Hein en Cateau Kray: een kunstzinnige coöperatie Vader als held Uitnodiging aan reprografiscn Nederland Rank Xerox ReproKonventie1976 Uw probleem ook het onze Ja Samenwerking begon met stripverhalen 'li i VARIA i - door FRED LAMMERS ZUIDLAREN - In Drente, en niet alleen daar, zijn Hein en_ Cateau Kray een begrip-gewor den als een echtpaar dat op ve lerlei manier kunstzinnig bezig is, hij als kunstschilder/illus trator en auteur van enige jon gensboeken, zij als schrijfster van „zondagsschoolboekjes" en romans en veel langer geleden van strips, die onder meer ver- schenen in De Standaard en de Kwartet-bladen. ..Met die strips is het allemaal be gonnen." zegt Cateau Kray-Sijsma (71). „In 1934, we waren verloofd, kreeg ik op een dag in Tiel waar ik woonde, een brief van Hein. waarin hij mijn hulp inriep. De schrijfster van_de. strips, ..die hij illustreerde voor de Nieuwe Provinciale Gro- "ninger Courant en de Nieuwe Drentse, had het laten afweten. Als hij niet snel voor een oplossing zorgde, was de kans groot dat er ie- mand zou komen die voor tekst én tekeningen zou kunnen zorgen. Al verschenen die strips uit zuinig heidsoverwegingen maar twee keer .per week-in de krant, het was in die crisistijd een begeerd baantje. Mijn ervaringen op het gebied van het schrijven waren de uitvoerige noti ties in mijn dagboek en de lange brieven die ik mijn verloofde regel matig stuurde. Maar ik wilde hem niet teleurstellen en ben aan de gang gegaan met het schrijven van een sprookjesachtig verhaal, dat "„Pikkie èn Goudglansje" heette. Het werd een succes en na ons trouwen gingen we door met strips als „Lan ge Jaap" voor De Standaard, „Bom metje Bas" en „Kwiebus Kwast" voor de bladen van Diemer. Het le verde wel eens problemen op, al die verhalen uit elkaar te houden, maar we hebben het altijd met veel ple zier gedaan." Al die stripverhalen zitten nu keu rig ingeplakt, in het uitgebreide ar chief van de Kray's, evenals de po litieke prenten die Hein tekende voor „De Houten Pomp" en De Standaard. CATEAU EN HEIN KRAY .over en weer adviezen tenleid^r Wijnkoop en die met een heel grote mond had afgebeeld. Co- lijn stuurde mij de tekeningjterug met een groot kruis erdoor en de opmerking „Zo moet het niet". Hij was meer voor de tekeningen zoals Braakensiek ze maakte, waarop heren stonden die waren gekleed in jacquet. Colijn zelf heb ik ook vaak getekend. Daarover heeft hij nooit iets gezegd, hoewel hij met die te keningen vast en zeker niet altijd blij is geweest. Colijn was een schilderachtige man. Zo zal ik nooit vergeten, dat hij eens een week lang een vermageringskuur deed omdat hij vond dat hij te dik werd. Zijn menu bestond in die week uit tien eieren pef dag." Op school al Isings vOp de lagere school tekende ik al karikaturen van mijn onderwijzers, later op de HBS kon ik dat tekenen helemaal niet meer laten. Mijn le raren hadden er weinig waardering voor, vooral niet toen ik twee jaar na mijn HBS-tijd een aantal vroe gere leraren, voor iedereen herken baar, op een politieke prent af beeldde. De directeur, die ik had getekend met een langgerekte nek, was zo woedend dat hij liet weten er onder geen voorwaarde aan mee te zullen werken dat ik een studie beurs kreeg. Zoiets was aan zo'n ondankbare oud-le6rling. die zijn „weldoeners" bespottelijk maakte, niet besteed." Hein Kray wilde graag een studie beurs hebben voor zijn medicij nenstudie, lange tijd zijn ideaal. Hij ging toch studeren en kwam tot aan zijn kandidaats. Toen werd hij ziek en rijpte het inzicht dat arts worden niet zijn toekomst was, maar schil deren. Colijn In de jaren dat Hein Kray politieke prenten vervaardigde, kwam hij met allerlei bekende figuren in contact, met name met Colijn. „Ik herinner me dat iedereen opsprong als hij binnenkwam. Mijn tekenin gen bekeek hij nauwkeurig. Hij gaf ook wel eens commentaar, zoals die keer toen ik een spotprent