DU neemt in eder-Saksen estuur over fWesteuropese communisten gaan meer en meer 'met hun tijd mee' in rouwenbetogin g Madrid verstoord Marokko koopt 25 gevechtsvliegtuigen NAVO-waarnemers bij Russische oefeningen Angola Rattenplaag in Senegal Tegenslag voor bondskanselier Schmidt Peron wijzigt opnieuw kabinet Nog strijd in Spaanse Sahara Britse ambtenaren nu ook doelwit IRA 2 'Dictatuur van proletariaat' is niet meer in IIJDAG 16 JANUARI 1976 BUITENLAND TROUW KWARTET 7 NOVER (DPA, UPI, Reuter) De coalitie van sociaal-demo- «raten en liberalen in de Duitse Bondsrepubliek heeft een ernstige vel apeuk gekregen door de verkiezing van een christen-democratische oom iremier in de Westduitse deelstaat Neder-Saksen. De kandidaat an de CDU voor deze functie, de 45-jarige Albrecht kreeg 78 a temmen, terwijl de kandidaat van de regeringscoalitie, Helmut eent [asimir, slechts 74 stemmen op zich vestigde. uitslag van deze verkiezing is BV es te opmerkelijker aangezien de beraail-socialisitische coalitie in R et parlement van Neder-Saksen e ga>ver een meerderheid van één stem iustj eschikt. Dit betekent dat een aan- Stuï il leden van de coalitie is overge- a h open en de christen-democratische W( ppositie direct of indirect ge nie teund hebben. Drie stemmen wa- od En ongeldig. r,1Ünde nieuwe minister-president van der-Saksen verklaarde dat de slag heeft aangetoond, dat er goed een einde is gekomen aan coalitie van socialisten en libe- alen in zijn deelstaat. 'Er is geen egering mogelijk die kan optreden onder de CDU', aldus Albrecht. veer folgens hem voelen vele afgevaar- vereiligden van de 9PD voor een grote n de oaiiitde tussen SPD en CDU. )ok onder de liberale afgevaardig- n t fen zou er een aantal zijn dat met and de CDU wil samenwerken. Albrecht kondigde aan dat in zijn regerings program vooral de nadruk zal ko men te liggen op de strijd tegen de werkloosheid, het streven naar be ëindiging van de financiële crisis en op de problemen bij het onderwijs. Door de uitslag van de stemming in het parlement van de deelstaat Ne der-Saksen hebben de christen-de mocraten ook een sterkere greep gekregen op de Bondsraad, de Westduitse Eerste Kamer, waarin de diverse deelstaten zijn vertegen woordigd. Tot dusver beschikten de christendemocraten in de Bonds raad over 21 tegen de regeringscoa litie 20 zetels. Die verhouding is nu geworden 26 voor de CDU en 15 zetels voor SPD-FDP. De bondsraad heeft het recht van veto over een aantal financiële wetten en over alle voorgestelde grondwetswijzi gingen. Het is niet ondenkbaar dat kanse- BRUSSEL (AP, Reuter) De Sowjet-Unie heeft voor de eerste keer militaire waarnemers uit twee NAVO-landen uitgenodigd om legermanoeuvres in de Kaukasus bij te wonen. Deze uitnodiging is geheel in overeenstemming met de akkoorden van Helsinki, waar in werd afgesproken dat de NAVO en het Oostblok elkaar tijdig op de hoogte zouden stellen van komende manoeuvres en uitnodigin gen voor waarnemers zouden uitwisselen. De manoeuvres worden van 25 Ja nuari tot 6 februari gehouden In de buurt van de grens van de Sowjet- Unie met Turkije en Iran (Perzië). Moskou heeft nu Griekenland. Tur kije alsmede Bulgarije, Roemenië en Joegoslavië uitgenodigd om waarnemers te sturen. Inmiddels is bekend gemaakt dat Griekenland en Turkije waarnemers naar de mi litaire oefeningen zullen afvaardi gen. Bezorgdheid Geheel tegen de verwachting in is gisteren de CDU-kandidaat dr. minister-president van de Westduitse deelstaat Neder-Saksen. Na zeer enthousiast gefeliciteerd door zijn aanhangers. Ernst Albracht gekozen tot zijn verkiezing werd Albracht lier Sohmidt het bijzonder moeilijk gaat krijgen in de Bondsraad over die met Polen gesloten overeen komst. die voorziet in de overkomst van Duitsers uit Polen in ruil voor financiële hulp aan Polen. Van grote betekenis is de uitslag ook dn verband met de algemene verkiezingen die dit jaar in West- Duiteland