken 'e overgang van de prinses tot [gpnses door Johan van Workum DEN HAAG De VVD wil de kinderbijslag geleidelijk laten verdwijnen. Dat kan het beste door de bijslagbedragen te 'bevriezen', in plaats van ze telkens met de algemene loonsverbetering mee te ver hogen. 'In elk geval moet de bijslag voor het tweede kind nu 288 gulden per kwartaal worden bevroren, en later ook die voor de andere kinderen', zegt VVD-kamerlid J. G. Rietkerk, de man die als staats secretaris van sociale zaken onder minister Boersma in het kabinet-Biesheuvel de bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste kind 164,88 per kwartaal) uitvoerde. tweede punt is, dat de strafcom- onvoldocndc rekening heeft ge- met het feit dat Quaars eigen- helemaal niets te zoeken had bij rensrechtcr. Het incident was dan een kwalijke uitvloeisel van wan- ig van Quaars. het oog op deze zaken en de van dienst van Griek had de g^jcommissie dit opgeblazen incident dienen te beoordelen. Vierkant verzet Rietkerk zich te gen het idee van premier Den Uyl om kinderbijslag en kinderaftrek af te schaffen voor mensen met een in komen boven pakweg 24.000 gulden. Een regelrechte aanslag op de in komens in de middengroepen. Denk maar eens aan gezinnen met school gaande of studerende kinderen.' Afschaffing van de kinderaftrek zo als de PvdA suggereert, heeft trou wens niets te maken met bezuini ging, betoogt Rietkerk. Het gaat om een extra vrije voet voor loon- en inkomstenbelasting. Hoe meer kinderen, hoe groter deze vrije voet. Afschaffing ervan is een forse las tenverzwaring voor mensen met kin deren, lijnrecht in strijd met het 'draagkracht-principe' (de zwaartste lasten op de sterkste schouders Nivelleringsobsessie Evenzeer veegt Rietkerk de vloer aan met Den Uyls idee om de ver schuldigde premie AOW/AWW niet langer aftrekbaar te stellen voor loon- en inkomstenbelasting. Ook dat is geen bezuiniging maar lasten verzwaring, oplopend naarmate men een hoger inkomen heeft. Voor ho ge inkomens zou het 2500 gulden be lastingverzwaring per jaar beteke nen. 'Den Uyl laat weer eens de ni vellering voorgaan', zegt Rietkerk. Deze 'nivelleringsobsessie' proeft Rietkerk ook in de suggestie van Den Uyl om de sociale uitkeringen niet meer te koppelen aan het loon. Een werkloze, arbeidsongeschikte of zieke werknemer krijgt nu een WW-, WAO- of ziektewet-uitkering van minstens tachtig procent van zijn laatstverdiende loon. met een maximum van ruim 38.000 gulden bruto. Den Uyls suggestie volgend, zouden die uitkeringen voor ieder een even hoog worden, namelijk op niveau van het minimumloon (onge veer 18.500 gulden.'Sommige mid- dengroepers zouden terugvallen tot op de helft van hun inkomen', be toogt Rietkerk. 'Het is de klok te rugdraaien, onbegrijpelijk van Den Uyl'. De VVD wil trouwens niet alleen bij de sociale voorzieningen bezui nigd zien, maar ook bij de overheids uitgaven zelf. Van de 3,75 .procent waarmee het kabinet-Den Uyl de nationale koek jaarlijks wil laten groeien, wil het kabinet 2,10 pro cent ten goede laten komen aan so ciale uitkeringen en overheid. Voor lonen, andere inkomens en bedrijfs winsten blijft dan maar 0,65 procent over. "Veel te weinig', vindt Riet kerk. Snelste groeiers Voor zijn sector, de sociale voorzie ningen, legt de oud-stgatssecretaris vlot een aantal punten op tafel. 'We moeten ons vooral richten op de snelste groeiers, de ziektekosten en de arbeidsongeschiktheid. Ook de WW groeit sterk, maar is nog in verhouding klein.' 