790.- Toronto |VD acht compromis over ab ortus mogelijk 'n Goeie kop koffie beter met Buisman. Ook meevallers in de gezondheidszorg <ozing giftige stoffen ™!>or Billiton Arnhem Jn ernstige bedreiging' AR vraagt 21 miljoen Kabinet Den Uyl gebruikt monarchie als instrument Nieuwe WC spaart water uit Justitie moest verdachte onmiddellijk vrij laten Bekijk en rij de Nieuwe Middenklasse Volvo 66 >nezolaanse consul en vice-consul teruggeroepen Gfrkgroep concludeert uit meting: Kamervragen over storm Prof. Van Maarseveen uit Rotterdam: jurtsen: behandeling drie wetsontwerpen nog voor zomervakantie Voorzitter Ziekenfondsraad: Kort geding tegen staat: ■n METZLER- RITA Als u dóórdenkt IDAG 23 JANUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 lit Aruba pas volgende 'naand naar Nederland ;31^jjeen onzer verslaggevers HAAG De komst van de officiële Arubaanse delegatie naar Nederland is uitgesteld. Woens- kondigde minister De Gaay Fortman in de Tweede Kamer aan, dat de delegatie deze week zou maar volgens berichten uit Aruba is men van plan eerst begin februari te komen. ubamen hebben ook aange- Igd, dat dit de laatste politieke vanuit Aruba naar Neder- J zal zijn. De Arubanen willen j?lijk haring of kuit. In het i zijn er meer politieke mis- ran Aruba naar Nederland ge- maar de Arubanen hebben gevoel gekregen steeds aan lijntje gehouden te zijn. deze nieuwe missie, onder motto: 'nu of nooit'. Mochten •ubanen volgende maand geen jdoening krijgen in Den "dan zal er nooit meer een £iële) politieke Arubaanse de- naar ons land komen, aldus ubaanse zegsman. rat hsuls Willemstad, de hoofdstad van iderlandse Antillen, komt het liële bericht dat de consul en tfice-consul van Venezuela in fy'estad op Aruba en de Venezo laanse consul in Kralendijk op het eiland Bonaire naar hun land zijn teruggeroepen. Een van hen gaat met vervroegd pensioen, de twee anderen worden overgeplaatst. Daarmee is een diplomatieke oplos sing bereikt voor een incident, dat in Willemstad (en in zekere mate ook in Den Haag) irritatie had gewekt. De consul en vice-consul uit Oran jestad waren met een delegatie van de Arubaanse partij MEP naar Bo naire gereisd, waar de MEP-verte- genwoordigers een uiteenzetting hadden gegeven van hun politieke standpunt. Zoals bekend staat de MEP (in het Nederlands: de verkiezingsbeweging van het volk) een zo groot moge lijkheid vrijheid van het eiland Aruba binnen de Nederlandse An tillen voor: desnoods volledige on afhankelijkheid voor Aruba buiten de Antillen. Na dit bezoek van de Arubanen aan Bonaire openbaarde zich op dat eiland een zelfde vooral tegen het eiland Curacao ge richt verlangen. Ongewenst j vajonze redacteur wetenschappen [HEM/WAGENINGEN Mensen die rond de metaalbedrijven L.lBilliton in Arnhem wonen, worden volgens de Milieu-aktie- p Nederland (MAN) ernstig bedreigd door omvangrijke lozing giftige stoffen. Gisteren werden in Arnhem resultaten bekend- van metingen die op verzoek van het MAN een jaar lang 'f omgeving werden verricht. i onderzoek werd uitgevoerd Werkgroep projectonder een intussen opgehe- nderdeel van de subfaculteit nde van de Utrechtse uni- 6it. De WPO vond in slijk- uit dakgoten van wonin- jtwekkend hoge concentra- zwaar giftige stoffen als j.~j molybdeen, arseen, antimoon nadium. Op eenparkeerterrein ,jvoor Billiton leverden plassen een soortgelijk beeld, i in proceswater dat Billiton streeks op de Rijn loost, vond "TO 'onwaarschijnlijk hoge btraties' zware metalen. omvang en giftigheid van tstoot, en het aandeel daarvan de woonwijken neerkomt, is i de werkgroep aan te nemen gezondheid van de bevolking wordt bedreigd, vakgroep luchtverontreini- ,i van de landbouwhogeschool pingen, die al jaren in Arn- Jmeet, is men daar niet zo van Jiigd. 