Bestrijding van armoede is bestrijding van honger Een stoorzender in Van Goghmuseum Invoeren wolf op Veluwe kan niet 'Natuurlijk maken is en wensdroom' Van speeldoos tot muziekcomputer Zesdnags bezoek Pronk aan Egypte BESLUIT OPENBAAR VERVOER MAANDAG 19 JANUARI 1976 BINNENLAND-BUITENLAND TROUW/KWARTET door Nico Kussendrager Over honger wordt de laatste ja ren steeds meer gepraat, want de honger in de wereld wordt steeds erger. Op het ogenblik lijden vijf honderd miljoen mensen honger. Niet de opzienbarende 'Bihar' of 'SaheT honger, maar 'gewoon' iedere dag een tekort aan voed sel. Met alle lichamelijke en geestelijke gevolgen van dien. En als er niets gebeurt zullen dat er in 1985 zo'n 750 miljoen zijn. En op het ogenblik gebeurt er te weinig. Ruim een Jaar geleden werd aan het voedsel zelfs een speciale bijeen komst gewijd: de wereldvoedsel- conferentie in Rome. Van de beslis singen die daar werden genomen is nog amper iets terecht gekomen. Dat maakt moedeloos want honger hoeft niet. de wolf zal op de Veluwe gevaarlijk worden Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het 'natuurlijk' maken van de Veluwe is een wensdroom. Het uitbannen van alle menselijke invloeden om de Veluwe zich weer te laten ontwikkelen tot het oorspronkelijke natuurgebied, dat het vroeger was, is onmogelijk. Dit conclu deert ir. E. Reinders in een artikel in 'Tijdschrift', het maandblad van de Koninklijke Nederlandsche Heide Maatschappij. Ir. Reinders, bestuurslid van de Heide Maatschappij en opperhout vester van de Koningin, weer spreekt in zijn betoog de onlangs door de bioloog drs. H. E. van de Veen ontwikkelde en in bro churevorm uitgegeven gedach- tengang, de Veluwe voor een be langrijk deel in zijn 'natuurlijke staat' terug te brengen. In de brochure, getiteld De Veluwe na tuurlijk?', bepleit drs. Van de Veen de menselijke beïnvloeding van de planten- en dierenwereld van het gebied op te heffen, wolf en wisent in te voeren en zodoen de weer een natuurlijk ecosys teem tot stand te brengen. In plaats van de menselijke in vloed b(j het regelen van de wild stand, wil Van de Veen de wolf als belangrijkste jager op het grofwild ten tonele voeren. Het herstel van de oorspronkelijke begroeiing geeft minder proble men, omdat dit uitsluitend een kwestie van tijd zou zijn. De bos bouw, die thans overwegend op de produktie van hout is gericht, zou in zijn geheel dienên te verdwij nen. Dit heeft het voordeel al dus bioloog Van de Veen dat deze onrendabele tak van bodem- produktie vervangen kan worden door groeiprocessen, die natuurlijk verlopen en daardoor niets be hoeven te kosten. Om het volledig dichtgroeien door bomen te voor komen, propageert de schrijver de invoering van de wisent, die een grote begrazingsdruk zal uit oefenen. Twee vragen Ir. Reinders heeft zich naar aan leiding van de denkbeelden van drs. Van de Veen twee vragen gesteld: L Is het werkelijk mogelijk de Veluwe weer 'natuurlijk' te maken? 2. Willen we werkelijk, dat de Veluwe 'natuurlijk' wordt? Op beide vragen geeft hij een ont kennend antwoord. Een volledige vervanging van de jager door de wolf acht hij niet mogelijk. 'Het Veluwemassief is tengevolge van vele doorsnijdingen door wegen en spoorwegen reeds in een te groot aantal compartimenten ver deeld. die alle door zware wild- rasters zouden dienen te worden omgeven. Maar het valt te vrezen, dat de wolven, die veelal in groepsverband jngen, spoedig de rasters zullen leren gebruiken zoals jagende honden thans reeds doen om daar hun prooidieren tegenaan te jagen', aldus ir. Rein ders. 