Top van Defensie kan de geld-problemen niet aan dichtbij mentaar Tweede Kamer spreekt deze week over legerkwesties i-drama jnon Monsterdepressie weerrapporten Sneeuwberichten Al in 1719 vijfling in ons land dienstkrant jubileum RTET^G 20 JANUARI 1976 BINNENLAND TROUW-KWARTET 5 zo lang geleden - op het it van de moeilijkheden bij ;eling van de Surinaamse len - sprak een minister uit het ■Den Uyl over de Antilliaanse Evertsz als over 'een Godsge- Üde daarbij natuurlijk op de ige manier waarop deze kleine, goedgemutste en waarschijn- intelligente politicus probeer- eweldige en nog maar nauwe- helex* de oppervlakte gekomen gen binnen de Nederlandse 1 te analyseren en - op een wat termijn - op te lossen, roor J ,u de vraag of Evertsz nog de dt gelaten dit laatste te be- De politieke impasse waarin taanse partij MEP de Antillen e brengen, is zo groot dat de benz g daarvan wel eens de krach- ^jj* de meest behendige politicus i kan gaan. goed tnden ek.. voor >p wa! met o's i lier Karamim en met hem het t Libanese kabinet, is afgetre- jhet voor de christen-president i vermoedelijk erg moeilijk, zo pogelijk zijn, een nieuwe pre- vinden. Volgens een onge- l wet in Libanon moet de een soenietische moslem zijn. te problemen in het vooruit- n opnieuw stemmen opgegaan non in een christelijke en een :he staat te verdelen. Het is le vraag of dit de meest en rechtvaardige oplossing Veel eerder zal de oplossing :risis in Libanon moeten wor- ocht in de richting van een itige en rechtvaardige verde- de macht en de welvaart iristenen en moslems, ale hervormingen zijn op hun erwijl de meeste christenen in lagen van de Libanese ^ppij te vinden zijn, vormen :ms de lagere sociale klassen, de bewoners van de krotten- ma orig ir af vani verl i BI* e vif de burgeroorlog in Libanon ni£en er geen dringend nodige ant a politieke hervormingen in *wa 7 vo I worden doorgevoerd, zou nog wel eens de aanleiding je vormen voor het opnieuw uit- de vijandelijkheden tussen zijn Arabische buren. Syrië, non eigenlijk als een provin- ik het eigen land beschouwt, zou gegeven ogenblik kunnen be- m de moslems en de Palestij- -ibanon te hulp te snellen. eeft in het verleden herhaalde- laard dat de oorlog in Liba- de eens een gevaar voor zijn iligheid zou kunnen zijn en looit en te nimmer interven- wie dan ook, in Libanon zou Zodoende liggen de wegen e oDfcor degenen die uit zijn op in het midden-oosten om de ssen arm en rijk in Libanon te en voor eigen doeleinden. DEN HAAG De Tweede Kamer wil deze week de laatste drie van vorig jaar overgebleven begrotingen (defensie, fi nancien en antilliaanse zaken) afhande len. BÜ defensie zullen de moeilijkheden rond de Neptune-vervanging en de com pensatieregeling voor overwerk veel aandacht krijgen. De grote financiële- en organisatie-problemen, waarmee de fensie kampt, komen pas bij de begroting voor 1977 echt aan de orde. De donkere wolken, die zich aan de defensiehorizon samenpakken, werpen hun schaduwen echter al vooruit. Over die problemen jaat het artikel dat hieronder staat. Minister Vredeling Overste K. P. Bloema Evertsz heeft met de vervan- n drie recalcitrante MEP-mi- loor drie veel gematigder Aru- slag gewonnen. Het is de vraag of hij nu nog kan op de twee-derde meerderheid illiaanse staten, die nodig is itkundige spanningen af te op te lossen door middel van ;ing van de staatsregeling grondwet van de Antillen in ciële Nederlandse staatsrecht een veeg teken, dat Betica leider van de MEP, aange- heeft dat hij op zeer korte de dag zal komen met de 'aarop Aruba onafhankelijk j|nu waarschijnlijk hard tegen i in de Nederlandse Antillen meer omdat Croes uit verkiezingen kan weten groeiende meerderheid van men achter zich heeft Omge- dat feit de drie nieuwe ministers schichtiger en on- 1 maken dan in andere om- den het geval zou zijn. (elt zich allemaal ver van de idse bedden af, maar natuur- Nederland partij door de i het Koninkrijk die ons nog de Antillen