Het wordt tijd dat Zuid- Molukkers zich bekeren dichtbij 'Ook salarissen van docenten kritisch bezien' Commentaar Gebeurtenissen van destijds werden verdoezeld X otentaat Arbeidsplaatsen (1) j-beidsplaatsen (2) ►oodvonnis voor chttienjarige in Yankrijk bevestigd I taking in Italië Llr Staatssecretaris De Jong: Nog vrij zacht weerrapporten Sneeuwberichten is per dozijn voordeliger? marx bloemenfee efficiënt openingsdans ontborreld ITüjjDAG 16 JANUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 uit wet in Rusland uit Lenins dagen ;f voor, dat de Sowjet-regering •n mocht onteigenen, wanneer 'oor een goede reden was, maar er dan in elk geval iets voor in de t(s moest worden gegeven. Ve,el maren in dat land trokken zich niets van aan en de kerken ;ten op deze wijze tienduizenden Mwen voor de eredienst kwijt, het gebied van het gezinsleven de Sowjet-regering zich nu de ;e' werktuigen verschaft om kin die een godsdienstige opvoe- krijgen bij hun ouders weg te en in een gesticht te stoppen. Ie soort maatregelen waren vroe- tegen de wet. Er was dus een if tussen de officiële regels en de ijk. Dat schiep de mogelijkheid christenen ginds en hier om met 'et in de hand de Sowjet-autoritei- de oren te wassen. Dat kan nu meer. De Sowjet-Unie schaart hiermee in de rij van landen, de wet mensen op grond van geloof discrimineert, is hiermee een stukje duidelijkheid :hapen. Dat is tenminste nog de ige kant van deze maatregel, die het overige meer past in het rijk een achtergebleven potentaat dan iet land dat van zichzelf beweert er bijna zestig jaar menselijkheid de macht is. overvloede weten we nu wat in iland met menselijkheid wordt be- :ld. de werkloosheidscijfers per 31 ber van vorig jaar zich in zeke- mate hebben gestabiliseerd is op tzelf genomen al reden tot optimis- Maar daar is dan ook alles mee Dat de werkloosheid niet ver is gestegen kan voor een groot aan de forse werkgelegenheids- ma's worden toegeschreven in de loop van 1975 in wefking gebracht. Er zit dus een niet te ferschatten kunstmatig element in uitkomsten. Het blijkt ook wel ruit dat naast de meer dan 220.000 •klozen er nu ook nog eens bijna werknemers bij werktijdverkor- betrokken zijn. Men mag boven- n niet uit het oog verliezen dat uit van bedrijfsinformaties blijkt dat >r een toename van de ordefporte- illes nog geen nieuwe arbeidsplaat- worden gecreëerd. Het betekent in icn niets anders dan dat in ver- ttsdene bedrijfstakken binnen de be- f»n, als er al sprake is van werk- iverkorting, nog een zekere reserve mankracht aanwezig is. De con- ie kan niet anders zijn dan dat de ing van de werkloosheid op korte nijn niet erg reëel lijkt. dit verband is het misschien nuttig g even terug te komen op de brief j de negen grote ondernemers (goed ir 260.000 arbeidsplaatsen). Eén de reacties op de brief kwam van PvdA-Kamerlid Ed. van Thijn, die dat deze ondernemingen bij een betering van de rendementen ook uwe arbeidsplaatsen zouden garan- en. Deze eis getuigt in het licht bovenstaande uiteenzetting van inig economisch realisme. Ter illus- tie van het betoog is het ook nuttig jongste cijfers over de economische wachtingen in de Bondsrepubliek in beschouwing te betrekken, een stijging van de investeringen dat land van 4,5 procent, een betering van de export van zelfs 12 Dcent en een groei van het nationaal ten met 4 procent* wordt toch l gevreesd dat de werkloosheid zal gen met 1,5 procent. Zelfs in dit gra momisch uitzonderlijk sterke land n rit dus met deze toch optimistische grji fers (nog) geen verbetering van de ,mi srkgelegenheid verwacht. Er is geen Jden aan te nemen dat, zoals in het venstaande