'Wanneer ze deze jacht- methode zouden gaan toepassen, blijft van een natuurlijke selectie, waarbij in hoofdzaak jonge en oude dieren worden weggenomen, weinig meer over'. Gevaarlijk Het grootste bezwaar is volgens Reinders dat te vrezen valt, dat de wolf zijn prooidieren niet steeds binnen de rasters zal kiezen, doch zich ook zal vergrijpen aan het vee en de huisdieren daarbuiten. Het overklimmen van een 1.80 m hoog raster vormt voor een wolf geen enkel beletsel, schrijft Rein ders en bij de uitspraak dat wol ven onder alle omstandigheden ongevaarlijk voor de mensen zou den zijn, plaatst hij een vraag teken. Geen wolven dus op de Veluwe als vervanger van de ja ger en daarmede blijft het men selijk ingrijpen in de regulatie van het grofwild bestaan en wordt een 'natuurlijke' Veluwe tevens tot een wensdroom teruggebracht. Op de tweede vraag, of het wel wenselijk is om de Veluwe 'na tuurlijk' te maken, anwoord Rein ders dat dit voor zowel de plan ten- als dierenwereld een grote verarming zou betekenen. Tenge volge van de verminderde grof- wildstand zouden naar alle waar schijnlijkheid alle nog aanwezige heidevelden dichtgroeien met vliegdennen en berken, terwijl ook de Amerikaanse vogelkers onge kende kansen zou krijgen om zich massaal te vermenigvuldigen. Na verloop van tijd zullen er in hoofdzaak min of meer verwante typen van de betrekkelijk soorten- arme associaties eiken-berkenbos of beuken-eikenbos ontstaan, en zal zich op grote delen van de Veluwe een landschap gaan vor men, dat door zijn gelijkvormig heid en soortenarmoede aanzien lijk minder fraai en gevarieerd zal zyn', aldus ir. Reiders. Ook de vogelstand zal bij een weer 'na tuurlijk' worden van de Veluwe verarmen, meent de schrijver. Evenwicht zoeken Hij is het wel met drs. Van de Veen eens dat de Veluwe een nog volstrekt uniek gebied is, dat op vele punten afwijkt van de andere gebieden in ons land, die men in landschapsparken wil opnemen. Maar degenen die aan het toe komstige Veluwse landschapspark inhouden moeten geven, zullen in de eerste plaats bedacht moeten zijn op het scheppen van een aan vaardbaar evenwicht tussen na tuurlijke waarden en recreatie. 'We zullen er niet onderuit komen dat het een gebied is, waar jaar lijks honderdduizenden landgeno ten zich ontspannen'. Meer dan voorheen zal daarbij echter voor rang moeten worden gegeven aan de bescherming van de Veluwse fauna, die de laatste jaren door een te grote recreatiedruk al te zeer in verdrukking is gekomen, betoogt Reinders. Afsluiting voor auto's van een groot aantal wegen is een eerste dwingende noodzaak, terwijl het instellen van meer rustgebieden voor de dierenwe reld aanbeveling verdient. 'Wan neer we dan niet de voorkeur ge ven aan een 'natuurlijke' Veluwe, maar aan een Veluwe, die ook in de toekomst het stempel van de menselijke werkzaamheid zal blij ven dragen, dienen we er wel voor te waken, dat die werkzaamheid niet vervalt in de grove fouten, die in het verleden zijn gemaakt. Het zoveel mogelijk volgen van de natuurlijke processen, zal daarbij als richtlijn moeten dienen.' Hij besluit dat de visie van drs. Van de Veen overigens een belangrij ke bijdrage kan vormen in de me ningsvorming over de toekomstige status van de Veluwe. De aarde kan niet genoeg voedsel meer voortbrengen voor haar steeds groeiende bevolking wordt wel ge zegd. Het is niet waar. Er kan ge noeg voedsel geproduceerd worden voor alle mensen, of zelfs twee, drie of meer keren zoveel. Wageningse studenten hebben uitgezocht dat te kort aan landbouwgrond niet de wer kelijke oorzaak van de honger is. De mogelijkheden die er zijn om voedsel te verbouwen worden alleen veel te weinig gebruikt. Uit de Wa geningse studie blijkt dat in Noord- Amerika twintig keer zoveel voed sel geproduceerd kan worden als op het ogenblik, in West-Europa tien keer zoveel maar bijvoorbeeld in La- tijns-Amerika of Afrika honderd keer en in Azië dertig keer. In de studie is rekening gehouden met kli maat en bodem en is uitgegaan van de best mogelijke verdeling van wa ter en van een doeltreffende bestrij ding van ziekten en plagen. Een veel te optimistische studie dus, maar zij geeft in ieder geval aan dat er géén honger is omdat de 'grenzen aan de groei' zijn bereikt. Wat dan? Wat is dan de reden dat honderden miljoenen mensen