Vloerkleedjes mogen mee naar Curacao van de Antillen Eenheidsstaat te maken' deTijd Grens genaderd bij bezuiniging van defensie •iesland en Texel illen dijkverhoging Bestuur academie verwijdert studenten King pepermunt heb je altijd bij je. Opstand Surinamers in opvangcentrum Minister de Gaay Fortman in Tweede Kamer: /e 'Niet aandringen on Iangs °ntslaeen. omdat zij op eigen noemen van datum onafhankelij kheid' jeperkte bewaking geadviseerd 'Amerlid VVD wil Jèftwikkelingshulp ^eiba laten stoppen Weekblad Tweede Kamerleden van D'66: geen betaalde bijbanen Acupunctuur op een hond Politiemannen geridderd na gijzeling Professor mag zonder toga niet spreken KING Op zak, in tas of autokastje Minister Vredeling in Kamer: Antillen werven leerkrachten in Nederland Mammoetwet is ook daar van kracht rëïi ITEljDERDAG 22 JANUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 .v. n onze parlementsredactie Rjji N HAAG Minister De Gaay Fortman (Antilliaanse zaken) verwacht dat het erg moeilijk zal i om van de Nederlandse Antillen een eenheidsstaat te maken n IJ ddefor de vorming van een staat zijn gaan. Drie ministers van de MEP in dingen nodig, namelijk een het Antilliaanse kabinet- zijn lied. een volk en een regering. gezag kan uitoefenen. Er be- echter geen Antilliaans volk. bewoners van de Antillen heb- het ook nooit over het Antilli- tse volk, maar over: wij Aruba- l-Ci wij Curagaoenaars enzovoort'. illcl aaiiuilllgcil up initiatief gesprekken hebben ge- Initiatief gesprekken hebben ge voerd met Venezuela over een band met dit land na een eventuele on afhankelijkheid van Aruba. de mogelijkheid om van de allen na de onafhankelijkheid federatie van onafhankelijke ten te maken, was de minister eren. tijdens de behandeling in Tweede Kamer van de begroting r de Antillen, ook niet erg opti- tisch gestemd. Andere eilanden iie omgeving hebben dat ook al irmalen geprobeerd en toen is ook mislukt. iter De Gaay Fortman wilde ingaan op de vraag wat er moet worden gedaan als een van de eilanden eenzijdige onafhankelijk heid uitroept. Vooral op Aruba is er een sterke stroming, die dat wil. Zeer binnenkort komt er een dele gatie van de Arubaanse partij MEP die een aparte onafhankelijkheid voor Aruba wil naar Nederland, om met de Nederlandse regering te spreken. Tot zo lang wil de be windsman niet op deze vraag in- l een verslaggever SUWARDEN/TEXEL Zowel op Texel als in Friesland wil thol)n de dijken verhogen na de zware stormen deze maand. Gede- eerde staten van Friesland hebben zich uitgesproken voor ver ing van de zeedijk langs de Waddenkust- tussen Zwarte Haan e pde Ternaarderpolder. Datum De Gaay Fortman vindt, evenals de Tweede Kamer, dat er niet op een bepaalde datum moet worden aan gewerkt voor de onafhankelijkheid van de Nederlandse Antillen. Bo vendien moet er vanuit Nederland niet op worden aangedrongen dat de Antilliaanse regering een datum noemt. De algemene mening is dat dit moet worden overgelaten aan de Nederlandse Antillen zelf. Het overgrote deel van de Kamer vindt dat de onafhankelijkheid pas zijn beslag kan krijgen als de soci aal-economische en culturele ont wikkeling van de Antillen goed op gang is gekomen. Hiervoor vindt men dan wel noodzakelijk dat de afzonderlijke eilanden meer zeg genschap krijgen over een eigen bestuur en ontwikkeling. Toelating rnar als md< ond c 438! root plan behelst het aanleggen van geheel nieuwe dijk, waarbij het de huidige zeedijk gelegen hand en het gebied van de land- iale winningswerken ter grootte van l hectare worden ingepolderd, plan is voor de teelt van poot- tuujiappelen van groot belang. Na- icard (0ls^ onze Haagse redactie HAAG Het Tweede Kamer- en kVaalkens (WD) zal donderdag een interpellatie houden ®T voortzetting van de ontwikke- 1 .hulp aan Cuba. Het Kamerlid dat Nederland geen ontwik- 1 igshulp kan verlenen aan een dat 'zonder defensieve nood- oorlog voert of ten behoeve een beweging in een ander openlijk militairen laat opere- en/of daaraan materiële en fi- :iële steun geeft'. m/i omschrijving is volgens hem van toepassing, omdat dat zich openlijk