gehouden worden. Het zou een aanwijzing zijn dat de regeringscoalitie uit elkaar begint te groeien. Kanselder Helmut Schmidt die gis teren liet woord voerde tijdens een debat over het Westduitse defensie beleid in de Bondsdag, gaf toe dat de uitslag de kansen van de opposi tie bij de volgende algemene ver kiezingen had vergroot. Maar hij waarschuwde de christen-democra ten zich niet al te triomfantelijk te voelen. De uitslag verhinderde de regering niet, aldus Schmidt, door te gaan op de huidige beleidslijnen. De NAVO. die bijzonder tevreden is met de uitnodiging voor de militai re manoeuvres (waartoe de akkoor den van Helsinki niet met zoveel woorden verplichten), heeft al eer der zijn tevredenheid betuigd over de Russische aankondiging op 4 Januari van de komende manoeu vres. Eerder had de NAVO zijn be zorgdheid uitgesproken over het feit dat de Sowjet-Unie van te voren geen melding had gemaakt van de militaire oefeningen van de afgelopen herfst. Sedert Helsinki heeft de NAVO de leden van het pact van Warschau steeds op de hoogte gesteld van alle grote militaire oefeningen. Tevens zijn toen ook waarnemers uitgeno digd. maar aan deze uitnodiging werd geen gevolg gegeven. Aanmel ding van komende manoeuvres is alleen verplicht wanneer e rmeer dan 25.000 man bij betrokken zijn. Het buurland Iran is door de Russi sche autoriteiten niet op de hoogte gebracht van de aanstaande oefe ningen. Iran was niet vertegen woordigd op de Europese Veilig heids Conferentie van Helsinki. Waarnemers in het hoofdkwartier van de NAVO in Brussel wijzen ero£> dat de Sowjet-Unie hiermee bij de regering in Teheran de wense lijkheid van een Aziatische Veilig heidsconferentie heeft willen on derstrepen. De uitnodiging voor NAVO-waarne mers wordt door NAVO-kringen be schouwd als een poging van Mos kou om de ontspanning in Europa nieuw leven in te blazen. Moskou zou de kritiek van de NAVO landen willen vermijden nu de kwestie An gola de ontspanning in de relatie tot de Verenigde Staten op een laag pitje heeft gezet. k< lam acul fat e ÜADRID (UPI, Reuter) De Spaanse politie heeft gisteravond min het centrum van Madrid een betoging van meer dan duizend ^Bi Touwen uiteen gejaagd met traangas en rookbommen. in mem tadertussen vergaderde het Spaan se kabinet onder leiding van pre- nier Carlos Arias Navarro over de >nrust, die in Spanje heerst en die levro <*eze wee^ beeft geuit in een o-j^ ;root aantal stakingen en demon- itraties. De regering zal waar- j-jj ichijnlijk meer spoed zetten acher Ie loononderhandelingen in diverse nl ectoren. Daarmee kan de arbeid sonrust wat worden weggenomen, e regering is vooral bevreesd dat huidige arbeidsonrust meer en sr zal omslaan im politieke actie de linkse groeperingen die gro- aanhang hebben onder de arbei- t De vrouwen, die gisteren in Madrid ^demonstreerden, eisten onder meer verandering van alle regelingen, "ie vrouwen discrimineren. De dis- riminatie van vrouwen is in Span- e nog zeer groot. Verder vroegen q zij om beteugeling van de prijsstij gingen en invoering van een mini mumloon van ongeveer 38 gulden per dag. Ook vroegen zij om vrijla ting van alle politieke gevangenen. Zij wilden een petitie aanbieden aan premier Arias, maar de politie hield hen enkele honderden meters voor het regeringsgebouw al tegen. De stakingen in Spanje legden ook gisteren het grootste deel van de industire in Madrid stil Verder breidde zich de staking bij de tele foondiensten uit naaT de rest van het land. BUENOS AIRES (AP. UPI, AFP) President Isabel Peron heeft een aanzienlijke wijziging aangebracht in haar acht leden tellende kabinet. Vier ministers hebben hun post moeten verlaten. Met deze stap heeft de president de gematigde fractie in de regering die aandrong op een open dialoog met niet-pero- nistische stromingen uitgeschakeld. In een officiële bekendmaking zei president Peron dat ze het ontslag had aanvaard van de minister van