uid-Afrika aarzelt over Angola 'Groene revolutie' vergroot ongelijkheid en werkloosheid Stakende arbeiders in Spanje onder militaire tucht /O vormt politieke oep op door Israël zette Jordaanoever 3 IJsland stelt ultimatum aan Britten Lloyd luidt Lutine-bel voor tanker Indiase rampmijn leeggepompt gering van MPLA en UNITA, zonder FNLA, voorgesteld S* isident gert ontslag imier Spoorwegpersoneel moet aan het werk Hindorie wil toch aan debatten over begroting deelnemen Adeleide staat nog overeind ,G 20 JANUARI 1976 BUITENLAND TROUW-KWARTET 7 te, r« 3 ko ESBURG LOEANDA (Reuter, UPI, AP) Zuid-Afrika aarzelt over Angola. Binnen enkele zal de Zuidafrikaanse regering een beslissing nemen of zij haar troepen terugtrekt of dat zij ieer steun zal geven aan de pro-westerse bewegingen in Angola. twi rd gisteren vernomen in be- are kringen in Johannes- ^JjVolgens de zegslieden hangt onder andere af van cht van de aanval van de (volksbeweging voor de be- id( g van Angola) op het zuide- ont. In militaire kringen in ïesburg werd vernomen dat 'Bfyepen van de pro-westerse (nationale front voor de be- van Angola) en UNITA ,^lie unie voor de totale on- 131 elijkheid van Angola) volle- ®0J ier de voet worden gelopen. „.4ITA daarentegen maakte zelf van enige successen. Zo aanvallen van de MPLA op [n het zuidoosten en Kela in m den opnieuw zijn afgeslagen. PLA troepen zijn versterkt ~!p ubanen en beschikken over en artillerie van Russische MPLA-troepen staan op C1itometer van Loeso, dat aan ;Sp angrijke Benguela-spoorlijn hgt die Zambia met de zee ver bindt. In Kela zouden grote voorra den wapens en andere militaire uit rusting uit Zuid-Afrika voor de UNITA opgeslagen liggen. De beslissingen van de Zuidafri kaanse regering om de steun op te voeren of juist te beëindigen is verder afhankelijk van de resulta ten van het bezoek van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger aan Moskou. Verwacht wordt dat hij de Russi sche leiders een totale beëindiging van alle buitenlandse steun aan de bevrijdingsbewegingen in Angola zal voorstellen. STAAK HET VUREN Volgens de Johannesburg Star pro beren 22 gematigde Afrikaanse lan den op het ogenblik de pro-wester se bewegingen in Angola te bewegen een staakt-het-vuren te aanvaarden en een regering van nationale eenheid te vormen. De krant haalt zegslieden in Zambia aan die zeggen dat de 22 landen hebben voorgesteld dat MPLA-lel- der Neto eerste minister wordt van een dergelijke regering en UNITA- leider Savimbi vice-premier. De FNLA zou moeten worden uitgeslo ten omdat samenwerking tussen deze beweging en de MPLA niet mogelijk is. In UNITA krijgen is op de berich ten geregeerd dat niet zónder de FNLA met de MPLA gesproken zal worden. Ook werd tegengesproken dat FNLA en UNITA troepen on derling slaags zijn geraakt. Volgens een zegsman hadden alleen wat schermutselingen plaatsgevonden tussen UNITA eenheden en afge scheiden FNLA-militairen, die hij omschreef als 'doodgewone bandie ten'. ZAMBIA: HARDE LIJN De Zambiaanse regeringskrant Zambia Daily Mail heeft een harde Mjn voorgesteld tegenover Zambia- nen die achter de MPLA staan. De krant wil hen op Russische manier straffen. Volgens het blad worden Angolese volgelingen van de MPLA die 'uit de pas raken' in 'haastig uit mierenhopen gehakte kerkers ge gooid'. In de Sowjet-Unie worden diegenen die het oneens zijn met de leiding naar Siberië verbannen, aldus de 'Zambia Daily Mail'. 