(ffensief MPLA in widen van Angola !IA stookte ussen Peking ;n Moskou Moskou klaar voor SALT-2 Verblijf Sacharow in Moskou onzeker Libanon Tribunaal vonnist Amerikaanse landen JNITA krijgt versterkingen -xjlieuwe onthullingen in VS Censuur in Israël verscherpt Deze week topoverleg over bewapening Onbestendig weerrapporten Sneeuwberichten ^TET ANDAG 19 JANUARI 1976 BUITENLAND-WEER TROUW/KWARTET 5 )EANDA (AP, UPI, Reuter) De MPLA, de linkse Angolese bevrijdingsorganisatie, heeft haar ac- iteiten in het noorden en zuiden van Angola opgevoerd. De MPLA-troepen richten hun offensief die gebieden waarschijnlijk op twee steden: Loeso in het oosten en Kela in het zuiden. kaïn worden opgemaakt uit be iten uit Johannesburg en Mos- MagK In het Zuidafrikaanse Johan- ens n ^urg werd verteld, dat een aan- roc 1 van de MPLA op Loeso* was u geslagen door de UNITA. de orga- w isatie dde steun krijgt van Zuid- t tika. Er zou een kolonne van eer dan duizend MPLA-strijders us zo'n vijfhonderd Cubanen op ig zijn naar Loeso. De troepen *■-- worden ondersteund met en artillerie van Russische 'Sc! Volgens het Russische rsbureau Tass is de MPLA opge- 7) fct tot ongeveer tien kilometer or Loeso. Deze plaats is een be- bekd Dgrijke schakel ln de zogenaamde 7aii*A tig' probeert de opmars van de MPLA te stuiten. Zo zouden er op ruime schaal zware wapens en manschappen uit Zuid-Afrika wor den aangevoerd. Een correspondent van het persbureau Reuter, meldde gisteren dat er de afgelopen weken veel materiaal naar de UNITA-li- nies is gevlogen met helikopters en transportvliegtuigen van het Ame rikaanse type C-130. De vliegtuigen droegen geen herkenningstekens. De correspondent heeft de afgelo pen dagen stellingen van de UNITA in het zuiden van Angola kunnen bezoeken. nguela-spoorweg, die dwars door van Zaïre naar de Atlantl- lë Oceaan, loopt. jlgens Tass hebben MPLA-troepen het zuiden de stad Kela omsin- ild. Het Russisch persbureau temt Kela een belangrijk steun- -jnt voor de UNITA omdat er grote VcRSipjTaden wapens en andere mili- uitrusting uit Zuid-Afrika op- ;en liggen. zegt dat de UNITA 'koortsach- Het Angolese buurland Zaïre heeft de Sowjet-Unie en Cuba formeel gezegd dat het een klacht wil in dienen bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties over de 'agres sie van Sowjet-Cubaanse verbond'. Zaire uitte vorige week de beschul diging dat MPLA-troepen, die wor den geholpen door de Sowjet-Unie en Cuba, de stad Dilolo In Zaire zouden hebben gebombardeerd. ASHINGTON (UPI, Reuter) De Amerikaanse inlichtingen- enst, de CIA, heeft geprobeerd de spanningen tussen China en Sowjet-Unie op te voeren door opzettelijk valse gegevens te ver- ireiden. Met dit doel verspreidde de CIA onder meer Chinese iden, waarin door de Amerikanen geschreven verhalen waren fenomen. Dit althans bericht het gezaghebbende dagblad Wash- on Post. i de ruzie tussen China en de Jet-Unie steeds openlijker werd tt de CIA radiostations op Taiwan ■i elders in Azië berichten uitzen- n, waarin de Sowjet-Unie werd ngevallen. De stations gaven zich Bübij uit voor zenders in China, mi berichten werden beluisterd oor correspondenten van westerse aaiia in Hongkong. Die stuurden te door de CIA gemaakte verhalen ju die wereld in als 'commentaren Peking'. De CIA had nog een methode om de nieuwsme- 1 te misleiden. Daartoe maakte I dienst gebruik van haar invloed I de posterijen in verschillende fetische landen. Kranten uit Chi- daar binnen kwamen wer- door de CIA meegenomen. De rikanen verwijderden dan en- e artikelen om die te vervangen t zelf geschreven materiaal. De- kdoor de CIA opnieuw geredigeer- n bladen werden vervolgens naar bestemmingen overal in de gestuurd. 