verbindt, maar iok door het internationale tartegen zich dit mini politie- afspeelt. De internationale igen van de Antillen zijn im- t Nederlandse aangelegenheid. staat die kleine, meestal tutste en waarschijnlijk heel ite Juncho Evertsz op een ook een Nederlands belang pigen. llag van premier Rashid Kara- panon kan betekenen dat de Irlog in dat land in hevigheid t. Het lang verhulde conflict boslems en christenen binnen fing is nu in een regelrechte irisis ontaard. Het ingrijpen iLibancse leger in de al negen durende burgeroorlog was de lie de emmer deed overlopen, ira-premier had zich in het al die tijd verzet tegen het van het in hoofdzaak uit ra bestaande Libanese leger, is vreesden namelijk dat het ij zou kiezen voor de chris- door Ferry Mingelen DEN HAAG De toekomst van de Nederlandse defensie is in dikke nevelen gehuld. Grote financiële en organisatorische onzekerheden, belemmeren het zicht op de komende jaren. Het omvangrijke defen- siebolwerk in Den Haag staat deze maanden pal om een uitweg uit de problemen te vinden. Studie, rapporten, berekeningen worden zowat aan de lopende band geproduceerd. Het ontbreekt de militai ren zeker niet aan werklust, maar veel klaarheid is er nog niet ontstaan. Soms lijkt het erop dat, waar de een er een gat in ziet, een ander klaar staat om dat gat direct weer dicht te stoppen. De financiële problemen zijn niet gering. Het financiële meerjaren plan uit minister Vredelings defen sienota van 1974 is reeds nu zoda nig ontwricht, dat er een nieuwe nota moet verschijnen. Vredeling bleek te optimistisch over de mo gelijkheden de exploitatielasten van het defensieapparaat (de dagelijk se lasten) te verminderen ten gun ste van de investeringen (de aan kopen van nieuw materieel). De belangrijkste ingreep, de in krimping van de landmacht, kan, zolang de onderhandelingen tussen NAVO en Warschau-pact over we derzijdse troepenvermindering nog gaande zijn, niet doorgaan. Voor 1976 kost dat 104,9 miljoen gulden extra. Een tweede probleem: de snelle kostenstijgingen voor perso neel en materieel, waarmee onvol doende rekening is gehouden. Voor dit jaar was voor 306 miljoen stij ging van salaris en pensioenkosten voorzien. Het werkelijke bedrag wordt nu geraamd op 1296,5 mil joen. Klap De beurs was dus al zeer krap ge worden, maar de grootste klap kwam nog: Vredeling moest in het kabinet akkoord gaan met extra bezuinigingen van 256 miljoen voor dit jaar en nog eens vijfhonderd mil joen totaal voor 1977 en 1978. Hoe moeilijk het is bezuinigingen te vin den bleek wel bij de opstelling van de begroting voor dit jaar, toen Vredeling 'op een achternamiddag' een onverhoedse greep deed naar de Marine Luchtvaart Dienst door te besluiten de Neptunes niet te ver vangen. De minister heeft zijn be sluit onder zware druk snel moeten intrekken. Volgens insiders weet niemand bin nen het defensieapparaat momenteel waar de bezuinigingen voor de ko mende jaren vandaan moeten komen. Natuurlijk, er wordt druk gewerkt aan allerlei plannen, zoals afschaf fing van de vrije lunch, instellen van personeelsplafonds, wijziging van de leeftijd waarop militairen de dienst verlaten, wijziging van de jaarlijkse verhoging van de salaris sen en het uitsluitend oproepen van ongehuwde dienstplichtigen. Die za ken leveren wellicht enkele tiental len miljoenen op, maar daarmee heb je nog geen half miljard bij elkaar. Bezuinigingen van die grootte ver gen forse ingrepen in de organisa tie. een meer doelmatig en samen hangend beleid tussen de krijgs machtdelen. De huidige defensietop is echter volgens insiders niet in staat zelfstandig met nieuwe plan nen en ideeën te komen. De politieke leiding moet daartoe duidelijke op drachten geven, maar Vredeling kan dat niet. Hij weet te weinig van defensie en mist een zelfstandig ap paraat om hem te adviseren. Zuilen De huidige, sinds 1963 bestaande zogenaamde verticale topstructuur kenmerkt zich door een ver doorge voerde driedeling