'Ze hebben ook een ander systeem, dat nergens ter wereld zijn gelijke kent. waarbij zij die afwijken van het met rozen geplaveide pad naar het marxistische Utopia krankzin nig worden verklaard en bijgevolg recht krijgen op de kostbaarste psychiatrische behandeling van het land. Het blad meende dat het mis schien goed zou zijn deze behande lingen toe te passen 'op enige van onze landgenoten die vurige be wonderaars zijn van het MPLA- systeem'. Afgelopen week betoogden honderden studenten in Loesaka voor de MPLA en tegen Zambia's officiële politiek. Zambia is voor stander van een nationale regering in Angola. van pagina 1. •r uit Syrië Libanon zouden inengekomen. Dergelijke wegingen werden gisteren tl bekend gemaakt. Ook het |nse persbureau Wafa ver- van t roepenbewegingen le Syrisch -Libanese grens e weten. jd elders in Beiroet is ook _elaaid. In de afgelopen 48 fn er minstens 150 mensen leven gekomen en 300 ge braakt. In negen maanden d tussen moslems, christe- Palestijnse eenheden zijn •eer 9.000 mensen omgeko- 19.300 gewond, tgveld van Beiroet is nog loten. Rond 200 Libanese •n hebben de Libanese am- ln Cairo gisteren verschei- sq bezet, gehouden uit pro- de wijze waarop de Liba- Iders de crisis in Libanon hebben'. De studenten de ambassade na hun op- te hebben utieengezet tegen- ambassadeur. In een ver veroordeelden de studenten estderventie van het Libanese ide| Izitting aeej as fetaris-generaal van de Ara- tdigïLiga Mahmoud Riad, heeft issabische staten gisteren opge- •illaa tot een spoedzitting over orti. Volgens hem is dit de e^iogelijkheid om de 'dreigen- ierib voor Libanon en de Pa le en af te wenden'. Volgens Riad tn dergelijke vergadering ëlische interventie in de burgeroorlog voorkomen, elijke interventie zou een 1. tot uitroeiing van de Pale- kunnen inhouden. [had de Israëlische minister ifensie, Sjimon Peres, een waarschuwing aan het adres aettië gericht tegen interventie jnsinon. Peres zei op een beëi- et^ plechtigheid van Israëlisch i dat 'als een buitenlandse leid zich mengt in de strijd epnon Israël gedwongen zal 2 m nodige defensieve maat re- nemen om zijn veiligheid I^Jekeren en ik wil dat Syrië Grijpt. Ik herhaal slechts wat Jfaëlische kabinet zei. maar ;n dat Syrië ons standpunt begrijpt. 'De minister zei ^«dat Israël zich niet zou be- met constitutionele wijzi- in Libanon, daar deze een ilnnenlandse aangelegenheid zijn. lering van de republiek lemen heeft de Arabische ilddels voorgesteld een per- Arabische 'vredesmacht' te die ook in Libanon kan *^1 ingeschakeld. Deze Arabi- Tedesmacht' zou gevormd worden naar het voorbeeld V.N.-vredesmacht in het S^-Oosten. De Spaanse koning Juan Carlos en eerste minister Navarro in ge sprek over de toestand in het land. MADRID (AP, UPI, Reuter) De Spaanse regering heeft gisteren de stakende personeelsleden van de spaanse spoorwegen onder de militaire tucht geplaatst en hen opgedragen onmiddellijk hun werk te hernatten. Het regeringsbeleid is er volgens een zegsman op gericht stakingen met een zuiver economisch karak ter toegeeflijk te benaderen, maar in te grijpen als het publiek lijdt onder de staking. Bij de spoorwe gen staakten slechts 12.000 van de 73.000 werknemers, maar de staking dreigde het spoorwegverkeer te ver lammen omdat de actie zich con centreerde op de reparatiewerk- plaatsen, waardoor volgens de rege ring 'een ernstige situatie van ver storing van de openbare orde ont stond'. Vorige week werd stakend ptt-personeel Ln madrid in het le ger ingelijfd. Volgens een woord voerder van de spoorwegen liepen de tremen weer volgens het boekje j VIV (AFP) Op de bezette westelijke oever van de Jor- 3bet name in Samaria, is op aanwijzing van de Palestijnse ingsorganisatie (PLO) een politieke groep gevormd. Deze tfh voorbereiden op vertegenwoordiging van de Palestijnen onderhandelingen over de toekomst van Cis-Jordanië ingeval 'ou blijven weigeren met de PLO te onderhandelen. me zaa m 111 omw .1 tig irijft de deskundige voor Ie zaken van het Israëlische Yedioth Aharonoth. Vol- ontmoeten de leden van oep. die de burgemeester bloes. Toelkarem. Ramallah j "oormalige burgemeester van (tijdens het Jordaanse be vat. elkaar min of meer j in Jericho. Tijdens deze >msten proberen zij hun op- !n met elkaar in overeen- ig te brengen tegenover de 'ende denkbeelden van de the regering, het blad heeft deze