honger lijden? Honger is armoede', zegt dr. Adde- ke Boerma. Hij is onlangs afgetre den als directeur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie (FAO) van de Verenigde Naties. In een rapport van vóór de wereldvoed- selconferentie van de FAO staat eveneens: 'Er zijn vele oorzaken voor de honger, maar de belangrijk ste is armoede'. Ook minister Jan Pronk schrijft het in zijn voorwoord van Karei Roskams boek Honger: •"Honger hoeft eigenlijk niet voor te komen. De wereld kan voldoende leveren aan iedereen. De oorzaak van honger is niet zozeer een voed seltekort honger is allereerst een gevolg van armoede'. Mensen die geen of weinig geld heb ben gaan ook niet of nauwelijks voedsel kopen. De behoefte aan voedsel is er wel maar de koop kracht om het te betalen ontbreekt. De schuren kunnen vol liggen, ter wijl de mensen het geld niet hebben om het voedsel te kopen. Een beter inkomen voor de arme landen en voor de armste groepen in die landen kan leiden tot een gro tere voedselproduktie. Als er meer geld is om eten te kopen zal er ook meer geproduceerd worden. Het wordt pas aantrekkelijk voor een boer om te zaaien als hij zeker weet dat hij later een goede prijs voor zijn produkt krijgt. Een hogere prijs voor voedsel kan daarom een drijf veer zijn voor een hogere produktie. Dat blijkt ook uit een rapport dat economen van de Vrije Universiteit hebben opgesteld onder leiding van de ontwikkelingseconoom professor Hans Linnemann. Onder de titel "Voedsel voor een zich verdubbelende wereldbevolking' hebben zij een stu- tie op lange termijn, tot het jaar 2010. 'De landbouwsector zal alleen dan zijn opbrengst vergroten als het de moeite waard is', aldus de studie. Voor een betere en evenwichtiger voedselprijs die de boeren prikkelt tot produceren kunnen de arme lan den niet alleen zorgen. Daarvoor zijn zij veel te afhankelijk van de we reldmarkt. Om aan geld te komen hebben de ontwikkelingslanden door- door R. N. Degens AMSTERDAM Wie dezer dagen (tot 25 januari) de werken van Vincent van Gogh in het naar hem genoemde museum in Amsterdam wil gaan bekijken, loopt grote kans daarbij gehinderd te worden door een soort stoorzender die daar doorlopend op vijf verschillende plaat sen via luidsprekers te horen is. De bron van alle kwaad staat in de hal. direct achter de ingang opge steld. Het meest opvallende onder deel is een grote muziekcomputer, met een paneel van ongeveer twee bij drie meter vol kleurige draden en contacten dat iets van een schilderij van Karei Appel heeft. Het paneel wordt omlijst door stapels verster kers en bandapparaten die allemaal nodig zijn om het 'kibemetische pro ject' getiteld 'Simultan' van de 42 jarige Duitse componist Roland Kayn over de vijf ruimten op de eerste en tweede etage te verdelen. Dat kibemetische project is een on derdeel van de non-stop-simultaan manifestaties 'Van speeldoos tot mu ziekcomputer' die van 16 tot en met 25 januari in het Van Gohgmuseum plaatsvinden. Roland Kayn met zijn 'Simultan' en nog diverse andere ge luidsprojecten, neemt er een zodanig overheersende plaats in, dat de rest er voor de aardigheid om heen ge drapeerd lijkt. Zoals de lieve oude mechanische muziekinstrumenten die door het Utrechtse museum 'Van speeldoos tot pierement' zijn afge staan. Alles draait om Roland Kayns pro jecten. met als voornaamste 'Simul taan', dat al eerder in andere ver sies elders (in Duitsland) is uitge voerd, maar waarvoor hier de ideale ruimte gevonden zou zijn. Daarvan ging donderdagavond de 'wereldpremière' en die werd om vijf uur 's middags voorafgegaan door een ronde-tafel discussie over o.a. 