'ersbureaus te Washington Post zegt zijn gege- te hebben gekregen uit bron- 'in en rondom' de CIA. Het ad, dat wereldberoemd werd door jn speurwerk in de Wa tergate- &k, begon vorige week een serie rer de handel en wandel van de IA. In het eerste verhaal werd ithuld hoe de inlichtingendienst rer de hele wereld een netwerk in behulpzame journalisten, kran- n, persbureaus en radiostations ad opgebouwd. Daarmee kon de ieuwsvoorziening in gebieden met Janning worden omgebogen in ro-Amerikaanse richting. Als voor belden noemde de Washington öst de persbureaus Efe (Spanje) b Latin (Latijns-Amerika), die bn grote rol speelden bij de pogin- en om president Salvador Allende an Chili ten val te brengen. Een oordvoerder van Efe heeft overi- krachbig ontkend dat dit bu- »u geld zou hebben ontvangen m de CIA. te Washington Post noemde ook bt Londense persbureau Forum in ouden. Dat bureau stuurde weke- jks artikelen over allerlei onder werpen naar tientallen kranten in vijftig landen. Volgens de ïgton Post staat het wel vast 't via dit bureau regelmatig CIA- irhalen zijn verspreid. Het bureua april vorig jaar opgeheven nadat banden met de Amerikaanse in- ndiensten bekend waren hooggeplaatste leden van de Russi sche ambassade als geheime agen ten voor deSowjet-veiligheids- dienst. Het blad weet ook te mel den dat de vroegere Portugese pre sident Spinola in Parijs ontmoetin gen heeft gehad met de Amerikaan Eugen Burgstaller, die wordt ge noemd als hoofd van de CIA in Frankrijk. Bij dergelijke ontmoe tingen werd Spinola (uat Portugal verbannen na een mislukte staats greep) bewaakt door agenten van de Franse veiligheidsdienst, aldus Le Nouvel Observateur. Gevaarlijk In de Verenigde Staten is met ver ontwaardiging gereageerd op de openbaring van zogenaamde CIA- agenten in het buitenland. De Amerikaanse regering vreest dat de genoemde mensen het gevaar lopen slachtoffer te worden van aansla gen. Senator Church, is voorzitter van de Senaatscommissie die hel werk van de Amerikaanse inlich tingendiensten onderzoekt. Ook hij ziet een gevaar in het onthullen van namen van CIA-mensen in het buitenland. Daarom vraagt hij om nieuwe wettelijke maatregelen. Hij vindt echter dat er daarbij wel voor moet worden opgepast dat dergelij ke wettelijke regels gebruikt kun nen worden om allerlei illegale Cl A-praktijken te verdoezelen. Zaïre sprak van een 'reden tot oor log' en kondigde aan bij de Veilig heidsraad te zullen klagen. Zaire is bij de oorlog in Angola betrokken door zijn steun aan de bevrijdings beweging FNLA. De Cubaanse leider Fidel Castro zei dit weekeinde in een interview dat Cuba de MPLA zullen blijven steu nen zolang de leiding van de MPLA dat vraagt. Net als Spanje Hij trok een parrallel tussen de oorlog in Angola met de Spaanse burgeroorlog van bijna dertig jaar geleden. Castro vergeleek de Afri-* kaanse landen die tegen de MPLA strijden met Europese landen die destijds in Spanje generaal Franco hielpen. 'Zaire is de fascistische staat van Mussolini. Zuid-Afrika is Nazi-Duitsland', aldus Castro in een gesprek met een Italiaanse krant. President Julius Nyerere van Tan zania. ook een supporter van de MPLA. begrijpt niet waarom de Verenigde Staten zich zo druk ma ken om v Angola. 'WIJ vechten in Afrika nlfet voor communisme. Wij vechten .voor de bevrijding van on ze volken', verduidelijkte hij. 'De Amerikanen hebben geen enkel ex cuus om te zeggen, kijk. dat land is communistisch geworden. Er ls in Afrika geen enkel land communis tisch Nyerere legde uit waarom in Angola steun van communisti sche kant wordt aanvaard. 'In enke le Afrikaanse landen heeft men zonder strijd onafhankelijkheid ge kregen. in andere moest er voor worden gevochten. En wij kregen alleen van de communisten wa pens'. aldus de president van Tan zania in New Delhi, de hoofdstad van India waar hij de Nehroeprijs ln ontvangst mocht nemen. Bloedbad Een Nederlandse arts heeft FNLA- troepen beschuldigd van een moordpartij in Cablnda. de kleine Angolese strook, die geheel omge ven is door Zaire. Volgens de arts. Ton Zijlstra, hebben FNLA-troepen in november een geheel dorp uitge roeid. 