ont- ig een zekere onrust veroor- inder de Cis-Jordaanse per seden die zich nog verbon- Hen met het Jordaanse be tere ontwikkeling wordt zeer htig Ln Amman gevolgd. «Jl li 1 d spn nen>, aa <t 7 ne )e?e i Van zijn kant schrijft de politieke correspondent van Yedioth Alharo- noth dat de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Yigal Al- lon. verklaard heeft dat. volgens de VS Jordanië nog steeds belangstel ling heeft voor het sluiten van een interim-akkoord dat, op een of an dere wijze weer zou leiden tot een Jordaanse aanwezigheid op de wes telijke Jordaanoever. Do Amerikanen hebben Allon daar om gevraagd of Israël al het moge lijke wil doen opdat een tussentijds akkoord spoed g met Jordanië ge sloten kan worden teneinde vorde ringen va nde PLO in Cis-Jordanië tegen te gaan. De Amerikanen zou den willen dat deze eerste Lnterim- regeling met Jordanië zou worden gevolgd door een derde tussentijdse regeling met Egypte. nadat de regeringsmaatregel was gepubliceerd in de staatscourant en de militaire distinctieven waren uitgereikt aan het treinpersoneel. Inlijving in het leger betekend dat het treinpersoneel nu de orders van de kapiteins generaal van de negen militaire disctricten van Spanje moet opvolgen. Werkweigering kan de betrokkene voor de krijgsraad brengen. Ook metro Volgens de berichten zou de rege ring soortgelijke maatregelen wil len treffen tegen het personeel van de Madrileense metro, dat van plan zou zijn voor de tweede keer in staking te gaan. Linkse oppositie groepen hebben geprotesteerd tegen de maatregelen van de regering en opgeroepen tot een grootscheepse demonstratie in het centrum van Madrid voor vanmiddag. In een felle toespraak tot de natio nale raad van de 'beweging' de enige wettige politieke organisatie van Spanje keerde premier Navarro zich fel tegen de golf van demon straties en stakingen in Spanje. Navarre verklaarde dat zijn rege ring volledig op de hoogte is van de oorsprong, sterkte en doeleinden van de ondergrondse activiteiten waarmee Spanje op het ogenblik wordt geconfronteerd. Navarro zei verder dat zijn regering 'gereed staat om met energie en krachtda digheid gebruik te maken van alle onderdelen van de Spaanse wetge ving' om de ondergrondse activitei ten te bestrijden. Ofschoon uit vakbondskringen is voorspeld dat he taantal stakingen in Spanje deze week zal verminde ren. ziet het ernaar ui dat de sta kingsgolf. die de derde week is ingegaan, nog wel even zal voort duren. Er moet nog worden onder handeld over de vernieuwing van zeven honderd aflopende arbeidso vereenkomsten. Het is voor de tweede maal binnen een week dat koning Juan Carlos gebruik maakt van zijn bevoegd- heid om werknemers onder de krijgstucht te plaatsen. Vorige week werden de post bes tel Iers onder mi litair gezag geplaatst nadat zij en kele dagen hadden gestaakt. Het afgelopen weekeinde heeft de Spaanse politie 55 personen gear resteerd omdat zij een illegale bij eenkomst zouden hebben gehouden. REIJKJAVIK (AF, Reuter) De IJslandse regering zal zaterdag om middernacht de betrekkingen met Groot-Brittannië verbreken als dat land niet voor die tijd zijn oorlogs schepen heeft teruggetrokken uit de zone van 200 mijl die IJsland sinds 15 oktober beschouwt als zijn visserijwateren. De IJslandse rege ring eist tevens dat de Britse regering de Nimrod-vliegtuigen te rugtrekt die t-oezioht houden op de Britse vissersvloot. Als de Britten niet op het ultimatum ingaan zal IJsland ook nlett meer samen met Groot-Brittannië deelnemen aan NAVO-bijeenkomsten. Dit is besloten op een buitengewo ne vergadering van de IJslandse regering. NAVO-secretaris-generaal Luns heeft een bezoek gebracht aan IJsland en is op het ogenblik in Londen voor overleg. Om die reden werd het bericht van het ultimatum in de Britse hoofdstad met grote verbazing ontvangen. Zeker omdat IJsland eerder had laten weten dat geen stappen