'Muziek en techniek in onze tijd'. Een discussie waarin door hooggeleerde ingewijden flink langs elkaar heen werd gepraat, en waar van de verhelderendste momenten die waren waarop men eerlijk toegaf elkander niet te begrijpen. Wat moet dan. denk je, het onvoor bereide ondeskundige publiek, dat dezer dagen in het Van Goghmu seum rondloopt, en daar de ver vreemdende brom- en loeiklanken van Simultaan' te verwerken krijgt. Het kan proberen er iets meer van te weten te komen door de fraai uit ziende grafische partituren langs de wanden in de hal te bekijken; of de catalogus te raadplegen. Maar dat blijft proberen, vanwege het vakjar gon waarvan Kayn zelf, en degenen die over hem schrijven zich bedie nen. Wie belangstelling heeft kan in de 'Workschop' op bepaalde tijden wat apparatuur spelen. En dan in elk geval tot de ontdekking komen dat een blokfluit, een gitaar of een piano eerder binnen het bereik van de ge wone liefhebber liggen. Want alleen uitverkorenen als Kayn. met het Goethe Institut achter zich kunnen, zoals hier gebeurde, het Instituut voor sonologie van de Utrechtse Uni versiteit. en de 'Studio de recher ches et de privé-structurations eléc- troniques auditives' uit Brussel voor hun liefhebberijen Inschakelen. gaans veel meer nadruk gelegd op de verbouw van handelsgewassen dan op de voedselproduktie. En in de ko loniale tijd moesten deze landen ge dwongen overschakelen van voedsel voor eigen gebruik op cash crops voor de moederlanden. Daardoor moeten gebieden die zich vroeger zelf konden bedruipen of zelfs uit voeren nu voedsel invoeren. Als de toestand niet ingrijpend verandert moeten de ontwikkelingslanden in 1985 85 miljoen ton graan invoeren tegen zestien miljoen ton in 1972. De ontwikkelingslanden worden dus voorlopig steeds afhankelijker van de wereldmarkt. Daar moet meer rust en orde komen omdat de we reldmarktprijs gevolgen heeft voor de voedselprijs in de ontwikkelings landen zelf. De produktie wordt er onzeker door; de boeren weten niet waar zij aan toe zijn. Daarom moe ten de rijke landen, vinden Linne mann en de zijnen, zorgen voor be tere en evenwichtiger wereldmarkt prijzen. Als de voedselprijzen te hoog dreigen te worden moeten de rijke landen meer produceren. Maar als de prijzen dalen en de prikkel voor de boeren om te produceren minder wordt moeten de rijke lan den de produktie beperken of min der uit- en meer invoeren zodat de prijs op peil blijft. Stad en land Hogere prijzen voor voedsel die de boeren prikkelen meer te produceren zullen op verzet van de stadsbewo ners in de ontwikkelingslanden stui ten. Zij zijn gebaat bij lagere voed selprijzen, terwijl de boeren hoge prijzen willen omdat het dan aan trekkelijker is meer te produceren. Ook zullen spanningen optreden waardoor de nadruk meer komt te liggen op de boeren en de ontwikke ling van de landbouw dan op de ste den en ontwikkeling van handel en industrie. Voor meer geld om voedsel te kun nen kopen hebben de arme li een hoger inkomen nodig. Zij i betere prijzen voor de produkti zij aan ons verkopen (koffie, cacao) maar tot nu toe hebto rijke landen steeds de boot afg den. De ontwikkelingslanden 1 nieuwe moed gekregen om prijzen te eisen sinds de olii Wat de olielanden kunnen pi tie terugdraaien en een hoger vragen kunnen wij ook da de ontwikkelingslanden. Maa gaat om een aantal redenen ni< Eén daarvan is dat de onto lingslanden steeds afhank worden van voedsel uit de rij dustrielanden. "Met het voedse ben wij een machtig wapen ir den', heeft de Amerikaanse rr van landbouw Earl Butz al En president Gerald Ford vei de de Sowjet-Unie dat graanle gen niet gebruikt zullen wore" de Russen uit Angola te d^ Maar daarmee bracht hij heti sel wel als wapen in de strip het is eerder gebruikt. Volgens de Franse landbouwdar dige René Dumont heeft de j ring van de Amerikaanse v<j leveranties aan Chili de val vay sident Salvador Allende medé oorzaakt. En onlangs werden nen bekend om de Arm-riA/. hulp voor ontwikkelingslanden de Verenigde Naties niet ni pijpen van de Verenigde StateJH sen terug te draaien. Dat be dat de VS niets zullen nalatfn de ontwikkelingslanden aan Kr binden en hen hun eisen te lat< tigen. Ook daarom zal een deling van welvaart tussen no ial zuid langzamer gaan dan graag