'De totale bevolking van het dorp Prata lag dood, in stukken gesneden in hun hutten. Ook de koeien en kippen waren de hals afgesneden', aldus Zijlstra op een bijeenkomst in Utrecht. Hij keerde vorige week voor korte tijd terug uit Angola, waar hij bezig is een opleiding voor verpleegkundigen op te zetten. JERUZALEM (Reuter, UPI) Het Israëlische kabinet heeft een wets voorstel van premier Rabin onder steund dat voorziet in een ver scherping van de censuurmaatrege- len. Het wetsvoorstel wil een maxi mumstraf van vijftien jaar voor iedereen dóe staatsgeheimen laat uitlekken en zeven jaar gevange nisstraf voor de journalist die der gelijke informatie publiceert. De maatregel volgt na berichten óver een ontmoeting tussen pre mier Rabin en koning Hoessein van Jordanië. Deze berichten zijn in Jeruzalem tegengesproken. Ook is onlangs een nota van president Ford van de Verenigde Staten uit gelekt, die door Rabin woedend van de hand zou zijn gewezen. Verkiezings campagne in VS De Amerikaanse presidentsverkie zingen (november dit jaar) werpen hun lange schaduwen vooruit. Ver scheidene kandidaten waren het afgelopen weekeinde al bezig met hun campagnes. De Republikein Ro nald Reagan was in de staat New Hampshire om handjes te geven aan mensen die op hem zouden kunnen stemmen (foto boven). Gouverneur George Wallace liet zich in Florda zien om aanhang te verzamelen voor de. voorverkiezin gen van de Democratische partij (rechts). Zijn partijgenoot Robert Byrd uit West-Virginia was om die zelfde reden ook in Florida en trok zijn sokken uit om verkoeling te zoeken en de fotografen 'een plaat je' te geven. MOSKOU (Reuter, UPI) De Sowjet-Unie heeft gisteren ver klaard actief te zullen meewerken aan de oplossing van het pro bleem van de beperking van de strategische wapens en het tot staan brengen van de bewapeningswedloop de strijd in Angola. Wanneer er in de besprekingen de komende week een doorbraak wordt bereikt, dan zal het nog drie maanden kosten om tot een definitieve versie van de tweede SALT-over eenkomst te komen, aldus de minister. Vervolg van pagina L gingen de partijen echter in alle hevigheid tot de aanval over. Beiroet is door de gevechten vrij wel geheel van de buitenwereld afgesloten. Er zijn geen telefoon- en telexverbindingen meer. Het lucht verkeer ls voor onbepaalde tijd ge staakt. In het zuiden van de hoofd stad ls gisteren voor het eerst ook zwaar geschut gebruikt. In het ha vengebied van Beiroet is zware schade aangericht aan de graansi lo's, waardoor de kans op hongers nood in de stad ernstig is toegeno men. Veertig kilometer ten zuiden van Beiroet streden gisteren dui zenden Palestijnen, waaronder een heden van het Palestijnse bevrij dingsleger tegen de chrlstlljke mi litie. Ook werd weer geschoten in de hotelwij k van Beiroet. Tweedeling De dreiging van een tweedeling van het land is door de aanvallen van gisteren groter geworden. Oud president en minister van binnen landse zaken Camllle Chamoen moest door commando's van de christelijke militie beschermd wor den in zijn buitenhuis in Saadiyet. 