zouden worden on dernomen voor Luns' gesprek met de Britse regering. De IJslandse stap volgde gister avond op een nieuw incident. In de loop van de diag kwam het 50 mijl ten oosten van IJsland tot een aanvaring tussen de Britse treller Lord Jelliooe en de IJslandse kan- noneerboot Aegir. Volgens zegslie den ln Reijkjavik ramde de vissers boot met opzet het IJslandse scihlp toen dit probeerde de kabels van de sleepnetten stuik te varen. LONDEN (Reuter. AP. DPA) De Britse verzekeringsmaatschappij heeft de Lutine-bel geluid voor de Noorse mammoettanker Berge Istra. Dat betekent dat het schip defini tief als verloren wordt beschouwd na het oppikken van twee overle venden uit de Stille Oceaan. Zij hebben gemeld dat de meer dan 227 duizend ton metende tanker na drie zware ontploffingen is ver gaan. De twee geredde mannen wa ren op het dek aan het werk en konden daardoor overboord sprin gen. De 30 andere opvarenden moeten zijn verdronken. Twintig dagen dreven de twee rond op een vlot voordat zij zondag door een Japans schip voor de Filippijnse kust werden opgepikt. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van defensie be streed gisteren aanvankelijk dat de twee drenkelingen van de Noorse tanker zijn. Volgens hem had het schip geen Taiwanezen aan boord. Later bleek echter dat de twee ge redden Spanjaarden zijn. PARAMARIBO Het Surinaamse VHP-staten lid ir. G. Hindorie. die bij zijn eigen partij in ongenade is gevallen, zal zich bij de behande ling van de begroting in het parle ment afzonderlijk opstellen. In een brief aan staten voorzitter Wijntuin verzoekt Hindorie de sta ten voorzit ter er rekening mee te willen hou den dat hij deel wil nemen aan de debatten, ondanks bet feit dat hij door de VHP is gewipt uit alle commissies van rapporteurs. Hindorie had tot voor kort zitting ln de commissies voor opbouw, al gemene zaken, openbare werken en verkeer, en arbeid en volkshuisves ting. Ook trad hij regelmatig op als woordvoerder van de VHP bij soci ale en economische zaken. Volgens Hindorie heeft zijn partij geprobeerd hem monddood te ma ken bij de komende parlementaire activiteiten. Hij vindt dit onaan vaardbaar. Daarom heeft hij sta- tenvoorziter Wijntuin aangekon digd dat hij tijdens de begrotings behandelingen het woord wil voe ren bij de begrotingen van algeme ne zaken, financiën, economische zaken, opbouw, openbare werken en verkeer, sociale zaken, arbeid en volkshuisvesting. Een typisch beeld van de 'groene revolutie' gev en deze rystterrassen op Java. door Nico Kussendrager Tijdens de wereldvoedselconferentie (november 1974) stelde de vader van de 'groene revolutie', dr. Norman Borlaug, voor de afgevaardigden tien dagen zonder eten en de laatste dagen ook zonder drinken op te sluiten. Dat ^ou hen er toe bewegen beslissingen te nemen Waar de hongerlanden wat aan hadden. Het is er natuurlijk niet van ge komen, maar met zijn niet serieus bedoelde voorstel gaf Borlaug aan dat de oplossingen voor het we reldvoedselprobleem in een ande re richting moeten worden gezocht dan tot nu toe is gebeurd. Borlaug was de man, die het ge bruik van nieuwe zaadsoorten (vooral tarwe en rijst) en betere bemestingsmethoden in ontwikke lingslanden propageerde. Zaadsoor ten met een hoge voedingswaarde die zeer gevoelig zijn voor kunst bemesting, maar ongevoelig voor daglengte zodat ze niet alleen in de tropen maar ook op hogere breedten gezaaid kunnen worden. Het gebruik van deze nieuwe, veel opleverende zaadsoorten werd be kend onder de wat overspannen naam 'groene revolutie'. De eerste successen waren enorm: Mexico kon tarwe gaan uitvoeren in plaats van dat het moest invoe ren. India verdubbelde de produk- tie en Pakistan werd vrijwel zelf voorzienend. De wereld juichte, eindelijk was er een mogelijkheid gevonden om het voedselprobleem te lijf te gaan. Norman Borlaug kreeg in 1970 de Nobelprijs voor de vrede. Toen