heeft ingelaten de strijd tussen de verschillen- jingen in Angola, federlandse hulp zou, aldus de Waalkens, dan ook onmiddel- moeten worden opgeschort of ver lciigd als Cuba doorgaat met interventie in Angola, ran tuurbeschermers hebben zich echter heftig tegen dit plan verzet. Handtekeningen Dorpscommissies op het eiland Texel hebben de afgelopen week onder de bevolking 7000 handteke ningen verzameld onder een pro testbrief, die volgende week zal worden aangeboden aan de vaste kamercommissie van verkeer en waterstaat. In de brief wordt met klem gevraagd om zo spoedig mo gelijk het dijkverhogingsplan voor de oostkust van Texel te voltooien. Van de 25 kilometer dijk is 15 kilometer nog steeds niet op delta hoogte gebracht. Tijdens de hevige storm in de nacht van 2 op 3 januari steeg het water plaatselijk tot op enkele cen timeters van de dijkkruin, waardoor 132 gezinnen moesten worden ge- evacueerd. De Kamerleden van de CHU Tolman en Wisselink hebben minister Westerterp al vragen ge steld over de zeeweringen op Texel. Gisteravond heeft de stormvloed waarschuwingsdienst van Rijkswa terstaat weer beperkte dijkbewa king geadviseerd voor de sector Haiiinsen (Friese kust). Om een uur vannacht werd een hoge water stand verwacht van twee meter Meer over de gevolgen van de storm op pagina viif. (ADVERTENTIE) aoe bij nan imn 'Oppositieleider Hans in een boeiend interview: PvdA maakt zich los van achterban' Portret van t v oliereus Gulf: voor wie -uitwerkten Ferry, Bouke en Norbert? Het tragische ldejflevensverhaal van ambtenaar J. K. Feylbrief, alias burgerschrijver J. van métOudshoorn Politici en /vr»de kostenstijging van de sociale voorzieningen FC Utrecht-trainer Jan Rab: 'Voetbal is cultuur' Ster-acteur Gene Hackman: 'Ik ben niet gewelddadig'. Bon voor proefabonnement 8 weken de Tijd voor 10 gulden. aires Zonder postzegel zenden aan de Tijd. Antwoordnummer 6 Amsterdam. Betaling na ontvangst van acceptgiro. Overal te koop: f 2.-. Abonnementen: tel. 020 - 23 39 84 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De zes Tweede Ka merleden van D'66 hebben geen enkele betaalde nevenfunctie. De Kamerleden Terlouw, Beekmans en Nypels hebben wel enkele onbetaal de nevenfuncties. Dit blijkt uit een brief die de frac tie van 'D'66 gisteren aan Kamer voorzitter dr. Vondeling heeft ge stuurd. In de brief schrijft fractie voorzitter dr. Jan Terlouw dat D'66 geen enkele moeite heeft met het voorstel om de nevenfuncties van de Kamerleden ieder jaar aan de voorzitter mee te delen en ter inza ge te leggen. D'66 vraagt zich ech ter af of deze regeling wel voldoen de garanties geeft en oppert de mogelijkheid het voorstel van de voorzitter in het reglement van or de vast te leggen. Van een verslaggever ARNHEM Een boxer die vanwe ge versleten rugwervels en een ze nuwontsteking niet meer op zijn poten kon staan, is na een behan deling met acupunctuur (de uit China afkomstige naaldentechniek) weer op de been. Volgens de Arn hemse fysiotherapeut J. van de Heuvel, die de behandeling op ver zoek van een dierenarts uitvoerde, zijn de resultaten zodanig dat hij nadere studie van de mogelijkhe den aanraadt. Het Kamerlid Verwoert (DS'70) diende een motie in, waarin werd gevraagd aan de regering om een toelatingsregeling te ontwerpen voor Antillianen. Hij deed dit om dat volgens hem Nederland geen emigratieland moet worden, en ook nu niet moet zijn. Tijdens de be handeling van de onafhankelijk heid van Suriname in de Tweede Kamer, had Verwoert een dergelijke motie ingediend, die toen met grote meerderheid werd verworpen. Van een onzer verslaggeef sters ROTTERDAM De Rotter damse hoogleraar Arie van der Zwan (40) mag zijn inau gurele rede aan de Erasmusu- niversiteit niet uitspreken, omdat liij weigert voor deze gelegenheid een toga aan te trekken. Hij wil zich niet in deze officiële kledij hullen, omdat hij daar principieel een tegenstander van is. 