25 kilometer ten zuiden van Bei roet. Duizenden Palestijnse gueril- 1 astrijders vielen Saadiyet en drie andere christelijke dorpen bij de zee aan met mortieren en machine geweren. Vla een radio heeft Cha moen om ingrijpen van het leger gevraagd. Men hoorde hem roepen: 'Het zijn allemaal buitenlanders. Ze zijn zwaar bewapend en zij doden Libanese burgers. Het is de plicht van het Libanese leger het volk te beschermen'. Gewapende soldaten, volgens een politiewoordvoerder leden van de Palestijnse Yarmoek-brigade, heb ben met gevechtswagens en tanks stellingen betrokken bij de christe lijke stad Chtoera langs de weg van Libanon naar Damascus. Deze eenheden schieten op vliegtui gen van de Libanese luchtmacht. Tussen Zagarta en Tripoli werden ook zware gevechen geleverd. Het stadhuis en de rechtbank van Tri poli zijn door gewapende mannen aangevallen en ln brand gestoken. Volgens kringen in het Israëlische leger trokken kleine aantallen sol daten van Palestijnse brigades uit het Syrische leger de grens tussen Syrië en Libanon over. Hoewel vol gens deze kringen nog geen sprake was van militaire interventie, ver klaarde een woordvoerder dat de situatie nauwkerurig in de gaten ge houden werd. De secretaris-generaal van de Vere nigde Naties heeft gisteren nog een laatste oproep tot de bevolking van Libanon gericht om de vrede te bewaren. Hij achtte de strijd ln Libanon een gevaar voor de vrede in de wereld. Ook de paus heeft gisteren een oproep tot de Libanese bevolking gericht. Deze bereidheid komt tot uitdruk king in een artikel in het partij blad 'Pra/wda'. Het artikel is blijk baar een reactie op speculaties in de Verenigde Staten dat het Krem lin met de totstandkoming van een tweede SALT-overeenkomst zou willen wachten tot na de presi- dentsveirüriezingien dit jaar in de Verenigde Staten worden gehouden. Morgen komt de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, in Moskou aan voor verdere besprekingen over een. beperking van de bewapeningswed loop tussen beide landen. Het in de Prawda afgedrukte commentaar wijst op een bereidheid van de Sowj et-autoriteiten Kissinger wel willend tegemoet te treden. Hij zal in Moskou de basis moeten leggen voor een definitieve over eenkomst op grond van het ak koord dat president Ford en partij leider Breznjew in november 1974 in Wladiwostok hebben gesloten. Ford en Breznjew spraken daar af het aantal strategische wapens tot 2400 te beperken. Van dit aantal mogen 1320 met meervoudige kern koppen uitgerust worden. Door nieuwe technologische ont wikkelingen in beide landen is deze overeenkomst op losse schroeven komen te staan. De Sowjet-Unie beschikt over een nieuw type bom menwerper. de 'Backfire', waarvan het niet duidelijk is of deze onder het overeengekomen maximum valt. De Verenigde Staten hebben een laagvliegende raket ontwikkeld, die ook kernkoppen kan vervoeren. Naar het oordeel van de VS valt die niet onder de overeenkomst. Een waarschijnlijk compromis kan In houden een beperking van het aan tal van deze raketten en de statpo- nering van de 'Backfire' op ver in het binnenland van de Sowjet-Unie gelegen basis. MOSKOUS (AP, UPI) De autoriteiten van de Russische hoofd stad hebben de natuurkundige en winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, Andrej Sacharow, geen nieuwe verblijfsvergunning voor Moskou willen verlenen. Angola De reis van Kissinger naar New Yorlc ls vertraagd door de verwik kelingen in Angola. Hij zal in Mos kou aandringen op de terugtrek king van de Cubaanse strijdkrach ten uit Angola en tegelijkertijd aanbieden de nodige druk op Zuid- Afrika uit te oefenen om de eenhe den van dit land uit Angola te verwijderen. Tijdens een persconferentie ver klaarde Kissinger dat de wapen overeenkomst te belangrijk is om deze ondergeschikt te maken aan Namen noemen Amerikaanse senator Frank s npurch vindt dat oud-medewerkers de CIA die namen van huidige iten onthullen, strafrechtelijk Plgd moeten kunnen worden. sseH üj zei dit in een reactie op een ele« eeks publicaties in Westeuropese oeb anten. Daarbij werden namen tfioemd van personeelsleden van nrierikaanse ambassades, die in fökelijkheid voor de CIA zouden 'erken. Het Linkse Franse blad Li- keo leration begon daar vorige week 1 toee. Daarna werden dergelijke Lijs- Jen ook gepubliceerd door zeer k «nkse bladen in Engeland en Italië, "hi! i ^"servdtieve