'Als je maar lang genoeg v dan vind je best wat', is de reactie van dr. J. S. M. j. Dat Billiton metaalhoudende te lucht in spuit is duidelijk, maar het gaat er om wat daarvan bij de mensen terechtkomt. Het zijn voornamelijk grotere deeltjes, die vrij snel uitzakken en niet in de luchtwegen terechtkomt. Als je dat stof uit de sloot haalt of van de straat schraapt, kun je inderdaad hele rare dingen meten. Maar die dingen slaan dan niet op mensen. Jaren geleden al is door prof. dr.R. L. Zielhuis bloedonderzoek bij de bevolking gedaan, aldus dr. Boieij, en daar bleken geen verontrustende dingen uit. Overigens is de stofo- verilast op zich wel een vervelende zaak, vindt hij. Je moet twee keer in de week ramen lappen en zo. Daar moet wel degelijk op gelet worden. De reacties van Billiton, onderdeel van de Koninklijke Shellgroep, zijn intussen behoedzaam. Staffunctio narissen willen pas op de Utrechtse meetresultaten ingaan wanneer ze het WPO-rapport eerst goed bestu deerd hebben. Het MAN heeft ac ties aangekondigd wanneer aan de stoflozingen niet spoedig een eind komt. Het gaat ons niet om sluiting van de bedrijven, aldus voorzitter J. P. Langend aim. maar het moeten wel schone bedrijven worden. Premier Evertsz van de Antillen had al eerder van zijn ontstemming over deze gang laten blijken en gezegd de Venezolanen tot on gewenst persoon te willen verkla ren. Minister Van der Stoel heeft bij zijn recente bezoek aan Willem stad en de Venezolaanse hoofdstad Caracas eveneens (maar dan achter de schermen) over deze kwestie ge sproken. Inmiddels heeft het eilandbestuur van Aruba (te vergelijken met een gemeente- of provinciaal bestuur in Nederland) aan de Venezolaanse minister van buitenlandse zaken laten weten het in het geheel niet eens te zijn met premier Evertsz. Het eilandbestuur van Aruba be staat geheel uit leden van de MEP. DEN HAAG De storm van de afgelopen dagen is voor verscheide ne kamerleden aanleiding geweest vragen te stellen over maatregelen ter beveiliging en beschutting. De PvdA-kamerleden Vellenga en Knot hebben bij minister Wester terp aangedrongen op plannen voor een snelle en doeltreffende beveili ging van de dijken en duinen in Friesland en op de Waddeneilan den. Zij vragen ook of hotel Stein- voorte op Ameland niet beter kan verhuizen naar een veiliger plaats. Volgens de WD-kamerleden Scher- penhuizen en De Beer zijn de rui ten in alle woningwetwoningen in Noord-Groningen die liggen in een straal van 25 kilometer van de Waddenzee te dun. Ze zouden acht millimeter dik moeten zijn inplaats van vier millimeter. De WD-ers vragen minister Gruyters of er wel licht fouten zijn gemaakt bij de goedkeuring van de bestekken voor de woningen. Vervolg van pagina 1. Vredeling maakte duidelijk dat ver gaande bezuinigingen niet zonder wijziging van defensietaken gevon den zullen kunnen worden. Daar over moet het kabinet een principe beslissing nemen. Bezuinigingen door op het hele defensieapparaat te knijpen wijst Vredeling van de hand. Hij was blij over de bereid heid in de Kamer (met name door PvdA en AR uitgesproken) om meer fundamentele oplossingen te zoeken. Afbraak Mevrouw Van Leeuwen waarschuw de op dit punt dat de AR niet zo maar met allerhande bezuinigingen akkoord zal gaan. De langzamt af braak van het defensie-apparaat die ook onder vorige kabinetten plaatsvond, moet worden stopgezet. Als de PvdA (bij het vinden van fundamentele oplossingen) daar over niet wil praten, dan komen we er samen niet uit, zei zij. De PvdA- defensiespeciaiist Dankert had het tevoren 'de winst uit dit defensie- debat' genoemd dat de benadering Van een verslaggever ROTTERDAM De regering- Den Uyl heeft de monarchie no dig en verzet zich daarom veel minder tegen pogingen van ko ningin Juliana om invloed uit te oefenen dan de regering-Bies heuvel. Dit schrijft prof. mr. H. Th. J. F. van Maarseveen, hoog leraar staats- en bestuursrecht aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam in het tijdschrift Civis Mundi. In hetzelfde tijdschrift betoogt dr. S. W. Couwenberg dat de monar chie in Nederland in een behoefte voorziet omdat zij bijdraagt tot na tionale eenheid. Van Maarseveen erkent dit, maar hij vindt het juist een argument tegen het koning schap. 'Het integreren van mensen in de staat is in de huidige omvang in strijd met mijn opvat tingen over de menselijke zelfbe wustheid, menselijke zelfbepaling en In laatste instantie met geeste lijke vrijheid.' aldus de Rotterdam- schap fungeert als politiek kalme ringsmiddel en verguldsel'.) 