willen, ten koste van d%0, selproduktie in de arme landen er Bij uitgeverij Agathon in Bussum nen twee boeken over honger en mee samenhangt: Sahel, door Alb »- (prijs 13,50) en Honger, door Ka M kam (prijs eveneens 13,501. Het paneel van de muziekcomputer, een constructie van Leo Klip per uit Brussel, het opvallendste voorwerp van de tentoonstelling 'Van speeldoos tot muziekcomputer' in het Van Goghmuseum. DEN HAAG Minister Pronk is gis teren vertrokken voor een bezoek van zes dagen aan Egypte. Hij zal. ver gezeld van een kleine ambtelijke missie, onder meer overleg voeren met Egyptische autoriteiten over de oestedlng van de hulp die Neder land in 1976 aan dat land zal ver strekken. M.n.ster Pronk, die de reis maakt op uitnodiging van de Egyptische regering, zal ;ondag in Cairo een toespraak houden tijdens een stu diebijeenkomst over de economi sche en sociale planning op lange termijn voor de ontwikkeling in de Arabische landen. Nederland heeft vorig jaar Egypte hulp toegezegd tot een totaal van vijftien miljoen gulden, waarvan vier miljoen gul den in de vorm van schenkingen. Begonnen ls met de opzet en uit voering van projecten op het ge bied van onder andere Irrigatie, wh ii en r moehnudorij De directeur van Openbare Werken te Alphen aan den Rijn, daartoe gemachtigd bij besluit van Burgemeester en Wethouders van Al phen aan den Rijn; Overwegende dat in verband met een te bouwen rijwieltunnel in de westelijke oprit naar de Kon. Julianabrug gelegen in de Willem de Zwijgerlaan de tijdelijke noodzaak is ontstaan tot het nemen van verkeersmaatregelen als bedoeld in artikel 137 het eerste lid van het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens. A 1 Met ingang van 19 januari 1976 het gedeelte Willem de Zwi]- gerlaan gelegen tussen de Lijsterlaan en de Ambonstraat te sluiten voor alle verkeer behalve (brom-)fietsers en voetgan gers gedurende een periode van plm. 4 dagen en verder voor- zover dit voor de uitvoering van de werkzaamheden nodig is. A 2. Direct na beëindiging van het onder A1 vermelde besluit, het gedeelte Willem de Zwijgerlaan gelegen tussen de Lijsterlaan en de Ambonstraat te sluiten voor het motorverkeer in de rich ting Prins Bernhardlaan-Lijsterlaan en het gedeelte Willem de Zwijgerlaan gelegen tussen de Ambonstraat en de te bouwen rijwieltunnel te sluiten voor (brom-)fietsers en voetgangers ge durende een periode van plm. 3 maanden en verder voor zover dit voor de uitvoering van de werkzaamheden noodzakelijk is. B. Met ingang van 19 januari 1976 het gedeelte Willem de Zwij gerlaan gelegen tussen de Ambonstraat en de Prins Bernhard- laan te sluiten voor alle verkeer (met uitzondering van (brom fietsers en voetgangers) in de richting van de Ambonstraat ge durende een periode van plm. 3 maanden en verder voorzover dit voor de uitvoering van de werkzaamheden noodzakelijk is. Het motorverkeer met bestemming Ambonstraat en omgeving dient de route Prins Bernhardlaan-Burgemeester Visserpark- Ambonstraat te rijden. Alle overige omleidingsroutes zullen met borden worden aan gegeven. De bus Alphen-Leiden (Westnederland, lijn 9), die thans gebruik maakt van het traject Aarplein-Thorbeckestraat-Lijsterlaan-W. de Zwijgerlaan-Prins Bernhardlaan v.v. zal vanaf maandag 19 januari 1976 tot nader aankondiging omgeleid worden via de route Aar- plein-Van Boetzelaerstraat-Pieter Doelmanstraat-Prins Bernhard laan v.v. De bushaltes gelegen aan de Lijsterlaan en de Willem de Zwijger laan komen dan gedurende de omleiding, voor deze buslijn (West nederland. lijn 9) te vervallen. De directeur van Openbare Werken, Ir. C. Hakstege. nb ie zi; eer w< it k« sic te in tael n? <de verl en rta dig imi ge N, r o agd tien htt lem i2e: de de du: iefe r S; t u; ein< op Gr< aeul e S zie dooi 1- hoo el te egel oi me< ttnn eind Igma rian het T 00 ta c üdsr d n nis c rang uut ïdaci Ier a ver] m. i- 1TA-' 1—

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8