had ge tekend van de bekende communis- Het zou een mooi onderwerp voor een tekening zijn geweest, maar daaraan heeft Hein Kray zich maar niet gewaagd. Over collega's weet hij ook tal van anekdotes te vertel len, zoals over zijn bezoek aan de kunstenaar Isings. „Ik bewonder Isings en wilde hem heel graag eens Dersoonlijk ontmoeten." Zoiets was jaren geleden al niet ge makkelijk, daar Isings toen reeds heel teruggetrokken leefde. Onder het voorwendsel dat ik hem de groeten van een predikant, die hij kende, kwam overbrengen...ben .ik bij hem" binnengedrongen. Isings was net bezig een tekening te maken van Jacoba van Beieren. Ik heb het gewaagd op te merken dat het paaltje dat op die tekening voor kwam er volgens mij te verweerd uitzag. Dat nam Isings mij niet in dank af. Hij kon niet goed tegen kritiek. Na mijn bezoek heeft hij me een boos briefje geschreven, waarin hij stelde dat ik zijn kostbare tijd had gestolen. Het is jammer dat hij geen schoolplaten meer tekent. Hein Kray laat me een onlangs vol tooid schilderij zien van de Zuid- laarder markt omstreeks 1200 Het is een werkstuk, dat ongeveer dezelf de afmetingen heeft als die platen van Isings. „Ik ga het Noordhoff aanbieden en vragen of die ervoor voelt het. als wandplaat uit te ge ven," zegt Hein Kray. Historische onderwerpen interesse- Colijn at om te vermageren tien eieren der dag ren hem. Zijn jongensboeken waren ook gebaseerd op de geschiedenis. Hoewel hij honderden tekeningen, schilderijen van landschappen in Drenthe, portretten en boekenillus- traties heeft gemaakt, vond Hein Kray, naar hij me vertelt, toch de meeste voldoening in zijn bijbelse onderwerpen. De kalenderschilden waarop ik Adam in het paradijs, Elia in de woestijn, Daniël in de leeuwenkuil, de twaalfjarige Jezus in de tempel en het dochtertje van Jairus, om er enkele te noemen, te kende zijn mijn dierbaarste werk stukken. Ik had graag meer bijbelse onderwerpen willen tekenen, maar de opdrachten zijn uitgebleven. Zo is het altijd een hartewens geweest een kinderbijbel te-mogen ülustre- Dagelijks werk Hein Kray wordt in april 75 jaar maar hij schildert nog met evenveel plezier als veertig jaar geleden„Al merk ik wel dat ik lichamelijk min der kan doen dan vroeger, hoop ik .nog heel wat op het doek te kunnen zetten. Ik heb dezer dagen juist weer voor zo'n 1700 gulden aan linnen en lijsten gekocht. Die lege lijsten en dat grauwe linnen staren mij aan. Het is een uitdaging voor me om hard aan het werk te gaan. Gemid deld voltooi ik één schilderij per week. Ik werk dagelijks. Als ik een dag mijn penseel niet heb gebruikt, voel ik me schuldig. Ik schilder maar door, of ik het nu verkoop of niet Ik geef mezelf opdrachten en daarin ben ik geen gemakkelijke werkgever", zegt Hein Kray, en hij wijst op diverse romantische werkstukken: oude boerderijtjes, heidevelden, beekjes met schilder achtige bruggetjes en schapen met een herder, allemaal weergaven van sfeervolle plekjes vlak bij zijn huis. Cateau is degene die hem kritisch begeleidt. „Dat vind ik erg plezierig. Zij zegt het meteen als ze iets niet mooi vindt of wanneer zij van me- door Mink van Rijsdijk „Mijn dochters? Praat me niet over mijn dochters. Ze zijn een dagelijkse teleurstelling voor me," zei een oude vriend tegen me. Ik kon zijn zuchten niel-zo-goed plaatsen, onenige vader zou danig in zijn nopjes zijn als hij nazaten had als mijn vriend. Iets in die geest opperde ik dan ook. maar mijn woorden vro lijkten hem niet op'. Hij kreeg een heel weemoedige uitdruk king in zijn ogen en zei: „Ik heb zoveel illusies gehad. Ze mochten er wezen toch. die meiden van mij. Lieve toetjes, op school altijd prima cijfers, ach natuurlijk was er wel eens wat geharrewar, maar door de bank genomen heb ik alleen plezier van dat stel gehad. Als vader denk je ook aan de toekomst. In mijn verbeelding zag ik hen met een fijne jongen, een