'Angstig' se hoogleraar. Hij verwijt het kabi net Den Uyl dat het de monarchie gebruikt als een instrument. „Het huidige koningschap is bruikbaar in een socialistische opvatting van de staat. Het ondersteunt als traditio neel en aanvaard politiek element de statelijke machtsconcentratie. Vandaar ook de veelbeleden voor keur voor een door vrouwen ver vuld koningschap, nu vadertje-staat is ingeruild voor het beeld van de zorgende moeder-staat." 'Illusie' Van Maarseveen is het ook eens met zijn collega Burkens (Utrecht) dat het Koningschap de illusie van zekerheid verschaft in een veran derende wereld. Maar ook dit vindt hij een reden om de monarchie af te schaffen. Het gaat niet aan. zo meent hij. om de mensen maat schappelijke veranderingen „door de strot te duwen" dankzij een aantal symbolen en illusies. „Geef de mensen brood en spelen, geef de mensen een handvol zekerheidsillu sies en verbale idealen en de machthebbende elites kunnen hun gang gaan", aldus van Maarseveen. In die zin werkt het koningschap, zo stelt hij, anti-emancipatorisch en anti-democraitlschhet verhindert mensen hun situatie te beseffen, het vormt het sprookje, waarmee reële maatschappelijke spanningen In slaap gesust worden, zodat, de politieke en andere elites hun be leid kunnen voeren ('het koning- Uit reacties op een eerder artikel ls het prof. van Maarseveen gebleken „hoe bang en angstig men ls, on voorstel baar in deze tijd." „Of schoon men het koningschap niet aanvaardt, durft men zich niet te gen te keren en raakt men opge wonden van vreugde als een ander dat wel doet." De Rotterdamse hoogleraar ziet het koningschap niet op korte termijn afgeschaft worden: tenzij de leden van het koninklijk huls zouden gaan weigeren om zich nog langer aan de hen opgelegde gedragspatro nen te houden. Zij genieten geen vrijheid van godsdienst (zie: kwes tie Irene), geen vrijheid van me ningsuiting. van vereniging en ver gadering. Dat moet voor hun indi vidueel en collectief een irritante situatie zijn. Op het moment dat zij daarin niet meer berusten en een vrijer bestaan claimen, Is het koningschap ten einde. Het steunt op een wankele basis,' aldus Van Maarseveen tADVERTENTIE Van een verslaggever MAASTRICHT De waterlei dingbedrijven in Nederland zijn erg enthousiast over de nieuwe waterbesparende WC-pot, die de Sfinx-fabriek In Maastricht heeft ontwikkeld. De speciale constructie en de toepassing van een technisch foefje leveren een waterbesparing op van minstens twee liter water per elke keer doortrekken. Als alle woningen in Nederland een dergelijke WC zouden hebben, zou dit een jaarlijkse besparing van ongeveer honderd miljoen gulden per jaar betekenen. Door het gebruik van de nieuwe clo set-potten zou het waterverbruik namelijk met een-derde worden verminderd. De nieuwe closetpot heeft een waterinhoud van zes liter, tegen een inhoud van ne gen liter van de traditionele clo setpot. De Nederlander gebruikt onge veer dertig procent van het lei dingwater voor het doorspoelen van de WC. Per woning wordt gemiddeld zesduizend keer per jaar doorgetrokken. Dat bete kent 54.000 liter water per wo ning, waarvan met de nieuwe WC-pot achttienduizend liter per woning kan worden bespaard. Op 4,4 miljoen woningen in Ne derland scheelt dat per jaar bij na tachtig miljard liter. Ruim twee jaar geleden verzette het Keuringsinstituut voor Wa terleidingartikelen (KIWA) zich nog tegen het gebruik van wa terbesparende toiletten. Ook het plaatsen van een baksteen in de stortbak kon de goedkeuring niet wegdragen. Het Kiwas heeft thans wel zijn goedkeuring ge hecht aan de nieuwe WC-potten van de Sfinx, omdat uitvoerige proefnemingen hebben aange toond dat het effect inderdaad even groot is als bij de huidige potten. (ADVERTENTIE) van 13/4/76 tot 4/5/76 reiour (oxd luchthaven Oei vraag folder 020-1764 44 of uw reisburo van de AR mogelijkheden biedt uit de problemen te komen. Mevrouw Van Leeuwen benadrukte dat er bij de principiële bezinning in haar partij op defensievraagstukken niet van een koerswijziging gesproken kan worden. Lauwersmeer Staatssecretaris Stemerdlnk wees een motie van CPN en PSP over het militaire oefenterrein in het Lauwersmeergebied van de hand. 