in landmacht, luchtmacht en marine. De krijgs machtdelen behartigen tot op het hoogste beleidsniveau hun eigen be langen. De know-how is binnen die krijgsmachtdelen geconcentreerd, beleidskeuzen bereiken de minister niet, maar worden intern al beslist. Feitelijk kan de minister maar twee dingen doen: achteraf goed keuren wat al door de militairen is beslist, of niet akkoord gaan, maar dan zit hij met de brokken. Ieder krijgsmachtdeel beschikt over eigen opperofficieren en staven voor het beleid op operationeel terrein, voor personeel, materieel en finan ciën. Om tussen deze drie zuilen toch nog iets van een-gezamenlijk beleid te bereiken is een groot aantal ra den, centrale directies, hoofdafde lingen, afdelingen en bureaus opge steld, die echter door gemis aan duidelijke bevoegdheden weinig re sultaat opleveren. 'Den Haag' is hiermee een bestuur lijke doolhof geworden, de defensie- top een soort waterhoofd, een spons die steeds meer mensen opzuigt. Een aardig voorbeeld levert de voorzit ter van de personeelsraad, een op- perofficier, die voor de coördinatie van het personeelsbeleid van de drie krijgsmachtdelen in het begin alleen maar door een toegevoegde officier en wat lager administratief personeel werd bijgestaan, maar nu al de beschikking heeft over drie medewerkers op generaalsniveau. Van de totaal 95 vlag- en opperof ficieren (generaals, admiraals etc.) die het defensieapparaat telt, zit niet minder dan de helft in Den Haag (militaire staven plus depar tement), daar bijgestaan door zes tienhonderd van de zevenduizend of ficieren, nog eens tweeduizend lage re militairen, terwijl ook nog eens ruim achtduizend burgers van het Haagse apparaat deel uitmaken. De kritiek op deze situatie dateert al vanaf het eind van de jaren zes tig. De vereniging van christen-of ficieren zei al in een rapport in 1971 qr is teveel overleg en te trage be sluitvorming, waardoor een doelma tig defensiebeleid nauwelijks tot stand kan komen. De kritische land machtoverste Bloema (D'66) sprak over 'een militaire elite, die wegens het bestaande beoordelingssysteem gedwongen is tot eenheidsdenken en ja-knikkerij. De jacht op de hogere rangen drukt een zwaar stempel op de krijgsmacht,' aldus Bloema. Maar ook een van linkse sympathie- en onverdachte man als de oud- staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. E. H. van den Beugel, zei in 1972 botweg: 'de militaire estab lishment is niet opgewassen tegen zijn taak.' Hij was lid van de, uit burgers en militaire deskundigen bestaande commissie-Van Rijckevorsel, die in 1972 concludeerde dat werkelijke exploitatiebezuinigingen alleen maar door wijziging van de topstructuur te realiseren zouden zijn. Essentieel in de commissievoorstellen (door Vredeling in zijn defensienota over genomen), is de instelling van een nieuwe ambtelijke horizontale top laag, bestaande uit een chef defen siestaf (operatiën) en drie chefs van centrale directies voor mate rieel, personeel en economie en fi nanciën, die het beleid van de krijgsmachtdelen op deze terreinen centraal zouden moeten vaststellen. Dat ziet er op papier prachtig uit, maar of het werkt hangt onder meer af van de precieze bevoegdhe den van deze topambtenaren tegen over de krijgsmachttoppen en de manier waarop zij hun kennis ver garen. Blijven zij voor de know-how in hoge mate afhankelijk van de af zonderlijke zuilen, dan is het pro bleem niet opgelost. Het gaat er om dat een werkelijk stuk macht bij de militaire toppen wordt weg gehaald. Of dat gebeurt is nog maar de vraag, sinds Vredeling de uitwerking van deze reorganisatie opdroeg aan een stuurgroep, waarin diezelfde topmilitairen zijn opgeno men. 