'Ik heb nog nooit van mijn leven gelegenheidskleding ge dragen en zal dat ook nooit doen', heeft hij verklaard. Als troost mag hij zijn redevoe ring nu publiceren in het tijdschrift Economische Sta tistische Berichten. Professor Van der Zwan, die aan de Erasmusuniversiteit commerciële economie, markt analyse en bedrijfsstatistiek zal doceren, heeft zich des tijds bij zijn promotie ook niet aan de kledingvoor schriften gehouden. Het is gebruikelijk dat men bij deze gelegenheid een rokkostuum draagt. De heer Van der Zwan is in zijn gewone daag se pak gepromoveerd. De kledingvoorschriften van de Erasmusuniversiteit date ren van een jaar geleden. DEN HAAG Op het ministerie van justitie zijn gistermorgen wachtmeester A. de Vries van de rijkspolitie en hoofdinspecteur J. Dietz van de Amsterdamse gemeen tepolitie benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Zij kregen de onderscheiding voor de manier waarop zij hebben bijgedragen aan de oplossing van de gijzelingen in Beilen en Amsterdam. De 28-jarige wachtmeester De Vries was degene die in Wijster verschillende keren naar de trein ging om contact met de kapers op te nemen. De Amsterdamse hoofdinspecteur Dietz haalde bij de bezetting van het Indonesische consulaat twee mensen weg die na een sprong uit het raam gewond op straat waren blijven liggen. De onderscheidingen werden uitgereikt door de ministers Van Agt (justitie) en De Gaay Fort man (binnenlandse zaken). Wachtmeester De Vries werd gister- Op de foto die in Den Haag genomen werd, rechts wachtmeester A. de Vries uit Beilen. links de Amster damse hoofdinspecteur H. Dietz. avond officieel door het gemeente bestuur van zijn woonplaats Eellen ontvangen. Burgemeester A. A. Bec- kering van Rhijn, en commissaris van de koningin mr. A. P. Schilthuis en verste L. B. Bergsma richtten waarderende woorden tot de heer De Vries DEN HAAG Zestien studenten van de Katholieke Sociale Acade mie in Den Haag zijn van school verwijderd door het bestuur. De studenten, leerlingen van de eind examenklas van de dagopleiding opbouwwerk, hebben niet schrifte lijk willen verklaren 'loyaal mee te werken aan een bij het ministerie verdedigbaar schoolwerkplan en eindexamenregeling'. Van de 24 die werden aangewchreven om 'op te stappen', hebben er acht gebruik gemaakt van de mogelijkheid de verklaring te ondertekeken. Volgens het schoolbestuur waren er drie redenen om de leerlingen uit te schrijven. Zij zouden bewust les sen volgen van een niet aangestel de leraar methodiek en zouden de verwezenlijking van een school werkplan en eindexamenprogram ma onmogelijk maken. Bovendien gedroegen zij zich niet loyaal. De studenten vonden dat tien mi nuten per student te weinig was om zich te verweren. Bovendien waren zij van mening dat het vol tallige bestuur daarbij aanwezig diende te zijn en dat de bewuste vergadering openbaar moest zijn. In het conflict gaat het er vooral om dat zowel studenten en docen ten stellen dat zij het voor het zeggen hebben als het om de in houd van het onderwijs en het aantrekken van docenten gaat. Met het verwijderen van de zestien is de onrust op de academie weer opgelaaid. (ADVERTENTIE) Maar jc gebruikt deze 'instant verkwikker' pas als het ogenblik daar is - voor een frisse mond en frisse nieuwe energie. NIJMEGEN Jonge Surinamers die wonen in een tijdelijk opvan gcentrum in Nijmegen zijn in de nacht van dinsdag op woensdag in opstand gekomen. Zij zijn ontevre den over de uitkering die ze via CRM krijgen en wensen meer geld. De bewoners willen in ieder geval meer zakgeld en 's avonds de gele genheid bier of frisdranken te ge bruiken. De leiding van het cen trum waarschuwde de politie omdat het personeel en met name de di recteur van het opvangcentrum be dreigd zou zijn. Volgens de politie zijn er diverse vernielingen aangericht. In het op vangcentrum wonen 51 jonge Suri namers. Geen prijscompensatie voor KLM-vliegers Van een verslaggever SCHIPHOL De vliegers van de KLM krijgen over het vorig jaar niet de door hen gevraagde prijs compensatie. Dit heeft een arbi tragecommissie beslist. De directie van de KLM heeft gistermiddag een communiqué over deze zaak uitge geven. waart het volgende stond: 'In septenber 1975 ls op verzoek van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers (VNV) de vraag of voor het jaar 1975 een prijscom pensatie op de bestaande salarissen zal moeten worden toegekend aan arbitrage onderworpen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Vrede ling (defensie) meent dat bij het huidige defensieplan de grens voor verdere bezuinigingen is ge naderd. 