'Er vindt een zware afweging van alle belangen plaats voordat wij een standpunt bepalen over de in richting van het oefenterrein. Zo dra dat gebeurd is kan de inspraak procedure tot stand komen. Werk zaamheden voor de inrichting van het oefenterrein zullen niet voor de afsluiting van die inspraakprocedu re genomen worden', zei hij. Defensie bekijkt momenteel ook mogelijkheden om in Canada te oefenen, maar de kosten hiervan blijken hoog te zijn. Ook andere oefenmogelijkheden, bijvoorbeeld in Turkije, zijn in studie. ke gezondheid van de vrouw vormt. onze parlementsredactie HAAG Als geen van de rie abortusontwerpen een meerderheid zullen ha- n de Tweede Kamer, dan zal de VVD het initiatief nemen om met de heie :de Kamer te proberen tot een gezamenlijk standpunt te komen. Dat zei gis- i het WD-kamerlid Geurtsen, een van de indieners van het WD-abortus- »tel. Hij acht een compromis tussen de voorstellen van de WD en de confes- ^len daarbij zeer wel mogelijk. ,t de wetsontwer- kamer aan de ;omen, is de WD be- aar eigen voorstel ter sie te stellen in over- it iedereen die het uit- deiè?unt van de WD - de >ihg van het probleem ,ejde abortus moet aan- ir baar zijn voor een zo ,e mogelijk deel van de dng - deelt. el£ een jaar liggen er drie els, tief-wetsontwerpen om en oplossing te komen het abortus-probleem, eerste kwam van de ^Kamerleden Lamberts t re >ethof. Dit is het meest udige voorstel. Zij wil len namelijk dat abortus uit de strafwetgeving wordt ge schrapt en de beslissing vol ledig aan de vrouw overge laten. ARP en KVP kwamen daarna met het voorstel van Van Schaik en mevrouw Van Leeuwen. Dit voorstel beoogt dat de arts bij zijn beslissing of de abortus al dan niet moet worden uitge voerd. wordt bijgestaan door een team van deskundigen, die hij moet raadplegen. Na dit overleg beslist de arts. De arts mag alleen tot abor tus beslissen indien voort duren van de zwangerschap een ernstige bedreiging van de geestelijke of iichamelij- Compromis Omdat de verwachting was dat geen van deze twee voorstellen een meerderheid in de Kamer zou kunnen halen, kwam de WD met een compromis. In dit voor stel wordt voorzien in een adviesteam, waar de arts ge bruik van kan maken, hij is dit niet verplicht. De uitein delijke beslissing ligt in dit voorstel overigens niet bij de arts, maar bij de vrouw. In tegenstelling tot het voorstel van de PvdA, wil de WD wel degelijk een controle uitoefenen op de manier waarop de besluit vorming tot stand komt. Met name is hierbij van be lang, of de vrouw in volle vrijheid heeft kunnen be slissen of dat zij tot abortus wil overgaan omdat haar omgeving haar onder druk heeft gezet. Drie tegelijk Volgens de heer Geurtsen zal de behandeling van de drie wetsontwerpen vlak voor de zomervakantie in de Tweede Kamer plaats kun nen vinden. Die behande ling zal vrij uniek worden, omdat er dan drie wetsont werpen tegelijk in behande ling komen, die gedeeltelijk met elkaar in strijd zijn. Wordt dan een van de drie voorstellen aangenomen, dan zal in september de Eerste Kamer hierover kun nen beslissen. Aan het eind Mr. A. Geurtsen van dit jaar zal minister Van Agt dan moeten beslui ten of hij zijn handtekening dan onder het dan door het parlement aanvaarde wets ontwerp wil zetten, om niet. Niet tekenen? Zou dan het WD-voorstel aangenomen zijn, dan vér- wacht de heer Geurtsen, dat minister Van Agt het niet zal ondertekenen, maar dit zal laten liggen tot na de verkiezingen in mei 1977. De heer Geurtsen zou dit overi gens niet verstandig en niet juist vinden. Niet verstandig omdat de abortus weer inzet van de verkiezingen zou kunnen worden en niet juist omdat _bij het tot stand ko men van het kabinet Den Uyl is afgesproken, dat de regering geen initiatieven zou nemen om het abortus vraagstuk op te lossen, maar dat zij dit aan de Kamer zou overlaten. De heer Geurtsen vindt dat een mi nister altijd een wetsont werp. waar de meerderheid van