1 Ivondje Funhouse met ie uur dolle pret I Slapstickeffecten in 'De macht der gewoonte' gen Jochum weer jrug in hoofdstad Verhaal van de nar gelukkig initiatief Frisse muziek op VARA-matinee Us Cuba eist opheffing VS-blokkade lee Robben met vier dansmeisjes "tiest één met solist iodes van tner zijn jd te kort Aantrekkelijk door zijn eenvoud Maatschappijkritisch stuk van Thomas Bernard hAG 19 JANUARI 1976 BINNENLAND-KUNST TROUW/KWARTET 7 r~P André Rutten STERDAM ,,'n Avondje Funhouse", dat zo pas in het fcy-theater in première is gegaan, blijkt goed voor ongeveer uur dolle pret aan een grote reeks goede vondsten. Toch is evoel niet weg te praten dat er, hoe vol verrassende dingen ok zat, iets weg bleef dat er in vorige produkties wel was, kiet te omschrijven wat eigenlijk. het een soort revue, i en gepresenteerd door het clownsduo De Twee Robben (Rob van Houten en Rob Krot), terzijde mSani i bijf zaci 'r Jac. Kort HERD AM De Duitse int Eugen Jochum is in ons geen onbekende. Hij heeft jaren het Concertgebouw- t gedirigeerd en zich daar- >en kennen als een uiterst aam orkestleider en tevens in zeer bewogen, misschien ietwat pathetisch vertolker de muziek, die hij onder en had. een kort bezoek aan ons leeft hij in de hoofdstad een ai concerten gedirigeerd, bieden vrijdag dirigeerde hij suiite (1949) in vijf delen Rameau van Werner Egk het Derde Pianoconcert van oven en Symfonie nr. 4 van nes Brahms. Zaterdagavond hetzelfde programma uitge- met dien verstande, dat de »t Rudolf Buchbinder ditmaal jts Concert in d kleine terts 66) speelde. tonde het eerste dezer beide rten bij en heb mij bij alle idering voor de zeer soliede en evenwichtige aanpak van Beet hoven's Concert zowel door de so list als door de dirigent toch afge vraagd hoe het mogelijk is, dat twee kunstenaars die misschien wel veertig jaar in leeftijd schelen, zo één kunnen zijn in him benadering Tpk^tPn van de muziek. Want Rudolf Buch- binder (een voortreffelijk technicus daar niet van!) heeft evenzeer dat ietwat zwaarwichtige, en na drukkelijke in zijn interpretatie van de solopartij, die Jochum in de orkest begeleiding benadrukte. gestaan door vier dansmeisjes en twee musici. Eigenlijk is het een nieuwe groep met Rob van Houten als sterkste herkenningspunt. De meeste van zijn sterke punten ko men aan bod, maar soms lijkt het dat hij met meer kritiek van de anderen toch sterkere effecten be reikt zou hebben. Van Rob Krot is nog niet goed te zeggen, wat zijn sterke kanten zul len blijken. Een Pierrot blijkt hij nauwelijks te zijn, voor de sketches heeft hij geen duidelijke stijl, Prins Bernhard imiteren kan hij, maar waarom hij het deed bleef onduide lijk. Wat hij wel kan moet hij voor een belangrijk deel waarschijnlijk zelf nog ontdekken, en dat kan nergens beter dan in de harde praktijk. De dansmeisjes werken in hun pa rodistische dansen en in gemimeer- de scènes voortreffelijk, maar het blijkt wel dat Ghislaine daarin de sterkste komische effecten kan be reiken met typisch-eigen middelen, gebaseerd op een soort zelfspot. In volgende programma's zal zij zeker meer naar voren k men, zoals trou wens ook de drie anderen. Dubbel bezet Na de pauze de Vierde van Brahms, met (wie had anders verwacht van Jochum?) dubbel bezette Houtbla zers; van aliles vier in plaats van twee. Hetgeen niet wegneemt dat de wijze waarop deze dirigent zijn visie op zo'n symfonie op het orkest weet over te brengen van een enorm vakmanschap en een warme muzikaliteit getuigt. Over het stuk van Wemer Egk alias Mayer kan ik kort zijn: een handig in elkaar geflansd prul, een beledi ging van de Franse muziek (en alle muziek) in het algemeen en van Rameau in het bijzonder. Adr. Hager HAAG Voorafgaande Ie concerten die Ferdinand er vrijdag- en zaterdag- el met het Residentie Orkest 'erzocht hij het publiek om intratie bij het werk Stille Umkehr van Bernd Alois ïermann. Bij het jeugdcon- dat aan deze twee avonden fging, bleek deze uit 1970 mende compositie nameliik jrepen. over het lawaai ln deze we- Rrtl Zimmermann rust plaat een stilde compositie. Hii t daarbij onder meer gebruik zingende zaag, accordeon en streken bekkens. Op een iurend doorklinkende toon D. >eklemmende weergave door ;r gaf het werk een maximale ling. Taiwan geboren pianiste Pi- Chen die haar opleiding in and kreeg, was op dit concert ïaal soliste. Mozarts zoge- v tóe Jeunehomme-concert. 