kwam de kater En toen kwam de kater. De 'groene revolutie' had veel nadelen en de ongelijkheid in cèe derde wereld werd er groter in plaats van klei ner door. De 'groene revolutie' is wel het beste bewijs dat westerse technieken en westerse kennis niet zo maar kunnen worden overge plant naar ontwikkelingslanden. Van te voren moet degelijk worden bekeken wat de gevolgen zijn. An ders worden de ontwikkelingslan den opgezadeld met technieken waarmee ze er eerder op achter- dan op voruit gaan. Hoe dat ge beurde bij de 'groene revolutie' blijkt uit recente artikelen in Science, het Geografisch Tijdschrift, uit Lester Browns boek 'By bread alone' en de New York Times. De 'groene revolutie' kost boeren in ontwikkelingslanden handen vol met geld. Ze moeten duur zaaigoed en dure kunstmest kopen om een hogere produktie te krijgen. Inves teringen per hectare zijn veel gro ter dan bij de 'oude manier' van landbouwen. Op de Filippijnen had een boer voor invoering van de nieuwe methoden 20 dollar aan kosten, daarna 200. De grote boe ren hadden voor die investering het geld wel en als ze het niet hebben kunnen ze in ieder geval lenen. Kleine boeren in ontwikke lingslanden hebben geen soe en dus het nakijken. Ook waren de kleine boeren veel banger om met de nieuwe zaadsoorten te beginnen dan de grote landbouwers. Als een boer maar één oogst van de honger afstaat bedenkt hij zich wel twee keer voordat hij aan nieuwigheden begint waarvan hij nog maar moet afwachten wat de voordelen zijn. De grote boeren kunnen die risico's veel beter nemen. Bovendien schoot door de leningen die de grote boeren opnamen de rente omhoog; kleine boeren kwamen aan het lenen van geld nu hele maal niet meer toe of moesten nog hogere rentepercentages betalen. Verschuldiging en woeker in de derde wereld is door de 'groene revolutie' alleen maar groter ge worden. Grondprijzen hoger De kleine landbouwers gingen er ook op achteruit door de stijging van de grondprijzen. De belang stelling voor de landbouw groeide door de 'groene revolutie', waar door meer betaald werd voor de grond. Verpachters die zich anders nooit lieten zien eisten een hoge re pacht of wilden de grond terug om hem zelf te kunnen bewerken: de kleine pachters moesten de grond verlaten. Uitbreiding van het grondbezit gaf de grote boeren de mogelijkheid om te mechaniseren; om tractoren in te schakelen in plaats van men sen. Zo vergrootte de 'groene revo lutie' de reusachtige werkloosheid in de derde wereld in plaats van ze kleiner te maken. Eerst was gedacht dat door de nieuwe zaadsoorten er juist meer werk zou komen om dat deze variëteiten meer aandacht bij het geschikt maken van de grond, bij het zaaien en bij het oogsten. Ook maken ze twee oog sten per jaar mogelijk wat even eens meer werk oplevert. Maar juist doordat de 'groene revolutie' zo arbeidsintensief was gingen de grote boeren over op machines in plaats van mensen. Olie en kunstmest Machines slurpen benzine en door de stijging van dfc olieprijzen werd ook de kunstmest duurder. Bij het uitstippelen van de 'groene revo lutie' was de duurdere olie niet voorzien; er was zelfs uitgegaan van légere prijzen. Door die mis rekeningen heeft de 'groene revo lutie' de afhankelijkheid van de arme landen vergroot. Om de olie- en kunstmestrekeningen te betalen hebben zy zich nog verder ln de schulden moeten steken, waardoor de ongelijkheid tegenover de ryke landen werd vergroot. Regionale tegenstellingen binnen ontwikkelingslanden namen toe doordat in de ene streek nieuwe zaadsoorten wél werden toegepast en soms met schijnbaar succes en in de andere niet. Voorbeel den zijn Java (waar irrigatie mo gelijk is) en Madoera (waar be vloering op de kalkrijke bodem uitgesloten is) en Oost en Weet Pakistan (in West-Pakistan gedijen de nieuwe tarwesoorten goed, ter wijl in Oost-Pakistan de overstro mingen bijna iedere' rystaanplant vernietigen). De