het parlement achter staat, moet ondertekenen. Van onze sociaal-economische redactie AMSTELVEEN Hoewel iedereen zich ongerust maakt over de kostenstijging in de gezondheidszorg, zijn er ook enkele meeval lers te signaleren. De voorzitter van de Ziekenfondsraad, dr. W. L. P. M. de Kort heeft dit gisteren in Amstelveen in zijn jaar rede gezegd. Hij noemde onder meer de premies die voor 1976 zijn vastgesteld voor de verplichte ziekenfondsverzeke ring en de AWBZ: 9.6 en 3 procent, terwijl eerder in de premie-advie zen voor dit jaar percentages van 10,5 en 3.6 waren geraamd. In de ziekenhuissector daalde de gemid delde verpleegduur, het aantal op namen steeg iets minder, de bedbe- zetting daalde en er was sprake van een matiging Ln de stijging van de tarieven. Verder meldde dr. De Kort nog, dat de vermindering van het aantal geboorten de kosten van de kraam zorg, verloskundige hulp en kinder geneeskunde gunstig heeft beïn vloed. Een andere meevaller is dat de consumptie van geneesmiddelen minder is gestegen dan werd ver wacht. De lasten van de zieken fondsverzekering over 1975 zijn nog niet bekend. Maar er zijn volgens dr De Kort aanwijzingen dat ze voor de ver plichte en de bejaardenzieken fondsverzekering samen misschien een a twee procent onder de laatste raming blijven. Desalniettemin vertonen de totale kosten inderdaad een verontrusten de stijging. In 1950 was het door de sociale verzekering bestreken ge bied van de gezondheidszorg nog zo beperkt, dat kon worden volstaan met een premie van 3,6 procent. Dit jaar is voor de ziekenfondswet en de AWBZ samen al 12,6 procent nodig. Ds. De Kort noemde een aantal zaken, die tot bijzondere kostenver hogingen leiden. Zo zijn vorig jaar de tarieven van de academische ziekenhuizen extra verhoogd. Daar mee is vijftig miljoen gemoeid. De voor 1976 toegestane uitbreiding van het aantal personeelsleden per ziekenhuisbed zal een kostenstij ging van naar schatting veertig miljoen tot gevolg hebben. DEN HAAG De justitie moet de 42-jarige Hans L. uit Aken, die op verdenking van het plegen van een bankoverval in voorlopige hechtenis zit, onmiddellijk vrijlaten. Dit besliste gisteren de president van de rechtbank in Den Haag in de uit spraak van het kort geding dat de gedetineerde Duitser tegen de staat had aangespannen, is nog gisteren in vrijheid gesteld en door de vreem delingenpolitie op de trein naar Duitsland gezet. L., die ervan verdacht wordt op 4 april 1974 een bank in Oisterwijk te hebben beroofd, was al in twee in stanties voor dit delict veroordeeld maar de Hoge Raad verwees de zaak voor een nieuwe behandeling naar het gerechtshof in Arnhem. Dit hof zal op 4 februari uitspraak doen. In afwachting daarvan zou L. normaal gesproken in vrijheid worden gesteld, waren het niet dat hij in 1970 al een straf van vier jaar had opgelopen voor een roofoverval. In 1973 werd hij in voorlopige vrijheid gesteld, maar dat werd in januari van dit jaar weer ongedaan gemaakt door de staatssecretaris van justitie. Volgens de raadsman van de Duitser, mr. Schipper, was dit onrechtmatig, om dat de rechter nog niet definitief heeft beslist of L. wel schuldig is aan de overval in 1974. In zijn uitspraak in het kort geding overwoog de rechter dat zolang de verdachte zijn onschuld blijft vol houden en de rechterlijke macht hier over nog niet onherroepelijk heeft be slist, hem alle waarborgen van het wetboek van strafrecht moeten wor den vergund. Schuld en strafbaarheid mogen niet worden aangenomen alvorens daar over duidelijk is beslist, aldus de rechter in het kort geding. Hij be- slistte dan ook dat de verdachte on middellijk in vrijheid moet worden gesteld, onafhankelijk van een even tueel beroep van de staat tegen de ze uitspraak. (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! 'Is dat nou die film voor bo ven de achttien jaar?' (ADVERTENTIE) Een auto met technische kwaliteiten. rite maar weinig auto's in dere klasse evenaren. Een auto, waar Volvo met trots zijn naam aan geeft Een auto. die u moet ervaren met een proefrit VOLVO

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3