reeds werd opgemerkt, werkloosheid in ons land vrij spoe^ rogfc zal dalen, rest et rscc U3rUo ^000 rde d 1 IRIJS (Reuter) Het Franse ve >ge Gerechtshof heeft het beroep tj n de ter dood veroordeelde Bruno afgewezen. Dat houdt in dat nu esident Giscard moet beslissen 'er het leven van de veroordeelde I e nog maar achttien jaar is. Hij 1 8' :rd vorig Jaar door een rechtbank 1 PJ Beauvais (Noordwest-Frankrijk) el 1 r dood veroordeeld wegens moord is, een 69-jarige vrouw. In Frank- ant k werd de valbijl het laatst ge- uikt in 1974 toen president Pom- dou weigerde gratie te verlenen in een veroordeelde man. el raift wol OME (AFP) In Italië hebben w' Keren anderhalf miljoen werkne- »s in de metaalnijverheid het riJ *k voor vier uur neergelegd om acht bij te setten aan het streven c 1 «r nieuwe collectieve arbeidso- 00 reenkomsten. Voor dinsdag staan oD^sprekingen tussen de regering en vakbeweging op het program. door J. W. E. Riemens Het oud-kamerlid J. H. Scheps bracht in Trouw van 23 decem ber 1975, als begaafd en ervaren spreker en schrijver, voor de niet-deskundige lezer, een slui tend verhaal over de Zuid-Mo- lukkers. Met het spreken over de zaak, het ideaal, het recht en het heil van de Zuid-Molukken heeft Scheps al een vertekening gegeven. Immers: de religieuze en politieke verdeeldheid onder hen is groot. Bovendien, kan de wel heel bijzondere groep van 35.000 ex-KNIL-militairen, inclu sief vrouwen en kinderen, spre ken voor de 3.500.000 Molukkers ginds? Mijn tweede hoofdbezwaar tegen de schets van Scheps richt zich op zijn veroordeling van de gebeurtenissen voor en tijdens de souvereiniteits- overdracht. Deze vond niet vrijwillig De schrijver van bijgaande beschouwing, de heer J. W. E. Rie mens te Amsterdam was in de jaren 19451949, toen de zgn. 'Indische kwestie' de Nederlandse politiek bepaalde, secretaris van de vereniging Nederland-Indonesië. Deze vereniging be ijverde zich toen om de Indonesische kjjk om het conflict in Nederland bekendheid te geven. Van de vrijwilligheid, zoals die in de rede van 7 december 1942 door koningin Wilhelmina was beloofd op basis van het door Roosevelt en Churchill getekende Atlantic. Char ter tegen het herstel van het kolo nialisme. kwam tussen 1945-1949 weinig terecht. Oud-minister D. U. Stikker erkent in de NRC (29-12-75) eerlijk: 'Een meerderheid van het Nederlandse volk, dat de redes van koningin Wilhelmina tijdens de be zetting niet had kunnen verwerken, kon zich de ernst van wat gebeuren ging, niet voorstellen. Het Neder landse volk, en stellig ook de Am bonezen, konden zich niet indenken, dat wij aan het begin stonden van de grootste revolutie, die zich ooit in de wereld heeft voorgedaan'. 'Het beleid van de Nederlandse regering, ontworpen door minister Logeman en luitenant-gouverneur-generaal Van Mook, wilde niet de zelfstandig heid die Soekarno opeiste, erkennen, Van onze onderwijs redactie AMSTERDAM De kosten van het onderwijs worden zo hoog, dat in de toekomst ook de salarispost voor docenten kritisch be keken moet worden. Dit zei staatssecretaris De Jong gisteren op de vergadering van de vereniging van leraren in de levende talen in Amsterdam. Volgens drs. De Jong bestaan er op dit moment (nog) geen plannen om de salarissen van docenten aan te pakken. Als de salarissen van leraren in discussie komen, moeten ook de salarissen van ambtenaren hierbij betrokken worden. De staatssecretaris kon zich de roep om rust in het onderwijs moeilijk voorstellen. Algemeen wordt erkend d£t ons onderwijs gebreken Ver toont. De mammoetwet heeft het probleem van het zittenblijven niet opgelost, de doorstroming in het voortgezet onderwijs blijft moeilijk, .leerlingen zijn soms te weinig ge motiveerd en de maatschappelijke en creatieve vorming schiet tekort. 