binnenlandse zaken Angel Robledo. minister van buitenlandse zaken Manuel Arauz Castex, minister van defensie Tomas Vottero en minister van justitie Ernesto Carvalan Nan- clares. Vooral het aftreden van Robledo is opmerkelijk aangezien hij na me- DAKAR (AP) Miljoenen ratten vreten op dit moment de oogst op in een groot gebied van het Afrikaanse Senegal. Dit heeft een landbouw-specialist in dienst van de Senegalese regering bekend gemaakt. Hij zei dat de ratten op weg zijn naar de grenzen met Mauretanië en Mali. Het Senegalese bureau voor oogstbescherming schat dat er gemiddeld één rat per vierkante meter te vinden is. Volgens experts is de invasie te wij ten aan het einde van de droogte in het gebied en de daardoor zeer grote Oogst, die nu op de velden staat. Bestrijden van de rattenplaag met vergif is erg duur en bovendien gevaar lijk voor de bevolking. Daarom geloven functionarissen in Dakar dat het beter is om de bevolking een rattenjacht te laten houden. Voor het doden van een bepaalde hoeveelheid dieren zou dan een premie moeten worden gegeven. vrouw Peron de belangrijkste fi guur in de PeronJstische beweging is. De kabinetswijziging wordt ge zien als een poging van mevrouw Peron wat meer vaart en eenheid te brengen in de regering. De jongste ontwikkeling betekent een overwinning voor de conserva tieve peronisten en de politieke lei ders die van mening waren dat Robledo en enkele andere ministers de beweging openstelden voor druk van buitenaf. In haar ambtsperiode die beon op 1 juli 1974 heeft president Peron nu 55 wijzigingen in de regeringstop aangebracht. Robledo is als minis ter vervangen door Robert Ares, die tot dusver voorzitter van de natio nale bank was. Minister Castex van buitenlandse zaken zal waarschijn lijk worden opgevolgd door minis ter Cafieno, die tot dusver economi sche zaken beheerde. SAN FRANCISCO Sara Jane Moore is donderdag in San Francis co tot levenslahge gevangenisstraf veroordeeld wegens het afvuren van een pistoolschot op president Ford op 22 september vorig jaar, voor een hotel In San Francisco. Voordat het vonnis werd uitgespro ken hield mevrouw Moore (45) een lange redevoering. Zij noemde zich een werktuig van de federale re cherche en sprak als haar overtui ging uit dat moord een geoorloofde politieke daad is. PARIJS (UPI, Reuter) Marokko heeft 25 moderne Mirage- straaljagers gekocht en heeft een optie genomen op nog eens vijf tig. Dit is bekend geworden in Parijs. Deze .wapenaankoop van Marokko zal zeer waarschijnlijk een reactie uitlokken van buurland Algerije. Tussen Algerije en Marokko be staan spanningen over de Spaanse Sahara, die voor het grootste deel door Marokko is ingelijft. Algerije steunt daarentegen de beweging, die streeft naar onafhankelijkheid voor Spaans Sahara. Verwacht wordt dat Algerije nu Mirages zal krijgen van Libië, dat over meer dan honderd van deze moderne ge vechtsvliegtuigen beschikt.. De Al gerijnse president Boumedienne en de Libische leider Khaddaffi heb ben enkele weken geleden bespre kingen gehad over de Spaanse Sa hara. Daarbij heeft Khaddaffi Alge rije alle steun toegezegd bij zijn politiek tegenover Marokko De Marokkaanse wapenaankoop zal ook zeker een nadelig effect heb ben op de betrekkingen tussen Al gerije en Frankrijk. Dei zijn de afgelopen weken al danig bekoeld. De Algerijnse regering heeft on langs de Franse geheime dienst er van beschuldigd te stoken in Alge rije. Er is onlangs een aantal Fran sen gearresteerd op beschuldiging van spionage en het beramen van een bomaanslag op het kantoor van het officiële Algerijnse dagblad Moeahid. De door Algerije gesteunde onaf hankelijkheidsbeweging in Spaans Sahara (het Pofliisario) meldde gis teren dat er in de eerste weken van Januari 104 Marokkanen zijn ge sneuveld in het nordeldjk deel van dat gebied. Verder zouden er nog eens honderd Marokkanen gewond zijn geraakt en vijftien gevangen zijn genomen. Mauretanië, dat ook een stuk de Sahara heeft gekregen, zou achttien man hebben verloren Het Poüsario beweerde verder ze ven Fransen gevangen te hebben genomen. 