9 KV 271, ds een juweel ■"-een werk, dat zelfs in de on- onlijke aanpak van deze pia- bleef schitteren. De weergave te een muzikaal aangeleerde K een vaardig en correct op- d lesje met een nogal over en Andantiono. Leitner wist geleiding verfijnd te houden. ïren de hoboïsten niet. eUlid kis linu vn'- fn ibtR dp Rvmryhnn^e c«n- voor t-nrpp ^t.riikorlcöctpn, en slag-work. Een kamerrnu- verrold v«"n pon dn mat, i- al'urr. hlizonder spanningsvol lat. h1i in de twee ensembles en vertwijfeling tegenover ei- tfaa.tst. De pianopartij nam In ers visie een wat al te bp- ter !en Plaats in. overigens was i deze krachtige weergave dui- me dat de dlri?ent het orkest y *>m tot prestaties weet te er ren. lar e Leitner-periode is in feite te -- Dar onderstreepte hij met een lerende en kleurrijke interpre- Tan Till Eulenspiegels lustige 'he van Richard Strauss. Niet U het Residentie Orkest met concert boven het doorsnee u kon plaatsen, doch de disci- het evenwicht en de klank- feit zijn terug. Dank zij de wongen concentratie wist hij ofi ctabele prestaties te bereiken, De drie spelers in 'Het verhaal van de Nar'; Maélys Morel, Huub Hansen en Aat Ceelen. door André Rutten ROTTERDAM Een heel onderhoudende toneelavond in het Piccolo-theater is Het verhaal van de nar', geschreven door Aat Ceelen en Leo Hogenboom, door laatstgenoemde geregisseerd. Het is de derde productie van de toneelwerkgroep 'F Act', waarin vijf jonge regisseurs samenwerken en ieder een eigen productie ma ken. Het is een van de gelukkigste initiatieven van de Toneelraad Rotterdam. UIT Rob van Houten en Rob Krot, de twee Robben van Funhouse. VAN LEZERS Adviseurs (22) Ik weet dat de heren Roolvink, Schmelzer en Hoogendijk volstrekt integere personen zijn. Zij advieseer den 'Gulf in het belang van de werknemers en de economie in Ne derland. Zij konden dit niet aan de grote klok hangen, omdat mensen als Groenenvelt onzinnige akties voeren tegen de multi-nationale onderne mingen, welke voor een groot deel de welvaart ln Nederland hebben be vorderd. Bij deze ondernemingen krijgen de werknemers een zeer behoorlijk tan tième uit de overwinst. Jarenlang heb ik en veie anderen met mij, zitten wachten tot er einde lijk tegenweer werd geboden tegen de onzinnige strijd van de heren Groenevelt, Kok en Spit tegen de multi-nationals en als daar dan ein delijk als tegenweer wat uit de bus komt, dan moeten zij daar maar mee ophouden, want dat behoort niet tot hun vak. Zeist A. H. van Koten-Mekerk Democratie De verantwoordelijkheid van raads leden tegenover hun partij en kie zers wordt door Trouw vreemd be oordeeld: Raadsid Lammers zou niet mogen worden geroyeerd omdat hij geiozen is. Het ligt m.i. anders: Niet de persoon is gekozen, maar de persoon die in wilde staan voor een bepaald beleid. Lammers bleek herhaaldelijk daarop te zijn terug gekomen. Laat hij zijn kiezers en zijn eigen beloften serieus nemen Van wie de teksten komen staat niet ln het programma vermeld. In de vorige Funhouse-producties vroeg men zich dat ook nooit af. Nu soms wel, omdat er wat sket ches waren, die van een goed idee uit gingen, daar ook wel verrassend op voortborduurden, maar bij het slot min of meer In de mist ver dwenen. Misschien betekent dit, dat de verbale kant van het pro gramma van nu van meer gewicht is dan voorheen, en dat is wel jammer. Het doet zich waarschijn lijk maar in vier of vijf sketches van de heel vele voor, maar teleur stellingen van hoogestemde verras singen werken méér dan vervulling van het verwachte. Kortom, het progtamma moet kritisch bijgesle pen worden op een aantal details, ook de laatste sketch met behulp van het Laatste Avondmaal van Da Vinei. ROTTERDAM In de Rotterdamse Schouwburg ging zaterdag 'De macht der gewoonte' van Tho mas Bernard in première in de regie van Ernst Wendt. Het