'Het wil er bij mij niet in dat leraren dat zo willen laten', aldus De Jong. Wel had hij begrip voor de roep om rust in de structuren. Experimenten Op dat punt legde De Jong een wat ander accent dan we van minister Van Kemenade gewend zijn. Expe rimenten zijn waardevol en moeten zeker doorgaan, maar de ontwikke ling vanuit het bestaande onderwijs is minstens even belangrijk. 'In mijn beleid heeft dat voorrang.' Over de eindexamens zei De Jong dat hij niet voelt voor ontkoppeling van het centraal schriftelijk exa men en het schoolonderzoek. Hij is ook gekant tegen de voorgestelde bepaling dat hel cijfer voor het schoolonderzoek niet meer dan één punt mag afwijken van het cijfer voor het landelijk schriftelijk exa men. Contourennota Drs. J. H L. de Vries, voorzitter van de vereniging van leraren in de levende talen, oefende kritiek uit op de Contourennota van mi nister Van Kemenade over het on derwijsbeleid ln de komende 25 jaar. Vooral de middenschool Is een twijfelachtige zaak. Iedereen zal tussen zijn twaalfde en zestiende op de middenschool zitten. Maar de leerlingen die eraf komen zullen niet gelijk zijn. Zij die doorstude ren zullen in minder jaren meer moeten doen om de schade in te halen. Daar zit de spanning waarop heel de constructie knapt, aldus de heer De Vries. maar streefde naar het tot stand ko men van een federatieve republiek Indonesië in Unie-verband met Ne derland'. Om deze politiek te kunnen door drukken waren het uitzenden van een expeditieleger en drie militaire acties noodzakelijk, waaraan door de Ambonese KNIL-militairen, vaak op de verschrikkelijkste wijze, werd deelgenomen. Maar dat wil niet zeg gen dat DE Ambonezen, dat DE Mi- nahassers, dat DE Oost-Indonesiërs het met de permanente militaire ac tie van 'rust en orde herstellen in de buitengewesten' eens waren. Integendeel, zeer velen, ook onder de Ambonezen, stonden aan de kant van die vrijheid die Soekarno, Hatta, Sjahrir, Leimena enz. voorstonden. Tienduizenden moesten dat met hun leven bekopen. Zo vond er b.v. on der leiding van Westerling een slach ting plaats op Zuid-Celebes. Op deze wijze werd de basis gelegd van 'de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië' geplaatst 'op federale en democratische grondslag' en 'een Nederlands-Indonesische Unie bekroonde het geheel van de op bouw'. Hoe zeer vele Indonesiërs, na vier jaar bloedige oorlog, tegen die Unie, dat 'federalisme', die 'democratische grondslag', het Nederlandse leger, tegen de KNIL-militairen aankeken (te meer toen bij de overeenkomst van de Haagse Ronde Tafel Confe rentie, West Nieuw Guinea, in hun ogen als een koloniale revolver op de borst van Indonesië, van de prak tische souvereiniteitsoverdracht werd achter gehouden) laat zich indenken. Het is in deze sfeer en tegen deze historische achtergrond, die door Scheps geheel wordt weggemoffeld, dat 'de deelstaat Negara Repujilik Indonesia de andere deelstaten op rolde en met geweld de Negara In donesia Timur bij de unitarische Re publiek inlijfde'. Onder bedreiging Maar hij maakt het nog erger als hij zegt dat DE Zuid Molukkers de onafhankelijkheid van de RMS op 25 april 1950 uitriepen. Er zijn his torische bronnen die zeggen dat deze uitroeping werd afgedwongen onder bedreiging met geweld door zekere Ambonese KNIL-militairen, maar vast staat dat niemand aan de Isla mitische helft van de Zuidmolukse bevolking vroeg wat zij van die uit roeping vonden. En niemand vroeg aan die christelijke Zuid-molukkers (o.a. veel