degelijke kerel, die bezig was een toekomst op te bouwen. Maar waar komen mijn dochters mee thuis? Marianne met niemand, ze is nota bene al 22. een paar keurige kansen heeft ze afgewezen. Wat zegt dat kind? Ze heeft nog geen zin in vastigheid. Nou vraag ik je." „Misschien hield ze niet zo erg van die keurige kans-figuren probeerde ik. Maar hij was te veel verdiept in zijn frustraties en scheen me niet te horen. „Maar Joke, hoe het met Joke moet. Die brengt me zo'n moderne nietsnut mee, van goeden huize, dat wel, maar dat zegt tegenwoordig ook niets meer. Meneer wilde niet in dienst en doet nu iets alternatiefs in een inrichting voor gestoorde mensen. Wat hij wil worden weet hij niet, wat de toekomst betreft heeft hij geen poot om op te staan. Wat kan meneer mijn dochter aanbieden? Helemaal niets. Maar Joke is stapel op die knul. Waarom? Ik kan er niet bij, die jongen presteert eenvoudig niets. Vorige week zaterdag zou hij komen, de hele dag heeft het kind zitten wachten, wie er kwam meneer niet. Eindelijk, je gelooft het niet, 's avondsvm '11 uu\ ja hoor, hallo, daar was ie. Ja sorry, maar hij kon niet eerdei iemand had hem nodig gehad, die dag. Kun je je voorstellen hoi kwaad ik toen werd? Ik zeg tegen hem: .Iemand hadjou nodig precies en dat was mijn dochter, die jij liet stikken. En ik, al vader accepteer die belediging niet.' Kort en goed.'ik zet di jongeman de deur uit. Logische reactie niet? Maar dacht jt Joke dankbaar was dat ik dat varkentje even vöor'haar Hat [S' gewassen? Nee hoor. A Is een furie ging ze tekeer. Daar maakt 'y. ik snel een eind aan door haar te laten kiezen tussen vader ei uu die lapzwans. Wat denk je dat ze deed?" „Ze koos de lapzwans. „Prak Ze rende die knul achterna. Na een half uürkwamm ze samen terug met een slap verhaal dat ik niet zo moeilijl ee moest doen. Ik moeilijk. Wil je dat even goed op je lati inwerken?" Wat moest ik zeggen? Dat de rol van heldentenor voor vader p niet meer bestond? Een beetje plagerig zei ik: „En toen boodd lapzwans zijn excuses aan. die jij niet accepteerde. Daaron daagde hij jou uit voor een duel en nu ligt het jongmens ontziel in de duinen, maar is de eer van je dochter gered. Daarna praatte ik nog een uur serieus, ook zonder enig resut taat. 'Dochters van zulke romantische vaders moeten maar veel vm hen houden en erg zuinig op hen zijn. In de dagelijkse omgang zijn ze weliswaar volstrekt onhandelbaar, maar ze zijn bijnn uitgestorven. Daarom.behandel de helden-vaders met zacht heid. f ning is dat ik iets aan een schilderij moet veranderen. Ik begin dan met tegen te sputteren maar na een poos merk ik dat ze gelijk heeft". Op zijn beurt geeft Hein zijn vrouw nuttige adviezen voor haar boeken. „Ik lees mijn man altijd voor wat ik heb ge schreven. Als ik merk dat hi j tranen in zijn ogen krijgt - hij is gauw ge roerd - weet ik dat het goed is. Hij wijst me ook dikwijls op onlogische zaken in mijn boeken, een man heeft er weer een heel andere kijk op. Het is fijn zo samen te werken". Anne de Vries Het dertiende boek van Cateau komt binnenkort uit, zestien jaar na het verschijnen van haar eerste ro man, die zij schreef op aanraden van Anne de Vries, met wie de Kray's in contact kwamen toen hij opdracht kwam geven voor een schilderij. „Hij is onze huisvriend geworden. Toen hij ons beter kende en zag hoe wij ploeterden, met die strips", zei hij: „Lieve mensen, jullie moeten hogerop komen". Hij moe digde mij aan een roman te gaan schrijven, al vond hij het onvers tandig dat ik mijn eerste roman heb uitgegeven. „Een auteur moet zijn eerste roman in de kachel gooien. Dat heb ik ook gedaan", zei hij her hebben geschreven'. Bij het schrijven, van haar boeken gaat Cateau uit van bestaande mensen en situaties. „Ik neem graag een probleem bij de kop en ga me daarin dan verdiepen. Zo ben ik nu bezig met kinderloze echtparen". Als ik vraag waarom zij haar