Stadstoneel Rotterdam heeft de primeur dit stuk van de veelomstreden Oostenrijkse schrijver als eerste buiten het Duitstalige gebied op te voeren. Het stuk speelt zich af im een woonwagen op een grauw plein. Circusdirecteur Caribaidl, een jong leur, een koorddanseres, een die rentemmer en een clown zijn al jarenlang bezig het Forellenkwintet van Schubert in te studeren. Na het eerste bedrijf is al duidelijk dat het nooit zal komen tot een volmaakte uitvoering van dit kwintet. Allen zijn het slachtoffer van deze illusie, het streven naar volmaaktheid. Ook Caribaldi zelf die zijn artiesten af hankelijk van hem maakt, ze tiran niseert en behandelt als instrumen ten. Bemand zelf musicus kriti seert met dilt stuk het bedrijven van kunst en indirect de maat schappij, die de illusie schept dat de mens door een hoge artistieke prestatie meer waard zou zijn, het geen voor de kunstenaar een ver scheurdheid teweeg brengt waar door zijn beeld op de werkelijkheid vervaagt en intermenselijke ver houdingen onzuiver worden. Dit wordt vooral gepersonifieerd in de figuur van Caribaidl die zou willen spelen als Pablo Casals maar in wezen zijn cello verfoeit waardoor het hele bestaan voor hem een kwelling is. Marionetten De bezigheden van de artiesten worden groteks vergroot op het to neel geplaatst wat hen maakt tot typetjes, marionetten die bespeeld worden door een Illusie. Zoals de jongleur die al tien jaar zegt te vertrekken naar een groot circus in Frankrijk en nooit weggaat, de koorddanseres, die kleindochter van Caribaidl, die net als haar moeder (verongelukt in de trapeze) als maar moet leren bulgen. Dit alles wordt ook uitgedrukt in een taal die bestaat uit herhalin gen, associaties en opeenstapeling van woorden en die het absurde van de situatie circusartiesten die op een dwangmatige manier het Forellenkwintet van Schubert in studeren (prototype van bourgeois muziek uit de 19e eeuw) nog eens benadrukt. Clownesk Het geheel wordt op een clowneske wijze en met slapstick effecten aanvaardbaar gespeeld. Met Rudii van Vlaenderen als de zichzelf overschreeuwende en in tweestrijd levende Caribaidl, Pieter Lutz als de trieste jongleur die alleen nog kan lachen tegen de schuchtere koorddanseres (Yolly van Kan). Joost Prinsen als de ontroerende clown en een tegendraadse dieren temmer (John Leddy) die de mu- ziekrepetities 'saboteert' omdat zijn arm door een van zijn beesten ge wond is. Jammer was dat in het laatste bedrijf minder boelend door voorspelbaarheid en herhalin gen de dronken dierentemmer een chaos veroorzaakte, die te na drukkelijk was waardoor het ge sproken woord grotendeels verloren ging. De'dierentemmer wordt afge voerd en Caribaldi blijft achter met de 'zoete klanken' van het Forel len-kwintet. door Jac. Kort AMSTERDAM Het is tegenwoordig een hele tref, als je het Con certgebouw bezoekt, dat je dan nog iets anders te horen krijgt dan Brahms, Bruckner of Richard Strauss. Deze maand is het al hele maal verschrikkelijk. Als er dan nog iets anders op het program ma staat (Strawinsky's Jeux de Cartes bv.) dan vervalt dat prompt Gelukkig bieden de VAR A-matinees nog enig soelaas, want howel. zoals verleden week nog bieek. niet elk programma van dit instituut een gelukkige greep verraadt, er komen toch maar heel wat werken aan de orde opnieuw of voor het eerst, die dat zeker verdienen. Neem bijvoorbeeld de matinee van zaterdag. Daar speelde het Radio Kamerorkest onder leidihg van Paul Hupperts werken van Lex van Delden, Lutoslawski, Milhaud en Casedia. Een Nederlander, een Pool. een Fransman en eer Italiaan. Er wordt, kennelijk ook gecomponeerd door mensen die geen Duits als moedertaal hebben, iets dat men in de Van Baerlestraat niet (meer) schijnt te beseffen, en die om streeks 1900 zijn geboren. Van Deldens Piccolo Concerto (1960) is geschreven voor twee groepen blaasinstrumenten, slag werk en piano. Daar men zich niet gehouden had aan het voorschrift, de beide ensembles op enige af stand van elkander op te stellen, beantwoordde de uitvoering niet Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. en