0 Vervolg van pagina 1 Radio -Loeanda, de zender van de MPLA, berichtte gisteren ook over onderlinge gevechten tussen troe pen van UNITA en FNLA, de twee groeperingen die gezamenlijk de MIPLA bestrijden. Radlo-Loeahda heeft eerder dergelijke berichten verspreid en-die bleken naderhand juist te zijn. De onderlinge gevech ten tussen UNITA en FNLA worden voor een deel geweten aan het feit dat deze beide organisaties minder goed zijn georganiseerd dan de MPLA. Br is gisteren een oplossing gevon den voor een deel van de ongeveer 2500 Angolese vluchtelingen die op ongeveer twintig kleine schepen voor de kust van Namibië (Zuid west-Afrika) rond zwalken. Zuid- Af ri ka weigerde eerder deze week de vluchtelingen toe te laten en zei dat zij terug moesten naar Angola. Nu heeft de Portugese regering ge zegd dat de Portugese onderdanen onder de vluchtelingen naar Portu gal kunnen komen. Zuid-Afrika zal hen aan wal laten en naar het vliegveld van Windhoek brengen. Vandaar kunnen zij dan naar Portugal worden gevlogen.. Naar schatting zijn er meer dan duizend Portugezen onder de vluch telingen op de schepen. De meesten van hen zijn afkomstig uit Moca- medes. een plaats die op bevel van de UNITA ontruimd zou zijn. BELFAST (AP. UPI) Ook de Britse topambtenaren in Noord-Ier- land zullen de komende tijd het doelwit worden van de acties van de provisionele vleugel van het Ier se Republikeinse Leger (IRA)> In een door de IRA uitgegeven verkla ring werd meegedeeld dat 10 dagen geleden al bommen waren gelegd bij huizenvan vier Britse functio narissen. 'Wij zullen nooit accepteren dat de beslissingen die het leven van de Francaises en Fransen betreffen, s ergens anders genomen worden dan in Moskou aldus Georges Marchais, de leider van de Franse Com- Jj' munistische partij in een toespraak voor de Franse televisie. Na een kleine pauze corrigeerde Marchais I zijn ernstige verspreking door er aan toe te voegen 'in Parijs', maar het 'kwaad' was geschied. Was de vergissing van de partij chef typerend voor de aard van de politieke koerswijziging, die de PCF in de afgelopen maanden openlijk tegenover de Sowjet-Unie heeft gedemonstreerd? gep< at Niet t ten e hi wo SU ït V djd >tre< nkk tra zo onn iet aat de gen leo uur in e h t g« stri ■elat ;en ap in Het zou wat te simpel zjn om zon der meer er van uit te faan dat de partij alleen voor de srhone schijn een onafhankelijke postie ten op zichte van Moskou amneemt. De gevolgen van de houting van de PCF kunnen zo verstrekkend zijn voor de ontwikkelinf binnen de Europese communistische beweging, dat er niet lichtvaardig over kan t worden geoordeeld. Tit neemt niet weg dat de PCF hair beslissingen niet van harte heeft genomen, dat zij er veel tijd voor notig heeft gehad en dat haar beweegredenen van enig opportunisme getuigen. Wat dat be treft is er een duideijk verschil met de manier, waaro» de Italiaanse Communistische prrtij (PCI) haar eigen weg is gegaai. Aanleiding tot de tv-toespraak van Marchais was he besluit van de PCF-leiding om het partijcongres (dat van 4 tot 8 ,-ebruari wordt ge houden) voor te stellen, de marxis- tisch-leninistische theorie van de 'dictatuur van hel proletariaat' uit de statuten te schrippen. Dit voorstel, waar velen bezwaar tegen hebben, zal zeer waarsclijnlijk worden aan genomen. Een belangrijke aanduiding is in dit verbaid dat Marchais een nogal voor de hand liggende reden tot schrapping aanvoert: 'Het woord dictatuur geef niet weer, wat wij willen. Het heeft een onaanvaardbare betekenis gekegen, die in strijd is met onze a$>iraties en stellingen. Zelfs het word proletariaat is on bruikbaar gevorden. Wij willen ook de meerderh'id van de gesalarieerde arbeiders ttt de werkende klasse rekenen'. Problemin Sinds de P-F in 1972 samen