katholieken) die tegen een voortzetting van het koloniale be wind en het misbruik van hun land genoten in het KNIL waren, wat zij van de RMS dachten. De RMS werd uitgeroepen door een kleine minderheid, die zich van de meerderheid niets aantrok en weinig begreep van wat de beloftes en sug gesties waard waren die hun van hoog tot laag door koloniale Neder landers werden gedaan. In plaats van zich net als de andere 60.000 KNIL-militairen in Indonesië te la ten demobiliseren of over te gaan naar het leger van de Republiek In donesia, hebben 3.000 Ambonese KNIL-militairen zich laten opjutten met hun gezinnen 'tijdelijk' naar Ne derland te gaan. 'Nederland zond een telegram'. Dr. Leimena heeft o.a. bij een bezoek aan Nederland uiteengezet welke tragische gevolgen dit telegram van Drees, die met zijn zoons nooit iets van het dekolonisatieproces begreep, heeft gehad. Het verdrag van 1949 werd scheurpapier, zoals de beloftes van 7 december 1942 en de onder tekening door Nederland van het At lantic Charter, vier jaar lang scheur papier waren geweest. Geen heil Het is een onjuiste gedachte dat cul- tuele of politieke autonomie altijd het best verwerkelijkt wordt door vorming van een zelfstandige of zelfs onafhankelijke staat. Wat nu de Zuid-Molukken betreft, Scheps zegt: 'Nederland wilde om Ambons heil geen herrie'. Maar hij laat weer weg dat steeds meer Nederlanders in de RMS geen heil zagen. En hij vermeldt niet dat veel Ambonezen van mening waren en zijn dat het RMS-ideaal geen heil voor Ambon zou beteke nen, maar een verwoestend onheil. En daarin werden en worden zij door 'bepaalde theologen' van Nederlandse afkomst b.v. prof. dr. J. Verkuyl en door vele kerkelijke commissies ginds en hier gesteund. Het is van grote betekenis in herinnering te roepen hoe van het begin af de Christelijke Partij van Indonesië on der leiding van haar Ambonese voor zitter dr. Johannes Leimena, is op gekomen voor het standpunt dat een christelijke minderheid in een over wegend islamitisch land alleen een toekomst zou hebben als de gods dienstvrijheid (zoals die onmiddellijk gelukkigerwijs was vastgelegd in de grondslagen van staatsvorming) ge handhaafd zou worden. Dit te meer omdat deze godsdienstvrijheid door stromingen als de Darul Islam, zoals in andere landen met een islamiti sche meerderheid, gewelddadig werd aangevochten. Leimena en de zijnen waren van me ning dat wanneer men zeer gelukkig moet zijn met gelijkberechtiging in geheel Indonesië, men met gelijke maat moest meten in een gebied als de Zuid-Molukken waar de verhou ding half om half is. Zij hebben daarom steeds beseft hoe rampzalig de desintegratiepogingen van de RMS-ers waren, niet in de laatste plaats voor de Zuidmolukkers zelf, vooral die buiten Ambon, waar im mers ook honderdduizenden Moluk kers wonen. In Nederland 'leefde het ideaal van een onafhankelijke Zuidmolukse staat niet', niet alleen omdat 'het niet haalbaar' was, maar omdat men het als onheilszwanger beoordeelde voor alle Ambonezen, voor de christenen in geheel Indonesië, voor de grbei van een democratisch Indonesië, voor de inpassing van Indonesië in een vreedzamer en leefbaarder wereld orde. Het ware te wensen dat J. H. Scheps, dat de mensen van 'Door de eeuwen Trouw', dat de misleide en misbruik te oud-KNIL-militairen, dat de in het slop geraakte Zuidmolukse jon geren in Nederland, zich eindelijk eens bekeerden zoals dr. Bruins Slot en talloze anderen deden. Verzoening is niet mogelijk op basis van een eenzijdig, niet door de tegenpartij vrijwillig aanvaard, recht der Zuid- Molukken. maar op basis van heil voor alle betrokken partijen. De winterse