'We moeten toe naar een sociale Kuini 55 miljard voor sociale uitkeringen Uitkeringen sociale verzekering 1976 (miljarden guldens): ZW (ziekte) WAO (arbeidsongeschiktheid) WW (werkloosheid) ZFW (ziekenfonds) AWBZ (inrichtingen) Kinderbijslag (AKW. KWL) AOW-A WW (bejaarden, weduwen) Totaal (Dat deze optelling niet klopt dat zou het geval zijn indien eindcijfer 2 zou zijn is het gevolg van afrondingsverschillen). Uitkeringen uit belastinggelden-rijkslasten: WWV RWW (langdurig werklozen) WSW (sociale werkplaatsen) Bijstand (alg. uitkeringen, uitkeringen voor invaliden, woonwagenbewoners, oorlogsslachtoffers, zelfstandigen, thuislozen) Totaal uitkeringen 55,1 miljard. 12,2 2,3 14.0 4.3 15,4 48.1 het budgettering. Net zoals de rijksuit gaven moeten ook de uitgaven voor sociale voorzieningen vooraf worden begroot, waarbij men binnen die begroting hoort te blijven. Een soort miljoenennota dus voor de so ciale sector. Met een soort controle als die van de algemene rekenkamer op de rijksuitgaven.' Rietkerk verwacht hiervan vooral een remmend effect op de kosten- woekering in de gezondheidszorg. 'De ziektekosten stijgen twintig procent per jaar, al jarenlang. Het gaat om particuliere instellingen die de kosten in hoge mate zelf kunnen beïnvloeden. Dat particuliere karak ter wil ik handhaven. Maar er moe ten wel meer normen komen, waar aan men zich moet houden, meer goedkeuringen vooraf die worden geëist.' Rietkerk denkt aan strakke normen voor personeelsbestand, voor het aantal bedden per aantal inwo ners, voor de verdeling van dure spe- cialismes over de regio's. Wat dit laatste betreft is Rietkerk het 'he lemaal eens' met de suggesties van Den Uyl. Bouwstop 'Vooral nieuwbouw van ziekenhuizen veroorzaakt telkens grote kosten stijgingen, met name doordat er nieuwe specialismes worden toege voegd. Hendriks (staatssecretaris volksgezondheid) zegt dat er teveel ziekenhuisbedden zijn. Zo lang dat nog niet in kaart is gebracht, moet de nieuwbouw van ziekenhuizen heel sterk worden afgeremd. Zo niet worden gestopt.' De linkse wensen voor een 'volks verzekering ziektekosten' moeten de ijskast in, vindt Rietkerk. Het gevaar is te groot dat zo'n nieuwe volksverzekering leidt tot allerlei kostenstijgingen. Rietkerk pleit verder voor invoering van enig eigen risico in sommige sociale verzekeringen. De eerste eer» dag ziekteverzuim zou voor eigen rekening moeten zijn, tenzij mei; achteraf langdurig ziek blijkt te zijn. Als staatssecretaris wilde ik destijds eigen risico invoeren voor ziekenfondsvoorzieningen. Ik vind dat nog steeds redelijk, gezien de gestegen welvaart. De mensen zou den er meer kostenbewust van wor den.' Zware oorlog Een belangrijke slokop is de WAO. Het aantal arbeidsongeschikten raakt in acht jaar meer dan verdub beld tot bijna 400.000. 'Het lijkt wel of Nederland net een zware oorlog achter de rug heeft.' Het probleem is dat ook medisch gedeeltelijk bijvoorbeeld voor dertig procent arbeidsongeschik ten meestal toch volledig worden •afgekeurd' omdat zij voor hun 'rest- capa'citeit' toch geen geschikte, aangepaste baan zouden kunnen vin den gezien de grote werkloosheid die er heerst. Rietkerk wil nu dat deze gedeelte lijk invaliden voortaan toch maar een gedeeltelijke WAO- of AAW- uitkering krijgen. Zolang zij er, on danks begeleiding en eventuele bij scholing niet in slagen passend werk te vinden, zouden hun uitkeringen tot het volle pond kunnen worden aangevuld. Rietkerk wil zo be reiken dat betrokkenen zich niet voor eens en voor altijd afgekeurd gaan voelen, maar blijven zoeken Mr. J. G. Rietkerk en streven naar een aangepaste baan- Met Den Uyl vindt Rietkerk 'heel belangrijk' dat de arbeid wordt ge humaniseerd, menselijker wordt. Ook dat kan het arbeidsongeschikt worden tegengaan. 'In veel bedrij ven is nog heel wat te doen aan het zich wei-bevinden in het werk.' Olievlek Verder wil Rietkerk prompte uit voering van de adviezen van de so ciale verzekeringsraad (SVR) om een aantal vormen van oneigenlijk gebruik van sociale verzekeringen uit te bannen. 