'De honden mogen het vlees zelf verdelen', wordt wel schamper opgemerkt. De stuurgroep heeft nu zijn adviezen bij Vredeling inge diend en die geven nog weinig reden tot optimisme. Onderzoek In een deze maand verschenen ver trouwelijk organisatie-onderzoek van een marine-officier, drs. M. P. W. C. van Veen, zijn de problemen al aangeduid. De bevoegdheden zijn onduidelijk gebleven. Het grote overwicht aan topmilitairen tegen over burger-topambtenaren blijft bestaan omdat er geen personeel ontslagen noch aangetrokken mocht worden. De nieuwe centrale direc ties zullen daardoor veel militairen gaan tellen en dat zal tot grote spanningen leiden. Want hoe kan een militair, die zijn hele carrière in een krijgsmachtdeel gemaakt heeft, die gewend is uitsluitend de belan gen van zijn club te behartigen, in eens in staat zijn in een centrale di rectie andere, algemene belangen te behartigen. Van sanering van het Haagse doolhof is geen sprake, er komt wat nieuws bij, maar er gaat niets vanaf, het apparaat blijft even log als het al was. De nieuwe orga nisatie lijkt op die manier veel op de bekende oude wijn in nieuwe zak ken. Bestuurder De roep van sommige defensiespe cialisten in en buiten het apparaat om een echt bestuurder als minister is daarom niet verwonderlijk. 'De volgende minister zou een echte manager moeten zijn, een man die weet wat hij wil zodra hij het de partement binnenstapt, een man die zich niet door het apparaat in de tang laat nemen.' zegt bijvoorbeeld de PvdA-defensiespecialist Piet Dankert. Hij stelt de Duitse defen sieorganisatie als voorbeeld, waar de politieke leiding over een onaf hankelijk centraal beleidsapparaat beschikt. Tussen dat apparaat en de troepen 'te land, ter zee en in de lucht' staan geen loodzware over koepelende militaire toppen, staven en raden, zoals bij ons. De beleids lijnen zijn veel korter, lagere com mandanten hebben meer bevoegdhe den. 'Het is toch belachelijk dat bij ons Den Haag zelfs over nieuwe vloer bedekking in kazerne-eetzalen moet beslissen. Als je de zaak naar het Duitse voorbeeld aanpakt, kan dat op termijn honderden miljoenen be zuiniging en opleveren. Vredeling kan,' zegt Dankert, 'zijn huidige re organisatie-operatie maar beter stopzetten.' Van onze weerkundige medewerker Bij IJsland zijn gisteren alle rem men weer eens losgelaten. En uit Groenland afkomstige depressie probeerde het record luchtdrukda- lingen op haar naam te krijgen. De sterkste daling op een landstation gaf om één uur 's middags Reykja vik, te weten 15 millibar in 3 uur of 5 millibar in één uur. De laagste luchtdruk werd drie uur later waar genomen in Stykkisholmur aan de mid-westkust van IJsland: 948 mil libar als 711 mm kwik op uw en mijn huisbarometer. Het doordrin gen van de monsterdepressie ging op IJsland gepaard met zware sneeuwval. In 4 uur was het gebied met luchtdrukdailingen van -12 tot -10 millibar opgeschoven tot het zeegebied tussen IJsland en Noor wegen. De Faroer vielen er ook onder: Thorshavn bijna -13 milli bar. de Shetlands toen nog -8 milli bar. Zoals te doen gebruikelijk stak op enige afstand ten zuiden van de lagedrukkern de sterkste storm op, kracht 10 beaufort vroeg in de mid dag ail bereikt in Noord-Ierland on der meer Malin-Head. Natuurlijk knippert een meteoroloog in Neder land ook met ziijn ogen bij het zien van luchtdrukdalingen van 15 mil libar in 3 uur omdat ze eerder voorafgingen aan een orkaan. In dit geval ziet het er wat minder verontrustend uit omdat de lucht drukdalingen zich op hogere breed te hebben voorgedaan en niet bij voorbeeld over Ierland. Toch zal het vandaag op onze Noordzee erg onrustig zijn met ook langs onze kust gevaar voor eindkracht 8 tot 9 beaufort (stormachtig tot storm) uit zuidwest tot west en verder noordelijk kracht 10 beaufort. Op het noordelijk deel van de Noord zee is kracht 11 (orkaan) niet uit gesloten. In La Coruna in Noord west-Spanje steeg de gisteren toch al hoge barometer (1033 millibar) nog verder Onze medewerker in Almkerk maakte zich tolk van de grote koufrontonrust op de oceaan ten westen van Ierland met de mede deling, dat Radio Shannon rond het middaguur al 29 Slgmets (waarschuwingen tegen zware luchtwoelingen) had uitgegeven. Vandaag