krachten hebben de laatste dagen terrein veroverd in Scandinavië. Tot in de zuidelijke gebieden van Zweden en Noorwe gen en Finland vriest het 's nachts 20 tot 23 graden, in Lapland -30 tot 35 graden. Ook in West-Rusland wordt 20 tot 30 graden vorst geme ten. Achter de snel naar Polen weggetrokken stormdepressie van woensdag drong de koude lucht nog juist even door over Noord-West- Duitsland. Zelfs onze man bij Delf zijl zag het kwik gisteren zakken van 5 naar 1 graad en er vielen zowaar een paar natte sneeuwvlok ken. In Bremen viel 's morgens sneeuw, 's middags regen. Zo op het eerste gezicht lijkt het op schaatsen toe te gaan, bij al die voortui tlopende barometers in Scandinavië (Noord-Zweden giste ren al 1030 mb). Maar 'n concurre rend hogedrukgebied tn het Ka naal is nog wel 1035 mb sterk en dat zegt: tot hiertoe en niet verder. Het is ook opgevallen dat de Deen se weerdienst alleen dit maximum bij Cornwall in haar weerberichten noemde en niet het maximum bo ven Scandinavië. Het Zuidwesteu- ropese hogedrukgebied weet te be werkstelligen, dat in de hogere ni veaus een snelle noord-noordweste lijke stroming blijft waaien, die ons op dit moment beschermt tegen een overrompelende kouinval. Bo ven De Bilt was het gistermiddag op 5000 meter hoogte -24 graden tegen normaal -28, boven Sleeswijk -28, Berlijn en Kopenhagen -31 graden. De wind woei boven onze hoofden met een snelheid van 120 km per uur. In Moskou vroor het midden op de dag met 18 graden meer dan ln Moermansk met 6 graden. Ondanks deze strenge kou geloven wij dat het in ons land met de temperatuurdaling zo'n vaart niet zal lopen. Wel 16 er tijdens het weekend een temperatuurinzdnking te verwachten maar we geloven dat die vooral komt door invloed van Weerrapporten ran gisteravond 7 uur, maximum temperaturen en neerslag van gisteren 7 - 19 uur. Amsterdam regen 8 1 De Bilt regen 8 0.2 Deelen regen 8 0.6 Eelde regen 7 1 Eindhoven regen 8 0.1 Den Helder regen 8 0.3 Luchtta. R'dam regen 8 0.1 Twente regen 7 0.6 Vllssingcn geheel bewolkt 7 O Zuid Limburg regen 7 0.1 Aberdeen geheel bewolkt 11 0 Bordeaux onbewolkt 10 O Frankfort zwaar bewolkt 7 0 Kopenhagen onbewolkt 3 0 Locarno licht bewolkt 15 O Luxemburg zwaar bewolkt 5 O München sneeuw 3 8 Parijs onbewolkt 9 0 Stockholm zwaar bewolkt 11 0 Casa Blanca zwaar bewolkt 15 0 Las Palmas licht bewolkt 19 0 Tunis regen 15 O het Engelse hogedrukgebied en dan vooral 's nachts wanneer tijdens uitstraling lichte vorst niet uitge sloten is. Ook ln de weekend-ver wachting van De Bilt spreekt men van een geleidelijke daling van de temperatuur in de komende dagen na regen of motregen zonder er bij te vermelden hoe en door welke luchtdruksystemen deze afkoeling tot. stand komt. Tot nu toe is in De Bilt nog geen enkele nacht met vorst voorgekomenwe kunnen vaststellen dat het zo langzamer hand tijd wordt. De meeste Nederlanders gaan in hun wintervacantie naar Oosten rijk. Vandaar ditmaal extra aan dacht voor de situatie daar. Vrijwel overal ligt op de pistes en de omge ving ervan voldoende sneeuw, maar dan moet men wel in de middelste en hoge lagen zijn. Vorarlberg meldt in de dalen 0 tot 20. middel ste lagen 20 tot 50 en hogere lagen 50 tot 90 cm. sneeuw In Tirol ligt op deze drie etages respectievelijk 0 tot 15. 20 tot 50 en 40 tot 110 cm. ln Salzburgerland 0 tot 15. 