'Natuurlijk, dat levert geen miljarden besparingen op. Nu echter heeft het verschuiven van de grenzen van regelingen een infec terende werking. Het is merkwaar dig hoe een bepaald gat in een rege ling als een olievlek in korte tijd bij alle betrokkenen bekend raakt, eii ook uitgebuit wordt.' Werklozen zouden minder gemak kelijk een werkaanbod moeten kun nen weigeren omdat het geen 'pas send werk' zou zijn, dat is minder betalend of op lager niveau dan de vroegere baan. De bestaande regels vjor passende arbeid worden volgens Rietkerk trouwens al niet eens over al goed toegèpaRt. 'Te gemakkelijk kun je er nu onderuit komen, vaak. We moeten vooral de mentaliteit voorkomen dat het zo gemakkelijk gaat om aan een uitkering te ko men.' Een ruimere iiitleg van wat nassende arbeid is. zou gepaard moe ten gaan aan meer omscholing. Niet alleen bij de WW. maar ook bij andere voorzienineen moet de controle worden verbeterd, meent de oud-staatssecretaris. 'Veel instan ties kijken te beperkt naar hun eieen deeltaak. De controle wordt vaak afgeschoven od andere instnatles.' Aan coördinatie tussen de vele voor zieningen valt ook veel te verbete ren. wat op den duur kostenbespa rend zal uitwerken. Toen Rietkerk staatssecretaris was kwam de AOW op het niveau van het netto-minimumloon. In 1974 volgde ook de bijstand. Toch hoeft die koppeling er niet altijd te blij ven, vindt Rietkerk 'De bijstand is een minimumvoorziening, waarvan je moet kunnen leven. Kopneling aan de kostenstijging is dus voldoen de.' Ook de AOW zou niet langer aan de loonstijging iwelvaartsvasti maar aan de prijsstijging (waarde vast) gekoppeld moeten worden. 'Als er over een aantal jaren weer volop economisch bloei komt, kun je de uitkeringen altijd nog laten delen in de gestegen welvaart, al dus Rietkerk. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Intensief vissen op de Noordzee is er de oorzaak van dat de PTT vorig jaar een on gewoon groot aantal reparaties heeft moeten verrichten aan zeeka bels tussen Nederland en Engeland: 76 in totaal, ruim veertig meer dan het gemiddelde van de jaren ervoor. Voor de nautische dienst van de PTT is dit aanleiding voor een cam pagne om de vissers attent te ma ken op de schade, die zij vaak door onoplettendheid kunnen aanrichten. Vijfhonderd schippers hebben in middels twee visserij-navigatie- kaarten gekregen, waarop de PTT- kabels naar Engeland extra duide lijk zijn ingetekend. In een begelei dende' brief zat een sticker met de tekst: 'Laat svp de kabels heel. de mensen laten zo graag iets van zich horen'. De vissers wordt verzocht hun vis tuig te kappen wanneer dit in een zeekabel verward raakt. De PTT is dan bereid de kosten te vergoeden. Dat blijkt voor het staatsbedrijï al tijd nog voordeliger dan reparaties die gemiddeld een halve ton kosten. Nederland en Engeland zijn ver bonden met zeven kabels met in to taal 3450 telefoniekanalen. die ook voor telex- en dataverkeer en het overbrengen van foto's worden ge bruikt. In 1979 komt er een nieuwe kabel, waarmee de capaciteit zal worden verdubbeld. het rooms-katholicisme; een overgang die kort te voren zijn beslag had gekregen. Die toestemming is niet gevraagd, omdat er anderzins staatsrechtelijke bezwaren waren tegen het huwelijk. Het gevaar dreigde namelijk door dat de toekomstige echtgenoot van de prinses zijn ambities en actieve rol in de Spaanse binnenlandse politiek niet wilde opzeggen dat een lid van het Nederlandse koninklijke huis op die manier partij zou worden in de bin nenlandse aangelegenheden van een ander land. Dat konden de toenmalige ministers noch voor zichzelf, noch voor hun opvolgers rijmen met hun staatsrechtelijke verantwoordelijkheid voor het optreden van leden van het koninklijk