regen, woensdag en don derdag een wijziging van het weertype in de richting van wat kouder weer met opklaringen en enkele buien, sommige met hagel en later mogelijk natte sneeuw. De Londense weerkundigen houden het later in januari en in de eerste februari-helft op hogedrukweer met ln de sprokkelmaand een koude pe riode. De computer selecteerde als vergeli j kings winters qua algemene circulatie die van 1931-32 en 1943- 44. In beide gevallen was februari Iets te koud met respectievelijk 14 en 15 vorstdagpn (minimumtempe ratuur onder nul) en twee en nul- Ijsdagen (maximumtemperatuur onder nul) te De Bilt. Weerrapporten van gisteravond 19 maximumtemperaturen, neerslag 7-1 Amsterdam zwaar bewolkt 6 De Bilt geheel bewolkt 8 Deelen geheel bewolkt 7 Eelde geheel bewolkt 7 Eindhoven zwaar bewolkt 7 Den Helder zwaar bewolkt 8 Twente geheel bewolkt 6 Lucbtb. R'dam zw. bewolkt 8 Vlisslngen geheel bewolkt 7 Zuid Limburg zwaar bewolkt 6 Aberdeen geheel bewolkt 12 Athene zwaar bewolkt 7 Barcelona onbewolkt 12 Berlijn zwaar bewolkt 6 Bordeaux regen 9 Brussel zwaar bewolkt 7 Frankfort zwaar bewolkt 4 Genève zwaar bewolkt 5 Helsinki motsneeuw 1 Innsbrtlck zwaar bewolkt 1 Kopenhagen regenbui 5 Lissabon onbewolkt 12 Locarno onbewolkt 7 Londen zwaar bewolkt 9 Luxemburg zwaar bewolkt 2 Madrid onbewolkt 12 Malaga zwaar bewolkt 16 Mallorca half bewolkt 16 MOncben sneeuw 2 HOOG WATER woensdag 21 januari 1976 Vlissingen 423 - 1628; Haringvlietslutzen 4.55 - 17.12; Rotterdam 6.35 - 19.15: Sche- venlngen 5.46 - 18.02; IJmuiden 6.26 - 18.42; Den Helder 10.55 - 22.51; Harllngen 0.22 - 13.18; Delfzijl 2.26 - 15.02. In Zwitserland en Oostenrijk ligt vrijwel overal voldoende sneeuw voor het skieën. Op het Zugspitz- platt is de sneeuwlaag aangegroeid tot 3 meter en 30 cm. bij minus 13 graden. In de Harz is skieën goed mogelijk boven 700 meter op 20 tot 32 cm harde sneeuw. In het Zwarte Woud en de Alpen neemt van vandaag af de kans op neerslag toe. Tijdelijk zal er regen vallen maar ln de tweede helft van de week verwachten we sneeuwbuien. In Sauerland Is edmd vorige week te weinig sneeuw gevallen voor de wintersport. Sneeuwhoogte in Gar- misch Partenklrchen 15 cm poe dersneeuw, conditie goed. onder redactie van loessmil Marloes, Martijn, Tessa, Rik en Ernst den Outer, zaterdag in Rotterdam ter wereld gekomen, zouden de eerste in Nederland geboren vijfling zijn. Trouw/Kwartet was niet de eni ge krant die dat (foutief) meld de; al tweemaal eerder is er in ons land een vijfling geboren, maar de verslaggevers van de laatste blijde gebeurtenis zijn waarschijnlijk afgegaan op de mededelingen van de leider van het medisch team bij de 'Rotter damse' bevalling, dr. J. W. Vla- dimiroff. Volgens hem is er maar cén keer eerder een Neder landse moeder in verwachting geweest van een vijfling, in Groningen, maar haar baby's bleken voor de geboorte al over leden. Dat gebeurde voor de laatste wereldoorlog, en dr. Vla- dimirof) moet dus de vijfling die nog geen twintig jaar geleden werd géboren, over het hoofd hebben gezien. Misschien omdat die vijfling nauwelijks een dag oud geworden is, net als de aller eerste Nederlandse vijfling. die al meer dan tweeëneenhalve eeuw geleden ter wereld kwam. In het Noordbrabantse Roosen daal werd op 23 maart 1957 de vijfling Van Hassel géboren. De kinderen bleken niet levensvat baar; in het bevolkingsregister van de stad staat genoteerd, dat twee van de vijf als levenloos werden aangegeven. De drie baby's van de Roosendaalse vijf ling die toen nog wel in leven waren, overleden nog diezelfde dag. Hoewel ook de in 1719 geboren Schevcningse vijfling maar heel kort geleefd heeft, wordt de her innering aan dit vijftal in Sche- veningen levend gehouden. Tus sen de kamers met klederdrach ten, vissersschepen, voorwerpen die oude Scheveningers gebruik ten, prenten, opgezette zeedieren en literatuur in het Scheve- ningse Oudheidkundig- en Visse rijihuseum, Is daar ook een kraamkamer ingericht zoals die, waarin eertijds de vijfling gebo ren is. 