Franse tijdschrift Point begint vandaag met een °j «genactie. Het beweert dat er in J '«Ijs wel tien maal zoveel Russl- als Amerikaanse agenten zijn. 32? ^et progressieve blad Le Nou- Observateur heeft zich op de t geworpen en noemt twee Van onze weerkundige medewerker De barometer daalde gisteren in alle duidelijkheid Dat kwam door het opdringen van nieuwe atlanti- sche storingen op de route New Foundland-IJsland Die zien de weg vrij naar West-Europa nu de lucht druk hoog is boven Frankrijk en zich nieuwe hogedrukconcentraties voordoen in het zeegebied ten wes ten van de Azoren. De aanvoer van hogedrukgebieden over de Verenig de Staten houdt aan en we zien dat daardoor tegelijk de depressie machine op toeren blijft. Menige depressie bereikte via Canada of Amerika de oceaan, waar zij meest al geactiveerd aan haar tocht naar Europa begint. In feite is dit het beeld dal tot nog toe deze winter de situatie bepaalt en ertoe leidt dat de bloempjes in de Lage Lan den vroeg de neiging voelen te gaan bloeien. Nu januari zacht uit pakt overeenkomstig de verwach ting van de Londense weerdienst. wordt langzamerhand al naar fe bruari gekeken. Warmte in januari kou in de sprokkelmaand dus? Nie mand die het weet. het weer zelf waarschijnlijk ook niet. Dat ge draagt zich als een toerist op va kantie die zonder planning erop uittrekt en het erop laat aankomen. Het hangt van de omstandigheden af of hij 's nachts in de kou slaapt of in een verwarmd logeervertrek. Als je het mij vraav* zal februari ook in deze winter eerder de zachte dan de koude kant kiezen om de eenvoudige reden, dat een eenmaal ingeslagen duidelijk? weg (gere kend over het hele noordelijke half rond) moeilijk ongedaan te maken is en voorts dat pogingen de circu latie door een coup radicaal te wij zigen geen al te grote kans van slagen schijnen te hebben. Het zou best eens kunnen zijn dat wij evenals een jaar geleden deze win- 'ANP/KNMI 18-1-76 "13 uur Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchtb. Rtd. Twente Vllsslngen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen geh. bew. 7 motregen 6 regen 5 geh. bew. 6 geh. bew. 6 regen 7 geh. bew. 7 geh. bew. 5 geh. bew. 6 zw. bew. 5 onbew. 7 onbew. 8 half bew. 15 motregen 6 onbew. 8 zw. bew. 4 geh. bew. 4 onbew. 5 mist 14 regen 6 onbew. 11 onbew. 6 geh. bew. 9 onbew. 5 onbew. 14 half bew. 17 licht bew. 14 onbew. 14 zw. bew. 3 zw. bew. 7 onbew. 12 onbew. 8 sneeuw 2 De 54-jarige Sacharow heeft het op zijn naam staande appartement overgedragen, aangezien hij de ver zekering had gekregen, dat hij zich in de flat van zijn vrouw zou kun nen vestigen. Maar de huismeester van de flat waar mevrouw Sacha row woont heeft meegedeeld dat de overige bewoners het niet op prijs stelden, dat een dissident in de flat zou komen te wonen. Andrej Sa charow zet zich al geruime tijd in voor de rechten van de mens in de Sowjet Unie). De plaatselijke poli tie stelde zich achter de 'wens van de bewoners' en weigerde Sacharow een verblijfsvergunning. Sacharow heeft al herhaaldeijk te lijden gehad onder bureaucratische plagerijen Ln de tien jaar dat hij zich nu voor de burgerlijke vrijheid Ln de Sowjet-Unie inzet. Hij ver klaarde echter geen aanwijzingen te hebben dat zijn verblijfsproble- men een eerste stap zouden zijn om hem definitief uit Moskou te verbannen. Op die manier zou voor hem het contact met journalisten uit het buitenland onmogelijk ge maakt kunnen worden. Alle inwoners van Moskou hebben een verblijfsvergunning nodig. Deze geldt voor de woonruimte die men bewoont, om te voorkomen dat er een ongewenste trek naar de hoofdstad zou ontstaan. Technisch gesproken heeft dt burger zonder verblijfsvergunning geen recht waar dan ook in de Sowjet-Unie te wonen. In beroep De kernfysicus die in Moskou is geboren en daar officieel zijn