buis. "3 De overgang van de prinses tot het rooms-katholicisme heeft indertijd wel tot enige emotie in het land aanleiding gegeven en doordat die overgang on geveer samenviel met de bekendma king van de huwelijksplannen, is de schijn gewekt dat beide kwesties iets met elkaar te maken hadden. Maar meer dan schijn is het niet geweest. £>e populaire (buitenlandse) pers mag een dergelijke subtiliteit uit ons staatsrecht zijn ontgaan; een hoogleraar in het staatsrecht dient beter te weten en niet uit emoties rondom een godsdienst (of de nationa liteit van een betrokkene) onweten schappelijke conclusies te trekken. Van onze weerkundige medewerker Alweer pakt een depressie ons bij de oren. Het is een minimum dat snel een baan koos langs Schotland in de richting van Denemarken. Gelukkig deden zich nabij het cen trum geen luchtdrukdalingen van 10 tot 15 mbar in drie uur voor, zodat het gevaar van alweer een verwoestende orkaan naar de ach tergrond geschoven werd. Toch kan deze rustverstoorder boven de Noordzee echt wel zware windsto ten uitlokken, vooral wanneer de buien er eenmaal zijn. In het noord-Engelse Leeming werd gis termiddag maximaal 11 Beaufort gemeten maar gisteravond was het op de Britse eilanden naar omstan digheden vrij rustig zonder speciale meldingen van 'gusts' (Uitschie ters). Een depressie heeft een voor- en een achterzijde. De voorkant is warm met temperaturen van 9 tot 11 gr., de achterzijde sterk gekoeld. De temperatuur zal hier gevoelig dalen en dat zullen wij vooral tij dens het weekend bespeuren wan neer we ons nl. in de staart van de depressie bevinden. In arctische lucht zijn dan buien van hagel en sneeuw mogelijk. Het lijkt erop dat ditmaal de kou-inval iets beter uit de verf zal komen dan voorafgaan de. Op de Shetlands deed de koude lucht zich gisteravond al terdege gelden: Lerwick 0 gr. C bij 5 cm sneeuw. In Schotland zal het na derhand dezelfde kant zijn uitge gaan. Natuurlijk kijken wij in zo'n geval ook even naar Groenland. Wat doen de barometers daar? Om 4 uur gistermiddag was de lucht druk bij de zuidwest punt het hoogst, te weten 1017 m bar (be paald geen Indrukwekkende waar de) en deden zich sterke stijgingen van 2 tot 4 mbar langs de hele oostkust voor. De temperatuur in het uiterste zuiden was -4gr. Ukkel sprak van een zware mistral in het Rhóne dal. Dat viel uit de waarnemingen van Marseille niet zo goed af te leiden: Gisteravond was de wind daar noord, gemiddeld kracht 5. maximum temperatuur 12 gr. Het was wel droge lucht met weinig bewolking daar. Onze man in Hoogeveen nam tot drie maal toe onweer waar in de nacht var woensdag op donderdag, eenmaal nabij. De wintersportplaatsen in Zwitser land zijn zeker van sneeuw. Plaat sen op ongeveer 1000 meter hoogte hebben gemiddeld 140 tot 150 da gen een sneeuwlaag. Het gebied boven Engadin komt op 192 dagen, dat wil zeggen meer dan een half Jaar ligt er sneeuw en de Santis registreert zelfs 299 dagen! In de Hartz is voor het eerst deze winter royaal sneeuw gevallen. De omstan digheden voor skiën zijn er zeer goed. De situatie in Oostenrijk: Vorarl- berg, in de dalen 5 tot 30 cm sneeuw, middelste lagen 60 tot 120. hogere landen 100 tot 160 cm. Tirol respectievelijk 10 tot 50-60 tot 100-100 tot 140. Salzburgerland 10 tot 30-400 tot 120-120 tot 220 Karin- thl6 30 tot 60-50 tot 80-80 tot 130 cm. Zwitserland: Berner Oberland 80 tot 120 cm. Graubunden een halve tot een meter. Wallis vijf cm tot een halve meter. Ten slotte de Dolomieten: 20 tot 40 cm in de dalen. 