weggaan. Anders is een royement terecht. Ook de CDA-fractie neemt de kie zers niet serieus. Ten overvloede stelden D'66-er Martini en de loyale PvdA-ers dat het doel niet heiligt dat men over lijken gaat. Anders het CDA. Christelijk is voor hen gelijk aan opportunistisch. Waarom protesteren de CDA-sympathisan- ten niet? Of wisten zij dat al voor de verkiezingen? Amstelveen J. Dijkhuizen De Negen n De teksten zijn grotendeels ont staan uit improvisaties op de Arn hemse toneelschool in 1974 en in 1975, waaraan Aat Ceelen en Leo Hogenboom hebben deelgenomen. Dat waren 'Het verhaal van de nar' en 'Het verhaal van de soldaat', waaraan nu ln Rotterdam 'Het ver haal van de knecht' is toegevoegd. Het geheel houdit zich op in een speelse, lichte en toch enigszins dichterlijke manier bezig met de verhouding tussen toneel en sa menleving vandaar de ondertitel 'een maatschappij-kritische triolo- gie'. Het is aantrekkelijk raak door zijn eenvoud en helderheid en een eigen vloeiende speelstijl. En er zijn maar drie spelers: Huub Han sen. Aat Ceelen en Maléys Morel. Verrassend van doeltreffende een voud zijn decor en costuums van Paul Gallis, die ook aan het tweede Arnhemse project heeft meege werkt. Er is uitgegaan van klassieke ko medie-figuren: in het eerste deel koning, nar, prinses, in het tweede een modernere versie van Arleqino en Columbine in het derde twee clowns uit het negentiende-eeuwse circustheater. Kriitdek op de samen leving. het gewone en het vormings toneel. is er subtiel, humoristisch in verweven. In het eerste deel komen prinses en nar er tegen in opstand dat zij iedere avond het zelfde stuk moeten spelen en zij lopen weg als de koning blijft vol houden dat de koning altijd koning blijft en de nar altijd nar. Het aardige is en hetzelfde kan van ook de beide andere delen gezegd worden dat de traditionele speelstijl ln het genre gebruikt wordt, maar iets charmants krijgt door zowel de speelse teksten als door de grappige manier waarop die stijl wordt nagebootst. aan het stereofonisch effect, dat de componist heeft bedoeld. Niettemin had dit beknopte kleurige werkje een duidelijk succes Geweven woorden Parole? tissues (geweven woorden) voor tenor (Lode Devos) en twin tig snaarinstrumenten van Lutos lawski, is een prachtig werk, waar aan het gelijknamige gedicht van Francois Chabrun ten grondslag ligt. De titel houdt verband met, het feit dat zins fragmenten in steeds andere coupletten worden i ngewe- ven en daardoor een gewijzigde be tekenis krijgen. Lutoslawski. die dit werk voor Peter Pears geschreven heeft dit mysterieuze gedicht in een analoog muzikaal kleed gesto ken dat mede door Devos' prachtige voordracht, grote indruk maakte. Mllhauds Concert voor slagwerk (Wim Koopman) en orkest en zijn Scaramouche voor saxofoon (Ed Boogaard) en orkest blijven nog altijd charmante muziek, het geen, hoewel »n mindere mate ook geldt van Casella's. Serenata. waarmee het concert besloten werd. Hun hartekreet (die van eerlijke lie den» verzuimt een opsomming te geven van werkelijke geen aan geprate Behoefte die door de in dustrie in haar huidige omvang en gerichtheid niet kan worden gedekt. Zonder dit is intensivering en inves tering niet, beteugeling maar ver plaatsing en uitbreiding van werk loosheid. Dan betekent het niet werk maar werkverschaffing. Het wordt tijd dat wij zoeken naar nieuwe wegen. Araerongen P. Verburg De negen (2) Een merkwaardige reactie van de heer Aantjes op het adres van de negen. De verwezenlijking van de vrees dat dit adres averechts zal wer ken wordt bepaald door de reikwijd te van de verknochte de heren Aantjes alsmede zijn collega An- driessen aan het kabinet-den Uyl. Jarenlang getrapt door vakbeweging en politici, die geen directe verant woordelijkheid dragen, waarbij de huidige minister-president zich niet onbetuigd heeft gelaten, komt er een eind aan het incasseringsvermogen, 't Gevaarlijke is dat er met vuur wordt gespeeld. De belangen en de mogelijkheden van kapitaal en ar beid of wel van ondernemers en werknemers lopen parallel. De aard van de reactie van de heer Aantjes wekt de