'Als er verder bezuinigd moet worden is het beter een meer fundamentele oplossing daarvoor te vinden dan in plaats daarvan een onverantwoorde druk op het hele apparaat te leggen, zei hij. Minister Vrede ling stemde met deze uitlatingen in met de analyse van onder meer de PvdA en AR dat er bij verdergaande bezuinigingen niet aan een nieuw defensieplan met taakafstotingen ontkomen zal kunnen worden. Minister Vredeling was verheugd over de door mevrouw Van Leeu wen (AR) uitgesproken bereidheid tot overleg inzake deze fundamen tele herziening van de defensie grondslag. 'We moeten er samen uit komen', zei Vredeling. Binnen defensie wordt momenteel bestudeerd hoe nog verdere bezui nigingen kunnen worden gereali seerd zonder taakafstotlng. Lukt het niet daarmee de gevraagde be zuinigingen te vinden dan zou het kabinet over taakafstotlng moeten beslissen. Minister Vredeling bena drukte dat de bijstelling van de financiële meerjarenplanning voor defensie apart staat van de nog komende algemene bezuinigings ronde die het kabinet nu voorbe reidt. In die bijstelling zal voor 1977 en 1978 in totaal nog vijfhon derd miljoen worden btzuinlgd. De opmerking van Vredeling zou er op neer kunnen komen dat boven die vijfhonderd miljoen nog' verde re bezuinigingen nodig kunnen zijn. De minister onderstreepte echter wel dat die bezuinigingen alleen doorgevoerd sullen worden Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Nederlandse leerkrach-ten die op Curacao willen werken kunnen hun vloerkleedjes en matjes meenemen. Het gasfornuis kan ook meeverhuizen, maar dan moet het wel worden aangepast voor propaangas. Spullen die je alleen in Nederlandse winters nodig hebt kun je thuis laten. Op nieuwe matrassen die je meeneemt moet je invoerrechten betalen. We putten deze gegevens uit een gidsje met inlichtingen, dat bestemd is voor leer krachten in Nederland die willen solliciteren naar een baan op Curagao. Eind vorig jaar hebben de besturen van het openbaar, het protes tants-christelijk en het rooms-katholiek onderwijs van Curagao in Nederlandse dagbladen geadverteerd. Bij nagenoeg alle soorten van onderwijs bestaat dringend behoefte aan leerkrachten. Gegadigden kunnen terecht in het basisonderwijs, het buitengewoon onderwijs, bij MAVO. HAVO en V.W.O. Bij het lager beroepsonderwijs bestaan geen vacatures. Dezer dagen is een wervings commissie uit Curagao in ons land om met sollicitanten te spreken. De commissie houdt zitting in Utrecht (tot 23 jan uari, hotel Smits). Arnhem (26-28 januari, hotel Carne gie), Groningen (29-30 janu ari. hotel Frigge) en Tilburg (2-4 februari, generalaat Fra ters). Het toeval wil dat uit gerekend deze week de Ne derlandse minister van on- derwijs, dr. J. A. van Ke- menade, een bezoek aan de Antillen brengt Beide bezoe ken ton enaan, dat er nog al tijd een nauwe band bestaat tussen het onderwijs in Ne derland en op de Antillen. De onderwijswetgeving van Curagao is een getrouwe kopie van de Nederlandse. Zelfs de mammoetwet met al zijn cu rieuze schooltypen is hier overgenomen. Zo langzamer hand wordt echter het besef sterker dat het onderwijs meer op Antilliaanse leest geschoeid moet worden, om dat de problemen daar heel anders zijn dan in Nederland. Papiamenfs Een belangrijk gegeven is dat driekwart van de schoolkin deren thuis Papiaments spreekt, as in de volgende cursus wordt een begin ge maakt met de invoering van het Papiaments als voertaal op kleuterscholen en in de laagste klassen van het basis onderwijs. Een ander probleem is het gebrek aan goed lesmateriaal. Leerboekjes over ijspret en bollevelden worden steeds minder gebruikt, maar het blijft moeilijk goede leermid delen te krijgen die geschikt zijn voor de Antillen. Het aantal inwoners van de An tillen is eigenlijk