50 tot 90 en 70 tot 130 cm. Nog een paar sneeuwhoogtes uit bekende centra: Sankt Anton 130 cm, O berg ur gel 100 cm. Seegrube Innsbruck 115 cm. Lech 80 cm. en Kitzbuhl 90 cm. Hintertux 240 cm. i HOOG WATER 17 Januari 1976 Vllsslngen 1.49-14,11. HaringvUetsluizen 2.02-14.19. Rotterdam 3.47-16.19. Schevenln- gen 3.06-15 l!i IJmuidcn 3.39-15.52. Den Helder 7.52-20.10. Harlingen 10.14-22.23. Delfzijl 12.05- Kaprum 180 cm en Zeil 100 cm. Bij stijgende luchtdruk wordt het in de Alpen toenemend zonnig zonder belangrijke veranderingen op korte termijn. Tijdens het weekend wordt wel onbestendiger weer verwacht met een stijging van temperatuur. In de Beierse Alpen bestaat boven 1800 m op de noordelijke en zuid oostelijke bergkammen lawine-ge vaar. onder redactie van loessmil Blijkbaar zijn de snel door bijge loof aangetasten onder ons volk afgestapt van het idee, dat het ge tal 13 ongeluk zou brengen. Je zou zelfs kunnen denken dat het magische cijfer plots is veranderd in een geluksgetal, afgaande op de dertien hits die volgens de pla tenmaatschappijen alle dertien succesnummers zouden zijn en daarom onder de titel 'alle der tien goed' in de handel worden gebracht. Jan Fillekers, de wekelijkse cur- siejscnrijver van ae PHJKV-gias, noemt zo'n verzamel-lp van suc cesnummers 'wonderstamppot van hitpuree dat de winkel uit vliegt'. Voortbordurend op 'alle dertien goed klassiek' en 'alle dertien érg goed klassiek', weet hij er nog wel meer zo: alle dertien goed voor paos, idem voor pinkster, vervol gens 'alle dertien goed voor als paas en pinkster op één dag val len', alle dertien goed heilig (voor sinterklaas), alle dertien goed lachs (voor dertien verzamelde komieken)alle dertien goed snik (met 'de mooiste aangepaste treu rige muziek uit het klassieke re pertoire'), alle dertien goed voor een zenuwinzinking (met dertien harde rockers), alle dertien goed gemutst (Vrij en Blij, de Jonge Flierefluiters en de Trekvogels), alle dertien goedgelovig (met re ligieuze muziek van Kees Deenik, Gert en Hermien, Feike Asma en nog tien anaeren) en zo neeji Fillekers er nog wel een paar. Wie er een onderhoudend gezel schapsspel van -wu maKen voor een lange winteravond, weet er ongetwijfeld nog wat bij te ver zinnen, zoals alle dertien goedge bouwd (met zang van dertien uit zonderlijk goed geproportioneerde artiesten), alle aertien goeage- schreven (schijnt moeilijk samen te stellen), alle dertien goedkoop (waar vind je die?) en alle der tien goed- o) icwaaascniKs (ate plaat wordt je met harde hand opgedrongen). Het is natuurlijk dé manier om een grote omzet te bereiken of om met het goede de rommel kwijt te raken. Je wordt overgehaald om drie handdoeken, drie paar sok ken, twee truien, drie theedoeken of twaalf flessen wijn tegelijk te kopen, want dan ben je voorde liger uit dan wanneer je er één Koopt, lerwtji je waarscnijniijK aan die ene voorlopig ruim vol doende hebt. Een postorderbedrijf probeert je door het kopen van éen voordelig boek ,dat volgens het verhaal in de winkel, waar het zelden of nooit te krijgen is, wel tien keer zo duur is) tot het aanscnajjen van een neie serie „voordelige" werkjes aan te zet ten, warbij het van tevoren wel vaststaat dat ze zeker niet 'alle dertien goed' zijn. In de uitver koop wordt een boekenpakket 'De objecten stammen in hoofd zaak uit de nalatenschap van Karl Marx 1842-1912), een veel gelezen schrijver van avonturen romans, wiens middelmatige maar boeiende werk in Duits land een romantische belang stelling voor de Noordame- rikaanse Indianenstammen wek te'. Wie Karl Marx maar moeilijk kan rijmen met de Noordameri- kaanse Indianen, heeft gelijk. Het was een grove fout, nota be ne gemaakt door het Oostduitse persbureau ADN, dat een artikel op de telex had gezet over het museum over Noordamerikaan- se Indianen in de Oostduitse stad Dresden. Een uur later kwamen ze er op het persbureau achter, en Ijlings werd de fout gecorri geerd met 