indruk dat de volks vertegenwoordiging steeds meer pijnlijk met de neus gedrukt wordt op haar tekortkomingen. Van he mag verwacht worden dat zij het tijdig nemen van maatregelen be vordert om te voorkomen dat putten moeten worden gedempt als de kal veren verdronken zijn. Het zou een gevaarlijk spel zijn als de cri de coeur van de werkgevers niet wordt verstaan. Amstelveen. J. Prinsen Heilstaat Na zijn bezoek aan Zweden heeft de minister-president gezegd, dat hy niet gelooft in een heilstaat. Dat is juist gezegd, want de mens met al zijn kennis en wetenschap is bezig van deze aarde één grote puinhoop te ma ken. Dat alle mensen eens broeders zullen worden is een wens, die nooit in een egoïstische maatschappij in vervulling zal gaan. Al probeert men het hier nog zo geriefelijk te maken, een feit blijft het en een harde wer kelijkheid dat ziekte en dood er elke dag zijn. Toch is en christen optimist- Hij verwacht het heil niet van de mens maar van de Herschepper. Daar om kan de apostel Petrus zo hoopvol spreken wanneer hy in een brief schryft: Wij verwachten echter naar Zijn belofte nieuwe hemelen en een nieuwe aarde, waar gerechtigheid woont. Marx en velen met hem wil len een heilstaat via de mens berei ken, maar God alleen is de Stichter omdat Hy de gerechtigheid zelf is. De Bilt Goris v. d. Hoeven Politie De onzin die het hoofdbestuur van de Ned. Politiebond uitkraamt over het aanwenden van de politie bij het be strijden van terreuracties enz. loopt de spuigaten uit. Dat de politieman hier helemaal niet op ingensteld zou zijn, maar in de eerste plaats op het hulpverlenen, is gewoon niet waar. Volgens de politie wet heeft de politie tot taak 'te zor gen voor de daadwerkelijke handha ving van de rechtsorde en het ver lenen van hulp aan hen, die deze be hoeven'. Dus eerst de rechtsorde handhaven en dan (of daarnaast) hulp verlenen. Voor beide onderdelen krijgt de agent een gedegen opleiding, waartoe voor ordeverstoring op grote schaal be hoort, het optreden in groter ver band, o.a. in mobiele genheden. De opvatting, dat de politieman hoofdzakelijk gezien moet worden als een soort maatschappelijk werker, zullen we helaas tot een verre toe komst moeten uitstellen. Dat de christelijke en de katholieke politiebonden het hierin niet eens zijn met de grootste (bij het N.V.V. aangesloten) politiebond* ligt voor de h*nd. Ik denk, dat ook het gros der leden van de N.P.B. zijn hoofdbestuur in deze opvatting niet zal volgen. Hilversum. J. J. Haije. Oud-commissaris van politie 'Waarom krijg jij de leukste baantjes?' HAVANNA 16 jan. (AP) De Cu baanse president Fidel Castro heeft donderdag tijdens een persconfe rentie gezegd dat de Verenigde Sta ten onvoorwaardelijk hun economi sche blokkade jegens Cuba moeten opheffen voordat kan worden ge praat over verbetering van de we derzijdse betrekkingen. 'Cuba wil niet onderhandelen met het mes op de keel', aldus Castro. HIJ zei ook dat de Verenigde Staten een gebaar van Cuba willen voor de verbeteringen van de betrekkingen. De Amerikanen verlangen onder andere van Cuba dat zij geen steun meer verleent aan de Panamese eis tot soevereiniteit, aan de Portori- caanse onafhankelijkheidsbeweging en aan de marxistische regering in Loeanda. 'Zo lang de Verenigde Staten zich deze feiten niet realiseren, zullen wij wachten, als het moet eeuwig. WIJ zijn erg gelukkig met het feit dat wij op geen enkele wijze afhan kelijk zijn van de Verenigde Sta ten'. Castro zei dat Cuba op vernet van de regering ln Loeanda (MPLA- re gering) troepen heeft gestuurd naar Angola. 'Zo lang zij om onze hulp vragen, zullen wij die geven', aldus Castro. 'De Cubaanse troepen hebben ln Angola geholpen de opmars van de Zuid-Afrikaanse troepen tot staan te brengen', aldus Castro. Hij wei gerde echter te zeggen hoeveel Cu baanse soldaten ln Angola zijn of hoeveel doden en gewonden er on der zijn troepen gevallen zijn. Castro zei dat hij was uitgenodigd om ln Juni ln Panama een Latijns- Amerikaanse topconferentie bij te wonen, en Het is logisch dat wij moeten gaan'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7