boe ken altijd in de VCL - serie van Kok uitgeeft, zegt Cateau beslist: 'Ik weet dat velen niet zo met series ophebben, maar als christelijk au teur is het erg moeilijk hetgeen je schrijft op een andere manier uit gegeven te krijgen. In zo'n boeken serie haal je een grote oplage. Dat vind ik enorm belangrijk, niet om het geld. maar omdat op die manier velen onder ogen krijgen wat ik de mensen zo graag wil duidelijk ma ken. In al mijn boeken komt naar voren hoe belangrijk het geloof is in je leven en welke steun je daarvan hebt in tijden van beproeving. Als die boodschap maar op twee van mijn lezers overkomt, heb ik al het gevoel zo'n boek niet voor niets te hebben geschreven Waar moet dat naar toe met de reprografie? Als vakbekwame graficus vraag je je wel eens af waar moet dat naar toe? Is er nog ruimte voor vakmanschap in de reprografie van morgen? Blijven we de technologie de baas. of wordt de techniek ons de baas. Is er nog ruimte voor een eerlijk stuk kwaliteitsdrukwerk in een wereld die om efficiency, spoed en produk- tivireit schreeuwt? Hoe ziet reprografisch Nederland er morgen uit? Zou het niet interessant zijn daar 'ns met uw vak genoten over te praten. Om de mening van de deskundigen te horen, om hun visie aan de uwe te toetsen. "Dat kan want op 5 februari organi seert Rank Xerox in het Jaarbeurs Congrescentrum de Rank Xerox Repro Konventie 1976. Opgezet voor en door de Nederlandse grafici. Niet alleen een overzicht van de toekomstige ontwik keling van de reprografie belicht door deskundigen uit de grafische wereld, maar ook volop ruimte voor vragen en diskus- sies.Tot slot laten we u zelf kennis maken met het laatste technische nieuws. Als u Wilt weten wat de toekomst voor de reprografie is, ga dan op 5 februari 1976 naar het Jaarbeurs Congrescentrum in Utrecht naar de Rank Xerox Repro Konventie 1976, aanvang 10.00 uur. Stuur eerst onderstaande bon in. Dan ontvangt u alle informatie en een plaatsreserveringskaart omdat het aantal plaatsen beperkt is. P' I I I I I I I L Ik'wil de Rank Xerox Repro Konventie 1976 bijwonen. Stuur mij meer informatie; ook om eventueel plaats(en) te reserveren. Naam:_ Bedrijf:. Straat:— Plaats:- -Funkfie- Opsturen naar Rank Xerox (Nederland) B.V.. Antwoordnummer 1409. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. "1 I I I I I I I I ■4 VRAAG: Een 89-jarige lezeres vraagt ons: In mijn jeugd zongen wij op school een versje: Neerlands duin en frisse stranden. Onze hoofdonderwijzer J. C. de Puy had het gedicht en de muziek gecompo neerd. Tot mijn grote verrassing wordt deze zelfde melodie gebruikt voor het Surinaamse volkslied. Hoe kwam die melodie in Suriname? ANTWOORD: De Puy is inderdaad de componist, niet alleen van dit lied. maar ook van verschillende andere, vaak gezongen liederen. Een van zijn dochters, eveneens onder wijzeres, trouwde met de bekende zendeling Muys en ging met hem naar Suriname. Weinig Surinamer^ zullen weten dat de wijs van hun volkslied al zo oud is. VRAAG: Adres van de vragenstel- Ier is ons niet bekend. Onze hond is heel kalm en gezeglijk, maar als er damesbezoek is, is hij aanhankelijk bij het agressieve af. Wij vinden het vervelend en willen het dier. door het sterk aan te zien, onze wil opleggen, maar dat lukt niet. ANTWOORD: Vroeger had ik zelf een grote bastaardbouvier, die zich op dezelfde manier gedroeg. Het enige, dat we konden doen, was het dier aan z'n halsband de kamer uitsjorren. Het vreemde was, dat hij die kunstjes niet vertoonde, als het bezoek al in "de kamer was, maar binnenkomende gasten, vooral da mes, werden overstelpt met uitin gen van belangstelling. Op den duur konden we het geweldige dier niet meer houden en moesten het terug brengen naar de plaats waar het vandaan kwam: het asiel voor zwerfhonden, de Hazenberg te Amerongen. Het is onze overtui ging, dat men een hond slechts kan africhten, hoe dan