30 tot 60 in de middelste lagen en tot 1.10 in de hogere lagen HOOR WATER zaterdag 24 Januari 1976 Vllsslngen 6.57 - 1931: Harlngvlletslulzen 7 11 - 19.39; Rotterdam 8 54 - 21 40; Schc- venlngen 8 01 - 20.34: Umulden 8.50 - 21.23; Den Helder 12.30 - Harllngen 2 17 - 15 00: Delfzijl 4.41 - 17.21. Fracties melden bijbanen voor eind van deze maand Van een verslaggever DEN HAAG Uiterlijk 31 Januari zullen de fracties in de Tweede Kamer de lijst met nevenfuncties aan de griffie van de Kamer zen den. Kamervoorzitter Vondeling heert dit gisteren meegedeeld. Op de griffie zal een samenvattend overzicht gemaakt worden. Alle Ka merfracties hebben er ln beginsel mee Ingestemd. CPN-fractievoorzlt- ter M. Bakker zei wel dat In zijn fractie geen geestdrift over de aan melding van nevenfuncties bestaat. waterstaat, dat dc waarschuwin gen altijd vier tot vijf uur geeft. voordat het water het hoogste peil zal bereiken. In de zomer is militaire assistentie niet nodig; de noordwester stormen steken altijd tussen oktober en april op. Zuidwester stormen ook. maar die geven niet zoveel last. Van uit het zuiden, van de kant van het Kanaal, krijgt het water meer ruimte. De wind strijkt als het icare langs de kust en bij zo'n storm kan zelfs dc water stand een halve meter lager worden. Andersom blaast dc wind uit het noordwesten naar de vernauwing van het Kanaal toe. waardoor het water zich op hoopt. Als er dan ook nog een gewone vloed bij komt. krijg je een toestand waarin dc dijken bewaakt moeten worden. onder redactie van loessmil In deze dagen van ruw woeden de stormen gebeurt het herhaal delijk. dat de nieuwslezer ter afsluiting van de uilzending een advies var. rijkswaterstaat door geeft voor beperkte dijkbewa king. Of als het heel erg is, voor uitgebreide dijkbewaking. Na zo'n mededeling kan iedereen rustig gaan slapen, behalve na tuurlijk de mensen die de dijken moeten bewaken, de overigen die dicht achter een dijk wonen, zullen trouwens ook geen rustige nacht hebben. Maar wat gebeurt daar dan precies? Wordt er. a's in Kniertjes tijd. op deuren cn ramen van propere huisjes ge bonkt om de bakker, de melk man en de groenteboer naar de dijk te roepen om daar te red den wat te redden valt? Niets daarvan. Geen melk- of groente man vind je onder dc dijkbeica- kers of ze moeten het vroeger ooit eens geweest zijn. Al die bewakers zijn in vaste dienst bii een hoogheemraadschap. Neem bijvoorbeeld de Hondsbos- sche Zeewering, die onder dc. hoede van het hoogheemraad schap Noord-Holland-Noorder- kwarticr valt. In en bij het Noordhollandse Petten woont een ploeg mannen, die het hele jaar door de zeewering scherp in de gaten houdt. 'Ze zijn allemaal zo ver toeven met de zee dat ze al bij de dijk zijn. voordat ze ge waarschuwd worden', zegt de heer Bos van dat hoogheemraad schap. Eti wat doen ze dan als er een waarschuwing voor beperkte dijkbewaking uitgaat? 'Ze lopen wacht, letten op overslaan van water over de dijk en bekijken nauwkeurig welke gevolgen dat kan hebben. Maar bij beperkte dijkbewaking is et in de regel nog geen sprake van overslaan van water. Pas als er een super- storm woedt moeten er aanvul lende maatregelen genomen worden, eventueel extra verster kingen aangebracht'. Valt er niets te bewaken, dan hebben de bewakers nog genoeg aan de dijk te doen. De Honds- bosschc Zeewering zegt de heer Bos. is 'de zwaarst aangevallen zeewering'. Alle noordwesterstor men beuken er op cn jaarlijks wordt alleen al voor het onder houd van deze zeewering een miljozn uitgegeven Regelmatig moet er een en ander worden hersteld, want de storm gooit zelfs zware stenen vaar boven 'Je staat rr van te kijken wat een kracht het water heeft. Na een storm ligt er allemaal rom mel uit zee en aan dat 'vloed merk' kun je precies zien hoe hoog het water geweest is'. Als de dijkbewakers het niet meer aan kunnen, kunnen ze tussen half oktober en half april - ook nog de hulp van militai ren inroepen, zegt men bij rijks- Op hun lichaamslengte