'Hier rusten onder dese steen vijf kinderen al volmaakt van leen ten eender dragt ook tsaam ge boren uyt Kniertje Gerbrands kan men horen' anno 1719-2-18- Dit opschrift, kan men aantref fen op het koor bij het graf van de Scheveningse vijfling. die be graven is in de Oude Kerk aan de Keizerstraat te Scheveningen. Een gebeurtenis, die niet alleen in het vissersdorp maar ook ver daarbuiten alle aandacht trok. Uit Den Haag kwam de bourge oisie, prachtig uitgedost in fraaie karossen om het wonder van de geboorte van een vijfling te aanschouwen. Dagen achtereen hield de file rijtuigen aan in de Keizerstraat om bij het gezin, wonende in de Jacob Pronk- straat een bezoekje af te steken. De moeder, Kniertje Gerbrands- De Wit, huwde met Willem Ja- cobsz. Kuyper. Nog geen jaar later verongelukte deze echter op zee. Enige maanden later werd uit dit huwelijk de twee ling Willem en Kniertje gebo ren. In 1714 hertrouwde Kniertje Gerbrands met Symon Ariensz Rosendaal. In juni 1715 werd uit dit huwelijk nogmaals een twee ling geboren, nl. Arie en Ger- brand. Maar op 5 januari 1719 had de zeldzame geboorte plaats, waar van de steen in de Oude Kerk melding maakt. De vijf voldra gen kinderen waren allen meis jes. maar leefden nauwelijks een dag Deze gebeurtenis baarde zo'n opzien dat dit waarschijn lijk de reden was om de vijfling zo lang mogelijk boven de aarde te houden. Pas 18 februari wer den de meisjes begraven. In het Oudheidkundig- en Visse rijmuseum is een complete 'kraamkamer' ingericht, naar vorm en inhoud geheel aange past aan de eisen van de toen malige tijd en ademend de geest van die tijd. Hoe men het aan gelegd heeft om de stoffelijke overblijjselen wekenlang boven de grond te houden, vermeldt de historie niet. Zo ziet de kraamkamer van de Scheveningse vijfling van 1719 er uit in het Oudheidkundig- en Visserijmuseum. Omdat het museum niet over personeel beschikt, zijn het gepensioneerde schippers die met hun grote vakkennis de bezoekers rondleiden, en Scheveningse dames die ook vrijwillig poppen in de oorspronkelijke dracht kleden en de kleding onderhouden. Zij hebben er voor gezorgd dat de bakerende vrouwen in de kraamkamer in authentieke kleren zijn gestoken en dat ook de babypoppen in de nog lang na hun tijd gebruikte 'zakjes* gekleed zijn. Sinds een paar weken kunnen jongens die binnenkort onder dienst moeten, zich in Amsterdam laten informeren over de militai re dienst. Dat was al langer zo, maar nu zitten er voor het eerst voorlichters die zelf nog niet zo lang uit dienst zijn of er nog steeds in zitten. Een aantal van deze (ex-)dienstplichtigen heeft de WDM-burgerwerkgroep Noord- Holland opgericht, die zich bezig houdt met voorlichting in Amster dam en de rest van de provincie. Ze hebben de 'militaire dienst krant' samengesteld, vol informa tie, zijn zelf in de hoofdstad te vinden, maar zijn ook bereid voor lichting op scholen en in vormings centra te komen geven. Wie met de burgerwerkgroep in contact wil komen, kan zich wenden tot Lex Roseboom, Borssenburgstraat 33 driehoog, in Amsterdam, teL 020- 731963. Op 7 februari is het precies vijftig jaar geleden dat in het Drentse Valthe de Schoolvereniging voor christelijk onderwijs opgericht wer Natuurlijk wordt dat halve eeuw feest op die dag een zaterdag gevierd, met alle onderwijskrach ten en leerlingen van vandaag en van de afgelopen tientallen jaren. Maar hoe gaat dat: veel oud-leer lingen zijn naar een heel andere plek in Nederland verhuisd en die wil het jubileumcomité er toch ook graag bij hebben. Wie op de christelijke school van Valthe ge weest is en er op 7 februari bij wil zijn, kan zich opgeven bij de secre taris van het jubileumcomité, de heer G. J. van Faassen, Odoorner- weg 24 in Valthe, die alles van het feest afweet. 'Rustig maar, ik heb het snoer zelf gerepareerd*

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5