ook, met een ge baar, met een woord, maar beslist niet met een blik, als men het dier van zeer jong heeft gehad. Wat de visite betreft: er zijn bepaalde par fums, die ook voor honden attractief zijn. VRAAG: Gaarne zou ik inlichtin gen ontvangen omtrent de theologi sche studie en ook over de zaterdagopleiding. ANTWOORD: Er bestaat een boek-- je: Inlichtingen over katholieke en protestantse theologische en kerke lijke opleidingen (uitgave Interker kelijke.. Voorlichtingscommissie). Als besteladres staat hierin ver meld: Interdiocesane Stichting voor Roepingswerk te Etten-Leur. Giro 1311200. Prijs: 3 gulden. VRAAG: Er schijnt een boek te bestaan, waarin kruissteekpatro- Vranen leen per "brief)" zenden "naar: Uw probleem bok'het onze. Postbus 507, Voorburg! Naam en adres vermelden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhou ding is verzekerd. nen met motieven uit Israël en vooral Jeruzalem verwerkt zijn. Hoe heet het en waar is hét te koop? ANTWOORD: U bedoelt het 'Jeru salem embroidery book' van Ann Roth. In 1973 is hiervan een Neder landse bewerking uitgegeven door de Arbeiderspers. Mocht het uit verkocht zijn, probeer het dan eens bij De Slegte. Ook in de openbare bibliotheken is het waarschijnlijk aanwezig. VRAAG: In oude familiepapieren werd gevonden een bericht van in schrijving voor de nationale militie van 1838. De lengte van de aan staande soldaat wordt hierop aan gegeven in El en „Streep". Gaat men dit nu nameten, dan ontstaat een heel wonderlijke lengtemaat. Wan neer werd het tegenwoordig ge bruikte metrieke stelsel ingevoerd? ANTWOORD: De regering won in 1814 bij het Koninklijk Instituut- advies in ten behoeve van de invoe ring van een nieuw stelsel van ma ten en gewichten. Het in Frankrijk - „geboren" metrieke stelsel durfde men niet zonder meer in Nederland in te voeren. Men .was dermate vooringenomen tegen al wat Frans was, dat deze invoering niet te rea liseren zou zijn. Bij Koninklijk Be sluit werd in 1817 de volgende be paling gemaakt: De oude namen mochten behouden blijven, maar de afmetingen moesten worden aan gepast. Zo vond men de volgende merkwaardige berekening: de Ne derlandse el werd de benaming voor meter, de Nederlandse palm voor decimeter, de Nederlandse duim voor cm en streep voor mm. De zui delijke provincies hoefden daar niet aan mee te doen, want de systema tische namen werden als alterna tieve erbij gevoegd. Op deze manier valt onze milicien met zijn 1,62 m lengte niet eens op. Bij de wet van 1869 werd een eind gemaakt aan de begrijpelijke verwarring, maar toch noemde men de oude namen „tussen haken" er nog bij. Sedert de tweede wereldoorlog komt men de namen el en palm nog slechts in kruiswoordraadsels tegen. De En gelse duim (inch) vindt men op duimstokken en op de centimeters in de naaimandjes. VRAAG: Is er ook een boek of al bum in de boekhandel, waarin alle kerkzegels van de NH gemeenten staan afgedrukt, met beschrijving? ANTWOORD: Zo'n album bestaat niet. Wél is in het Hervormd Ker kelijk Archief, Javastraat 100, Den Haag een grote verzameling van vrijwel alle kerkelijke zegels. U moet tevoren wel een afspraak ma ken. VRAAG: In mijn huis heb ik heel wat papyrusplanten. Zou hiermee kunnen samenhangen dat er wol ken vervelende steekmuggen om de lampen dwarrelen. Hoe krijg ik ze- weg? ANTWOORD: Stilstaand water f een vrij hoge temperatuur; ideale broedplaats. Een druppe petroleum verspreidt zich over grote oppervlakte, zodat de lar e geen lucht krijgen. De muggen ii E winter zijn vrij traag, zodat mer w gemakkelijk kan vangen. In haken hangende kledingstukli gordijnen, enz. zitten ze graag. 1 a bereisde Roel bracht voor ons u echte sapoe-lidie mee, een on diertemepper uit tropische lant tt Met een gewone vliegenklap w gaat het ook wel en met de stofi *1 ger haalt u ze uit de verste hoek Welterusten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6