na de een meet 2,14 meter, dc ander maar 1,59 hebben deze twee W'estduitsc jongens toch nog heel wat overeenkomsten: ze he ten allebei Wolfgang, zijn allebei (verplicht) onder dienst en gele gerd in hetzelfde kampement en bovendien dragen ze dezelfde maat helm. De grote Wolgang is wel al een jaartje ouder dan de kleine. Van de tien jaar oude. 81 milli meter mortiergranaten, die oefe nende mariniers op Arbua plegen af te vuren, blijken er teveel niet te ontploffen. Ze laten zich wel afschieten, maar verder gebeurt er niets. De zaak is natuurlijk onderzocht en daarbij is geble ken dat er wat roest en kristal vorming in het ontstekingsme chanisme ontstaan is. Omdat dit euvel zich niet bij gebruik in ons land voordoet, schrijft men de kwaal toe aan het tropische kli maat in de West. Volgens de ma rinevoorlichtingsdienst blijven dc granaten wel bruikbaar, maar, zegt men, als dat nodig zou zijn, moeten er maar meer van afge vuurd worden. Tot nog toe is er overigens nog geen sprake van zo'n noodzaak geweest: de gra naten zijn alleen bij oefeningen gebruikt. De Amerikaanse president Ford stelt zijn toespraken niet zelf op. Hij heeft daar een hele ploeg specialisten voor in dienst, die hun uiterste best op Fords rede voeringen doen. maar de presi dent Is daar nog niet tevreden over. Hij wil ook wel eens lollig zijn en daarom heeft hij het team uitgebreid met Robert Ga- bin, die vroeger in Hollywood voor de humorist Red Skelton heeft gewerkt. Gabins taak is nu wat humoristische opmerkingen in het begin van de toespraken te verwerken, zodat het publiek meteen al (in-) gepakt wordt door wat hun president zegt en daardoor blijft luisteren tot het bittere einde. B. P. F. Al. die zijn promotie aan de rijksuniversiteit in U- trecht nog maar net achter de rug heeft, maakte zijn gehoor in de laatste stelling bij zijn proef schrift attent op de verwarring wekkende visjes die de publica ties van de Staatsloterij illustre ren: 'Het is hoogst twijfelachtig of het embleem van de Staats loterij bij het publiek wel de be doelde associatie opwekt' vol gens die stelling dan. Met dat embleem een grote vis die zijn bek opent om een klein visje op te slokken kun je inderdaad twee kanten uit. Ongetwijfeld bedoelt de loterij-instelling er mee, dat je maar een spierinkje hoeft uit te gooien om een kabel jauw te vangen, maar het ont breken van een hengel of tenmin ste een haakje waaraan het uit geworpen visje hoort te hangen, doet toch twijfels rijzen. Nu dat visje vrij en vrolijk rondzwemt, ziet het er naar uit dat die ene grote staatsvis kans ziet de in gelegde kleintjes bijna allemaal op te slokken waar het voor dc meeste mensen die maande lijks een gokje wagen, trouwens ook op uitdraait. Vorig jaar kwamen de eerste vier 'bewaarkaarten' in de 'boek-) handel: de Nederlandse versie van Engelse kaarten, die er niet alleen van buiten, maar ook opengevouwen mooi uitzien. Kaarten die aan de binnenkant niet allen ruifnte bieden voor het opschrijven van een treffend aardigheidje aan de geadresseer de, maar vol staan met tekenin gen en informatie over één on derwerp. De ontvanger zal ze meestal niet willen weggooien, maar bewaren, vandaar de naam. Meulenhoff-Bruna, die de kaar ten uit Engeland hier naar toe haalt, heeft de verzameling nu met drie stuks uitgebried. Voor lopig zijn ze alleen met Engel se tekst te koop (voor ƒ2,95, net als de vorige), maar later dit jaar komen ze er ook in het Ne derlands. Ditmaal gaan ze over 'tuinvogels en hun zang', 'wat bloemen betekenen' en 'kruiden- planten en hun gebruik', en als die titels er eenmaal in het Ne derlands zijn, komt er gelijk ook eentje over 'strand en zee'. 'De beste gids. die we ooit gehad hebben.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5