hele leven heeft gewoond, heeft meege deeld dat hij vandaag in beroep zal gaan bij de districtscommissaris van politie. Als hij daar geen reac tie krijgt, wil Sacharow contact op nemen met de voorzitter van de academie van wetenschappen, waarvan de natuurkundige lid is. De academici in de Sowjet-Unie behoren tot de meest bevoorrechte mensen en ze hebben ais regel mime woongelegenheid. Dit geldt echter niet voor Sacharow. De dissidente natuurkundige zei ook met het bestuur van de flat van zijn vrouw te hebben gespro ken. maar dat deze hem hadden laten weten dat zij de toestemming niet geweigerd hadden. Volgens Sa charow was het een duidelijke be slissing van de autoriteiten. Geen visum De Russische vrouw van een Ame rikaanse hoogleraar, Irina McClel- ian, heeft gisteren geen toestem ming gekregen de Sowjet-Unie te verlaten. Ook krijgt de Amerikaan se hoogleraar geen toestemming naar de Sowjet-Unie te reizen om zijn echtgenote te bezoeken. De au toriteiten hebben mevrouw McOleJ- lan laten weten dat het wel zeven Jaar zou kunnen duren voor ze de toestemming krijgt. De autoriteiten hebben geen reden voor de weige ring gegeven. Eerder hebben ze meegedeeld dat mevrouw McClellan in het bezit zou zijn van staatsge heimen. Ze heeft tot 1972 gewerkt op het Instituut voor wereldecono mie. Irina McClellan is 36 jaar en trouwde in mei 1974 met de Ameri kaanse hoogleraar, die ze in 1972 op de Krim had ontmoet. Mevrouw McClellan. die een dochter van 15 uit een eerder huwelijk heeft, gaf eerder een baan bij het onderwijs op omdat ze verwachte naar de Verenigde Staten te kunnen reizen. Ze is nu zonder middelen van be staan. terse warmte pas in het voorjaar moeten bezuren. Vooi de komende dagen zal het weer onbestendig zijn met afwisselend regenzones en pe rioden met opklaringen en enkele buien. Af en toe trekt de wind. tussen zuidwest en noordwest, er stevig aan. Op verzoek ook eens wat meer aan dacht aan het mooie land Zwitser land. De sneeuwsituatie is daar evenals de laatste weken trouwens al zeer goed en de skiër kan er naar hartelust skiën, rodelen en aan Langlauf doen. Enkele sneeuw hoogten: Davos-dorp 60 centimeter, skigebied 1.05 meter. Films resp. 30 en 50 cm. Grindelwald 30 en 60, Kanderstejr 20 en 50. Braunwald 35 en 70, Leysin 10 en 70, Champéry geen sneeuw en 30 centimeter har de sneeuw ln het skigebied. Klos tere 50 cm en 1.05 m. Lenzerheid 30 en SO. Montana 10 en 30, Pon- txesina 45 cm en 1 m., Sankt Mo- ritz 30 en 40. Saas Fee 40 en 80, Fervler 10 en 50. Wengen 10 en 80 en tenslotte Zermatt een halve en één meter poedersneeuw. plaatselijk buien NP.-VNMI '>«»*•-* V.' HOOG WATER VHBslngen: 3.58-16.17; HaringvUetslulzen: 4.10-16.26; Rotterdam: 5.50-18.29; Sche- veotogeo: 5.05-17.20; IJmulden: 5.42- 17.57; Den Helder: 10.18-22.16; T 12.37; Delfzijl: 1,41-14.17. ROME (AP, AFP) Negen Latijns-Amerikaanse landen en de Verenigde Staten zijn 'veroordeeld' wegens het schenden van de rechten van de mens en economische uitbuiting. Deze veroordeling Is uitgesproken door het Bertrand Russell tribunaal dat bijeen is geweest in de Italiaanse hoofdstad Rome. Het tribunaal, waarin een aantal vooraanstaande mensen uit verschil lende landen zitting hebben, heeft deze uitspraak gedaan na meer dan 200 rapporteurs en getuigen te hebben gehoord en een zeer omvangrijke stapel documentatiemateriaal te hebben doorgewerkt. Daarbij is geble ken aldus het vonnis, dat de landen van Latijns-Amerika het slachtoffer zijn van systematische knechting, uitbuiting en het gebruik van ge weld. Afzonderlijke oordelen werden uitgesproken over de regeringen van Bra zilië, Argentinië, Bolivia. Chili, Guatemala, Haiti. Nicaragua. Paraguay en Uruguay wegens schending van de mensenrechten en misdaden tegen de menselijkheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5