New York Times heeft deze tegenstellingen als een aanleiding genoemd voor de af scheiding van Oost-Pakistan (nu Bangladesj). De 'groene revolutie' heeft ook verder de spanningen in de ontwik kelingslanden doen groeien. Ge woonten en gebruiken uit traditio nele samenlevingen verdwenen. In het GT wordt Sava genoemd waar landlozen vroeger tegen betaling in rijst mochten helpen bij de oogst. Nu wordt de rijst vóór de oogst verkocht aan een handelaar en die heeft aan dergelijke plaatse lijke gebruiken geen boodschap. Uit een rapport van de Wereldbank blijkt hoe in India en Pakistan als elders in de derde wereld onder linge eeuwenoude verplichtingen verdwijnen; eigenbelang gaat voor andermans of het algemeen belang. De 'groene revolutie' heeft die ten dens versterkt. Armoede bestrijden De 'groene revolutie' heeft nie ge bracht wat ervan verwacht werd. Het voedselprobleem in de wereld kan niet worden opgelost met 'wonderzaad' dat maar kort voor deel oplevert en de ongelijkheid, de werkloosheid en de afhankelijkheid van de arme landen vergroot. Be strijding van armoede is bestrijding van honger (zie het eerste artikel in deze serie van twee). Als men sen geld hebben om eten te kopen en de boer een redelijke prijs kan verwachten wordt het voor hem aantrekkelijk te zaaien. In zijn boek 'By bread alone' neemt Lester Brown veel van zijn optimis me over de 'groene revolutie' uit 'Seeds of change' terug. Hij geeft het niet uitkomen van de verpach tingen en het averechtse effect toe. Maar, zegt Brown, de 'groene revo lutie' heeft de politieke, sociale en economische ongelijkheid en span ning niet gemaakt, ze heeft ze al leen aan de oppervlakte gebracht. NEW DELHI (AP) De steenko lenmijn in het Indiase Chashella die 24 dagen geleden onderliep, waarbij 375 mijnwerkers werden vermist, is leeggepompt. De eerste leden van de reddingsploeg zijn naar beneden gegaan. Er werden geen levenden meer aangetroffen, wel een onbeschrijflijke massa van nagenoeg vergane lijken en mod der. Drie lichamen werden mee naar boven genomen, geïdentifi ceerd voor zover dat kon. en begra ven. De mijnramp was de ergste die de wereld ooit heeft meege maakt. De mogelijkheid bestaat dat men niet zal trachten de doden of wat daar nog van over is te bergen, maar dat de mijn zal worden afge sloten. In het parlement te New Delhi is door twee communistische afge vaardigden gezegd dat de regering, die eigenares is van de mijnen, veel te lang heeft gewacht met het krachtig naleven van de onder grondse veiligheidsvoorschriften. 'De vraag is hier niet wat er is gebeurd, maar waarom pas zo laat. Die ramp had al Jaren geleden kunnen gebeuren', aldus Kalyan Roy die ook secretaris-generaal van de mljnwerkersbond ls. Roy en andere leden van het Ho gerhuis eisen dat de functionaris sen van de mijn die voor de ramp verantwoordelijk konden worden gesteld worden geschorst zolang het onderzoek nog voortduurt. ZIJ me nen dat er nieuwe veiligheidsvoor schriften moeten komen en dat de gezinnen van de slachtoffers een hogere vergoeding moesten krijgen. Zij ontvangen thans leder 10.000 roepies (ongeveer 7000 gulden). Minister van arbeid Raghoenatha Reddy zei dat hij niet wilde Ingaan op beweringen over corruptie en wanbeheer om dat dit ten aanzien van het onderzoek een vooroordeel kon scheppen. Over verhoging van zinnen wordt door de regering de uitkeringen aan de getroffen ge reeds beraadslaagd, zo 2ri hij. ADELAIDE (Reuter. UPI) In de Australische stad Adelaide te giste ren niets gebeurd. Er is geen aard beving geweest, geen springvloed en de 800.000 Inwoners hebben op geen enkele andere wijze narigheid ondervonden. Die was voorspel door huisschilder en 'zlener-naar-rigen- zeggen' John Nash. Tussen haif rif en twaalf uur had de stad door een aardbeving en springvloed met de grond gelijk gemaakt moeten wor den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7