Zeevalking voorstander van bijstand bij adoptie ABN Dikke rekening voor enorme groei visserij Dode en 3 gewonden bij botsing auto's Man met 20 valse duizendjes gepakt anusama k iommentaar 'Financiële hulp voor arme echtparen' ilarisverlaging Vkkantie. Tips voor als de kinderen wat ouder zijn- Leerlingen te lang voor schoolbanken Vakantie. Tips voor als de kinderen nog jong zijn. Nasleep van valse geldaffaire? Door vangstbeperking dreigt niet te overzien gat te ontstaan Zee zo een twee drie niet leeg... Politiek jongerenwerk gesubsidieerd 2fslOAG 19 JANUARI 1976 BINNENLAND TROUW KWARTET 3 HILVERSUM Staatssecretaris Zeevalking van justitie staat niet afwijzend tegenover het idee, dat echtparen, die een buitenlands kind willen adopteren, maar het daarvoor benodigde geld niet kun nen opbrengen, bij de bijstandswet kunnen aankloppen. Hij was van mening, dat het ook voor deze mensen mogelijk moet zijn om een kind te adopteren. Dit zei hij gisteravond in een radiodiscussie voor de NOS-radio in een programma, waar over adoptie gediscussieerd werd. ADVERTENTIE |e herfst van vorig jaar heeft burge- Iter Samkalden van Amsterdam collega's van Rotterdam, Den 5 en Utrecht voorgesteld af te van salarisverhoging. Een beslis- kon niet worden genomen omdat Haag op dat moment geen burge ter had. s bekend is in deze vacature jgs de heer Schols (KVP) be nd. or lurgemeester van de drie grootste n: Amsterdam, Rotterdam en Haag hebben nu gezamenlijk >ten af te zien van een salarisver- pg die hun rechtens toekwam (met -werkende kracht) per 1 augustus d ligt het jaarsalaris van deze emeesters in de buurt van onge- ate 180.000 gulden (waarop 72 pro- jj loonbelasting verschuldigd is), i besluit van de drie burgemeesters, oogst betaalde overheidsdienaren jns land, moet bijzonder worden e ardeerd. Het gebeurt immers niet bf dag in ons land dat iemand een va jsverhoging weigert. Maar hoe rdï ief dit gebaar van de drie ook ni( worden gezien, er zou nu actie heb het kabinet moeten uitgaan om vooen ander verder te regelen. Het hej, van de drie burgemeesters ae* t op voordracht van de minister h linnenlandse zaken bij Koninklijk it geregeld. zou intussen ook denkbaar zijn e commissarissen van de Konin- lati dit voorbeeld gaan volgen en kahem tot de conclusie zouden ko- eveneens af te zien van (een deel jde hun toekomende verhogingen ^brutosalaris van een commissaris Ode Koningin is ongeveer 160.000 Ei). ■flijkt ons dat men deze matiging ikomens vooral ook moet zien in jcht van de beschouwing dat voor fcvergrote deel van ons volk de pde jaren weinig netto inkomens- ringen verwacht kunnen wor- gebaar van de drie heren is dan ^in de eerste plaats van groot jologisch belang. ideaal van onder andere minister pma dat de verhouding tussen de j-inkomens van laagst en hoogst Iden in ons land ongeveer 1 op 3 jjmoeten zijn, is nog lang niet Dat kan ook niet anders, H goede idealen bereikt men altijd weg van geleidelijkheid. sfervolg van pagina 1. i het vraagstuk van de Zuid kers politieke aspecten vast Vandaar dat Manusama na van het overleg met een uit ninisters bestaande vertegen- ging van het kabinet Den inklaarde dat dit onderhoud in vergelijking tot de ge lken met het kabinet de Jong en het kabinet Biesheuvel 'niet onbevredigend' was missie teenschappelijke ccommissle het communiqué gewag zal bestaan uit vijf Neder- en vijf Zuidmolukkers. Zij korte termijn worden gein en naar de verwachting [anusama zeker in het begin Idig vergaderen. Hoe de