'Verbetering, naam moet zijn Karl May, herhaal Karl May'. De vereniging 'De Nederlandse bloemisterij' gaat dit jaar op grote schaal proberen de ver koop van bloemen te stimuleren. Daartoe Introduceert de vereni ging een 'bloemenfeetje'. een vignet dat de aandacht gaat vra gen voor bloemen in huis. Ieder een zal het vignet van dat feet je wel ergens tegenkomen: op het televisiescherm, in damesbladen, op reclamezuilen, op stations en in trams en autobussen. In het bijzonder wordt aandacht ge schonken aan het noorden, zuiden en oosten van ons land, om dat de verkoop van bloemen aan gezinnen daar lager ligt dan in de rest van het land. aangeboden, met twee romans en een detective-omnibus, en degene die inderdaad goedkope detective wil hebben, moet de romans op de koop toe nemen. En wie ter wereld, die zo'n popplaat met top hits koopt, vindt ze echt 'allq der tien goed'? Het wachten is nu op het mo ment dat er iemand opstaat die hardop durft te zeggen, dat ze 'al le dertien slecht' zijn. Want een hit blijft geen hit, zeker niet in het vergankelijke wereldje van de lichte muziek. Dit geval heeft wel iets van een luxueuze legbatterij, met dit verschil dat je er hier weer uit mag zodra je je ei kwijt bent. In plaats van eieren gelegd wordt hier dan ook bloed afgestaan, dat in deze opstelling vlug en effi ciënt In ontvangst kan worden ge nomen. Dat mag ook wel, want de medewerkers van dit instituut in het Oostduitse Karl Marx Stadt hebben hun handen vol aan de donors. Per dag staan gemid deld 550 Oostduitsers bloed af. Heel anders dan anders wordt de opening van de zevende interna tionale kattententoonstelling van Neocat, die eind deze maand in de Utrechtse Jaarbeurs wordt ge houden: die wordt 'open-gedanst' door de 'Snoezepoezen', twintig dansers uit het Belgische Ieperen. gekleed in zwart-rode maillots met kattestaarten en grote snor ren. Voor de tentoonstelling 'Katten kijken' zijn een kleine duizend katten ingeschreven, voor het eerst ook exemplaren uit Italië en Zwitserland. Dat ook de dansen de 'katten' uit België er bij ge haald worden, komt doordat ze daar in Ieperen elk jaar een kat- tenfeest houden, waarvan de oor sprong zou teruggaan tot het jaar 962. Toen zou Boudewijn de Der de. graaf van Vlaanderen, de Ieperlingen hebben bevolen twee of drie levende katten van de toren van de grafelijke burcht te werpen. Of dat echt gebeurd is, valt niet na te gaan. maar wel is zeker dat katten daar een erg slechte naam hadden. In de mid deleeuwen werden deze dieren even gretig om hals gebracht als heksen, omdat men ze beiden zag als satansdienaren. Eeuwenlang, wel tot Napoleon, die het wrede spel verbood, werd het katten-werpen voortgezet. Sinds de laatste wereldoorlog doen ze het weer in Ieperen, maar nu werpt de 'Kattenar' pluchen kat ten van de toren, die volgens een legende geluk brengen aan de gene die ze vangt. Elke tweede zondag van mei vieren ze in Iepe ren het kattefeest met een kleur rijke optocht, een Kattekoningin, de nar en de dansende Snoeze poezen. Die koningin en de nar komen ook naar 'katten kijken'. Voorkomen is beter dan genezen, redeneerde Marcus Grant, en hij meent nu als directeur van het bureau voor drankbestrijding in Londen hét middel gevonden te hebben om te voorkomen dat een kind later alcoholist wordt: het kind alcohol laten drinken. HIJ is al een poosje bezig met suc ces, zegt hij met het ontbor- relen van zijn eigen, nu zesjarige dochtertje. Af en toe deelt hij daartoe zijn borrel met haar, tot beider genoegen. 'Mtjn vader zal je bezighouden, terwijl ik me verkleed, Simp- kins'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5