te klein (237.000 inwoners, verspreid over zes eilanden) om de produktie van verantwoorde leermiddélen rendabel te ma ken. Over de behoefte aan leer krachten voor de volgende cursus schrijft Wim Mast, zelf leerkracht aan een van de protestants-christelijke scholen, ons: 'De voorkeur blijft uitgaan naar leerkrach ten van de Antillen zelf. Die moeten de ruggegraat van het onderwijs vormen. Toch zul len er in augustus op Cura gao weer tachtig leerkrach ten van buiten nodig zijn. Ook het protestants-christe lijke onderwijs heeft weer veel mensen nodig.' Volop dienstbodes In de voorlichtingsfolder, waaruit we reeds een en an der citeerden, blijkt dat een contract met een Antilliaans schoolbestuur -niet onaantrek kelijk is. Ondanks de woning nood zijn (soms na een korte wachttijd) wel huizen te vin den. Dienstbodes zijn nog vol op te krijgen. De financiële voorwaarden zijn niet ongun stig. Leraren die gewend zijn al tijd in trui te lopen moeten er echter wel rekening mee houden dat bij officiële ge legenheden een donker pak met overhemd gepast is. Da mes moeten, behalve hun vloerkleedjes, ook een cock tailjurk meenemen. als ze verantwoord zijn. Als dat niet mogelijk ls zal er wellicht toch meer geld voor defensie uitgetrok ken moeten worden. Taakuitwisseling De taakuitwisseling met andere NAVO-partners kan volgens Vrede ling een belangrijke bezuiniging op langere termijn opleveren. De West- duilsers staan volgens hem niet af wijzend tegenover uitruil van ta ken. Vredeling waarschuwde echter- dat de Duitsers daarvoor minder zullen voelen naarmate de Kamer meer op eenzijdige taakafstoting' aandringt. Bezuinigingen door nu eenzijdig de landmacht lm te krim pen en daarmee niet de onderhan delingen tussen NAVO en War schaupact af te wachten over we derzijdse troepen vermindering, wees Vredeling zonder meer af. Hij ontried de Kamer nadrukkelijk een voorstel van het PPR-kamerlid Waltmans over te nemen die het extra-geld dat nodig ls om de land macht op peil te houden wü schrappen uit de begroting. Daarbij gaat het om 104,9 miljoen gulden. Vredeling bestreed de opvatting, geuit van WD-zijde, dat Nederland in de NAVO niet meer als betrouw baar bondgenoot zou worden be schouwd. Volgens hem is er geen enkele reden voor die opvatting. Hij sprak waardering uit voor het principiële defensiebetoog van me vrouw Van Leeuwen (ARP). In gro te lijnen was hij het eens met de spanning tussen de middelen en de doeleinden van defensie. Ook de militairen, zo benadrukte hij. zijn doordrongen van de gevaren van de bewapeningswedloop en de nood zaak die te beheersen. Dat Inzicht is bepaald niet beperkt tot pacifis ten, en voorstanders van eenzijdige ontwapening. Vredeling wees de kri tiek op de huidige reorganisatie van de defensie-topstructuur van de hand. HIJ was niet bereid deze reorganisatie anders aan te pakken, zoals het PvdA-kamerlid Dankert had bepleit. Compensatie-regeling Over de compensatie-regeling voor overwerk van militairen zei minis ter Vredeling, dat hij waarschijn lijk aanstaande dinsdag nadere me dedelingen zal kunnen doen. Giste ren meldden wij al, dai minister Boersma (sociale zaken) bereid ls, deze compensatie-regeling ondanks de algemene loonmatiging toch te' laten doorgaan. De ministers Vre deling en Boersma bekijken op het. moment nog. hoe de compensatie regeling het best kan worden inge voerd. Minister Vredeling noemde het te legram waarin de bevelhebbers ver leden week de militairen hebben gewaarschuwd tegen acties In ver band met het niet doorgaan van de compensatieregeling, een stuk goed beleid. Hij was het volstrekt oneens met de kritiek, onder andere van PvdA-ziJde. dat het telegram de spanningen binnen de krijgsmacht zou hebben verhoogd. Minister Vredeling kon ten aanzien van de vraag, of de Neptunes ln de toekomst af of niet vervangen zul len worden, geen duidelijk antwoord geven. De mogelijke vervanging, zei hij, maakt onderdeel uit van de stu die die op dit punt wordt verricht. Mevrouw Van Leeuwen (ARP) had duidelijkheid hierover verlangd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3