com- zal worden samengesteld en voorzitter zal zijn. kon hij niet meedelen. Wel rekende ima erop dat de commissie e grieven ten aanzien van tvoerde beleid als ook andere vraagstukken zal bespre- Hij zei deze kans met beide ;n te hebben aangegrepen ;ezien het beleid dusdanig zal dat rekening zal worden ge en met het feit dat 40.000 uolukkers hier in Nederland ,t,iild zijn van politieke idealen.' isama meende dat men met Ët: uitkomst van het overleg met Den Uyl ontevreden zijn wanneer men zijn ver- finrran VinAtr ffnil VtoKhan enh tingen hoog zou hebben ge- maar voor hem persoonlijk dit resultaat als eerste stap ende. de kant van het kabinet Den 'lebben de premier en de mi- s Van Agt, Van der Stoel De y tj Portman en Van Doorn het eg bijgewoond Manusama bijgestaan door vijf leden van kabinet namelijk de heren La- ihina Lokollo, Nikijuluw. Riri- rv^en Tutuhatunewa. Begin deze valt te verwachten dat er een ^ag van het onderhoud naar de de Kamer zal worden ge- d. ernational floop van het onderhoud met Uyl cs brachten Manusama en aanhangers verslag uit aan kabinet in het kantoor van de Persatuan in Den Haag. Op rsconferentie verklaarde hij nquteens. nooit van de Nederlandse at vfing te hebben verlangd dat zij epu bliek der Zuidmolukken rechtelijke zou erkennen of ;al rfcj een oorlogsbodem moest stu- de aanspraken van de RMS Ipen verwezenlijken. Ook heeft isama tijdens zijn gesprek met cabinet Den Uyl niet gevraagd .ppen te doen in de vergade- van de VN. Wel heeft hij edrongen op andere internati- gerichte initiatieven, maar lama wilde niet aangeven hij precies heeft bepleit, en speciaal daarvoor bijeenge- vergadering van de jonge- eweging Badan Persatuan in aan de LJssel zal ir. Manu- zaterdag. verantwoording af- van hetgeen er besproken is Haag. snfera c hm tap] g« jt os larh - rde I ters -v Ue i wi 1 za p, o v elov Verder zegde hij toe. dat hij zal bekijken hoe het zogenaamde pleegouderonderzoek. dat een echt paar ondergaan moet alvorens het toestemming krijgt om een kind te adopteren, kan worden versoepeld. Dit onderzoek, dat wordt verricht door de Raden voor de Kinderbe scherming. wordt door veel ouders - vaak terecht, meende de staatsse cretaris - ervaren als een inbreuk op het privéleven. 'Er wordt dan bijvoorbeeld in het huwelijksleven van het echtpaar gewroet op een manier, die niet meer aanvaardbaar is', aldus een van de aanwezige pleegouders, die aan de discussie deelnam. De heer Zeevalking was het ermee eens, dat dit niet de bedoeling kan en mag zijn van het pleeggezinnen- onderzoek. Vandaar zijn toezeg ging te zullen bevorderen, dat dit Staatssecretaris Zeevalking onderzoek 'vermenselijkt' wordt en bovendien meer in openheid zal RHENEN Bij een ongeluk in Rhenen zijn zaterdagavond een persoon gedood en drie zwaar gewond. De 77-jarige mevrouw A. van den Berg-Vermeulen kwam om het leven, toen de auto, waarin zij meereed, tegen een auto botste, die de voorrangsweg kwam op rijden. Drie andere inzittenden van de wagen moesten ernstig gewond in ziekenhuizen worden opgenomen. In Rotterdam vielen vrijdagavond twee doden en drie gewonden bij een auto-ongeluk op de Bosdreef. Door nog onbekende oorzaak raakte de auto. die door de 35-jarige G. A. Wenneker uit Utrecht werd be stuurd aan het slippen en botste tegen een boom. De heer Wenneker overleed later aan zijn verwondin gen. Vier inzittenden van de auto. twee mannen, een vrouw en een kind van een jaar, werden in een ziekenhuis opgenomen. Het kind overleed