met de socialisten een regeringsprogramma opstelde on via algemene verkiezin gen aan de macht te komen, werden haar theoretici in toenemende mate geconfronteerd met het probleem, hoe een partij de brede steun van de kiezers kan zoeken door te procla meren dat zij voor vrijheid vecht, terwijl zij in haar statuten de ver klaring heeft staan dat zij als zij aan de macht mocht komen de 'dictatuur van het proletariaat' zal instellen. Bovendien was de PCF tot de ontdekking gekomen, dat niet zij, maar de Socialistische partij van Francois Mitterand van de eigenlijk al in 1969 begonnen samenwerking profiteerde. En dat terwijl in Italië, waar de PCI weigerde een 'volks front' met de socialisten na te stre ven, de communisten formidabele winsten boekten. De PCF ondervindt ook de terugslag van het feit, dat zij lang één van de meest 'stalinistische' communistische partijen van West-Europa is ge weest. Deze instelling trad nog dui delijk aan de dag, toen de Franse communisten vierkant achter Alvaro Cunhal, de leider van de Portugese Communistische partij, ging staan toen deze openlijk op een greep naar de macht aanstuurde. Als gevolg hiervan ontstonden grote moeilijk heden met de Franse socialisten, die krachtig de in het nauw gedreven socialistische leider Mario Soares steunden. Het was geen wonder, dat de socialisten naar aanleiding van de gebeurtenissen in Portugal aan de Franse Communistische partij de vraag gingen stellen, wat er in Frankrijk zou gebeuren, als commu nisten en socialisten volgens de in 1972 gemaakte afspraken via algeme ne verkiezingen aan de macht zouden komen. Spanje/Portugal Daar kwam nog bij, dat de in bal lingschap levende leiders van dé Spaanse Communistische partij, die bijzonder kritisch staan tegenover de bedoelingen van Moskou met de Westeuropese communistische par tijen, na de dood van Franco met meer gezag gingen spreken. Evenals de Italiaanse communisten willen de Spaanse leiders met parlementaire middelen naar overname van de macht streven. Zij hebben dan ook het felst gereageerd op het inmid dels berucht geworden artikel van Konstantin Zaradow in de Prawda (het blad van de communistische party van de Sowjet-Unie) van 6 augustus. Daarin schreef Zaradow blijkbaar met de steun van een belangrijke groep in het Kremlin dat een democratische meerderheid geen rekenkundige eenheid, maar een politieke conceptie (opvatting) is en dat het revolutionaire karakter van het proletariaat het verzet van de reactie met geweld moet onder drukken om de uitvoering van de volksdemocratie wensen te verzeke ren'. De PCF heeft grote moeite gehad, hiervan afstand te nemen. In mei 1973, toen Marchais langdurig in Bo logna met de Italiaanse partijchef Enrico Berlinguer had geconfereerd, leek het er op, dat de PCF en de PCI voortaan één lijn zouden trek ken. De gebeurtenissen in Portugal toonden echter aan, dat zich in de PCF geen wezenlijke veranderingen hadden voltrokken. Pas enkele maanden geleden, toen in Oost-Ber- lijn voorbereidende besprekingen ge houden zouden worden over een door de Sowjet-Unie gewenste top conferentie van Europese communis tische partijen, besloot de PCF de knoop door te hakken. De besprekin gen in Oost-Berlijn waren nog maar net begonnen, toen uit Rome werd door J. den Boef bericht dat de communistische par tijen van Frankrijk en Italië een verklaring hadden uitgegeven, waar in de rol van deze partijen werd ge schetst in een pluralistische westerse maatschappij en hun verplichting werd onderstreept om de parlemen taire instituties te respecteren. Afgewezen Wat het meest opviel in de verkla ring van Marchais en Berlinguer, was het ontbreken van enigerlei verwij zing naar een speciale rol voor de communistische partij van de Sow jet-Unie. Zij bevatte zelfs niet de obligate dank voor de belangrijke taak die deze partij in het verleden heeft vervuld. Blijkbaar was de tijd voor publicatie met opzet zo geko