later. De 18-jarige J. van Heumen uit Sprang-Capelle is zaterdagavond in Kaatsheuvel omgekomen bij een ongeluk, toen de auto, waarin hij zat. tegen een boom reed. De 68-jarige O. Terpstra uit Min- nertsga is zaterdagmiddag omgeko men, toen hij op zijn fiets werd aangereden door een autobus. In Grootebroek is de 13-Jarige Astrid Hinike uit Andiijk zaterdag om het leven gekomen. Ze zat in een auto die achterop een stil staande vrachtwagen botste en over de kop sloeg. Op de parallelweg naast de rijks weg bij Roosendaal is zaterdaga vond de 59-jarige J. T. Wimmer uit Standdaardbuiten om het leven ge komen, toen hij over de weg liep. De 57-jarige E. van Dijk uit Rhoon is zaterdagavond met zijn fiets ge schept door een auto. Hij was di- rekt dood. De 23-jarige R. van Dijk uit De Krim is zondag in Coevorden om gekomen, toen zijn auto van de weg raakte en tegen een lantaarn paal reed. De 43-jarige H. J. Hubenaar uit Helmond is zaterdagavond gedood, toen hij met zijn auto tegen een boom botste. De 17-jarige bromfietser Bert Roe de uit Winschoten is zaterdag in een ziekenhuis overleden aan de verwondingen, die hij vrijdag op liep bij een ongeluk in Wedderveer. In de Gelderse plaats Maurik is vrijdagavond de 43-jarige H. G. Willemse gedood, toen hij op een kruising werd aangereden door een auto. geschieden dan nu het geval is. Er zajl bekeken worden of die openheid zo ver kam gaan. dat er als richtlijn zal worden gesteld, dat het rapport, dat naar aanleiding van zo'n on derzoek wordt opgesteld door de Raad voor de Kinderbescherming, openbaar is voor de ouders. Zo kan men dan ook zien, waarom een eventuele af wijziging tot stand is gekomen. De staatssecretaris wees er overi gens op, dat het pleegouderonder zoek hoe dam ook, noodzakelijk zal blijven 'uit verantwoordelijkheid tegenover het kind en zijn eventu ele familie'. 'We moeten weten of een kind gediend is met adoptie in een bepaald gezin. We moeten we ten of een echtpaar iets dergelijks moreel en financieel aan kan', al dus de heer Zeevalking. Hij deelde verder mee. dat in het afgelopen jaar in Nederland onge veer 1200 buitenlandse kinderen geadopteerd zijn: een verdubbeling in vergelijking met het jaar daar voor. Het aantal verzoeken om adoptie van een buitenlands kind bedragen op het ogenblik ongeveer 6000. De heer Zeevalking pleitte voor het meer opnemen van pleegkinderen uit tehuizen in Nederlandse gezin nen. 'De mensen lijken eerder ge neigd een buitenlands kind te wil len adopteren, dan een Nederlands kind uit een tehuis te halen. Het is natuurlijk wel zo. dat deze kinde ren uit tehuizen vrijwel nooit te adopteren zijn, omdat hun eigen ouders meestal nog leven. Maar het is, ook voor deze kinderen, zo be langrijk. dat zij niet hun hele jon ge leven in een tehuis moeten doorbrengen, maar ook de kans krijgen in een normaal gezin op te groeien', aldus de heer Zeevalking. Wanneer u er met de kinderen een paar dagen uit wilt, dan liggen Londen en Parijs voor de hand en dichtbij. Een weekendtrip naar Londen, inclu sief logies en ontbijt in een prima horel, hebt u al voor f259,-. Met boot en trein zijn er vier daagse reizen voor nog geen t'200,-. Parijs is het uwe al vanaf f 185,-, vijf dagen per trein, inclusief logies en ontbijt. Langere reizen brengen u naar Joegoslavië. Met name op het prachtige eiland Korcula kunt u vakantie vieren in het Park Hotel, direct aan zee (8 dagen vol pension f 455,-). Of in Dubrovnik, het gezellige hart van de Dalma- tische Rivièra (f587,-). Scandinavië biedt steeds meer vakantiemogelijkheden. Hebt u er ooit aan gedacht om in Amsterdam de luxe boot naar Kristiansand of Bergen in Noorwegen te nemen en vandaaruit een prachtige autotocht te onder nemen, waarbij alle hotels verzorgd zijn en u de mooiste plekjes te zien krijgt? (f 1.376,-). Gratis gidsen liggen voorn klaar. Algemene Bank Nederland LIMBRICHT De leerlingen op de basisschool in het Lim burgse Eimlghausen zijn vol gens hun schoolarts te lang voor de normale schoolmeu- belen. In de derde klas is 71 procent van de leerlingen vijf centimeter langer dan het landelijk gemiddelde. In de vierde is dat 47 procent. De roomskatholieke schoolvereni ging Limbricht heeft daarom het gemeentebestuur gevraagd om grotere stoelen en banken voor 35 leerlingen van de ba sisschool. (ADVERTENTIE) Als u met 't hele gezin op vakantie gaat, is het huren van een huis of een appartement een goed idee.Wat dacht u van een rustig huis in het prachtige Sauerland met z'n middelgebergte, vakwerkhuisjesen druipsteengrotten? Een comfor tabel vijfpersoons appartement huurt u al vanaf f 325,- per week. Misschien wilt u liever met de kinderen lekker bruin worden aan het strand van Mallorca? Met 'n goed verzorgde reis, voorzien van het KLM-Tourlabel. Of u nu een hotel neemt of een appartement, de prijs is fantastisch laag. Als u van de Alpen houdt, is een Zwitsers chalet wellicht iets voor u. In Kussnach bijvoorbeeld, vlak bij het wonderschone Vierwoudstedenmeer. Zwemmen kunt u dicht bij huis; voor een fraaie wandeling hoeft u de deur maar open te doen. Kortom, er zijn bij de ABN volop mogelijk heden te vinden voor een geslaagde gezinsvakantie. Gratis gidsen liggen voor u klaar. Algemene Bank Nederland Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking brengt op het ogenblik een vijfdaags bezoek aan Egypte om daar te praten over de economische hulp, die Nederland Egypte zal bieden. Een van de bezoeken gold de Egyptische minister van ontwikkeling Abdel- Rahman. EINDHOVEN De Eindhovense gemeentepolitie heeft het afge lopen weekeinde de 54-jarige J. v. d. B. uit Capelle aan de IJssel aangehouden. Hij bleek twintig valse briefjes van 1.000,bij zich te hebben. Volgens luitenant F van Eksel van de rijkspolitie zijn deze vervalsin gen van een soort dat al bij de politie bekend ls. Onder leiding van luitenant Van Eksel heeft zich het afgelopen half Jaar een coordina- tieteam bezig gehouden met het opsporen van de vals* bankbiljette- n. Eenlge maanden geleden werd een bende aangehouden die ervan wordt verdacht de biljetten te heb ben gedrukt. Desondanks ls volgens luitenant Van Eksel uit onderzoek gebleken dat er nog vele tientallen valse duizendjes ln Nederland In omloop zijn. De opsporing daarvan door Barend Mensen GOEDEREEDE - Net als vrijwel al zijn collega's is schipper J. Tanis Jzn deze week met zijn 'Jacob' hetende kotter GO 7 de Noordzee op geweest om tong en schol te vangen. Maar eigenlijk had zijn schip in de Deltahaven bij Stellendam moe ten blijven liggen en hadden hij en de leden van zijn bemanning voor de rest van de maand vrijaf moeten nemen. De eerste week van januari had hij namelijk al zoveel tong en schol gevangen dat het voor de hele maand voor zijn schip toegestane con tingent al vrijwel was volgemaakt. Wat ebweegt de op het Goe- reese Havenhoofd wonende schipper Tanis en al die an dere op tong en schol azen de Nederlandse zeevissers er toe de vangstbeperking on danks processen-verbaal en wat daar misschien verder nog op volgt aan hun zee manslaars te lappen? Is er in hun ogen dan geen sprake van een overbevissing van de Noordzee, die op wat langere termijn juist voor hen funest zal zijn? Tanis haalt wat dit laatste betreft de schouders maar eens op. 'Ach', zegt hij, 'wat de biologen beweren behoeft de waarheid nog niet te zijn. De natuur is zo rijk dat de Noordzee zo een, twee, drie niet leeggevist is. Dat herstelt zich voortdurend. De proe ven die ze nemen, en de voor spellingen die ze doen, slaan soms nergens op. Begin vorig jaar zeiden ze dat er maar heel weinig tong gevangen zou worden. Wel, we hebben van juni af een ware tong- explosie gehad. Het was zeld zaam. Ik had weken van twee ton'. Maar afgezien daarvan zou den volgens Tanis de vissers best aan de regeling tot vangstbeperking willen mee werken als de regering hen maar niet in de kou zou laten staan. Toen er met hen over de vangstbeperking overleg werd gepleegd is er over compensatie gesproken. En wat is nu het geval? Tanis: 'De regering komt ons in geen enkel opzicht tege moet. De saneringsregeling is wel verdubbeld en je kunt voor het uit de vaart nemen van je schip in plaats van zevenhonderd gulden nu het dubbele per ton krijgen, maar dat is nog belachelijk. Het komt er in mijn geval op neer dat ik voor mijn schip, dat verzekerd is voor 1.4 miljoen gulden, zo'n 200.000 gulden kan krijgen. Als je schip be last is, wat doe je daar dan mee? Je kunt het niet eens in overweging nemen'. We hebben de afgelopen jaren geweldig gewerkt, de besom mingen waren soms fantas tisch. Maar je werd wel ge dwongen hoe langer hoe meer geld in je bedrijf te pompen, want de concurrentie was ook niet mis en je moest mee. Er moest vrijwel voortdurend geïnvesteerd worden. De banken kwamen je het geld als het ware aanbieden en vooral als je eigen jongens in je bedrijf had, kon je krijgen wat je hebben wilde'. Subsidie 'De overheid deed er ook het hare aan. Je kon subsidie krijgen voor een ijsmachine, voor een nettenrol en voor allerlei andere zaken. Het re sultaat van dit alles is dat wij een heel jonge vloot hebben, uniek in Europa. Er zijn schepen van zo'n drie mil joen, die een jaar in de vaart zijn.En nu wordt er ge zegd: alles wat je gedaan hebt is voor niets geweest, het mag niet meer. Nu willen ze het liefst dat een groot aantal schepen wordt opge legd. Terwijl er, ondanks de toenemende kosten en alle andere problemen, nog altijd rendabel gevist kan worden. Begrijpt u hoe de vissers zich voelen?' Gedwongen keus Het is niet zo moeilijk dat te begrijpen. De Nederlandse kottervisserij zit voor het ge weldige probleem dat voor een ongebreidelde groei on verwachts een dikke rekening wordt gepresenteerd. De vissers zijn voor wat de vangstbeperking betreft voor de keus gesteld. Een gedwon gen keus, want afwijzing van vangstbeperking zou wellicht hebben geleid tot een verde ling van de Noordzee tussen de vissende landen, met alle negatieve aspecten daarvan. Maar het is als we het zo mogen zeggen in het le ven zonder zorg' een gewel dige kink in de kabel, die de zo op het oog uitstekend lo pende bedrijfstak van de vis serij volkomen in disorde dreigt te brengen'. 