zen, dat Moskou zijn afgevaardigden met lege handen uit Oost-Berlijn zou moeten laten vertrekken, liever dan daar de. vuile was buiten te la ten hangen. Bij monde van Katoes- jew (een 'Breznjew-man') heeft de Sowjet-Unie nog geprobeerd, de Westeuropese vertegenwoordigers onder druk te zetten. Katoesjew on derstreepte de gevaren, waaraan communistische partijen zich bloot stellen, als zij afzien van het leider schap in de revolutionaire strijd en er toe neigen, zich op te lossen in grote 'interklassistische' fronten. Hoewel Moskou zijn eis betreffende een 'gemeenschappelijke strategie' veranderde in 'gecoördineerde acties' en de frase 'proletarisch internatio nalisme' in 'internationale solidari teit en samenwerking', werd 't door de Sowjet-Unie en de DDR geprodu ceerde document van de hand ge wezen. De Spaanse afgevaardigden verlangden, dat Tsjechoslowakije op de agenda zou worden geplaatst en dat Aleksander Doebtsek in staat De Italiaanse communistenleider Enrico Berlinguer (links) en zgn Franse evenknie Georges Marchais, die steeds meer op één lgn komen te zitten. moest worden gesteld, zijn standpunt te verdedigen. Van Joegoslavische zijde werd te verstaan gegeven, dat nergens over te praten viel, als de Sowjet-Unie weigerde haar pogingen op te geven, aan anderen haar wil op te leggen, zoals dat ook weer het geval was in het in Oost-Berlijn op tafel gelegde document. 'Geen haast' Katoesjew dekte de aftocht van zijn delegatie door de rebellerende afge vaardigden te laten weten, dat de 'Sowjet-Unie geen haast heeft'. Dat betekent misschien, dat Moskou de tegenstellingen niet nóg verder wil toespitsen om te voorkomen, dat een geprikkelde sfeer gaat heersen op het congres van de communistische partij van de Sowjet-Unie, dat op 16 februari in Moskou moet begin nen. Niettemin wordt met de moge lijkheid gerekend dat de Sowjet- Unie vóór die tijd nog een keer zal proberen, de Europese communis tische partijen onder één noemer te brengen. Of de houding van Frank rijk invloed zal hebben op de be sluitvorming in Moskou, wat deze laatste poging betreft, valt moeilijk te bezien. Wel is het zeker, dat het schrappen van de theorie van de 'dictatuur van het proletariaat' uit de statuten van de PCF in Moskou hard zal aankomen. Deze in het midden van de vorige eeuw voor het eerst door Karl Marx gebruikte conceptie, die later door Lenin verder werd ontwikkeld, wordt door de Sowjet-Unie nog altijd gepropageerd als 'de hoogste vorm van democratie'. De term 'dictatuur van het proletariaat' wordt gebruikt om de periode te omschrijven, waarin de 'werkende klasse' de macht over neemt van de kapitalisten, als eerste stap naar een klassenloze maat schappij. Over deze theorie zegt Marchais: 'We leven nu in 1976. De PCF kan nergens op worden vast gelegd, zij is niet dogmatisch. Zy weet zichzelf aan te passen aan de tijdsomstandigheden.We blijven echter met de Sowjet-Unie samen werken, omdat zy altijd zal bewijzen dat het socialisme beter is dan het kapitalisme'. Nauwe banden dus met de Sowjet-Unie, waar volgens Mar chais 'stalinistische resten zijn over gebleven, die nog gecorrigeerd moe ten worden'. De PCF zal ze blyven veroordelen. Menselijk gezicht Terecht vraagt men zich af waarom de Sowjet-Unie zich zo fel verzet tegen de mogelijkheid, dat commu nisten deel zullen uitmaken van de Westeuropese regeringen. Een der gelijke ontwikkeling zou nL passen in de conceptie van de Sowjet-Unie: verzwakking van de NAVO en de Europese Gemeenschap en een ge leidelijke 'finlandisering' van Euro pa. Het antwoord is waarschijnlijk, dat Moskou in West-Europa een ontwikkeling wil tegengaan, die zij in Tsjechoslowakije in augustus 1968 met geweld tot staan moest bren gen. Het is de vrees voor een 'socia lisme met een menselyk gezicht', dat in Oost-Europa aanstekelijk zou wer ken, als het in West-Europa succes zou hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7