'Er zijn te veel schepen, blijkt nu, de kapitalen zijn te groot geworden, de prijzen gaan niet mee met de (min dere) vangst, de banken, die oeverloos hebben gefinan cierd, willen natuurlijk ook weer geld terug zien. Door dit alles dreigt een gat te ontstaan, dat niet meer is te overzien. Dit is de verklaring van het feit dat de vissers, die voor hun 'vrijheid' van de afgelopen jaren de overheid en zichzelf heel wat zouden moeten verwijten, lak hebben aan de vangstbeperking. Acties? Tanis: 'Wij staan met de rug tegen de muur. Als de minis ter voet bij stuk houdt, zal het verzet wellicht uitmonden in acties. Niemand is daar eigenlijk voor, wij hier zeker niet. Maar als de bijl erin ge zet wordt, zal het er misschien van komen en dan kun je moeilijk achterblijven. Ik heb alle respect voor de regering. Ze heeft veel gedaan op vis- serijgebied. Maar deze quote ring wordt voor ons rampza lig. Het kan gewoon niet. Ik moet voor mijn schip met een motorvermogen van 900 pk minstens 15.000 per week hebben. Als het een week stilligt kost dat gemiddeld al drieduizend gulden. Als het vaart gebruikt het, gerekend naar tachtig uur. vierduizend gulden aan brandstof. Ga dan maar verder met onderhoud, rente en aflossing, verzeke ring, apparatuur.Hij voegt daaraan toe dat hij echter wel verwacht dat de minister bakzeil zal halen. Een me ning, die niet iedereen met hem deelt. Per slot van reke ning berust de vangstbeper king een internationale af spraak en die is zo maar niet terug te schroeven. De En gelsen, Denen, Belgen en No ren hebben toch al met pijn de vergaande overschrijding van de quotering in 1975 aan gezien. Ze kijken met argus ogen naar de Hollanders, die kennelijk maar doen wat ze willen. Een andere zaak is of en hoe de visserij uit deze gevaar lijke impasse kan worden ge holpen. Dat kan stellig niet volgens het recept van schip per Tanis, die zegt het maar aan de tijd te willen overla ten. 'Er zijn al schepen uit de vaart, er zullen er ongetwij feld nog meer uitvallen, er gaan vissers uit het vak, ach, het regelt zich op den duur zelf wel'. De misère van het ogenblik, waarvan het einde niet te zien is, is ech ter een uitingsvorm van een structureel scheefgegroeide situatie. Kun je dat aan de tijd overlaten? Maar alle be grip voor de 36-jarige heer Tanis, die verzucht: 'Ik wil absoluut geen steun. Ik heb een prachtig schip en een goede bemanning, ik wil ge woon vissen. is dan ock nog in volle gang. Mo menteel wordt, onderzocht in hoe verre J. v. d. B. relaties heeft on derhouden met anderen die al eer der zijn aangehouden in verband met deze affaire. Luitenant Van Eksel L: van mening dat de verdachte een zogenaamde 'grote verspreider' was. Deze men sen kochten van de makere in de meeste gevallen tien tot twintig en soms wel eens dertig tot veertig valse biljetten. Zij betaalden daar voor 250 tot 300 per stuk. In een aantal gevallen werden deze biljetten rechtstreeks in omloop ge bracht. Soms werd een kleine ver spreider ingeschakeld die per biljet vijf- a zeshonderd gulden moest neertellen. Van een verslaggever DEN HAAG —Het politiek Jonge renwerk wordt met ingang van dit Jaar gesubsidieerd. Elke politieke partij, die ln de Tweede Kamer vertegenwoordigd ls. kan één poli tieke jongerenorganisatie erkennen, die dan door subsidie in aanmer king komt. Elk van deze instellin gen krijgt dan 90 procent subsidie in de personeelskosten van tenmin ste één functlinaris en een subsldi# van 70 procent ln de andere exploi tatiekosten. Heeft de partij, die een bepaalde Jongerenorganisatie er kend heeft, meer dan dertig zetels ln de Tweede Kamer, dan krijgt men een subsidie voor twee functi onarissen. 'De bloemist zei, dat deze planten van onderop water moesten hebben.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3